Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

ααα και εγω δεν εχω προβλημα σε αυτο,μια φορα εκανε το λαθος να μου πει "δωσε λιγο χαμομιλη στη μπεμπα μας μηπως ποναει" (νομιζαμε πως εχει κολοικο)..ακομα θυμαται το βλεμμα μου.... :twisted:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


xrysalis...για μας ευτυχώς δεν ήταν ποτέ "θεματάκι" :oops::wink:
για εμας πάντως που ήταν λίγο θεματάκι στην πολύ αρχή... του ξεκαθάρισα πως θα πρέπει να το ξεπεράσει και να εξοικειωθεί... γιατί έχω σκοπό να θηλάσω όσο θέλει ο μπέμπης... (ήδη έχουμε φτάσει κοντά τους 10 μήνες!!!) οπότε... :oops::D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον,γραφω ενα μαργαριταρι που ακουσα τις προαλες!!!

μια γνωστη μου γεννησε πριν 25 ημερες και το θηλαζει αποκλειστικα και το μωρο της εμφανισε γαστρο. παλινδρομηση επειτα απο 1 υπερηχο.

ο παιδιατρος λοιπον της ειπε να σταματησει το θηλασμο γιατι εκανε κακο στο μωρο της. :shock::shock::shock::twisted::twisted:

ε λοιπον,τον ακουσε και σταματησε.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γυναικολόγος μου είπε οτι το καλοκαίρι που θα θηλάζω (πρώτα ο Θεός) δεν πρέπει να κάνω μπάνιο σε κρύα νερά γιατί κόβεται το γάλα.

Ισχύει; Μαία μου είπε οτι αυτό δεν ισχύει

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ που εχω μία πορωση με τη θάλασσα και περσι άρχισα τα μπάνια ως συνήθως τέλη Απριλίου (η Μάγια δεν ήταν 5 μηνών τότε) δεν είδα καμία διαφορά στην παραγωγή μου! Δεν επηρρέασε καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

θέλεις να πεις πως του δίνει πια ξένο και τα συμπτώματα σταμάτησαν;;;;

απίστευτο..... :evil:

 

οχι βεβαια χρυσαλιδα μου δεν σταματησαν τα συμπτωματα,βεβαια του εδωσε ειδικο γαλα,παρ'ολα αυτα σταματησε να θηλαζει κι ακουσε τον παιδιατρο.... :x:x:x

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γυναικολόγος μου είπε οτι το καλοκαίρι που θα θηλάζω (πρώτα ο Θεός) δεν πρέπει να κάνω μπάνιο σε κρύα νερά γιατί κόβεται το γάλα.

 

Δεν κόβεται το γάλα, γίνεται παγωτό και το βρέφος δεν κάνει να τρέφεται με παγωτά :lol::lol::lol:

 

Όταν το μωρό μου ήταν 2,5 μηνών έκανα μπάνιο στον Άγιο Προκόπιο Νάξου, παγωμένα πελαγίσια νερά!!!

Όλα τα χρόνια που θήλαζε ο γιος μου εκεί έκανα τα μπάνια μου και ο υιός θήλαζε ακάθεκτος στην παραλία! Ποτέ δεν παραπονέθηκε για το γάλα! Ίσως επειδή του αρέσουν τα κρύα :lol::lol::lol::wink:

 

agios_prokopis.jpg

Link to comment
Share on other sites

Koritsia ti ginete me autous tous giatrous? alla leei o enas alla o allos..o kathenas oti tou katebei!!! Pos einai dunaton????Tous exei fobithei to mati mou..eidika tous paidiatrous! An tous baleis se ena domatia mazi..tha bgaloun akrh gia to ti prepei kai ti den prepei?

 

Το έχεις πιάσει το νόημα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω την πρωτη φορα που ειδα να θηλαζει γυναικα μπροστα μου ηταν στην παραλια κι ημουν γυρω στα 8 μου!!!

μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ειχα ξαναδει και δεν ηξερα!!!

εμενα μου γενιεται τωρα η εξης απορια:οι θηλες μου εχουν σκληρυνει κι εχουν γινει μεγαλες πως θα κανω το καλοκαιρι μπανιο που θα φαινονται ε?

δε μπαινουν ποτε μεσα...

θα φαινονται και απο τα μπλουζακια

ωωωχχχχ με βλεπω να γινομαι ρεζιλι....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι κι αν η μαμά φάει ένα μπισκότο ας πούμε,το γάλα-παγωτό θα βγει με γεύση cookies!

Τι άλλο θα ακούσουμε χριστέ μου!Δηλαδή συγνώμη αν αυτά μας λένε οι γυναικολόγοι και οι παιδίατροι τότε σε ποιον να πας για το παιδί σου?Σε ορθοπεδικό?!

 

Δεν κάνω την έξυπνη γιατί κι εγώ τα περισσότερα τα έμαθα από εδώ μέσα κι έχω ακόμα πάαααααρα πολλά να μάθω πριν έρθει η ώρα του θηλασμού.Αλλά αν είναι να μην μπορώ να εμπιστευτώ τον παιδίατρο..τι να πω..

Link to comment
Share on other sites

Βασικά τώρα που ξαναδιάβασα τι έγραψα..δεν μου πολυάρεσε ο τρόπος μου..Δεν θέλω να προσβάλλω/στεναχωρήσω/ειρωνευτώ κανέναν κι αν το έκανα ζητώ προκαταβολικά συγνώμη..αλήθεια! :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κι αν η μαμά φάει ένα μπισκότο ας πούμε,το γάλα-παγωτό θα βγει με γεύση cookies!

 

Θα σου πω τι έκανε ο γιος μου: έτρωγε ψωμί και έπινε λίγο γάλα, έτσι έκανε το ψωμί παπάρα μέσα στο στόμα του και το έτρωγε!

 

 

Τι άλλο θα ακούσουμε χριστέ μου!Δηλαδή συγνώμη αν αυτά μας λένε οι γυναικολόγοι και οι παιδίατροι τότε σε ποιον να πας για το παιδί σου?Σε ορθοπεδικό?!

 

Όχι, να το πας σε ορθοπ α ι δικό (το έχω δει γραμμένο σε ορθοπεδική κλινική!!!) :lol::lol::lol:

 

Αλλά αν είναι να μην μπορώ να εμπιστευτώ τον παιδίατρο..τι να πω..

Αν δεν μπορείς να τον εμπιστευτείς είσαι σε καλό δρόμο. Το πρόβλημα θα το αποκτήσεις μόλις τον εμπιστευτείς! (νομίζω ότι αυτό ισχύει για ένα ποσοστό πάνω από 90% των παιδιάτρων στην Ελλάδα...)

Link to comment
Share on other sites

εγω την πρωτη φορα που ειδα να θηλαζει γυναικα μπροστα μου ηταν στην παραλια κι ημουν γυρω στα 8 μου!!!

μου εκανε εντυπωση γιατι δεν ειχα ξαναδει και δεν ηξερα!!!

εμενα μου γενιεται τωρα η εξης απορια:οι θηλες μου εχουν σκληρυνει κι εχουν γινει μεγαλες πως θα κανω το καλοκαιρι μπανιο που θα φαινονται ε?

δε μπαινουν ποτε μεσα...

θα φαινονται και απο τα μπλουζακια

ωωωχχχχ με βλεπω να γινομαι ρεζιλι....

 

 

Η λύση σου είναι τρίγωνο μαγιό με ενίσχυση (για το πρόβλημα της ρώγας)

 

Βάζε και κανά κομματάκι χαρτοπετσέτα/βαμβάκι/δίσκο ντεμακιγιαζ μεταξύ σουτιέν και στήθους για "κάλυψη" όταν φοράς μπλουζάκια...

Είσαι σουπερ έτσι! :wink:

 

Και τα δύο παραπάνω τα εφάρμοσα το καλοκαίρι που θήλαζα... :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα με τις ρώγες... το έχουμε εμείς και οι άντρες μας :lol::lol::lol::lol:

γιατί όλοι οι άντρες (και οι δικοί μας μαζί...) γουστάρουν να βλέπουν τις υπόλοιπες γυναίκες... με τις ρώγες κάγκελο!!!!! εγώ αυτό έχω καταλάβει!!!!

 

όσο για τους γιατρούς... χαίρομαι τόσο που έχω ανακαλύψει αυτό το φόρουμ!! τουλάχιστον είμαι προετοιμασμένη για τα χειρότερα!!!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου, είπα ότι επιστρέφω στη δουλειά και έχω δημιουργήσει τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη για να δώσει η μητέρα μου, μου είπε ότι δεν βρισκόμαστε στην Αιθιοπία για να καταψύχουμε το γάλα μας, το οποίο θα ήταν σίγουρα πολύ φτωχό μετά από αυτήν την διαδικασία. Μου συνέστησε λοιπόν 2 μερίδες ξένου γάλακτος, αφού μου είπε κορίτσι μου να θηλάσεις όσο πιο πολύ μπορείς, είμαι υπέρ του θηλασμού. Τον έγραψα αλλά έριξα ομηρικούς καυγάδες με τη μάνα, τη γιαγιά θειες και άλλους που υποστήριζαν πως είναι τρέλλα να δίνω στο παιδί καταψυγμένο γάλα την στιγμή που υπάρχει τόσο καλό έτοιμο. Και οι κολικοι κλασικά σήμαιναν ότι το παιδί δεν χόρταινε κι έλεγε η μητέρα μου σήμερα της έδωσα ξένο γι' αυτό το παιδί είναι μια χαρα και δώστου καυγάδες...αλλά να μη τα θυμάμαι καλύτερα κλείσαμε τον 6ο και αρχίσαμε τις κρέμες και τις σούπες. Υπομονή κι επιμονή κι όλα θα πάνε καλά

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκες να αλλαξεις παιδιατρο?γιατι ενταξη,γονεις κ λοιποι συγγενης μπορει να μη γνωριζουν κ να νομιζουν πως ειναι χαλασμενο,ενα σωστος παιδιατρος ομως οφειλει να ενημερωσει σωστα... :evil:

Link to comment
Share on other sites

Την πρώτη μέρα που επέστρεψα στην δουλεια είχα αφήσει στην πεθερα μου ένα μπουκάλι μητρικό γάλα που είχα βγάλει το προηγούμενο βράδυ, (άρα το είχα συντηρήσει στο ψυγείο) για να ταίσει την Πέρσα.

Το μεσημέρι που επέστρεψα στο σπίτι μου ανακοίνωσε ότι το γάλα μου είχε κόψει :shock: ( ξέρετε είχε χωρίσει το πρωτόγαλα και είχε ανέβει πιο ψηλά στο μπουκάλάκι απο το γάλα) και έτσι την ταίσε με ξένο γάλα!!!!!!!!!!!!!!!

 

Επίσης όλο εκείνο το καλοκαίρι έτρωγα κρυφά τα παγωτα γιατί η μαμα μου επέμενε ότι με τα παγωτά κρυώνει το γάλα και άρα θα κρυώσει το μωρό!!!! :lol:

 

ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ τι να πεις???

Link to comment
Share on other sites

Γυναικολόγος μου είπε οτι το καλοκαίρι που θα θηλάζω (πρώτα ο Θεός) δεν πρέπει να κάνω μπάνιο σε κρύα νερά γιατί κόβεται το γάλα.

 

Δεν κόβεται το γάλα, γίνεται παγωτό και το βρέφος δεν κάνει να τρέφεται με παγωτά :lol::lol::lol:

 

Όταν το μωρό μου ήταν 2,5 μηνών έκανα μπάνιο στον Άγιο Προκόπιο Νάξου, παγωμένα πελαγίσια νερά!!!

Όλα τα χρόνια που θήλαζε ο γιος μου εκεί έκανα τα μπάνια μου και ο υιός θήλαζε ακάθεκτος στην παραλία! Ποτέ δεν παραπονέθηκε για το γάλα! Ίσως επειδή του αρέσουν τα κρύα :lol::lol::lol::wink:

 

Εγώ στον Λωλαντώνη στην Πάρο όταν ήταν περίπου 20 μερών.... :lol:

 

Αλήθεια, γρανίτα λέτε να το κάνουμε;;;;;;;

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου, είπα ότι επιστρέφω στη δουλειά και έχω δημιουργήσει τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη για να δώσει η μητέρα μου, μου είπε ότι δεν βρισκόμαστε στην Αιθιοπία για να καταψύχουμε το γάλα μας,

 

:shock: Δηλαδή στην Αιθιοπία έχουν σε όλα τα σπίτια ρεύμα, ψυγείο, καταψύκτη και αγοράζουν θήλαστρα με τα οποία αντλούν το γάλα τους και το καταψύχουν για να πάνε να δουλέψουν πού;;;;;;

 

Ο άνθρωπος είναι για.... (συμπληρώστε!)

 

το οποίο θα ήταν σίγουρα πολύ φτωχό μετά από αυτήν την διαδικασία.

 

Η τεχνολογία τροφίμων μετρά πολύ ικανοποιητικά τα συστατικά του μητρικού γάλακτος πριν και μετά την κατάψυξη. Οι μεταβολές που συμβαίνουν στο κατεψυγμένο γάλα είναι ελάχιστες. Το γάλα που έχει αποψυχθεί εξακολουθεί να περιέχει αντισώματα που δεν τα περιέχει το αγελαδινό γάλα ούτε σε ίχνος. Οι πρωτεΐνες, τα σάκχαρα και τα λιπαρά εξακολουθούν να είναι ειδικά για ανθρώπους και δεν μεταβάλλονται.

 

Αυτό που είναι εξαιρετικά φτωχό είναι το μυαλό του γιατρού σου και το λέω με κάθε συναίσθηση ευθύνης της υπογραφής μου που έχω από κάτω. Δεν το λέω ανώνυμα.

 

Ο γιατρός και ο κάθε επιστήμονας έχει την υποχρέωση να μεταφέρει μόνο επιστημονικά τεκμηριωμένες απόψεις και όχι αυθαίρετες ανοησίες. Ζήτησε από το γιατρό σου να σου φέρει δημοσιευμένα τα όσα λέει.

 

Μου συνέστησε λοιπόν 2 μερίδες ξένου γάλακτος, αφού μου είπε κορίτσι μου να θηλάσεις όσο πιο πολύ μπορείς, είμαι υπέρ του θηλασμού.

 

Είναι υπέρ του θηλασμού;;; :shock:

 

Τον έγραψα αλλά έριξα ομηρικούς καυγάδες με τη μάνα, τη γιαγιά θειες και άλλους που υποστήριζαν πως είναι τρέλλα να δίνω στο παιδί καταψυγμένο γάλα την στιγμή που υπάρχει τόσο καλό έτοιμο.

 

Τόσο καλό έτοιμο; :shock:

 

 

Και οι κολικοι κλασικά σήμαιναν ότι το παιδί δεν χόρταινε κι έλεγε η μητέρα μου σήμερα της έδωσα ξένο γι' αυτό το παιδί είναι μια χαρα και δώστου καυγάδες...αλλά να μη τα θυμάμαι καλύτερα κλείσαμε τον 6ο και αρχίσαμε τις κρέμες και τις σούπες. Υπομονή κι επιμονή κι όλα θα πάνε καλά

 

Τι τραβάνε οι έρμες οι μάνες... Να παλεύουν για το αυτονόητο...

 

Χαρά στο κουράγιο σου! :)

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...