Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραπονα δασκαλας απο την πρωτη μερα στον παιδικο


Recommended Posts

Και πάλι καλησπέρα σας. Μόλις σχόλασα και έτρεξα να σας πω ένα περιστατικό που μου συνέβη.

Αρχικά, να πω στον ANDEDANTINOS ότι δεν πρέπει να μπαίνουν οι γονείς μέσα στην αίθουσα. Θα σου εξηγήσω με παράδειγμα.

Έρχεται ο Γιαννάκης με τη μαμά του πρώτη μέρα. Πρόσεχα εκείνη τη στιγμή 2 άλλα παιδάκια που έκλαιγαν και κατα λάθος μπήκε και η μαμά του Γιάννη μέσα στην αίθουσα. Μέχρι να της πω ότι δεν κάνει να βρίσκεται εκεί, ήδη είχε καθίσει σε καρεκλάκι. Άθελα της έγινε. Δεν το ήξερε η γυναίκα. Εν τέλει, η μαμά έφυγε και ο Γιαννάκης τσίριζε. Όποιος επιχείρησε να κάτσει σε εκείνο το καρεκλάκι φώναζε "της μαμάς μου είναι! Σήκωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!" Συνέδεσε τη μαμά με το καρεκλακι. Όποτε το κοιτούσε, τσίριζε. Γενικότερα, η παρουσία των γονιών μέσα στην αίθουσα προκαλεί αναστάτωση στα παιδιά, κατά τη διάρκεια και αφού φύγουν.

Προσπάθησε να μην τον ακολουθείς μέσα στην τάξη. Στην υποδοχή είναι μια χαρά.

 

Νεφελη εδω , σε ευχαριστω για την απαντηση σου και τον χρονο σου

 

Μετα απο πολλα,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

 

συμβουλετηκα παιδοψυχολο

Με συμβουλεψε οτι 1)πρεπει η προσαρμογη να γινεται σταδιακα αλλα χωρις την παρουσια της μαμας στο χωρο ( λαθος του σταθμου μας που μας κρατουσαν μαζι με τα παιδια ) γιατι τα παιδια εχουν τωρα κανει οπλο τους , το κλαμα , τα τσισα και μας κανουν και γυρναμε πισω

Με συμβουλεψε τον πηγαινω τον αφηνω ( εχετα εαν κλαιει ) και τον παιρνω την 1η μερα σε 1 ωρα , 2η σε 2 ωρες κλπ αλλα εγω δεν ειμαι μαζι του κια δεν με βλεπει

2) πρεπει η δασκαλα να ασχοληθει περισσοτερα με τα παιδια και να κανει το περιβαλλον ποιο οικειο προς αυτα

3) να τα ρωταει για την τουαλετα ( να τα κανει κατι σαν παιχνιδι )

 

και αλλα πολλα

 

Σημερα το πρωι πηγα και ενημ. την δασκαλα για την επισκεψη μου στο παιδοψυχολο και για τιε συμβουλες που μου εδωσε και την αντιμετωπιση του γιου μου

Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΘΙΓΕΤΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ '' δεν επρεπε να πατε σε παιδοψυχολογο δεν εχει κατι το παιδι ισως να μην ειναι ετοιμο ακομη ( μου το λεει και το ξανα λεει )και συνεχιζει παντως να ξερετε εγω δεν θα μπορεσω να τον κρατησω εαν κανει τσισα επανω του (χθες μεσα σε 1 ωρα ο γιος μου εκανε τσισα 6 φορες - κατι που για την ψυχολογο ειναι εντελως φυσιολογικο λογω του μη καλου - ανετου και οικειου περιβαλλοντος ) για τι εγω δεν μπορω να το αλλαζω γιατο δεν ειμαι βρεφονηπιοκομος αλλα νηπιαγωγος , αμα ειναι να τον πατε σε βρεφονηπιακο

 

Λοιπον σημερα τον αφησα στις 8 30 εκλαιγε και τους ενημ. οτι θα παω να τον παρω συις 11

Πηγε η πεθερα μου και τα πηρε η δασκαλα ηταν λιγο τυπικη - ψυχρη αλλα δεν πειραζει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και τώρα επειδή νευρίασα πολύ, έκανα μία λίστα με αυτά που γράφετε και θα πάρω αύριο το πρωί τηλέφωνο για να μάθω αν είναι νόμιμα τα όσα σας κάνουν. Δυστυχώς, ήταν μέχρι τις 16:00 και δεν τους πρόλαβα. Θα σας ενημερώσω αύριο το μεσημέρι σίγουρα.

 

Νεφέλη Εδώ περιμενουμε νεα σου ?

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια, καθε μερα νευριαζω ολο και πιο πολυ. Μηπως ειμαι πολυ απαιτητικη και ζηταω πολλα απο δημοτικους παιδικους σταθμους και απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια σκοτουρα για το δικο μου παιδι? Δεν ξερω ειλικρινα.Σημερα ρωτησε η γιαγια εαν τους δινουν δεκατιανο. Της απαντησαν οχι. Τους ειπε οτι το δικο μου εγγονι πινει το γαλα του 8,30 το πρωι στο σπιτι,δεν τρωει πρωινο στον παιδικο αλλα και να ετρωγε κατι δεν μπορει ενα παιδακι να ειναι νηστικο απο τις 9,00 το πρωι μεχρι της 12,00 που πανε για μεσσημεριανο. Δεν τους δινεται κανενα μπισκοτακι,κουλουρακι κατι τελος παντων? Η απαντηση της δασκαλας: Ο δημος δεν μας φερνει πολλα πραγματα, και τα κραταμε για να τα δινουμε στα παιδακια που καθονται μεχρι το τελος. Εαν θελουν μπορουν να φερνουν οι γονεις. Εμενα μου ειχε πει αλλα πραγματα η προισταμενη. Οτι τους φερνει τα παντα ο δημος. Εαν ομως θελει να κερασει τα παιδακια στην ταξη μπορει να φερει. Η κορη μου δεν θελει να δωσει τιποτα απο οτι ειναι δικο της σε αλλα παιδακια, ειμαστε σε τετοια φαση ακομα. Εαν εγω της δωσω μπισκοτακια στην τσαντα της, σιγουρα θα δημιουργηθει θεμα. Απο την αλλη ομως δεν μπορω να αφηνω το παιδι νηστικο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια, καθε μερα νευριαζω ολο και πιο πολυ. Μηπως ειμαι πολυ απαιτητικη και ζηταω πολλα απο δημοτικους παιδικους σταθμους και απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια σκοτουρα για το δικο μου παιδι? Δεν ξερω ειλικρινα.Σημερα ρωτησε η γιαγια εαν τους δινουν δεκατιανο. Της απαντησαν οχι. Τους ειπε οτι το δικο μου εγγονι πινει το γαλα του 8,30 το πρωι στο σπιτι,δεν τρωει πρωινο στον παιδικο αλλα και να ετρωγε κατι δεν μπορει ενα παιδακι να ειναι νηστικο απο τις 9,00 το πρωι μεχρι της 12,00 που πανε για μεσσημεριανο. Δεν τους δινεται κανενα μπισκοτακι,κουλουρακι κατι τελος παντων? Η απαντηση της δασκαλας: Ο δημος δεν μας φερνει πολλα πραγματα, και τα κραταμε για να τα δινουμε στα παιδακια που καθονται μεχρι το τελος. Εαν θελουν μπορουν να φερνουν οι γονεις. Εμενα μου ειχε πει αλλα πραγματα η προισταμενη. Οτι τους φερνει τα παντα ο δημος. Εαν ομως θελει να κερασει τα παιδακια στην ταξη μπορει να φερει. Η κορη μου δεν θελει να δωσει τιποτα απο οτι ειναι δικο της σε αλλα παιδακια, ειμαστε σε τετοια φαση ακομα. Εαν εγω της δωσω μπισκοτακια στην τσαντα της, σιγουρα θα δημιουργηθει θεμα. Απο την αλλη ομως δεν μπορω να αφηνω το παιδι νηστικο.

 

δεν φταιει καποιος παρα μονο ο δημος. εσυ βαλε φαγητο κανονικα ν αφαει το παιδι σου

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κοριτσια, καθε μερα νευριαζω ολο και πιο πολυ. Μηπως ειμαι πολυ απαιτητικη και ζηταω πολλα απο δημοτικους παιδικους σταθμους και απο ανθρωπους που δεν εχουν καμια σκοτουρα για το δικο μου παιδι? Δεν ξερω ειλικρινα.Σημερα ρωτησε η γιαγια εαν τους δινουν δεκατιανο. Της απαντησαν οχι. Τους ειπε οτι το δικο μου εγγονι πινει το γαλα του 8,30 το πρωι στο σπιτι,δεν τρωει πρωινο στον παιδικο αλλα και να ετρωγε κατι δεν μπορει ενα παιδακι να ειναι νηστικο απο τις 9,00 το πρωι μεχρι της 12,00 που πανε για μεσσημεριανο. Δεν τους δινεται κανενα μπισκοτακι,κουλουρακι κατι τελος παντων? Η απαντηση της δασκαλας: Ο δημος δεν μας φερνει πολλα πραγματα, και τα κραταμε για να τα δινουμε στα παιδακια που καθονται μεχρι το τελος. Εαν θελουν μπορουν να φερνουν οι γονεις. Εμενα μου ειχε πει αλλα πραγματα η προισταμενη. Οτι τους φερνει τα παντα ο δημος. Εαν ομως θελει να κερασει τα παιδακια στην ταξη μπορει να φερει. Η κορη μου δεν θελει να δωσει τιποτα απο οτι ειναι δικο της σε αλλα παιδακια, ειμαστε σε τετοια φαση ακομα. Εαν εγω της δωσω μπισκοτακια στην τσαντα της, σιγουρα θα δημιουργηθει θεμα. Απο την αλλη ομως δεν μπορω να αφηνω το παιδι νηστικο.

 

 

 

**********To ιδιο μου ειπε και εμενα η πεθερα μου χθες τους εδωσαν ενα μπισκοτα ( καθημερινα τους δινουν μπισκοτα - μα ζαχαρη σε παιδακια )

και τιποτα αλλο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι ισογειο, τα βρεφη ειναι στην πρωτη αιθουσα αριστερα και η αμεσως επομενες ειναι τα μεγαλα....παρεμβαλλεται ενα χωλακι αλλα δεν ειναι πανω απο δυο μετρα μηκος!

Link to comment
Share on other sites

Εμας δεν δινουν τιποτα. Μακαρι να της εδιναν τουλαχιστον ενα μπισκοτακι να φαει. Δεν παθαινει τιποτα με 1 μπισκοτο, εστω και αν ειναι καθε μερα. Τουλαχιστον να ξερω οτι δεν πηναει.

Link to comment
Share on other sites

[quote=

Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΘΙΓΕΤΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ '' δεν επρεπε να πατε σε παιδοψυχολογο δεν εχει κατι το παιδι ισως να μην ειναι ετοιμο ακομη ( μου το λεει και το ξανα λεει )και συνεχιζει παντως να ξερετε εγω δεν θα μπορεσω να τον κρατησω εαν κανει τσισα επανω του

 

καλαααααααααααα

πρωτα να παμε σε παιδοψυχολογο και μετα "δεν ηταν αναγκη να ανησυχησετε, προσαρμογη εχουμε" τα ιδιααααααααααααα ντροπη και αισχος

ποσο ειναι το παιδακι σου??? η αληθεια δεν ξερω τι γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις

αν δεν ειναι βρεφονηπιακος - μονο εκει τα αλλαζουν

ρε παιδια συγνωμη με τα φτωχα μου ελληνικα

τι στα κομματια σημαινει προσαρμογη??????????? αντε γιατι τρελλαθηκα τωρα!!!

 

ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ειναι αυτος που δε συνηθισε ακομα θα κατουρησει 50 φορες

προσαρμογη ειναι αυτος που φοραει 10 μερες βρακακι θα ξεχαστει και θα τα κανει πανω του- γι αυτο του βαλαμε πανα (you know)

προσαρμογη ειναι δεν το κρατας 8 ωρες αλλα 3 αφου πρεπει να σεβαστω τους κανονες!!!

 

γιατι δεν πηρανε τα μισα λεφτα για τον πρωτο μηνα????? ΟΕΟ??????

ναι ρε φιλε, τα κρατας αντι για 8 ωρες.......3 ΟΚ!!!!!

αρα πινουν ενα γαλατακι και τρωνε πρωινο και φευγουν

ΚΙ ΕΜΑΣ ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟ ΟΥΤΕ ΑΒΓΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ

ΑΡΑ???????????

 

πεσαμε στην αναγκη τους και μας δουλευουν......εγω τοσες μερες πηγαινοερχομαι παντα η μια κοπελιτσα ειναι μονη της με 28 παιδακια

η αλλη μια ειναι στο γραφειο, μια ειναι απογευματινη, η ιδια μου τα λεει γιατι την πετυχαινω στην εισοδο....

Link to comment
Share on other sites

**********To ιδιο μου ειπε και εμενα η πεθερα μου χθες τους εδωσαν ενα μπισκοτα ( καθημερινα τους δινουν μπισκοτα - μα ζαχαρη σε παιδακια )

και τιποτα αλλο

 

υπαρχουν κ μπισκοτα χωρις ζαχαρη.ρωτησες;

Link to comment
Share on other sites

[quote name=

Η ΔΑΣΚΑΛΑ ΕΔΕΙΞΕ ΝΑ ΘΙΓΕΤΑΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ '' δεν επρεπε να πατε σε παιδοψυχολογο δεν εχει κατι το παιδι ισως να μην ειναι ετοιμο ακομη ( μου το λεει και το ξανα λεει )και συνεχιζει παντως να ξερετε εγω δεν θα μπορεσω να τον κρατησω εαν κανει τσισα επανω του

 

καλαααααααααααα

πρωτα να παμε σε παιδοψυχολογο και μετα "δεν ηταν αναγκη να ανησυχησετε' date=' προσαρμογη εχουμε" τα ιδιααααααααααααα ντροπη και αισχος

ποσο ειναι το παιδακι σου??? η αληθεια δεν ξερω τι γινεται σ αυτες τις περιπτωσεις

αν δεν ειναι βρεφονηπιακος - μονο εκει τα αλλαζουν

ρε παιδια συγνωμη με τα φτωχα μου ελληνικα

τι στα κομματια σημαινει προσαρμογη??????????? αντε γιατι τρελλαθηκα τωρα!!!

 

ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ειναι αυτος που δε συνηθισε ακομα θα κατουρησει 50 φορες

προσαρμογη ειναι αυτος που φοραει 10 μερες βρακακι θα ξεχαστει και θα τα κανει πανω του- γι αυτο του βαλαμε πανα (you know)

προσαρμογη ειναι δεν το κρατας 8 ωρες αλλα 3 αφου πρεπει να σεβαστω τους κανονες!!!

 

γιατι δεν πηρανε τα μισα λεφτα για τον πρωτο μηνα????? ΟΕΟ??????

ναι ρε φιλε, τα κρατας αντι για 8 ωρες.......3 ΟΚ!!!!!

αρα πινουν ενα γαλατακι και τρωνε πρωινο και φευγουν

ΚΙ ΕΜΑΣ ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟ ΟΥΤΕ ΑΒΓΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ

ΑΡΑ???????????

 

πεσαμε στην αναγκη τους και μας δουλευουν......εγω τοσες μερες πηγαινοερχομαι παντα η μια κοπελιτσα ειναι μονη της με 28 παιδακια

η αλλη μια ειναι στο γραφειο, μια ειναι απογευματινη, η ιδια μου τα λεει γιατι την πετυχαινω στην εισοδο....[/quote]

Μαλλον αυτες θελουν ψυχολογο και ψυχιατρο μαζι. Εγω αφηνω την μικρη μου στον σταθμο για 4 ωρες. Δεν τρωνε ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟ, ΟΥΤΕ ΑΒΓΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ειδικα το αβγο ειναι απ'οτι φαινεται σπανιο ειδος. Απο τις 9 εως τις 12 ειναι θεονηστικα. Μακαρι να ηξερα... Και αυτες ετσι νηστικες καθονται ή πανε και ματζαλιαζουν στην τραπεζαρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαλλον αυτες θελουν ψυχολογο και ψυχιατρο μαζι. Εγω αφηνω την μικρη μου στον σταθμο για 4 ωρες. Δεν τρωνε ΟΥΤΕ ΦΡΟΥΤΟ, ΟΥΤΕ ΑΒΓΟ ΟΥΤΕ ΚΟΥΛΟΥΡΑΚΙ ΟΥΤΕ ΤΙΠΟΤΑ. Ειδικα το αβγο ειναι απ'οτι φαινεται σπανιο ειδος. Απο τις 9 εως τις 12 ειναι θεονηστικα. Μακαρι να ηξερα... Και αυτες ετσι νηστικες καθονται ή πανε και ματζαλιαζουν στην τραπεζαρια?

 

συγνωμη γιατι κατηγορεις τις δασκαλες;

 

αν καταλαβα καλα ειναι παιδικος του δημου,αρα το φαγητο το φερνει η ο δημος η οι γονεις.τι σχεση εχουν οι δασκαλες μ αυτο κ λες οτι "Και αυτες ετσι νηστικες καθονται ή πανε και ματζαλιαζουν στην τραπεζαρια;"

 

δεν καταλαβαινω το προβλημα.δηλ αν αυτες φανε το τοστ που φερανε απο το σπιτι ενοχλουν κανεναν η ετσι τα λεμε αρκει να βρουμε κατηγοριες για τις δασκαλες;

Link to comment
Share on other sites

[quote name=katerinak;1703214

 

συγνωμη γιατι κατηγορεις τις δασκαλες;

 

αν καταλαβα καλα ειναι παιδικος του δημου' date='αρα το φαγητο το φερνει η ο δημος η οι γονεις.τι σχεση εχουν οι δασκαλες μ αυτο κ λες οτι "Και αυτες ετσι νηστικες καθονται ή πανε και ματζαλιαζουν στην τραπεζαρια;"

 

δεν καταλαβαινω το προβλημα.δηλ αν αυτες φανε το τοστ που φερανε απο το σπιτι ενοχλουν κανεναν η ετσι τα λεμε αρκει να βρουμε κατηγοριες για τις δασκαλες;[/quote]

 

 

Ο παιδικος ειναι του δήμου. Το φαγητο το πηγαινει ο δημος, ΟΧΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. Τις κατηγορω γιατι οπως ανεφερα, η προισταμενη μου ειπε, οτι ο δημος τους πηγαινει τα παντα, εχουν απ'ολα, δεν χρειαζεται να πηγαινουμε τιποτα εμεις. Οι δασκαλες ομως του καθε τμηματος που ειναι υπευθυνες για τα παιδια που εχουν,πρεπει να φροντιζουν γι'αυτα. Εννοω, οτι αυτες πρεπει να δωσουν κατι στα παιδακια να φανε. Δεν μπορει το 3 χρονο να παει στο ντουλαπι να σκαρφαλωσει και να παρει κατι να φαει. Και δεν με ενδιαφερει εαν αυτες τρωνε το δικο τους τοστ ή το φαγητου του δημου. Με ενδιαφερει ομως που αφηνουν το δικο μου παιδι νηστικο. Αλλωστε τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητα.

Link to comment
Share on other sites

 

Ο παιδικος ειναι του δήμου. Το φαγητο το πηγαινει ο δημος, ΟΧΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ. Τις κατηγορω γιατι οπως ανεφερα, η προισταμενη μου ειπε, οτι ο δημος τους πηγαινει τα παντα, εχουν απ'ολα, δεν χρειαζεται να πηγαινουμε τιποτα εμεις. Οι δασκαλες ομως του καθε τμηματος που ειναι υπευθυνες για τα παιδια που εχουν,πρεπει να φροντιζουν γι'αυτα. Εννοω, οτι αυτες πρεπει να δωσουν κατι στα παιδακια να φανε. Δεν μπορει το 3 χρονο να παει στο ντουλαπι να σκαρφαλωσει και να παρει κατι να φαει. Και δεν με ενδιαφερει εαν αυτες τρωνε το δικο τους τοστ ή το φαγητου του δημου. Με ενδιαφερει ομως που αφηνουν το δικο μου παιδι νηστικο. Αλλωστε τα λεφτα που δινουμε δεν ειναι καθολου ευκαταφρονητα.

 

κατσε..δηλ ο δημος στελνει δεκατιανο κ οι δασκαλες δεν το δινουν;;δε νομιζω να γινεται αυτο! κ γιατι να μην το δωσουν;προτιμανε να το πεταξουν;τις ρωτησες;τι σου ειπανε;μη βγαζεις συμπερασματα

Link to comment
Share on other sites

. Και δεν με ενδιαφερει εαν αυτες τρωνε το δικο τους τοστ ή το φαγητου του δημου.

 

δε σε ενδιαφερει αλλα αφηνεις μια εικονα ασχημη στο προηγ μηνυμα σου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειδικα το αβγο ειναι απ'οτι φαινεται σπανιο ειδος.

 

Να ειμαι ειλικρινης εγω δε θελω να του δινουν αβγο οταν αποφασισουν να δωσουν.... ποιος ξερει απο ποτε τα εχουν και πως τα βραζουν και απο που τα παιρνουν.... το αβγο ειναι σοβαρη υποθεση για την παιδικη διατροφη... ευτυχως εχουμε μια καλη κυρια με κοτουλες εδω κοντα και αγοραζουμε φρεσκα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Πήρα τηλέφωνα σε υπουργεία και μόνο που δε με έβρισαν. Δεν είμαστε εμείς σε θέση να απαντήσουμε, δεν ξέρουμε, πάρε στο υπουργείο εσωτερικών, κάνε εκείνο κάνε το άλλο.. Υπέροχα! Αύριο το πρωί θα δοκιμάσω περισσότερο. Με πείσμωσαν πολύ.

 

Σήμερα είμαι εκτός εαυτού. Έκανα μεγάλη φασαρία με κάποιους γονείς. Έγιναν παρατραβηγμένα πράγματα και δεν είμαι σε θέση να σκεφτώ και πολλά. Αλλά..

 

..για το φαγητό μπορώ να μιλήσω. Θεωρώ απαίσιο το γεγονός ότι οι δήμοι έδωσαν εντολή για μείωση των ποσοτήτων στα φαγητά. Δηλαδή, όταν τα παιδιά τρώνε κοτόπουλο, πρέπει να τους βάζουμε 3 ίνες μόνο. Συγγνώμη αλλά δεν είναι άθλιοι; Και τα λεφτά των γονιών πού πηγαίνουν; Εγώ το είπα. Τέτοια πράγματα δεν κάνω. Θα μαγειρεύετε, λέει ο αρμόδιος, με λιγότερο λάδι και αλάτι, θα βάζετε μικρότερες ποσότητες και θα ρωτάτε τα παιδιά αν θέλουν να φάνε.

Τα παιδιά εν τω μεταξύ, δεν είναι ικανά να ξεχωρίσουν ούτε καν τις βασικές τροφές. Αν εγώ ρωτήσω το παιδί, να σου βάλω μπάμιες; φαντάζομαι πως θα μου απαντήσει οχι. Έτσι θα κάνουμε οικονομία. Ωραίος τρόπος. Το δεκατιανό είναι υποχρεωτικό στη διατροφή των παιδιών. Αν είναι να πηγαίνετε εσείς τα τρόφιμα, μην πληρώνετε τροφεία. Άλλωστε, γι αυτό ονομάζονται τροφεία. Σας παρακαλώ πολύ, ενημερώστε τους δήμους και μην το αφήσετε έτσι. Είναι αδικία. Τις παραγγελίες για τα τρόφιμα τις κάνουμε εμείς οι δασκάλες. Δε θα κόψω τίποτα απ' όσα παραγγέλνω. Είναι ανύκουστο αυτό. Και τώρα με τη συνένωση των δήμων, κλείνουν πολλοί παιδικοί επίσης για οικονομία..

Link to comment
Share on other sites

τα δικα μας ειναι απο catering.....εχω δει το φορτηγακι πολλες φορες...παιδια μη μπαινουμε σε μαλωματα μεταξυ μας, ελεος!!! εννοειται οτι δε θα κρατησουν οι δασκαλες 100 μηλα για το σπιτι τους, η 100 αβγα....προς θεου...προφανως δεν τους τα εδωσαν γιατι ακομα υπολειτουργουν!

εμενα δε με πειραζει να φανε οσοι θελουν, μπορει το προγραμμα να περιλαμβανει και τις εργαζομενες, σας ειπα οτι προχτες ηρθε ενας κυριος και εφυγε μπροστα στα ματια μου με 4 κουτια γαλα??? προφανως τα πηρε απο μεσα αφου ηρθε με αδεια χερια κ εφυγε με γεματα δεν ειμαι ηλιθια...και παλι, αφου απ τα 150 παιδια εχουν ξεκινησει μονο 80, μπορει οτι περισσευει να το δινουν καπου αλλου (ας ειμαι ηλιθιωδως καλοπροαιρετη!!!)

εμενα ο δικος μου δεν τρωει, με το γαλα που του δινουν και το σαντουιτσακι μετα τρωει στις 4....δεν ειναι φαγανος, δε μου εμοιασε καθολου!!!! το θεμα λοιπον δεν ειναι καθολου προσωπικο, απλα το φρουτο ας πουμε αιναι απαραιτητο....επισης αυτο το αν φερει καποια μανουλα να κερασει που ειπε καποιος το θεωρω απαραδεκτο!!!!!!!!! στην αρχη ετσι ελεγα κι εγω, να πηγαινω πιτουλες, κανει η πεθερα μου χειροποιητες τελειες και τις ψηνω, να τους κανω σαντουιτσακια, κεκακια, και να πηγαινω για 50 παιδακια πχ η για ενα τμημα καθε φορα.....μετα σκεφτηκα.....κι αν φερει καποια αγνωστη να φαει το παιδι μου????? ΟΧΙΙΙΙΙ οποτε κανενας πιστευω δεν πρεπει να κουβαλαει φτιαχτα μιλαω παντα ετσι???? το να βαλεις στο παιδι σου τα κουλουρακια που αγαπαει δεν ειναι κακο.....παντως στο θεμα της τροφης, δε φταινε σε τιποτα οι δασκαλες.....ισως μονο αν δεν ενημερωσαν για τις ελλειψεις....τι να πω....

 

adenantinos....καλα σε ενα τοσο μικρο παιδακι εξαντλησαν ολη τους της ανυπομονησια?? δε μπορεις να το πας αλλου???

Link to comment
Share on other sites

adenantinos....καλα σε ενα τοσο μικρο παιδακι εξαντλησαν ολη τους της ανυπομονησια?? δε μπορεις να το πας αλλου???

 

 

stella7778 στην περιοχη αλλο δημοτικο σταθμο δεν εχουμε εχουμε 1 ιδιωτικο με 500€ το μηνα( παρα πολλα και δεν περισευουν )εχω διδυμα βαλε και τα εξτρα γιορτες κλπ

Link to comment
Share on other sites

Μίλησες για το γάλα. Οι μαγείρισσες δικαιούνται 1 λιτρο φρέσκο γάλα καθημερινά. Και οι καθαρίστριες νομίζω. Δεν ειμαι όμως σίγουρη. Μπορεί να έπαιζε κάτι τέτοιο.

 

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και για εμάς, το προσωπικό, φαγητό. Εμένα μου φέρνουν πολλές μαμάδες σπιτικά κέικ, κουλουράκια, τούρτες, γλυκά και ποτέ δεν΄εχω φάει.Πόσο μάλλον ένα παιδί. Λίγο σιχαίνομαι είναι η αλήθεια. Έχεις δίκιο Στέλλα.

Link to comment
Share on other sites

adenantinos....καλα σε ενα τοσο μικρο παιδακι εξαντλησαν ολη τους της ανυπομονησια?? δε μπορεις να το πας αλλου???

 

 

stella7778 στην περιοχη αλλο δημοτικο σταθμο δεν εχουμε εχουμε 1 ιδιωτικο με 500€ το μηνα( παρα πολλα και δεν περισευουν )εχω διδυμα βαλε και τα εξτρα γιορτες κλπ

 

καλα σας παιρνουν πολλα στην Αθηνα ρε παιδια....εγω μενω στη δευτερη ακριβοτερη περιοχη της Θεσσαλονικης και ο πιο ακριβος ιδιωτικος κανε 390.... ο πιο φθηνος που βρηκα κανει 280 με πουλμανακι και φαγητο....το κακο ειναι οτι κι αυτα ακομα δεν περισσευουν.....

εσας πια λες και νοικιαζετε σπιτι!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μίλησες για το γάλα. Οι μαγείρισσες δικαιούνται 1 λιτρο φρέσκο γάλα καθημερινά. Και οι καθαρίστριες νομίζω. Δεν ειμαι όμως σίγουρη. Μπορεί να έπαιζε κάτι τέτοιο.

 

Το πρόγραμμα περιλαμβάνει και για εμάς, το προσωπικό, φαγητό. Εμένα μου φέρνουν πολλές μαμάδες σπιτικά κέικ, κουλουράκια, τούρτες, γλυκά και ποτέ δεν΄εχω φάει.Πόσο μάλλον ένα παιδί. Λίγο σιχαίνομαι είναι η αλήθεια. Έχεις δίκιο Στέλλα.

 

 

 

ε ναι η αληθεια....η καθεμια στην κουζινα της που να ξερεις τι κανει.... και κατα λαθος ακομα να γινει κατι ρε παιδια....φανταζεστε 150 παιδια με δηλητηριαση????ουτε για πλακα!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

 

κατσε..δηλ ο δημος στελνει δεκατιανο κ οι δασκαλες δεν το δινουν;;δε νομιζω να γινεται αυτο! κ γιατι να μην το δωσουν;προτιμανε να το πεταξουν;τις ρωτησες;τι σου ειπανε;μη βγαζεις συμπερασματα

 

 

 

QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703256]

 

Εχω ρωτησει, δεν βγαζω μονη μου συμπερασματα.Ο δημος δεν στελνει δεκατιανο. Τα παιδια τρωνε μονο πρωινο 9 η ωρα και μετα μεσσημεριανο στις 12.Οπως εγραψε προηγουμενως, ρωτησε η γιαγια σημερα αν τρωνε τιποτα στο ενδιαμεσο και της ειπαν οχι. Ξαναρωταει δεν υπαρχει κατι να τους δωσετε ενα μπισκοτο, ενα κατι? Εχουμε τις ειπαν, ο δημος βεβαια δεν στελνει πολλα και τα κραταμε για να δινουμε στα παιδια που καθονται μεχρι αργα. Αυτα.....

Link to comment
Share on other sites

 

δε σε ενδιαφερει αλλα αφηνεις μια εικονα ασχημη στο προηγ μηνυμα σου

 

Ισως και εσυ να μιλαγες ετσι αν σου ελεγε το παιδι σου, οτι ζητησε στο πρωινο κομποστα και δεν του εδωσαν ή οτι ζητησε μετα την αυλη (10 η ωρα ) ενα μπισκοτο γιατι πειναγε και δεν του εδωσαν.

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

QUOTE=ΤΕΣΣΗ;1703256]

 

Εχω ρωτησει, δεν βγαζω μονη μου συμπερασματα.Ο δημος δεν στελνει δεκατιανο. Τα παιδια τρωνε μονο πρωινο 9 η ωρα και μετα μεσσημεριανο στις 12.Οπως εγραψε προηγουμενως, ρωτησε η γιαγια σημερα αν τρωνε τιποτα στο ενδιαμεσο και της ειπαν οχι. Ξαναρωταει δεν υπαρχει κατι να τους δωσετε ενα μπισκοτο, ενα κατι? Εχουμε τις ειπαν, ο δημος βεβαια δεν στελνει πολλα και τα κραταμε για να δινουμε στα παιδια που καθονται μεχρι αργα. Αυτα.....

 

εχεις θυμωσει με λαθος ατομα!να θυμωσεις με τον δημο κ οχι με τις δασκαλες!αν δεν στελνει φαγητο , τι να δωσουν;;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...