Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παραπονα δασκαλας απο την πρωτη μερα στον παιδικο


Recommended Posts

Κατερίνα δεν το πιάνεις έτσι; Θυμώνει με τις δασκάλες γιατί δεν της είπαν ότι δεν τους δίνουν δεκατιανό ώστε να κάνει τα κουμάντα της!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 269
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κατερίνα δεν το πιάνεις έτσι; Θυμώνει με τις δασκάλες γιατί δεν της είπαν ότι δεν τους δίνουν δεκατιανό ώστε να κάνει τα κουμάντα της!

 

ναι,ναι,δεν το πιανω!

Link to comment
Share on other sites

η παρανοια συνεχιζεται....

1) σημερα μου ειπαν οτι πηγα το παιδι χωρις πανα (!!!!) και τα εκανε επανω του.... ο αντρας μου χτυπιεται οτι του εβαλε πανα και μαλιστα επειδη δε βρηκε πανα βρακακι του εβαλε την απλη... πηρα τηλεφωνο μετα, αυτες λενε οτι δε φορουσε τιποτα....παρολα αυτα, μου εδωσαν πισω ενα πεντακαθαρο....πεντακαθαρο ομως παντελονακι!!!

 

2) το χαρτακι που μου εδωσαν εγραφε

ψαροσουπα - εφαγε καλα

κορμος - εφαγε καλα

και πηρα να ρωτησω πως ετσι 11.15 ειχαν ηδη φαει οταν τον πηρα

και πως δινουν κορμο μετα το ψαρι

 

και μου ειπαν "οχι οχι, δεν προλαβε να φαει, σε λιγο θα τρωγανε, στις 12, απλα ειχαμε ετοιμασει τα χαρτακια απο πριν....

αντε να ετοιμασεις απο πριν τι γευμα εχεις, αλλα και το ποσο εφαγε απο πριν????

παιδια τι γινεται εδω περα?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παίρνεις τα χαρτάκια και πας στη διεύθυνση της Νομαρχίας/Δημαρχείο που είναι υπεύθυνη για τους παιδικούς σταθμούς και κάθεσαι και τους λες ό,τι έχει γίνει μέχρι σήμερα! Και το κάνεις τώωωωωρα! Πριν περάσει η ώρα για να μπορείς να αποδείξεις πως πήρες το παιδί 11.15

 

Ήμαρτον!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσα να περπατησω εστω και 30 μετρα θα πηγαινα... επισης αν ειχα που να αφησω το μωρο θα πηγαινα....επισης αν ειχα που να τον παω τον μεγαλο οταν μας διωξουν (μετα απ αυτο που λες) παλι θα πηγαινα....

Link to comment
Share on other sites

Κατερίνα δεν το πιάνεις έτσι; Θυμώνει με τις δασκάλες γιατί δεν της είπαν ότι δεν τους δίνουν δεκατιανό ώστε να κάνει τα κουμάντα της!

 

Σωστα τα λες Aeriko. Σημερα της εβαλα κεικ μαζι της , για να φαει γυρω στις 10 γιατι το παιδι μου λεει οτι πειναει. Το ειπα λοιπον το πρωι στην δασκαλα, οτι επειδη τα παιδια δεν τρωνε κατι στο ενδιαμεσο,να ξερει οτι εχω βαλει στην τσαντα της κεικ να την αφησουνε να το παρει.

 

Η απαντηση ηταν η εξης:

Κοιταξτε μου λεει, δεν μορουμε να δωσουμε στην κορη σας να τρωει και τα αλλα να κοιτανε. Αν ειναι θα πρεπει να φερνετε για ολα.

Μου ειπε να παρω το κεικ απο την τσαντα του παιδιου και φυσικα το παιδι εβαλε τα κλαματα, και το αφησα το πρωι να κλαιει. Ηπαν στη γιαγια οτι εκλεγε ολη την ωρα. Γιατι αραγε??

Link to comment
Share on other sites

Σωστα τα λες Aeriko. Σημερα της εβαλα κεικ μαζι της , για να φαει γυρω στις 10 γιατι το παιδι μου λεει οτι πειναει. Το ειπα λοιπον το πρωι στην δασκαλα, οτι επειδη τα παιδια δεν τρωνε κατι στο ενδιαμεσο,να ξερει οτι εχω βαλει στην τσαντα της κεικ να την αφησουνε να το παρει.

 

Η απαντηση ηταν η εξης:

Κοιταξτε μου λεει, δεν μορουμε να δωσουμε στην κορη σας να τρωει και τα αλλα να κοιτανε. Αν ειναι θα πρεπει να φερνετε για ολα.

Μου ειπε να παρω το κεικ απο την τσαντα του παιδιου και φυσικα το παιδι εβαλε τα κλαματα, και το αφησα το πρωι να κλαιει. Ηπαν στη γιαγια οτι εκλεγε ολη την ωρα. Γιατι αραγε??

 

γιατι δεν κανονιζετε ολες οι μαμαδες να πατε δεκατιανο;

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τι να πω! Ενώ αρχικά είχα εκνευριστεί απίστευτα από την απόφαση του Δημάρχου μας να αυξήσει τα όρια ηλικίας στον βρεφονηπιακό (οπότε και δεν μπορούσα να πάω τη μικρή) μετά από αυτά που διαβάζω μάλλον ο θεός με έσωσε από το δημόσιο και ας ζοριζόμαστε οικονομικά!

 

Στέλλα μου δεν μπορεί να μην υπάρχει ένα δικό σου άτομο να πάει ή να σε πάει! Είναι εντελώς extreme η κατάσταση εκεί! Πάρε τουλάχιστον ένα τηλέφωνο βρε κορίτσι μου και εξηγήσε τους την κατάσταση σου.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι δεν κανονιζετε ολες οι μαμαδες να πατε δεκατιανο;

 

 

 

 

Δεν συνανταω καμια μαμα το πρωι που την πηγαινω, αλλα ουτε και η γιαγια που την παιρνει.

Link to comment
Share on other sites

αμα σας πω οτι η υπευθυνη για τους παιδικους στο Δημο ειναι κολλητη μιας φιλης μου....

απλα δεν ηθελα να ενοχλησω ως τωρα.. αλλα θα το κανω σημερα κιολας!!! στο δικο μας Δημο μπορει να με παει καποιος...και θα παρω κ τηλ την διευθυντρια.....

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν κανονιζετε ολες οι μαμαδες να πατε δεκατιανο;

 

Κατερινακι μου σορρυ κιολας αλλα μηπως υπερβαλλεις λιγο??? δηλαδη τι να γινει τωρα, να στησει η γυναικα καρτερι με απουσιολογιο να πετυχει ολες τις μαμαδες, να τις πεισει κιολας (αλλη μπορει να εχει αφαγο παιδι) για να πηγαινουν οι ιδιες δεκατιανο????

δε μπορεις να το αρνηθεις, ειπα 100 φορες οτι δε φταινε οι δασκαλες γι αυτο το θεμα, δεν ξερω αν διαβασες....

ΑΛΛΑ αυτο που λες ανεφικτο μου φαινεται!!!

στο ΔΗΜΟ απευθειας κοριτσια!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στον Δήμο αδερφές μου! Στον δήμο...

 

μπας και φάνε τα παιδάκια :eek:

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστα τα λες Aeriko. Σημερα της εβαλα κεικ μαζι της , για να φαει γυρω στις 10 γιατι το παιδι μου λεει οτι πειναει. Το ειπα λοιπον το πρωι στην δασκαλα, οτι επειδη τα παιδια δεν τρωνε κατι στο ενδιαμεσο,να ξερει οτι εχω βαλει στην τσαντα της κεικ να την αφησουνε να το παρει.

 

Η απαντηση ηταν η εξης:

Κοιταξτε μου λεει, δεν μορουμε να δωσουμε στην κορη σας να τρωει και τα αλλα να κοιτανε. Αν ειναι θα πρεπει να φερνετε για ολα.

Μου ειπε να παρω το κεικ απο την τσαντα του παιδιου και φυσικα το παιδι εβαλε τα κλαματα, και το αφησα το πρωι να κλαιει. Ηπαν στη γιαγια οτι εκλεγε ολη την ωρα. Γιατι αραγε??

 

Μήπως το προβλήμα είναι ότι δεν τρωει πρωινό και χρειάζεται δεκατιανό?

Η αλήθεια είναι ότι αν τα παιδιά τρώνε πρωινό στις 900 και αυτό κρατάει κανένα 20λεπτο τότε δεν μπορούν να τα ξαναταισουν δεκατιανό στις 10 και μετά ξανά φαγητό στις 12. Όλη μέρα αυτό θα κάνουν και τα παιδιά δεν θα φάνε καλά το μεσημέρι.

Δεκατιανό δίνουν συνήθως στο νηπιαγωγείο που τα παιδιά έχουν φάει πρωινό στο σπίτι (αρκετά πριν τις 9).

Η αλήθεια είναι ότι το διαστημα των 3 ωρών είναι λογικό - σύμφωνα και με τους παιδιάτρους και ο σταθμός έπρεπε να αποφασίσει κάποιες ώρες. Αν το δικό σου θέλει να τρώει στις 1000 κάποιο άλλο στις 1030 κάποιο άλλο στις 1100 τι θα γίνει? Φυσικά και σε ενδιαφέρει το καλό του δικού παιδιού αλλά στο σταθμό πρέπει να ακολουθηθεί ένα πρόγραμμα αλιώς θα ακολουθήσει το χάος. Νομίζω ότι σε όλους τους σταθμούς ιδιωτικούς / κρατικούς και αυτό συμβαίνει και σε άλλες χώρες τα παιδιά τρώνε τις ίδιες ώρες και όχι ότι ώρα έχει συνηθίσει από πριν το καθένα.

Και εμένα τα παιδιά μου πάνε παιδικό από 16 μηνών και στην αρχή δυσκολεύτηκα λίγο με την αλλαγή του προγράμματος τους. Αλλά το πιο λογικό για μένα ήταν να προσπαθήσω να προσαρμόσω το δικό τους πρόγραμμα. Έτσι έδινα γάλα στις 7¨00 (μόλις ξυπνούσαν) και μετά έτρωγαν πρωινό στις 900 και φαγητό στις 1200. Αυτό με βόλεψε και πάνω κάτω το ακολουθώ ακόμη.

Μήπως να δοκίμαζες να της δώσεις το γάλα λίγο πιο νωρίς, έτσι να πεινάσει και να φάει καλό πρωινό ?

Τώρα αν τρώει πρωινό και πάλι πεινάει ίσως δεν τους δίνουν αρκετό πρωινό...

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι και ο δικος μου με ενα νορμαλ πρωινο που τρωει εκει στις 9...ειναι καλυμενος ως αργα....αλλα εγω εχω ολιγοφαγο παιδακι....να φανταστειτε μεσημεριανο τρωει παντα κατα τις 4 αδυνατον να τον ταισω νωριτερα....ακομα και τα Σαββατοκυριακα...δεν ειναι δηλαδη θεμα παιδικου...παντως τα φρουτα πχ που τα τρωει πολυ, και πρεπει να τα τρωνε πρωι, τι γινεται τωρα, δε θα φαει ολη τη χρονια γιατι δε δινει ο Δημος???? τοτε εγω γιατι πληρωνω φαγητο???? θα μπορουσα να του εδινα ανετα το πρωινο του σπιτι στις 8, τον πηγαινω μετα απο μιση ωρα, και ειναι σιγουρο οτι αν φαει ενα φρουτακι μετα δεν υπαρχει ουτε μια στο εκατομμυριο να φαει μεσημεριανο εκει...αφου λογαριαζω να τον παιρνω παντα κατα τις μιαμιση!δεν μπορουμε θελω να πω να εχουμε αλλο μετρα και αλλα σταθμα....

τα λεφτα τα παιρνουν απο ολους ιδια ΟΚ??? εμας εβαλαν στον πινακα ανακοινωσεων λιστα με το φαγητο της επομενης βδομαδας....εχει παντου δεκατιανο.....αφου ξερουν λοιπον οτι το πρωινο ειναι στις 9 και το μεσημεριανο στις 12 γιατι να το γραφουν το δεκατιανο που δε θα το δωσουν ποτε????επισης αυτο το μεσημεριανο στις 12 μονο σε μενα φανηκε κουλο???? για να γλυτωσουν το δεκατιανο??? η μηπως για να τα κοιμισουν απο τις 12.30 να ξεμπερδευουν??ποιος τα οριζει αυτα????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα,

Τη μικρη την ξυπναω στις 8 οποτε,πινει γαλα εκεινη την ωρα.Προσπαθησα να της δωσω σημερα πιο νωρις, αλλα δεν το επινε με τιποτα. Επισης, εχω παρατηρησει οτι τις δυο τελευταιες φορες που εχει παει σταθμο (Παρασκευη και Δευτερα σημερα), δεν πινει γαλα (ζητημα να εχει πιει 40gr), ενω τα ΣΚ το πινει ολο. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει, αν δω οτι συνεχιζεται θα ρωτησω τον παιδιατρο.

Γι΄αυτο εχω αγχος επειδη ξερω, οτι το παιδι μενει νηστικο πολλες ωρες και ειδικα τωρα που δεν πινει και το γαλα της το πρωι. Και σιγουρα δεν ειναι μονο το δικο μου παιδι, που δεν τρωει. Σημερα ας πουμε θα ειναι μεχρι της 1 το μεσσημερι που θα φαει στη γιαγια, με το λιγο γαλα που ηπιε το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

τωρα να πω οτι δεν το πηγα σημερα το παιδι??? να το πω... λιγο που αργησαμε χτες να κοιμηθουμε με "τα μυστικα της εδεμ" λιγο που φτιαχνουνε το δρομο μας και μας εχουν κλεισει τα αυτοκινητα στο παρκινγκ (στρωνουν ασφαλτο) και με τα ποδια εγω δεν μπορω να παω ως εκει....το παιδακι παιζει μια χαρα με το αδερφακι του, ξυπνησε με την ησυχια του, ειναι μες την τρελη χαρα...οπως και οι δασκαλες οταν ειπα οτι δε θα παει....

μια ερωτηση αλλα να μου πει καποιος που ξερει

εχω δικαιωμα να το πηγαινω το παιδι μου πχ 11 ?????

να ξυπναει, - γιατι γινεται επιθετικο οταν το ξυπναμε

να τρωει - ωστε να ξερω τι εφαγε

και να πηγαινει μονο για την κοινωνικοποιηση που λεγαμε????

πως αλλη το παιρνει 12 και αλλη 4????

στον πηγαιμο δεν υπαρχει καποια ευελιξια????? ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΑΡΜΟΓΗ ΜΙΛΑΩ ΕΤΣΙ????

εγω δεν εργαζομαι οποτε δεν εχω θεμα τετοιο

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ????

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα και καλη εβδομαδα,

Τη μικρη την ξυπναω στις 8 οποτε,πινει γαλα εκεινη την ωρα.Προσπαθησα να της δωσω σημερα πιο νωρις, αλλα δεν το επινε με τιποτα. Επισης, εχω παρατηρησει οτι τις δυο τελευταιες φορες που εχει παει σταθμο (Παρασκευη και Δευτερα σημερα), δεν πινει γαλα (ζητημα να εχει πιει 40gr), ενω τα ΣΚ το πινει ολο. Δεν ξερω τι μπορει να φταιει, αν δω οτι συνεχιζεται θα ρωτησω τον παιδιατρο.

Γι΄αυτο εχω αγχος επειδη ξερω, οτι το παιδι μενει νηστικο πολλες ωρες και ειδικα τωρα που δεν πινει και το γαλα της το πρωι. Και σιγουρα δεν ειναι μονο το δικο μου παιδι, που δεν τρωει. Σημερα ας πουμε θα ειναι μεχρι της 1 το μεσσημερι που θα φαει στη γιαγια, με το λιγο γαλα που ηπιε το πρωι.

 

συγνωμη ψυχουλα μου που ανακατευομαι, μα το λυπηθηκε η ψυχη μου το καημενουλι....

αυτη η γιαγια ποσο χρονων ειναι???? ειναι υγιης>>>>???? γιατι καμια φορα νομιζω καλυτερα με τη γιαγια να ητανε το παιδακι, λεμε λεμε αλλα το δικο σου τραβαει τα πανδεινα εκει περα

συγνωμη και παλι.....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελει τιποτα. Σημερα το μεσσημερι μου ειπε οτι εφαγε λιγο μακαρονια. Ολη την προηγουμενη εβδομαδα δεν εφαγε τιποτα.

Γενικα δεν της πολυαρεσει. Καθε βραδυ μου λεει να μην παμε και καθε πρωι να παμε στη γιαγια. Καποιες φορες κλαει πριν παμε ,αλλες παλι κλαει μετα πο λιγο που φευγω(οπως σημερα). Την εχω ρωτησει τι δεν της αρεσει εκει και δεν μου λεει συγκεκριμενα.

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη ψυχουλα μου που ανακατευομαι, μα το λυπηθηκε η ψυχη μου το καημενουλι....

αυτη η γιαγια ποσο χρονων ειναι???? ειναι υγιης>>>>???? γιατι καμια φορα νομιζω καλυτερα με τη γιαγια να ητανε το παιδακι, λεμε λεμε αλλα το δικο σου τραβαει τα πανδεινα εκει περα

συγνωμη και παλι.....

 

 

stella, η γιαγια δεν ειναι ιδιαιτερα μεγαλη, μπορουσε να την κρατηση.

Εγω ηθελα να παω για καλυτερα.

Με την γιαγια περυσι το ολο χειμωνα βαρεθηκε.Ξερεις, εκεινη εκανε δουλειες , μαγειρευε και το παιδακι ηθελε να παιξει.

Επισης, θελω σιγα σιγα να μαθαινει ετσι ωστε να μην εχω προβλημματα στο νηπιαγωγειο ή στο δημοτικο, να κανει παρεα με παιδακια της ηλικιας του και να μαθει να κανει πραγματακια.

Μου λενε απο τον παιδικο σταθμο οτι ειναι αρκετα νωρις ακομα. Μπορει να μην κλαιει γοερα πλεον οπως πριν την 1 εβδομαδα αλλα ειναι φυσιολογικο καποιες φορες να το παιρνει το παραπονο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...