Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΛΕΥΚΑ ΚΑΚΑ (ΠΟΛΥ ΑΝΟΙΧΤΟΧΡΩΜΕΣ ΚΕΝΩΣΕΙΣ)


Recommended Posts

Ο μικρος απο την Δευτερα ειχε ενα σιναχι και βηχα. Επειδη ο παιδιατρος μας ελειπε πηγα σε μια αλλη και μου ειπε οτι ειναι ιωση και να μην δωσουμε κατι εκτος φυσιολογικου ορου, otrivin και αν κανει πολυ βηχα aerolin αλλα οχι συστηματικα (μονο το βραδυ γιατι δεν ειχε καθολου ακροαστικα).

 

Το σιναχι και ο βηχας καλα κρατουν :? αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο εννοειτε αλλα ο μικρος σημερα εκανε ανοιχτα (μπεζ για την ακριβεια) κακα και εχει πολλα αερια που μυριζουν.

 

Σας εχει τυχει ποτε? Αυριο θα τον παρω τηλεφωνο αλλα μηπως εχει κανεις καμια ιδεα να καθησυχαστω μεχρι να παει 10-11 το πρωι? μην τον ξυπνησω και με βριζει :roll:). Ειναι κατι σοβαρο?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμας μας εκανε τοσο ανοιχτοχρωμα μετα απο νερο που επινε κι επισης τωρα με την ιωση..αλλα δεν ηταν μονο ανοιχτοχρωμα ηταν και πολλες φορες την ημερα απο λιγο..2 μερες κρατησε και τωρα τα κανει στο κανονικο τους χρωμα..αλλα απο μυρωδια ακομα καλα κρατουν..μανταλακι στη μυτη σε καθε αλλαγμα..επισης και τα αερια της εχουν πολυ εντονη μυρωδια..σαν να εχει κανει κακακια ενα πραγμα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

τρωει κανονικα τωρα που ειναι αρρωστος? μηπως στην ουσια τρεφεται με γαλα και υγρα? αυτο μου εχει συμβει και στα 2 μου παιδια οταν ηταν αρρωστα γιατι αφου δεν ειχαν ορεξη δεν ετρωγαν φαγητο και σχεδον τιποτα αλλο. δεν ειναι τιποτα μολις αρχισει να τρωει και φαγακι θα επανελθουν στο φυσιολογικο. περαστικα σας .... και εμεις βηχουμε 15 μερες τωρα χωρις ακροαστικα!

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμας μας εκανε τοσο ανοιχτοχρωμα μετα απο νερο που επινε κι επισης τωρα με την ιωση..αλλα δεν ηταν μονο ανοιχτοχρωμα ηταν και πολλες φορες την ημερα απο λιγο..2 μερες κρατησε και τωρα τα κανει στο κανονικο τους χρωμα..αλλα απο μυρωδια ακομα καλα κρατουν..μανταλακι στη μυτη σε καθε αλλαγμα..επισης και τα αερια της εχουν πολυ εντονη μυρωδια..σαν να εχει κανει κακακια ενα πραγμα..

Ετσι και εμεις. Λες να ειναι και εμας αυτο?Και κοπηκε το αιμα μου γιατι διαβαζα κατι περιεργα και φρικαρα στο google (emoticon με ουφ δεν εχουμε :mrgreen:)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

τρωει κανονικα τωρα που ειναι αρρωστος? μηπως στην ουσια τρεφεται με γαλα και υγρα? αυτο μου εχει συμβει και στα 2 μου παιδια οταν ηταν αρρωστα γιατι αφου δεν ειχαν ορεξη δεν ετρωγαν φαγητο και σχεδον τιποτα αλλο. δεν ειναι τιποτα μολις αρχισει να τρωει και φαγακι θα επανελθουν στο φυσιολογικο. περαστικα σας .... και εμεις βηχουμε 15 μερες τωρα χωρις ακροαστικα!

 

Δεν τρωει οπως πριν αλλα δεν ειναι και νηστικος. Προσπαθω κατι να ζηλευει , κατι να πιανει , λιγο και οτι θελει. Για να ζηλεψει με κοβω να γινομαι γουρουνα απο το μασουλημα γιατι θελει μια αυτος μια εγω :lol::lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετσι και εμεις. Λες να ειναι και εμας αυτο?Και κοπηκε το αιμα μου γιατι διαβαζα κατι περιεργα και φρικαρα στο google (emoticon με ουφ δεν εχουμε :mrgreen:)

μηπως να επαιρνες κι ενα τηλ τον γιατρο σας να σιγουρευτεις?τα μικρα τα ξεπερνανε ολα αυτα γρηγορα μην ανησυχεις..(τουλαχιστον οχι πολυ)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμας ο παιδιατρος ειπε οτι ειναι απο την ιωση. Ναι μοιαζουν τα συμπτωματα ειπε αλλα αυτη η ιωση το προκαλει αυτο και αφου απεκλεισε καποια πραγματα (γμτ επρεπε να τα γραψω τοτε γιατι τωρα τα ξεχασα) μας καθησυχασε :D

Αντε και μας ειχε κοπει το αιμα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αχ βρε κορίτσια, μου κόπηκε και εμένα το αίμα με κάποια πράγματα που διάβασα στο ίντερνετ. Η δικιά μου έκανε ανοιχτόχρωμα κακάκια σήμερα, σαν πολύ απαλό σομόν και κρεμώδη... (sorry για την περιγραφή)

 

Σημειώνω ότι από πέρασε εμπύρετη ίωση που τελείωσε την Κυριακή το πρωί, πέρασαν δηλαδή τέσσερα 24ωρα που είναι καλά, βέβαια η όρεξη δεν αποκαταστάθηκε ακόμη, τρώει γιαουρτάκι και πολύ λίγο φαγητό, τραχανά και θηλάζει. Σκέφτομαι να πάρω την παιδίατρο, από την άλλη λέω να περιμένω την επόμενη κένωση....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Το κοριτσάκι μου είναι περίπου 3,5 χρονών και εδώ και 2 μήνες περίπου τα κακάκια της είναι κάπως άχρωμα να τα πω? ασπρουλιάρικα να τα πω? Πάντως φυσιολογικά δεν είναι. Κάναμε και εξετάσεις αίματος πριν περίπου ένα μήνα, έτσι προληπτικά, χωρίς να έχω αναφέρει στον παιδίατρο κάτι, τελικά όταν οι εξετάσεις βγήκανε εντάξει δεν το ανέφερα. Βλακεία μου θα μου πεις, απλά επειδή κάθε φορά τρώγομαι με τα ρούχα μου και όλο ανησυχώ και οι τριγύρω μου φωνάζουν πως γίνομαι υστερική είπα να μην ξεκινήσω πάλι τα ίδια. Σήμερα όμως που τα είδε και η μάνα μου με ανησύχησε και αυτή. Το κακό είναι πως μπήκα στο ιντερνετ και διάβασα διάφορα και με έχουν ζώσει τα φίδια, πάω να τρελαθώ, πήρα αμέσως τον γιατρό τηλ. και μου είπε να μην δίνω σημασία, αλλά με όσα διάβασα δεν μπορώ να ηρεμίσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα το κοιταξεις αν ειναι συνεχες το προβλημα. Οι παιδιατροι δεν κατεχουν πολλα απο κενωσεις και βασικα αν δεν τις δουν οι ιδιοι νομιζουν οτι υπερβαλουμε. Βεβαια αν οι αιματολογικες που εκανες ηταν πληρεις πιστευω οτι δεν θα ειναι κατι πολυ σοβαρο οπως αυτα που διαβαζουμε, αλλα εσυ κανε αυτο που πρεπει, απευθυνσου σε ενα ειδικο για να εισαι σιγουρη. Μπορει να ειναι θεμα χλωριδας του εντερου.

 

Oταν εκανα την ιντρο gaps στον μικρο μου τα κακα του ειχαν απιστευτα χρωματα τις πρωτες μερες, απο κατασπρα μεχρι σμαραγδι! Αλλα ηταν λογικο επειδη αποτοξινωνοταν.

 

Σου βαζω να διαβασεις μερικα που εχω στο αρχειο μου, αλλα αν δεις οτι καθημερινα τα κακα ειναι ανοιχτοχρωμα, λευκα-γκρι να πας σε γαστρεντερολογο, βγαλε φωτο αν θες.

 

 

Reporting for "doody," Dr. Ellie Sattler plunges her hand into a pile of brontosaurus stool to find out what's ailing the sick old beast in Jurassic Park. She could have spared herself the up-close and personal if she had known how to read poop color.

 

When your body's gastrointestinal tract isnʼt functioning correctly, stool colors can tell you what's going on in your insides and whether you might have bowel problems. Here's a guide:

 

Medium brown is the color of healthy poop. Keep your gastrointestinal system running smoothly with these rules for regularity.

Pale, gray, clay-like stool suggests a liver problem. Bile from the liver is what makes stools brown; not enough and you get ashy shades indicating anything from gallstones to hepatitis, pancreatitis to cirrhosis.

Black or dull red stool sounds scary, but is often related to food or meds. You may see black after consuming black licorice, blueberries, iron pills, or diarrhea medication. (Call your doc if you see tarry black poop, which can be a sign of bleeding in the upper intestines or even the stomach.) And red? That may come from beets and tomatoes.

Green stools aren't just for St. Patrick's Day, although they can be from celebratory beer (it's the green dye). Greenies can also come from eating lots of green vegetables or taking iron or certain medications.

Bloody or maroon/red poop is most often caused by hemorrhoids but red poop can also be from intestinal bleeding, so call your doc.

If youʼre worried about any other colors you're dropping, keep a 3- to 7-day record and share the shades with your doctor. Find out what poop colors might indicate for babies.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αφού όπως λες το πρόβλημα το παρατηρείς εδώ και μήνες, θα σου πρότεινα να πας να το κοιτάξεις. Ακόμα και αν τελικά δεν είναι τίποτα, τουλάχιστον θα σου φύγει η ανησυχία

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα xrisaki,

 

Κατρχήν θα σοθ έλεγα να μην ανησυχείς.

έχουμε κι εμεις το ίδιο πρόβλημα με τη μεγάλη εδώ και πολύ καιρό (χρόνο και βάλε).

Εξ αρχής ο παιδίατρος ήταν καθησυχαστικός και μάλιστα έλεγε ότι το πιθανότερο ειναι να είναι από κάποια ίωση που πέρασε (δλδ περνώντας η ίωση αφήνει πίσω τέτοια παρενέργεια για λίγο καιρό). Επειδή ξεκίνησε περίπου ένα μήνα μετά από εμβόλιο ηπαττήτιδας επιμείναμε στον παιδίατρο για ηπαττικές εξετάσεις (αίματος), οι οποίες ήταν καθαρές.

 

Ρωτήσαμε φίλο γαστρεντερολόγο ο οποίος επέμεινε επίσης ότι χωρίς άλλο σύμπτωμα σε αυτές τις ηλικίες δεν είναι κάτι.

Να σου πω επίσης ότι εμεις είχαμε "σκαμπανεβάσματα", δλδ περιόδους που η μικρή έκανε συνέχεια άσπρα κακά (άσπρα = σαν τον τοίχο), και άλλωτε απλά ανοιχτόχρωμα ή άσπρουλιάρικα που λες.

 

Κάποια φορά που το ξανασυζητήσαμε με τον παιδίατρο (τον είχαμε πρήξει όπως καταλαβαίνεις), μας ανέφερε πολύ διτακτικα μήπως έχει σχέση με το γάλα που πίνει. Μου έδωσε την εντύπωση ότι το είπε απλά για να πει κάτι (χωρίς τεκμηρίωση) αλλά δοκιμάσαμε να αλλάξουμε γάλα και πιστεύω ότι η κατάσταση βελτιώθηκε. Δεν είμαι σίγουρη αν είχε πράγματι σχέση γιατι όπως είπα είχαμε έτσι κι αλλιώς σκαμπανεβάσματα αλλά περάσαμε μια περίοδο που απλά άλλαζα συνέχεια το γάλα που της έδινα, να μην έχουμε κάποιο σταθερό και είμασταν γενικά καλύτερα (πιο σπάνια τελείως άσπρα και μερικές φορές ακόμα και ανοιχτό καφέ!). Τώρα τελευταια η κατάσταση έχει βελτιωθεί κι άλλο και συνειδητοποίησα ότι της δίνω σταθερά πλέον μια μάρκα γάλατος (τυχαία επειδή αυτό έχει κοντά στη δουλειά).

 

Χίλια συγγνώμη για τη φλυαρία μου (χτύπησες ευαίσθητη χορδή), ελπίζω να σε ηρέμησα λίγο γιατί το bottom line όλων αυτών είναι ότι είναι κάτι που απλά συμβαίνει και ίσως έχει και κάποια σχέση με τη διατροφή.

 

Υ.Γ. Ξέχασα να πω ότι κι αυτό με τις ιώσεις ίσως έχει βάση γιατι πέρυσι το χειμώνα η μικρή ταλαιπωρήθηκε αρκετά με απανωτές ωτίτιδες, τον Ιούνιο κάναμε κρεατάκια και από τότε δεν έχουμε αρρωστήσει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 χρόνια μετά...

Κορίτσια χαίρετε! χρεια΄ζομαι λίγο τη βοηθεια΄σας γιατί θα σκα΄σω απ το άγχος! Ο μικρός μου που είναι 2.5 χρονών 2 μέρες τώρα κάνει πολύ ανοιχτόχρωνα-λευκά κόπρανα..δεν ε΄χει αλλαξει κάτι στην διατροφη του και δεν φαινετε να ειναι αρρωστος! Πριν 2 βδομάδες ειχε πολυ ψηλό πυρετό και δίναμε νουροφεν και καλπολ. Το ιντερνετ με εχει φρικαρει!! Εχει τύχει σε καποια?? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΚΑΣΣΙΟΠΗ είπε:

Κορίτσια χαίρετε! χρεια΄ζομαι λίγο τη βοηθεια΄σας γιατί θα σκα΄σω απ το άγχος! Ο μικρός μου που είναι 2.5 χρονών 2 μέρες τώρα κάνει πολύ ανοιχτόχρωνα-λευκά κόπρανα..δεν ε΄χει αλλαξει κάτι στην διατροφη του και δεν φαινετε να ειναι αρρωστος! Πριν 2 βδομάδες ειχε πολυ ψηλό πυρετό και δίναμε νουροφεν και καλπολ. Το ιντερνετ με εχει φρικαρει!! Εχει τύχει σε καποια?? Ευχαριστω.

Το πιο πιθανό είναι να περνάει κάποια ιωσουλα που έχει αυτό ως μοναδικό σύμπτωμα. Πάρε όμως κ ένα τηλ την γιατρό για παν ενδεχόμενο. Δεν μου έχει συμβεί ποτέ..

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, ΚΑΣΣΙΟΠΗ είπε:

Κορίτσια χαίρετε! χρεια΄ζομαι λίγο τη βοηθεια΄σας γιατί θα σκα΄σω απ το άγχος! Ο μικρός μου που είναι 2.5 χρονών 2 μέρες τώρα κάνει πολύ ανοιχτόχρωνα-λευκά κόπρανα..δεν ε΄χει αλλαξει κάτι στην διατροφη του και δεν φαινετε να ειναι αρρωστος! Πριν 2 βδομάδες ειχε πολυ ψηλό πυρετό και δίναμε νουροφεν και καλπολ. Το ιντερνετ με εχει φρικαρει!! Εχει τύχει σε καποια?? Ευχαριστω.

poly pithano na ton peirakse kapoio farmako.  Kanonika an sinexistei k triti mera na pate gia eksetaseis. 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, ΚΑΣΣΙΟΠΗ said:

Κορίτσια χαίρετε! χρεια΄ζομαι λίγο τη βοηθεια΄σας γιατί θα σκα΄σω απ το άγχος! Ο μικρός μου που είναι 2.5 χρονών 2 μέρες τώρα κάνει πολύ ανοιχτόχρωνα-λευκά κόπρανα..δεν ε΄χει αλλαξει κάτι στην διατροφη του και δεν φαινετε να ειναι αρρωστος! Πριν 2 βδομάδες ειχε πολυ ψηλό πυρετό και δίναμε νουροφεν και καλπολ. Το ιντερνετ με εχει φρικαρει!! Εχει τύχει σε καποια?? Ευχαριστω.

εμένα η φορά που ο γιος μου έκανε ανοιχτόχρωμα κοπρανα ήταν τότε που ήταν άρρωστος και πέρα από λίγο λαπά δεν έτρωγε τίποτα άλλο. Το έπαθε όμως τις ημέρες που ήταν άρρωστο. Αν θες την γνώμη μου μίλα με τον γιατρό σου άμεσα ώστε να σου δώσει οδηγίες. Ακόμα και αν ήταν κάτι που είχε φάει θα γίνονταν αυτό σε μία κένωση.

Link to comment
Share on other sites

On 6/7/2021 at 11:31 AM, ΚΑΣΣΙΟΠΗ said:

Κορίτσια χαίρετε! χρεια΄ζομαι λίγο τη βοηθεια΄σας γιατί θα σκα΄σω απ το άγχος! Ο μικρός μου που είναι 2.5 χρονών 2 μέρες τώρα κάνει πολύ ανοιχτόχρωνα-λευκά κόπρανα..δεν ε΄χει αλλαξει κάτι στην διατροφη του και δεν φαινετε να ειναι αρρωστος! Πριν 2 βδομάδες ειχε πολυ ψηλό πυρετό και δίναμε νουροφεν και καλπολ. Το ιντερνετ με εχει φρικαρει!! Εχει τύχει σε καποια?? Ευχαριστω.

Δινατε σωστή δοσολογία? Αν δώσατε πολύ φάρμακο για το βάρος και την ηλικία του τότε πιθανώς να οφείλεται σε αυτό και χρειάζεται ελεγχο

4 minutes ago, maripoz said:

Δινατε σωστή δοσολογία? Αν δώσατε πολύ φάρμακο για το βάρος και την ηλικία του τότε πιθανώς να οφείλεται σε αυτό και χρειάζεται ελεγχο

Κόλλησα τώρα, κυκλοφορεί το calpol στην Ελλάδα? Εγώ το θυμάμαι από τότε που ήμουν Λονδίνο αλλα δεν το δει ποτέ εδω

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, maripoz said:

Δινατε σωστή δοσολογία? Αν δώσατε πολύ φάρμακο για το βάρος και την ηλικία του τότε πιθανώς να οφείλεται σε αυτό και χρειάζεται ελεγχο

Κόλλησα τώρα, κυκλοφορεί το calpol στην Ελλάδα? Εγώ το θυμάμαι από τότε που ήμουν Λονδίνο αλλα δεν το δει ποτέ εδω

Απο Κύπρο ειμαι!! το πουλά΄νε κανονικα στα φαρμακεία.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, maripoz said:

Δινατε σωστή δοσολογία? Αν δώσατε πολύ φάρμακο για το βάρος και την ηλικία του τότε πιθανώς να οφείλεται σε αυτό και χρειάζεται ελεγχο

Κόλλησα τώρα, κυκλοφορεί το calpol στην Ελλάδα? Εγώ το θυμάμαι από τότε που ήμουν Λονδίνο αλλα δεν το δει ποτέ εδω

ναι ,σωστή δοσολογιά 5 .5 μλ ψαλπολ και 5 μλ νουροφεν κατοπιν οδηγίας γιατρου΄. Επανηλθαν στο κανονικο χρώμα απο χθές!

Link to comment
Share on other sites

On 6/8/2021 at 10:15 AM, kotsifikos said:

εμένα η φορά που ο γιος μου έκανε ανοιχτόχρωμα κοπρανα ήταν τότε που ήταν άρρωστος και πέρα από λίγο λαπά δεν έτρωγε τίποτα άλλο. Το έπαθε όμως τις ημέρες που ήταν άρρωστο. Αν θες την γνώμη μου μίλα με τον γιατρό σου άμεσα ώστε να σου δώσει οδηγίες. Ακόμα και αν ήταν κάτι που είχε φάει θα γίνονταν αυτό σε μία κένωση.

Επανη΄λθαν στο κανονικό χρώμα απο χθές. Ο παιδίατρος είπε πώς όσο το παιδί φαίνετε καλά,τα ανοιχτόχρωμα κόπρανα απο μονα τους δεν τον ανησυχούν..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...