Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίδυμα - το ένα έχει ραιβοιπποποδία ! Τώρα;


Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι εγκυος σε δυο γλυκα πλασματάκια και ήδη σε έναν από τους τελευταίους υπέρηχους ανακάλυψαμε προβλημα ραιβοιπποποδίας στο ένα παιδάκι (πρόβλημα στα πόδια του). Θα πρεπει να κανουμε αμνιοπαρακέντηση στο παιδάκι αυτό για να απορριψουμε την περιπτωση τρισωμιας. Θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον γνωρίζει ή αντιμετωπίζει παρόμοιο περιστατικο (διδυμα με προβλημα στο ενα) να με βοηθησει στα ακολουθα ερωτηματα

1. Την αμνιοπαρακέντηση θα μπορούσα να την κάνω στο 3ο τριμηνο? Μεχρι ποια βδομαδα γινεται? Λογω αιμοραγίας στο 1ο τριμηνο φοβάμαι να κανω τωρα την εξέταση και θελω να την αφησω προς το τελος ωστε να σωσουμε έστω το ένα παιδακι.

2. Τι γινεται αν δειξει προβλημα στο ενα από τα δυο δίδυμα? γίνεται μειώση στο τελος στο παιδακι με το πρόβλημα και τοκετός στο δευτερο?

3. καποιο γιατρο που να εχει εμπειρια σε τετοια θέματα γνωρίζετε?Γνωρίζετε τον γιατρό Στρατάκη και τον γιατρο Σιδερη? Προκειται να αλλαξω γιατρο και ειμαι πελαγωμενη μεσα στα ολα προβλήματα.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Καλη συνεχεια και πολυ τυχη σε ολους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα. Είμαι εγκυος σε δυο γλυκα πλασματάκια και ήδη σε έναν από τους τελευταίους υπέρηχους ανακάλυψαμε προβλημα ραιβοιπποποδίας στο ένα παιδάκι (πρόβλημα στα πόδια του). Θα πρεπει να κανουμε αμνιοπαρακέντηση στο παιδάκι αυτό για να απορριψουμε την περιπτωση τρισωμιας. Θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον γνωρίζει ή αντιμετωπίζει παρόμοιο περιστατικο (διδυμα με προβλημα στο ενα) να με βοηθησει στα ακολουθα ερωτηματα

1. Την αμνιοπαρακέντηση θα μπορούσα να την κάνω στο 3ο τριμηνο? Μεχρι ποια βδομαδα γινεται? Λογω αιμοραγίας στο 1ο τριμηνο φοβάμαι να κανω τωρα την εξέταση και θελω να την αφησω προς το τελος ωστε να σωσουμε έστω το ένα παιδακι.

2. Τι γινεται αν δειξει προβλημα στο ενα από τα δυο δίδυμα? γίνεται μειώση στο τελος στο παιδακι με το πρόβλημα και τοκετός στο δευτερο?

3. καποιο γιατρο που να εχει εμπειρια σε τετοια θέματα γνωρίζετε?Γνωρίζετε τον γιατρό Στρατάκη και τον γιατρο Σιδερη? Προκειται να αλλαξω γιατρο και ειμαι πελαγωμενη μεσα στα ολα προβλήματα.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Καλη συνεχεια και πολυ τυχη σε ολους

 

καλησπερα,ελπιζω κατ αρχην να μην εχει κατι σοβαρο το μωρακι σας,την αμνιοπαρακεντηση μπορεις να την κανεις και 20-22 εβδομαδων αλλα στην περιπτωση σου δεν νομιζω οτι πρεπει να το αφησεις τοσο πολυ γιατι αν πρεπει να προβεις σε μειωση,πραγμα λιγο επικυνδινο ουτως ή αλλιως και για το αλλο μωρακι ,καλο ειναι να γινει οσο νωριτερα,για μειωση στο τελος δεν γνωριζω αν γινεται ,σιγουρα φανταζομαι οχι σε τελειομηνο μωρο,για νωριτερα ξερω,βεβαια ολα αυτα θα στα πει σιγουρα ο γιατρος σου,αλλα καλυτερα να γνωριζεις απο νωρις,παρα να αφησεις το αγχος να σε επηρρεαζει,ελπιζω οτι καλυτερο!

Link to comment
Share on other sites

Την αμνιο την κανεις μετα την 16η εβδομαδα, αλλα σε περιπτωση που θες να κανεις διακοπη , θα μπορουσες σε ενα μωρο που ηδη ειναι 32 εβδομαδων????? Όπως και να εχει ειμαι σχεδον σιουρη οτι το μωρο δεν θα εχει τιποτα....Η ραιβοιπποποδία απο μονη της δεν ειναι καττι τοσο σοβαρο και θελω να πιστευω οτι ειναι ενα απλο και τυχαιο ευρημα. Επισης εχει σημασια αν τα διδυμα σου ειναι μονοχωριακα η οχι....

Καλη συνεχεια...με το καλο να κρατησεις αγκαλια δυο υγιεστατα μωρουλια

Link to comment
Share on other sites

Χιονατούλα μου με το καλό τα μωράκια σου, εύχομαι να μην είναι τίποτα. Παρ' όλα αυτά συμφωνώ με την Αγγελική μην το αφήσεις πολύ. Εγώ έχω να σου συστήσω τον γιατρό μου αν θέλεις, δεν έχω δίδυμα αλλά εμένα μου έτυχαν διάφορα στην εγκυμοσύνη, γέννησα και πρόωρα και ευτυχώς τελικά πήγαν όλα πολύ καλά. Στείλε μου πμ να σου στείλω τα στοιχεία του

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις σας.

καταρχήν να σας πω ότι τα διδυμακια ειναι σε διαφορετικους σάκους. στην φαση που ειμαι τωρα δεν γινεται η μειωση ετσι απλα αφου ο θανατος του ενος επιρεαζει το αλλο σιγουρα. Αν υπαρχει προβλημα στο ενα παιδακι δεν μπορει να μην υπαρχει τροπος να σωθει το αλλο. Κατι θα προβλεπεται στα διδυμα. Αφηνεις να εξελιχθει η εγκυμοσύνη προς οφελος του ενός και στο τελος κανεις διακοπη στο ενα και παιρνεις το αλλο ταυτοχρονα? ειμαι σιγουρη οτι καποιος θα εχει παρομοια εμπειρία.

souzi με ενδιαφερει η περιπτωση του γιατρου που ανεφερεις αλλα δεν ξερω πως να στειλω πμ. Ειμαι λιγο πρωταρα στο site.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν πιστευω πως θα υπαρχει γιατρος ο οποιος θα δωσει τελος σε ενα ...τελειομηνο μωρο...συγνωμη αν ακουστω σκληρη αλλα μου ακουγεται κ εμενα σκληρο να γινει κατι τετοιο...να γεννησεις δηλαδη 2 μωρακια κ το ενα να....δε μπορω να το γραψω καν.

συγνωμη και παλι:? ευχομαι να μην ειναι τιποτα:-(

Link to comment
Share on other sites

Ραιβοποδία


  κοινο 
04/08/2009
Ο όρος ραιβός άκρος πούς περιγράφει την κατάσταση κατά την οποία τα πόδια του παιδιού είναι στραμμένα με κατεύθυνση προς τα μέσα. Τα αίτια του προβλήματος αυτού ποικίλουν ανάλογα με την ηλικία του παιδιού. 
1. Βρεφική ηλικία: Στην βρεφική ηλικία το λάθος σχήμα των ποδιών του βρέφους και η κατεύθυνσή τους προς τα μέσα οφείλονται στη στροφή του μπροστινού τμήματος του ποδιού προς αυτή τη κατεύθυνση. Η λάθος αυτή κατεύθυνση μπορεί να οφείλεται στη θέση που είχε το έμβρυο στη μήτρα. Το πρόβλημα δεν είναι ανησυχητικό, πρέπει όμως να προβληματιστούμε όταν:
· Το μπροστινό μέρος του πέλματος του παιδιού στρέφεται προς τα μέσα 
· Η εξωτερική πλευρά του πέλματος είναι σαν ημισέληνος.
2. Νηπιακή – παιδική ηλικία: Αν παρατηρήσουμε ότι το παιδί στην ηλικία άνω των 2 ετών γυρνάει τα πόδια του προς τα μέσα αυτό πιθανότατα οφείλεται στη στροφή της κνήμης. Όταν το πρόβλημα παρατηρηθεί σε παιδιά άνω των 3 ετών, το πρόβλημα εστιάζεται στο μηρό και στην στροφή αυτού.
Για την αντιμετώπιση της οποιασδήποτε διαφορετικότητας παρουσιάζουν τα πόδια του παιδιού, πρέπει να γίνει διάγνωση από τον παιδίατρο και τον ορθοπεδικό. Αυτοί θα αποφανθούν για την περαιτέρω διαχείριση του προβλήματος.
 

Link to comment
Share on other sites

αρα μιλαμε για ενα κατα τα αλλα υγειες μωρο?εννοω κ νοητικα κ σωματικα...

απο οτι καταλαβα ειναι μια παθηση η οποια μπορει να ξεπεραστει κατα καποιον τροπο

Link to comment
Share on other sites

ετσι γνωριζω κι εγω....

την ειχε η αδερφη του αντρα μου και εκανε καποια στιγμη εγχειρηση και τωρα μια χαρουλα!!!! δεν της εχει αφησει τιποτα... αφου παμε στο ιδιο γυμναστηριο και κανουμε Ται Βο !!!!δεν ξερω ποσο εκτεταμενο ειναι το δικο σας και αν υπαρχουν διαβαθμισεις στην παθηση.... νομιζω οτι το δικο της πελμα γυριζε στην γαμπα... αν δεν κανω λαθος..... ο γιατρος σου τι σου λεει γενικα???? αυτο το προβλημα συνδεεται και με τρισωμιες...... πες μου τωρα να αρχισω να αγχωνομαι κι εγω.....

 

ευχομαι να ειναι κατι απλο και να κρατησεις στην αγκαλια σου δυο γερα μωρακια!!!!!

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

τι να πω δεν ξερω.. ο γιατρος ή η κοπελα φοβαται κατι; εγω καταλαβα οτι δεν ειναι κατι που εστω και με αργο ρυθμο δεν εχει θεραπεια.. αν ξερει κανεις ας μας ενημερωσει..:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειναι μια απλη παθηση που ευκολα διορθωνεται, απλα σε συνδυασμο με 2 ή 3 επιπλεον ευρηματα (που δεν τα θυμαμαι τωρα, συγνωμη) θα μπορουσε να σημαινει χρωμοσωμικη ανωμαλια. Για αυτο ζητανε αμνιο, για να αποκλειοσυν αυτο το ενδεχομενο.

Και ο βαφτιστηρας μου και η αδερφουλα του παντως ειχαν αυτο το θεματακι και τωρα ειναι μια χαρα χωρις ιδιαιτερη ταλαιπωρια.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι κατι που θεραπευεται δεν συζηταμε για απομακρυνση του παιδιου. Αν η αμνιοπαρακεντηση δειξει προβλημα τότε μιλαμε για προβληματικο παιδακι που ειναι παρανοικο και ανευθυνο να φερει καποιος στον κοσμο. Εγω δεν επιθυμω να συζητησω αν το συγκεκριμενο προβλημα είναι θεραπευσιμο (εχω διαβασει ήδη για αυτο το θεμα) αλλα τι γινεται στην περιπτωση που το ενα απο τα δυο παιδακια έχει προβλημα μη θεραπευσιμο (πχ down,κλπ). Θα ήθελα αν ηταν δυνατό να μου απαντούσε καποια κοπελα που να έχει περασει μια τετοια εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

Δημητρα μιλησα για διακοπη κυησης. Οχι να το γεννησεις πρωτα. Για αυτο παρακαλω να απαντανε ανθρωποι που αντιμετωπιζουν παρομοια προβληματα ή εχουν παρομοιες εμπειριες.

Link to comment
Share on other sites

xionatoula μέσα από την καρδιά μου εύχομαι να πάνε όλα άριστα!Η ραιβοιπποποδία αντιμετωπίζεται από ορθοπεδικούς, φυσιοθεραπευτές, εργοθεραπευτές, οπότε όλα καλά, απλό θέμα.Αν βρεθεί στην αμνιο ότι υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία, τότε κάνεις μείωση, μέχρι την 24η βδομάδα επιτρέπεται απ το νόμο,νομίζω. Αν τα διδυμάκια σου είναι σε δύο σάκους κι έχουν δύο πλακούντες η μείωση εύκολη. Αν είναι σε δύο σάκους με έναν πλακούντα πιο επικίνδυνα. Κορυφαίος στις επεμβάσεις αυτές είναι ο Κύπρος Νικολαϊδης στην Αγγλία. Οι πληροφορίες που σου δίνω είναι από την εμπειρία μου. Υπάρχουν γιατροί που κάνουν β επιπέδου και είναι πιστοποιημένοι στην εμβρυομητρική ιατρική και όλοι μαθητές του. Δες στο internet και μίλα με αυτούς αν και τίποτα δεν θα έχει το μωράκι σου, παρά μόνο το μικρό ορθοπεδικό προβληματάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mamabamia σε ευχαριστω για την απάντηση σου. Σου εχω στειλει πμ για καποιες επιπλεον πληροφοριες που θα ηθελα αν μπορεις να μου δωσεις. σε εςυχαριστω πολύ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

xionatoula

1.

εμενα η γνωμη μ ειναι να κανεις καπου αλλου την εξεταση β επιπεδου ξανα . για να τ συγουρεψεις .

2)πριν κανεις κατι ψαξτο και απο την καλη και απο την αναποδη για την αμνιοπαρακεντηση . και γενικα τι προβληματα μπορει ν προκαλεσει οχι μονο η αμνιοπαρακεντηση ακομα και αυτο που βρηκαν στο μωρακι σου . δες ολες τις πιθανοτητες μην βιαστεις . καλη τυχη . και ευχομαι κατα δυο να βγουνε υγιεστατα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι εγκυος σε δυο γλυκα πλασματάκια και ήδη σε έναν από τους τελευταίους υπέρηχους ανακάλυψαμε προβλημα ραιβοιπποποδίας στο ένα παιδάκι (πρόβλημα στα πόδια του). Θα πρεπει να κανουμε αμνιοπαρακέντηση στο παιδάκι αυτό για να απορριψουμε την περιπτωση τρισωμιας. Θα ηθελα να παρακαλεσω οποιον γνωρίζει ή αντιμετωπίζει παρόμοιο περιστατικο (διδυμα με προβλημα στο ενα) να με βοηθησει στα ακολουθα ερωτηματα

1. Την αμνιοπαρακέντηση θα μπορούσα να την κάνω στο 3ο τριμηνο? Μεχρι ποια βδομαδα γινεται? Λογω αιμοραγίας στο 1ο τριμηνο φοβάμαι να κανω τωρα την εξέταση και θελω να την αφησω προς το τελος ωστε να σωσουμε έστω το ένα παιδακι.

2. Τι γινεται αν δειξει προβλημα στο ενα από τα δυο δίδυμα? γίνεται μειώση στο τελος στο παιδακι με το πρόβλημα και τοκετός στο δευτερο?

3. καποιο γιατρο που να εχει εμπειρια σε τετοια θέματα γνωρίζετε?Γνωρίζετε τον γιατρό Στρατάκη και τον γιατρο Σιδερη? Προκειται να αλλαξω γιατρο και ειμαι πελαγωμενη μεσα στα ολα προβλήματα.

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων. Καλη συνεχεια και πολυ τυχη σε ολους

 

Χιονατούλα εύχομαι με το καλό τα μωράκια σου και σύντομα να τελειώσει η αγωνία σας ανώδυνα.

Θα σου μιλήσω γι' αυτό που γνωρίζω καλά από προσωπική εμπειρία: ο γιός μου γεννήθηκε με σοβαρή ραιβοιπποποδία άμφω και μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι αντιμετωπίζεται επιτυχώς (όσο νωρίτερα αρχίσει η θεραπεία τόσο καλύτερα) και μιλάμε για κατα΄τα άλλα φυσιολογικότατα παιδιά τα οποία αφού περάσουν τη θεραπεία είναι μια χαρά και τα ποδαράκια τους.

Κι εμένα μου είχαν πει οτι είναι ένδειξη για αμνιοπαρακέντηση, για να αποκλειστούν σοβαρά σύνδρομα, αλλά αν μιλάμε για μεμονωμένη ραιβοιπποποδία δε χρειάζεται ανησυχία (μπορώ να σε ενημερώσω για ό,τι θέλεις, ονόματα παιδοορθοπεδικών ή οποια άλλη λεπτομέρεια με προσωπικό μήνυμα).

Δυστυχώς, και το γράφω για να το διαβάσουν κι άλλοι που πιθανόν τους αφο΄ρα, είχαμε ρωτήσει τότε ένα γυναικολόγο ο οποίος μας είχε πει ακόμη και για διακοπή κύησης στη μεμονωμένη ραιβοιπποποδία (πράγμα τελείως λάθος και άδικο) παρότι αντιμετωπίζεται 100%!

Καλή επιτυχία εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

xionatoula και εμένα βρήκαν το ίδιο πρόβλημα στα ποδαράκια του μικρού μου όταν έκανα τον υπέρηχο 2ου επιπέδου και με έβαλαν και έκανα αμνιο την 26 εβδομαδα και επίσης έκανα και κάποιες γεννετικές εξετάσεις για να "αποκλείσω" όσα περισσότερα ενδεχόμενα μπορούσα.

Πήγα όμως και σε 2 πανεπιστημιακούς γιατρούς ειδικούς στον προγεννετικό έλεγχο και μου είπαν πως καθ ότι η ρεβοποδία ήταν μεμονομένο εύρημα και κατα τα άλλα το μωρό ήταν μια χαρά, ουσιαστικά αποκλείεται να υπάρχει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Την αμνιο η αλήθεια είναι πως είναι καλύτερο να την κάνεις το συντομότερο πάντως.

Όσο για την ρεβοποδία θα σου πώ πως είναι απόλυτα αντιμετωπίσημη. Εμένα ο μικρός μου έκανε εγχήριση 6 μηνών μετά από θεραπεία που έκανε ως τότε και τώρα είναι μια χαρά. Μπορεί και να μην χρειαστεί κάν εγχείρηση βέβαια.

Αν θές πληροφορίες για γιατρούς (για προγεννετικό έλεγχο ή παιδο-ορθοπαιδικό) στείλε μου μήνυμα).

Είμαι σίγουρη πως θα είναι όλα μια χαρά! Νιώθω όμως την ανησυχία σου...

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...