Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενική Διαφάνεια-Θεσσαλονίκη


Recommended Posts

Αυχενική διαφάνεια 

β επιπέδου  

doppler  

 

Εdit admin 

διόρθωση συνδέσμων - αυτός περιέχει σύνδεσμο σε όλες τις διαγνωστικές εξετάσεις

https://fetalmedicine.org/fmf-certification/certificates-of-competence

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 107
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σας κορίτσια! Ελπίζω να είστε όλες καλά εσείς και τα μωράκια σας! Είμαι στη 10η εβδομάδα και άρχισα να προβληματίζομαι για το που θα κανω την αυχενικη... Στην αρχη ειπα να ψαξω και να την κανω σε νοσοκομειο στη θεσσαλονικη αλλα μετα αρχισα να διαβαζω στο φορουμ αρνητικες εμπειριες και αλλαξα γνωμη.. Ο γιατρος που με παρακολουθει στη Βεροια μου ειπε πως μπορει να την κανει αυτος, αλλα δεν ειναι πιστοποιημενος και προβληματιζομαι....Ε Εχει παει καποια απο εσας στο Σωτηριαδη Αλεξανδο; Αν ναι θα ηθελα να μου πει οσες περισσοτερς πληροφοριες μπορει...ουφ! εχω αγχωθει...Θελω τη βοηθεια σας:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημερα κοριτσια μου!!

Χαθηκα, ευτυχως οχι για κακο, απλα πολυς υπνος κ γενικα απραξια...

Εκλεισα στον Αρναουτογλου για αυχενικη διαφανεια, μου τον προτεινε η γιατρος μου. Εχετε καποια εμπειρια??

Δεν σας κρυβω πως εχω αγωνια....

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!!

Χαθηκα, ευτυχως οχι για κακο, απλα πολυς υπνος κ γενικα απραξια...

Εκλεισα στον Αρναουτογλου για αυχενικη διαφανεια, μου τον προτεινε η γιατρος μου. Εχετε καποια εμπειρια??

Δεν σας κρυβω πως εχω αγωνια.

 

 

με τι κοστος αν επιτρεπετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια μου!!

Χαθηκα, ευτυχως οχι για κακο, απλα πολυς υπνος κ γενικα απραξια...

Εκλεισα στον Αρναουτογλου για αυχενικη διαφανεια, μου τον προτεινε η γιατρος μου. Εχετε καποια εμπειρια??

Δεν σας κρυβω πως εχω αγωνια.

 

 

με τι κοστος αν επιτρεπετε?

 

Σου εστειλα π.μ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι για το ιστορικό, έκανα τελικά την αυχενική διαφάνεια στον ΠΛΑΤΩΝΑ και ήταν μια χαρά, ιατρός ο κ. Λευκόπουλος. Απ' ότι έμαθα, εξαίρετος στον τομέα του.

 

Κόστος εξέτασης (κάθεστε;) 30 ευρώ.

 

maria papa ποτε την εκανες την εξεταση? μονο 30? κοιτα να δεις που ακουμε κατι νορμαλ και απορουμε γιατι!!! εχει μας εφτασαν!! ειναι πιστοποιημενο αυτο το κεντρο???

Link to comment
Share on other sites

εχω μπερδευτει πολυ με την αυχενικη.... δηλαδη του δημοσιου οι γιατροι δεν ειναι ππιστοποιημενοι??? πρεπει να πληρωσεις για να εισαι ησυχη ντεμεκ λεγανε κα ι για την Ψαρρα τα χειροτερα κ μια χαρα πιστοποιημενη ειναι η γυναικα!!! τι να πω...

Link to comment
Share on other sites

Ziu_zitsu έχω πολύ άσχημη εμπειρία από Αρναούτογλου. Αν όλα ειναι μια χαρά κ ο γιατρός ειναι οκ. Αλλά ο πραγματικά καλός κ επαγγελματίας γιατρός φαίνεται όταν τα πράγματα ειναι άσχημα. Πήγα ανυποψίαστη θεωρώντας ότι όλα θα πανε καλά. Ξεκίνησε να εξηγεί τι κάνει κ όταν άρχισε να βλέπει το μωρό δν μπορούσε να καταλάβει τι πρόβλημα υπάρχει, ήρθαν κ οι εξετάσεις αίματος κ τότε αποφάνθηκε το πρόβλημα.χωρις πολλές εξηγήσεις το μόνο που μου είπε ειναι έλα την επόμενη εβδομαδα μην έχεις ελπίδες μάλλον δν θα ζει εγώ θέλω να βγάλω τα συμπεράσματα μου γιατί δεν ξέρω ακριβώς αυτή τη στιγμή. Ε λ ε ο Σ. Οι γιατροί πρέπει να καταλάβουν οτι ειναι άνθρωποι κ απευθύνονται σε ανθρώπους. Μετα απο σοκ 2-3 ημερών πήγα στον Σπηλιόπουλο ο οποίος φέτος γύρισε από Λονδίνο όπου δούλευε στη κλινικη του νικολαιδη νομιζω. Μου εξηγούσε την κάθε λεπτομέρεια ποιο ειναι το πρόβλημα κ βρήκε κ τα νεφρά ο δεν έβλεπε ο άλλος αλλά κ το πρόβλημα στην καρδιά που δεν έβλεπε ο άλλος.τελος παντων δεν άλλαξε κάτι ούτε πήγα για να μου πει κάτι άλλο αλλά η προσέγγιση του κ η προσπάθεια του ήταν εξαιρετική..γιατί στην Ελλάδα κάποιοι γιατροί έχουν μπερδευτεί.... Ελπίζω να μν χαλάσει κ αυτός με τον καιρό εδώ...πάντως ήταν εξαιρετικος

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα.Εγω εκανα πριν 1,5 χρονο υπερηχο β΄επιπεδου κ αμνιοπαρακεντηση στον Αθανασιαδη σε μια πολυ δυσκολη διδυμη μονοχοριακη κυηση κ ειμαι υπερευχαριστημενη.Μου τα εξηγησε όλα αναλυτικα κ γιατην αμνιοπαρακεντηση που όλοι λενε δεν ειναι τιποτα μου ειπε ότι υπαρχει πιθανοτητα 1/200 για αποβολη .ε, καλα του λεω σιγα το ποσοστο κ μου λεει πως στην ιατρικη κ το 1/1000 ειναι υπολογισιμο.Το λεω αυτο για να δειξω ποσο σωστος ηταν.Και απο αλλους ακουσα τα καλυτερα.Το ιδια κ για την Ψαρα χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια.Καλη επιτυχια σε όλες σας.

Link to comment
Share on other sites

Ziu_zitsu έχω πολύ άσχημη εμπειρία από Αρναούτογλου. Αν όλα ειναι μια χαρά κ ο γιατρός ειναι οκ. Αλλά ο πραγματικά καλός κ επαγγελματίας γιατρός φαίνεται όταν τα πράγματα ειναι άσχημα. Πήγα ανυποψίαστη θεωρώντας ότι όλα θα πανε καλά. Ξεκίνησε να εξηγεί τι κάνει κ όταν άρχισε να βλέπει το μωρό δν μπορούσε να καταλάβει τι πρόβλημα υπάρχει, ήρθαν κ οι εξετάσεις αίματος κ τότε αποφάνθηκε το πρόβλημα.χωρις πολλές εξηγήσεις το μόνο που μου είπε ειναι έλα την επόμενη εβδομαδα μην έχεις ελπίδες μάλλον δν θα ζει εγώ θέλω να βγάλω τα συμπεράσματα μου γιατί δεν ξέρω ακριβώς αυτή τη στιγμή. Ε λ ε ο Σ. Οι γιατροί πρέπει να καταλάβουν οτι ειναι άνθρωποι κ απευθύνονται σε ανθρώπους. Μετα απο σοκ 2-3 ημερών πήγα στον Σπηλιόπουλο ο οποίος φέτος γύρισε από Λονδίνο όπου δούλευε στη κλινικη του νικολαιδη νομιζω. Μου εξηγούσε την κάθε λεπτομέρεια ποιο ειναι το πρόβλημα κ βρήκε κ τα νεφρά ο δεν έβλεπε ο άλλος αλλά κ το πρόβλημα στην καρδιά που δεν έβλεπε ο άλλος.τελος παντων δεν άλλαξε κάτι ούτε πήγα για να μου πει κάτι άλλο αλλά η προσέγγιση του κ η προσπάθεια του ήταν εξαιρετική..γιατί στην Ελλάδα κάποιοι γιατροί έχουν μπερδευτεί.... Ελπίζω να μν χαλάσει κ αυτός με τον καιρό εδώ...πάντως ήταν εξαιρετικος

 

Newb λυπαμαι για την ασχημη εξελιξη...

Αχ αυτα δεν γουσταρω στους γιατρους... Εχω μια ασχημη εμπειρια με παλλινδρομη τον Σεπτεμβριο κ τοτε αλλαξα κ γυναικολογο λογω ασχημης αντιμετωπισης κ πηγα στην τωρινη μου γιατρο που θα μπορουσε να ειναι χαλαρα κ ψυχολογος...

Μου προτεινε αυτον μονο κ εχω ηδη κλεισει ραντεβου...

Ετσι κι αλλιως εχω πολυ αγχος για τον αν ειναι ολα καλα..

Μια ερωτηση... Οταν εκλεισα το ραντεβου η κοπελα με ρωτησε ποια γιατρο εχω. Επικοινωνουν αυτοι με τον γιατρο μας για τα αποτελεσματα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Newb λυπαμαι για την ασχημη εξελιξη...

Αχ αυτα δεν γουσταρω στους γιατρους... Εχω μια ασχημη εμπειρια με παλλινδρομη τον Σεπτεμβριο κ τοτε αλλαξα κ γυναικολογο λογω ασχημης αντιμετωπισης κ πηγα στην τωρινη μου γιατρο που θα μπορουσε να ειναι χαλαρα κ ψυχολογος...

Μου προτεινε αυτον μονο κ εχω ηδη κλεισει ραντεβου...

Ετσι κι αλλιως εχω πολυ αγχος για τον αν ειναι ολα καλα..

Μια ερωτηση... Οταν εκλεισα το ραντεβου η κοπελα με ρωτησε ποια γιατρο εχω. Επικοινωνουν αυτοι με τον γιατρο μας για τα αποτελεσματα??

 

Με τον δικό μου σίγουρα επικοινώνησαν λόγω του προβλήματος τώρα αν πήγαιναν όλα οκ δεν ξέρω!μπορει! Στη β επιπέδου αν θες δοκίμασε κ τον άλλον! Όλα καλά θα πανε μν αγχωνεσαι!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια επαναφερω το θεμα γιατι πηγα σημερα στον γιατρο για την αυχενικη..

Πολυ ηρεμος, ευγενικος, η εξεταση κρατησε 45 λεπτα μαζι με κανα 5λεπτο στην αρχη που μας εξηγησε καποια πραγματα..

Ηταν πολυ αναλυτικος κ ευτυχως για μας πηγαν ολα καλα.

Πληρωσαμε 120? με αποδειξη και περιπου 12? για το αιμα στο μικροβιολογικο που συνεργαζεται εφόσον μου το συνταγογραφησε η γίατρος μου διαφορετικα νομιζω ειναι καπου στα 60?.

Μας εδωσε φωτογραφιες και ντιβιντι. Και φυσικα τα αποτελεσματα που στα δινει οταν τελειωσει η εξεταση.

Link to comment
Share on other sites

Εμείς στην πρώτη μου εγκυμοσύνη πριν περίπου 4 χρόνια είχαμε πάει στον Αθανασιάδη. Πληρώσαμε 150? και δεν πήραμε ούτε φωτογραφίες ούτε dvd. Ήταν χαλασμένο το μηχάνημα που έγραφε τα dvd είχε πει. Μετά απο συζητήσεις με άλλες έγκυες που είχαν πάει εκεί σε διαφορετικές χρονικές περιόδους, έμαθα οτι σε όλες έλεγε το ίδιο ψέμα για το χαλασμένο μηχάνημα και δεν έδινε καθόλου dvd. Τώρα που είμαι δεύτερη φορά έγκυος εννοείται δεν θα ξαναπάω σ΄αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ στον Αρναούτογλου που έκανα Β επιπέδου εμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη απο την ολη διαδικασία και απο την συμνπεριφορά του σε αντίθεση με το κέντρο που ειχα κάνει την αυχενική..

Βεβαια κι εμενα τα αποτελέσματα μου ηταν καλα οποτε δεν τον αντιμετώπισα σε δύσκολη στιγμή...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα!εγω εκανα την αυχενικη διαφανεια σε ιατρικο κεντρο στο locus medicus.καπετανιος λεγοταν ο γιατρος κ εμεινα πολυ ευχαριστημενη.ηταν αναλυτικοτατος και ευχαριστος.dvd δεν πηρα γιατι δεν ζητησα κιολας.οσο γιατην τιμη πιστευω ηαν πολυ καλη 90ευρω.50 ευρω ο υπερηχος κ 40 ευεω το αιμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες! Ο γιατρός μου , μου προτεινε για αυχενικη τον Σπηλιωπουλο (π.π.γερμανου).Έχει επισκεφτεί καμια τον συγκεκριμένο ωστε να εχω μια δευτερη αποψη? Ευχαριστώ και καλη εγκυμοσυγη να εχουμε ολες μας!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kalispera koritsia!! den exw elliniko pliktrologio dustixws opote tha me upostiste sta greeklish hehehe :D loipon ekana tin auxeniki ston swtiriadi aleksandro stin thessaloniki k sas ton sustinw anepifilakta , einai katapliktikos epistimonas ,pera apo to kalos giatros einai k euxaristos den se agxwnei.. kai twra se 2 evdomades etoimazomai na kanw k tin B epipedou se auton !:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
An k perase kairos mporeis na moy peis ti egine telika? Endiaferomai na mathw gia ton giatro

 

Καλησπερα!!

Δεν εχω λόγια για τον συγκεκριμένο γιατρο.Πραγματικά υπεροχος.αναλυει τα παντα και σε κραταει μεχρι να εισαι απολυτα ενημερωμενη Και να μην εχεις την παραμικρη απορια.Νεος γιατρος πολυ ενημερωμενος και ο καλυτερος ανθρωπος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα, την Τετάρτη έχω ραντεβού με την Κα Σεβαστοπούλου στο κέντρο ιατρικής εμβρύου για αυχενική. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο πιστοποιημένο εργαστήριο για την Papp-a?

Σας ευχαριστώ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΔΙΑΝΥΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ (37ΧΡΟΝΩΝ) Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΕΝΤΡΟ? ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ/ ΕΞΕΤΑΣΗΣ? ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ Κ. ΨΑΡΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ Κ.ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

On 14/2/2018 at 10:28 ΠΜ, koukoutika είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΔΙΑΝΥΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ (37ΧΡΟΝΩΝ) Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΕΝΤΡΟ? ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ/ ΕΞΕΤΑΣΗΣ? ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ Κ. ΨΑΡΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ Κ.ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αυχενικη διαφάνεια κ β επιπέδου κάνουν όλες οι γυναίκες ανεξαρτήτου ηλικίας. Μηπως σ είπε για αμνιοπαρακέντηση κ λήψη τροφοβλαστης λόγω ηλικίας. Το κόστος για την αυχενικη είναι γύρω στα 100-150 ευρώ ανάλογα που θα πας.

edit admin προστέθηκαν νέοι σύνδεσμοι

https://parents.org.gr/2018/08/28/pistopoiimenoi-giatroi-aychenikis-exetasis/

όλες οι εξετάσεις εδώ

 https://parents.org.gr/tag/progennitiki/

 

 

 αυτή είναι η λίστα με πιστοποιημένους εμβρυολογους ή κ αυτούς που εκπαιδεύονται ακόμα. Όσοι λέει 1-2 χρονια δεν έχουν ολοκληρώσει νομίζω όλη την εκπαίδευση. Κοίτα ποιοι από αυτούς είναι από Θεσ/νίκη κ πήγαινε σε κάποιον. Μην πας σε οποιονδήποτε που μπορεί να μην έχει εκπαιδευτεί κατάλληλα κ δεν έχει το όνομα του στη λίστα. Δες κ  αυτό http://embryomedica.blogspot.gr/2011/04/blog-post.html?m=1

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, koukoutika είπε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ. ΔΙΑΝΥΩ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΗΛΙΚΙΑΣ (37ΧΡΟΝΩΝ) Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ Β ΕΠΙΠΕΔΟΥ. ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΚΕΝΤΡΟ? ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΕΨΗΣ/ ΕΞΕΤΑΣΗΣ? ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ Κ. ΨΑΡΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ Κ.ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γεια σου κοριτσι και με το καλο! Κοιτα, καταρχην τα κεντρα που σου ειπε, φημιζονται, θεωρουνται πολυ καλα. Εγω εχω εμπειρια απο την κ ψαρρα και ηταν εξαιρετικη. Εκανα ομως μονο την β επιπεδου, κοστος 120€. (ουτε αυχενικη, ουτε doppler εκανα). Για την αυχενικη - τον υπερηχο, μου τον εκανε η γιατρος μου και εξω πηγα μονο για τις αιματολογικες. (ειναι συνδιαστικο το αποτελεσμα: ευρηματα/μετρησεις απο υπερηχο + αιμα, και σε συνδιασμο και με την ηλικια δινουν καποιες ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ). Δεν ξερω να σου πω ποσο θα σου επαιρνε για αυχενικη καποιο απο αυτα τα κεντρα, αλλα καπου στα 100€ σιγουρα θα τα δωσεις. Απο την αλλη ομως να ξερεις επειδη οπως σου ειπα το αποτελεσμα ειναι συνδιαστικο και αφου μου λες ότι η ηλικια σου ειναι 37, να ξερεις οτι και ολα καλα να ειναι θα ανεβασει (πιθανοτατα ψευδως)   το ποσοστο για ανωμαλιες ο παραγοντας ηλικια.  Στη θεση σου δηλαδη θα παρεκαμπτα τελειως την αυχενικη και το κοστος της (δεν την πιστευω και πολυ σαν εξεταση)  και θα εκανα αμνιοπαρακεντηση κατευθειαν (νομιζω γυρω στα 500€, δεν εχω κανει ομως) . Αυτο μπορει να σου το προτεινει και το ιδιο το κεντρο - για τον αθανασιαδη κιολας εχω ακουσει οτι το προτεινει για μανουλα ανω των 35. Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...