Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;


Recommended Posts

Νομιζω πως το να μην ψαχνουμε για συμπτωματα ειναι τελικα το καλυτερο. .οσο ειναι εφικτο βεβαια!! Το αγχος ειναι φοβερο πραγμα..ευχομαι συντομα να εχεις τα πιο ευχαριστα νεα της ζωης σου!

 

Σ ευχαριστω πάρα πολύ. Απ το στόμα σου και στου Θεού τ αφτί... Απλα ήμουν τόσο σίγουρη.. Ειχα πολλά συμπτώματα.. Ακόμα και τα δέκατα... Αλλα κι αυτο άκυρο είναι γιατι ακόμα και σήμερα που μου ήρθε περίοδος συνεχίζω να εχω 37.2. Μεγάλη απογοήτευση. Απο δω και Πέρα δεν ξαναπροσεχω τίποτα. Οταν θέλει να έρθει θα έρθει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα ! Παρακολουθώ το φόρουμ αρκετό καιρό κ βλέπω οτι εδω μπορω να Μήλαω κ να βρηςκω συμπαραςταςη Ειμαι 33 και ο σύζυγος 35 ετών

Προσπαθούμε εντατικά εδω και 6 μήνες με διακοπή

2 μηνών λόγο κύστης απο σερπαφαρ τα οποία πηρα

Για ενα κύκλο κ μετα πηρα αντισιλιπτικα για αυτούς τους δυο μήνες

Κ έφυγε εχω πολυκυστικες και εκανα ορμονολογικες

5η μερα του κυκλου και ειχα fish 7,11 και

Lh15,7 ο γιατρος ειπε οτι δεν θα γινει ωορηξια

Εκανα υπέρηχο 14η μερα και αν δεν αδιαθέτησω

Να πάρω primolut αλλα εδω και 5 μερες ειχα πολλα διαφανα υγρα και που ελαστικά

Και απο χθες η θερμοκρασια μου ανέβηκε 37 απο 36,6 ( την μετράω καθε πρωι απο την

Αρχη του κυκλου ) και λέω αν αυτο δεν ειναι ωοριξια τότε τι ειναι ; Απο πόνους ειχα αλλα δεν ειμαι κ σηγουρη λόγο εντέρου εχει γινει σαλπιγγογραφια τέλεια και σπερματοδιαγραμμα

Επίσης τέλειο επίσης αναρωτιέμαι να περιμένω περιοδο σε 14 μερες απο χθες; Η να ακούσω το γιατρο που μου οτι δεν θα εχω ωοριξια αυτο το μήνα ; Επαφές ειχα μερα παρά μερα και το τεστ ποτε θα δείξει ; ευχαριστω και συγνωμη αν σας κούρασα.............καλημέρα και παλι !! Αυτο το ειχα γράψει πριν κάτι μερες τωρα ειμαι στην 36η μερα του κυκλου μου και τα 37.1 συνεχίζουν επιςης απο προχθές εχω πονακια χαμηλά κ ευεσθιτες θυλες ειμαι 13 μερες μετα την ωοριξια σύμφωνα με το θερμό διάγραμμα δεν εχω πει σε κανέναν τπτ κ γιαυτο χρηαζωμαι την συμβουλή σας αν κανω χωριακη αυριο η μεθαύριο θα δείξει; Με το γιατρο δεν εχω μηλησει γιατι όπως σας είπα μου ειπε οτι σε αυτόν τον κύκλο δεν θα κανω ωοριξια επιςης να πω οτι τις τελευτες μερες τα υγρα μου ειναι άσπρα και λίγο πιο πηχτα . Σας παρακαλώ. Να μου απαντήσει κάποια ... Συγνωμη αν σας κουράζω .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!εύχομαι να είσαι καλά..Δεν γνωρίζω και πολλά περί ωορρηξίας ..θυμάμαι όμως πριν 5 μήνες πωςο γυναικολόγος μου ήθελε να μου γράψει ενέσεις που προκαλούν ωορρηξία γιατί σύμφωνα με τους υπέρηχους δεν έκανα λέει ωορρηξία..βέβαια εκείνο το μήνα έμεινα έγκυος!:rolleyes: αν είναι ο πρώτος σου κύκλος μετά τα αντισυλληπτικά ίσως ο οργανισμός σου να είναι ακόμα υπό την επιρροια τους κ να μην είχες ωορρηξία αλλά κάποια μικρή ανωμαλία κύκλου που από τον επόμενο θα ρυθμιστεί..αν και ξέρω πως αμέσως μετά τη διακοπή τους επανέρχεται κ η γονιμότητα κ η ωορρηξία αμέσως.. Είσαι στην 36η μέρα ε; Κάνε ένα τεστ..τουλάχιστον να σου φύγει το άγχος και να ααδιαθετησεις γρήγορα χωρίς τα πριμολουτ..εύχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!εύχομαι να είσαι καλά..Δεν γνωρίζω και πολλά περί ωορρηξίας ..θυμάμαι όμως πριν 5 μήνες πωςο γυναικολόγος μου ήθελε να μου γράψει ενέσεις που προκαλούν ωορρηξία γιατί σύμφωνα με τους υπέρηχους δεν έκανα λέει ωορρηξία..βέβαια εκείνο το μήνα έμεινα έγκυος!:rolleyes: αν είναι ο πρώτος σου κύκλος μετά τα αντισυλληπτικά ίσως ο οργανισμός σου να είναι ακόμα υπό την επιρροια τους κ να μην είχες ωορρηξία αλλά κάποια μικρή ανωμαλία κύκλου που από τον επόμενο θα ρυθμιστεί..αν και ξέρω πως αμέσως μετά τη διακοπή τους επανέρχεται κ η γονιμότητα κ η ωορρηξία αμέσως.. Είσαι στην 36η μέρα ε; Κάνε ένα τεστ..τουλάχιστον να σου φύγει το άγχος και να ααδιαθετησεις γρήγορα χωρίς τα πριμολουτ..εύχομαι ότι καλύτερο!

 

Σε ευχαριστω πολυ κ σε σένα με το καλο να πανε όλα καλα!!! Εχω πολυκυστικες και μεγάλους κύκλους γιαυτο εχω μπερδευτεί ειμαι στον δεύτερο μήνα μετα τα αντισυλιπτικα κ στον πρώτο μετα την σαλπιγκογραφεια κ τα πονακια που νιώθω τα νιώθω το βραδυ κ η θερμοκρασια σύμφωνα με αυτά που εχω διαβάσει δειχνει οτι εγινε ωοριξια Πριν 13μερες όπου ειχα κ την χαμηλότερη 36.3 και την επόμενη ανέβηκε 37 κ παραμένει άρα πειστευεις θα δείξει αν τα κατάφερα γιατι παρόλο που ο γιατρος δεν ειπε τπτ για επαφές εμείς είχαμε μερα παρά μερα ειδικά στην "ωορηξια " μακάρι !!! Επιςης το. Στομάχι μου ειναι κάπως αυτές τις μερες αλλα μπορει να ειναι κ το ανχος σε ευχαριστω κ παλι !!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Καλησπέρα εδώ Και λίγους μήνες έχω χάσει αρκετά χρονια από τη ζωή μου,αυτό γιατί στις τελευταίες μέρες του καλοκαιριού είχα μια ύποπτη επαφή με τη κοπέλα μου.Τη χαρακτηρίζω ύποπτη αν και τήρησα όλους τους κανόνες ασφαλείας παρ όλα αυτά καθυστέρησε η περίοδος της.Στον έναν μήνα καθυστέρησης πήρε την αποφασει να μου το πει,τρελάθηκα,έτρεξα αμέσως πήρα ένα τεστ το κάνει αρνητικό,πηγαίνει στο γιατρό και της λέει ότι έχει πολυκυστικες ωοθήκες και της έδωσε χάπια(το πρόβλημα προϋπήρχε)για σιγουριά ξαναπαιρνω τεστ ξανά αρνητικό,δεν ησυχάσω μετά από 2 μέρες ξανά αρνητικό.Μου λέει ότι της ήρθε περίοδος(η κοπέλα δεν είναι υπόδειγμα ειλικρίνειας).Ησυχάσω για κάνα μήνα,αρχίζει να έχει ζαλάδες έντονους πόνους στη κοιλιά και λιποθυμίες,εγώ τρομοκρατηθηκα από αυτά.Ή κοπέλα μου είπε ότι έχει θέμα με το έλκος και με τον αιματοκρίτη της.Σε μια λιποθυμία την υποβάλουν σε έλεγχο (μετά από τρεις μήνες από Την ύποπτη επαφή)της κάνουν νοσοκομειακό τεστ ούρων,αρνητικό,καθώς και σε εξέταση χοριακης κι αυτή αρνητική αλλά 4 mlu/ml.Διαπιστώνουν Άλγος του υπογαστριου και την αφήνουν.Μετά από λίγες μέρες πάλι πόνους ξαναμπαίνει νοσοκομείο ξανά τεστ κύησης ξανά αρνητικό,Της δίνουν παραπεμπτικό για υπέρηχο της χολής και διέγνωσαν οισοφαγιτιδα με κάτι ακόμα.Έχω κατααγχωθεί είμαι σε μεγάλο αδιέξοδο είμαι να πεθάνω φοβάμαι μην είναι έγκυος κι έγινε λάθος η να μην είναι έγκυος και να μην έχει χοριακη.Τι να κάνω να ανησυχω;λέτε να Ναι έγκυος;;

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τόσα αρνητικά τεστ και εξέταση χοριακής, όχι δεν υπάρχει περίπτωση να είναι έγκυος, μπορείς να ξεαγχωθείς!

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι η χοριακή αρνητική και να είναι έγκυος?Τόσες ζαλάδες,λιποθυμίες,εμετοί.Κι αφού η γοναδοτροπίνη είναι μια ορμόνη που παράγουν οι έγκυες,τότε γιατί υπάρχει έστω και κάτω απο 5?Σε υπέρευχαριστώ για την απάντηση!! :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να είναι η χοριακή αρνητική και να είναι έγκυος?Τόσες ζαλάδες,λιποθυμίες,εμετοί.Κι αφού η γοναδοτροπίνη είναι μια ορμόνη που παράγουν οι έγκυες,τότε γιατί υπάρχει έστω και κάτω απο 5?Σε υπέρευχαριστώ για την απάντηση!! :D

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ειναι έγκυος!!!

Το ζήτημα ειναι ότι έχει κάποια θέματα με την υγεία της. Θα της σταθείς ή ειναι ώρα να την κανεις???

Γιατι απ ότι βλέπω δεν την έχεις σε ιδιαίτερη εκτίμηση και δεν σε κατηγορώ γι αυτό μπορεί να έχεις δίκιο, αλλα γιατι να ταλαιπωριστε και οι δυο με ψέματα, άγχη εγκυμοσύνης κλπ?

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση να ειναι έγκυος!!!

Το ζήτημα ειναι ότι έχει κάποια θέματα με την υγεία της. Θα της σταθείς ή ειναι ώρα να την κανεις???

Γιατι απ ότι βλέπω δεν την έχεις σε ιδιαίτερη εκτίμηση και δεν σε κατηγορώ γι αυτό μπορεί να έχεις δίκιο, αλλα γιατι να ταλαιπωριστε και οι δυο με ψέματα, άγχη εγκυμοσύνης κλπ?

 

Σε καμία περίπτωση,συγκεκριμένα με τη κοπέλα πρώτα χώρισα και μετά απο μία εβδομάδα έμαθα απο φίλη της ότι είχε καθυστέρηση 1 μήνα ... :shock: (προηγουμένως μου είχε πει ψευδώς ότι η περίοδος ήρθε κανονικά,και λέει ότι είχε γνώση του προβλήματος και δεν ήθελε να το πει κι όταν τη πήρα δε μου το είπε)Δεν είμαι κωλόπαιδο απλά ανησυχησα μην έχω αφήσει κάτι πίσω μου σε εκκρεμότητα,ναι πλέον δεν την έχω και στη καλύτερη εκτίμηση λόγω συγκεκριμένων γεγονότων και αιτίων να χωρίσουμε.Αναγκάστηκα μετά το χωρισμό να ανακτήσω επαφές για να λυθεί το ζήτημα.Ατυχήματα συμβαίνουν κι ας είχα τα απαραίτητα(αν και δεν διαπίστωσα κάτι).Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου,ιδιαίτερα ανακουφιστική θα έλεγα :mrgreen:

 

Υ.Γ.Εφόσον δεν είναι έγκυος γτ η χοριακή είναι μεν αρνητική αλλά 4?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε καμία περίπτωση,συγκεκριμένα με τη κοπέλα πρώτα χώρισα και μετά απο μία εβδομάδα έμαθα απο φίλη της ότι είχε καθυστέρηση 1 μήνα ... :shock: (προηγουμένως μου είχε πει ψευδώς ότι η περίοδος ήρθε κανονικά,και λέει ότι είχε γνώση του προβλήματος και δεν ήθελε να το πει κι όταν τη πήρα δε μου το είπε)Δεν είμαι κωλόπαιδο απλά ανησυχησα μην έχω αφήσει κάτι πίσω μου σε εκκρεμότητα,ναι πλέον δεν την έχω και στη καλύτερη εκτίμηση λόγω συγκεκριμένων γεγονότων και αιτίων να χωρίσουμε.Αναγκάστηκα μετά το χωρισμό να ανακτήσω επαφές για να λυθεί το ζήτημα.Ατυχήματα συμβαίνουν κι ας είχα τα απαραίτητα(αν και δεν διαπίστωσα κάτι).Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σου,ιδιαίτερα ανακουφιστική θα έλεγα :mrgreen:

 

Υ.Γ.Εφόσον δεν είναι έγκυος γτ η χοριακή είναι μεν αρνητική αλλά 4?

 

Γιατι ειναι ορμόνη και οι τιμές δεν μπορεί να ειναι απόλυτες, εξαρτάται και απο το εργαστήριο.

Εάν υποθέσουμε ότι μια γυναίκα έχει περίοδο κάθε 28 μερες και ειναι έγκυος θα έπρεπε η χοριακη της να ειναι στο 100 περίπου την 28η μερα.

Στις 26 μερες στο 50.

Στις 24 μερες στο 25

Στις 22 μερες στο 12,5.

Στα λέω πολυ χοντρικά απο εκεί κΑι κάτω ειναι μη αξιολογησιμο.

Εσείς απο ποτέ έχετε να κάνετε σεξ?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι ορμόνη και οι τιμές δεν μπορεί να ειναι απόλυτες, εξαρτάται και απο το εργαστήριο.

Εάν υποθέσουμε ότι μια γυναίκα έχει περίοδο κάθε 28 μερες και ειναι έγκυος θα έπρεπε η χοριακη της να ειναι στο 100 περίπου την 28η μερα.

Στις 26 μερες στο 50.

Στις 24 μερες στο 25

Στις 22 μερες στο 12,5.

Στα λέω πολυ χοντρικά απο εκεί κΑι κάτω ειναι μη αξιολογησιμο.

Εσείς απο ποτέ έχετε να κάνετε σεξ?

 

3,5 μηνες

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι έγκυος σε καμία περίπτωση, εκτός αν έχει πει ψέματα για το 4 της χοριακης.

 

 

Κοίτα το 4 ισχύει γιατί είδα όλα τα χαρτιά,όπως κι όλα τα τεστ (και τα 5).Έγραφε όνομα νοσοκομείου,υπογραφή,διάγνωση,σφραγίδα,του που στη λες να το πλαστοποιησε;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα το 4 ισχύει γιατί είδα όλα τα χαρτιά,όπως κι όλα τα τεστ (και τα 5).Έγραφε όνομα νοσοκομείου,υπογραφή,διάγνωση,σφραγίδα,του που στη λες να το πλαστοποιησε;

 

Όχι ρε παιδί....

Βασικά έχεις φρικάρει γιατι έχεις αηδιάσει τόσο πολυ μαζί της....

Μην υποβάλεις τον εαυτό σου σ αυτήν την διαδικασία.

Έξ΄ άλλου αν ήταν τόσο κακιασμένη το αντίθετο θα έκανε θα σου έλεγε είμαι έγκυος και θα σε έτρεχε αδίκως.

Κακή επιλογή προφανώς, όπως θα έλεγα και στον αδελφούλη μου την επόμενη φορά περισσότερη σοφροσυνη!

 

Με 4 χοριακη δεν ήταν έγκυος, τότε τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι ρε παιδί....

Βασικά έχεις φρικάρει γιατι έχεις αηδιάσει τόσο πολυ μαζί της....

Μην υποβάλεις τον εαυτό σου σ αυτήν την διαδικασία.

Έξ΄ άλλου αν ήταν τόσο κακιασμένη το αντίθετο θα έκανε θα σου έλεγε είμαι έγκυος και θα σε έτρεχε αδίκως.

Κακή επιλογή προφανώς, όπως θα έλεγα και στον αδελφούλη μου την επόμενη φορά περισσότερη σοφροσυνη!

 

Με 4 χοριακη δεν ήταν έγκυος, τότε τουλάχιστον!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο,σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι έγκυος σε καμία περίπτωση, εκτός αν έχει πει ψέματα για το 4 της χοριακης.

 

Συμφωνώ. Προφανώς το είπε για να είναι καλυμμένη σε περίπτωση εγκυμοσύνης.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ κ σε σένα με το καλο να πανε όλα καλα!!! Εχω πολυκυστικες και μεγάλους κύκλους γιαυτο εχω μπερδευτεί ειμαι στον δεύτερο μήνα μετα τα αντισυλιπτικα κ στον πρώτο μετα την σαλπιγκογραφεια κ τα πονακια που νιώθω τα νιώθω το βραδυ κ η θερμοκρασια σύμφωνα με αυτά που εχω διαβάσει δειχνει οτι εγινε ωοριξια Πριν 13μερες όπου ειχα κ την χαμηλότερη 36.3 και την επόμενη ανέβηκε 37 κ παραμένει άρα πειστευεις θα δείξει αν τα κατάφερα γιατι παρόλο που ο γιατρος δεν ειπε τπτ για επαφές εμείς είχαμε μερα παρά μερα ειδικά στην "ωορηξια " μακάρι !!! Επιςης το. Στομάχι μου ειναι κάπως αυτές τις μερες αλλα μπορει να ειναι κ το ανχος σε ευχαριστω κ παλι !!!!

Έχεις μεγάλες πιθανότητες να είσαι,τελικά είσαι??

hiEW.pngpFRip3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα. Θα ηθελα τα φωτα σας. Με τον αντρα μου ειμαστε στις προσπαθειες για παιδακι. Ο κυκλος μου ειναι ειναι 31 ημερων. Τελευταια περιοδο 6/11 ποτε θα μπορουσε να δειξει η χοριακη κατι? Η αγωνια ειναι μεγαλη κ περιοδο περιμενω στις 7/12.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου λένη

 

2-3 μερες πριν η χοριακη θα σου δείξει σίγουρα . Γενικα περίμενε έστω κ μια μερα πριν δηλαδή 6/12 σίγουρα ειναι καλυτερα . Για τα τεστ του εμπορίου καλυτερα απο την ημέρα που περιμένεις . Το ξερω οτι ειναι σπαστικό κ αγχωτικό το έχω περάσει κ εγω αλλα στο λέω εκ πείρας

 

 

Καλη επιτυχία !

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου λένη

 

2-3 μερες πριν η χοριακη θα σου δείξει σίγουρα . Γενικα περίμενε έστω κ μια μερα πριν δηλαδή 6/12 σίγουρα ειναι καλυτερα . Για τα τεστ του εμπορίου καλυτερα απο την ημέρα που περιμένεις . Το ξερω οτι ειναι σπαστικό κ αγχωτικό το έχω περάσει κ εγω αλλα στο λέω εκ πείρας

 

 

Καλη επιτυχία !

 

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Αυτο θα κανω, θα περιμενω ως τις 6 του μηνα. Ειναι κ η γιορτη του αντρουλη μου, ελπιζω να του κανω αυτο το υπεροχο δωρο εκεινη την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πρωτη μου φορα που γραφω, ωστοσο εχω διασβασει πολλες συζητησεις κατα καιρους οι οποιες με εχουν βοηθησει. Μολις πριν απο καποιες ωρες εμαθα πως ειμασι εγκυος. Τα συναισθηματα αναμεικτα, τρομος αλλα και χαρα, καθως η εγκυμοσυνη δεν ηταν πουθενα στο προγραμμα. Πολυλογω. 😜 Λοιπον, μεχρι να επισκευθω τον γυναικολογο υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Πρωτη μου φορα που γραφω, ωστοσο εχω διασβασει πολλες συζητησεις κατα καιρους οι οποιες με εχουν βοηθησει. Μολις πριν απο καποιες ωρες εμαθα πως ειμασι εγκυος. Τα συναισθηματα αναμεικτα, τρομος αλλα και χαρα, καθως η εγκυμοσυνη δεν ηταν πουθενα στο προγραμμα. Πολυλογω. 😜 Λοιπον, μεχρι να επισκευθω τον γυναικολογο υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω;

 

Καλημέρα!!! Σου εύχομαι πάνω απ'όλα να έχεις μια υγιή εγκυμοσύνη!!! Αυτό που θα πρέπει να προσέξεις αρχικά είναι να μη σηκώνεις βάρος, να μη κουράζεσαι πολύ, να προσέχεις στις επαφές σου και να κόψεις τις καταχρήσεις αν κάνεις ( τσιγάρα, ποτά ). Πότε είχες τελευταία περίοδο και τί κύκλο έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...