Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι άλλο θ'ακουσω!!!! [παλαιότερο θέμα]


eleni^^

Recommended Posts

ουφ με ανακουφίσατε για το ρέψιμο, γιατί πλέον δυσανασχετεί όταν τον κρατάω αγκαλιά για ρέψιμο (για το βράδυ μιλάω) και νυστάζει πολύ!

Πάντως τις τελευταίες μέρες ξαναγύρισε στο παλιό του πρόγραμμα και κοιμάται συνεχόμενα!

Γιούπιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μεχρι οτι θα γινει ομοφυλοφιλος εχω ακουσει επειδη θηλαζει.

Και ρωτω, επειδη μαλλον ειμαι και ηλιθια.

Εστω οτι για ενα περιεργο λογο το θυμαται οταν μεγαλωσει (εδω δε θυμουνται τι εφαγαν χτες:rolleyes:) και εχει κολλημα με το γυναικειο στηθος.

Αυτο απ' οτι ξερω δεν το λες ομοφυλοφιλο:-P

Πές τα χρυσόστομη!!!

Το τελευταίο που άκουσα... "πότε θα φάει το παιδί λίγο κρέας να πάρει τα πάνω του?"

Περιττό να πω ότι τριπλασίασε το βάρος γέννησης στους 4 μήνες, πρέπει να πάρει κι άλλο τα πάνω του, είναι αδύνατος στην 90ή καμπύλη!

Α, και το άλλο "καμιά μείωση στο γάλα δεν έχεις δει, 8 μηνών κοντεύετε!"

Λύσσα κακιά να μου κοπεί το γάλα... Από τα παιδιά τους το κόβω?

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έμπαινα κατά διαστήματα σε αυτή την ενότητα και διάβαζα το τί είχατε ακούσει και κυρίως με τί απαντήσεις ταπώνατε τους "καλοπροαίρετους". Στους 8 μήνες που -αισίως- θηλάζουμε έχω ακούσει και εγώ διάφορα, αλλά το τελευταίο που μου έτυχε το θεωρώ άνω ποταμών.

 

Πάω λοιπόν την Παρασκευή στον γυναικολόγο μου για να κάνω τεστ Παπ. Είναι και η μαία μου εκεί, την οποία να σημειώσω είχα πληρώσει 450 ευρώ ελπίζοντας ότι θα μου κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού και ότι θα με βοηθήσει με το θηλασμό. Τρομάρα μου... Σχετικά με τον ανώδυνο, με έλεγε τρελή που ήθελα να προσπαθήσω να κάνω τοκετό χωρίς επισκληρήδιο - ας όψεται που χρειάστηκε η ρημάδα η καισαρική, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Και από συμβουλές για θηλασμό, η έγνοια της ήταν να μάθω στο μωρό το μπουκάλι από νωρίς για να μην έχω πρόβλημα αργότερα!!! Περιττό να σας πω τι μου έλεγε όταν την ρώταγα αν θα πάθει το μωρό σύγχιση θηλής και τα σχετικά :evil:.

 

[Ευτυχώς που έκανα μαθήματα στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού του ΙΚΑ της περιοχής μου, τα οποία ήταν πάααρα πολύ χρήσιμα. Να πω την αλήθεια δεν το περίμενα. Και ότι άλλο ξέρω το οφείλω στο forum :D]

 

Τέλος πάντων, για να γυρίσω στη μαία, με ρωτάει πότε είχα τελευταία περίοδο για να το σημειώσει στο τεστ και της είπα ότι αδιαθέτησα για πρώτη φορά τον προηγούμενο μήνα γιατί θηλάζω ακόμη. Με κοιτάει τότε με ένα βλέμμα λες και της είπα ότι δίνω στο παιδί ρακή αντί για γάλα. Και με ρωτάει "η παιδίατρος σου το ξέρει; τι σου λέει;".

Της απαντάω ότι η παιδίατρος κάθε φορά μου δίνει συγχαρητήρια που ανήκω στις εξαιρέσεις και μου λέει ότι μακάρι να υπήρχαν και άλλες σαν και μένα. Τη ρωτάω, λοιπόν με τη σειρά μου, πόσο καιρό θήλασε εκείνη τα δύο παιδιά της και μου λέει με μεγάλη φυσικότητα (αντιθέτως με καμάρι θα έλεγα) "Καθόλου!". Σκεφτόμουν μέσα μου "τώρα μου το λές;" :evil:. Και εγώ περίμενα να με βοηθήσει να βάλω το παιδί στο στήθος και να βεβαιωθεί ότι το μωρό στο μαιευτήριο δεν θα έπαιρνε ξένο γάλα :evil:. (Μετά τον τοκετό εξαφανίστηκε και δεν την ξαναείδα στο μαιευτήριο.)

 

Κάπου εκεί η κουβέντα έληξε.

Είχα πάρει και τον μικρούλη μου μαζί και τελειώνοντας την εξέταση ο μπεμπάκος πείνασε οπότε της ζήτησα να θηλάσω στην αίθουσα αναμονής (υπήρχαν δύο γυναίκες μόνο εκείνη την ώρα). Μου λέει "καλύτερα να πας δίπλα, να είσαι μόνη σου" και μου έκλεισε και την πόρτα. Τώρα το έκανε για μένα, για να μη δώσω το κακό παράδειγμα στις άλλες... Τι να σας πω...

 

Συγνώμη για το μακρύ ποστ κορίτσια μου, αλλά τα είπα και ξαλάφρωσα. Εϊναι δυνατόν μια μαία στην οποία απευθύνονται ετοιμόγεννες γυναίκες να έχει αυτή τη στάση; Ύστερα, σου λέει, ότι όσες θηλάζουν σήμερα είναι μειοψηφία. Προφανώς είναι και θα έιναι, όταν ακόμη και οι επαγγελματίες στο χώρο υγείας λένε τέτοια πράγματα (διάβασα και την iphi και την vera). Βαρέθηκα να απολογούμαι για το φυσικό λες και είναι αφύσικο-απρεπές-ανώμαλο-α...

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Έμπαινα κατά διαστήματα σε αυτή την ενότητα και διάβαζα το τί είχατε ακούσει και κυρίως με τί απαντήσεις ταπώνατε τους "καλοπροαίρετους". Στους 8 μήνες που -αισίως- θηλάζουμε έχω ακούσει και εγώ διάφορα, αλλά το τελευταίο που μου έτυχε το θεωρώ άνω ποταμών.

 

Πάω λοιπόν την Παρασκευή στον γυναικολόγο μου για να κάνω τεστ Παπ. Είναι και η μαία μου εκεί, την οποία να σημειώσω είχα πληρώσει 450 ευρώ ελπίζοντας ότι θα μου κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού και ότι θα με βοηθήσει με το θηλασμό. Τρομάρα μου... Σχετικά με τον ανώδυνο, με έλεγε τρελή που ήθελα να προσπαθήσω να κάνω τοκετό χωρίς επισκληρήδιο - ας όψεται που χρειάστηκε η ρημάδα η καισαρική, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Και από συμβουλές για θηλασμό, η έγνοια της ήταν να μάθω στο μωρό το μπουκάλι από νωρίς για να μην έχω πρόβλημα αργότερα!!! Περιττό να σας πω τι μου έλεγε όταν την ρώταγα αν θα πάθει το μωρό σύγχιση θηλής και τα σχετικά :evil:.

 

[Ευτυχώς που έκανα μαθήματα στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού του ΙΚΑ της περιοχής μου, τα οποία ήταν πάααρα πολύ χρήσιμα. Να πω την αλήθεια δεν το περίμενα. Και ότι άλλο ξέρω το οφείλω στο forum :D]

 

Τέλος πάντων, για να γυρίσω στη μαία, με ρωτάει πότε είχα τελευταία περίοδο για να το σημειώσει στο τεστ και της είπα ότι αδιαθέτησα για πρώτη φορά τον προηγούμενο μήνα γιατί θηλάζω ακόμη. Με κοιτάει τότε με ένα βλέμμα λες και της είπα ότι δίνω στο παιδί ρακή αντί για γάλα. Και με ρωτάει "η παιδίατρος σου το ξέρει; τι σου λέει;".

Της απαντάω ότι η παιδίατρος κάθε φορά μου δίνει συγχαρητήρια που ανήκω στις εξαιρέσεις και μου λέει ότι μακάρι να υπήρχαν και άλλες σαν και μένα. Τη ρωτάω, λοιπόν με τη σειρά μου, πόσο καιρό θήλασε εκείνη τα δύο παιδιά της και μου λέει με μεγάλη φυσικότητα (αντιθέτως με καμάρι θα έλεγα) "Καθόλου!". Σκεφτόμουν μέσα μου "τώρα μου το λές;" :evil:. Και εγώ περίμενα να με βοηθήσει να βάλω το παιδί στο στήθος και να βεβαιωθεί ότι το μωρό στο μαιευτήριο δεν θα έπαιρνε ξένο γάλα :evil:. (Μετά τον τοκετό εξαφανίστηκε και δεν την ξαναείδα στο μαιευτήριο.)

 

Κάπου εκεί η κουβέντα έληξε.

Είχα πάρει και τον μικρούλη μου μαζί και τελειώνοντας την εξέταση ο μπεμπάκος πείνασε οπότε της ζήτησα να θηλάσω στην αίθουσα αναμονής (υπήρχαν δύο γυναίκες μόνο εκείνη την ώρα). Μου λέει "καλύτερα να πας δίπλα, να είσαι μόνη σου" και μου έκλεισε και την πόρτα. Τώρα το έκανε για μένα, για να μη δώσω το κακό παράδειγμα στις άλλες... Τι να σας πω...

 

Συγνώμη για το μακρύ ποστ κορίτσια μου, αλλά τα είπα και ξαλάφρωσα. Εϊναι δυνατόν μια μαία στην οποία απευθύνονται ετοιμόγεννες γυναίκες να έχει αυτή τη στάση; Ύστερα, σου λέει, ότι όσες θηλάζουν σήμερα είναι μειοψηφία. Προφανώς είναι και θα έιναι, όταν ακόμη και οι επαγγελματίες στο χώρο υγείας λένε τέτοια πράγματα (διάβασα και την iphi και την vera). Βαρέθηκα να απολογούμαι για το φυσικό λες και είναι αφύσικο-απρεπές-ανώμαλο-α...

 

πες τα χρυσόστομη!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Έμπαινα κατά διαστήματα σε αυτή την ενότητα και διάβαζα το τί είχατε ακούσει και κυρίως με τί απαντήσεις ταπώνατε τους "καλοπροαίρετους". Στους 8 μήνες που -αισίως- θηλάζουμε έχω ακούσει και εγώ διάφορα, αλλά το τελευταίο που μου έτυχε το θεωρώ άνω ποταμών.

 

Πάω λοιπόν την Παρασκευή στον γυναικολόγο μου για να κάνω τεστ Παπ. Είναι και η μαία μου εκεί, την οποία να σημειώσω είχα πληρώσει 450 ευρώ ελπίζοντας ότι θα μου κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού και ότι θα με βοηθήσει με το θηλασμό. Τρομάρα μου... Σχετικά με τον ανώδυνο, με έλεγε τρελή που ήθελα να προσπαθήσω να κάνω τοκετό χωρίς επισκληρήδιο - ας όψεται που χρειάστηκε η ρημάδα η καισαρική, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Και από συμβουλές για θηλασμό, η έγνοια της ήταν να μάθω στο μωρό το μπουκάλι από νωρίς για να μην έχω πρόβλημα αργότερα!!! Περιττό να σας πω τι μου έλεγε όταν την ρώταγα αν θα πάθει το μωρό σύγχιση θηλής και τα σχετικά :evil:.

 

[Ευτυχώς που έκανα μαθήματα στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού του ΙΚΑ της περιοχής μου, τα οποία ήταν πάααρα πολύ χρήσιμα. Να πω την αλήθεια δεν το περίμενα. Και ότι άλλο ξέρω το οφείλω στο forum :D]

 

Τέλος πάντων, για να γυρίσω στη μαία, με ρωτάει πότε είχα τελευταία περίοδο για να το σημειώσει στο τεστ και της είπα ότι αδιαθέτησα για πρώτη φορά τον προηγούμενο μήνα γιατί θηλάζω ακόμη. Με κοιτάει τότε με ένα βλέμμα λες και της είπα ότι δίνω στο παιδί ρακή αντί για γάλα. Και με ρωτάει "η παιδίατρος σου το ξέρει; τι σου λέει;".

Της απαντάω ότι η παιδίατρος κάθε φορά μου δίνει συγχαρητήρια που ανήκω στις εξαιρέσεις και μου λέει ότι μακάρι να υπήρχαν και άλλες σαν και μένα. Τη ρωτάω, λοιπόν με τη σειρά μου, πόσο καιρό θήλασε εκείνη τα δύο παιδιά της και μου λέει με μεγάλη φυσικότητα (αντιθέτως με καμάρι θα έλεγα) "Καθόλου!". Σκεφτόμουν μέσα μου "τώρα μου το λές;" :evil:. Και εγώ περίμενα να με βοηθήσει να βάλω το παιδί στο στήθος και να βεβαιωθεί ότι το μωρό στο μαιευτήριο δεν θα έπαιρνε ξένο γάλα :evil:. (Μετά τον τοκετό εξαφανίστηκε και δεν την ξαναείδα στο μαιευτήριο.)

 

Κάπου εκεί η κουβέντα έληξε.

Είχα πάρει και τον μικρούλη μου μαζί και τελειώνοντας την εξέταση ο μπεμπάκος πείνασε οπότε της ζήτησα να θηλάσω στην αίθουσα αναμονής (υπήρχαν δύο γυναίκες μόνο εκείνη την ώρα). Μου λέει "καλύτερα να πας δίπλα, να είσαι μόνη σου" και μου έκλεισε και την πόρτα. Τώρα το έκανε για μένα, για να μη δώσω το κακό παράδειγμα στις άλλες... Τι να σας πω...

 

Συγνώμη για το μακρύ ποστ κορίτσια μου, αλλά τα είπα και ξαλάφρωσα. Εϊναι δυνατόν μια μαία στην οποία απευθύνονται ετοιμόγεννες γυναίκες να έχει αυτή τη στάση; Ύστερα, σου λέει, ότι όσες θηλάζουν σήμερα είναι μειοψηφία. Προφανώς είναι και θα έιναι, όταν ακόμη και οι επαγγελματίες στο χώρο υγείας λένε τέτοια πράγματα (διάβασα και την iphi και την vera). Βαρέθηκα να απολογούμαι για το φυσικό λες και είναι αφύσικο-απρεπές-ανώμαλο-α...

 

Νομίζω ότι είσαι υποχρεωμένη να επισημάνεις στο γιατρό σου το θέμα της ακατάλληλης (κατά τη γνώμη σου) μαίας με την οποία συνεργάζεται και την οποία προτείνει στις ετοιμόγεννες πελάτισσές του. Και αυτό το λέω με την έννοια ότι πρέπει ο γυναικολόγος σου να ενημερώνει τις ανυποψίαστες πελάτισσες ότι "σας προτείνω αυτή τη μαία που έχει και 450 ευρώ ταρίφα, αλλά να ξέρετε ότι είναι αντίθετη με το θηλασμό". Και από εκεί και πέρα, ας επιλέγουν οι μαμάδες αν θα συνεργαστούν μαζί της ή όχι.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η μαία είναι στο ιατρείο του. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να μιλήσω στο γιατρό χωρίς να το πάρει είδηση αυτή. Επίσης, ο γιατρός μου ποτέ δεν με αποθάρρυνε ούτε με ενθάρρυνε για τον θηλασμό, οπότε δεν ξέρω τη δική του θέση. Τον εμπιστεύομαι ωστόσο και δεν θα ήθελα να τον αλλάξω. Φοβάμαι μην παρεξηγηθεί αν του πω την άποψη μου για τη μαία του.

 

Εσείς θα μιλάγατε αν ήσασταν στη θέση μου;

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Η μαία είναι στο ιατρείο του. Δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να μιλήσω στο γιατρό χωρίς να το πάρει είδηση αυτή. Επίσης, ο γιατρός μου ποτέ δεν με αποθάρρυνε ούτε με ενθάρρυνε για τον θηλασμό, οπότε δεν ξέρω τη δική του θέση. Τον εμπιστεύομαι ωστόσο και δεν θα ήθελα να τον αλλάξω. Φοβάμαι μην παρεξηγηθεί αν του πω την άποψη μου για τη μαία του.

 

Εσείς θα μιλάγατε αν ήσασταν στη θέση μου;

 

 

 

Φυσικά και μάλιστα μπροστά της. Δεν της χρωστάς κάτι σου χρωστάει:evil::twisted:. Είναι ξεκάθαρο ότι νιώθει κόμπλεξ απέναντί σου όπως θα νιώθει απέναντι σε οποιαδήποτε μαμά που προσπαθεί να θηλάσει το μωρό της και επειδή δεν είναι απλά μια κακόβουλη θείτσα αλλά μαία και η γνώμη της γίνεται δεκτή και σεβαστή πέραν αμφιβολίας λόγω ιδιότητας (όχι για όλες αλλά για αρκετές μαμάδες) είναι κρίμα να το αφήσεις έτσι.

Link to comment
Share on other sites

την οποία να σημειώσω είχα πληρώσει 450 ευρώ ελπίζοντας ότι θα μου κάνει μαθήματα ανώδυνου τοκετού και ότι θα με βοηθήσει με το θηλασμό.

 

 

(Μετά τον τοκετό εξαφανίστηκε και δεν την ξαναείδα στο μαιευτήριο.)

Εγώ αυτά τα δύο σημείωσα που μου κάναν την μεγαλύτερη εντύπωση, γιατί από μπουρδολογία δήθεν ειδικών πιστεύω ότι είμαι χορτασμένη και δεν μου κάνουν πια αίσθηση.

Κατά τη γνώμη μου κακώς, εφόσον δεν αγόρασες τις υπηρεσίες που ήθελες, πλήρωσες το κόστος (το οποίο θεωρώ και τσιμπημένο σε σχέση με άλλες). Αν ήταν παρούσα στον τοκετό, αλλά απούσα μετά από αυτόν, ίσως θα έπρεπε κι εσύ να δόσεις τα μισά, όσα δηλαδή σου "προσέφερε". Γιατί τέτοιοι άνθρωποι είναι εκμεταλλευτές καταστάσεων και πατάνε στην δικιά μας συστολή για να κερδίζουν, χωρίς να κοπιάζουν.

 

Τέλος πάντων, αν θες τη γνώμη μου μπορείς να βρεις ένα πλάγιο τρόπο να το πεις στον γιατρό σου, ακόμη και σαν αστειάκι, τύπου: "δεν προσλαμβάνεις εμένα καλύτερα για συμβουλές θηλασμού που έχω και την πείρα, αφού η Μητσαινα δεν έχει δει ποτέ μωρό στο στήθος :twisted:; (χαχαχα... γελάσαμε και σήμερα, μπα σε καλό μας....!)

Link to comment
Share on other sites

 

Τέλος πάντων, αν θες τη γνώμη μου μπορείς να βρεις ένα πλάγιο τρόπο να το πεις στον γιατρό σου, ακόμη και σαν αστειάκι, τύπου: "δεν προσλαμβάνεις εμένα καλύτερα για συμβουλές θηλασμού που έχω και την πείρα, αφού η Μητσαινα δεν έχει δει ποτέ μωρό στο στήθος :twisted:; (χαχαχα... γελάσαμε και σήμερα, μπα σε καλό μας....!)

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen: καλό και έτσι

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω... Μια τέτοια προσέγγιση μου φαίνεται πολύ καλή. Λέω να το τολμήσω ;)

 

Πάντως η ταρίφα της μου φάνηκε λογική γιατί τόσα πήρε και η μαία της κουμπάρας μου. Ίσως γιατί και οι δύο μας γεννήσαμε στο γνωστό μαιευτήριο-ξενοδοχείο του Αμαρρουσίου.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο γνωστό ξενοδοχείο-μαιευτήριο του Αμαρουσίου γέννησα κι εγώ και η μαία του γιατρού μου παίρνει 350 για φυσιολογικό και 300 για καισαρική και με βοήθησε αρκετά με το θηλασμό και τα πρώτα προβλήματα. Είχα πέτρωμα και ερχόταν 2 και 3 φορές την ημέρα να με δει στο δωμάτιο. Και όταν την είχα πάρει τηλέφωνο μετά από ένα μήνα να τη ρωτήσω κάτι, με μάλωσε γιατί δεν την έπαιρνα συχνά τηλέφωνο να τη ρωτάω ό,τι θέλω...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω... Μια τέτοια προσέγγιση μου φαίνεται πολύ καλή. Λέω να το τολμήσω ;)

 

Πάντως η ταρίφα της μου φάνηκε λογική γιατί τόσα πήρε και η μαία της κουμπάρας μου. Ίσως γιατί και οι δύο μας γεννήσαμε στο γνωστό μαιευτήριο-ξενοδοχείο του Αμαρρουσίου.

 

Συγνωμη αλλα για τι ακριβως πληρωσες 450 ευρω? Αν εκανες καισαρικη σε τι σου χρησιμευσε? Σου κανε αερα?

Προκαταβολικα πληρωσες?

 

Απο οσο ξερω, οταν παιρνεις μαια, ερχεται αρχικα και σου κανει μαθηματα ανωδυνου ΠΡΙΝ γεννησεις, ειναι στον τοκετο κι ερχεται στο νοσοκομειο, η στο σπιτι μετα τον τοκετο να σου δειξει να θηλασεις. Τουλαχιστον αυτο ειναι λιγο πολυ το προγραμμα των υπηρεσιων που χρεωνουν......

 

Τουτη η ξεδιαντροπη σε χρεωσε 450 ευρω για τι πραγμα? Επειδη σου εδειξε πως να χρησιμοποιεις μπιμπερο?

 

Πληροφοριακα δεν χρειαζεται να χει γεννησει και θηλασει προσωπικα μαια για να κανει μαθηματα και να σου δειξει , σιγουρα ομως ειναι ενα μεγαλο συν γιατι αλλιως ειναι η προσωπικη εμπειρια. Αυτη που μας εκανε μαθηματα Ανωδυνου στο νοσοκομειο ηταν εξαιρετικη απο αποψη γνωσεων, αλλα εκανε κατι σχολια ολιγον τι αναισθητα αφου δεν ειχε γεννησει και θηλασει για να ξερει απο πρωτο χερι τι εστι βερυκοκο.........θυμαμαι που μας ελεγε για τις γυναικες που καταφθανουν στο μαιευτηριο με πονους και τις θεωρουσε υπερβολικες.........α καλα.........να την δω να γενναει να δω ποσο ανετη θα ειναι!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες.Εγώ δεν κατάφερα δυστυχώς να θηλάσω&το είχε τόση ανάγκη το παιδάκι μου....:-(Γεννήθηκε πρόωρος(μόλις μπήκα στον μήνα μου)&έμεινε θερμοκοιτίδα 10 μέρες.Εγώ είχα πολύ γάλα&έλεγα στις μαίες να τους πηγαίνω το δικό μου&έλεγαν δεν χρειάζεται θα το δώσεις όταν βγείτε:evil:.Βγήκαμε με το καλό&πήγαμε σπίτι μας αλλά ο μικρός δεν μπορούσε να θηλάσει γιατί κουραζόταν&δεν ήξερε.Οπότε έβγαζα με το θήλαστρο και του το έδινα.Αγώνα ολόκληρο για να φάει 40ml.Δυστυχώς όμως μετά απο ενάμιση μήνα&ενώ αντλούσα συστηματικά ξαφνικά σταμάτησε το γάλα:-(Χαίρομαι πάρα πολύ που θηλάζετε και σας θεωρώ πολύ τυχερές που δίνεται στα μωράκια σας ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.Μην ακούτε κανέναν.Κάτι παραπάνω ξέρει η φύση.....

QgIJp2.png

vjwRp3.png

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα για τι ακριβως πληρωσες 450 ευρω? Αν εκανες καισαρικη σε τι σου χρησιμευσε? Σου κανε αερα?

Προκαταβολικα πληρωσες?

Όχι, εκ των υστέρων. Τί να της έλεγα όμως;

Όπως είπες, ουσιαστικά μου έκανε αέρα και παρέα, απλά η αλήθεια είναι ότι έκατσε μαζί μου πολλές ώρες, σε όλο τον τοκετό. Ο μικρούλης μου κατέβαινε με οπίσθια προβολή και εγώ επειδή δεν ήθελα καισαρική περιμέναμε μήπως μέχρι τελευταία στιγμή γυρίσει. Ο μικρός δεν γύρναγε, ο τράχηλος δεν υποχωρούσε, το πήρα απόφαση και γέννησα με καισαρική μετά από 15 ώρες τοκετό.

Απο οσο ξερω, οταν παιρνεις μαια, ερχεται αρχικα και σου κανει μαθηματα ανωδυνου ΠΡΙΝ γεννησεις, ειναι στον τοκετο κι ερχεται στο νοσοκομειο, η στο σπιτι μετα τον τοκετο να σου δειξει να θηλασεις. Τουλαχιστον αυτο ειναι λιγο πολυ το προγραμμα των υπηρεσιων που χρεωνουν......

Δεν ήρθε σπίτι να μου κάνει μαθήματα. Στο ιατρείο, όταν ήμουν στον 7ο, πριν τη μηνιαία επίσκεψη στον γιατρό μου συναντηθήκαμε μια φορά μαζί με άλλες δύο κοπέλες (γκρουπάκι δηλαδή) και μιλήσαμε για μια ώρα. Εγώ επειδή ήμουν ψαγμένη έκανα διάφορες ερωτήσεις που δεν της άρεσαν κιόλας. Οι άλλες απλά άκουγαν σαν χαζές.

Όσο για το μετά τον τοκετό, γέννησα Σάββατο 22 Αυγούστου και εκείνη ξεκίναγε τις διακοπές της εκείνη τη μέρα. Μάλιστα μου είπε ότι έχασε το πλοίο της επειδή ο τοκετός πήρε τόσες ώρες :shock:

Πληροφοριακα δεν χρειαζεται να χει γεννησει και θηλασει προσωπικα μαια για να κανει μαθηματα και να σου δειξει , σιγουρα ομως ειναι ενα μεγαλο συν γιατι αλλιως ειναι η προσωπικη εμπειρια. Αυτη που μας εκανε μαθηματα Ανωδυνου στο νοσοκομειο ηταν εξαιρετικη απο αποψη γνωσεων, αλλα εκανε κατι σχολια ολιγον τι αναισθητα αφου δεν ειχε γεννησει και θηλασει για να ξερει απο πρωτο χερι τι εστι βερυκοκο.........θυμαμαι που μας ελεγε για τις γυναικες που καταφθανουν στο μαιευτηριο με πονους και τις θεωρουσε υπερβολικες.........α καλα.........να την δω να γενναει να δω ποσο ανετη θα ειναι!

Όπως έγραψα και παραπάνω, ότι έμαθα ήταν από το forum και τα 7(!) μαθήματα με τη μαία στο Κέντρο Μάνας και Παιδιού της περιοχής μου. Ήταν η μαία που θα ήθελα να είχα, αλλά εκτός από το ΙΚΑ δουλεύει μαζί με άλλο γιατρό στο άλλο γνωστό μαιευτήριο-ξενοδοχείο στο Ψυχικό. Εκτός όλων των άλλων, είχε προσωπική εμπειρία καθώς είχε θηλάσει και τα δύο της παιδιά και μου έδωσε τηλεφωνικά οδηγίες όταν την πήρα τηλέφωνο από το μαιευτήριο. Επίσης, στο τελευταίο μάθημα μας έδινε τυπωμένες οδηγίες για το πως να κάνεις τράπεζα γάλακτος. Και όλα αυτά δωρεάν!

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μανούλες.Εγώ δεν κατάφερα δυστυχώς να θηλάσω&το είχε τόση ανάγκη το παιδάκι μου....:-(Γεννήθηκε πρόωρος(μόλις μπήκα στον μήνα μου)&έμεινε θερμοκοιτίδα 10 μέρες.Εγώ είχα πολύ γάλα&έλεγα στις μαίες να τους πηγαίνω το δικό μου&έλεγαν δεν χρειάζεται θα το δώσεις όταν βγείτε:evil:.Βγήκαμε με το καλό&πήγαμε σπίτι μας αλλά ο μικρός δεν μπορούσε να θηλάσει γιατί κουραζόταν&δεν ήξερε.Οπότε έβγαζα με το θήλαστρο και του το έδινα.Αγώνα ολόκληρο για να φάει 40ml.Δυστυχώς όμως μετά απο ενάμιση μήνα&ενώ αντλούσα συστηματικά ξαφνικά σταμάτησε το γάλα:-(Χαίρομαι πάρα πολύ που θηλάζετε και σας θεωρώ πολύ τυχερές που δίνεται στα μωράκια σας ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.Μην ακούτε κανέναν.Κάτι παραπάνω ξέρει η φύση.....

Είμαι λίγο οφ τόπικ, αλλά επειδή μου θύμισες ένα γνωστό δικό μου συναίσθημα, ήθελα μόνο να σου πω να χαίρεσαι το μωράκι σου και να μη στεναχωριέσαι. Είχε πρώτα ανάγκη την αγάπη σου κι ύστερα το γάλα σου. Δυστυχώς, σε αυτή τη χώρα οι τελευταίες που "φταίνε" επειδή δεν θηλάζουν είναι οι μαμάδες. Κανείς δεν τις υποστηρίζει. Στο επόμενο νινί θα ξέρεις καλύτερα:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Διαβάζω το φόρουμ εδώ και καιρό (εάν και έχω χάσει τις τελευταίες σελίδες και ελπίζω να αναπληρώσω σύντομα).

Γραφώ με αφορμή ένα άρθρο που διάβασα χθες στο περιοδικό Γονείς εν δράση του τεύχους Απριλίου. Στην σελίδα 37 μέσα σε ένα πολύ γενικό άρθρο για την διατροφή των παιδιών μέσα σε χρωματιστό πλαίσιο γράφει:

«Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΙΛΑ… τα παιδιά που από το πρώτο διάστημα της γέννησης τους τράφηκαν με εμπλουτισμένο γάλα (πρωτεΐνες, λιπαρά, ασβέστιο, φώσφορο, σίδηρος, ψευδάργυρος και αρκετά αλλά μικροιχνοστοιχεία) παρουσίασαν καλύτερες επιδόσεις στα τεστ ευφυΐας σύμφωνα με τη μελέτη που πραγματοποιήθηκε από τους ερευνητές του νοσοκομείου Great Ormond street και του ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού του UCL, με επικεφαλής την dr Elizabeth Isaacs. Η έρευνα αυτή δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό περιοδικό Pediatric Research και συγκεκριμένα υποστήριξε πως τα παιδιά που είχαν καταναλώσει εμπλουτισμένο γάλα, ως μωρά, ένα μέρος του εγκεφάλου είχε αναπτυχθεί καλυτέρα, ενώ είχαν καλύτερες επιδόσεις, σε σύγκριση με τα αλλά παιδιά που δεν κατανάλωσαν εμπλουτισμένο γάλα σαν μωρά».!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα σχολεία δικά σας. Να σημειωθεί ότι γυρίζοντας σελίδα υπήρχε ένα 3/4σελιδo αφιέρωμα στα φανταστικά εμπλουτισμένα προϊόντα της NESTLE.

ΑΙΣΧΟΣ

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που ακούγονται τέτοια πράγματα για το θήλασμο και ειδικά από παιδιάτρους ή μαίες που θα έπρεπε με τις γνώσεις τους να είναι εκεί για να υποστηρίξουν την μητέρα. Εγώ προσώπικα θα αναφέρω κάτι θετίκό που μου έτυχε και μάλιστα από οφθαλμίατρο! Έίχα πάει ένα μήνα μετά την γέννα για μια μικροεπέμβαση που έπρεπε να κάνω στο μάτι. Μόλις του είπα ότι θηλάζω μου έιπε να σύνεχίσω τουλάχιστον μέχρι τον χρονο και να αφήσω το μάτι για αργότερα. Το καλό του μωρού είναι πιο σημαντικό έιπε και συνέχισε να αναφέρει τα οφέλη του θηλασμου. Και μιλάμε για έναν νέο άνθρωπο και όχι κανεναν παλαιας σχολής.

Link to comment
Share on other sites

Σαν τη διαφήμιση βρεφικού γάλακτος στην τηλεόραση, με τα χαρούμενα και τρισευτυχισμένα μωράκια, που μας "ρωτάνε": Βλέπετε να μου λείπει αυτό ή εκείνο ή το άλλο;

 

Βλέπω αγαπητοί διαφημιστές τι σας λείπει, Η ΤΣΙΠΑ!:evil:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.

Διαβάζω το φόρουμ εδώ και καιρό (εάν και έχω χάσει τις τελευταίες σελίδες και ελπίζω να αναπληρώσω σύντομα).

Γραφώ με αφορμή ένα άρθρο που διάβασα χθες στο περιοδικό Γονείς εν δράση του τεύχους Απριλίου. Στην σελίδα 37 μέσα σε ένα πολύ γενικό άρθρο για την διατροφή των παιδιών μέσα σε χρωματιστό πλαίσιο γράφει:

«Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΜΙΛΑ… τα παιδιά που από το πρώτο διάστημα της γέννησης τους τράφηκαν με εμπλουτισμένο γάλα (πρωτεΐνες, λιπαρά, ασβέστιο, φώσφορο, σίδηρος, ψευδάργυρος και αρκετά αλλά μικροιχνοστοιχεία) παρουσίασαν καλύτερες επιδόσεις στα τεστ ευφυΐας σύμφωνα με τη μελέτη που πραγματοποιήθηκε από τους ερευνητές του νοσοκομείου GreatOrmondstreet και του ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού του UCL, με επικεφαλής την drElizabethIsaacs. Η έρευνα αυτή δημοσιεύθηκε στο επιστημονικό περιοδικό PediatricResearch και συγκεκριμένα υποστήριξε πως τα παιδιά που είχαν καταναλώσει εμπλουτισμένο γάλα, ως μωρά, ένα μέρος του εγκεφάλου είχε αναπτυχθεί καλυτέρα, ενώ είχαν καλύτερες επιδόσεις, σε σύγκριση με τα αλλά παιδιά που δεν κατανάλωσαν εμπλουτισμένο γάλα σαν μωρά».!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τα σχολεία δικά σας. Να σημειωθεί ότι γυρίζοντας σελίδα υπήρχε ένα 3/4σελιδo αφιέρωμα στα φανταστικά εμπλουτισμένα προϊόντα της NESTLE.

ΑΙΣΧΟΣ

 

ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΕΙΣ!!! ΚΑΛΑ, ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!!! :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Βρε σεις μη ψαρώνετε. το λένε για τα απλά βρεφικά γάλατα και όχι τα σούπερ εμπλουτισμένα που κοστίζουν 87 000 ? το κουτί και βρωμάνε και ψαρίλα. Το δικό μας γαλατάκι είναι πλούσιο σε όλα τα απαραίτητα συστατικά όχι εμπλουτισμένο ....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση που ακούγονται τέτοια πράγματα για το θήλασμο και ειδικά από παιδιάτρους ή μαίες που θα έπρεπε με τις γνώσεις τους να είναι εκεί για να υποστηρίξουν την μητέρα. Εγώ προσώπικα θα αναφέρω κάτι θετίκό που μου έτυχε και μάλιστα από οφθαλμίατρο! Έίχα πάει ένα μήνα μετά την γέννα για μια μικροεπέμβαση που έπρεπε να κάνω στο μάτι. Μόλις του είπα ότι θηλάζω μου έιπε να σύνεχίσω τουλάχιστον μέχρι τον χρονο και να αφήσω το μάτι για αργότερα. Το καλό του μωρού είναι πιο σημαντικό έιπε και συνέχισε να αναφέρει τα οφέλη του θηλασμου. Και μιλάμε για έναν νέο άνθρωπο και όχι κανεναν παλαιας σχολής.

 

Ναι, ένας οφθαλμίατρος δε θα χάσει τίποτα αν σου προτείνει να θηλάσεις. Γιατί δεν πηγαίνουν σε αυτόν οι εταιρείες που πουλάνε τα γάλατα να του χαρίσουν ταξιδάκια και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Με βάση την παραπάνω έρευνα το χαντάκωσα το παιδί μου!!! Δεν θα γίνει ΑΙΣΤΑΙΝ και θα φταίω εγώ η κακούργα μάμα που ποτέ δεν του έδωσα ούτε γαλατάκι αλλά ούτε ένα γιαουρτάκι εμπλουτισμένο!

Και με τα μυαλά που κουβαλάω με βλέπω να χαντακώνω και το επόμενο που έρχεται!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε λίγο θα μας πουν ότι τα παιδιά μας θα βγουν "λειψά", επειδή θηλάζουν... Άντε, άντε....!! Τι άλλο θ' ακούσω, Χριστέ μου;!

 

Παραθέτω και το "κουφό" που μου είπε μια φίλη: "Σημασία έχει να πάρει το πρωτόγαλα. Από κει και πέρα είναι μόνο για να έχει κάτι να φάει".

Τι να πω... Είναι και σπουδαγμένο κορίτσι!

mAMnp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...