Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραπονα δασκαλας απο την πρωτη μερα στον παιδικο


Recommended Posts

ειπε οτι μετα απο ενα μηνα προσαρμογης θα δουμε αν το παιδι χρειαζεται να το δει η οχι

και τα γνωστα..."δημοτικος ειπατε??" "ε, καταλαβαινετε τωρα!"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κατι αναλογο με τη δικη σου περιπτωση συνεβη στην κουμπαρα μου περσι.

ο γιος της ηταν τοτε 15 μηνων και κληρωθηκε για δημοτικο σταθμο. η πρωτη βδομαδα περασε πολυ καλα, ελεγαν στην κουμπαρα μου "τι καλοβολο παιδακι με τροπους" και "φαινεται οτι προερχεται απο καλο σπιτι". στη δευτερη, ο μικρος αρχισε να κλαιει και να ζητα την μαμα του και αρχιζουν συντονισμενη επιθεση δασκαλα και διευθυντρια:"χτυπαει, δαγκωνει, σπαει πραγματα, πεταει το φαγητο.δεν μπορει να συνεχιστει η κατασταση, ειναι απιστευτα επιθετικος. πρεπει να τον δει ειδικος" , "δεν κανει να τον φερνει και να τον παιρνει η μαμα του".

η κουμπαρα μου ειχε μεινει αφωνη...της περιεγραφαν ενα αγνωστο παιδι. απο 6 μηνων το εστελνε σε ιδιωτικο σταθμο και ουδεποτε ειχε προβλημα. μιλαμε για ενα παιδακι κοινωνικοτατο, απιστευτα καλοβολο και με τροπους.

αρχισε η διευθυντρια να επιμενει να πανε οικογενειακως σε συγκεκριμενο ατομο του δημου(υποτιθεται παιδοψυχολογο). εκει την ψιλιαστηκε την δουλεια και πηγε σε αλλο του δημου οπου τα ειπε χαρτι και καλαμαρι τι της ελεγαν. η παιδοψυχολογος(του δημου) της ειπε οτι το εχουν κανει συστημα στα παιδια που φορανε ακομα πανα να τα παρουσιαζουν οτι εχουν προβληματα. ετσι φερνουν σε δυσκολη θεση τους γονεις, οι οποιοι τις περισσοτερες φορες τα αλλαζουν σταθμο.και ολα αυτα γιατι καποιες "κυριες" αρνουνται να κανουν αυτο για το οποιο πληρωνονται.

Link to comment
Share on other sites

 

η θεση του υπουργειου για τα νηπιαγωγεια ειναι απο την πρωτη μερα 8ωρο.εγκληματικο δηλ

 

Όχι απαραίτητα. Υπάρχουν παιδιά που περάσει τη ζωή τους σε παιδικούς σταθμούς από ηλικίες λίγων μηνών, έχουν πάει προνήπια και φτάνουν στα νήπια για να χρειαστούν περίοδο προσαρμογής;

 

Συμφωνώ με τις μητέρες παραπάνω που ανέφεραν το αυτονόητο, ότι δηλαδή η προσαρμογή θα πρέπει να γίνεται ανάλογα με τις ιδιαίτερες απαιτήσεις του κάθε παιδιού ξεχωριστά. Το σωστό θα ήταν το σχολείο να μένει ανοιχτό στο κανονικό ωράριο και όσα παιδιά δεν μπορούν να παρακολουθήσουν από την αρχή και χρειάζονται περίοδο προσαρμογής να φεύγουν νωρίτερα.

 

Κι εμείς πήγαμε τελικά σε παιδικό τον 4χρονο γιο μου γιατί δεν μας πήραν στα προνήπια. Το παιδί έχει 2 χρόνων εμπειρία με παιδικούς σταθμούς και πήγε φέτος χαρούμενος και ορεξάτος και παρόλα αυτά μας έβαλαν σε περίοδο προσαρμογής :shock: και αυτή την εβδομάδα έκατσε μόνο δύο ώρες την ημέρα. Από βδομάδα επίσης μου είπαν ότι δεν θα ξεκινήσει το κανονικό πρόγραμμα, απλά θα κάθεται δυο ώρες παραπάνω.

 

Προφανώς οι παιδικοί σταθμοί προορίζονται μόνο για τις μητέρες που δεν δουλεύουν.:roll:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ελεος κοριτσια εχω φρικαρει με αυτα που ακουω!!!!!Επειδη καποιες κυριες βαριουντε να βγαζουν προβληματικο ενα παιδακι που εχει ψυχη????

Ηδικη μου η κορη ενα μηνα εκλεγε και γκρινιαζε περσι μεχρι να προσαρμοστει και επιδη το αντιμετωπισαν επαγγελματικα το θεμα το παιδακι μου λατρευει "το σχολειο του"Ετσι το λεει και ολο κανει τη δασκαλα.

Της αρεσουν οι δασκαλες και αυτα που κανουν και τις αγαπαει.

Τις αγαπαει γιατι οταν εκλαιγε και ηθελε αγκαλια επειδη της ελειπε η μαμα της την αγκαλιαζανε

Τις αγαπαει γιατι δεν βαρεθηκαν ποτε να της εξηγησουν για πιο λογο της κανουν παρατηρηση

Τις αγαπαει γιατι οταν την επιανε η ενεργεια και το νευρο βρηκαν δημιουργικους τροπους να την απασχολησουν

Τις αγαπαει γιατι ας εχουν 30 παιδια βρισκουν χρονο να ασχοληθουν και μαζι της

Καποια που δεν τα εκανε ολα αυτα ακομα και οταν δεν μιλαγε την εβλεπε και εκλαιγε

 

Δεν ειναι θεμα δημοσιου ή ιδιωτικου ειναι θεμα ανθρωπου

Αυτες οι κυριες πρεπει να βρουν αλλη δουλεια

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

απαράδεκτο το βρίσκω όλο αυτό!!! απλά απαράδεκτο!!!

είναι ο τρίτος μας χρόνος σε παιδικό, τα 2 τελευταία σε δημόσιο, φέτος προνήπια, δε το αντιμετώπισα αυτό. και το δικό μου το παιδί υπερκινητικό και υπερδραστήριο με χαρτί αναπτυξιολόγου στο παίδων.

αν είναι δυνατόν!!!

 

αν ήμουν στη θέση σου θα της έλεγα πήγαινε εσύ κυρά μου σπίτι σου και θ αποφασίσω εγώ πόσες ώρες θα ρχεσαι, αν θα ρχεσαι και αν θα πληρώνεσαι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

αυτή και μόνο αυτή είναι η θέση μου και ως μάνας και ως εκπαιδευτικού....

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχουν νομίζω λόγια για την περίπτωσή σας. Ανεπίτρεπο!!!!

Θα συμφωνήσω πως μερικές φορές είναι θέμα καθαρά ανθρώπου κι όχι αν ο παιδικός που δουλεύει κάποια είναι ιδιωτικός ή δημόσιος, αλλά η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ είναι ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ κι αυτό λέει πολλά!

Έχω διαβάσει κι ακούσει τόσα πολλά που είμαι μάλλον προετοιμασμένη για τα πάντα και σίγουρα έτοιμη να δείξω νύχια και δόντια αν χρειαστεί. Στο δικό μας δήμο τα παιδάκια που θα πάνε για πρώτη χρονιά ακόμα δεν τα έχουν πάρει. Ελπίζω πως η κουβέντα της διευθύντριας ως προς το πως θα ξεκινήσουν και το πως θα γίνει η προσαρμογή, να μην έχει την έννοια που εγώ της έδωσα διότι τα πράγματα δεν θα είναι πολύ ευχάριστα. Μου είπε χαρακτηριστικά "Πέρσυ τα πρωτάκια τα πήραμε λίγα-λίγα. Φέτος οι δασκάλες μάλλον θα τα πάρουν όλα μαζί. Αφού θα κλαίνε που θα κλαίνε ας είναι όλα μαζί να μην περνάνε κι εκείνες το λούκι σταδιακά"

Τι εννοούσε ο ποιητής? Θα δείξει.....

 

copy.pngfavicon.icotrans.png

an1cA57oSf-0010MjA2ZG98ODM3MTcxNzFqYXx0byB6b3V6b3VuaSBtb3UgbyBraXJpYWtvcyBlaW5h.gif

 

Link to comment
Share on other sites

.... ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΞΑΦΝΙΚΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΕΙ )ΕΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΣΚ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΑΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ) ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΩ ΚΑΛΑ, ΜΕ ΜΑΛΩΣΑΝΕ, ΕΚΑΝΑ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΜΑΜΑ ΚΑΙ Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΔΕ ΜΕ ΘΕΛΕΙ, ΕΝΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΡΧΟΤΑΝΕ ΚΑΤΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟ....

Αφού κατάφερε η δασκάλα να κάνει το παιδάκι να μη θέλει το σχολείο, πρέπει να είναι πολύ αποτυχημένη στη δουλειά της.

Δυστυχώς σε μερικά επαγγέλματα, η νοοτροπία του "δεν με κουνάει κανείς όσο απαίσιος κι αν είμαι" είναι ασυγχώρητη.

Αλλά μη τους κάνεις τη χάρη να τους αδειάσεις θέση.

Κι εγώ πιστεύω ότι σε ιδιωτικό σταθμό δεν θα είχες κανένα πρόβλημα. Η περίοδος προσαρμογής των δικών μου κράτησε από 1-3 μέρες, μετά τους έστελνα κανονικά.

 

Με τι διάθεση πάει τώρα στο σχολείο το παιδάκι;

Link to comment
Share on other sites

θα σας πω νεα απο Δευτερα, αυτο δεν το ειχα σκεφτει, οτι το κανουν στα παιδια που φορανε πανες, μα ο δικος μας ειναι βρεφονηπιακος οποτε ετσι κι αλλιως εχουν παιδακια με πανες! αλλα μου εκαναν παρατηρηση οτι πρεπει να τις βγαλουμε...

παιδια δεν ξερω, το παιδι το παρατηρω, την ωρα που παιζει με τα παιχνιδια του η με τον αδερφο του, λεει περιεργα πραγματα του στυλ "Καλα, δεν ακους που σου μιλαω?¨ "Σε ποιον μιλαω εγω?" "Δεν εχεις μυαλο στο κεφαλι σου?" "Δεν θα ξανασηκωθεις απ την καρεκλα γιατι θα σε διαλυσω" και τετοια....παντως επειδη σε ενα τριχρονο δε μπορεις να βασιστεις πληρως, μπορει να τα ακουει απο παιδια, η να μην τα λενε στον ιδιο, αν και εμενα το ιδιο με ανησυχει σε οποιο παιδακι κι αν τα λενε, παντως θα βρω τροπο παρακολουθησης....δε μπορω να παρακαλαω καθε μερα να την πη---ξει ο αντρας της την κυρια για να ειναι κεφατη το πρωι και να εχει διαθεση να ασχοληθει με το παιδι μου....

Κι εγω ειχα μαθητες, δεν ηταν 30 ηταν 20, ΟΚ, δεν ηταν μικροι, ηταν εννιαχρονα, ΟΚ, αλλα παντα με το χαμογελο, παντα ηρεμα, αντε τα πιο τσαχπινικα τα πειραζα λιγο, ουτε μανες εστειλα σε ψυχιατρους, ουτε εκανα παιδι να μη θελει να ερθει στο μαθημα...

το χειροτερο ειναι οτι δεν μας μιλανε νορμαλ, συνηθως μιλανε συγχρονως στο τηλεφωνο, η πορτα κλεινει, απαγορευεται να μπουμε μεσα, εγω καθομαι στα σκαλια γιατι δεν βαστανε τα ποδια μου ορθια, οποτε η κυρια βγαινει, μου δινει το παγουρινο, λεει δυο τρια λογια και ουστ...και πολυ φοβαμαι παιδια, οτι το παιδι αγριευει που την ακουει να το κατηγοραει...το βλεπω, "πως περασες αγορι μου" "Τελεια μαμα" και μετα την ακουει "Παλι βλακειες εκανα" και μελαγχολει και νευριαζει κατ επεκταση....και το καημενο φευγοντας της λεει" Σ ευχαριστω κυρια δασκαλα που επαιξες μαζι μου σημερα" χωρις να του το πω ποτε .....

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ, ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΚΑΝΕΝΑΝ, ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΙΑ ΑΙΘΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΧΟΡΕΥΕΙ, ΚΑΙ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΠΙΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ, ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΥΝΗΓΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ...

Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση. Ας μου την απαντήση όποιος ξέρει, δασκάλα, εργαζόμενος στο Υπουργείο κλπ.

Επιτρέπετε σε δασκάλες, παιδαγωγούς κλπ, να κάνουν τέτοιες "διαγνώσεις" και να προτρέπουν τους γονείς να εξετάζουν τα παιδιά τους για υπερκινητισμό , ΔΕΠ κλπ?

και ίδίως μετά από εκτίμηση 1-2 ημερών?????????????????

Βάσει ποιόν προσόντων μια δασκάλα μετά από επαφή ΜΟΛΙΣ 2 ΗΜΕΡΩΝ με ένα παιδί, βγάζει το συμπέρασμα ότι το παιδί είναι υπερκινητικό?

 

Μπορεί οι δασκάλες να μπορούν να "αναγνωρίζουν" κάποια σημάδια σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι μετά από 2 μέρες. Και σαφέστατα είναι δουλειά τους να μπορέσουν να κοντρολάρουν τα παιδάκια. Σαφώς και συμμερίζομαι ότι τους φορτώνουν πολλά παιδιά,αλλά σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογούνται να φέρονται έτσι στα παιδιά και να "βγάζουν διαγνώσεις" επειδή είναι φορτωμένες στη δουλειά τους. Κι εγω΄φορτωμένη είμαι στη δουλειά μου και ο καθείς το ίδιο.

Ακόμα και στο ΙΚΑ να πας για να περάσει το παιδί σου για εξέταση ΔΕΠ, θέλει κάποιες διαδικασίες.

 

και τα λέω αυτά γιατί τα έχω συζητήσει με τη δακάλα της μικρής μου σε ΔΗΜΟΣΙΟ νήπιο η οποία έχει 20 πιτσιρίκια πάνω στο κεφάλι της, το 1/3 των οποίων είναι αλλοδαπά και δεν μιλάνε καν Ελληνικά. Συγκεκριμένα μιλάγαμε για ΔΕΠ και μου έλεγε για την πρόοδο της μικρής μου και όταν τη ρώτησα αν έχει ΔΕΠ η απάντησή της ήταν σαφέστατη.

Οι δάσκαλοι δεν νοοείται να βγάζουν "διαγνώσεις". Αναφέρουν την αξιολόγηση στον γονέα με ευγενικό τρόπο και τον βοηθάνε να προσανατολιτεί.

Η δικιά μου όλη την ώρα ανέβαινε πάνω στα θρανία και χόρευε, την γύριζε επειδικτικά την πλάτη και την αγνοούσε πολλές φορές. Δεν διανοήθηκε ποτέ να μου πεις το παιδί μου ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟ, και όταν χρειαζότανε να την μαλώσει για κάτι, δεν προλάβαινε η μικρή να μου πει κουβέντα (και καλά με κμάλωσε η δασκάλα),

Με έπιανε μόνη της και μου τα έλεγε......π.χ. ξέρεις, σήμερα η μικρή ήταν πιο τσαούσα και έγινε αυτό κι αυτό.

 

Στέλλα βάλε κασετοφωνάκι στην τσάντα του παιδιού όπως έκανε και μια άλλη κοπέλα.

Μόνες τους δίνουν δείγματα ότι φέρονται απρεπώς στα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

stella, κατσε μια μερα που να μπορεις και εσυ αλλα να εχει καλη διαθεση το παιδακι σου και προτεινε του να παιξετε "το σχολειο". εσυ θα εισαι η μαθητρια και ο γιος σου ο δασκαλος. εξηγησε του οτι εσυ δεν γνωριζεις τα πραγματα που μαθαινει εκει και πως θελεις πολυ να σου τα δειξει. στα σιγουρα πανω στο παιχνιδι θα χρησιμοποιησει φρασεις που ακουει απο την δασκαλα του. οτι και να σου πει ομως , θα συνεχισεις αταραχη το παιχνιδι και παραλληλα θα το ρωτας με τροπο που το ακουσε. ναι, τα παιδακια λενε ψεματακια , αλλα απορροφημενο με το παιχνιδι θα σου πει πολλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικα το κασετοφωνακι δε νομιζω να το βαλω...εψαξα κανενα gadgetaki πιο μικρο, βρηκα κατι απ το e bay αλλα ο αντρας μου επιμενει οτι ειναι επικινδυνο, γιατι τις τσαντες δεν μας τις δινουν και αν τη ζητησουμε θα υποψιαστουν και αν μας καταλαβουν εχει νομικες κυρωσεις, μπορουν να μας κανουν μηνυση και ειναι τρελλο μπλεξιμο με τις υποκλοπες και τα προσωπικα δεδομενα λεει θελει χιλιαρικα να πληρωνεις... θα κανω αυτο που λετε, θα ψαρεψω το παιδι, εξαλλου τους εχω πει ηδη οτι το παιδι μου τα λεει ολα χαρτι και καλαμαρι και εχουν το φοβο.... το ρισκο ειναι μεγαλο τελικα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να κάνω μια ερώτηση. Ας μου την απαντήση όποιος ξέρει, δασκάλα, εργαζόμενος στο Υπουργείο κλπ.

Επιτρέπετε σε δασκάλες, παιδαγωγούς κλπ, να κάνουν τέτοιες "διαγνώσεις" και να προτρέπουν τους γονείς να εξετάζουν τα παιδιά τους για υπερκινητισμό , ΔΕΠ κλπ?

και ίδίως μετά από εκτίμηση 1-2 ημερών?????????????????

Βάσει ποιόν προσόντων μια δασκάλα μετά από επαφή ΜΟΛΙΣ 2 ΗΜΕΡΩΝ με ένα παιδί, βγάζει το συμπέρασμα ότι το παιδί είναι υπερκινητικό?

 

Μπορεί οι δασκάλες να μπορούν να "αναγνωρίζουν" κάποια σημάδια σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά όχι μετά από 2 μέρες.

 

Για να μιλήσει κάποιος εκπαιδευτικός για οποιοδήποτε μορφή μαθησιακής δυσκολίας χρειάζεται χρόνο αρκετό και όχι 1-2 μέρες, ιδιαίτερα σε τέτοια ηλικίας παιδάκια. Θέλει χρόνο για να δείς πως το παιδί αντιδρά σε διαφορετικές συνθήκες, τη συμπεριφορά του εν γένει. Αν ο εκπαιδευτικός είναι κατηρτισμένος όπως οφείλει, μόνο κατευθύνσεις μπορεί να δώσει στο γονιό λέγοντας του τι έχει παρατηρήσει, αιτιολογώντας του για ποιό λόγο ανησυχεί, συζητώντας μαζί του και φυσικά μετά να τον παραπέμψει σε πιο ειδικούς αν ο γονιός δείξει ενδιαφέρον.

Στα παιδάκια που είναι τόσο μικρούλικα και ευαίσθητα αφού φεύγουν για πρώτη φορά από το σπίτι τους η περίοδος προσαρμογής λογικά θα είναι και μεγαλύτερη όπως θα πρέπει να είναι και η υπομονή των εκπαιδευτικών. Εδώ στα παιδάκια της Α' δημοτικού που έχουν περάσει από νήπιο και προνήπιο και τους παίρνει καιρό να προσαρμοστούν και να ακολουθήσουν τους κανόνες της τάξεις και το ωράριο.

 

Αρχικό μήνυμα απο ANDEDANTINOS viewpost.gif

η παροτρυνση για τη συμβουλο ισχυει γιατι οντως θα ενημερωσει για πολλες αποριες

 

δεν ξερω μεχρι ποια ωρα ειναι το υποχρεωτικο τους ωραριο.

 

στο δικο μου νηπιαγωγειο την εβδομαδα προσαρμογης καθομαστε απο κοινου απο το πρωι μεχρι το μεσημερι.δεν λειτουργει το ολοημερο τμημα οποτε η μια εκπαιδ ερχεται κ κανει το ωραριο της το πρωι

 

Όσον αφορά το σύμβουλο δεν χάνεις κάτι να περάσεις να τον δείς. Έπίσης μπορείς να απευθυνθείς στον Προιστάμενο του Γραφειου που ανήκει το νηπιαγωγειο ή ο σταθμός και μιλήσετε. Για το κασετοφωνάκι το αποκλείουμε γιατί θα βρεθείς μπλεγμένη νομικά. Πάντως, ως γονείς (και εγώ σε λίγο) θα πρέπει τα μάτια και τα αυτιά μας να είναι ανοικτά γιατί σε νηπιαγωγεία, παιδικούς σταθμούς, δημοτικά κτλ δουλεύουν άτομα με διεγνωσμένα ψυχολογικά προβλήματα, προβλήματα αλκοολισμού κτλ (το γνωρίζουν οι συνάδελφοι, ο προιστάμενος)οπού κανείς δεν μπορεί να κάνει τίποτα για να φύγουν ή τουλάχιστον να μπούν σε γραφεία παρα μόνο αν το θέλουν οι ίδιοι.Χώρια οτι το υπόλοιπο προσωπικό πρέπει να τους προσέχει πράγμα το οποίο δεν είναι εφικτο αφού όταν κλείνει η πόρτα κανείς δεν ξέρει τί γίνεται και λέγεται μέσα. Μιλάτε με τα παιδιά σας και παρατηρήστε τυχόν αλλαγές στην συμπεριφορά τους.

RNcFp3.png

DBP9p2.png

Link to comment
Share on other sites

χτες και σημερα το παιδι ηταν ησυχο και μια χαρα.....κανενα παραπονο!

η δασκαλα που μας τα επρηξε λειπει τα πρωινα κι εχουν μονο την δευτερη δασκαλα....

δεν ακουσα κανενα ασχημο σχολιο, και το παιδι ειναι υπερευχαριστημενο

τυχαιο???? δε νομιζω..

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλησπέρα σας!

Διαβάζω πράγματα που με κάνουν να αντιδρώ. Αρχικά, είμαι Παιδαγωγός προσχολικής ηλικίας. Είμαι δασκάλα σε παιδικό σταθμό, δημόσιο.

 

Η προσαρμογή των παιδιών είναι απαραίτητη. Γίνεται σταδιακά. Συνήθως, κρατάει μία εβδομάδα και αν το παιδί δείχνει πως έχει προσαρμοστεί, τότε από την καινούρια εβδομάδα κάθεται κανονικά μέχρι το τέλος της ημέρας. Εξαρτάται αποκλειστικά από το παιδί. Εμείς λέμε μία εβδομάδα και βλέπουμε. Απαραίτητο; Να βοηθούν οι γονείς από το σπίτι. Να μην είναι αμέτοχοι σε αυτήν την προσπάθεια (Αυτό μπορώ να το αναλύσω άλλη φορά).

 

Είπατε ότι έχετε κάποιο πρόβλημα και αναγκαστήκατε να στείλετε το παιδί στον Παιδικό Σταθμό. Μεγάλο λάθος. Ο Παιδικός Σταθμός, δεν είναι δημόσιο μπέιμπι σίτινγκ. Είναι η αρχή της κοινωνικοποίησης του παιδιού, είναι οι πρώτες του επικοινωνίες, είναι οι πρώτες του γνώσεις. Αν δεν πάει Παιδικό το παιδί και πάει κατ' ευθείαν νηπιαγωγείο θα αντιμετωπίσει δυσκολίες. Δε θέλω να σταθώ όμως σε αυτό.

 

Θα πω και κάποια πράγματα για τη διαφορά δημοσίου και ιδιωτικού παιδικού. Στον ιδιωτικό παιδικό, οι εργοδότες φοβούνται μήπως χάσουν λεφτά. Επομένως, αναμενόμενο είναι να σας αλλάζουν τις πάνες και να κρατάνε τα παιδιά ακόμη και άρρωστα. Εγώ δε θα το έκανα ποτέ αυτό στο δημόσιο. Δεν είμαστε μπέιμπι σίττερς. Είμαστε Παιδαγωγοί. Πέρα από τις γνώσεις που θέλουμε να περάσουμε στα παιδιά, μας ενδιαφέρει και η ακεραιότητα τους. Στην ηλικία των 2,5 ετών το παιδί πρέπει να έχει καθαρίσει.

 

Τέλος, και συγγνώμη αν σας κούρασα, διάγνωση μπορεί να κάνει μια Παιδαγωγός. Διδασκόμαστε και γι' αυτά. Πέρυσι είχα ένα παιδί που είχε ΔΕΠΥ. Εννοείται πως θα μιλήσω στους γονείς. Δε θα το αφήσω έτσι. Το γεγονός ότι έχουμε πολλά παιδιά και δεν μπορούμε να ασχολούμαστε με μεμονωμένες περιπτώσεις δεν ισχύει. Απλά, αν ένα παιδί έχει ΔΕΠΥ, τότε και για εμάς είναι πολύ δύσκολο και για τα υπόλοιπα παιδιά καθώς και για το ίδιο το παιδί. Ο Παιδίατρος σάς μίλησε τηλεφωνικά. Δε γίνεται έτσι η εξέταση. Υπάρχουν ειδικές εξετάσεις. Μπορεί να είναι ελαφριάς μορφής. Να μην παρουσιάζει όλα τα συμπτώματα. Μπορεί να έχουν κάνει λάθος και οι Παιδαγωγοί. Το αν ένα παιδί (πόσο χρονών είπατε;) μικρής ηλικίας δεν μπορεί να κάτσει σε μία θέση για πολλή ώρα, δεν είναι απαραίτητα υπερκινητικό. Μπορεί να μην το ενδιαφέρει η συγκεκριμένη δραστηριότητα. Μπορεί να μην έχει μάθει να υπακούει σε κανόνες.

 

Πολλά έγραψα. Απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω κάπως τα πράγματα. Αν υπάρχει κάποιο θέμα που θα μπορούσα να βοηθήσω, πολύ ευχαρίστως.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον βιάστηκα να απαντήσω χωρίς να έχω διαβάσει άλλες απαντήσεις και σχόλια.

 

Σίγουρα η διάγνωση δεν μπορεί να γίνει σε 1-2 μέρες. Αυτό πρέπει να ξεκαθαριστεί. Εγώ για να μιλήσω στους γονείς, όντας σίγουρη πια, είχαν περάσει 6 μήνες. Και τελικά δεν είχα κάνει λάθος.

 

Ανησυχείτε μήπως το παιδί σας δεν έχει την αντιμετώπιση που περιμένετε; Το κασετοφωνάκι σίγουρα δεν είναι η λύση, Μιλήστε με τις δασκάλες. Πείτε για τις φοβίες που έχετε, τα άγχη και τους προβληματισμούς σας. 'Ετσι θα μπορέσει να βρεθεί μία λύση σε κάποια θέματα.

 

Έπειτα, διάβασα παραπάνω ότι αλκοολισμός και ψυχολογικά.. Μα πείτε μου εσείς ένα επάγγελμα που έχετε δει και είναι όλοι τέλειοι. Μήπως θέλετε απλά να κατηγορείτε; Μην πιάνουμε περιπτώσεις και τις γενικεύουμε. Δεν είναι σωστό.

 

Έχω πολλές προσαρμογές αυτόν το μήνα. Μιλάω με τις μαμάδες συνεχώς και ζητάω και τη δική τους βοήθεια. Τους έχω μοιράσει εγχειρίδια και συνεργαζόμαστε άψογα. Αλλά και οι μαμάδες σε κάποια θέματα είναι απαράδεκτες. Μπορούν να διαλύσουν μία 15νθήμερη προσαρμογή σε κλάσματα δευτερολέπτου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητη Νεφελη, δεν νομιζω οτι εμαστε απαραδεκτες επειδη θελουμε τα παιδια μας να ειναι χαρουμενα και να ειμαστε σιγουρες οτι περνανε καλα εκει που αναγκοζομαστε να τα στελνουμε.Εχω και εγω ενα κοριτσακι 3,5 ετων και ειναι η τριτη φορα που μου κανει παραπονα οτι ζηταει τσισα και δεν το πηγαινουν. Σημερα τελικα εβαλε τα κλαματα επειδη δεν μπορουσε αλλο το παιδακι να κρατηθει και αρχισε να ποναει. Ελεος δηλαδη!!! Βλεπεις ενα παιδακι να κλαιει και δεν το πας στην τουαλετα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και δε μιλούσα γι' αυτό. Έχω άλλα θέματα στο μυαλό μου που με κάνουν και το λέω αυτό. Οι μαμάδες στον Παιδικό που είμαι εγώ (τον κρατάω μόνη μου) κάνουν άλλα απαράδεκτα πράγματα. Για εκείνα μιλάω. Ούτε καν αξίζει να συζητήσουμε ότι είναι υποχρέωση τους αυτό με τα τσίσα. Εκεί απ' ότι φαίνεται αυτές είναι οι απαράδεκτες!

Link to comment
Share on other sites

Νεφέλη καλησπέρα, εγώ δεν είμαι ειδική παιδαγωγός αλλά μια απλή μαμά οπότε μιλώ μόνο εμπερικά (αν μπορεί να πεις κανείς ότι το κατέχω έστω και έτσι το θέμα) και ενώ συμφωνώ με αρκετά από αυτά που λες όπως για παράδειγμα την διάγνωση του ΔΕΠΥ (από αυτά τα λίγα που ξέρω) ή για το κασσετοφωνάκι δεν καταλαβαίνω κάποια άλλα. Πχ ποιος όριζει ότι ένα παιδάκι 2,5 ετών πρέπει να έχει βγάλει την πάνα; ποιός λέει ότι μια παιδαγωγός δεν πρέπει να αλλάζει πάνες σε αυτή την ηλικία; γιατί πιστεύεις ότι όταν κάποιος στέλνει το παιδί του από ''ανάγκή'' στον παιδικό σταθμό θεωρεί ότι η παιδαγωγός κάνει μπειμπι σιττινγκ; Δεν ξέρω σε τι περιπτώσεις αναφέρεσαι σχετικά με το ότι μαμάδες είναι απαράδεκτες σχετικά με την προσαρμογή, εδώ θα ήθελα μια διευκρίνηση. Αν μια παιδαγωγός είναι καλή πιστεύω ότι το ίδιο καλή θα είναι είτε στο δημόσιο είτε στο ιδιωτικό (δεν μου αρέσει ιδιαίτερα ο διαχωρισμός επειδή δίνουμε τα λεφτά στον ιδιωτικό σταθμό, δεν τον καταλαβαίνω). Ο γιος μου πηγαίνει βρεφικό από 14 μηνών και η πρώτη του δασκάλα η οποία και πάνες άλλαζε και ταϊζε είναι πολύ έμπειρη παιδαγωγός η οποία έκανε εξαιρετική δουλειά με τα παιδιά και σε καμία περίπτωση δεν την είδα ως μπειμπι σιτερ. Δεν θεωρώ το ότι άλλαζε πάνες την έκανε λιγότερο καλή παιδαγωγό...Νομίζω ότι γενικά δεν πρέπει να βάζουμε ταμπέλες πχ παράλογες και υπερβολικές μαμάδες ή νηπιαγωγοί που δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Όπως είπες και εσύ πάντου υπάρχουν σωστοί ή όχι. Δεν ξέρω αν είσαι μαμά και αν μπορείς να μπεις στη θέση μιας μαμάς, όπως και εγώ δεν μπορώ να μπω στη δική σου θέση αλλά πιστεύω ότι σε κάθε περίπτωση η συνεργασία των γονιών με τις δασκάλες είναι σε κάθε περίπτωση το ζητούμενο:wink:

Φιλικά πάντα,

Ελένη

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά και οι μαμάδες σε κάποια θέματα είναι απαράδεκτες. Μπορούν να διαλύσουν μία 15νθήμερη προσαρμογή σε κλάσματα δευτερολέπτου.

 

Θα μπορούσες να μας το αναλύσεις αυτό σε παρακαλώ; Μπορεί οι μαμάδες να γινομαστε απαράδεκτες εν αγνοία μας

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ελένη μου. Μιλάς πολύ λογικά και αυτό μ' αρέσει.

 

Να απαντήσω πρώτα στο μπέιμπι σίτινγκ. Το είπα έτσι γιατί η κυρία που μιλούσε πιο πριν (δε θυμάμαι όνομα) είπε ότι αν δεν είχε το πρόβλημα αυτό δε θα το έστελνε παιδικό σταθμό. Θα το κρατούσε κοντά της.

 

Πάνες αλλάζονται σε βρεφικούς/ βρεφονηπιακούς σταθμους, όχι σε παιδικούς. Έχει διαφορά. Πριν αλλιώς ήθελα να το πω μάλλον. Για να έρθει κάποιο παιδί σε παιδικό σταθμό πρέπει να έχει κλείσει τα 2,5 και να έχει καθαρίσει. Αλλιώς, πάει σε βρεφονηπιακό.

 

Έχεις δίκιο σε πολλά απ' όσα λες και χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιες μαμάδες. (μήπως θέλεις να φέρεις το παιδί σου σ' εμένα; ;) ) Το να καταφέρει ένα παιδί να κάνει την προσαρμογή και έπειτα η μαμά να μην το φέρει για μία δύο εβδομάδες είναι σκέτη καταστροφή. Μιλάω για τέτοια περιστατικά.

 

Και για τη σωστή συνεργασία, όντως αυτό είναι το ζητούμενο. Ξέρεις τι προσπάθειες καταβάλω καθημερινά για να το καταφέρω;

Link to comment
Share on other sites

quote Nefeli Είπατε ότι έχετε κάποιο πρόβλημα και αναγκαστήκατε να στείλετε το παιδί στον Παιδικό Σταθμό. Μεγάλο λάθος. Ο Παιδικός Σταθμός, δεν είναι δημόσιο μπέιμπι σίτινγκ. Είναι η αρχή της κοινωνικοποίησης του παιδιού, είναι οι πρώτες του επικοινωνίες, είναι οι πρώτες του γνώσεις. Αν δεν πάει Παιδικό το παιδί και πάει κατ' ευθείαν νηπιαγωγείο θα αντιμετωπίσει δυσκολίες. Δε θέλω να σταθώ όμως σε αυτό.

 

Ειπα οτι εχω προβλημα υγειας Νεφελη, εννοειται οτι ονειρο μου ηταν να μεγαλωσω εγω τα παιδια μου και οχι οι παιδικοι σταθμοι....εγω ειμαι 32 βλεπεις, και οποιον πηγαινε τοτε παιδικο τον δειχναμε με το δαχτυλο...τα χρονια ομως αλλαξαν ,οφειλω να εκσυγχρονιστω, οπως λες κι εσυ δεν πρεπει να παει απευθειας νηπια, ειναι 3 χρονω και 2 μηνων...ειναι κοινωνικοτατος, αυτο που μας χρειαζεται η αληθεια ειναι η ομαδικοτητα, και με επεισε ο παιδιατρος να τον στειλω....

 

και δεν εψαχνα για baby sitting, απλα εχω μια δυσκολη μορφη μυοπαθειας που ειναι σε εξαρση αυτη τη στιγμη και δυσκολευομαι ακομα και μεσα στο σπιτι να περπατησω... και δεν ντρεπομαι καθολου που δε θα το εστελνα ποτε σε παιδικο αν δεν ειχα θεμα υγειας, δεν εμπιστεομαι κανεναν, και δε νομιζω οτι καμια μανα που δεν εργαζεται θα ηθελε να το στελνει το παιδι της.

 

παρολα αυτα, ειμαι συνεργασιμη στο επακρο, και θα ηθελα στ αληθεια τοσο μια δασκαλα σαν εσενα, να μου δωσει ενα φυλλαδιο, να μου πει πως να τη βοηθησω απο το σπιτι, για το καλο του παιδιου μου θα ηταν εξαλλου (κι εγω καθηγητρια ειμαι αγγλικων και ισπανικων)

 

γιατι ομως μου μιλανε στην μισοκλειστη πορτα??? γιατι ρωταμε (κι αλλες μαμαδες) ποτε υπαρχει χρονος να ενημερωθουμε και γελανε??? γιατι φερνουν το παιδι και μπροστα του αραδιαζουν ολα τους τα προβληματα???? ετσι κανετε κι εσεις εκει που δουλευεις??? ειμαι εγω παραλογη???

 

εγω απ τα τοσο καλα που λεω για τη δασκαλα, για να θελει να πηγαινει το παιδι, ο μικρος λεει οτι την αγαπαει και ειναι η πιο ομορφη δασκαλα της γης...ΕΝΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΔΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΗ-

γιατι να μην ειχαμε μια πιο ορεξατη δασκαλα κι εμεις???? ακου φυλλαδια, εδω και το τι εφαγε προχτες λαθος χαρτακι μου δωσανε αλλου παιδιου...

 

οσο για τον παιδιατρο, το βλεπει πολυ συχνα το παιδι γιατι εχω και μικροτερο και ερχεται συνεχεια...απλα ξερει πως ειναι ο δημος μας!!!

Link to comment
Share on other sites

το ξαναειπα αλλα μαλλον μπερδευτηκαμε

ο σταθμος που λεω

ειναι ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟΣ- ΠΑΙΡΝΕΙ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΠΑΝΕΣ

ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ- ΔΙΝΟΥΜΕ 160Ε

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια, θέλεις να σου δώσω φυλλάδιο; Θα το περάσω το βράδυ και από αύριο θα μπορέσω να στο δώσω.

 

Είναι λογικό το να μην εμπιστεύεσαι άγνωστους ανθρώπους με το παιδί σου. Στο μέλλον όμως θα είναι υποχρεωμένο να πάει και νηπιαγωγείο και δημοτικό. Είναι η υποχρέωση αυτή που μας κάνει να εμπιστευόμαστε;

 

Απ' ότι μπορώ να καταλάβω, δεν κάνουν και πολύ σωστά τη δουλειά τους, Εγώ κυνηγάω τις μαμάδες για να τους μιλήσω και αυτές δεν έρχονται ποτέ! Το αντιλαμβάνεσαι; Ποτέ!

Την επόμενη φορά που θα προσπαθήσουν να μιλήσουν μπροστά στο παιδί για το ίδιο το παιδί, σταματήστε τες και κάντε τους παρατήρηση. Είναι αντιπαιδαγωγικό αυτό. Ξεκινάω να σου γράψω κάτι για να δικαιολογήσω τη συμπεριφορά τους και τελικά το σβήνω. Δεν μπορώ να πω κάτι άλλο. Δεν ξέρω. Είναι μεγάλος παιδικος;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζουν πάνες σε βρεφονηπιακό; Πρώτη φορά τ' ακούω αυτό. Μπορείτε να μιλήσετε σε αρμόδιους φορείς και αυτοί με τη σειρά τους να προβούν σε επίπληξη. Θα τις ταρακουνήσει σίγουρα αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Δεν αλλάζουν πάνες σε βρεφονηπιακό; Πρώτη φορά τ' ακούω αυτό. Μπορείτε να μιλήσετε σε αρμόδιους φορείς και αυτοί με τη σειρά τους να προβούν σε επίπληξη. Θα τις ταρακουνήσει σίγουρα αυτό..

 

 

ΝΕΦΕΛΗ και εγω αντιμετωπιζω προβλημα με τον δημοσιο βρεφονηπιακο που πανε τα παιδια μου (2,5 χρονων) Με φωναξε η δασκαλα να μου πει οτι το 1 παιδακι μου ( εχω διδυμακια) ισωσ να μην μπορεσει να το κρατησει επειδη εκανε τσισα επανω του ( αφου εκλαιγε -σπαραζε 2 ωρες )

και οταν της απαντησα οτι προκειται : 1 ) για παιδακι 2,5 ετων ( ο σφικτηρας του ακομa δεν εχει ενεργοποιηθει σωστα ( ασ μου επιτραπει αυτη η εκφραση )

2) δεν εχει οικειοποιηθει με το περιβαλλον πως να παει σε μια δασκαλα και να της πει κυρια.....τσισα οταν δεν εχει ασχοληθει μαζι του αφου εδω και 10 μερες ( απο 3 Σεπτεμβριου ) τα κρατανε μονο 1,5 ωρα και μετα τα διωχνουν

3) οταν ενα παιδι κλαιει 1,5 ωρα απο το σφυξιμο δεν θα του φυγουν τα τσισα

4) τα ατυχηματα δεν επιτρεπονται ( εδω συμβαινουν σε μεγαλους οχι σε 2,5 χρονων παιδακι )

 

 

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΗΣ ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΑΛΛΑΖΩ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΑΝ ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΕΙ ΚΙΑ ΣΕ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ

 

ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΓΙΑ ΕΣΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...