Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Νεφέλη, αυτά που μου ειπες ταιριαζουν με το γιατρό μου (μήπως παμε στον ίδιο? - η αν δεν παμε θα ήθελα να πηγαίναμε :cool:) Μεθαυριο θα τον δω για λεπτομερειες. Έκανα μια υπογλυκαιμια σήμερα, χτυπησα 50 επειδή εφαγα ενα κουλουρι Θεσσαλονικης!!! (όταν τρώω υδατανθρακες μου πεφτει το ζαχαρο, εχω αντιδραστική υπογλυκαιμία). ο γιατρός μου ειπε ότι το 50 δεν ειναι επικινδυνο για το μωρό (ευτυχώς - ακομα δεν εχω παει γυναικολογο...)

Εχω τρομοκρατηθεί μη χασω κι αυτό το μωρό!

Οι ινσουλίνες είναι εύκολες? Πονάνε, τσούζουν?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Νεφέλη, αυτά που μου ειπες ταιριαζουν με το γιατρό μου (μήπως παμε στον ίδιο? - η αν δεν παμε θα ήθελα να πηγαίναμε :cool:) Μεθαυριο θα τον δω για λεπτομερειες. Έκανα μια υπογλυκαιμια σήμερα, χτυπησα 50 επειδή εφαγα ενα κουλουρι Θεσσαλονικης!!! (όταν τρώω υδατανθρακες μου πεφτει το ζαχαρο, εχω αντιδραστική υπογλυκαιμία). ο γιατρός μου ειπε ότι το 50 δεν ειναι επικινδυνο για το μωρό (ευτυχώς - ακομα δεν εχω παει γυναικολογο...)

Εχω τρομοκρατηθεί μη χασω κι αυτό το μωρό!

Οι ινσουλίνες είναι εύκολες? Πονάνε, τσούζουν?

 

 

Απο αυτό που λες ότι είπε για την υπογλυκαιμία, κρίνω οτι σίγουρα δεν πάμε στον ίδιο γιατρό γιατί ο δικός μου δεν τις θεωρεί καθόλου επικινδυνες για το μωρό, ίσα-ίσα λέει ότι το μωρό έχει ζάχαρο 30 και ότι όσο πιο κοντά του το έχουμε εμείς τόσο το καλύτερο για εκείνο και οτι αντίθετα ένα ζάχαρο 130 το πειράζει. Εγώ κάνει πολύ πιο χαμηλές υπογλυκαιμιες, μεχρι που έχω πέσει και κάτω απο το 30. Το μηχανακι είχε βγάλει την ενδειξη LO, δεν έδειξε καν νούμερο, τόσο είχα πατώσει και ο διαβητολόγος είπε ότι ήμουν κοντά στο 20!! Δεν ξέρω τώρα, αν η αντιδραστική υπογλυκαιμια είναι άλλο πράγμα και εννοεί ο γιατρός σου οτι αυτό το είδος είναι επικινδυνο. Γι'αυτό το θέμα δεν ξέρω να σου πω. Οι ινσουλίνες δεν είναι ευκολες, είναι πανευκολες! Η βελονίτσα είναι πάρα πολύ μικρή και λεπτή και δεν πονάνε καθόλου - πιο πολύ πονάει το τσίμπημα ένος κουνουπιού! Καμια απολύτως ενόχληση! Δηλ. αν δεν ήταν το θέμα των στερήσεων και το θέμα του τρελού ζαχάρου, γιατί πολλές φορές ενώ κάνω ινσουλίνη, ενω κάνω διατροφή αυτό χαλάει απο το πουθένα και μου ρημάζει την ψυχολογία, αν τέλος πάντων δεν είχα τίποτα απο αυτά εκτος απο τις ενέσεις της ινσουλίνης δεν θα ένιωθα ότι έχω πρόβλημα. Να μην φοβάσαι και να σκεφτεσαι θετικά. Απο την στιγμή που παρακολουθείσαι όλα θα πάνε καλά. Στο πρώτο σου παιδί είχες ζάχαρο;

Link to comment
Share on other sites

εγω κοριτσια δεν εχω σακχαρο αλλα χοληστερηνη 377! ειμαι στην 33η εβδομαδα ..

βραδινο δεν τρωω καθολου. τρωω φρουτα και γλυκα..

το πρωι θα φαω απο 3-7 κουλουρια της πεθερας μου και μιση σοκολατα ή ενα παγωτο ή καμια παστα..

εχω γεμισει κυτταριτιδα εχω φτασει 70 κιλα και η ψυχολογια μου ειναι χαλια!!

τα ποδια μου εχουν γινει σαν ποδοσφαιριστη και ντρεπομαι να φορεσω ακομα και μια φουστιτσα γιατι ολοι με κοιτανε περιεργα..

και ειμαι μολις 20 ετων! :-(

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτό που λες ότι είπε για την υπογλυκαιμία, κρίνω οτι σίγουρα δεν πάμε στον ίδιο γιατρό γιατί ο δικός μου δεν τις θεωρεί καθόλου επικινδυνες για το μωρό, ίσα-ίσα λέει ότι το μωρό έχει ζάχαρο 30 και ότι όσο πιο κοντά του το έχουμε εμείς τόσο το καλύτερο για εκείνο και οτι αντίθετα ένα ζάχαρο 130 το πειράζει. Εγώ κάνει πολύ πιο χαμηλές υπογλυκαιμιες, μεχρι που έχω πέσει και κάτω απο το 30. Το μηχανακι είχε βγάλει την ενδειξη LO, δεν έδειξε καν νούμερο, τόσο είχα πατώσει και ο διαβητολόγος είπε ότι ήμουν κοντά στο 20!! Δεν ξέρω τώρα, αν η αντιδραστική υπογλυκαιμια είναι άλλο πράγμα και εννοεί ο γιατρός σου οτι αυτό το είδος είναι επικινδυνο. Γι'αυτό το θέμα δεν ξέρω να σου πω. Οι ινσουλίνες δεν είναι ευκολες, είναι πανευκολες! Η βελονίτσα είναι πάρα πολύ μικρή και λεπτή και δεν πονάνε καθόλου - πιο πολύ πονάει το τσίμπημα ένος κουνουπιού! Καμια απολύτως ενόχληση! Δηλ. αν δεν ήταν το θέμα των στερήσεων και το θέμα του τρελού ζαχάρου, γιατί πολλές φορές ενώ κάνω ινσουλίνη, ενω κάνω διατροφή αυτό χαλάει απο το πουθένα και μου ρημάζει την ψυχολογία, αν τέλος πάντων δεν είχα τίποτα απο αυτά εκτος απο τις ενέσεις της ινσουλίνης δεν θα ένιωθα ότι έχω πρόβλημα. Να μην φοβάσαι και να σκεφτεσαι θετικά. Απο την στιγμή που παρακολουθείσαι όλα θα πάνε καλά. Στο πρώτο σου παιδί είχες ζάχαρο;

Έχω κανει κι εγώ 28 ζαχαρο, το χτυπησα όταν εκανα καμπύλη, αλλά δεν μπορούσα να παρω τα ποδια μου, ερειπιο... Μου κανει εντυπωση αυτό που λες ότι το μωρό θελει χαμηλό ζαχαρο, δεν το εχω ξανακούσει. ίσα ίσα ξερω ότι το τοσο χαμηλό ειναι επικίνδυνο!

Πολύ χαιρομαι που οι ινσουλίνες ειναι εύκολες! Απο ότι φαινεται δε θα τις γλυτωσω!!! :? Κι απο την αρχή μάλιστα!!!

Εαν αναφερεσαι στο πρωτο τικερακι μου, το χταποδακι μου δεν ειναι βιολογικό μου παιδί. Η παλίνδρομη ήταν η πρώτη μου εγκυμοσύνη.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν το ήξερα. Εγω σου λέω οτι μου είπε ο διαβητολόγος μου που τον εμπιστευομαι. Αλλωστε αν ψαξεις στο ιντερνετ σχετικα με τις υπογλυκαιμίες και την εγκυμοσύνη θα δεις οτι παντου γράφει οτι ειναι ακινδυνες για το μωρό. Απλά πειράζουν εμας γιατί δεν αισθανομαστε καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω κοριτσια δεν εχω σακχαρο αλλα χοληστερηνη 377! ειμαι στην 33η εβδομαδα ..

βραδινο δεν τρωω καθολου. τρωω φρουτα και γλυκα..

το πρωι θα φαω απο 3-7 κουλουρια της πεθερας μου και μιση σοκολατα ή ενα παγωτο ή καμια παστα..

εχω γεμισει κυτταριτιδα εχω φτασει 70 κιλα και η ψυχολογια μου ειναι χαλια!!

τα ποδια μου εχουν γινει σαν ποδοσφαιριστη και ντρεπομαι να φορεσω ακομα και μια φουστιτσα γιατι ολοι με κοιτανε περιεργα..

και ειμαι μολις 20 ετων! :-(

 

άλλο και τούτο! εσύ είσαι στο άλλο άκρο! Να πρέπει να τρως γλυκά!! Κάνε υπομονή στην τελική ευθεία είσαι, θα τελειώσεις και θα επανέλθει το σώμα σου. Τα 70 κιλά που λες, δεν μου λένε κάτι, κι εγώ είμαι 72 αλλά είμαι λεπτή (όχι αδύνατη). Έχω πάρει συνολικά 6 κιλά ως τώρα, τα οποία δεν φαίνονται καθόλου, αφού ακόμα και τώρα μου κάνουν μερικά ρούχα περσινα! Τα κιλά έχουν να κάνουν με το ύψος και τον σκελετό. Πόσα έχεις πάρει;

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, δεν το ήξερα. Εγω σου λέω οτι μου είπε ο διαβητολόγος μου που τον εμπιστευομαι. Αλλωστε αν ψαξεις στο ιντερνετ σχετικα με τις υπογλυκαιμίες και την εγκυμοσύνη θα δεις οτι παντου γράφει οτι ειναι ακινδυνες για το μωρό. Απλά πειράζουν εμας γιατί δεν αισθανομαστε καλά.

Δεν πειράζει! (αν πειραζε δε θα σου απαντούσα) Ξέρω ότι δεν ήσουν "θαμώνας" στις "Δυσκολες Στιγμές" που ήμουν εγώ επι ενα χρόνο, οπότε πώς να το ξερεις? :)

Μου κανει εντυπωση αυτό που λες για τις υπογλυκαιμίες. Σε δυο μερες που θα δω το γιατρό μου θα τον ρωτήσω. Σε ευχαριστώ πολυ!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

άλλο και τούτο! εσύ είσαι στο άλλο άκρο! Να πρέπει να τρως γλυκά!! Κάνε υπομονή στην τελική ευθεία είσαι, θα τελειώσεις και θα επανέλθει το σώμα σου. Τα 70 κιλά που λες, δεν μου λένε κάτι, κι εγώ είμαι 72 αλλά είμαι λεπτή (όχι αδύνατη). Έχω πάρει συνολικά 6 κιλά ως τώρα, τα οποία δεν φαίνονται καθόλου, αφού ακόμα και τώρα μου κάνουν μερικά ρούχα περσινα! Τα κιλά έχουν να κάνουν με το ύψος και τον σκελετό. Πόσα έχεις πάρει;

εχω παρει 8 αλλα ξεκινησα ηδη με 5 κιλα παραπανω ..

βλεπεις σπουδαζω και αρχισα να τρωω στην αρχη της χρονιας περιεργες ωρες . στις 6 ετρωγα μεσημεριανο και εννοειται πως δεν ετρωγα βραδυνο!

χοντρη δεν ειμαι αλλα ολο το βαρος το παιρνω στα ποδια!! και αν πρηστω και λιγο καταλαβαινεις.. εκει που ειχα ξεκινησει γυμναστηριο και ειχα βαλει γενικως ενα προγραμμα στην ζωη μου εμαθα οτι ειμαι εγκυος..

τωρα περιμενω να γεννησω για να αρχισω παλι γυμναστηριο..(αν προλαβαινω.. λεμε τωρα..):lol:

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειράζει! (αν πειραζε δε θα σου απαντούσα) Ξέρω ότι δεν ήσουν "θαμώνας" στις "Δυσκολες Στιγμές" που ήμουν εγώ επι ενα χρόνο, οπότε πώς να το ξερεις? :)

Μου κανει εντυπωση αυτό που λες για τις υπογλυκαιμίες. Σε δυο μερες που θα δω το γιατρό μου θα τον ρωτήσω. Σε ευχαριστώ πολυ!

 

βέβαια να το ρωτήσεις! Να, εγώ σήμερα το απόγευμα έκανα 26!! Ότι σου πει πάντως, ενημέρωσε κι εμένα. Είναι καλό να ανταλλάζουμε πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι λιγο στεναχωρημενη σημερα...Εκανα το λαθος το μεσημερι να φαω σνιτσελ με τηγανιτες πατατες και δυο ωρες μετα το σακχαρο ηταν 186...Εχω τυψεις...Τι στο καλο σκεφτομουν...Και αλλες φορες εφαγα ετσι αλλα δεν ειχα τοσο...Κομμενοι οι υδατανθρακες!Επισης στεναχωρεθηκα γιατι εκανα το ουρικο και ειναι ενταξει αλλα το λευκωμα ειναι 0,17 με φυσιολογικη τιμη <0.1...προφανως για αυτο και τα πρησμενα ποδια.Στο μικροβιολογικο μου ειπαν οτι δεν ειναι τραγικο αλλα δεν μπορεσα ακομα να μιλησω με τους γιατρους μου...Ξερει καμια κατι σχετικα?

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Psixi, δεν ξερω να σου πω για το ουρικό αλλά αν το ζαχαρο σου ανεβηκε μια φορά νομίζω δεν πειραζει. Οκ, ήθελες να το φας και το εφαγες! Αν η υπολοιπη διατροφή ειναι προσεγμενη (δηλ. όχι τηγανητά) μια φορά δε νομιζω να κανει ζημιά. Εμενα με τα τηγανητά με βοηθαει μια συσκευή μαγειρεματος που ψήνει και τηγανίζει με μια κουταλια σουπας λάδι. (αν θες όνομα, στειλε πμ, μην κανουμε και διαφημιση! ;))

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

παρουσίασα διαβήτη κύησης και στις δυο μου εγκυμοσυνες, έκανα και ινσουλίνη.

πάθαινα αρκετές φορές υπογλυκαιμικά σοκ (στην πρωτη μου εγκυμοσύνη). τα αντιμετώπιζα με χυμό πορτοκάλι και φρούτα με μέλι.

δε θελω να σας φοβήσω, αλλά η υπογλυκαιμία ειναι το ίδιο επικίνδυνη με την υπεργλυκαιμία, μπορεί να πεσεις σε κώμα ή και ακομα χειρότερα (μακριά από όλους μας...)

δείτε κι εδώ:

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=126

 

πάντως ισχύει ότι το μωρό δεν επηρεάζεται από την υπογλυκαιμία που ίσως παρουσιάσει η μητέρα.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Eιμαι λιγο στεναχωρημενη σημερα...Εκανα το λαθος το μεσημερι να φαω σνιτσελ με τηγανιτες πατατες και δυο ωρες μετα το σακχαρο ηταν 186...Εχω τυψεις...Τι στο καλο σκεφτομουν...Και αλλες φορες εφαγα ετσι αλλα δεν ειχα τοσο...Κομμενοι οι υδατανθρακες!Επισης στεναχωρεθηκα γιατι εκανα το ουρικο και ειναι ενταξει αλλα το λευκωμα ειναι 0,17 με φυσιολογικη τιμη <0.1...προφανως για αυτο και τα πρησμενα ποδια.Στο μικροβιολογικο μου ειπαν οτι δεν ειναι τραγικο αλλα δεν μπορεσα ακομα να μιλησω με τους γιατρους μου...Ξερει καμια κατι σχετικα?

 

Μη στεναχωριέσαι, με μια φορά δεν χάλασε ο κόσμος. Κι εγώ εχω φτάσει, το ανώτερο, στα 195!! επειδή έφαγα 2 φέτες ψωμί μαζί με το φαγητό που ήταν ψαρι (το οποίο αποδεδειγμένα δεν πειράζει το ζάχαρο,άρα φταιει το ψωμί). Τουλάχιστον εσύ το ευχαριστήθηκες! Πατάτες τηγανιτές!! έχω να φάω απο τότε που έμαθα οτι έχω ζάχαρο δηλ. εδω και 7μιση μήνες. Τα τηγανιτά μου τα απαγόρευσαν με την πρώτη, πόσο μάλλον οι πατάτες που είναι άμυλο και πλέον δεν τις τρώω καθόλου. Για ένα διαστημα τις έτρωγα βραστές και δεν με πείραζαν αλλά τώρα δυστυχώς, όσο τσιμπάει το ζάχαρο τοσο περισσότερα φαγητά βγαίνουν εκτος διατροφής. Αλλά σκέφτομαι ότι δεν έμεινε πολυ ακόμη και παρηγοριέμαι! Για το λευκωμα ξέρω να σου πω ότι πρέπει να περιορίσεις το αλάτι και να πίνεις πολυ νερό. Κι εγώ σε όλες τις εξετάσεις ουρων είχα την ένδειξη 'ίχνη' διπλα στο λευκωμα μέχρι που θορυβήθηκε ο γιατρός τωρα την τελευταία φορά που έκανα των ούρων και με έβαλε να την επαναλάβω. Ε, την παραμονή ήπια 3 λιτρα νερό και η ένδειξη έγινε 'όχι':P Πάντως εμένα τα πόδια δεν έχουν πρηστεί καθόλου. Κάνε αυτά που σου λέω, περιορισμος αλατιού και πολύ νερό και θα δεις που θα φτιάξουν τα πράγματα. Την πιεσή σου την ελέγχεις;

Link to comment
Share on other sites

παρουσίασα διαβήτη κύησης και στις δυο μου εγκυμοσυνες, έκανα και ινσουλίνη.

πάθαινα αρκετές φορές υπογλυκαιμικά σοκ (στην πρωτη μου εγκυμοσύνη). τα αντιμετώπιζα με χυμό πορτοκάλι και φρούτα με μέλι.

δε θελω να σας φοβήσω, αλλά η υπογλυκαιμία ειναι το ίδιο επικίνδυνη με την υπεργλυκαιμία, μπορεί να πεσεις σε κώμα ή και ακομα χειρότερα (μακριά από όλους μας...)

δείτε κι εδώ:

http://www.iatronet.gr/article.asp?art_id=126

 

πάντως ισχύει ότι το μωρό δεν επηρεάζεται από την υπογλυκαιμία που ίσως παρουσιάσει η μητέρα.

 

Αυτό είναι το πιο σημαντικό! Να μην επηρεαστεί το μωρό. Οσο για το κώμα το έχω ακούσει κι εγώ, σίγουρα είναι επικίνδυνη η υπογλυκαιμία για εμάς. Εγώ την ημέρα που είχα πέσει κάτω απο το 20, δεν το είχα συνειδητοποιήσει οτι είχα υπογλυκαιμία, ήμουν μόνη στο σπίτι και είχα πάθει μπλακ- άουτ. Δεν μπορούσα να σκεφτώ, δεν μπορούσα να περπατήσω, έβλεπα θολά, ήμουν σαν μεθυσμένη. Ήρθε η μητέρα μου και τρομαξε που με είδε σε αυτή την κατάσταση γιατί δεν πολυκαταλάβαινα τι έλεγε και τραυλιζα. Αυτή με έβαλε να μετρηθώ και καταλαβε οτι ειχα υπογλυκαιμία και μου έδωσε παγωτό. Οταν ρώτησα τον διαβητολόγο τι θα γινόταν αν δεν ερχόταν η μητέρα μου και έμενα μόνη μου - ο σύζυγος έλειπε στην δουλειά- μου είπε οτι μετά απο 3 ώρες επανέρχεται απο μονο του στα φυσιολογικά επίπεδα και περνάει η υπογλυκαιμία. Δεν ξέρω κατα πόσο ισχύει αυτό, σίγουρα είναι μια πολύ δυσαρεστη κατάσταση και ο τρόπος για να την προλαβαίνουμε είναι τρώμε κάτι ανα 3ωρο που έχει πει. Π.χ ένα φρούτο, ένα γιαουρτι κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτα που μου λετε μου ειπε και ο γιατρος,ευτυχως το αλατι ειναι στο χερι μου οπως και το ποσο νερο θα πιω!Ναι και πιεση μετραω σχεδον καθε μερα αλλα δεν ειναι ανεβασμενη(συνηθως 12,5-7,5 αλλα ποτέ πανω απο 13,5-9).Αυτα τα διδυμουλια πολυ απαιτητικα ειναι...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειδα εχθες το διαβητολογο μου. Μου εδωσε μια διατροφή πεινας, πρωτεινες με συμπλοκους υδατανθρακες ή όσπρια χωρίς υδατανθρακες (μα λαδερά χωρίς λίγο ψωμάκι????? εντάξει, όχι ένα καρβέλι, αλλά μια φέτα ψωμί???). Τωρα στην αρχή θα μετριεμαι μερικές μερες την εβδομάδα και όσο προχωραει η κύηση θα εντατικοποιησω τις μετρήσεις. Το όριο που μου εδωσε ειναι 95 για το νηστείας και 130 για το μεταγευματικό. Απο τη θολούρα μου μολις ειδα τη διατροφή ξεχασα να τον ρωτησω για τις υπογλυκαιμίες, αλλά αν τρωω μονο αυτά που λεει, δεν κινδυνευω... (θεωρητικά παντα). Επίσης, ειναι πολύ πιθανό να χρειαστώ ινσουλίνες στο μελλον (λόγω της αντιδραστικής υπογλυκαιμίας), το ζητούμενο ειναι να το καθυστερήσουμε όσο πιο πολύ γίνεται.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

βαλια μου μολις το εμαθα οτι ξαναεισαι εγκυος! μπραβο σου ευχομαι να πανε ολα καλα!! με το καλο να γεννηθει το σπορακι σου!

 

εγω ακομα παλευω!! σε φιλω και να εχεις μια χαρουμενη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μανουλες !! σας παραθετω το παρακατω λινκ http://www.lovebaby.gr/component/catalog/node/637.html με το καλο σε ολες τις μανουλες !!

Ειμαι η ποιο χαζομαμα του κοσμου !:-P

Link to comment
Share on other sites

βαλια μου μολις το εμαθα οτι ξαναεισαι εγκυος! μπραβο σου ευχομαι να πανε ολα καλα!! με το καλο να γεννηθει το σπορακι σου!

 

εγω ακομα παλευω!! σε φιλω και να εχεις μια χαρουμενη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!:lol::lol:

Σε ευχαριστώ πολύ κοπέλα μου! Αυριο εχω το πρωτο ραντεβού με το γιατρό (και είμαι τρομοκρατημένη...). Με το καλό κι εσύ να μας ανακοινώσεις ευχαριστα σύντομα!!! Btw, ο διαβητολογος μου μου ειπε ότι η εγκυμοσύνη ειναι συχνό φαινόμενο μολις κοπεί το γκλουκοφαζ! Εγώ μολις το εκοψα, εμεινα έγκυος... Μπορεί και τυχαίο βεβαια.

 

καλησπερα μανουλες !! σας παραθετω το παρακατω λινκ http://www.lovebaby.gr/component/catalog/node/637.html με το καλο σε ολες τις μανουλες !!
Ευχαριστούμε νινέτα!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! εγω ειμαι στην 34η εβδομαδα και οπως εχω γραψει και σε αλλο post εχω παρουσιασει διαβητη κυησης που ευτυχως εχω καταφερει(με κοπο βεβαια) να το ρυθμισω με διατροφη και μονο! οι τιμες μου στην καμπυλη με 75γρ. γλυκοζης ηταν:

νηστεια:87

1η ωρα:202

2η ωρα:128

τωρα ευτυχως οι μετρησεις που κανω σε νηστεια δεν ξεπερνουν ποτε το 87 και μια ωρα μετα φαγητου ποτε το 110!

το θεμα μου ειναι πως οταν πηγα και εκανα το doppler τα αμνιακα μου ηταν αυξημενα στα ανωτερα φυσιολογικα! ο εμβρυολογος μου ειπε οτι αυτο οφειλεται στο σακχαρο!(ευτυχως ομως η μπεμπουλα μου αναπτυσεται φυσιολογικα και οξυγονονεται σωστα)! ο γιατρος μου οταν ειδε τις εξετασεις μου δεν ανυσηχισε καθολου για τα αμνιακα και η ενδοκρινολογος μου ειπε πως δεν συντρεχει λογος ανυσηχιας και θα παρακολουθουμε το σακχαρο πιο στενα! συμφωνα με τις μετρησεις μου μετα το doppler η ενδοκρινολογος μου ειπε πως δεν οφειλεται εκει γιατι ειναι πολυ καλες!

την αλλη εβδομαδα εχω παλι υπερηχο και θα δουμε τα αμνιακα! αλλα μεχρι τοτε......:?

πειτε μου εσεις που βιωνετε τον διαβητη κυησης ειχατε προβλημα με τα αμνιακα? και αν ναι πως το αντιμετοπισατε? υπαρχει κινδυνος για το μωρο μου?

(ValiaK και εγω τα γλουκοφαζ επερνα πριν μεινω εγκυος!! τυχαιο????:rolleyes:)

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! εγω ειμαι στην 34η εβδομαδα και οπως εχω γραψει και σε αλλο post εχω παρουσιασει διαβητη κυησης που ευτυχως εχω καταφερει(με κοπο βεβαια) να το ρυθμισω με διατροφη και μονο! οι τιμες μου στην καμπυλη με 75γρ. γλυκοζης ηταν:

νηστεια:87

1η ωρα:202

2η ωρα:128

τωρα ευτυχως οι μετρησεις που κανω σε νηστεια δεν ξεπερνουν ποτε το 87 και μια ωρα μετα φαγητου ποτε το 110!

το θεμα μου ειναι πως οταν πηγα και εκανα το doppler τα αμνιακα μου ηταν αυξημενα στα ανωτερα φυσιολογικα! ο εμβρυολογος μου ειπε οτι αυτο οφειλεται στο σακχαρο!(ευτυχως ομως η μπεμπουλα μου αναπτυσεται φυσιολογικα και οξυγονονεται σωστα)! ο γιατρος μου οταν ειδε τις εξετασεις μου δεν ανυσηχισε καθολου για τα αμνιακα και η ενδοκρινολογος μου ειπε πως δεν συντρεχει λογος ανυσηχιας και θα παρακολουθουμε το σακχαρο πιο στενα! συμφωνα με τις μετρησεις μου μετα το doppler η ενδοκρινολογος μου ειπε πως δεν οφειλεται εκει γιατι ειναι πολυ καλες!

την αλλη εβδομαδα εχω παλι υπερηχο και θα δουμε τα αμνιακα! αλλα μεχρι τοτε......:?

πειτε μου εσεις που βιωνετε τον διαβητη κυησης ειχατε προβλημα με τα αμνιακα? και αν ναι πως το αντιμετοπισατε? υπαρχει κινδυνος για το μωρο μου?

(ValiaK και εγω τα γλουκοφαζ επερνα πριν μεινω εγκυος!! τυχαιο????:rolleyes:)

 

κι εμένα πριν κανα 2μήνο περίπου μου είχε δείξει ο υπέρηχος οτι το αμνιακό υγρό ήταν στα ανώτερα φυσιολόγικα όπως σ'εσένα. Είχε δείξει επίσης οτι το μωρό ήταν 6 μέρες πιο μεγάλο. Βέβαια, εκείνη την περίοδο, παρ'όλη την ινσουλίνη και την διατροφή, το ζαχαρο μου είχε χαλάσει, δεν ρυθμιζόταν με τιποτα. Τελικά, με πολύ κόπο κατάφερα να το επαναφέρω και στον επόμενο υπέρηχο το αμνιακό υγρό είχε επανέλθει στα φυσιολογικά επίπεδα και το μωρό ήταν μπροστά μόνο 3 ημέρες. Ε, την τελευταία φορά που πήγα για υπέρηχο, εξακολουθώντας να έχω ρυθμισμένο το ζάχαρο, το αμνιακό υγρό ήταν κάτω απο τα φυσιολογικά επίπεδα!!! Βγάλε συμπέρασμα! Και απο τότε πινω υποχρεωτικά 3 λιτρα νερό την ημέρα για να το αυξήσω(!) και κάθομαι ξαπλώμενη ένα 12ώρο την ημέρα για τον ίδιο σκοπό-όπως μου συνέστησε ο γιατρός! Οπως καταλαβαίνεις, τίποτα δεν είναι σταθερό και κάθε φορά βγαίνει κάτι διαφορετικό. Εγω είμαι σιγουρη οτι στον επόμενο υπέρηχο που θα κάνεις, θα στο δείξει φυσιολογικό αφού έχεις και το ζάχαρο ρυθμισμένο

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχομαι σε ολες με το καλο!αυτον το μηνα θα κανω κι εγω τη μικρη καμπυλη και εχω μια ανησυχια.μεχρι τωρα το ζακχαρο νηστειας ειναι 83 ,85 ως εκει.αυτο δειχνει καποιον καλο οιωνο η ειναι ασχετο?

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! εγω ειμαι στην 34η εβδομαδα και οπως εχω γραψει και σε αλλο post εχω παρουσιασει διαβητη κυησης που ευτυχως εχω καταφερει(με κοπο βεβαια) να το ρυθμισω με διατροφη και μονο! οι τιμες μου στην καμπυλη με 75γρ. γλυκοζης ηταν:

νηστεια:87

1η ωρα:202

2η ωρα:128

τωρα ευτυχως οι μετρησεις που κανω σε νηστεια δεν ξεπερνουν ποτε το 87 και μια ωρα μετα φαγητου ποτε το 110!

το θεμα μου ειναι πως οταν πηγα και εκανα το doppler τα αμνιακα μου ηταν αυξημενα στα ανωτερα φυσιολογικα! ο εμβρυολογος μου ειπε οτι αυτο οφειλεται στο σακχαρο!(ευτυχως ομως η μπεμπουλα μου αναπτυσεται φυσιολογικα και οξυγονονεται σωστα)! ο γιατρος μου οταν ειδε τις εξετασεις μου δεν ανυσηχισε καθολου για τα αμνιακα και η ενδοκρινολογος μου ειπε πως δεν συντρεχει λογος ανυσηχιας και θα παρακολουθουμε το σακχαρο πιο στενα! συμφωνα με τις μετρησεις μου μετα το doppler η ενδοκρινολογος μου ειπε πως δεν οφειλεται εκει γιατι ειναι πολυ καλες!

την αλλη εβδομαδα εχω παλι υπερηχο και θα δουμε τα αμνιακα! αλλα μεχρι τοτε......:?

πειτε μου εσεις που βιωνετε τον διαβητη κυησης ειχατε προβλημα με τα αμνιακα? και αν ναι πως το αντιμετοπισατε? υπαρχει κινδυνος για το μωρο μου?

(ValiaK και εγω τα γλουκοφαζ επερνα πριν μεινω εγκυος!! τυχαιο????:rolleyes:)

Να κανω μια ασχετη ερώτηση: απο ποτε μετραει ο γιατρός το αμνιακο υγρό??? Riki, νομιζω ότι οι εξετασεις σου δειχνουν όλες καλές!

 

καταρχην ευχομαι σε ολες με το καλο!αυτον το μηνα θα κανω κι εγω τη μικρη καμπυλη και εχω μια ανησυχια.μεχρι τωρα το ζακχαρο νηστειας ειναι 83 ,85 ως εκει.αυτο δειχνει καποιον καλο οιωνο η ειναι ασχετο?
ΕΙναι καλό που το ζαχαρο νηστείας σου δεν ειναι ανεβασμενο. Μετρας ζαχαρο και μεταγευματικά μεσα στην ημερα ή μονο το πρωί?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ασχετη ερώτηση: απο ποτε μετραει ο γιατρός το αμνιακο υγρό??? Riki, νομιζω ότι οι εξετασεις σου δειχνουν όλες καλές!

 

ΕΙναι καλό που το ζαχαρο νηστείας σου δεν ειναι ανεβασμενο. Μετρας ζαχαρο και μεταγευματικά μεσα στην ημερα ή μονο το πρωί?

 

και εγω σε αυτο ελπιζω,πως οι εξετασεις μου ειναι καλες!

θα δειξει αυτη την βδομαδα που εχω υπερηχο και ελπιζω ολα να ειναι καλα!:lol::lol::lol:

αυτο παλι που ετυχε σε σενα??απο την μια να ειναι στα ανωτερα φυσιολογικα και μετα να παει κατω του φυσιολογικου??:confused: τι πρεπει να κανουμε πια??αχ τουλαχιστον κοντευουμε και ελπιζω πολυ συντομα να κραταμε τα μπουμπουκακια μας αγκαλιτσα ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΑ και να περασουν ολα αυτα!!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...