Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts


Διαφημίσεις


μηπως ο ανθρωπος εννοουσε πως ειναι αλλη μια φτωχη?που λεφτα για ξενα γαλατα..σαν αιθιοπακια θα τα μεγαλωσουμε τα παιδια μας?μηπως εννοουσε κατι τετοιο?δυο φορες βλακας δηλαδη!!!!!!! :evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

 

Αλήθεια, γρανίτα λέτε να το κάνουμε;;;;;;;

 

Aντί να ασχολείσαι με τη ζαχαροπλαστική, σχολίασε λίγο τον ντοκτόρ που νομίζει ότι στην Αιθιπία οι μαμάδες κάνουν καριέρα σε πολυεθνικές, σερφάρουν στο διαδίκτυο, αντλούν γάλα και το καταψύχουν...

Link to comment
Share on other sites

Άργησα λίγο .... :P

 

ο δικός μου, είπα ότι επιστρέφω στη δουλειά και έχω δημιουργήσει τράπεζα γάλακτος στην κατάψυξη για να δώσει η μητέρα μου, μου είπε ότι δεν βρισκόμαστε στην Αιθιοπία για να καταψύχουμε το γάλα μας, το οποίο θα ήταν σίγουρα πολύ φτωχό μετά από αυτήν την διαδικασία.

 

To πρόβλημα της Αιθιοπίας είναι σοβαρότατο...

Συνήθως συμβαίνει αυτό...

Women in rural areas are assisted in childbirth by female relatives or a midwife. The new mother and baby stay at home for 40 days after birth, with female relatives and friends helping to care for them. The majority of women breast-feed; breast-feeding in public is acceptable. Mothers introduce other foods to the infant at four months of age but continue breast-feeding up to three years or until the woman is ready to have another child.

 

Δυστυχώς εμφανίστηκε η μάστιγα του AIDS. Και πάλι σύμφωνα με την Unicef

 

For HIV-positive mothers, the decision about whether or not to breastfeed a child can be difficult. Babies who breastfeed from HIV-positive mothers have a 10 to 20 percent chance of becoming infected. However, babies who do not breastfeed are six times more likely to die from diarrhoea or respiratory infections than babies who do breastfeed. Moreover, breastfeeding provides complete nutrition and strengthens a baby's immune system.

 

Γι αυτό όταν μπορούν καταφεύγουν σε μπουκάλι ...

Αλλά δυστυχώς συμβαίνει αυτό Lancet 1988

 

Feeding bottles of Ethiopian children have been shown to be highly contaminated.

 

Όταν οι Αιθιοπείς μεταναστεύουν σε άλλες χώρες τα ποσσοστά των γυναικών που θηλάζουν πέφτουν

 

Στο Ισραήλ

The immigration of Ethiopian Jews to Israel caused a decrease in breastfeeding duration, although it was still longer then the breastfeeding duration of the general population in Israel.

και στο Seattle

Many think that American doctors are too quick to perform Cesarean sections for what Ethiopians consider to be normal variations. For this reason, they may wait at home until well into labor in order to avoid unwanted procedures. Because of school, work and other obligations, Ethiopian women in the United States are not able to take the traditional 40 days of rest after childbirth. They also worry that nursing in public is inappropriate or find that work or school interrupts the feeding schedule. They have trouble maintaining breast-feeding as long as they would like. Most are unfamiliar with pumping and storing breast milk. A shortened period of breast-feeding is contributing to high fertility rates in Seattle's Ethiopian community, since breast-feeding an infant up to three years was the most common form of birth control. Although not much information is available to Ethiopian women in Seattle about family planning methods, they are starting to take oral or other contraceptives.

 

Στην παραπάνω παράγραφο θα βρείτε και την απάντηση στον Δρ....

 

ΥΓ Συγγνώμη για τις αναφορές στα Αγγλικά αλλά είναι αδύνατον να μεταφράζω όλο τον όγκο πληροφοριών στα Ελληνικά.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου έχουν πει:

 

1) Δώσε μπουκάλι γιατί ακόμα δεν έχεις γάλα, το μωρό είναι υπέρβαρο και θα πάθει υπογλυκαιμία (μαία στο μαιευτήριο μισή ώρα μετά τη γέννα, και τα κατάφερε, του έχωσε το μπουκάλι στο στόμα, εγώ μετά από καισαρική :evil: )

 

2) Μην πίνεις νερό όσο θηλάζεις, θα νερώσει το γάλα (προισταμένη μαία)

 

3) Να θηλάσεις όσο πιο πολύ μπορείς. Και πέντε... και έξι μήνες αν αντέξεις!!! (μαία)

 

4) Να θηλάσεις μέχρι έξι μήνες. Μετά δεν προσφέρεις τίποτα στο παιδί, και μπορεί να του δημιουργήσεις ψυχολογικά [σεξουαλικού τύπου] (φίλη θηλάζουσα)

 

5) Αν μείνεις έγκυος κόψε το θηλασμό, γίνεται δηλητήριο το γάλα σου τότε (γιαγιά μου)

 

6) Μην θηλάζεις πάνω από 5 λεπτά, θα σε κάνει το μωρό πιπίλα (μα ΕΙΜΑΙ πιπίλα... και μαξιλάρι... και θερμοφόρα... και μεταφορικό μέσο... και catering... και ξεσκατιστής... και διασκεδαστής... και παρηγορητής... και πάρα πολλά άλλα!) (φίλη μητέρα)

 

7) Μην θηλάζεις αφού καπνίζεις. Θα το δηλητηριάσεις το παιδί.

 

8 ) Μην θηλάσεις αν κάνεις τοπική αναισθησία (τελευταίο κουφέτο αυτό).

 

Όμως υπήρχαν και τόσοι άλλοι που πραγματικά με αντιμετωπίζουν θετικά. Η παιδίατρος, ο άντρας μου που δηλώνει περήφανα: ΘΗΛΑΖΕΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΆ, η μαμά μου και η πεθερά μου (κι ας είχαν απόλυτη άγνοια), και πάρα πολλοί άλλοι. Συχνά, όταν λέω ότι θηλάζω από τότε που γεννήθηκε η μπέμπα κάποιοι μου λένε με θαυμασμό: ναι; θηλάζεις ακόμα; μπράβο!!!

 

Επίσης στο μαιευτήριο που γέννησα ήταν δύο μαίες που ήταν ΜΑΧΗΤΙΚΕΣ με το θέμα του θηλασμού... αν και δεν τις χρειάστηκα! Είχα μάθει απέξω τα post της Αγλαιας!! :D

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

με ρωτησε μια μαμα αλλα δεν ξερει οτι αντλω

οταν τα παιδακια μας πανε στον παιδικο ή νηπιαγωγειο και τα θηλαζουμε ακομη,ποσο ευκολο ειναι να μας αποχωριστουν για πρωτη φορα?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

με ρωτησε μια μαμα αλλα δεν ξερει οτι αντλω

οταν τα παιδακια μας πανε στον παιδικο ή νηπιαγωγειο και τα θηλαζουμε ακομη,ποσο ευκολο ειναι να μας αποχωριστουν για πρωτη φορα?

 

Γιατί, και όταν δουλεύουμε δεν μας αποχωρίζονται...; :roll:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την πρώτη μέρα που επέστρεψα στην δουλεια είχα αφήσει στην πεθερα μου ένα μπουκάλι μητρικό γάλα που είχα βγάλει το προηγούμενο βράδυ, (άρα το είχα συντηρήσει στο ψυγείο) για να ταίσει την Πέρσα.

Το μεσημέρι που επέστρεψα στο σπίτι μου ανακοίνωσε ότι το γάλα μου είχε κόψει :shock: ( ξέρετε είχε χωρίσει το πρωτόγαλα και είχε ανέβει πιο ψηλά στο μπουκάλάκι απο το γάλα) και έτσι την ταίσε με ξένο γάλα!!!!!!!!!!!!!!!

 

Επίσης όλο εκείνο το καλοκαίρι έτρωγα κρυφά τα παγωτα γιατί η μαμα μου επέμενε ότι με τα παγωτά κρυώνει το γάλα και άρα θα κρυώσει το μωρό!!!! :lol:

 

ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ τι να πεις???

Η μητέρα μου αντίθετα σταμάτησε να με θηλάζει γιατί πήγαινε στο χωράφι και της είπαν ότι το γάλα ζεσταίνεται στο στήθος και δεν κάνει πλέον!!
line_feet_beg_39_time_1187841600_text_c720b8ebe5eddc20eceff520e5dfede1e9.gif.png
Link to comment
Share on other sites

με ρωτησε μια μαμα αλλα δεν ξερει οτι αντλω

οταν τα παιδακια μας πανε στον παιδικο ή νηπιαγωγειο και τα θηλαζουμε ακομη,ποσο ευκολο ειναι να μας αποχωριστουν για πρωτη φορα?

 

Πιο εύκολο από ότι αν δεν θηλάζουμε... Γιατί να δημιουργεί πρόβλημα ο θηλασμός; Μπορούμε μάλιστα να τους πούμε (όταν τους επιβεβαιώνουμε ότι θα πάμε το μεσημέρι να τα πάρουμε) ότι το γαλατάκι θα περιμένει με αγωνία την επιστροφή τους! :wink:

 

Οι ψυχολόγοι λένε ότι τα παιδιά που έχουν ασφαλή προσκόληση στη μαμά, τότε μπορούν να δημιουργήσουν πιο εύκολα μια καλή σχέση προσκόλησης και με τη δασκάλα.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε παιδίατρο.

 

Μου έδωσε πρόγραμμα εισαγωγής νέων τροφών.

 

Όταν της είπα ότι θηλάζω "ακόμα" με κοίταξε με ένα ύφος λες και ήμουν καμιά γύφτισσα...

Και μου λέει

"Καλά μην νομίζεις ότι της προσφέρεις και κάτι τώρα πια, το γάλα σου είναι πλέον πολύ φτωχό"

 

μετά κοιτάει το μωρό και συνεχίζει....

 

"Καλά δεν ανησυχούμε το μωρό έχει καλό βάρος -σημείωση το μωρό είναι στο ανώτερο όριο στις καμπύλες ζυγίζει 10.300 :shock: -, ντάξει αν θες συνέχισε το για ψυχολογικούς λόγους δικούς σου"

 

ο άντρας μου με κλώτσαγε από κάτω για να μην μιλήσω...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε παιδίατρο.

 

Μου έδωσε πρόγραμμα εισαγωγής νέων τροφών.

 

Όταν της είπα ότι θηλάζω "ακόμα" με κοίταξε με ένα ύφος λες και ήμουν καμιά γύφτισσα...

Και μου λέει

"Καλά μην νομίζεις ότι της προσφέρεις και κάτι τώρα πια, το γάλα σου είναι πλέον πολύ φτωχό"

 

μετά κοιτάει το μωρό και συνεχίζει....

 

"Καλά δεν ανησυχούμε το μωρό έχει καλό βάρος -σημείωση το μωρό είναι στο ανώτερο όριο στις καμπύλες ζυγίζει 10.300 :shock: -, ντάξει αν θες συνέχισε το για ψυχολογικούς λόγους δικούς σου"

 

ο άντρας μου με κλώτσαγε από κάτω για να μην μιλήσω...

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

φτωχο γαλα εσυ,

φτωχια εγω!!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χτές το απόγευμα ήρθε για επίσκεψη μία θεία μου. Η μικρή μου βγάζει γουλίτσες. Η παιδίατρος μου είπε ότι όλα είναι οκ, η θεία πάλι μου είπε ότι το κάνει επειδή τη βάζω συχνά στο στήθος και δε έχει προλάβει να χωνέψει το προηγούμενο που έχει φάει..(Μήπως όμως έχει δίκιο??? ή είναι χαζή και η ερώτησή μου???)

YAgZp3.png43y0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χτές το απόγευμα ήρθε για επίσκεψη μία θεία μου. Η μικρή μου βγάζει γουλίτσες. Η παιδίατρος μου είπε ότι όλα είναι οκ, η θεία πάλι μου είπε ότι το κάνει επειδή τη βάζω συχνά στο στήθος και δε έχει προλάβει να χωνέψει το προηγούμενο που έχει φάει..(Μήπως όμως έχει δίκιο??? ή είναι χαζή και η ερώτησή μου???)

 

τη βαζεις να ρευτει ,μηπως και θελει?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Χτές το απόγευμα ήρθε για επίσκεψη μία θεία μου. Η μικρή μου βγάζει γουλίτσες. Η παιδίατρος μου είπε ότι όλα είναι οκ, η θεία πάλι μου είπε ότι το κάνει επειδή τη βάζω συχνά στο στήθος και δε έχει προλάβει να χωνέψει το προηγούμενο που έχει φάει..(Μήπως όμως έχει δίκιο??? ή είναι χαζή και η ερώτησή μου???)

 

Δε βαρυστομαχιάζουν τα μωρά από το μητρικό γάλα... μην ανησυχείς!!! Έχεις να ακούσεις ακόμααααα!!!! Αλλά εσύ ξέρεις... play the chinese!

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ζήτημα να είχε ρευτεί σύνολο 5-7 φορές στους 10 μήνες που θήλαζε... εγκλωβίζουν ελάχιστο αέρα θηλάζοντας... :wink:

 

θα συμφωνησω μαζι σου Ανναστασια μου,παντως εγω οταν τον θηλαζα ρευοταν μια φορα τη μερα :?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου ζήτημα να είχε ρευτεί σύνολο 5-7 φορές στους 10 μήνες που θήλαζε... εγκλωβίζουν ελάχιστο αέρα θηλάζοντας... :wink:

 

θα συμφωνησω μαζι σου Ανναστασια μου,παντως εγω οταν τον θηλαζα ρευοταν μια φορα τη μερα :?

 

Και αυτό νορμαλ είναι... :D

Link to comment
Share on other sites

1) πω πω... θα έχεις πολύ καλό γαλά για να μη χρειάστηκε να του δώσεις καθόλου ξένο γάλα... (φίλη μαμά)

 

2) και όταν το παιδί πάει 6-7 κιλά, θα του φτάνει μόνο το γάλα σου;;; (ο πεθερός μου... όταν ο μικρός ήταν 4-5 μηνών! καμιά φοράει ρωτάει ακόμα!!)

 

3)οι έτοιμες κρέμες του εμπορίου, έχουν την ίδια περιεκτικότητα ζάχαρης με το γάλα σου... είναι μελετημένες και με αυστηρές προδιαγραφές... δεν κερδίζεις λοιπόν κάτι όταν δεν του δίνεις... (η παιδίατρος μου, οταν αρνήθηκα να του δώσω κρέμα εμπορίου επειδή περιέχουν ΚΑΙ ζάχαρη...)

 

4)γιατί δε του δίνεις έτοιμη φρουτόκρεμα;;; είναι ποιό νόστιμη! (η μαμά μου :evil:.... τί να της πεις;;;;)

 

5)ακόμα έχεις γαλά;;; (ο μπαμπάς μου χθές!! 10 μηνών πια ο μπέμπης!!)

 

6)μα γιατί δεν του δίνεις ξένο έστω το βράδυ; να κοιμάσαι κι εσύ... (φίλη μαμά, που το έκανε και από ότι λέει της κόπηκε το γάλα 3,5 μηνων...)

 

7)μετά τον 6ο μήνα δεν του προσφέρεις και τίποτε... (γειτόνισσα)

 

8 )μα καλά μέχρι πότε θα θηλάζεις;;; (συνάδελφος που πρόσφατα έγινε θεία...)

 

9)καλέ... και η "τάδε" θηλάζει ακόμα... και το παιδί της έχει χρονίσει (η νονά του άντρα μου με τέτοια υποτιμητικη απορία σχηματισμένη στη μούρη της!!)

 

10)και τώρα που έχει δόντια... δε σε δαγκώνει;;; δεν πονάς;;; (η πεθερά μου!! -απάντηση δική μου... εσύ για να πιείς πορτοκαλάδα... το καλαμάκι το δαγκώνεις ή μόνο ρουφάς;;; το μωρό ξέρει!!!)

 

Α, και φυσικά το ξαναείπα για τη γειτόνισσα που με σκουντούσε και έλεγε πως σε λίγο θα έχω μεγάλο πρόβλημα γιατί ο μπέμπης θα με ξεγυμνώνει παντού!!!!

 

θα θυμηθώ και άλλα και θα επανέλθω!!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε παιδίατρο.

 

Μου έδωσε πρόγραμμα εισαγωγής νέων τροφών.

 

Όταν της είπα ότι θηλάζω "ακόμα" με κοίταξε με ένα ύφος λες και ήμουν καμιά γύφτισσα...

Και μου λέει

"Καλά μην νομίζεις ότι της προσφέρεις και κάτι τώρα πια, το γάλα σου είναι πλέον πολύ φτωχό"

 

μετά κοιτάει το μωρό και συνεχίζει....

 

"Καλά δεν ανησυχούμε το μωρό έχει καλό βάρος -σημείωση το μωρό είναι στο ανώτερο όριο στις καμπύλες ζυγίζει 10.300 :shock: -, ντάξει αν θες συνέχισε το για ψυχολογικούς λόγους δικούς σου"

 

ο άντρας μου με κλώτσαγε από κάτω για να μην μιλήσω...

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

φτωχο γαλα εσυ,

φτωχια εγω!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Προχθές, γνωστή σε συγκέντρωση

"Τιιιιι???? Θηλάζεις ακόμη??????? Καλέ η Μάγια πλέον είναι παιδάκι, μιλάει προχωράει και τρώει κανονικά....Θα της δημιουργήσεις ψυχολογικό πρόβλημα.....γιατί δε σταματάς?"

"Γιατί δεν θέλει... ουτε και εγώ...θα θελήσω όταν θελήσει...."

"(βουβη....σταυροκόπημα....πήγε προς τον μπουφε να χλαπακιάσει....)"

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

3)οι έτοιμες κρέμες του εμπορίου, έχουν την ίδια περιεκτικότητα ζάχαρης με το γάλα σου... είναι μελετημένες και με αυστηρές προδιαγραφές... δεν κερδίζεις λοιπόν κάτι όταν δεν του δίνεις... (η παιδίατρος μου, οταν αρνήθηκα να του δώσω κρέμα εμπορίου επειδή περιέχουν ΚΑΙ ζάχαρη...)

 

Για να μάθουμε κι εμείς, τι κερδίζεις εσύ ή το μωρό αν του δώσεις;

 

4)γιατί δε του δίνεις έτοιμη φρουτόκρεμα;;; είναι ποιό νόστιμη! (η μαμά μου :evil:.... τί να της πεις;;;;)

 

να της τη σερβίρεις για απογευματινό αντί για φρούτο (της μαμάς όχι της κόρης...)

 

5)ακόμα έχεις γαλά;;; (ο μπαμπάς μου χθές!! 10 μηνών πια ο μπέμπης!!)

 

Να σου βάλω στον καφέ; (την επόμενη φορά θα το σκεφτεί να ρωτήσει...)

 

6)μα γιατί δεν του δίνεις ξένο έστω το βράδυ; να κοιμάσαι κι εσύ... (φίλη μαμά, που το έκανε και από ότι λέει της κόπηκε το γάλα 3,5 μηνων...)

 

Για να μην πάθω ότι έπαθες...

 

7)μετά τον 6ο μήνα δεν του προσφέρεις και τίποτε... (γειτόνισσα)

Θέλεις να πεις ότι το μωρό μου είναι χαζό και πίνει το τίποτα, ή ότι είναι παιδί θαύμα και αναπτύσσεται από το τίποτα;

 

8 )μα καλά μέχρι πότε θα θηλάζεις;;; (συνάδελφος που πρόσφατα έγινε θεία...)

 

Μέχρι να πάει στο στρατό, εκτός αν υπηρετήσει εδώ κοντά...

 

9)καλέ... και η "τάδε" θηλάζει ακόμα... και το παιδί της έχει χρονίσει (η νονά του άντρα μου με τέτοια υποτιμητικη απορία σχηματισμένη στη μούρη της!!)

Κι εσύ κάνεις τη χαζή και ρωτάς: "γιατί; τι θα έπρεπε να κάνει;"

 

10)και τώρα που έχει δόντια... δε σε δαγκώνει;;; δεν πονάς;;; (η πεθερά μου!! -απάντηση δική μου... εσύ για να πιείς πορτοκαλάδα... το καλαμάκι το δαγκώνεις ή μόνο ρουφάς;;; το μωρό ξέρει!!!)

 

:wink: Το μωρό ΜΟΥ δεν είναι χαζό! :wink:

 

 

 

θα θυμηθώ και άλλα και θα επανέλθω!!

 

Σε περιμένουμε με αγωνία!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...