Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Καλησπέρα!! Μίλησα με τη διατροφολόγο μου.. Μου είπε ότι βάση αυτών που έφαγα το σάκχαρό μου ήταν φυσιολογικό και ότι το πιθανότερο είναι να είναι τυχαίο. Βέβαια χθες και σήμερα είναι πολύ φυσιολογικό οπότε μάλλον όλα υπό έλεγχο!!! Αν δω πάντως μου είπε το παραμικρό να τον πάρω άμεσα!!!! Ελπίζω ότι όλα είναι οκ..... Ευχαριστώ πολύ!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπραβο ολα καλα δηλαδη!!! Ευχομαι να συνεχισεις ετσι!Κοριτσια χρονια πολλα και καλα Χριστουγεννα σε ολες! Με το καλο να κρατησουμε τα μωρα μας στην αγκαλια μας!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καληπερα-αν ακουει κανεις : D

Νεοαφιχθεισα στο κλαμπ κι εγω... ειμαι στην 21η εβδομαδα εκανα καμπυλη κ δεν ηταν καλη. Οποτς διατροφη κ 3 μετρησεις τη μερα:νηστικη το πρωι κ 2 ωρες μετα το γευμα μεσημερι βραδυ.

Σε γενικες γραμμες ειναι καλες-εχουν ξεφυγει 3-4 φορες σε 10 μερες.. απο αυριο θα παρω τηλ να κανονισω να παω να δειξω τις μετρησεις στη γιατρο. Αλλα ως τοτε εχω απορια: υπαρχει μονο ανωνατο οριο για τις μετρησεις; πχ μου ειπε 95-120-120.

Κατωτατο υπαχει; πχ ενα πρω ειχα 65 κ σημερα μετα το γευμα 80!!!!! Ειναι νορμαλ.αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Καληπερα-αν ακουει κανεις : D

Νεοαφιχθεισα στο κλαμπ κι εγω... ειμαι στην 21η εβδομαδα εκανα καμπυλη κ δεν ηταν καλη. Οποτς διατροφη κ 3 μετρησεις τη μερα:νηστικη το πρωι κ 2 ωρες μετα το γευμα μεσημερι βραδυ.

Σε γενικες γραμμες ειναι καλες-εχουν ξεφυγει 3-4 φορες σε 10 μερες.. απο αυριο θα παρω τηλ να κανονισω να παω να δειξω τις μετρησεις στη γιατρο. Αλλα ως τοτε εχω απορια: υπαρχει μονο ανωνατο οριο για τις μετρησεις; πχ μου ειπε 95-120-120.

Κατωτατο υπαχει; πχ ενα πρω ειχα 65 κ σημερα μετα το γευμα 80!!!!! Ειναι νορμαλ.αυτο;

 

Καλησπερα κοριτσι! Νομιζω πως το 65 ειναι υπογλυκαιμια. Μια φορα εκανα κι εγω 65 μια ωρα μετα το μεσημεριανο αλλα ο γιατρος μου ειπε οτι μπορει να μην πηρε αρκετο αιμα η βελονα γτ δεν ξανακανα χαμηλο. Γενικα να ξερεις οτι τα μηχανακια που μετραμε το ζαχαρο δεν ειναι και πολυ αξιοπιστα. Εμενα με εστελνε καθε 15 μερες για καμπυλη ζαχαρου για να συγκρινει. Και παντα το μηχανακι με εβγαζε παραπανω απο οτι το διαγνωστικο. Πχ μπορει το μηχανακι να εδειχνε νηστικη 110 αλλα το διαγνωστικο εδειχνε 85.

Link to comment
Share on other sites

Καληπερα-αν ακουει κανεις : D

Νεοαφιχθεισα στο κλαμπ κι εγω... ειμαι στην 21η εβδομαδα εκανα καμπυλη κ δεν ηταν καλη. Οποτς διατροφη κ 3 μετρησεις τη μερα:νηστικη το πρωι κ 2 ωρες μετα το γευμα μεσημερι βραδυ.

Σε γενικες γραμμες ειναι καλες-εχουν ξεφυγει 3-4 φορες σε 10 μερες.. απο αυριο θα παρω τηλ να κανονισω να παω να δειξω τις μετρησεις στη γιατρο. Αλλα ως τοτε εχω απορια: υπαρχει μονο ανωνατο οριο για τις μετρησεις; πχ μου ειπε 95-120-120.

Κατωτατο υπαχει; πχ ενα πρω ειχα 65 κ σημερα μετα το γευμα 80!!!!! Ειναι νορμαλ.αυτο;

 

Καλησπέρα και από μένα!!!!!!!! Μήπως κάνεις κάπου λάθος???? Σίγουρα σου είπαν να μετριέσαι 2 ώρες μετά το γεύμα??? Γιατί εγώ που είχα μου είχαν πει 1 ώρα μετά και μάλιστα αφού ξεκινήσει το γεύμα όχι αφού τελειώσει. Θα έλεγα να πάρει ς τηλέφωνο τον ενδοκρινολόγο σου να το διευκρινίσεις!

Εύχομαι με το καλό το μωράκι σου και μην αγχώνεσαι. Με προσεκτική διατροφή όλα θα πάνε καλά!!!!!!!

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα στο διωρο. Προφανως γιατι στην καμπυλη η προβληματικη τιμη ηταν στο διωρο κ οχι στην ωρα.

Σαφως θα μιλησω με τον ενδοκρινολογο, ειπα μηπως τοτε εχει καποια καμια ιχεα.

Ευχαριστω για την απαντηση παντως :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!!!!!!!! Μήπως κάνεις κάπου λάθος???? Σίγουρα σου είπαν να μετριέσαι 2 ώρες μετά το γεύμα??? Γιατί εγώ που είχα μου είχαν πει 1 ώρα μετά και μάλιστα αφού ξεκινήσει το γεύμα όχι αφού τελειώσει. Θα έλεγα να πάρει ς τηλέφωνο τον ενδοκρινολόγο σου να το διευκρινίσεις!

Εύχομαι με το καλό το μωράκι σου και μην αγχώνεσαι. Με προσεκτική διατροφή όλα θα πάνε καλά!!!!!!!

 

Συμφωνω! Μια ωρα μετα κ αφου ξεκινησει το γευμα!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα στο διωρο. Προφανως γιατι στην καμπυλη η προβληματικη τιμη ηταν στο διωρο κ οχι στην ωρα.

Σαφως θα μιλησω με τον ενδοκρινολογο, ειπα μηπως τοτε εχει καποια καμια ιχεα.

Ευχαριστω για την απαντηση παντως :-)

 

Μήπως ο ενδοκρινολόγος σου δεν γνωρίζει τις μετρήσεις του διαβήτη κύησης???? Σόρρυ που στο ξαναλέω αλλά το 2ωρο ισχύει εκτός εγκυμοσύνης.

Όπως και να έχει πάντως σου εύχομαι να περάσει γρήγορα ο καιρός και να πάρεις στα χέρια σου το μικρό σου αγγελούδι!!!!!!!

OTp9p2.png

 

wwdEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλεω κι εγω αφου στην καμπυλη ζαχαρου η παθολογικη τιμη ηταν στο διωρο κι οχι σρην ωρα, μηπως θα ηταν παραλογο εγω να παρακολουθω τις τιμες στην ωρα κι οχι στο διωρο;

 

Ευχαριστω για τις ευχες :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω είναι λάθος η μέτρηση και θα σου πώ και γιατί. Ο πρώτος γιατρός που επισκέφτηκα αφού διαπιστώθηκε ο διαβήτης κύησης ήταν ένας απλός διαβητολόγος. Μου ειπε να μετριέμαι στο δίωρο. Τίποτα άλλο. Επειδή δεν μου γέμισε όμως το μάτι, πήγα σε έναν ειδικό στον διαβήτη κύησης (Κερασώτης, τον συστήνω ανεπιφύλακτα) και μου είπε μέτρημα στην μία ώρα αφού ξεκινήσεις το γεύμα. Και όχι μόνο αυτό. Μου ξεκίνησε και ινσουλίνη. Τόσο σοβαρά ήταν τα πράγματα, εγώ στο δίωρο είχα 259! Αν έμενα στον άλλον, θα ήταν δραματικά πιστεύω τα αποτελέσματα. Ο διαβητολόγος είναι ανίδεος για τον διαβήτη κύησης παρ'όλο που πολλοί το παίζουν ειδικοί. Και η μέτρηση στο δίωρο είναι καθαρά και μόνο για τους διαβητικούς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντιλαμβανομαι τι μου λετε κοριτσια. Αλλα εξακολουθω να εχω την ιδια απορια: η τιμη μου στην ωρα ηταν φυσιολογικη. Αν εξεταζαμε την τιμη της ωρας, εγω δε θα ειχα κανενα προβλημα κ δε θα πρεπε καν να προσεχω. Η τιμη του διωρου υποθετω ειναι σημαντικη, αλλιως δε θα υπηρχε στην καμπυλη ζαχαρου. Αρα:αφου κρινεται σημαντικη για την κυηση κ υπαρχει στην καμπυλη κι εγω σ αυτο το χρονικο σημειο εχω προβλημα κι αν υοολογιζαμε την τιμη της ωρας δε θα ειχα προβλημα, με ποια λογικη να μετριεμαι στην ωρα;

Δεν επιχειρηματολογω εναντιον οσων λετε, απλα εκφραζω το σκεπτικο μου κ τις αποριες μου.

Link to comment
Share on other sites

Για την ιστορια δε να σημειωσω οτι μου πε να μετραω οπψς σας ειπα γι μια εβδομαδα κι αν οιντιμες ειναι καλες θα παμε στην ωρα. Προς αποκακατασταση της γιατρου το αναφερω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου κοριτσάκι και από δω.... πάντως και μένα η καμπύλη μου που ήταν προβληματική (95 νηστεία, 64 στην ώρα 62 στο δίωρο..) μου πε να μετριέμαι μία ώρα μετά από κάθε γεύμα.... σύνολο 4, νηστείας, πρωινού, μεσημεριανού, βραδινού. Τώρα αυτό που λένε τα κορίτσια μόλις αρχίσει ή μόλις τελειώσει το γεύμα δεν το ξέρω εγώ μετράω μόλις τελειώσει. Συμφωνώ ότι δε είναι όλοι οι διαβητολόγοι εξειδικευμένοι στο διαβήτη κύησης και για μένα δεν υπάρχει χαλαρή αντιμετώπιση στο θέμα, είναι πολύ σοβαρή πάθηση με απρόβλεπτες συνέπειες... Όσο για τα μηχανάκια έχουν μια απόκλιση γύρω στο 15%.

 

Εμένα πάντως ο γιατρός μου και λόγω ινσουλίνης μου έχει πει με τις τιμές κάτω από 80 ειδικά στο νηστείας να τσιμπάω λίγο στο πρωινό.

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοριτσακι :)

Ειναι σιγουα ετσι οι τιμες σου; μηπως ξεχασες κανενα 1 μπροστα;;;;

Εμενα 89 νηστικη, 167 στην ωρα με οριο το 165 κ 158 στο διωρο με οριο το 75!!!

Τωρα εσας ποια τιμη δε σας φαινεται νορμαλ;;; στην ωρα η στο διωρο;

 

Οπως ειπα δεν αμφισβητω οσα ειπωθηκαν... απλα αναρφωτιεμαι μηπως η μετρησβ εχει να κανει με το ποτε εντοπιζεται η προβληματικη τιμη; :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου κοριτσακι :)

Ειναι σιγουα ετσι οι τιμες σου; μηπως ξεχασες κανενα 1 μπροστα;;;;

Εμενα 89 νηστικη, 167 στην ωρα με οριο το 165 κ 158 στο διωρο με οριο το 75!!!

Τωρα εσας ποια τιμη δε σας φαινεται νορμαλ;;; στην ωρα η στο διωρο;

 

Οπως ειπα δεν αμφισβητω οσα ειπωθηκαν... απλα αναρφωτιεμαι μηπως η μετρησβ εχει να κανει με το ποτε εντοπιζεται η προβληματικη τιμη; :)

 

κανέναν άσσο δεν ξέχασα μικρή μου... έτσι τα χα... είναι και η υπογλυκαιμική καμπύλη προβληματική... όταν το παρακολουθούσαμε διατροφικά ξέφυγα πολύ... και ειδικά το νηστείας αυτό άγχωσε τους γιατρούς μου! Έφτανα ως και το 111 που είναι πολύ υψηλό!Όντως η τιμή σου είναι τσιμπημένη στο δίωρο αλλά δεν ξέρω πώς προσεγγίζεται αυτό από τον κάθε γιατρό...

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εσενα δλδ προβλημα ειναιντης νηστειας αν καταλαβα καλα;

Αρα απλα δεν πρεπει να μενεις νηστικη :P

Εγψ τους το πα: αφου το προβλημα εμφανιζεται στο διωρο, η λυση ειναι να τρωω συνεχεια... δε θελησαν να ακουσουν!!!τσ τσ τς....

Link to comment
Share on other sites

Εσενα δλδ προβλημα ειναιντης νηστειας αν καταλαβα καλα;

Αρα απλα δεν πρεπει να μενεις νηστικη :P

Εγψ τους το πα: αφου το προβλημα εμφανιζεται στο διωρο, η λυση ειναι να τρωω συνεχεια... δε θελησαν να ακουσουν!!!τσ τσ τς....

 

ακριβώς αυτό είναι και μη το γελάς καθόλου.... οι οδηγίες μου λένε να τρώω κάθε μια ώρα μετά το βασικό γεύμα.. εχω ταράξει τα κράκερ, τις μπάρες και τα φρούτα... με βοήθησε αυτό βέβαια και με τις ναυτίες και με το βάρος γιατί έτσι δεν παίρνω κιλά..

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω εμφυτο ταλεντο τελικα:D

Εγω τρωω καθε 2-3 ωρες κατι... φρουτο, γιαουρτακι... οσες φορες δεν προλαβα να φαω κατι αναμεσα στο πρωινο κ το μεσημεριανο η αργησα να φαω μεσημεριανο κ εμεινα ωρες νηστικη, το ζαχαρο εκτιναχθηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω εμφυτο ταλεντο τελικα:D

Εγω τρωω καθε 2-3 ωρες κατι... φρουτο, γιαουρτακι... οσες φορες δεν προλαβα να φαω κατι αναμεσα στο πρωινο κ το μεσημεριανο η αργησα να φαω μεσημεριανο κ εμεινα ωρες νηστικη, το ζαχαρο εκτιναχθηκε!!!

 

ω ναι αυτό είναι θέμα! ο διαβητολόγος μου λέει: να το ταϊζεις συχνά με μικρά γευματάκια να δουλεύει... στην ουσία έτσι βοηθάς το πάγκρεας να παράγει ινσουλίνη!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μικρα κνσυχνα γευματα μου ειπε... απλα με τις μετρησεις μπορουμε κ μονες μας να διαπιστωσουμε καποια πραγματα ιδιοις ομμασιν .

 

ε ναι καλέ τι χαζά είμαστε!!!!!????????? :P

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Νωρις στο ειπε κι αυτος!!

Μα καλα, χαζοι ειναι;.αυτονοητα ειναι αυτα;

Εγω ακομη δεν πηρα τηλ τη δικη μου...

Πως να τους παρεις σειρα κι αυτους...[/

 

Τι να σου πω και γω... Ελπίζω να μην είναι τραγικές οι αποκλίσεις!

AXrRp3.pngFYZzp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...