Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

Ναι, αυτά για το "παιδί-βαλιτσάκι" τα ακούω κι εγώ και βράζω!

Αλλά τώρα πια τους κοροϊδεύω κατάμουτρα. "Μήπως θέλεις να την πάρεις και να σου κόψω και ένα επίδομα;"

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν μου αρέσουν αυτές οι ιμπεριαλιστικές τάσεις προς το μωρό μου!!

Συμφωνώ απόλυτα!

Εγώ έχω βρει το μπελά μου με το boyfriend της νονάς που από 7 μηνών μας ρωτούσαν πότε θα τους το δώσουμε να το πάνε για μπάνιο! Και ότι θα το κάνουν δελφίνι και κάτι άλλα τέτοια!

Έχουμε μπαμπά δύτη κύριος, εσένα περιμέναμε?

Και κάθε φορά που τρώμε σουβλάκια, κοντοσούβλια κλπ όλο με ρωτάει γιατί δεν του δίνω να δοκιμάσει, να παίρνει νέες γεύσεις! :mad:

Ας όψεται ο Ξένιος Δίας...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπααααα... Έχει ήδη πολλά ο εν λόγω με την πρώην και καίγεται να κάνει και με τη νυν! Πέσαμε στην περίπτωση, γιατί όταν έχεις εμπειρία θεωρείς ότι έχεις και δίκιο! Αλλά από αυτά που ακούω ότι έκανε στα δικά του, μου σηκώνεται η τρίχα κάγκελο και δαγκώνομαι να μη μιλήσω, γιατί θα με πουν ξενέρωτη, υπερβολική, ξερόλα, οπισθοδρομική και δεν ξέρω τι άλλο! Οπότε, κάνω ότι δεν ακούω τα μισά και προχωράμε χαμογελαστοί στο επιδόρπιο! :)

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα!

Εγώ έχω βρει το μπελά μου με το boyfriend της νονάς που από 7 μηνών μας ρωτούσαν πότε θα τους το δώσουμε να το πάνε για μπάνιο! Και ότι θα το κάνουν δελφίνι και κάτι άλλα τέτοια!

Έχουμε μπαμπά δύτη κύριος, εσένα περιμέναμε?

Και κάθε φορά που τρώμε σουβλάκια, κοντοσούβλια κλπ όλο με ρωτάει γιατί δεν του δίνω να δοκιμάσει, να παίρνει νέες γεύσεις! :mad:

Ας όψεται ο Ξένιος Δίας...

 

Καλα ειναι ανεγκεφαλοι οι ανθρωποι? Για μπανιο μονο του? Αυτος εμπιστευεται τα παιδια του, ετσι, χωρις καποιον απο τους 2 γονεις?

Δεν ξερω ρε παιδια? Ειμαι υπερβολικη? Εγω ουτε κατα διανοια δε θα επαιρνα για μπανιο ξενο παιδι, το θεωρω τεραστια ευθυνη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κι απο μενα..

κι εγω θηλαζω τον μικρο μου απο την πρωτη μερα και παρολο απο πολλες δυσκολιες(αλλεργια του μικρου και εγω πληρη αποχη απο τις περισσοτερες τροφες εδω και 6 μηνες,μαστιτιδες ,φραγμενους πορους καθε 3 και λιγο)συνεχιζω ακαθεκτη....η πεθερα μου λογω ζηλειας ελεγε διαφορα υποτιμητικα για τον θηλασμο πριν ακομη μεινω εγκυος επειδη δηλωνα οτι σκοπευω εαν τα καταφερω να θηλασω πανω απο χρονο και βασικα απλα δεν πιστευε οτι θα το πετυχω γιατι βλεπετε ειχα παντα ανυπαρκτο στηθος(σαν να βλεπεις αθλητρια της ενοργανης:mrgreen:)τελευταια λοιπον ξεφυγε του πεθερου μου οτι σχολιασε αυτη σε κεινον στις αρχες που ειχα γεννησει οτι αφου δεν εχω καθολου στηθος δεν θα μπορεσω...τωρα που βλεπει και ακουει την τελεια αναπτυξη του παιδιου πανω απο τον μεσο ορο και οτι ακομη εχω γαλα που πεταγεται απο το στηθος πιδακας,και βλεποντας τον αντρα μου ποσο καμαρωνει που κανω οτι καλυτερο μπορω για το μωρο μας,εχει μουγκαθει και τρωει τα λυσσακα της....:wink:

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τις βυζούμπες είναι πολύ συνηθισμένο σχόλιο: ζηλεύουν τα νεανικά μας στήθη :mrgreen:

Της απαντάς:

"Είδες, βρε μαμά, κάτι πράγματα που κάνει η φύση; Δεν μετράει το μέγεθος, η τεχνική μετράει" :twisted:

(και είναι και ο αντρούλης μου ευχαριστημένος που δεν χρειάζομαι 3 μέτρα ύφασμα για σουτιέν)

 

Όσο για το αν πίνει ή παίζει ... "να σου βάλω λίγο στον καφέ;" :twisted:

 

Ή "μα τι λες, δεν είχα άλλο γάλα και σου έβαλα λίγο στον καφέ" , να την πνίξεις να ησυχάσεις.

 

Ωχ ξέρετε τι βλέπω, η δική μου η πεθερά που ήταν μεταπολεμική είχε θηλάσει και δεν το είδε ανταγωνιστικά. Τώρα πέφτουμε στη γενιά των "εκσυγχρονισμένων" πεθερών που δουλεύανε, που δώσαν φόρμουλα, που γίναν χίλια κομμάτια για τα παιδιά τους και το βλέπουν ανταγωνιστικά να θηλάζουν οι νύφες, ότι αναιρούνται οι ίδιες σαν μάνες. Το κίνημα του θηλασμού έχει να δώσει μεγάλες μάχες απέναντι σε αυτές τις πεθερές. Και στις μάνες βέβαια αλλά τις μάνες τις βάζεις και καμιά φωνή και γλυτώνεις.

 

Τελικά Μητέρα (φτου, φτου, φτού) φαίνεται ότι, όπως στα περισσότερα πράγματα στην ζωή το μέγεθος δεν μετράει .............:twisted::twisted:

χαχαχα με κάνατε και γέλασα με την ψυχη μου...

Τι κόλλημα τρώνε πάντως οι πεθερές που δε θήλασαν τα παιδιά τους ειναι απίστευτο...Είχαμε και δεύτερη ατάκα χτες...Ουσιαστικά ήταν βαθυστόχαστη σκέψη-συμπέρασμα: "Πρέπει κατά τη γνώμη μου να σταματήσεις να θηλάζεις πια...Πρώτον θα γίνει μαμόθρεφτο το παιδί αν είναι συνέχεια κολλημένο πάνω σου. Κ δεύτερον πότε θα βάλεις κανά κιλό; Ο θηλασμός σε αδυνατίζει και ήσουν που ήσουν αδύνατη τώρα..έχεις απογίνει"...

Χτες όμως της απάντησα!:mrgreen: Νομίζω ότι θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να μας επισκεφθεί ξανά....:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

353a4d5f55.png

eNortjKzUjIyNDG2sFCyBlwwFYkC1w,,49.png

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτό το "μαμόθρεφτο" για μωρό 2 μηνών μι τριλαίν' :mrgreen:

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που έβαλα τις φωνές στην πεθερά μου! Και μου έδωσε δίκιο κι ο άντρας μου :twisted:

Για το δε αδυνάτισμα ... ο νοών νοείτω (το αυτονόητο)! :lol:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και μένα μόλις είχε σαραντήσει και άκουσα από πόσες μεριές..."Α μην τη συνηθίσεις αγκαλιά, μετά δεν θα κατεβαίνει με τπτ"!

Νταξ θα τραβήξω το βυζί να μακρύνει κ θα τη θηλάζω εξ αποστάσεως!!

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μόλις είχε σαραντήσει και άκουσα από πόσες μεριές..."Α μην τη συνηθίσεις αγκαλιά, μετά δεν θα κατεβαίνει με τπτ"!

Νταξ θα τραβήξω το βυζί να μακρύνει κ θα τη θηλάζω εξ αποστάσεως!!

 

 

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μένα μόλις είχε σαραντήσει και άκουσα από πόσες μεριές..."Α μην τη συνηθίσεις αγκαλιά, μετά δεν θα κατεβαίνει με τπτ"!

...

Συνήθως είναι οι ίδιες που σου ζητάνε να πάρουν αγκαλιά το μωρό, γιατί τους έχει μείνει απωθημένο που δεν κράτησαν τα δικά τους.

etCDp3.png hk8kp3.png

 

Η μαμά του Ευριπίδη και της Ιφιγένειας

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά αυτό το "μαμόθρεφτο" για μωρό 2 μηνών μι τριλαίν' :mrgreen:

Αυτή ήταν η πρώτη φορά που έβαλα τις φωνές στην πεθερά μου! Και μου έδωσε δίκιο κι ο άντρας μου :twisted:

Για το δε αδυνάτισμα ... ο νοών νοείτω (το αυτονόητο)! :lol:

 

Μα αυτό ακριβώς είναι ένα βρεφάκι: μαμόθρεφτο = τρέφεται από τη μανούλα του! Γιατί κάνουμε τα φυσικά αφύσικα;

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Η μικρή μας γινεται 1 σε λιγες μερες και ειμαι εγκυος.

τωρα φανταζομαι θα ακουσω τα περισσοτερα....

ειχε πλακα ομως προχθες, που ημουν στην πεθερα μου.

ειχα παει να παρω την μικρη διοτι τωρα την αφηνω εκει μεχρι να βελτιωθει λιγο η κατασταση μου. και μου λεει διστακτικα η πεθερα μου: εδωσα λιγο γαλα στην μικρη (φρεσκο) και της αρεσε.

Μπραβο! απαντω χαμογελαστα.

το συστημα λειτουργει υπογειως, σκεφτεται αν μαθει η μικρη το γαλα θα κοψει τον θηλασμο.

διοτι απο την πρωτη μερα το εχει παραπονο που δεν την αφηνουμε ολο το βραδυ εκει, να ξεκουραστουμε και εμεις!!!!!!!!!!!!!!!! μηπως να την αφησω και να την παρω σε κανα μηνα?????

και να σκεφτειτε οτι θηλασε και η ιδια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι οι ίδιες που σου ζητάνε να πάρουν αγκαλιά το μωρό, γιατί τους έχει μείνει απωθημένο που δεν κράτησαν τα δικά τους.

 

ακριβως!!!!!

εμενα μου λεει¨ουτε το φαγητο δεν θα προλαβαινεις να ανακατεψεις μην τον εχεις συνεχεια αγκαλια¨

εγω-δεν πειραζει θα το ανακατευει ο γιωργος!!!:lol::lol::lol:

πεθερα-:shock::shock::shock::shock:

 

ειμαι κακια???:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

ακριβως!!!!!

εμενα μου λεει¨ουτε το φαγητο δεν θα προλαβαινεις να ανακατεψεις μην τον εχεις συνεχεια αγκαλια¨

εγω-δεν πειραζει θα το ανακατευει ο γιωργος!!!:lol::lol::lol:

πεθερα-:shock::shock::shock::shock:

 

ειμαι κακια???:mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

τσ τσ τσ, ε και θηλάζεις το εγγόνι της αντί να της το δώσεις να το χαρεί η δόλια κανά μήνα/χρόνο κλπ ε και χώνεις τον κανακάρη της να κάνει δουλειές αντί να τον έχεις πασά στα γιάννενα!

 

:lol::lol::lol:

 

κακιά δεν είσαι καλή μου και ορθώς τα κράζουμε, αρκεί να τα θυμόμαστε και να μην κάνουμε τα ίδια με τη σειρά μας ως πεθερές!

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τσ τσ τσ, ε και θηλάζεις το εγγόνι της αντί να της το δώσεις να το χαρεί η δόλια κανά μήνα/χρόνο κλπ ε και χώνεις τον κανακάρη της να κάνει δουλειές αντί να τον έχεις πασά στα γιάννενα!

 

:lol::lol::lol:

 

κακιά δεν είσαι καλή μου και ορθώς τα κράζουμε, αρκεί να τα θυμόμαστε και να μην κάνουμε τα ίδια με τη σειρά μας ως πεθερές!

 

αστα....εχει αγορασει σπιτι της μουλτι για να του φτιαχνει κρεμες οταν ξεκινησουμε...κουδουνιστρες και σεντονακια για οταν θα τον αφησω εκει..τωρα θελει να παρει παρκοκρεβατο...λεει οταν μεγαλωσει λιγο ακομα τα ποδηλατακια κτλ να τα αφηνουμε εκει γιατι εχει αυλη και μονο εκει μπορει να παιζει...

ααααα... καλααααα....

 

πως θα σου τον αφησω καλη μου???εσυ εριχνες σταγονες στο μπιμπερο για να κοιμασαι το βραδυ στα δικα σου παιδια πλακα κανεις????

(ναι μου εχει πει να το κανω...:evil::evil:)

Link to comment
Share on other sites

πως θα σου τον αφησω καλη μου???εσυ εριχνες σταγονες στο μπιμπερο για να κοιμασαι το βραδυ στα δικα σου παιδια πλακα κανεις????

(ναι μου εχει πει να το κανω...:evil::evil:)

 

Μάλλον ήταν της μόδας, το έχω ακούσει και από τον άντρα μου ότι τους έδιναν σιρόπι φενεργκάν ή κάτι τέτοιο για να τα πιάνει υπνηλία και να μην ταλαιπωρούν τη γιαγιά όταν έβγαιναν οι γονείς τους...

Έλεος...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

πως θα σου τον αφησω καλη μου???εσυ εριχνες σταγονες στο μπιμπερο για να κοιμασαι το βραδυ στα δικα σου παιδια πλακα κανεις????

(ναι μου εχει πει να το κανω...:evil::evil:)

 

 

 

:shock::shock::shock::shock::shock::shock:

Πλακα κανεις.........

Συγνωμη κοπελια αλλα αυτη ειναι επικυνδυνη,σε καμια περιπτωση μην αφησεις το μωρο σου μονο μαζι της,ειδικα για διανυκτερευση,σε καμια ομως.:evil:

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μένα μόλις είχε σαραντήσει και άκουσα από πόσες μεριές..."Α μην τη συνηθίσεις αγκαλιά, μετά δεν θα κατεβαίνει με τπτ"!

Νταξ θα τραβήξω το βυζί να μακρύνει κ θα τη θηλάζω εξ αποστάσεως!!

εμένα μου λένε τώρα που έμαθε να κοιμάται μαζί μας την πατήσαμε, δεν θα μπορούμε να τον βγαλουμε από το κρεβάτι. Και τους απαντάω ότι καποια στιγμή θα παντρευτεί και αναγκαστικά θα φύγει από το σπίτι. Το πολύ πολύ να παρουμε πιο μεγάλο κρεβάτι για να βάζουμε και την γυναίκα του μαζί μας

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν βγω λίγο εκτός θέματος, μια μικρή [αρένθεση, όταν δεν εμπιστευόμαστε τις πεθερές μας (πχ πεθερά της silia), αλλά ο άντρας μας επιμένει να φυλάει το παιδί και η μανούλα του και δεν του περνάει από το μυαλό ότι μπορεί να είναι επικίνδυνη ή ανίκανη (έστω στα δικά μας μάτια, με τα δικά μας κριτήρια), τι κάνουμε;;; (π.χ. η διλιάμου φυλούσε μια ανιψούλα της, την άφησε μόνη πάνω στο κρεβέατι να πάει στην κουζίνα, το βρήκε το μωρό στο πάτωμα, κι ούτε που το είπε μετά στη μάνα του μωρού! τον άντρα μου επίσης τον είχε αφήσει χωρίς επίβλεψη, και τον βρήκε κάτω από κρεβάτι να πνίγεται με ένα κέρμα!)

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

.

 

πως θα σου τον αφησω καλη μου???εσυ εριχνες σταγονες στο μπιμπερο για να κοιμασαι το βραδυ στα δικα σου παιδια πλακα κανεις????

(ναι μου εχει πει να το κανω...:evil::evil:)

:confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused::confused:

.....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ευτυχως της τα χωνει κανονικα αν κατι δεν του αρεσει,πανω απ'ολα ειναι πατερας και μετα γιος,αλλα ακομα και αν ηταν σαν τον δικο σου που λες,θα γινοταν πολεμος δεν θα της αφηνα το μωρο σε καμια περιπτωση γνωριζοντας τα παραπανω.

Εντελως ανευθυνη και απαραδεκτη,ειδικα που δεν ειπε τιποτα στη μαμα του μωρου,αν το μαθαινα αργοτερα θα την εδερνα.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα ευτυχως δεν της τα χωνει κανονικα αν κατι δεν του αρεσει,πανω απ'ολα ειναι πατερας και μετα γιος,αλλα ακομα και αν ηταν σαν τον δικο σου που λες,θα γινοταν πολεμος δεν θα της αφηνα το μωρο σε καμια περιπτωση γνωριζοντας τα παραπανω.

Εντελως ανευθυνη και απαραδεκτη,ειδικα που δεν ειπε τιποτα στη μαμα του μωρου,αν το μαθαινα αργοτερα θα την εδερνα.

 

Μωρέ αν δει κάτι τώρα, της τα χώνει κι αυτός, αλλά μέχρι να δει της έχει εμπιστοσύνη.Δεν αξιολογεί τα περιστατικά αυτά όπως εγώ.

 

Αφήστε ατάκα του πεθερού: "Κανονικά όταν έρχεται το παιδί πρώτη φορά στο σπίτι των παπούδων, το έθιμο λέει να του δίνουν ψωμί με ζάχαρη!!! :confused::mad::?

zr2np2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφήστε ατάκα του πεθερού: "Κανονικά όταν έρχεται το παιδί πρώτη φορά στο σπίτι των παπούδων, το έθιμο λέει να του δίνουν ψωμί με ζάχαρη!!! :confused::mad::?

Κι εμας ετσι, με το ζορι κρατηθηκα και χαμογελουσα, αλλα δεν ξερω πως ηταν η φατσα μου. Φυσικα δεν το δωσαν

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...