Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραπονα δασκαλας απο την πρωτη μερα στον παιδικο


Recommended Posts

τωρα να πω οτι δεν το πηγα σημερα το παιδι??? να το πω... λιγο που αργησαμε χτες να κοιμηθουμε με "τα μυστικα της εδεμ" λιγο που φτιαχνουνε το δρομο μας και μας εχουν κλεισει τα αυτοκινητα στο παρκινγκ (στρωνουν ασφαλτο) και με τα ποδια εγω δεν μπορω να παω ως εκει....το παιδακι παιζει μια χαρα με το αδερφακι του, ξυπνησε με την ησυχια του, ειναι μες την τρελη χαρα...οπως και οι δασκαλες οταν ειπα οτι δε θα παει....

μια ερωτηση αλλα να μου πει καποιος που ξερει

εχω δικαιωμα να το πηγαινω το παιδι μου πχ 11 ?????

να ξυπναει, - γιατι γινεται επιθετικο οταν το ξυπναμε

να τρωει - ωστε να ξερω τι εφαγε

και να πηγαινει μονο για την κοινωνικοποιηση που λεγαμε????

πως αλλη το παιρνει 12 και αλλη 4????

στον πηγαιμο δεν υπαρχει καποια ευελιξια????? ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ????

 

 

εγω δεν εργαζομαι οποτε δεν εχω θεμα τετοιο

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ????

 

stella,

εμας απο τον σταθμο μας εχουν πει οτι εφοσον εχει προσαρμοστει κατα καποιον τροπο, πρεπει να πηγαινουμε το αργοτερο 9,15 και μπορουμε φευγουμε οποιαδηποτε ωρα μετα το φαγητο.

Να σου πω την αληθεια μου εγω θα ηθελα να πηγαινει 10 με 12 ισα ισα να φευγει κανα 2ωρο απο το σπιτι αλλα δυστυχως δεν γινεται. Πρεπει να πας να μιλησεις στη διευθυντρια να εχεις παρα πολυ σοβαρο λογο για να δεχτουν το δικο σου ωραριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το να κλαιει ΟΚ θα της περασει???

η πεινα ομως???

αχ δεν ξερω σορρυ και παλι!

 

 

Μακαρι stella μου να ηξερα και εγω.

Οταν την ρωταω μου λεει οτι δεν πειναει.

Αλλες φορες μου λεει οτι πειναει λιγο μετα απο την ωρα του πρωινου.

Της λεω να παρει μπισκοτακια μαζι της να φαει εκεινη και να κερασει τα παιδακια αλλα δεν θελει.

Link to comment
Share on other sites

stella,

Πρεπει να πας να μιλησεις στη διευθυντρια να εχεις παρα πολυ σοβαρο λογο για να δεχτουν το δικο σου ωραριο.

 

ο μονος σοβαρος λογος που εχω ειναι η υγεια μου....που ηταν και ο λογος που δεχτηκαν το παιδι μου ενω δεν εργαζομαι...αλλα δε θελω να οικειοποιηθω την ευγενεια τους...θα συνεχισω με τους κανονες που υπαρχουν και ...οσο αντεξουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι stella μου να ηξερα και εγω.

Οταν την ρωταω μου λεει οτι δεν πειναει.

Αλλες φορες μου λεει οτι πειναει λιγο μετα απο την ωρα του πρωινου.

Της λεω να παρει μπισκοτακια μαζι της να φαει εκεινη και να κερασει τα παιδακια αλλα δεν θελει.

 

θα κανεις οτι κανουμε ολοι....υπομονη να περασει η προσαρμογη....

Link to comment
Share on other sites

περασε αλλη μια βδομαδα....πως τα πανε τα παιδακια σας κοριτσια???

εμενα πια η δασκαλα ουτε μου μιλαει....μου τον δινει στο χερι και κοιταει αλλου....οταν δεν της φευγει απ τα χερια να ανοιξει την πορτα μονος του...οι αλλες δασκαλες ειναι ομιλητικοτατες, παω παντα με τη γειτονισσα μου της οποιας η δασκαλα καθεται τουλαχιστον 3 λεπτα και μιλανε, και ξεπροβοδιζει το κοριτσακι της με αγαπη.... εμενα ανοιγουν την πορτα, μου τον δινουν λενε "γεια σας" και τελος.....

το καλο με τον παιδικο ειναι οτι το παιδι μου που δεν ετρωγε σχεδον τιποτα τωρα τρωει και μαλιστα πολυ....αυτες λενε οτι τρωει κι εκει, εγω παλι ετσι που τον βλεπω "ψωμολυσαγμενο" μαλλον ερχεται νηστικος και λογω των πολλων ωρων πεφτει με τα μουτρα στο φαι...οπως και να χει , τρωει, οποτε μας βοηθησε και σε κατι αυτος ο παιδικος....

εξακολουθει να μην εχει κλαψει ποτε, δε μας ζητησε ποτε, παιζει και τρεχει με τα παιδακια μες την καλη χαρα.....οποτε παω τα αλλα κλαινε (και η φιλη μας απο απεναντι ειναι καθε φορα πρησμενη απ το κλαμα) εμενα δεν εχει τετοιο θεμα, ισα ισα περιμενει ποτε θα παει να παιξει με τους φιλους του. Τωρα ποσο ζωηρος ειναι εκει, επαψαν να μου μιλανε σας ειπα....

ΑΛΗΘΕΙΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΕΧΟΥΜΕ ΜΗΝΑ ΠΛΕΟΝ, ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ???? ξερει κανεις αν γινετια κατι τετοιο???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περασε αλλη μια βδομαδα....πως τα πανε τα παιδακια σας κοριτσια???

εμενα πια η δασκαλα ουτε μου μιλαει....μου τον δινει στο χερι και κοιταει αλλου....οταν δεν της φευγει απ τα χερια να ανοιξει την πορτα μονος του...οι αλλες δασκαλες ειναι ομιλητικοτατες, παω παντα με τη γειτονισσα μου της οποιας η δασκαλα καθεται τουλαχιστον 3 λεπτα και μιλανε, και ξεπροβοδιζει το κοριτσακι της με αγαπη.... εμενα ανοιγουν την πορτα, μου τον δινουν λενε "γεια σας" και τελος.....

το καλο με τον παιδικο ειναι οτι το παιδι μου που δεν ετρωγε σχεδον τιποτα τωρα τρωει και μαλιστα πολυ....αυτες λενε οτι τρωει κι εκει, εγω παλι ετσι που τον βλεπω "ψωμολυσαγμενο" μαλλον ερχεται νηστικος και λογω των πολλων ωρων πεφτει με τα μουτρα στο φαι...οπως και να χει , τρωει, οποτε μας βοηθησε και σε κατι αυτος ο παιδικος....

εξακολουθει να μην εχει κλαψει ποτε, δε μας ζητησε ποτε, παιζει και τρεχει με τα παιδακια μες την καλη χαρα.....οποτε παω τα αλλα κλαινε (και η φιλη μας απο απεναντι ειναι καθε φορα πρησμενη απ το κλαμα) εμενα δεν εχει τετοιο θεμα, ισα ισα περιμενει ποτε θα παει να παιξει με τους φιλους του. Τωρα ποσο ζωηρος ειναι εκει, επαψαν να μου μιλανε σας ειπα....

ΑΛΗΘΕΙΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ, ΕΧΟΥΜΕ ΜΗΝΑ ΠΛΕΟΝ, ΔΕ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥΝ???? ξερει κανεις αν γινετια κατι τετοιο???

 

Καλημερα, εμεις ειμαστε σε μια φαση του 3 μερες παμε , 1 καθομαστε μετα ξαναπαμε και μετα ξανακοθομαστε.Λογω αρρωστιας φυσικα. Μια εχουμε πυρετο, την αλλη συναχι και βηχα.

Οσο για το κλαμα ? Τι να πω, καποιες φορες κλαιει οταν την αφηνω ιδιαιτερα μετα απο ΣΚ ή μετα απο ασθενεια. Την προηγουμενη Παρασκευη πηγε με πολυ χαρα. Σημερα ειναι ψιλοαρρωστη δεν την πηγα.

Φαγητο στον σταθμο ποτε τρωει,ποτε οχι. Οι δασκαλες λενε οτι τρωει, αλλες φορες πολυ, αλλες λιγο,στο σπιτι βεβαια ξανατρωει παντα.

Τωρα οσο για τις δασκαλες η μια στην αρχη δεν μου καλομιλαγε τωρα ειναι μια χαρα και απο οτι βλεπω φερονται και στη μικρη μου καλα. Παντως βλεπω και στη μικρη διαφορά, μαζευει τα παιχνιδια της καθεται αρκετη ωρα και ασχολειται με κατι, μου λεει τα τραγουδακια που της μαθαινει η δασκαλα της, μου λεει για τα γενεθλια πο κανουν τα αλλα παιδακια. Περναει καλα.

Τωρα για συμβουλια δεν ξερω αν γινονται, απο οτι εχω καταλαβει ο καθε σταθμος εχει την δικη του πολιτικη. Π.χ μιας συναδελφου της εδωσαν λιστα με διαφορα πραγματακια που πρεπει να παει στο σταθμο για τις εργασιες των παιδιων, εμας δεν μας εχουν ζητηση τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

τη θυμαστε τη δασκαλα μας???

χτες ο γιος μου για πολλοστη φορα μου ειπε οτι δε θελει να παει στον παιδικο

ΓΙΑΤΙ Η ΚΥΡΙΑ ΜΑΤΙΝΑ ΤΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ

το παιδι μου παντα μου λεει τα παντα ειναι 3,5 χρονων

τι εκανες Στελιο?

παλευα με το Φραγκισκο

γιατι παιδι μου παλευατε?

παιζαμε με τα ζωακια

και τι εγινε?

η κυρια ειπε "βαλτε μεσα τα ζωακια στο κουτι"

και μετα?

μου τραβηξε παλι τα μαλλια

γιατι δεν υπακουσες?

ακουσα ακουσα

και γιατι σου τα τραβηξε?

καθε μερα τα τραβαει και λεει "Στελιο εισαι σοβαρος?"

η κυρια Λενα δε στα τραβαει?

οχι η Λενα ειναι καλη και με αγαπαει η Ματινα ειναι κακια

παιδι μου κατι εκανες και η κυρια σε μαλωσε δε μπορει

οχι μαμα καθε μερα σου λεω

του Φραγκισκου τα τραβηξε?

οχι οχι

και σας εβαλε στα μωρα? (η τιμωρια ειναι να τα βαζουν μεσα στην αιθουσα των βρεφων)

οχι μονο μου τα τραβηξε

και τι αλλο ειπε?

τιποτα, μονο το πρωι

τι ειπε το πρωι

ειπε Στελιο παλι ηρθες??? καλυτερα ησουν σπιτι σου

ΜΑΜΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΥΡΕΥΤΗΚΑ ΟΤΑΝ ΤΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΕΓΩ ΠΟΝΑΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΕΚΕΙ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ???

 

 

τι κανω κοριτσια????????? ενταξει ειναι ζωηρος!!!!!!!! ενταξει να τον μαλωσουν δε λεω

αλλα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ????????? ΕΚΑΝΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΣΙΧΑΘΕΙ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ!!!!!!

ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕΣ ΤΗ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΓΥΡΙΖΕΙ ΑΝΑΣΤΕΝΑΖΟΝΤΑΣ.........

Link to comment
Share on other sites

Το λες στην ίδια και στην διευθύντρια.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Το λες στην ίδια και στην διευθύντρια.

 

επειδη εγω ακομα δεν περπαταω ειπα στη μαμα μου οταν τον παρει απ το πουλμανακι να το πει στη μια δασκαλα (η καλη ειναι στο πουλμαν) περιμενω να ερθει σε ενα τεταρτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επειδη εγω ακομα δεν περπαταω ειπα στη μαμα μου οταν τον παρει απ το πουλμανακι να το πει στη μια δασκαλα (η καλη ειναι στο πουλμαν) περιμενω να ερθει σε ενα τεταρτο

Να παει στον παιδικο ο μπαμπας του (στις γιαγιαδες δεν δινουν πολυ σημασια),να μιλησει στην διευθυντρια για τα παραπονα του παιδιου και να απαιτησει να φωναξουν την δασκαλα μπροστα του και μποροστα στην διευθυντρια.

Να τις βαλει στην θεση τους και τις δυο, γιατι πιστεψε με οι διευθυντριες γνωριζουν πολυ καλα τον χαρακτηρα της καθε δασκαλας, και να τους τονισει οτι ειναι απαραδεκτο και αντιπαιδαγωγικο να τραβουν τα μαλλια του παιδιου.

Δεν ειναι δυνατον αυτα τα πραγματα, με ποιο δικαιωμα συμπεριφερονται ετσι. Αν το παιδακι εκανε κατι σοβαρο, να το βαλει τιμωρια, οχι να το μαλιοτραβηξει. ΕΛΕΟΣ!! Αντε γιατι τσαντιστηκα τωρα με την καθε κομπλεξικη.

Link to comment
Share on other sites

και αν διαβασεις απ την αρχη τι μας εχει κανει θα πας η ιδια να την χε-----!!!

ειπανε να παρουμε τηλ να παραπονεθουμε η να παμε εκει αλλα πιθανον λενε το παιδι να λεει ψεμματα.....καλα τωρα το παιδι μου δεν ξερω???αν ελεγε ψεμματα δε θα ελεγε και τα δικα του τα καμωματα.....ποτε δεν εχει πει ψεμματα ως τωρα δηλαδη

θα στειλω αυριο τον αντρα μου

Link to comment
Share on other sites

Καλά αύριο μην τον στείλεις άδικα... την Δευτέρα όμως που ξανανοίγουν οπωσδήποτε!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

και αν διαβασεις απ την αρχη τι μας εχει κανει θα πας η ιδια να την χε-----!!!

ειπανε να παρουμε τηλ να παραπονεθουμε η να παμε εκει αλλα πιθανον λενε το παιδι να λεει ψεμματα.....καλα τωρα το παιδι μου δεν ξερω???αν ελεγε ψεμματα δε θα ελεγε και τα δικα του τα καμωματα.....ποτε δεν εχει πει ψεμματα ως τωρα δηλαδη

θα στειλω αυριο τον αντρα μου

 

 

Τα εχω διαβασει ολα, και σε εμας κατι παρομοια κανουν.

Δεν τραβανε τσουλουφια βεβαια, αλλα βαζουν τιμωριες χωρις λογο ή πετανε τις βλακειες τους μεταξυ σοβαρου και αστειου παντα.

Προσφατα εβαλαν τιμωρια την μικρη μου, επειδη κοιταξε ενα αλλο αγοαρακι που ηταν κατω απο το τραπεζακι. Ακου τωρα λογος για τιμωρια...

Ενα αλλο αγοαρακι επειδη ειναι ζωηρο το βαζουν καθε μερα τιμωρια=υπνος με αποτελεσμα το παιδακι 3 η ωρα που το παιρνει η γιαγια του να μην νυσταζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι πραγματα είναι αυτά ? Αν μου το κανουν εμένα στο παιδί θα πηγαινα εγώ ή ο πατερας τους θα τα ελεγα στη διευθυντρια και θα φωναζε ενώπιον μου τη δασκάλα να απολογηθεί!!!! και θα την προειδοποιούσα ότι εάν ξαναπειραξει το παιδίμου θα εχει να κάνει μαζι μου και νομικα !!!! Ας μην ξεχνάει ότι έχει δουλειά γιατί εσεις πηγαίνετε τα παιδακια σας εκεί!!!!!!! οφείλει ντουλάχιστον να κανει την δουλέιά της έστω και τυπικα αλλιώς θα της γίνει και καταγγελία για κακοποιηση.....ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ....ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΝΑ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ Ή ΝΑ ΤΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΡΘΕΙ!!!!!! ΑΥΤΕΣς ΝΑ ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΜΕΙΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σκεφτηκα πολυ.........χτες ο καημενουλης ελεγε την προσευχη του και τον ακουω

"Παναγιτσα μου, κανε τη μαμα μου καλα, να προσεχεις το μπαμπα μου, τον Πανούλη, τη γιαγια Κάλλη, τον παππου και τη γιαγιά Μαρία, τα ζωάκια μου, τους φιλους μου, και την κυρια Λενα και την κυρια Ματινα να ειναι καλη μαζι μου αλλιως να παω αλλου με τους φιλους μου!"

δευτερα τα λεμε......................

Link to comment
Share on other sites

Αμάν βρε Στέλλα μου...πόνεσε η ψυχή μου. Είναι πράγματα αυτά? Εγώ θα είχα στείλει από την αρχή τον άντρα μου να κάνει σκηνικό και, αν ξανάκουγα κιχ, κατευθείαν καταγγελία στην Πρωτοβάθμια. Πρώτη φορά δηλαδή αντιμετωπίζουν αυτές ζωηρό παιδί? Μη χειρότερα, Παναγία μου!

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η γνώμη μου είναι να μιλήσεις με τη δασκάλα πρώτα και αν δε βγάλεις άκρη και με την διευθύντρια και να της πεις ότι το παιδάκι σου έχει φοβηθεί τον παιδικό ενώ στην αρχή ερχόταν με χαρά. Επίσης να πεις ότι το παιδί στενοχωριέται όταν του λέει η δασκάλα ότι είναι καλύτερα να μένει σπίτι του. Ναι μπορεί να είναι ζωηρός, στο κάτω κάτω όλα τα παιδάκια είναι ζωηρά, αυτές όμως είναι επαγγελματίες, έχουν σπουδάσει και έχουν μάθει πως να φέρονται υποτίθεται στα παιδιά. Σίγουρα το να λέει στο παιδί κάτσε σπίτι σου ή να του τραβάει τα μαλλιά είναι ανήκουστο.Και μένα ο μικρός μου πάει προνήπιο φέτος, είναι η δεύτερη χρονιά του. Στον ίδιο σταθμό του δήμου πήγαινε και ο μεγάλος μου. Η αλήθεια ειναι ότι είμαι ευχαριστημένη γιατί όλες οι κοπέλες που εργάζονται εκεί τα αγαπάνε τα παιδιά και οτιδήποτε γίνει μπορώ να το συζητήσω. Για παράδειγμα πέρσι ήταν κάποιο διάστημα που ο μικρός μου δεν ήθελε να πάει, έμαθα από άλλη δασκάλα -την οποία την εκτιμώ αφάνταστα γιατί αν ήταν άλλη δεν θα το μάθαινα- ότι στο τμήμα του είχαν βάλει κάποια που ήταν πολύ απότομη,μίλαγε άσχημα στα παιδάκια και ο δικός μου που ήτανε 3 τη φοβότανε,οπως και τα υπόλοιπα. Ημουν ετοιμη να κάνω φασαρία όταν τελικά έμαθα πάλι ότι την βγάλανε. Φέτος που είναι στα προνήπια πάλι για ένα διάστημα μαθαίνω ότι ένα παιδί τον χτύπησε και ο δικός μου μετά τον πάτησε. Παω και συζητάω με την δασκάλα του και μου λέει:μην ανησυχείτε που είναι ζωηρός, να χαίρεστε γιατί σημαίνει ότι είναι υγιές, έξυπνο και έχει άποψη για όλα. Αυτά γίνονται και δεν πρέπει να δίνουμε σημασία.:wink:

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω σοκαριστεί με όσα διαβάζω. Τι θα πει τραβάει τα μαλλιά του παιδιού; Από πότε η σωματική κακοποίηση αποτελεί παιδαγωγικό μέσο. Το άτομο είναι ανισόρροπο. Αν δεν μπορεί να επιβληθεί σε ένα νήπιο δεν κάνει για αυτή τη δουλειά. Πρέπει κατευθείαν να επικοινωνήσεις με τη διευθύντρια. Τα παιδιά μας δεν τα χτυπάει κανένας ενήλικας, πόσο μάλλον άτομα τα οποία υποτίθεται έχουν εκπαιδευτεί για το πώς πρέπει να χειρίζονται τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε νέα (και αποτελέσματα) από τον μπαμπά Στέλλα! Ελπίζω να πήγε και να τους έβαλε στη θέση που τους αρμόζει!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

πηγε...........ειναι αρρωστη η κυρια μας και σημερα λειπει

αυριο θα ερθει

πηρα μετα εγω τηλεφωνο και ζητησα τη διευθυντρια

λεω το παιδι κλαιει δε θελει να ερθει ξαφνικα

και λεει οτι του τραβανε τα μαλλια

και μου λεει

ε, τον επιασε η ανοιξη κι αυτον οπως ολα τα παιδακια

και λεω για το τραβηγμα των μαλλιων δε φταιει η ανοιξη οπως καταλαβαινετε

και μου λεει

λειπει η κυρια του παρτε αυριο αν θελετε να σας εξηγησει η ιδια αυτα που θελετε

 

αλλη μια υπομονη..............

Link to comment
Share on other sites

Με πηρε τηλεφωνο η δασκαλα μολις πηγε το παιδι...

"με ειδε και εβαλε τα κλαματα, και κατι μου ειπαν οτι παραπονιεται, τι συμβαινει?"

της λεω τα καθεκαστα, και μου λεει οτι ποτε δεν του εχει τραβηξει τα μαλλια, ποτε δεν τον εχει βαλει στα μωρα, τους λενε θα σε βαλω στα μωρα αμα δεν κατσεις καλα αλλα ποτε δεν το κανουν, ισα ισα τον εχει στα ωπα ωπα λεει και προχτες τον ειχε συνεχεια αγκαλια (ο δικος μου δεν καθεται ποτε σε καμια αγκαλια) και δεν ηθελε αγκαλιες λεει, ειναι πολυ ανεξαρτητο παιδακι και δε δειχνει οτι εχει αναγκη απο κατι γιαυτο ισως τον παραμελησε λιγο στα χαδια γιατι ποτε δεν εδειξε ενδιαφερον για χαιδολογηματα....το μονο που τον μαλωνει ειναι γιατι τρωει το μεσημεριανο βιαστικα να μην πνιγει (το παιδι στο σπιτι το ταιζω εγω κι εκει τρωει μονο του παρολα αυτα ποτε δεν εχει λερωσει ουτε ενα μανικι και γυρναει ψωμολυσαγμενο και πεφτει με τα μουτρα στο φαι) ειναι λεει απ τα πιο συνεργασιμα παιδια, δε μαλωνει με κανεναν (!) δε χτυπαει κανεναν (!!!) δε δειχνει αδυναμια δε καποιο φιλο παιζει με ολους το ιδιο και ειναι υπακουος (!!!!!!!!!!!!!) παιζει με κατι ζωακια - αυτο ναι ετσι ειναι και ζηταει να παει τουαλετα (??????????) λεει ποτε θελει τσισα και κακα (σε μενα δε λεει ΠΟΤΕ!!!!!!!) και ειναι λεει το καμαρι τους γιατι ειναι το μονο σ αυτη την ηλικια που γραφει, διαβαζει και ξερει λεξεις σε ξενες γλωσσες........και τον προσεχουν πολυ γιατι ξερουν οτι εγω εχω προβλημα και ισως η ψυχολογια του να ειναι επιβαρυμενη και δεν το δειχνει!!!!!!

ειπε οτι θα προσεχει ακομα περισσοτερο κι οτι στεναχωρεθηκε πολυ!

 

ΤΙ ΛΕΤΕ???????

Link to comment
Share on other sites

Μου μυρίζει μπούρδα και αποποίηση ευθύνης.

Ένα είναι το μόνο σίγουρο, ότι αν του τράβαγε τα μαλλιά τώρα θα σταματήσει να το κάνει, ειδικά από τη στιγμή που έχει ενημερωθεί η διευθύντρια.

Μίλα με τον μικρό μόλις γυρίσει και ρώτα τον για όλα αυτά που σου είπε η δασκάλα, θα δεις από την αντίδρασή του. Εμένα -για παιδιά γυμνασίου που έχω δει- μου έχει τύχει να έρχεται γονιός, να του λέω πόσο καλό και ήσυχο είναι το παιδάκι του και να με κοιτάζει έκπληκτος σαν να είμαι εξωγήινη. Βέβαια όλα αυτά την ώρα του μαθήματος γιατί στο διάλλειμμα το παιδάκι έβγαζε τον γνώριμο εαυτό του.

Το παιδί άκου κι εμπιστέψου. Μπορεί αν πει, να πει ψέμματα μία φορά για το αν μάλωσε ήταν άτακτο κλπ, δεν θα λέει κάθε μέρα! Ούτε θα έχει το ίδιο παράπονο πάλι κάθε μέρα.

Ύποπτα μου ακούγονται αυτά που λέει η δασκάλα, μάλλον για να καλοπιάσει? Για να εξευμενίσει πνεύματα? Αυτή ξέρει. Πάντως ένα παιδί αποκλείεται να δείχνει άλλη συμπεριφορά που δεν έχουν ξαναδεί ποτέ οι γονείς. Όπως το βλέπεις να είναι με τους φίλους του ,σε παιδική χαρά, σε φιλικό σπίτι έτσι είναι και στον παιδικο.

Όσο για την τουαλέτα, να ζητά μόνο του, παίζει, 'εχει συμβεί σε φίλη μου το ανακάλυψε τυχαία όταν πήγε απροειδοποίητα στον παιδικό κι έπεσε πάνω στη φάση.

 

Αλήθεια γιατί δεν βάζεις και τις μαμάδες των φίλων του να ρωτήσουν τα παιδάκια τους τι γίνεται εκεί μέσα?

Link to comment
Share on other sites

αν την πιάνεις να σου λέει ψέμματα είναι δύσκολα τα πράγματα (σε επίπεδο επικοινωνίας αναφέρομαι) και στα μάτια μου δηλώνει ενοχή... το άλλο που μου φαίνεται λίγο περίεργο είναι που η προισταμένη σε παρέπεμψε κατευθείαν στη δασκάλα, ούτε προσπάθησε να τη δικαιολογήσει ούτε τίποτα (δεν ξέρω όμως τι καθεστώς επικρατεί στους παιδικούς). νομίζω πως μετά τη συζήτηση που κάνατε θα έχει λίγο παραπάνω το νου της ως προς το πως να χειρίζεται το παιδί. από την ΄λλη εγώ θα μιλούσα και μαζί του στο να της ζητάει σαφείς οδηγίες. να ξέρει δηλαδή τι περιμένει η δασκάλα του από εκείνον και να μπορεί να πράξει ανάλογα...

σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογώ τους χειρισμούς της, πιστεύω όμως πως πρέπει να βοηθήσεις το παιδί να αποδεχτεί τους γενικούς κανόνες μιας ταξης και να υιοθετήσει για κάποιες ώρες την αρμόζουσα συμπεριφορά΄(εκεί είναι που απέτυχε η δασκάλα του), αφού βέβαια λύσετε πρώτα το ότι δεν θέλει να πάει στο σταθμό...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...