Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες μέρες μετα τη συλληψη δείχνει η χοριακη;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ναι μπορεί να δείξει ειδικά αν η ωορυξια ήταν νωρίς - έτυχε σε μένα και είχα θετικό αποτέλεσμα 3 βδομαδες μετα την αρχή της προηγούμενης περιόδου

Αν ομως είσαι σιγουρη οτι είχες ωορυξια ακριβως στη μέση του κύκλου σου καλο ειναι να περιμένεις μέχρι τις 21 του μηνος

 

καλησπέρα, είμαι κι εγώ νέα στην παρέα κι έχω παρόμοια απορία! τελευταία περίοδος 22/01, επαφή και στην ωορρηξία και 8-9/2 (κύκλος 25-26 ημερών)

και τεστ αρνητικό 15/2

να πάω για χοριακή ή να περιμένω λίγο?

Link to comment
Share on other sites

καθυστερημένα σου γραφω ότι θα πρότεινα να περιμένεις λίγο, ξέρω είναι δύσκολο και σε τρωει η αγωνία αλλά είναι χειρότερο νομιζω να βγει ένα αρνητικό αποτελεσμα και να μην είσαι και σιγουρη... επίσης μάλλον κρίμα τα λεφτα εαν το κάνεις νωρίς και αναγκαστεις να το ξανακάνεις... έχεις και μικρό κύκλο οποτε θα δειξει λογικά νωρίς... Εαν δεν εχεις κάνει ακόμα θα λεγα πηγαινε μεθαυριο... και καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Είμαι καινούργια στο forum κι έχω κι εγώ την ίδια απορία. Πότε δείχνει η χοριακή; Είχα τελευταία περίοδο 9/02 που κράτησε όμως 3 μέρες μόνο και νορμάλ σχετικά ενώ συνήθως κρατάει 4-5 με μεγάλη αιμοραγία. Είχαμε επαφές 12,13,14,15,21(ωορρηξία) του μηνός και γενικά χρησιμοποιούμε τη μέθοδο του "τραβήγματος" μιας κι έχω προβλήματα με κύστες και ο γυναικολόγος μου λέει ότι είναι εξαιρετικά δύσκολο να μείνω έγκυος χωρίς παρακολούθηση κλπ. Τις τελευταίες μέρες που λέτε ό,τι φάω κι ό,τι μυρίσω μου φέρνει ανακατοσούρα και εμετό. Έκανα σήμερα 2 τεστ και βγήκαν και τα 2 αρνητικά. Να σημειώσω εδώ ότι η μητέρα μου και τις δύο φορές που έμεινε έγκυος είχε περίοδο μέχρι 3ο-4ο μήνα και τα τεστ δεν έδειχναν ποτέ τίποτα(αν παίζει δηλαδή κάποιο ρόλο και η κληρονομικότητα σε αυτά). Το θέμα είναι ότι είμαι 20 χρονών και ο σύντροφός μου 25 και πραγματικά έχουμε αγχωθεί πάρα πολύ γιατί είμαστε κι οι δύο φοιτητές χωρίς δουλειά κλπ. Σας ζάλισα αλλά χρειάζομαι απαντήσεις. Πότε να πάω να την κάνω;:confused::?

Link to comment
Share on other sites

ελευθερια13 δεν καταλαβα, ανησυχεις μηπως είσαι έγγυος από τον προηγουμενη μηνα (πριν από αυτην την τελευταια "περίεργη" περίοδο; Εαν είναι έτσι η χοριακή θα δειξει σίγουρα και σήμερα να πας!!! Αυτες οι επαφές που αναφέρεις 12, 13, 14, 15, 21 κλπ εννοείς αυτου του μήνα; Τπυ φεβρουαρίου;; Εαν έχεις μέινει έγγυος σε κάποια από αυτες δε θα δείξει ακόμα... Έχεις σταθερό κύκλο γενικότερα;; Εαν ναι πόσες μέρες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γόνιμες είναι οι μέρες που έχουμε ωορρηξία. Η ωορρηξία συνήθως συμβαίνει 14-16 μέρες πριν από την περίοδο..Άρα έτσι όπως μας τα περιγράφεις (κύκλος 28-30 μέρες) η 19η ημέρα δεν ήταν γόνιμη ήταν αργότερα..επίσης το ωάριο "ζει" για κάποιες ώρες, το πολύ 24 νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Να συμπληρωσω σε αυτα που λέει η gaglo ότι το σπέρμα μένει ζωντανο πολύ περισσότερο από το ωαριο. 3 με 5 εικοσιτετραωρα. Αρα μπορεί μια γυναικα να συλλάβει τη μέρα της ωορηξιας χωρις να έχει επαφή, αλλά να είχε την προηγουμενη μερα πχ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπερα, γεννησα πριν 4μηνες,(28/11/213) θυλαζα και μου ηρθε περιοδο πρωτ φορα 23/02,μετα 19/03 με τον αντρα μου ειχα επαφη στις 04/04 ελευθερα υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης; περιοδο περιμενω τωρα περιπου 16 με 17 απριλιου αμα κανω νωριτερα τεστ υπαρχει περιπτωση να δειξει κατι;(να πω οτι δεν θυλαζω αλλο γιατι μου κοπηκε το γαλα) δεν ξερω εαν παιζει ρολο αντισυλληψης;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας καινούργια και εγώ!

Λοιπόν τελευταία περίοδο είχα στις 11/03 και είχαμε επαφές τις γόνιμες μερες έχω σταθερό κύκλο 28 ημέρων. Έχω 4 μερες καθυστέρηση αλλα προβληματίζομαι γιατι πήρα αντιβίωση την προηγούμενη εβδομάδα λόγω ίωσης. Μπορεί να έχει επηρεάσει; Σκέφτομαι αν συνεχίσω μα έχω καθυστέρηση να κάνω χοριακή τη Δευτερα. Θέλουμε παιδι αλλά δεν θέλω να το δω με ανχος. Επιπλέον αυτά που παρατηρώ στο σώμα μου είναι πρισμένο στήθος και απο την πρώτη μέρα καθυστέρησης πινάκια στην κοιλιά που φεύγουν και έρχονται δεν έχω έντονο πόνο ούτε σύμπτωμα περιόδο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα!! ειμαι καινουρια εδω!!!

τι να πωω??? 6 μερες καθυστερηση κ ενω ημουν σιγουρη οτι ειχα καλα νεα γιατι εχω σταθερο κυκλο χρονια.. εκανα χοριακη σημερα κ βγηκε αρνητικη!!

απογοητευτηκα αλλα περιοδος ακομα τπτ..!

ελπιζω ακομα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Έχω πολύυυ καιρό να γράψω, αλλά σήμερα θα ήθελα τα φώτα σας!

Έχω κύκλο 30-35 ημερών, με 1-2 φορές το χρόνο να φτάνει και τις 40 μέρες (δεν ξέρω για ποιο λόγο, οι ορμονικές μου εξετάσεις καθε χρόνο είναι γενικά καλές). Τους τελευταίους 2-3 μήνες η περίοδος μου ερχόταν στις 30 μέρες του κύκλου. 1 εβδομάδα πριν την περίοδο τουλάχιστον, πάντα μα πάντα, πρήζεται το στήθος μου και πονάει σε σημείο που δεν μπορώ να το ακουμπήσω, το οποίο εξασθενεί την 1η-2η μέρα της περιόδου.

 

Τώρα στο διαταύτα. Τελευταία περίοδος 29/4. Στις 30/5 πήγα να κάνω κάτι εξετάσεις θυροειδή που μου είχαν γράψει, και μιας και ήμουν εκεί τους λέω δε μου κάνετε και μια χοριακή? (γενικά δεν κάνω ούτε τεστ, ούτε χοριακή εύκολα! Μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών, τα έχω ξεπεράσει αυτά...Τεστ φανταστείτε κάνω μετά από 10 μέρες καθυστέρησης (1-2 φορές το χρόνο δηλαδή), και χοριακή έχω ξανακάνει άλλη μία στη ζωή μου πριν 5 χρόνια νομίζω. Εχω υπομονή πλέον...:Ρ).

Λοιπόν, την επόμενη μέρα πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων, με χοριακή 0.2, αρνητική δηλαδή. Οκ, λέω, συνηθισμένα τα βουνά απ'τα χιόνια,:-D και συνέχισα κανονικά τη ζωή μου. Μέχρι σήμερα που σας γράφω δεν έχω αδιαθετήσει. Και η αλήθεια είναι ότι με μια αρνητική χοριακή την 31η μέρα του κύκλου, ουτε καν τοσο λίγο δεν θα έλπιζα σ'ένα λάθος του εργαστηρίου, ή σε μια καθυστερημένη σύλληψη...αν δεν είχα θέμα με το στήθος. Αυτή τη φορά το στήθος μου πρήστηκε κανονικά 1 βδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο. Λίγο μετά όμως που ήταν να αδιαθετήσω, ο πόνος και το πρήξιμο μου κόπηκε μαχαίρι. Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτε, αν δεν αδιαθετήσω, ο πόνος δεν περνάει, μάλλον γίνεται χειρότερος όση καθυστέρηση και να έχω! Τώρα είμαι, αν δεν κάνω λάθος, στην 12η μέρα καθυστέρησης, το στήθος μια χαρά σαν να έχω μόλις αδιαθετήσει, όμως περίοδος άφαντη.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει συμβεί αυτό με το στήθος, γιατί εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει. Και αν μπορεί αυτό το σύμπτωμα (το να σου κόβεται δηλαδή απότομα ο πόνος τους στήθους λίγο μετά την αναμενόμενη περίοδο) να οφείλεται σε μια εγκυμοσύνη!

Και πάλι σας λέω, ότι μετά από 7 χρόνια περίπου προσπαθειών για μωράκι, τα έχω ξεπεράσει όοοολα αυτά τα δήθεν συμπτώματα, ή την ανυπομονησία να κάνω τεστ κλπ. Είμαι πολύ χαλαρή, το έχω πάρει αδιάφορα το θέμα, αλλά λόγω αυτού με το στήθος μου, λίγο προβληματίστηκα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ (μη μου πείτε μόνο να επαναλάβω χοριακή, είναι το χειρότερο μου οι βελόνες.....:mad:)

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό:oops:, καθώς και για τις απαντήσεις σας!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Έχω πολύυυ καιρό να γράψω, αλλά σήμερα θα ήθελα τα φώτα σας!

Έχω κύκλο 30-35 ημερών, με 1-2 φορές το χρόνο να φτάνει και τις 40 μέρες (δεν ξέρω για ποιο λόγο, οι ορμονικές μου εξετάσεις καθε χρόνο είναι γενικά καλές). Τους τελευταίους 2-3 μήνες η περίοδος μου ερχόταν στις 30 μέρες του κύκλου. 1 εβδομάδα πριν την περίοδο τουλάχιστον, πάντα μα πάντα, πρήζεται το στήθος μου και πονάει σε σημείο που δεν μπορώ να το ακουμπήσω, το οποίο εξασθενεί την 1η-2η μέρα της περιόδου.

 

Τώρα στο διαταύτα. Τελευταία περίοδος 29/4. Στις 30/5 πήγα να κάνω κάτι εξετάσεις θυροειδή που μου είχαν γράψει, και μιας και ήμουν εκεί τους λέω δε μου κάνετε και μια χοριακή? (γενικά δεν κάνω ούτε τεστ, ούτε χοριακή εύκολα! Μετά από τόσα χρόνια προσπαθειών, τα έχω ξεπεράσει αυτά...Τεστ φανταστείτε κάνω μετά από 10 μέρες καθυστέρησης (1-2 φορές το χρόνο δηλαδή), και χοριακή έχω ξανακάνει άλλη μία στη ζωή μου πριν 5 χρόνια νομίζω. Εχω υπομονή πλέον...:Ρ).

Λοιπόν, την επόμενη μέρα πήρα τα αποτελέσματα των εξετάσεων, με χοριακή 0.2, αρνητική δηλαδή. Οκ, λέω, συνηθισμένα τα βουνά απ'τα χιόνια,:-D και συνέχισα κανονικά τη ζωή μου. Μέχρι σήμερα που σας γράφω δεν έχω αδιαθετήσει. Και η αλήθεια είναι ότι με μια αρνητική χοριακή την 31η μέρα του κύκλου, ουτε καν τοσο λίγο δεν θα έλπιζα σ'ένα λάθος του εργαστηρίου, ή σε μια καθυστερημένη σύλληψη...αν δεν είχα θέμα με το στήθος. Αυτή τη φορά το στήθος μου πρήστηκε κανονικά 1 βδομάδα πριν την αναμενόμενη περίοδο. Λίγο μετά όμως που ήταν να αδιαθετήσω, ο πόνος και το πρήξιμο μου κόπηκε μαχαίρι. Αυτό δεν μου έχει ξανασυμβεί ποτε, αν δεν αδιαθετήσω, ο πόνος δεν περνάει, μάλλον γίνεται χειρότερος όση καθυστέρηση και να έχω! Τώρα είμαι, αν δεν κάνω λάθος, στην 12η μέρα καθυστέρησης, το στήθος μια χαρά σαν να έχω μόλις αδιαθετήσει, όμως περίοδος άφαντη.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν σας έχει συμβεί αυτό με το στήθος, γιατί εμένα πρώτη φορά μου συμβαίνει. Και αν μπορεί αυτό το σύμπτωμα (το να σου κόβεται δηλαδή απότομα ο πόνος τους στήθους λίγο μετά την αναμενόμενη περίοδο) να οφείλεται σε μια εγκυμοσύνη!

Και πάλι σας λέω, ότι μετά από 7 χρόνια περίπου προσπαθειών για μωράκι, τα έχω ξεπεράσει όοοολα αυτά τα δήθεν συμπτώματα, ή την ανυπομονησία να κάνω τεστ κλπ. Είμαι πολύ χαλαρή, το έχω πάρει αδιάφορα το θέμα, αλλά λόγω αυτού με το στήθος μου, λίγο προβληματίστηκα και δεν ξέρω πως να το χειριστώ (μη μου πείτε μόνο να επαναλάβω χοριακή, είναι το χειρότερο μου οι βελόνες.....:mad:)

Σας ευχαριστώ πολύ για την υπομονή σας να διαβάσετε όλο αυτό το κατεβατό:oops:, καθώς και για τις απαντήσεις σας!

Καλησπερα!να σε ρωτησω κατι, οταν μετρας την καθυστερηση σου απο ποτε την μετρας αφου δεν εχεις σταθερο κυκλο?σε ρωταω γιατι κ εγω την μια εχω 34 την αλλη 36, 38 και δεν ξερω απο ποτε να μετραω για καθυστερηση!τελευταια περιοδο ειχα 9-5 και δεν ξερω ποτε να παω να κανω χοριακη για να δω και δεν μπορω να περιμενω!!:?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γεια σας! εχω καθηστεριση 10 μερες αν κανω την χωριακι θα μου βγει σιγουρα αν είμαι εγκυος?ελεγα να κανω τεστ αλλα μου ειπε μια φιλη να κανω κατευθείαν αυτό...εχω όμως πονους χαμηλα...:(

Link to comment
Share on other sites

γεια σας! εχω καθηστεριση 10 μερες αν κανω την χωριακι θα μου βγει σιγουρα αν είμαι εγκυος?ελεγα να κανω τεστ αλλα μου ειπε μια φιλη να κανω κατευθείαν αυτό...εχω όμως πονους χαμηλα...

Εαν έχεις καπως σταθερό κύκλο, τότε με 10 μέρες καθυστερηση σίγουρα θα δείξει. Κάνε χοριακή καλύτερα αντι για τεστ φαρμακείου. Τα πονάκια χαμηλά, εφόσον πρόκειται για εγκυμοσύνη, συνηθως δεν είναι κατι ανησυχητικό... Κι εγω τα είχα! Κάνε χοριακή να μάθεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

θα κανω μια χαζη ερωτηση αλλα την ειχα παντα απορια. Τις πρωτες μερες μετα την συλληψη δηλ. τις πρωτες 6-8 ημερες μεχρι να γινει η εμφυτευση στην μητρα τι πρεπει να προσεχουμε ωστε να μην επηρεασουμε αρνητικα την εμφυτευση; Καταρχην επηρεαζεται η εμφυτευση από την καθημερινη μας δραστηριοτητα (πχ δουλειες στο σπιτι κτλ) ή είναι άσχετο τελείως και μέχρι να έχεις καθυστέρηση είσαι οκ; δηλαδη ελευθερη να κανεις ο,τι θελεις; Επισης τα μπανια στην θαλασσα εχουν αντικτυπο;

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια ειμαι καινουυργια στην παρεα σας κ θελω την βοηθεια σας...εχω ενα αγορακι 18 μηνων κ ακομα θηλαζουμε...απο τοτε που γεννησα δεν εχω περιοδο...στις 2/9 ηρθαμε σε επαφη με τον αντρα μου...ποτε πρεπει να κανω χοριακη για σιγουρο αποτελεσμα?ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!!! Σας διαβαζω εδω και πολυ καιρο και πηρα την αποφαση να σας γραψω και εγω!!! τελευταια περιοδος μου ηταν στις 28-8. Ειχαμε επαφες στις 11,13,14,16,17,19,22.. Συνη8ως ο κυκλος μου ειναι 30-33 μερες. Δεν ξερω αν επεσα μεσα στις γονιμες. Περιμενω περιοδο σε 5-6 μερες περιπου. Αν κανω χοριακη β τωρα, θα δειξει αν ειμαι εγκυος;;; Το στηθος μου με ποναει αλλα πιο πολυ ποναει το αριστερο. Εχω κατι πονους χαμηλα εδω και μερες αλλα ισως ειναι επειδη περιμενω περιοδο.

i2P4p3.png
Link to comment
Share on other sites

SiLvia_, καλησπέρα, νομίζω ότι είσαι λίγο οριακά στο να δείξει αν πας τώρα.

Μπορεί να είναι χαμηλή ακόμα, επειδή είναι νωρίς, εσύ να είσαι έγκυος (που στο εύχομαι) και να απογοητευτείς άδικα. Περίμενε τουλάχιστον μέχρι την Παρασκευή (αν όχι μέχρι τη Δευτέρα, που ξέρω ότι είναι δύσκολο...)

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

SiLvia_, καλησπέρα, νομίζω ότι είσαι λίγο οριακά στο να δείξει αν πας τώρα.

Μπορεί να είναι χαμηλή ακόμα, επειδή είναι νωρίς, εσύ να είσαι έγκυος (που στο εύχομαι) και να απογοητευτείς άδικα. Περίμενε τουλάχιστον μέχρι την Παρασκευή (αν όχι μέχρι τη Δευτέρα, που ξέρω ότι είναι δύσκολο...)

Καλή επιτυχία

 

Ναι ειναι νωρις τελικα. Ρωτησα την μικροβιολογο. Ελπιζω ομως να επεσα μεσα στις γονιμες :?

i2P4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...