Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

και η νεογνική θνησιμότητα ήταν τόση που αν ο θηλασμός ήταν πανάκεια δεν θα ήταν τόσο μεγάλη!

 

Κανεις δεν ειπε οτι ο θηλασμος ειναι πανακεια...

Η΄ μηπως σημερα δεν υπαρχει νεογνικη θνησιμοτητα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς γλυκιά μου τα χρόνια εκείνα οι γυναίκες γεννούσαν πολλά παιδιά από άγνοια και όχι από επιλογή και λόγω φτώχιας τα θήλαζαν αναγκαστικά όσο περισσότερο μπορούσαν -

 

Με τη φτώχεια και τη χρεωκοπία προ τον πυλών, καιρός να θυμηθούμε τις παλιές τέχνες!;)

Link to comment
Share on other sites

Με τη φτώχεια και τη χρεωκοπία προ τον πυλών, καιρός να θυμηθούμε τις παλιές τέχνες!;)

αχ τώρα θυμήθηκα κάτι που ταιριάζει σε αυτό το τόπικ!

 

όταν η Σοφία μου ήταν περίπου 6 μηνών η μαμά μου μιλούσε με μια φίλη της γιατρό, και της έλεγε με καμάρι ότι θηλάζω. Και η φίλη της της λέει: "Αχ γιατί το κάνει αυτό; Οι γυναίκαες θήλαζαν παλιά, που δεν υπήρχαν τα καλά γάλατα. Ε, είναι λίγο ακριβά βέβαια. Δεν πάνε καλά τα οικονομικά τους; ":shock::shock:

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

αχ τώρα θυμήθηκα κάτι που ταιριάζει σε αυτό το τόπικ!

 

όταν η Σοφία μου ήταν περίπου 6 μηνών η μαμά μου μιλούσε με μια φίλη της γιατρό, και της έλεγε με καμάρι ότι θηλάζω. Και η φίλη της της λέει: "Αχ γιατί το κάνει αυτό; Οι γυναίκαες θήλαζαν παλιά, που δεν υπήρχαν τα καλά γάλατα. Ε, είναι λίγο ακριβά βέβαια. Δεν πάνε καλά τα οικονομικά τους; ":shock::shock:

 

Φτώχεια καταραμένη (μουσική από ταινία με Ξανθόπουλο ), που ρίχνεις τα μωρά στα γυναικεία στήθη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ που έχω τον ψείρα, αγχώθηκα για τον αντίθετο λόγο. Κάθε μήνα έλεγχος, άγχος να έχει θηλάσει καλά το μωρό λίγο πριν για να βγει καλός ο υπέρηχος (και να μη θέλει να θηλάσει το άτιμο εκείνες τις μέρες!), τέλος πάντων προς το παρόν θα το ξεχάσω!
Μια χαρά τον βρίσκω. Η πρόληψη σώζει ζωές. Την πιστεύω πολύ.
yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε θα απαντήσω σε κανένα ειρωνικό σχόλιο γιατί δεν υπάρχει λόγος! Θήλασα δύο παιδιά και περιμένω το τρίτο οπότε δεν έχω να προσθέσω κάτι παρά μόνο ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΘΗΛΑΣΟΥΝ ( ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΑΠΙΕΖΟΝΤΑΙ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ) ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΙΣ ΣΕΒΟΜΑΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΤΑΝΟΩ.....

Link to comment
Share on other sites

Φτώχεια καταραμένη (μουσική από ταινία με Ξανθόπουλο ), που ρίχνεις τα μωρά στα γυναικεία στήθη!!

 

 

Δεν είπα ότι οι σημερινές γυναίκες θηλάζουν λόγω φτώχιας!!!!!! Ίσα ίσα που οι σημερινές γυναίκες που θηλάζουν το κάνουν καθαρά από επιλογή και γνώση, οι παλιότερες γυναίκες το έκαναν από ανάγκη! Έλεος ρε κορίτσια με τις ειρωνίες! Έλεος!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανεις δεν ειπε οτι ο θηλασμος ειναι πανακεια...

Η΄ μηπως σημερα δεν υπαρχει νεογνικη θνησιμοτητα?

 

Έχουν αλήθεια τα σημερινά ποσοστά νεογνικής θνησιμότητας καμία σχέση με παλιότερα;;;; Ξέρει καμία να πει γιατί επικράτησε η ευχή "να σου ζήσει", όταν γεννιέται ένα μωράκι;;;;;; Με λυπεί το γεγονός ότι ενώ συμφωνούμε είστε όλες τόσο απόλυτες και ρίχνετε στο πυρ το εξώτερον τις μανούλες που δε θηλάζουν......

Link to comment
Share on other sites

κάνε έναν κόπο να δεις στο φόρουμ πόσο πιο συχνά τα μωρά που πίνουν ξένο γάλα υποφέρουν από δυσκοιλιότητα, ωτίτιδες, γαστρεντερίτιδες, εμετούς κλπ και μετά έλα να μας τα ξαναπείς αυτά.

 

Για να μην αναφερθώ στις έγκυρες επιστημονικές μελέτες και τις οδηγίες της Αμερικανικης Ακαδημίας Παιδιατρικής ως απάντηση στα παραγείγματα που δεν θα αναφέρεις:)

 

Δηλαδη εγω που θήλασα μονο 4 μήνες κινδυνέυει η μικρη μου απο οοοολα αυτα?? Παντως μεχρι στιγμης δεν εχει αρρωστήσει σοβαρα ποτε στα δυο χρονια....ουτε καν αντιβιωση δεν εχουμε παρει ποτε! Μονο ιωσουλες με αντιπυρετικά ....ουτε γαστρεντερίτιδες ουτε εμετους ποτε ουτε ωτίτιδες !

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουν αλήθεια τα σημερινά ποσοστά νεογνικής θνησιμότητας καμία σχέση με παλιότερα;;;; Ξέρει καμία να πει γιατί επικράτησε η ευχή "να σου ζήσει", όταν γεννιέται ένα μωράκι;;;;;; Με λυπεί το γεγονός ότι ενώ συμφωνούμε είστε όλες τόσο απόλυτες και ρίχνετε στο πυρ το εξώτερον τις μανούλες που δε θηλάζουν......

 

Δεν το κάνουν ολες ....ειναι προνόμιο μονο ορισμένων γυναικών να σνομπάρουν αυτες που δεν θήλασαν...

 

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να λεμε και τα σωστά...

Η γιαγια μου που θήλασε την μητέρα μου δυο χρονια και την αδερφή της 4 χρόνια

Η μονη συμβουλή που μου έδωσε οταν γεννησα ήταν να θηλάσω την μικρη οοοοοσο αντέχω γιατι μου λεει γάλα θα εχεις, θεληση πρέπει να βρεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που με εκπλήσει είναι ότι τη μεγαλύτερη αντίδραση τη δέχομαι από γυναίκες, όχι από άντρες. Οι άντρες, αν μη τι άλλο, είναι πιο διακριτικοί. Δεν ξέρω τι σκέφτονται, αλλά κανείς δεν έχει πει τίποτα κακό. Ορισμένες φίλες μου, οι οποίες υποστήριζαν πολύ το θηλασμό το πρώτο εξάμηνο, τώρα που ο μικρός μου είναι 9 μηνών έχουν αρχίσει τα σχόλια τύπου "ως πότε ακόμα" και τα σχετικά. Ο μόνος λόγος που τις δικαιολογώ στο μυαλό μου είναι ότι οι συγκεκριμένες δεν έχουν ακόμη παιδιά και μάλλον συγκαταλέγονται και αυτές στην κατηγορία των περισσοτέρων σήμερα που είναι θύματα της παραπληροφόρησης του ξένου γάλακτος/μπιμπερό. Γενικά κοπέλες που δεν έχουν παιδιά προσπαθώ απλά να τις ενημερώσω για το θηλασμό (και το forum βεβαίως, βεβαίως!), γιατί και εγώ πριν μείνω έγκυος θεωρούσα ότι αρκούσε να θηλάσω για 6 μήνες.

 

Παρεμπιπτόντως, σχετικά με τους περιορισμούς στη διατροφή, εγώ δεν χρειάστηκε να κάνω κανένα. Και γάλα πίνω και λαχανικά τρώω. Το μόνο που είχε ενοχλήσει το μωρό μου όταν ήταν 3 μηνών ήταν τα ρεβύθια, που του δημιούργησαν δυσκοιλιότητα για 1 εβδομάδα. Τώρα πλέον τρώω και ρεβύθια χωρίς το μωρό να έχει πρόβλημα.

 

Επίσης, να σημειώσω ότι ως παιδί είχα σοβαρή αλλεργία στις φράουλες, παρ'ολα αυτά οι φράουλες που τρώω τώρα δεν φαίνεται να ενοχλούν το μωρό μέσω του γάλακτος.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι οι σημερινές γυναίκες θηλάζουν λόγω φτώχιας!!!!!! Ίσα ίσα που οι σημερινές γυναίκες που θηλάζουν το κάνουν καθαρά από επιλογή και γνώση, οι παλιότερες γυναίκες το έκαναν από ανάγκη! Έλεος ρε κορίτσια με τις ειρωνίες! Έλεος!!!!!!!

Γιατί δεν μπορείς να δεχτείς ότι ο θηλασμός εκτός από τροφή είναι μια τρυφερη πράξη αγαπης; Ότι το κάνουμε επειδή μας το λέει το ένστικτό μας; Ακόμα και το ξένο γάλα ήταν πράγματι το ίδιο σαν το μητρικό και μου το έδιναν τσάμπα και το νεογέννητο μπορούσε να πιάσει ποτήρι και να πιει μόνο του εγώ θα θήλαζα! Γιατί είναι μια υπέροχη σχέση! Ειδικά τώρα ππου είναι πιο μεγάλος και παίζουμε την ώρα του θηλασμού. Γιατί με τρελαίνει όταν παίρνει φόρα και έρχεται πάνω μου μπουσουλώντας με ανοιχτό το στόμα και το πιάνει για να το βάλει στο στόμα του (αν και αυτό πονάει λίγο όταν έχω ξεχάσει να του κόψω τα νύχια του :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι οι σημερινές γυναίκες θηλάζουν λόγω φτώχιας!!!!!! Ίσα ίσα που οι σημερινές γυναίκες που θηλάζουν το κάνουν καθαρά από επιλογή και γνώση, οι παλιότερες γυναίκες το έκαναν από ανάγκη! Έλεος ρε κορίτσια με τις ειρωνίες! Έλεος!!!!!!!

 

Μην το παίρνεις καλή μου σαν ειρωνείες. Δεν ειρωνευόμαστε, απλά έχουμε ψαχτεί όλες εδώ αρκετά με το θέμα "θηλασμός" και την έχουμε πατήσει από διάφορα παράδοξα που ακούμε. Συμφωνώ με αυτό που λες ότι τώρα ο θηλασμός γίνεται από επιλογή και γνώση, απλά ακόμη και τώρα που γνωρίζουμε τα οφέλη πολλές γυναίκες όχι απλά δεν θέλουν να θηλάσουν επειδή στην αρχή το βρίσκουν δύσκολο και δεσμευτικό, αλλά το βρίσκουν και πολύ υποτιμητικο. Σ' αυτους τους ανθρώπους απαντάμε.Πάντως αν διαβάσεις προσεκτικά στο φορουμ θα δεις ότι πολλές γυναίκες που θηλαζουν τα παιδάκια τους πέραν του 6μηνου, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στο θηλασμό, ήταν στην κόψη να σταματήσουν να μή σταματήσουν και τελικά τα κατάφεραν. Ο θηλασμός δυστυχώς υπονομεύεται, και λίγοι είναι οι υποστηρικτές του.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχουν αλήθεια τα σημερινά ποσοστά νεογνικής θνησιμότητας καμία σχέση με παλιότερα;;;; Ξέρει καμία να πει γιατί επικράτησε η ευχή "να σου ζήσει", όταν γεννιέται ένα μωράκι;;;;;; Με λυπεί το γεγονός ότι ενώ συμφωνούμε είστε όλες τόσο απόλυτες και ρίχνετε στο πυρ το εξώτερον τις μανούλες που δε θηλάζουν......

 

Αυτό που εννοούσα προσωπικά εγώ ήταν ότι παλιότερα οι γυναίκες όταν αντικαταστούσαν το θηλασμό, δίνανε γάλατα που δεν ήταν εμπλουτισμένα και δεν υπάκουαν καν στις συνθήκες υγιηνής. Τα εμβόλια δεν παρέχονταν ή δεν είχαν καν παρασκευαστει, έχουν αλλάξει εντελώς τα δεδομένα του τότε με το σήμερα, επομένως θα ήταν άδικο να λέμε ότι "και που θήλασαν παλιότερα οι γυναίκες τι πετυχαν?"

 

Δεν ριχνουμε το πυρ το εξώτερον σε μανούλες που δεν θηλάζουν, απλά αποτρέπουμε να υπονομεύεται ο θηλασμός και να σπέρνεται η ιδέα να τον αντικαταστήσουμε με το ξένο γάλα από τη στιγμή που το θέλουμε διακαώς να θηλασουμε.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

mpoumpoula μου, πάντως θα χαρούμε τωρα όταν με το καλό γεννήσεις να σε βλέπουμε στο φορουμ και να τα λέμε και για το θηλασμό και για άλλα θέματα. Με το καλό να γίνεις και τρίτεκνη.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοούσα προσωπικά εγώ ήταν ότι παλιότερα οι γυναίκες όταν αντικαταστούσαν το θηλασμό, δίνανε γάλατα που δεν ήταν εμπλουτισμένα και δεν υπάκουαν καν στις συνθήκες υγιηνής.

 

 

θα διαφωνίσω μαζι σου μονο σε αυτο............

Η γιαγια μου ειχε και εχει αγελάδα (αγροτες ντε)και ενω θηλαζε τοσα χρονια μετα τους εδινε φρεσκο αγελαδινο μολις το αρμεγε ο παππους μου το εβραζε ...(παστεριωση) και ήταν πολυ ποιο καλο απο αυτα που πινουμε τωρα ολοι μας!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κανείς δεν είπε ότι ο θηλασμός προστατεύει εξ' ολοκλήρου από αρρώστιες, απλά ποσοστιαία πάντα ένα μωράκι που θηλάζει έχει πιο ενισχυμένο ανοσοποιητικό συστημα απο ένα που δεν θηλάζει.

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ομως....καπως ετσι προβάλλεται και εχει φτασει κοσμος να αναρωτιεται γιατι το μωρο του αρρωστησε πχ με ιωση αφου το θηλαζει αποκλειστικα τοοοοοσο καιρο....κατι που μου φαινεται το λιγοτερο αφελες!!! Να θεωρρω οτι δεν θα αρρωστησει ποτε το παιδι μου μονο και μονο επειδη τη θηλασα...

 

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός όταν ήταν 6,5 μηνών ανέβασε 39.9 πυρετό, άγνωστο το γιατί. Είχε πυρετό 3 μέρες. Ο αποκλειστικός θηλασμός δεν τον προστάτεψε από το να αρρωστήσει, ωστόσο θεωρώ ότι ήταν η καλύτερη τροφή για τις μέρες που "ψηνόταν" και που σίγουρα δεν είχε όρεξη για φρούτα και στερεές τροφές. Άσε που δεν φοβόμουν μήπως αφυδατωθεί.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως ομως....καπως ετσι προβάλλεται και εχει φτασει κοσμος να αναρωτιεται γιατι το μωρο του αρρωστησε πχ με ιωση αφου το θηλαζει αποκλειστικα τοοοοοσο καιρο....κατι που μου φαινεται το λιγοτερο αφελες!!! Να θεωρρω οτι δεν θα αρρωστησει ποτε το παιδι μου μονο και μονο επειδη τη θηλασα...

 

Αυτο ακριβως, παραπληροφορηση και ραδιο αρβυλα...:-(

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα και πολυ καλα εκανες και του εκανε το γαλα! και εγω εδινα την φορμουλα και απλα δεν ετρωγε τις κρεμες και τα φρουτα πχ....Εμενα δεν εχει σηκωσει τοσο ψηλο πυρετο ποτε...μεχρι 38,8εχει παει!

Τα ιδια ακριβως...

 

Link to comment
Share on other sites

Εμεις επειδη στην οικογένεια μου εχουμε ιστορικο καρκινου του μαστου...ο μαστολογος με ειχε συμβουλεψει να θηλάσω οσο μπορω γιατι βοηθαει... δεν ξερω κατα ποσο ευσταθει ή οχι αυτο γιατι γιατρος δεν ειμαι ουτε εχω διαβασει μελετες!

 

Link to comment
Share on other sites

θα διαφωνίσω μαζι σου μονο σε αυτο............

Η γιαγια μου ειχε και εχει αγελάδα (αγροτες ντε)και ενω θηλαζε τοσα χρονια μετα τους εδινε φρεσκο αγελαδινο μολις το αρμεγε ο παππους μου το εβραζε ...(παστεριωση) και ήταν πολυ ποιο καλο απο αυτα που πινουμε τωρα ολοι μας!!!

 

ναι, για ενα παιδακι, αλλα για ενα παιδακι κατω των 6 μηνων, που όλα πρεπει να ειναι αποστειρωμενα?

ISGLp2.pngilpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...