Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

Πλέον μετά από τόσο καιρό που θηλάζω, είμαι τόσο σίγουρη πως κάνω το σωστό και συνεχίζω ακάθεκτη, που ό,τι και εαν ακούσω δεν με επηρεάζει σε τίποτα και ξέρω να απαντάω κατάλληλα.

Αυτό που δεν αντέχω καθόλου όμως είναι η εμπάθεια και αυτό προσπαθώ να το δουλέυω μέσα μου, για να μην τσακωθώ άγρια με κανέναν.

Καλά οι παιδίατροι είναι για γέλια, εγώ δεν τους άκουσα ποτέ και ούτε πρόκειται να δίνω αναφορά για το εαν θηλάζω.

Πρόσφατα άκουσα το εξής: ''Μα εσύ φαίνεσαι πολύ σύγχρονο άτομο, τελικά όμως μάλλον είσαι της παλιάς εποχής''

-Γιατί; ρώτησα

- Απάντηση: Μα παλιά θήλαζε ο κόσμος, όπως πχ οι γιαγιάδες μας :lol::lol::lol:

Χα χα χα χα δηλαδή εγώ τώρα είμαι γιαγιά;:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


με δεσποινιδούλες με μεγάλα προσώντα, γουρλώνει τα μάτια του σαστισμένος και μου λέει...μαμά ζες γάλα, πολύ γάλα....αντε μετά να του εξηγήσεις οτι είναι μικρός ακόμα για να ξερογλίφεται

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα άκουσα το εξής: ''Μα εσύ φαίνεσαι πολύ σύγχρονο άτομο, τελικά όμως μάλλον είσαι της παλιάς εποχής''

-Γιατί; ρώτησα

- Απάντηση: Μα παλιά θήλαζε ο κόσμος, όπως πχ οι γιαγιάδες μας :lol::lol::lol:

Χα χα χα χα δηλαδή εγώ τώρα είμαι γιαγιά;:lol::lol::lol:

 

-Είδες? Τα ρούχα δεν κάνουν τον παπά! χαχαχα

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ακούω τίποτα γιατί εκτός από τον αντρα μου και τη μητέρα μου δεν συζητάω με κανέναν για το θέμα, ετσι όπως δεν ενημερώνω κανέναν τι τρώει καθε μέρα ο μικρός και πόσες μέρες κάνει τα κακά του. Κατά τα άλλα ο θηλασμός μετά τους 7-8 πρώτους μήνες δεν είναι καθόλου κουραστικός. Ετσι όπως μια μητέρα δεν κουράζεται ποτέ και δε βαριέται ποτέ να αγκαλιάζει τα παιδίά της, κάπως έτσι είναι και ο θηλασμός μετά τον πρώτο χρόνο.

Επιπλέον τώρα που μιλάει καθαρά ρίχνω μαζί του πολύ γέλιο. Περνούσαμε πριν λιγο καιρο δίπλα από ενα περίπτερο, ξαφνηκά σταματάει, κοιτάει κάτι πορνοπεριοδικά με δεσποινιδούλες με μεγάλα προσώντα, γουρλώνει τα μάτια του σαστισμένος και μου λέει...μαμά ζες γάλα, πολύ γάλα....αντε μετά να του εξηγήσεις οτι είναι μικρός ακόμα για να ξερογλίφεται

 

σωστα!!!!εμ...μα ελα που δε παει με το μεγεθος...:-D:-Dκαλα φοβερο παιδι!!!!!αχ γελασα...

Link to comment
Share on other sites

Πλέον μετά από τόσο καιρό που θηλάζω, είμαι τόσο σίγουρη πως κάνω το σωστό και συνεχίζω ακάθεκτη, που ό,τι και εαν ακούσω δεν με επηρεάζει σε τίποτα και ξέρω να απαντάω κατάλληλα.

Αυτό που δεν αντέχω καθόλου όμως είναι η εμπάθεια και αυτό προσπαθώ να το δουλέυω μέσα μου, για να μην τσακωθώ άγρια με κανέναν.

Καλά οι παιδίατροι είναι για γέλια, εγώ δεν τους άκουσα ποτέ και ούτε πρόκειται να δίνω αναφορά για το εαν θηλάζω.

Πρόσφατα άκουσα το εξής: ''Μα εσύ φαίνεσαι πολύ σύγχρονο άτομο, τελικά όμως μάλλον είσαι της παλιάς εποχής''

-Γιατί; ρώτησα

- Απάντηση: Μα παλιά θήλαζε ο κόσμος, όπως πχ οι γιαγιάδες μας :lol::lol::lol:

Χα χα χα χα δηλαδή εγώ τώρα είμαι γιαγιά;:lol::lol::lol:

 

εεεε εισαι πισω οπως και να το κανουμε...:wink:;-):wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρόσφατα άκουσα το εξής: ''Μα εσύ φαίνεσαι πολύ σύγχρονο άτομο, τελικά όμως μάλλον είσαι της παλιάς εποχής''

-Γιατί; ρώτησα

- Απάντηση: Μα παλιά θήλαζε ο κόσμος, όπως πχ οι γιαγιάδες μας :lol::lol::lol:

Χα χα χα χα δηλαδή εγώ τώρα είμαι γιαγιά;:lol::lol::lol:

 

 

Σαν να λένε "Είσαι της παλιάς εποχής εσύ που μαγειρεύεις! Σταμάτα να μαγειρεύεις και να τρως φρέσκα πράγματα, αφού υπάρχουν οι κονσέρβες και τα άλλα συσκευασμένα" ... :rolleyes:

Και "ποιος ο λόγος να στρώνεις τραπέζι, αφού υπάρχει η τηλεόραση;" :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ο μικρος μου κοντευει 1 ετους (σε 3 μερες!!) και φυσικα θηλαζουμε!! περα απο τα κλασσικα που ακουμε ολοι "ποτε θα δωσεις φρεσκο γαλα", "μου ειπε μια φιλη οτι το γαλα χαλαει μετα το ετος και δεν προσφερει τιποτα" και και .. που ακουω απο τη μανα μου, αφου δεν πιανουν ακουστε τι εκανε προχτες. ηθελε ο μικρος να θηλασει το απογευμα και ετυχε να ειναι σπιτι. λεει λοιπον:"δαγκωσε αγαπη μου την μαμα!!"παιδια γελασα!! γιατι μου φανηκε πολυ γελοιο.. και της ειπα να μην το ξανακουσω!! το σταματησε, ψαχνει να βρει νεο τροπο τωρα!! εν αναμονη...

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

το κακο σε ολα είναι οτι το πιστευουν οτι δεν κανει να θηλαζεις μετα το χρονο!! και οτι ειναι ντροπη να ζηταει το παιδι να θηλασει..

Μια φιλη μου που γεννησε προσφατα μου ειπε οτι δεν κανει να θηλαζει το παιδι μετα τους 6 μηνες. Οτι χαλαει το γαλα ή κατι τετοιο... Μου φανηκε καπως, αλλα ακομη δεν σας ειχα διαβασει να ξερω τι να πω.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια φιλη μου που γεννησε προσφατα μου ειπε οτι δεν κανει να θηλαζει το παιδι μετα τους 6 μηνες. Οτι χαλαει το γαλα ή κατι τετοιο... Μου φανηκε καπως, αλλα ακομη δεν σας ειχα διαβασει να ξερω τι να πω.

 

Δηλαδή τι? Ότι το γάλα ξινίζει? Τα παιδιά που θηλάζουν πάνω απο χρόνο, δηλητηριάστηκαν? Την αγελάδα τη ρώτησαν αν κατεβάζει γάλα πάνω από ένα εξάμηνο?

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

"δαγκωσε αγαπη μου την μαμα!!"παιδια γελασα!! γιατι μου φανηκε πολυ γελοιο.. και της ειπα να μην το ξανακουσω!! το σταματησε, ψαχνει να βρει νεο τροπο τωρα!! εν αναμονη...

 

απαράδεκτο:evil: ότι θέλει να πει σε σένα οκ το αντιμετωπίζεις όχι όμως στο παιδί!!!!!!!! το παιδί δεν πρέπει να εμπλέκεται σε αυτή τη διαμάχη

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι? Ότι το γάλα ξινίζει? Τα παιδιά που θηλάζουν πάνω απο χρόνο, δηλητηριάστηκαν? Την αγελάδα τη ρώτησαν αν κατεβάζει γάλα πάνω από ένα εξάμηνο?

Δεν μπηκα στην διαδικασια να ρωτησω, γιατι εφοσον δεν ειμαι μαμα ακομη, σκεφτηκα οτι μπορει και να την θιξω λεγοντας για τον θηλασμο( που δεν ξερω παρα μονο οτι εχω διαβασει). Εγω παντως εχω αποφασισει οταν με το καλο γινω μαμα να θηλασω οσο περισσοτερο μπορω.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει. Σίγουρα αυτά δεν τα ακούς απο κάποιον που θήλασε. Κατά βάθος όλοι είναι υπέρ του θηλασμού, αλλά μερικοί έχουν συμφέροντα (π.χ. φαρμακοβιομηχανίες) και άλλες που δεν κατάφεραν να θηλάσουν, ή δεν ήθελαν, ψάχνουν συνένοχο στο "έγκλημα".

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα αυτό που με στεναχωρεί είναι που οι περισσότερες γυναίκες ακούνε μια άποψη και την υιοθετούν και δεν το ψάχνουν περαιτέρω. Όπως αυτό το με 6μηνο που μετά σταματάει να είναι θρεπτικό το γάλα. Ή το ότι δεν έχουν γάλα και τους δίνουν χάπι για να το κόψουν (ο ορισμός του οξύμωρου).

Ή το ότι επειδή είχα γάτα δεν θα έκανα παιδί (άσχετο, αλλά έφαγα πολύ πόλεμο, μου τη μάτιασαν μου φαίνεται και πήρε των ομματιών του το ζωντανό!).

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

ηθελε ο μικρος να θηλασει το απογευμα και ετυχε να ειναι σπιτι. λεει λοιπον:"δαγκωσε αγαπη μου την μαμα!!"παιδια γελασα!! γιατι μου φανηκε πολυ γελοιο.. και της ειπα να μην το ξανακουσω!! το σταματησε, ψαχνει να βρει νεο τροπο τωρα!! εν αναμονη...

 

 

 

:shock:

 

... και μετά, αγάπη μου, κλώτσα τη γιαγιά στο καλάμι, εκεί που πετάει εκείνη η φλέβα, ναι, μωρό μου, θα σε κάνω χειρουργο , όταν μεγαλώσεις!

Δεν πάμε καλάαααα!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ηθελε ο μικρος να θηλασει το απογευμα και ετυχε να ειναι σπιτι. λεει λοιπον:"δαγκωσε αγαπη μου την μαμα!!"παιδια γελασα!! γιατι μου φανηκε πολυ γελοιο.. και της ειπα να μην το ξανακουσω!! το σταματησε, ψαχνει να βρει νεο τροπο τωρα!! εν αναμονη...

:shock::shock::shock:

 

 

:shock:

 

... και μετά, αγάπη μου, κλώτσα τη γιαγιά στο καλάμι, εκεί που πετάει εκείνη η φλέβα, ναι, μωρό μου, θα σε κάνω χειρουργο , όταν μεγαλώσεις!

Δεν πάμε καλάαααα!

:lol::lol::lol:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αρχίζω να έχω πρόβλημα με την πεθερά μου εγώ. Με πιέζει να δώσω στο παιδί ξένω γάλα μήπως χρειαστεί το παιδί να ταϊστεί με μπιμπρό και δεν μπορεί να το πιάσει. Της εξηγώ ότι όταν δουλεύω το δίνουμε μπουκάλι με δικό μου γάλα, αλλά τίποτα. Δεν χαμπαριάζει. Σήμερα άκουσα άλλη μια παρότρυνση για ξένο γάλα. Με ρωτάει "το μωρό είναι παχουλό?" και απαντάω την αλήθεια (κακώς γιατί όταν λέω ψέματα καρφώνομαι εύκολα, και ο σκοπός αγιάζει τα μέσα) " Σε έναν μήνα πήρε μισό κιλό, περνούσε το 85% των κοριτσιών στο βάρος αλλά τώρα επειδή ψήλωσε περισσότερο παρά πάχυνε, είναι στο 50%". Και μου είπε πάλι να δώσω ξένο. Δηλαδή ένα μωρό είναι υγειές όταν είναι μπόγος? Φυσικά αντέδρασα όπως και τις άλλες φορές. Αλλά τι άλλο θα ακούσω τώρα που θα κατεβούμε στην Κρήτη για 15 μέρες στο σπίτι τους?

 

Τότε καλύτερα να κόψεις τις πολλές λεπτομέρειες.

"Πήρε βάρος το μωρό;"

"Ναι".

"Πόσο;"

"Ικανοποιητικό".

"Δλδ. σε ποια καμπύλη;"

"Σε νορμάλ για την ηλικία της"

Ίσως αν δει ότι δεν βγάζει άκρη, να βαρεθεί και να τα παρατήσει.

Καλά να περάσετε στην Κρήτη, κι αν σου πει κι άλλα κουφά, πέρνα από δω να μας τα γράψεις :D

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη μου που γεννησε προσφατα μου ειπε οτι δεν κανει να θηλαζει το παιδι μετα τους 6 μηνες. Οτι χαλαει το γαλα ή κατι τετοιο... Μου φανηκε καπως, αλλα ακομη δεν σας ειχα διαβασει να ξερω τι να πω.

 

Αναρωτήθηκαν όλες αυτές οι ειδικές στο "κακό" μητρικό γάλα, αν οι αγελάδες που τους προμηθεύουν το σκατόγαλά τους, αρμέγονται παραπάνω από 6 μήνες;

Μήπως αρμέγονται χρόνια και με άθλιες συνθήκες;

Δεν χαλάει με τίποτε πια το αγελαδινό γάλα;,

Μόνο το δικό μας , το μητρικό "χαλάει";

 

Αμάν πια με την ηλιθιότητα...... και την προπαγάνδα.....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αναρωτήθηκαν όλες αυτές οι ειδικές στο "κακό" μητρικό γάλα, αν οι αγελάδες που τους προμηθεύουν το σκατόγαλά τους, αρμέγονται παραπάνω από 6 μήνες;

Μήπως αρμέγονται χρόνια και με άθλιες συνθήκες;

Δεν χαλάει με τίποτε πια το αγελαδινό γάλα;,

Μόνο το δικό μας , το μητρικό "χαλάει";

 

Αμάν πια με την ηλιθιότητα...... και την προπαγάνδα.....

 

Για την συγκεκριμενη ειμαι σιγουρη οτι ετσι της ειπαν, ετσι εκανε, χωρις να το ψαξει ιδιαιτερα. Και γω να σου πω την αληθεια, αν μου ελεγαν κατι τετοιο με υφος, χωρις να ξερω κατι αλλο, θα το πιστευα και θα το εφαρμοζα. Αλλα (ευτυχως) ανακαλυψα εσας και ανοιξαν τα ματια μου...

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Την ηλίθια, ανενημέρωτη, εμπαθή παιδίατρο την αλλαζεις.

Όταν σου λένε ηλιθιότητες οι γονείς σου τι κάνεις??

Σήμερα το πρωι που θήλαζα το μωρό μου πριν φύγω για τη δουλεια και τον παρατήσω για περισσότερο από 24 ώρες ο πατέρας μου μου είπε ότι το παιδί μου έχει οιδιπόδειο.

Και όταν πήρα τη μάνα μου να δω τι κάνει το μωρό μου μου είπε ότι είναι μια χαρα και ότι όταν είμαι εγώ σπίτι είναι νευρικός επειδή έχει εξάρτηση από το στήθος και υποφέρει όταν λείπω. Δηλαδή για να μην του λείπει, πρέπει να του το κόψω τελείως!! Και δεν είναι νευρικός που η μαμά του έλειπε 24 ή και 32 ώρες συνεχόμενες, αλλά επειδή του έλειπε το βυζί! Δηλαδή αν δε θήλαζε θα ήταν μια χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Την ηλίθια, ανενημέρωτη, εμπαθή παιδίατρο την αλλαζεις.

Όταν σου λένε ηλιθιότητες οι γονείς σου τι κάνεις??

Σήμερα το πρωι που θήλαζα το μωρό μου πριν φύγω για τη δουλεια και τον παρατήσω για περισσότερο από 24 ώρες ο πατέρας μου μου είπε ότι το παιδί μου έχει οιδιπόδειο.

Και όταν πήρα τη μάνα μου να δω τι κάνει το μωρό μου μου είπε ότι είναι μια χαρα και ότι όταν είμαι εγώ σπίτι είναι νευρικός επειδή έχει εξάρτηση από το στήθος και υποφέρει όταν λείπω. Δηλαδή για να μην του λείπει, πρέπει να του το κόψω τελείως!! Και δεν είναι νευρικός που η μαμά του έλειπε 24 ή και 32 ώρες συνεχόμενες, αλλά επειδή του έλειπε το βυζί! Δηλαδή αν δε θήλαζε θα ήταν μια χαρά!

τους απαντάς ότι η ασφαλής προσκόλληση στη μαμά είναι απόλυτα φυσιολογική και θεμιτή, και ότι τα μωρά που έχουν τέτοια σχέση με τη μητέρα τους τείνουν να γίνονται παιδιά και ενήλικες με αυτοπεποίθηση, ανεξάρτητοι και να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες ευκολότερα. Και ό,τι καταλάβουν:-D

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα λες. Εγώ άρχισα να της φωνάζω στο τηλέφωνο!!!

Μια παρηγοριά έχουμε εγώ και το μωρό μου για τις τόσες πολλές ώρες που είμαστε χώρια. Μόλις με βλέπει όταν γυρνάω από τη δουλειά ανεξάρτητα από το τι ή πότε έχει φάει, αφού με αγκαλιάσει αρχίζει και θηλάζει. Ε, να του το κοψω να μάθει από νωρίς τι θα πει απορριψη και απογοήτευση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...