Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραπονα δασκαλας απο την πρωτη μερα στον παιδικο


Recommended Posts

νεφελη εδω σημερα πηγε χειροτερα ο γιος μου κλαιει απο την ωρα που εφτασε στον παιδικο και δενηθελε καν να κατεβει απο το αυτοκινητο

Μεσα στη ν ταξη ηταν μαζι με την γιαγια του και δεν ξεκολησε απο πανω της ουτε λεπτο

 

help help

σε ευχαριστω

ANDEDANTINOS καλημερα,

Υπομονη, και εμενα η κορη μου ετσι εκανε την 3η μερα. Αρχικα δεν σηκωνοταν απο τον καναπε στο σπιτι, αφου την επεισα μετα απο μιση ωρα και ξεκινησαμε εκλαγε στο αυτοκινητο και δεν ηθελε να κατεβει με τιποτα. Τελικα μετα απο 10 λεπτα κατεβηκε. Ειχε σταματησει να κλαιει. Μπαινουμε στον παιδικο κι μολις παω να την χαιρετησω βαζει κατι κλαματα, χαμος εγινε. Να κλαει, να χτυπιεται, να χτυπαει τις πορτες. Φωναζε μαμα μου-μαμα μου. Η δασκαλα μου ειπε να φυγω, γιατι οσο μενω ειναι χειροτερα. Ετσι και εκανα.Με μεγαλη στεναχωρια, ανεβηκα τις σκαλες για να φυγω. Μετα κοιταζα κρυφα στην αυλη να δω τι κανει. Η αληθεια ειναι οτι μολις εφυγα σταματησε να κλαει, την ειχε αγκαλια η δασκαλα και ηταν ενταξει. Μετα απο αυτη τη μερα, παει καλυτερα. Βεβαια, καθε πρωι μου λεει οτι δεν θελει να παει σχολειο.Της εξηγω και μετα μου λεει να παμε γρηγορα για να προλαβει να παιξει.Καθε μεσσημερι,που σχολαει μου λεει οτι περασε καλα. Δυστυχως ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο, χρειαζεται ομως να εισαι δυνατη και να εχεις υπομονη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ANDEDANTINOS καλημερα,

Υπομονη, και εμενα η κορη μου ετσι εκανε την 3η μερα. Αρχικα δεν σηκωνοταν απο τον καναπε στο σπιτι, αφου την επεισα μετα απο μιση ωρα και ξεκινησαμε εκλαγε στο αυτοκινητο και δεν ηθελε να κατεβει με τιποτα. Τελικα μετα απο 10 λεπτα κατεβηκε. Ειχε σταματησει να κλαιει. Μπαινουμε στον παιδικο κι μολις παω να την χαιρετησω βαζει κατι κλαματα, χαμος εγινε. Να κλαει, να χτυπιεται, να χτυπαει τις πορτες. Φωναζε μαμα μου-μαμα μου. Η δασκαλα μου ειπε να φυγω, γιατι οσο μενω ειναι χειροτερα. Ετσι και εκανα.Με μεγαλη στεναχωρια, ανεβηκα τις σκαλες για να φυγω. Μετα κοιταζα κρυφα στην αυλη να δω τι κανει. Η αληθεια ειναι οτι μολις εφυγα σταματησε να κλαει, την ειχε αγκαλια η δασκαλα και ηταν ενταξει. Μετα απο αυτη τη μερα, παει καλυτερα. Βεβαια, καθε πρωι μου λεει οτι δεν θελει να παει σχολειο.Της εξηγω και μετα μου λεει να παμε γρηγορα για να προλαβει να παιξει.Καθε μεσσημερι,που σχολαει μου λεει οτι περασε καλα. Δυστυχως ειναι πολυ ψυχοφθορο ολο αυτο, χρειαζεται ομως να εισαι δυνατη και να εχεις υπομονη.

 

καλημερα

 

δυστυχως εμενα οι δασκαλες δεν με διωχνουν αλλα μου λενε ( οι στους παπουδες ) να μεινουν μαζι του μεσα στην αιθουσα ταχα για την ψυχολογια του παιδιου

Επισης οταν φυγω κλαιει και δεν σταματαει με τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ζητησει και εγω να μεινω την ημερα που εκλαιγε πολυ. Μου ειπαν οτι οσο και να μεινω μαζι της εκει,θα κλαιει μεχρι να την παρω και να φυγουμε. Αν μεινω μαζι της ή αν καθυστερω να φυγω, ειπαν οτι δεν προκειται να προσαρμοστει ουτε μεχρι τα Χριστουγεννα.Ισως στον δικο σας σταθμο να εχουν αλλο προγραμμα προσαρμογης ή να βαριουνται να ασχοληθουν οι ιδιες. Μηπως θα ηταν καλυτερα να εισαστε σε καποια αλλη αιθουσα? Ετσι θα ξερει το παιδι, οτι ειστε κοντα του και οτι μπορει να σας προσεγγισει ανα πασα στιγμη.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παλι ξυπναει μες την καλη χαρα, ντυνεται τραγουδωντας, θελει και ζελε στο μαλλι, φευγει καταχαρουμενος, δε με ζηταει ποτε, μπαινει στον παιδικο τρεχοντας....και σημερα πηγα να τον παρω...."εσκισε το παραμυθι του" τι γινεται ρε παιδια??? στο σπιτι δεν του διαβαζω γιατι δεν τα θελει καθολου, το πολυ προφορικα να του πω κανενα, θελει να τραγουδαει, να παιζει με μουσικα οργανα να χορευει, και κανει και αυτοσχεδια μικροφωνα για να κοιτιεται στον καθρεφτη...θα τους παρω μερικα παραμυθια να αντικαταστησω τη ζημια. αλλα ας μου πει καποιος, οταν ενα συγκεκριμενο πραγμα πχ παραμυθια δεν το θελει καποιο παιδακι απ τα γεννοφασκια του, τι γινεται??? δεν μπορει να ασχοληθει με κατι αλλο εκεινη την ωρα??? η ειναι καλο λογω του συνολου να αναγκαστει να κατσει με τους υπολοιπους???? πως μπορω να βοηθησω απο το σπιτι????

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλησπέρα σας. Μόλις σχόλασα και έτρεξα να σας πω ένα περιστατικό που μου συνέβη.

Αρχικά, να πω στον ANDEDANTINOS ότι δεν πρέπει να μπαίνουν οι γονείς μέσα στην αίθουσα. Θα σου εξηγήσω με παράδειγμα.

Έρχεται ο Γιαννάκης με τη μαμά του πρώτη μέρα. Πρόσεχα εκείνη τη στιγμή 2 άλλα παιδάκια που έκλαιγαν και κατα λάθος μπήκε και η μαμά του Γιάννη μέσα στην αίθουσα. Μέχρι να της πω ότι δεν κάνει να βρίσκεται εκεί, ήδη είχε καθίσει σε καρεκλάκι. Άθελα της έγινε. Δεν το ήξερε η γυναίκα. Εν τέλει, η μαμά έφυγε και ο Γιαννάκης τσίριζε. Όποιος επιχείρησε να κάτσει σε εκείνο το καρεκλάκι φώναζε "της μαμάς μου είναι! Σήκωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!" Συνέδεσε τη μαμά με το καρεκλακι. Όποτε το κοιτούσε, τσίριζε. Γενικότερα, η παρουσία των γονιών μέσα στην αίθουσα προκαλεί αναστάτωση στα παιδιά, κατά τη διάρκεια και αφού φύγουν.

Προσπάθησε να μην τον ακολουθείς μέσα στην τάξη. Στην υποδοχή είναι μια χαρά.

 

Στέλλα, υποτίθεται ότι ο χώρος είναι χωρισμένος σε γωνιές που εξυπηρετούν και τις ανάγκες των παιδιών και την ανάπτυξη κάποιων δεξιοτήτων. Χωρίζονται τα παιδιά (εμείς το κάνουμε αυτό) σε ομάδες των 3-4 και πάει η κάθε ομάδα σε κάποια γωνιά. Το να μη θέλει τα παραμύθια δεν είναι κακό. Το βλέπει σαν παιχνίδι που δεν του αρέσει. Έτσι μας έλεγαν σε ένα σεμινάριο. Αλλά, επειδή το διάβασμα ποτέ δε βλάπτει καλό είναι να τον ωθήσεις και λίγο προς τα εκεί. Όχι να του το διαβάσεις εσύ, αλλά να του ζητήσεις να σου διαβάσει αυτό με βάση όσα βλέπει. Να του ζητήσεις να σου βρει ένα κόκκινο αντικείμενο μέσα στις σελίδες, ή ένα ζωάκι που του αρέσει. Δωσ' του ερεθίσματα! Θα γίνει σούπερ τραγουδιστής!! :)

 

Λοιπόν, ήρθε η ´ωρα να σας πω και τα δικά μου νέα. Σήμερα κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού έρχεται ένα αγοράκι με ένα αλογάκι στα χέρια και μου λέει "Κοίτα κυρίααα". Το παίρνω λοιπόν στα χέρια μου και του μιλάω ως αλογάκι. "τι κάνεις αγοράκι και πως σε λενε κ.τλ." Σε κάποια φάση του διαλόγου αυτού, γυρίζει και μου λέει: Η κυρία Νεφέλη με μαλώνει συνέχεια και με χτύπησε μία φορά που δεν έφαγα. Εδώ θέλω να πω πως είναι η πρώτη του μέρα σήμερα στον παιδικό και τον είχα στα όπα όπα για να μη μου κλαίει. Μόλις ήρθε η μαμά του μετά από 2 ώρες να τον πάρει άρχισε να κλαίει και να λέει είναι πολύ άσχημα εδω μέσα και όλοι με χτυπάνε και μη με ξαναστείλεις στη δασκάλα. Έπαθα σοκ! Δεν το έχω ξαναπάθει ποτέ. Ταυτόχρονα έφευγαν άλλα παιδάκια και δεν ξεκολλούσαν από πάνω μου. Το συζήτησα με τη μαμά και μου λέει κρυφοκοιτούσα από τα παράθυρα. Ξέρω πως λέει ψέματα. Δεν έφυγα εδώ και 2 ώρες.

 

Πού να πρωτοπιάσω η καημένη;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχώς που κρυφοκοιτούσε γιατί άντε να την πείσεις ότι δεν είσαι ελέφαντας :lol:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οτι δεν πιστευουμε με κλειστα ματια τα ταρζανακια!!!!

 

εχεις δικιο :):):) εμενα η δικια μου εχθες μου ελεγε το βραδυ οτι ποναει η κοιλιτσα της....και μετα μου ξαναλεει "Μαμα ποναει η κοιλιτσα μου κ μαλλον αυριο δεν θα παω σχολειο"

:shock::shock:

Μια σταλια και εχουν πονηραδα σε αυτα τα σκατουλια....:lol:.

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο :):):) εμενα η δικια μου εχθες μου ελεγε το βραδυ οτι ποναει η κοιλιτσα της....και μετα μου ξαναλεει "Μαμα ποναει η κοιλιτσα μου κ μαλλον αυριο δεν θα παω σχολειο"

:shock::shock:

Μια σταλια και εχουν πονηραδα σε αυτα τα σκατουλια....:lol:.

Εμένα πάλι ήταν κουρασμένα συνέχεια τα πόδια του:shock:

Επίσης τώρα πια που κατάλαβε πως δεν γίνεται να μην πηγαίνει σχολείο, αντιμετωπίζουμε το άλλο πρόβλημα. Επειδή είναι ολιγόφαγο παιδάκι (μόνο μακαρόνια και γάλα) ότι φαγητό του προσφέρουν στο σχολείο λέει : "Είμαι άρρωστος και δεν κάνει να το φάω":roll:

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας διαβαζω οτι υπαρχουν παιδαγωγοι εδω και θα ηθελα τη γνωμη σας. Η μικρη μου ειναι 3,5 χρονων και παει πρωτη φορα παιδικο σταθμο. Βρισκομαστε στη 2η εβδομαδα, την παω στις 8.30 και την παιρνω στις 1.00.

Σημερα η δασκαλα της μου ειπε οτι δεν προσαρμοζεται οτι κλαιει και ζηταει τη μαμα της και τσιμπαει τα παιδακια κατι που δεν εχω δει να το κανει ποτε. Μου ειπε να την παιρνω κατα τις 10.00 για καποιο καιρο ωστε να προσαρμοστει. Καταλαβαινω οτι καθε παιδι ειναιδιαφορετικο και δεχομαι οτι η καθε δασκαλα ξερει καλυτερα. Και φυσικα θελω το καλυτερο για το παιδι μου ακομα κι αν χρειαστει να παρω αδεια ανευ αποδοχων. Ειναι καλο ομως για το παιδι ενω την προηγουμενη βδομαδα καθοταν μεχρι τις 1.00 τωρα να μειωθουν οι ωρες?

Και με προβληματιζει το οτι τσιμπαει τα αλλα παιδια, γιατι να συμβαινει αυτο? Σκεφτομαι οτι αν την μαλωσω θα κανω χειροτερα τα πραγματα, φοβαμαι οτι δεν θα θελει να παει καθολου. Τι να κανω? Πως να το χειριστω?

Link to comment
Share on other sites

κι εμας μας μειωσανε στο χρονο, τον επαιρνα στις 12 και το καναμε 10.30 για μια βδομαδα

τωρα ξαναεγινε 12 μη σε στεναχωρει αυτο, ολα καλα! Εμενα ο δικος μου κανει αλλα κολπα πια, που τα μαθαινει εκει, δηλαδη ποτε δεν ειχε δαγκωσει κανεναν και τωρα δαγκωνει, ποτε δεν εμπηγε τα νυχια του και τωρα το κανει...ειναι πραγματα που τα μαθαινουν ανετα εκει σε λιγο διαστημα....το θεμα ειναι το στελνουν νωριτερα για το καλο του παιδιου η επειδη δεν εχουν προσωπικο (οπως σε εμας) και δεν τα καταφερνουν????

 

γιατι το φαγαμε το παραμυθακι της προσαρμογης, να το αποδεχτω οτι γι αυτο γινονται ολα, εμενα το παιδι μου που ποτε δε με ζητησε και δεν εκλαψε γιατι δεν το κρατανε???? δεν εγιναν οι απαραιτητες προσληψεις και οι ανθρωποι τα εχουν παιξει κυριολεκτικα...

 

να ρωτησω...εγω δεν δουλευω και με πηγαινοφερνουν οτι ωρα διαταξουν...ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ??? ΦΕΥΓΕΤΕ ΑΠ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ????

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα και σ' εσένα demisz.

Κανονικά, όπως έχω ξαναπεί, η προσαρμογή κρατάει λίγο. Για να αρχίσει με το κανονικό ωράριο το παιδί, σημαίνει πως προσαρμόστηκε. Το γεγονός ότι ζητάει τη μαμά και τσιμπάει τα άλλα παιδάκια, δε μου λέει κάτι. Είναι πολλά τα παιδιά που και μετά από καιρό, ζητάνε τις μαμάδες και είναι επιθετικά. Έχω ένα 5 χρονών που έρχεται ευχάριστα και κλαίει αφού φεύγει η μαμά. Δε σημαίνει όμως ότι μπορώ να του ξαναρχίσω προσαρμογή. Το λογικό είναι να ζητούν συχνά τους γονείς. Αν δεν κάνει άνω κάτω την αίθουσα, δεν ξανακάνει προσαρμογή.

 

Αλήθεια ρε παιδιά (γονείς ;) ) μού πέφτουν τα μαλλιά με όσα διαβάζω. Μέχρι στιγμής κατηγορούσα αβέρτα τους αδιάφορους γονείς. Τώρα κατηγορώ και τις Παιδαγωγούς.

 

Στέλλα το μεσημέρι έβαλα να δω ένα ντιβιντι με τα συμπτώματα της διάσπασης της προσοχής και σε σκεφτόμουν. προσπάθησα να βρω αυτό που έδωσα στις μαμάδες και μου τα έχουν πάρει όλα. Μου είπε μία μαμά ότι θα μου το φέρει αυριο μεθαυριο. Επομένως κάπου τότε θα στο στείλω. Και για να μη σου μπαίνουν ιδέες, νομίζω πως έχω και μία εργασία με θέμα ΔΕΠΥ όπου μπορείς να βρεις πολλές και χρήσιμες πληροφορίες. Ώστε να μη σου λέει χαζά κανένας.. :)

Link to comment
Share on other sites

Και τώρα επειδή νευρίασα πολύ, έκανα μία λίστα με αυτά που γράφετε και θα πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο για να μάθω αν είναι νόμιμα τα όσα σας κάνουν. Δυστυχώς, ήταν μέχρι τις 16:00 και δεν τους πρόλαβα. Θα σας ενημερώσω αύριο το μεσημέρι σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη γεια σου! Κι εγω παιδαγωγος..τελειοφοιτη!

Το dvd που εχεις για τη διασπαση προσοχης ειναι αυτο που ειχε δωσει το υπουργειο στα σχολεια?

Με ενδιαφερει, αλλα δεν εχω μπορεσει να βρω τιποτα καλο στο ιντερνετ.

Μπορεις να το στειλεις και σε μενα οταν το βρεις σε παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου riri. Καλή σταδιοδρομία; Καλή τύχη να πω; Δεν ξέρω! Το ντιβιντι αυτό είναι από κάτι σεμινάρια που είχα παρακολουθήσει. Είναι από τον Παυλίδη με τη μέθοδο του. Πτυχιακή έχεις κάνει;

Link to comment
Share on other sites

Εγινε Νεφελη μου, περιμενουμε!

Εμενα οταν μου ειπε

ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ

μπηκα και διαβασα στα σαιτ....και διορθωστε με αν κανω λαθος, ειχε μια συμπτωματολογια καποιων πραγματων ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΧΟΡΟΠΗΔΗΧΤΑ- ΕΛΕΓΕ ΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΔΕ ΦΤΑΝΕΙ ΝΑ ΧΟΡΟΠΗΔΑΕΙ ΓΥΡΩ ΓΥΡΑ ΚΑΝΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΚΙΝΗΤΙΚΟΣ

χρειαζεται και η διασπαση προσοχης στα συμπτωματα

επιης ελεγε συχνα μεμονωμενη κινηση συνηθως με χερι αλλα και με ποδι που ειναι επαναλαμβανοενη χωρις λογο

ακομα και στην ακοη ελεγε...να το φωναζουν και να μην ακουει, γιατι δεν πηρα χαμπαρι, οχι γιατι αδιαφορει....συνεχιζω να διαβαζω αν και εμενα δεν κανει κατι απο αυτα....απλα για να ξερω τι θα απαντησω..... θα περιμενω φυσικα και απο εσας που τα ξερετε καλυτερα.... με πιανει το παραπονο ομως ρε παιδια....ξερετε, σας ειπα δεν αφηνουν κανεναν να μπαινει ουτε στο χωλακι τους, και με βλεπουν οτι εχω προβλημα με τα ποδια μου, κουτσαινω ειναι οφθαομοφανες και μεχρι να τον φερουν καθομαι στα σκαλακια, προχτες ηταν και σφουγγαριμενα και εγινα χαλια δεν ειχα κατι να βαλω αλλα δεν με κρατανε τα ποδια μου και αναγκαστικα εκατσα....και δεν ειπανε μια φορα περαστε μεσα....καταχαμα το περιμενω το παιδι μου! κι οταν μου μιλανε ακομα η πορτα ειναι μισοκλειστη.....τι να πω δεν ξερω...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ, πριν απο λιγο γυρισα απο την συγκεντρωση γονεων και έχω καποια παραπανω δεδομενα να σας πω, συγνωμη αν σας κουραζω.

Η δασκαλα αυτη πρωτη φορα παιρνει 3χρονα έως τωρα ειχε μονο νηπια. Λογικο να της ερχεται δυσκολο.

Στο τμημα της μικρης ολα τα παιδάκια (21) είναι συμμαθητες απο περυσι, εκτος απο 3 καινουργια μεταξυ αυτων και η δικια μου. Τα παιδακια λοιπον που γνωριζονται παιζουν μαζι δεν κλαινε και ειναι μια χαρα, τα 3 καινουργια τα αφηνουν "απ'εξω" τα υπολοιπα 18 με αποτελεσμα να κλαινε. Αυτα ακουσα απο τους αλλους γονεις. Και αναρωτιεμαι 3 ειναι που κλαινε, 2 δασκαλες δεν μπορουν αν τα κανουν καλα? να τα ενσωματώσουν με τα υπολοιπα? Κι αν αρχισω να την παιρνω απο τις 10 πως θα γινει μελος της ομαδας που ηδη υπαρχει με 1.30 ώρα μονο παραμονη στον σταθμο? κι οταν εχει προσελευση στις 8.30 πρωινο στις 9.15 και δεκατιανο στις 10.30 ουσιαστικα μια ωρα απασχολησης, τοσο δυσκολο ειναι το παιδι μου? Μια μητερα που της ανεφερα την συσταση της δασκαλας μου ειπε να μην το κανω, θα δυσκολεψει περισσοτερο την προσαρμογη της. Δεν ξερω ειλικρινα, τα χω χαμενα. Να ρωτησω τον παιδιατρο?

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα μου τα συμπτώματα της Δεπυ είναι:

Συχνά κινεί νευρικά τα χέρια ή τα πόδια του ή στριφογυρνάει στην καρέκλα του.

Σηκώνεται συχνά από τη θέση του στην τάξη ή σε άλλες περιστάσεις όπου απαιτείται να παραμείνει καθισμένος.

Συχνά τρέχει τριγύρω ή σκαρφαλώνει σε περιπτώσεις όπου αυτό είναι ανάρμοστο (σε εφήβους ή ενήλικες μπορεί να περιορίζεται σε υποκειμενικό αίσθημα κινητικής ανησυχίας).

Συχνά δυσκολεύεται να παίξει ή να ασχοληθεί ήσυχα με ψυχαγωγικές δραστηριότητες.

Είναι συχνά υπερδραστήριος και υπερκινητικός.

Συχνά μιλάει αδιάκοπα.

Συχνά βιάζεται να απαντήσει προτού ακούσει ολόκληρη την ερώτηση.

Συχνά δυσκολεύεται να περιμένει τη σειρά του.

Συχνά διακόπτει τους άλλους ή παρεμβαίνει σε συζητήσεις.

 

Αν εσύ εντοπίζεις τουλάχιστον 6 από αυτά στο γιό σου τότε μπορείς ν' ανησυχείς και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι έχει. Αν σου ξαναπούν τίποτα για ΔΕΠΥ τότε να τους πεις ότι μέσα σε 2 ώρες που καθόταν καθημερινά δεν έχει προλάβει να κάνει και πολλά. Είναι υπερκινητικός όταν θέλει απλά να εξερευνήσει το καινούριο περιβάλλον μέσα στο οποίο βρίσκεται;

 

Μήπως καπνίζουν μέσα και δε σε αφήνουν να μπεις; Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η συμπεριφορά. Έχεις ζητήσει να μπεις;

Link to comment
Share on other sites

demisz δε χρειάζεται να ρωτήσεις τον παιδίατρο. Όπως τα λες είναι. Κανονικά πρέπει να βοηθήσουν τα καινούρια παιδιά να ενταχθούν στις υπόλοιπες ομάδες πιο γρήγορα όχι να τα απομακρύνουν. Μη φοβάσαι πως είναι δύσκολο παιδί. Όλα τα παιδιά στην αρχή αντιδρούν. Απομακρύνονται από την οικογένεια τους και βρίσκονται σε καινούριο χώρο με άγνωστα άτομα. Βάλε τον εαυτό σου στη θέση της μικρής. Δε σου φαίνεται φυσιολογικό να κλαίει; Εγώ πιστεύω πως αν μιλήσεις στις δασκάλες, όπως τα λες εδώ, θα καταλάβουν. Όσο απερίσκεπτες και αν είναι..

Link to comment
Share on other sites

Nεφελη σε ευχαριστω πολυ. Εχεις και το ιδιο ονομα με την κορη μου.

Αυτο θα κανω, θα της το πω και ελπιζω να βρουμε λυση. Δεν θελω να προβληματιζω κανεναν και αν μπορω να κανω κατι απο την πλευρα μου ευχαριστως να διευκολυνω το εργο της, το παιδι μου το παω στο σταθμο για να παρει πραγματα και οχι για να το παρκαρω καπου. Αν ειναι για καλυτερο δικό της εχω την δυνατοτητα να την κραταει η μητερα μου. Αλλά βλεπω οτι το παιδι εχει αναγκη πλεον απο περισσοτερα πραγματα, περαν την συναναστροφης των παππουδων και των γονιων, Θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

Στέλλα μου τα συμπτώματα της Δεπυ είναι:

Συχνά κινεί νευρικά τα χέρια ή τα πόδια του ή στριφογυρνάει στην καρέκλα του.

Σηκώνεται συχνά από τη θέση του στην τάξη ή σε άλλες περιστάσεις όπου απαιτείται να παραμείνει καθισμένος.

Συχνά τρέχει τριγύρω ή σκαρφαλώνει σε περιπτώσεις όπου αυτό είναι ανάρμοστο (σε εφήβους ή ενήλικες μπορεί να περιορίζεται σε υποκειμενικό αίσθημα κινητικής ανησυχίας).

Συχνά δυσκολεύεται να παίξει ή να ασχοληθεί ήσυχα με ψυχαγωγικές δραστηριότητες.

Είναι συχνά υπερδραστήριος και υπερκινητικός.

Συχνά μιλάει αδιάκοπα.

Συχνά βιάζεται να απαντήσει προτού ακούσει ολόκληρη την ερώτηση.

Συχνά δυσκολεύεται να περιμένει τη σειρά του.

Συχνά διακόπτει τους άλλους ή παρεμβαίνει σε συζητήσεις.

 

Αν εσύ εντοπίζεις τουλάχιστον 6 από αυτά στο γιό σου τότε μπορείς ν' ανησυχείς και πάλι δεν είναι σίγουρο ότι έχει. Αν σου ξαναπούν τίποτα για ΔΕΠΥ τότε να τους πεις ότι μέσα σε 2 ώρες που καθόταν καθημερινά δεν έχει προλάβει να κάνει και πολλά. Είναι υπερκινητικός όταν θέλει απλά να εξερευνήσει το καινούριο περιβάλλον μέσα στο οποίο βρίσκεται;

 

Μήπως καπνίζουν μέσα και δε σε αφήνουν να μπεις; Αλλιώς δεν εξηγείται αυτή η συμπεριφορά. Έχεις ζητήσει να μπεις;

 

δε μας αφηνουν λενε λογβ μικροβιων επειδη εχουν και βρεφη....σεβαστο!

ο γιος μου δεν κανει τιποτα απο τα παραπανω ματια μου...

απλα χορευει και κανει αυτοσχεδια μικροφωνα και τραγουδαει ΜΟΝΟ οταν υπαρχει μουσικη...τιποτα αλλο απο τα παραπανω....αν δεν του αρεσει το παραμυθι σηκωνεται και κανει κατι αλλο, με το οποιο αλλο ομως αν του αρεσει καταπιανεται για ωρες...

Link to comment
Share on other sites

δε μας αφηνουν λενε λογβ μικροβιων επειδη εχουν και βρεφη....σεβαστο!

 

Πόσο χρονών είναι ο γιος σου; Στον ίδιο χώρο είναι με τα βρέφη; :shock::rolleyes:

 

εδιτ: Τώρα είδα πόσο είναι το παιδάκι σου! Για ρώτα αυτό που σε ρώτησα γιατί πραγματικά μου κάνει εντύπωση! Είναι αδύνατον να είναι τα 3χρονα με τα βρέφη!!!! Γενικά είχες επισκεφτεί το χώρο σε ώρες μη λειτουργίας πριν πάτε; Ο Δημοτικός πάντως της περιοχής μου τα βρέφη τα έχει στον όροφο και τα υπόλοιπα στο ισόγειο σε ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικούς χώρους. Το οποίο καταρχήν διασφαλίζει τα βρέφη μιας και οι αρρώστιες που μπορεί να περάσουν τα 3-5 είναι παντελώς απαγορευτικές για τα βρέφη που ακόμα εμβολιάζονται!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...