Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διαβητης κυησης.Τωρα τι τρωμε?


eleniza

Recommended Posts

ValiaK τωρα ειδα απο το τικερακι σου οτι εισαι στην αρχη ακομη!!σου ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι τελους και να εχεις μια καλη και τελειομηνη εγκυμοσυνη!!

τα αμνιακα εχω την εντυπωση οτι τα μετρανε απο την αρχη της εγκυμοσυνης συμφωνα με τους υπερηχους που εχω γιατι το αναφερουνε!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 715
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Νεφέλη, αυτά που μου ειπες ταιριαζουν με το γιατρό μου (μήπως παμε στον ίδιο? - η αν δεν παμε θα ήθελα να πηγαίναμε :cool:) Μεθαυριο θα τον δω για λεπτομερειες. Έκανα μια υπογλυκαιμια σήμερα, χτυπησα 50 επειδή εφαγα ενα κουλουρι Θεσσαλονικης!!! (όταν τρώω υδατανθρακες μου πεφτει το ζαχαρο, εχω αντιδραστική υπογλυκαιμία). ο γιατρός μου ειπε ότι το 50 δεν ειναι επικινδυνο για το μωρό (ευτυχώς - ακομα δεν εχω παει γυναικολογο...)

Εχω τρομοκρατηθεί μη χασω κι αυτό το μωρό!

Οι ινσουλίνες είναι εύκολες? Πονάνε, τσούζουν?

 

βαλια το στυλο των ενεσεων ειναι ακριβως οπως οι ενεσεις gonal που εκανα για το διεγερτικο κυκλο το προηγουμενο μηνα...δεν ποναει καθολου ουτε καταλαβαινεις τιποτα γαιτι ειναι πολυ μικρη η βελονιτσα....αστεια πραγματα...μακαρι να μεινω εγκυος και ας χτυπαω 10 τη μερα:shock:

Link to comment
Share on other sites

βαλια το στυλο των ενεσεων ειναι ακριβως οπως οι ενεσεις gonal που εκανα για το διεγερτικο κυκλο το προηγουμενο μηνα...δεν ποναει καθολου ουτε καταλαβαινεις τιποτα γαιτι ειναι πολυ μικρη η βελονιτσα....αστεια πραγματα...μακαρι να μεινω εγκυος και ας χτυπαω 10 τη μερα:shock:

μου το ειπε και ο γιατρός μου αυτό, ότι ο έλεγχος ποναει πολύ πιο πολύ απο την ινσουλίνη. προς το παρόν ειμαι οκ, τρώω ανα 2 ωρες κατι (έστω ένα κράκερ) για να μη μου πεφτει το ζαχαρο και μολις μετρήθηκα μετά απο 1 ώρα απο μαρουλοσαλατα με καλαμποκι και παρμεζανα και ενα κομματι παστίτσιο και έβγαλα 100. Στο μελλον δε θα τις γλυτώσω, το ξερω, το ζητουμενο μας ειναι να το τρεναρουμε. Και δε με πειράζει καθολου να τις κανω, αρκει να ακούω "ουά ουά" το Φλεβάρη! :-D

Εσύ πώς πας? Πώς πήγε η διεγερση?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ασχετη ερώτηση: απο ποτε μετραει ο γιατρός το αμνιακο υγρό??? Riki, νομιζω ότι οι εξετασεις σου δειχνουν όλες καλές!

 

ΕΙναι καλό που το ζαχαρο νηστείας σου δεν ειναι ανεβασμενο. Μετρας ζαχαρο και μεταγευματικά μεσα στην ημερα ή μονο το πρωί?

δεν εχω μετρησει ποτε το ζαχαρο μου.μονο στις μηνιαιες μικροβιολογικες.σε λιγες μερες θα κανω τη μικρη καμπυλη.σου ευχομαι με ενα υγιεστατο μωρακι!

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

γειά σας μανούλες! εγώ είμαι στην 31η εβδομάδα και την 28η έκανα την καμπύλη ζακχάρου η οποία ξεκίνησε άριστα αλλά κρατούσε λίγο υψηλά στο τέλος. έτσι ο γυναικολόγος μου με παρέπεμψε σε μια ενδοκρινολόγο η οποία βλέποντας τις εξετάσεις του ζακχάρου και του doppler μου είπε πως δεν έχω κανέναν λόγο ανησυχίας. παρ'όλα αυτά όμως μου έδωσε μια σχετικά αυστηρή δίαιτα και ένα μηχανάκι για να μετριέμαι 6 φορές την ημέρα για τις πρώτες 5 ημέρες και μετά βλέποντας τα αποτελέσματα θα μου τις μείωνε. το κακό είναι πως τελείωσαν σύντομα οι ταινίες και έχω χάσει λίγο το πρόγραμμα.

πάντως οι μέχρι τώρα ενδείξεις είναι άριστες!

έχασα και 1 κιλό μέσα σε 2 ημέρες. Βασικά μου είπε πως το μωρό είναι μια χαρά απλά την δίαιτα μου την δίνει για μένα, για να μην παραπαχύνω.

τώρα βρίσκομαι στα 12 κιλά.

πάντως είναι πολύ άσχημο να μην μπορείς να φάς ένα γλυκάκι, παγωτάκι κάτι γλυκο βρε αδελφέ......

μου είπε πως υπάρχουν σε μερικά σουπερ μαρκετς ρυζόγαλα με 0% λιπαρά και κρέμες αλλά δυστυχώς δεν έχω βρεί ως τώρα.

SVjLp2.pngiZAzp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη επειδή ο μπαμπάς μου είναι διαβητικός (κάνει διατροφή και πέρνει χαπια) η ενδοκρινολόγος μας μου έδωσε από νωρίς μηχάνημα να κάνω μετρήσεις και έκανα και καμπύλη 2 φορες. το πρωινό μου ζάχαρο ήταν συνήθως πάνω από 100 οι καμπύλες μου ήταν καλές και επειδή γέννησα και στην 38η εβδομάδα όπου τότε είχε αρχίσει να εκτροχιαζεται το ζάχαρο γλίτωσα την ινσουλίνη.

 

Τωρα με το που έμεινα έγκυος άρχισα την διατροφή και τις μετρήσεις 4 φορές την μέρα. Γλυκοζιλιωμένη καλή, μετρησεις στο μικροβιολογικό καλές, καμπύλη ζαχαρου καλή (77 νηστεις, 90 1η ώρα 59 2η ωρα 45 3η ώρα). Αλλά οι μετρήσεις με το μηχάνημα παραμένουν το πρωί ανεβασμένες. Αλλαξα 2 μηχανημάτα και πάλι το ίδιο. Η γιατρός μου λέει πως με τις μετρησεις αυτές πρέπει να κάνω ινσουλίνη. Πως γίνεται όμως να είμαι μια χαρα στην καμπύλη και στο μικροβιολογικό και με το μηχανημα σπίτι να εχω ζάχαρο; Η καμπύλη δεν υποτίθεται ότι δείχνει αν έχεις προδιάθεση για διαβητη κύησης;

Link to comment
Share on other sites

Περίεργο μου φαίνεται και εμένα. Μήπως περνάει πολύ η ώρα όταν κάνεις την μέτρηση μόνη σου; Ξέρω από ότι μου είχαν πει στο τμήμα για ζάχαρο στο Αλεξάνδρα ότι θα έπρεπε να παίρνω την πρωινή μέτρηση στις 8 και αμέσως να έτρωγα το πρωινό μου για να κρατήσω το ζάχαρο. Αυτά στην πρώτη εγκυμοσύνη και πράγματι με τη δίαιτα και το αυστηρό ωράριο δεν χρειάστηκε να κάνω ινσουλίνη. Σε αυτή την εγκυμοσύνη δεν τηρώ ωράριο και αν και κάνω το βράδυ ινσουλίνη το ζάχαρο συνέχεια μου ξεφεύγει.

Κάτι άλλο που έγελε ο γυναικολόγος μου στην πρώτη εγκυμοσύνη είναι ότι αν κάνεις καμπύλη πριν από κάποια βδομάδα νομίζω την 24η δεν δείχνει η καμπύλη.

Επίσης μου είχαν πει ότι το ζάχαρο σε μικρή βδομάδα δεν κάνει κακό στο έβρυο.

Όλα αυτά ελέγχονται βέβαια, αυτά μου έχουν πει αυτά γράφω, εύχομαι όλα να γίνουν όπως επιθυμείς :)

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Αγγελα εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι μέχρι την 8η βδομάδα αν κάνω ζάχαρο μπορεί να έχει το έμβρυο γεννετικές ανωμαλίες. Βέβαια με τις μετρήσεις που έχω μια χαρά είμαι και δεν νομίζω ότι το 90 και 92 το πρωί (στον μικροβιολόγο πάντα) θεωρείτε ζάχαρο. Τεσπα. Εγώ ξυπνάω συνήθως στις 6 πρέπει να μετράω το ζάχαρο στις 8 που ήδη έχω περπατήσει και κάνει πράγματα? τωρα το πέρνω στις 6και κάτι εκτός από τα σκ που πάει λίγο περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγγελα εμένα η γιατρός μου μου είπε ότι μέχρι την 8η βδομάδα αν κάνω ζάχαρο μπορεί να έχει το έμβρυο γεννετικές ανωμαλίες. Βέβαια με τις μετρήσεις που έχω μια χαρά είμαι και δεν νομίζω ότι το 90 και 92 το πρωί (στον μικροβιολόγο πάντα) θεωρείτε ζάχαρο. Τεσπα. Εγώ ξυπνάω συνήθως στις 6 πρέπει να μετράω το ζάχαρο στις 8 που ήδη έχω περπατήσει και κάνει πράγματα? τωρα το πέρνω στις 6και κάτι εκτός από τα σκ που πάει λίγο περισσότερο.

Εγω που εμφανισα διαβητη στην 8η βδομαδα ,ολοι οι γιατροι μου ειπαν να παω και σε παιδοκαρδιολογο γιατι λεει ως ενα ποσοστο ο διαβητης συνδεεται με αυξημενη πιθανοτητα καρδιακων ανωμαλιων στο εμβρυο.Τελικα πηγα και δεν βρεθηκε τιποτα στα εμβρυα τουλαχιστον στις αρχικες δομες των καρδιων που ειχαν ηδη σχηματιστει.Για αλλες γενετικες ανωμαλιες δεν μου μιλησε κανεις(εννοεις κατι συγκεκριμενο?).Το σακχαρο το μετρας οταν ξυπνας(στανταρ ωρα) και οχι αφου εχεις καποια δραστηριοτητα γιατι διαφοροποιειται σημαντικα.Απο καποια ωρα και μετα ακομα και αν δεν φας να ξερεις οτι αυξανεται μονο του γιατι αρχιζει η διασπαση της αποθηκευμενης γλυκαγονης στο συκωτι σου(φυσιολογικο).Εγω πχ. οσες φορες το μετρησα γυρω στις 7 ειναι οκ αλλα στις 8 και χωρις τροφη ειναι αυξημενο...Βεβαια αρχιζει να φθινει και η δοση της ινσουλινης...Θελει λιγο προσοχη,ειναι λιγο περιεργο...

ysjfp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όσες είχατε διαβήτη και γεννήσατε ξέρετε αν πρέπει να γίνει τελική ρύθμιση της ινσουλίνης για τον τοκετό?

Κάνω 12 μονάδες από την ινσουλίνη αργής αποδέσμευσης κάθε βράδυ και παράλληλα προσέχω την διατροφή μου. Τώρα τελευταία επιδή πλησιάζει ο τοκετός τρώω και κανένα μπισκότο ή σοκολατάκι αντί του φρούτου.

Το πρωινό μου ζάχαρο μια είναι στο 90 και μια στο 100 ενώ μετά το πρωινό παίζει από 110 ως 150 ανάλογα από το πόσο πρωί τρώω και τι τρώω. Τι λέτε θα κάνω ζημιά στο μωράκι που δεν προσέχω;

Είναι τρεις και τους λατρεύω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που εμφανισα διαβητη στην 8η βδομαδα ,ολοι οι γιατροι μου ειπαν να παω και σε παιδοκαρδιολογο γιατι λεει ως ενα ποσοστο ο διαβητης συνδεεται με αυξημενη πιθανοτητα καρδιακων ανωμαλιων στο εμβρυο.Τελικα πηγα και δεν βρεθηκε τιποτα στα εμβρυα τουλαχιστον στις αρχικες δομες των καρδιων που ειχαν ηδη σχηματιστει.Για αλλες γενετικες ανωμαλιες δεν μου μιλησε κανεις(εννοεις κατι συγκεκριμενο?).Το σακχαρο το μετρας οταν ξυπνας(στανταρ ωρα) και οχι αφου εχεις καποια δραστηριοτητα γιατι διαφοροποιειται σημαντικα.Απο καποια ωρα και μετα ακομα και αν δεν φας να ξερεις οτι αυξανεται μονο του γιατι αρχιζει η διασπαση της αποθηκευμενης γλυκαγονης στο συκωτι σου(φυσιολογικο).Εγω πχ. οσες φορες το μετρησα γυρω στις 7 ειναι οκ αλλα στις 8 και χωρις τροφη ειναι αυξημενο...Βεβαια αρχιζει να φθινει και η δοση της ινσουλινης...Θελει λιγο προσοχη,ειναι λιγο περιεργο...

 

Δεν μου έχει μιλήσει για συγκεκριμένες παθήσεις αλλά μου είπε ότι μπορεί να επηρεαστεί το μωρό και πως μετά είναι πιο εύκολο να προλάβω πιθανές αυξομειώσεις. εμένα μια χαρά είναι μετά τα γεύματα δεν αντιμετωπίσω πρόβλημα και ας φάω και κάτι έξτρα. το πρωινό είναι το πρόβλημα. εκανα μετρήσεις πάλι και στον μιρκοβιολόγο και είναι μια χαρά αλλά το μηχάνημα δείχνει τελείως διαφορετικές μετρήσεις. θα δω πως θα πάμε.

 

Αγγελά ξέρω ότι πρέπει να προσέχεις πολύ τώρα που κοντεύεις μην έχεις καμια ξαφνική αύξηση και σε βάλουν να γεννησεις. Βέβαια αν τώρα παρουσιάσεις αυξήσεις πιθανότατα θα συμφωνήσουν οι γιατροί σου να γεννήσεις. Στην πρώτη μου εγκυμοσύνη στις 38 εβδομάδες άρχισε να ξερυθμίζεται πολύ το ζάχαρο και η ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν συνεχίσει θα ζητήσουμε να γεννησω. Ευτυχώς για μένα γέννησα έτσι κι αλλιώς στις 38 και 4 μέρες και ηρεμησα. ξέρω ότι αν γεννησεις με καισαρική θα σου πουν να κάνεις τελευταία ινσουλίνη το βράδυ πριν τον τοκετό. τώρα σε φυσιολογικό τοκετό με ινσουλίνη δεν ξέρω τι ισχύει. Πάντως προσεχε. κοντεύεις τώρα. πρόσεχες τόσο καιρό κάνε λίγη υπομονή ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Ψυχη ξέχασα να σου πω ότι εμάς θα μας δει έτσι κι αλλιώς εμβρυοκαρδιολόγος γιατί έχουμε και εγώ και ο σύζυγος ιστορικό με καρδιοπάθειες τόσο στο άμεσο περιβάλλον μας όσο και σε εμάς τους ίδιους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι στην 20η εβδομάδα κύησης και έχω κάνει ήδη καμπύλη σακχάρου με μετρήσεις 97 νηστική, 142 μετά 1 ώρα και 72 μετά 2 ώρες (75mg γλυκόζης). Ο διαβητολόγος είπε ότι αν εξαιρέσεις το πρωινό οι τιμές ήταν καλές. Μετράω το σάκχαρό μου 3 φορές την ημέρα, το πρωινό είναι μεταξύ 93 και 100. Πώς σας φαίνονται οι μετρήσεις αυτές;Είναι επικίνδυνες; ΥΓ έχω πάρει 3 κιλά από την αρχή της εγκυμοσύνης. Ευχαριστώ πολύ:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες για 20η εβδομάδα κύησης! Παρόλα αυτά αν προσέξεις λίγο δεν είναι επικύνδινες!

Να προσέξεις λίγο τη διατροφή σου γιατί όσο προχωρά η εγκυμοσύνη, όλο και θα σου ανεβαίνει!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ξέρετε άν το στρες μπορεί να επηρεάσει τις τιμές του σακχάρου?

Μετράω το σάκχαρο μου καθημερινα με το ειδικο μηχάνημα και σήμερα το μεσημέρι μου έδειξε 154 μια ωρα μετα το φαγητό (οριο μου εχουν δωσει το 130) ενώ δεν είχα φαει κατι απαγορευτικο.

Νωρις σημερα το μεσημερι είχα περασει μια αρκετα έντονη στρεγονο κατασταση που με επηρεασε και λιγο στην πιεση και στους παλμούς.

 

Έχω παρατηρήσει πως και μια άλλη μερα που είχα πάλι στρεσαριστει είχε βγει ανεβασμένη η τιμή μου στην επόμενη μέτρηση γι' αυτο ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε άν το στρες μπορεί να επηρεάσει τις τιμές του σακχάρου?

Μετράω το σάκχαρο μου καθημερινα με το ειδικο μηχάνημα και σήμερα το μεσημέρι μου έδειξε 154 μια ωρα μετα το φαγητό (οριο μου εχουν δωσει το 130) ενώ δεν είχα φαει κατι απαγορευτικο.

Νωρις σημερα το μεσημερι είχα περασει μια αρκετα έντονη στρεγονο κατασταση που με επηρεασε και λιγο στην πιεση και στους παλμούς.

 

Έχω παρατηρήσει πως και μια άλλη μερα που είχα πάλι στρεσαριστει είχε βγει ανεβασμένη η τιμή μου στην επόμενη μέτρηση γι' αυτο ρωτάω.

To αγχος σαφως και ανεβαζει το ζαχαρο. Θα πρεπει να μενεις ψυχραιμη όσο γινεται... :cool:

Επισης, μπορεί να σε πειραζουν τροφες που φαινομενικά δεν ανεβαζουν ζαχαρο. Τα οσπρια και τα λαδερά για παραδειγμα, ενώ οι γιγαντες και τα φασολακια ειναι μια χαρα για μενα, με φακες ή ρεβυθια φτανω το 120 ή και το ξεπερνώ λιγο. Θα βρεις τι σου κανει και τι όχι. Και θα το συζητας με το γιατρό σου. Θυμησε μου, στον Σουβ δεν πηγες τελικά? Θα του τα πεις κι εκεινος θα σου πει τι να κανεις...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

To αγχος σαφως και ανεβαζει το ζαχαρο. Θα πρεπει να μενεις ψυχραιμη όσο γινεται... :cool:

Επισης, μπορεί να σε πειραζουν τροφες που φαινομενικά δεν ανεβαζουν ζαχαρο. Τα οσπρια και τα λαδερά για παραδειγμα, ενώ οι γιγαντες και τα φασολακια ειναι μια χαρα για μενα, με φακες ή ρεβυθια φτανω το 120 ή και το ξεπερνώ λιγο. Θα βρεις τι σου κανει και τι όχι. Και θα το συζητας με το γιατρό σου. Θυμησε μου, στον Σουβ δεν πηγες τελικά? Θα του τα πεις κι εκεινος θα σου πει τι να κανεις...

 

Ναι, στον Σουβατζογλου πήγα.

Μέχρι στιγμής πήγαινα πολύ καλά αλλά τις τελευταίες μέρες έχω αγχωθεί πάρα πολύ με ένα θέμα που έχει προκύψει και εμφανίζω αυξημένες τιμές σακχάρου μια ωρα μετα το φαγητο:-(

Γι΄αυτο σκέφτηκα μήπως σχετίζεται.

Είμαι στεναχωρημένη και δεν μπορώ να ελέγξω το άγχος μου τη δεδομένη στιγμή.

Να δω τώρα το μεσημέρι τι τιμή θα έχω...

Link to comment
Share on other sites

Α και κάτι άλλο... Το σάκχαρο το μετράμε 1 ωρά μετά την έναρξη του φαγητού ή 1 ωρα αφου έχουμε τελειωσει το φαγητο??

Υπαρχουν διαφορετικοι τροποι για να μετρας. Ο δικος μας γιατρος θελει 1 ωρα απο την εναρξη του γευματος και το γευμα να κραταει 20 λεπτά σε διαρκεια, οποτε στην ουσία 40 λεπτά μετά τη λήξη. Κι αυτό γιατί το σωμα ξεκιναει να επεξεργαζεται την τροφή αμέσως μολις την προσλάβει και όχι με το τελος του φαγητού. Δε στο ειπε αυτό όταν πηγες? χμμμ...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...