Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Παρένθεση/απάντηση!!

Αγλαϊα στο ξανάπα... προσπαθώ πολλές φορές να σηκώνω το φρύδι και να απαντώ με ύφος... αλλά καταλαβαίνεις πως μπορεί έτσι απλά να δημιουργηθούν τρελές παρεξηγήσεις... προτιμώ τις περισσότερες φορές να το παίζω χαζή... :?

 

Αλλά..... γουστάρω με τρέλα τις απαντήσεις σου!!

 

Στον πατέρα μου θα ντρεπόμουν να του πω "να σου βάλω στον καφέ..."

αλλά στη μάνα μου, άνετα σερβίσω έτοιμη φρουτόκρεμα αντί για φρέκο φρουτάκι!! :lol::lol::lol:

Αν και ακόμη ψάχνομαι για το τί να σερβίρω στα πεθερικά μου :lol::lol::lol:

Ειδικά στην πεθερά μου που για μένα λέει "ακόμα θηλάζει..." ενώ για την κόρη ή τη νύφη ή... της μιάς και της άλλης "θηλάζει βέβαια η κοπέλα..." αν μπορώ να αποδώσω γραπτά τη διαφορά στο ύφος!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στην πεθερά μου που για μένα λέει "ακόμα θηλάζει..." ενώ για την κόρη ή τη νύφη ή... της μιάς και της άλλης "θηλάζει βέβαια η κοπέλα..." αν μπορώ να αποδώσω γραπτά τη διαφορά στο ύφος!!

 

Αποδίδεις, αποδίδεις..... :lol::lol::lol:

Όλες, ή σχεδόν όλες μπορούμε να καταλάβουμε το ύφος! :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Παρένθεση/απάντηση!!

αλλά καταλαβαίνεις πως μπορεί έτσι απλά να δημιουργηθούν τρελές παρεξηγήσεις... προτιμώ τις περισσότερες φορές να το παίζω χαζή... :?

Μακροπόροθεσμα αυτή είναι η καλύτερη τακτική για πολλούς λόγους, ο πιο σημαντικός, αφήνεις τον άλλον και απλώνεται, λέει όλο και περισσότερα μέχρι που κάποια στιγμή η ανοησία φθάνει σε τέτοιο βαθμό που και ο ίδιος το καταλαβαίνει χωρίς να πεις τίποτα! :wink:

 

Αλλά..... γουστάρω με τρέλα τις απαντήσεις σου!!

 

Είναι για όταν δεν αντέχεις να κρατάς κλειστό το στόμα σου! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα μου ειπε μια φιλη μου που το μωρο της ειναι 5 μηνων 7200, οτι ο παιδιατρος της ειπε να μην τη ταιζει το βραδυ γιατι θα συνηθισει να ξυπναει και θα την παχυνει κι αλλο... :evil:

καθεται λοιπον ο αντρας της και κουναει το μωρο που κλαιει απο τις 0100 μεχρι τις 0300. μολις ομως το ταισει κοιμαται αμεσως.

τους ειναι λιγο βαρυ το ξενυχτι γιατι μεχρι τωρα το μωρο κοιμοταν 2130-0600... :shock: ...αλλαζει... μεγαλωνει... αυτο δεν το ειπε ο παιδιατρος!

επισης μου ειπε οτι πηγε στο μητερα χθες για να βοηθησει μια φιλη της με το θηλασμο και τα μωρα δεν τα πανε στις μαμαδες την πρωτη μερα γιατι λεει οτι δεν εχουν γαλα και τους δινουν....ζαχαρονερο... :shock:

καινουριο φρουτο ειναι αυτο! :evil:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

πηγε στο μητερα χθες για να βοηθησει μια φιλη της με το θηλασμο και τα μωρα δεν τα πανε στις μαμαδες την πρωτη μερα γιατι λεει οτι δεν εχουν γαλα και τους δινουν....ζαχαρονερο... :shock:

καινουριο φρουτο ειναι αυτο! :evil:

Δεν ξέρω αν είναι καινούριο φρούτο αυτό... αλλά επειδή κι εγώ στο Μητέρα γέννησα... έδωσα μάχη για να πετύχω αποκλειστικά μητρικό θηλασμό... :evil:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

σημερα μου ειπε μια φιλη μου που το μωρο της ειναι 5 μηνων 7200, οτι ο παιδιατρος της ειπε να μην τη ταιζει το βραδυ γιατι θα συνηθισει να ξυπναει και θα την παχυνει κι αλλο... :evil:

καθεται λοιπον ο αντρας της και κουναει το μωρο που κλαιει απο τις 0100 μεχρι τις 0300. μολις ομως το ταισει κοιμαται αμεσως.

τους ειναι λιγο βαρυ το ξενυχτι γιατι μεχρι τωρα το μωρο κοιμοταν 2130-0600... :shock: ...αλλαζει... μεγαλωνει... αυτο δεν το ειπε ο παιδιατρος!

 

Θηλαζει η φίλη σου; Ααααα... θα τον καρυδώσω το γιατρό!!!! Βαστάτε τούρκοι!!!! :evil::evil::twisted:

 

επισης μου ειπε οτι πηγε στο μητερα χθες για να βοηθησει μια φιλη της με το θηλασμο και τα μωρα δεν τα πανε στις μαμαδες την πρωτη μερα γιατι λεει οτι δεν εχουν γαλα και τους δινουν....ζαχαρονερο... :shock:

καινουριο φρουτο ειναι αυτο! :evil:

 

Διπλό το χτύπημα! Κούφανέ μας και άλλο, μπορείς!!!!!

:lol::lol::lol::evil:

Link to comment
Share on other sites

Θηλαζει η φίλη σου;

 

ναι,... μετα απο πολυ ταλαιπωρια!

 

θα τον καρυδώσω το γιατρό!!!! Βαστάτε τούρκοι!!!!

 

και εγω τα ιδια της ειπα!

 

Διπλό το χτύπημα! Κούφανέ μας και άλλο, μπορείς!!!!!

 

:lol::lol::lol::lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σημερα μου ειπε μια φιλη μου που το μωρο της ειναι 5 μηνων 7200, οτι ο παιδιατρος της ειπε να μην τη ταιζει το βραδυ γιατι θα συνηθισει να ξυπναει και θα την παχυνει κι αλλο... :evil:

καθεται λοιπον ο αντρας της και κουναει το μωρο που κλαιει απο τις 0100 μεχρι τις 0300. μολις ομως το ταισει κοιμαται αμεσως.

τους ειναι λιγο βαρυ το ξενυχτι γιατι μεχρι τωρα το μωρο κοιμοταν 2130-0600... :shock:

συγνώμη... ο παιδίατρος λέει βλακειές... κατανοήτο αν και απαράδεκτο....

τους πέφτει βαρύ το ξενύχτι, αλλά προτιμουν αυτή την ταλαιπωρία για όλους;;;; αν το ταϊσει κανονικά, όλοι θα κοιμηθούν ήσυχα...

 

και μετά από την ταλαιπωρία της να καταφέρει να θηλάσει... έφτασαν στους 5 μήνες και την επιρρεάζει τόσο ο γιατρός σε αυτό το θέμα... τί να πώ!

μακάρι να σε ακούσει!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να σε ακούσει!

 

δε χρειαστηκε να πω πολλα, το ταισε ενα βραδυ και κοιμηθηκαν ολοι...!

αλλωστε ο παιδιατρος εχει πει και αλλες βλακειες. οταν δε τον ρωτησε για το βιβλιο της αννας πατσουρου στραβομουτσουνιασε :roll: ... μαλλον καταλαβε οτι εχασε πελατη... :lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

μακάρι να σε ακούσει!

 

δε χρειαστηκε να πω πολλα, το ταισε ενα βραδυ και κοιμηθηκαν ολοι...!

αλλωστε ο παιδιατρος εχει πει και αλλες βλακειες. οταν δε τον ρωτησε για το βιβλιο της αννας πατσουρου στραβομουτσουνιασε :roll: ... μαλλον καταλαβε οτι εχασε πελατη... :lol:

:lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

έδωσα μάχη για να πετύχω αποκλειστικά μητρικό θηλασμό...

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Πώς γίνεται σε ένα ιδιωτικό μαιευτήριο να διασφαλίσεις αποκλειστικό θηλασμό χωρίς να έχεις μονόκλινο (διότι αποκλείεται να τους κάνω τέτοια χάρη...)? Υπάρχει περίπτωση να σου φέρνουν το μωρό εκτός του "ωραρίου θηλασμού"? Και με τους επισκέπτες και τα μικρόβια που περιφέρουν, τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Άμα μαλώνεις σε καθημερινή βάση... ίσως και να πετύχεις κάτι, αλλά και πάλι δε μπορείς να είσαι σίγουρη.... :? Θα στο φέρουν το μωρό έτσι για "ξεκάρφωμα" μερικές φορές παραπάνω από τα άλλα μωράκια, αλλά κάποια στιγμή θα του δώσουν και του δικού σου μπουκάλι, τι να πω εκτός και πέσεις σε εξαίρεση!

Κάνεις ότι μπορείς εσύ καλύτερο από μόνη σου και μπαίνεις σε ένα ρυθμό μόλις πας σπίτι με το καλό!

 

Όσον αφορά τους επισκέπτες τώρα... όταν ήμουν εγώ το έφερναν και ας ήταν όσοι να' ναι μέσα στο δωμάτιο :? . Γενικά τα πράγματα ήταν μάλλον χαλαρά... αλλά περιστασιακά αυτό αλλάζει. Εξαρτάται από την περίοδο που θα τύχεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάτι τέτοιο φανταζόμουν κι εγώ. Αυτή τη φορά, θα απαιτήσω όμως σίγουρα να μου το φέρνουν από το πρώτο κιόλας βράδυ και όχι την τρίτη μέρα. Ευχαριστώ πολύ και κλείνω την παρένθεση γιατί είμαι εκτός :oops:

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο φανταζόμουν κι εγώ. Αυτή τη φορά, θα απαιτήσω όμως σίγουρα να μου το φέρνουν από το πρώτο κιόλας βράδυ και όχι την τρίτη μέρα. Ευχαριστώ πολύ και κλείνω την παρένθεση γιατί είμαι εκτός :oops:

 

Καλά... αυτό με την τρίτη μέρα είναι too much!!!

:shock::evil::evil:

 

(Κλείνω και εγώ την παρένθεση.... σσσσσ) :D

Link to comment
Share on other sites

πηγε στο μητερα χθες για να βοηθησει μια φιλη της με το θηλασμο και τα μωρα δεν τα πανε στις μαμαδες την πρωτη μερα γιατι λεει οτι δεν εχουν γαλα και τους δινουν....ζαχαρονερο... :shock:

καινουριο φρουτο ειναι αυτο! :evil:

 

Το φρούτο είναι πολύ παλιό! Εδώ στη Θεσσαλονίκη στην κλινική Τατιάνα (που πήγε στο Γένεσις) πηγαίνανε τα μωρά στις μαμάδες και τους έλεγαν: δεν θα θηλάσετε, τώρα δεν έχετε γάλα, μετά το 3ο 24ωρο που θα έχετε γάλα θα θηλάσετε...

 

Το προσωπικό της κλινικής είναι τώρα κυρίως στο Γένεσις...

Link to comment
Share on other sites

έδωσα μάχη για να πετύχω αποκλειστικά μητρικό θηλασμό...

Να ρωτήσω κάτι άσχετο; Πώς γίνεται σε ένα ιδιωτικό μαιευτήριο να διασφαλίσεις αποκλειστικό θηλασμό χωρίς να έχεις μονόκλινο (διότι αποκλείεται να τους κάνω τέτοια χάρη...)? Υπάρχει περίπτωση να σου φέρνουν το μωρό εκτός του "ωραρίου θηλασμού"? Και με τους επισκέπτες και τα μικρόβια που περιφέρουν, τι γίνεται?

 

Εγώ ήμουν σε 3κλινο αλλά έπεσα στην περπτωση γιατι και η διπλανη μου ήθελε ΑΜΘ και το απαιτήσαμε παρέα...

είχε αντιμετωπίσει προβλήματα στο πρώτο της παιδί, που είχε δυσανεξία στη λακτόζη και επέμενε για ΑΜΘ... τα έιχε καταφέρει τότε, οπότε τώρα ήταν προετοιμασμένη! και ευνοήθηκα κι εγώ!!

Η 3η κοπέλα δε θηλασε... ήθελε να τη δέσουν για να γυρίσει πίσω το γάλα, λόγο της πρώτης της τραυματικής εμπειρίας με μαστίτιδα... αλλά αυτο είναι άλλο θέμα!

Μας έφερναν λοιπόν τα μωρά όποτε χρειαζότανε, εκτός του "ωραρίου θηλασμού" τόσο την μέρα όσο και τη νύχτα!

Παρακολουθούσα τις ώρες των γευματων και τη διάρκεια και όλα έδειχναν πως δεν του έδιναν ξένο... έκτος από κάποια φορά, που όταν μου το έφεραν το μωρό μετά από λίγες γουλιές που ήπιε, έκανε έναν εμετό κίτρινο άλλο πράγμα :evil: (δείγμα πως ήταν ήδη φαγωμενο... μάλιστα το είχε πάθει και η άλλη κοπέλα κάποια στιγμη...) ζήτησα να μου αλλάξουν σεντόνια και κάλεσα την προϊσταμενη...

Τέλος πάντων, με πολλη φασαρία, κόλλησαν χαρτί με μεγαλα κόκκινα γραμματα "ΑΠΘ" στο πυρεξάκι με το μωρό και δεν είχα άλλο πρόβλημα! Θήλαζα σχεδόν ανά 3ωρο! ίσως και λίγο παραπάνω... πόσες φορές με πήρε η κοπέλα στο κινητο... φέραν το μωρό σου.. και πεινάει!!!

Όσο για τους επισκέπτες... χαλαρά τους βγάζαμε όλους έξω!

τώρα για τα μικρόβια... αυτά τα έχεις και εντος ωραριου...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

1) Δώσε μπουκάλι γιατί ακόμα δεν έχεις γάλα, το μωρό είναι υπέρβαρο και θα πάθει υπογλυκαιμία (μαία στο μαιευτήριο μισή ώρα μετά τη γέννα, και τα κατάφερε, του έχωσε το μπουκάλι στο στόμα, εγώ μετά από καισαρική )

 

2) Μην πίνεις νερό όσο θηλάζεις, θα νερώσει το γάλα (προισταμένη μαία)

 

3) Να θηλάσεις όσο πιο πολύ μπορείς. Και πέντε... και έξι μήνες αν αντέξεις!!! (μαία)

 

4) Να θηλάσεις μέχρι έξι μήνες. Μετά δεν προσφέρεις τίποτα στο παιδί, και μπορεί να του δημιουργήσεις ψυχολογικά [σεξουαλικού τύπου] (φίλη θηλάζουσα)

 

5) Αν μείνεις έγκυος κόψε το θηλασμό, γίνεται δηλητήριο το γάλα σου τότε (γιαγιά μου)

 

6) Μην θηλάζεις πάνω από 5 λεπτά, θα σε κάνει το μωρό πιπίλα (μα ΕΙΜΑΙ πιπίλα... και μαξιλάρι... και θερμοφόρα... και μεταφορικό μέσο... και catering... και ξεσκατιστής... και διασκεδαστής... και παρηγορητής... και πάρα πολλά άλλα!) (φίλη μητέρα)

 

7) Μην θηλάζεις αφού καπνίζεις. Θα το δηλητηριάσεις το παιδί.

 

8 ) Μην θηλάσεις αν κάνεις τοπική αναισθησία (τελευταίο κουφέτο αυτό).

 

Θυμήθηκα κι άλλο:

9) Όσο είσαι έγκυος, να τρίβεις τις θηλές σου με μία παλιά οδοντόβουρτσα και οινόπνευμα ή κονιάκ. Έτσι κάναμε παλιά εμείς και δεν είχαμε πρόβλημα με το θηλασμό (γιαγιά).

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

 

Θυμήθηκα κι άλλο:

9) Όσο είσαι έγκυος, να τρίβεις τις θηλές σου με μία παλιά οδοντόβουρτσα και οινόπνευμα ή κονιάκ. Έτσι κάναμε παλιά εμείς και δεν είχαμε πρόβλημα με το θηλασμό (γιαγιά).

 

και πριν την ανακάλυψη της οδοντόβουρτσας τί έκαναν;

 

Οι μωαμεθανοί δεν χρησιμοποιούν αλκοόλ (οινόπνευμα ή κονιάκ...) αλλά μια χαρά θηλάζουν τα μωρά τους...

Link to comment
Share on other sites

Ένα κορυφαίο το άκουσα από ενδοκρινολόγο.Μήνες μετά τον τοκετό, όταν της είπα ότι έπαθα επιλόχειο κατάθλιψη τους τρεις πρώτους μήνες μου είπε πως την έπαθα επιδή θήλαζα το μωρό. Ντόινγκ!

Link to comment
Share on other sites

Ένα κορυφαίο το άκουσα από ενδοκρινολόγο.Μήνες μετά τον τοκετό, όταν της είπα ότι έπαθα επιλόχειο κατάθλιψη τους τρεις πρώτους μήνες μου είπε πως την έπαθα επιδή θήλαζα το μωρό. Ντόινγκ!

 

:shock::shock::?:lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...