Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτοκρεμα δεν τρώει


nora

Recommended Posts

Εμάς παιδιά μετά από περίπου 20 μέρες προσπάθειας και μάλιστα άκαρπης... Το μυστικό ήταν ότι την ήθελε ζεστή .......

Μόλις άρχισα να την ζεσταίνω σε μπεν μαρί την τρώει όλη...Όχι βέβαια με τρέλλα αλλά δεν σφραγίζει το στόμα όπως πριν....

Όπως επίσης και το νερό για να το πιει πρέπει να είναι λίγο χλιαρό..

Όχι τόσο ζεστό όσο το γάλα απλά να μην έχει κρυώσει...

 

Τι να πω άβυσσος η ψυχή των μωρών...

 

 

line_flow_blue_beg_40_time_1219204800_text_d4ef20eaeff5f4f3eff5eddceae920eceff520e5dfede1e920.gif

Όταν ο άνθρωπος προγραμματίζει ο Θεός γελάει…!!

Κι εμένα δεν έτρωγε με τίποτα φρουτόκρεμα και δοκίμασα το μυστικό σου και την Εφαγε όλη!!!!! έπαθα πλάκα μιλάμε μεέσωσες! !

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τι να πω το κάθε μωρό έχει τα δικά του χούγια...εμένα τη φρουτόκρεμα την θέλει κρύα! Και μόλις την φτιάχνω την βάζω για 10 λεπτάκια στο ψυγείο...χαχα

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλημερα!

κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.ειναι λιγες μερες τωρα που εχουμε ξεκινησει τα φρουτα.μηλο μπανανα αχλαδι διναμε στην αρχη τα ετρωγε παντα με ευχαριστηση-δε μπορουσα να καταλαβω ποτε χορταινεκ ποτε οχι-το προβλημα ειναι οτι εκανε δυσκιλιοτητα.τη φταει?ο συνδυασμος των φρουτων?το μηλο κ η μπανανα απο μονα τους δε κανουν δυσκιλιοτητα?ο παιδιατρος ειπε να δινουμε ενα φρουτο τι φορα για να δουμε τι φταει.να βαλω μεσα στη φρουτοκρεμα χυμο πορτοκαλι?βοηθαει?να δινω μονο χυμους μεχρι να φτιαξει το θεμα με τη δυσκιλιοτητα?

ευχαριστω πολυ.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

κοψε τη μπανανα το συντομοτερο!!!!!αυτη ευθυνεται για τη δυσκοιλιοτητα.βρασε για 10 λεπτα μηλο και αχλαδι στραγγισε τα κ μετα πολτοποιησε τα και δωστα στο παιδι.θα το βοηθησουν αρκετα ;)και σιγα σιγα ανα εβδομαδα εισαγεις κ απο ενα φρουτο εποχης.

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης μπορεις να στειψεις και ροδι να της δωδεις να πιει θα της κανει πολυ καλο . εμενα το επινε σαν τρελλος ωσπου ξαφνικα μια μερα το εκοψε:(:(:(.του το βαζω ομως στη φρουτοκρεμα;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης για την δυσκοιλιότητα κάνει πολύ καλό το χαμομήλι. Ειχα το ίδιο πρόβλημα και του έφτιαχνα όλα τα γάλατα του με χαμομήλι αντί για νερό. Εννοείται μου το είχε πει η γιατρός. Αλλά του λουλουδάκι το χαμομήλι, όχι το έτοιμο το σακουλάκι.

Και όσο μπορείς να του δίνεις και νερό, βοηθάει.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.ειναι λιγες μερες τωρα που εχουμε ξεκινησει τα φρουτα.μηλο μπανανα αχλαδι διναμε στην αρχη τα ετρωγε παντα με ευχαριστηση-δε μπορουσα να καταλαβω ποτε χορταινεκ ποτε οχι-το προβλημα ειναι οτι εκανε δυσκιλιοτητα.τη φταει?ο συνδυασμος των φρουτων?το μηλο κ η μπανανα απο μονα τους δε κανουν δυσκιλιοτητα?ο παιδιατρος ειπε να δινουμε ενα φρουτο τι φορα για να δουμε τι φταει.να βαλω μεσα στη φρουτοκρεμα χυμο πορτοκαλι?βοηθαει?να δινω μονο χυμους μεχρι να φτιαξει το θεμα με τη δυσκιλιοτητα?

ευχαριστω πολυ.

 

Πολυ μικρο δεν ειναι το μωρο σου που του αρχισες απο τωρα τα φρουτα;Δωστου και λιγο χαμομηλι, βοηθαει στη δυσκοιλιοτητα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.ειναι λιγες μερες τωρα που εχουμε ξεκινησει τα φρουτα.μηλο μπανανα αχλαδι διναμε στην αρχη τα ετρωγε παντα με ευχαριστηση-δε μπορουσα να καταλαβω ποτε χορταινεκ ποτε οχι-το προβλημα ειναι οτι εκανε δυσκιλιοτητα.τη φταει?ο συνδυασμος των φρουτων?το μηλο κ η μπανανα απο μονα τους δε κανουν δυσκιλιοτητα?ο παιδιατρος ειπε να δινουμε ενα φρουτο τι φορα για να δουμε τι φταει.να βαλω μεσα στη φρουτοκρεμα χυμο πορτοκαλι?βοηθαει?να δινω μονο χυμους μεχρι να φτιαξει το θεμα με τη δυσκιλιοτητα?

ευχαριστω πολυ.

 

κ εδω απο 4 μηνων αρχιζουμε φρουτα κ φαγητα.φρουτα δινουμε μηλο αχλαδι.μπανανα σε κανενα μηνα δωσε.πορτοκαλι δινουμε απο 7 μηνων,ειναι μικρο ακομα για οξυνα φρουτα.απο φαγητα μεχρι 5 μηνων δινουμε πατατα καροτο σελινο για 2 βδομαδες κ μετα προσθετουμε κοτοπουλο η μοσχαρι.επισης κρεμα ρυζαλευρο για τον 4ο μηνα κ απο τον 5ο βανιλια εννοειται σε μωρα που δε θηλαζουν κ πινουν γαλα σκονη.

Link to comment
Share on other sites

sas efxaristo poli oles!!afto me to vrasimo tha to dokimaso.pros to paron eipe o paidiatros na kopsoume ta frouta na doume ti ftaei.k meta na ta dosoume ena ena.mallon afti ti fora tha perimeno mexri ton 6o na tis ksanadoso.efxaristo!!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περίμενε λίγο, είναι νωρίς ακόμη. Και καλό θα είναι όταν ξαναρχίσεις να πηγαίνεις ένα-ένα τα φρούτα, γενικά μην ξεκινάς πολλές αλλαγές ταυτόχρονα (π.χ. την ίδια στιγμή που εισάγεις το μήλο να του δώσεις και πορτοκαλάδα για πρώτη φορά, λέω εγώ τώρα), γιατί σε περιπτώσεις όπως είναι η δυσκοίλια ή η διάρροια, γενικά σε οτιδήποτε συμβεί, δε θα ξέρεις τι απόλα είναι.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Περίμενε λίγο, είναι νωρίς ακόμη. Και καλό θα είναι όταν ξαναρχίσεις να πηγαίνεις ένα-ένα τα φρούτα, γενικά μην ξεκινάς πολλές αλλαγές ταυτόχρονα (π.χ. την ίδια στιγμή που εισάγεις το μήλο να του δώσεις και πορτοκαλάδα για πρώτη φορά, λέω εγώ τώρα), γιατί σε περιπτώσεις όπως είναι η δυσκοίλια ή η διάρροια, γενικά σε οτιδήποτε συμβεί, δε θα ξέρεις τι απόλα είναι.

 

nai etsi einai.oso k an thelo na tis ksanadoso-mias k edeikse oti tis aresoun tha perimeno.sxetika me to rizalevro k ti vanilia dokimasa k ta 2-to rizalevro oute pou na to ftisei ti vanilia mia fora efage defteri oxi.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να στο κάνει αρκετές φορές αυτό. Εμένα στην αρχή και οι δύο ούτε κουταλιά. Η μία με το ζόρι κάτι πήγαινε κι ερχότανε, η άλλη το έραβε κανονικότατα. Μετά από κάποιο διάστημα, άνοιγαν το στόμα και μόνο που καταλάβαιναν ότι έρχετε η ώρα της κρέμας :)

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοψε τη μπανανα το συντομοτερο!!!!!αυτη ευθυνεται για τη δυσκοιλιοτητα.βρασε για 10 λεπτα μηλο και αχλαδι στραγγισε τα κ μετα πολτοποιησε τα και δωστα στο παιδι.θα το βοηθησουν αρκετα ;)και σιγα σιγα ανα εβδομαδα εισαγεις κ απο ενα φρουτο εποχης.

 

αρέσει αυτό στα μωράκια;;; το τρώνε ;;; εγω που δοκίμασα το καημένο δείχνει να αηδιάζει;;

Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως να στο κάνει αρκετές φορές αυτό. Εμένα στην αρχή και οι δύο ούτε κουταλιά. Η μία με το ζόρι κάτι πήγαινε κι ερχότανε, η άλλη το έραβε κανονικότατα. Μετά από κάποιο διάστημα, άνοιγαν το στόμα και μόνο που καταλάβαιναν ότι έρχετε η ώρα της κρέμας :)

 

εμεις με το φαγητο παντα ειχαμε τα θεματακια μας.προς το παρον θα μεινουμε στο γαλα-μπορει να τρελαινεται για τα φρουτα αλλα απ οτι μας εδειξε ειναι νωρις γ αυτην.σχετικα με τη βανιλια εχω δοκιμασει να της δωσω ξανα μετα απο μερες αλλα δεν....αν αποφασισει κατι τερμα δεν αλλαζει που να χτυπιεσαι κατω.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοφια μου με συγχωρεις που θα καταχραστω το θεμα σου (ετσι κι αλλιως σου εχω πει την αποψη μου σε αυτα τα ερωτηματα ;) ) απλα θα ηθελα να ρωτησω κι εγω τις μανουλες κατι που πραγματικα με προβληματιζει πολυ:

Η δικια μου η κορουλα ειναι 10 μηνων και ξεκινησε φρουτοκρεμα στον 5ο μηνα. Απο τοτε εχουμε δοκιμασει πολλα φρουτα (ηταν καλοκαιρι οταν ξεκινησαμε και ειχε πολλα φρουτα) οπως μηλο, αχλαδι, μπανανα, νεκταρινι, ροδακινο, πεπονι, βανιλια, μανταρινι και τα ετρωγε ΟΛΑ με ευχαριστηση. ΠΟΤΕ δεν με δυσκολεψε για να φαει φρουτο.

Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι πως καταλαβαινουμε αν κανει αλλεργια σε καποιο. Ρωταω γιατι θα ηθελα να της δωσω πορτοκαλι να δοκιμασει, αλλα εχω ακουσει πως κανει πολλες αλλεργιες και το φοβαμαι!

Εσεις τι λετε? Να της δωσω? Κι αν κανει αλλεργια πως το καταλαβαινω και κυριως πως το αντιμετωπιζω?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ένας τρόπος να το καταλάβεις είναι να της δώσεις συγκεκριμένη φρουτόκρεμα που ξέρεις οτι την τρώει και δεν της δημιουργεί θέματα, συν το πορτοκάλι. Με άλλα λόγια, το μόνο διαφορετικό από άλλες φορές να είναι μονο το πορτοκάλι. Αν δεις κάποια αντίδραση, τότε λογικά θα οφείλεται σε αυτό (αλλά εκείνη την ημέρα να μην΄εχεις αλλάξει και κάτι άλλο ταυτόχρονα στη διατροφή της. Δηλαδή, μην προσθέσεις πορτοκάλι στη φρουτόκρεμα και να δώσεις, λέω εγώ τώρα, αυγό για πρώτη φορά, γιατί αν αντιδράσει ο οργανισμός της δε θα ξέρεις αν οφείλεται στο πορτοκάλι ή στο αυγό). Επειδή είχαμε για μήνες ένα θέμα με διάρροιες, η παιδίατρος μας είχε απαγορέψει το πορτοκάλι, γιατί μπορεί σε ευαίσθητα παιδιά να προκαλέσει τέτοιες αντιδράσεις. Κάτι άλλο να κάνει το πορτοκάλι δε γνωρίζω. Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Λεω απο αυριο να αρχισω να της δινω..

Της εδινα κανονικα μηλο - αχλαδι - μπανανα - μανταρινι οποτε λεω να αντικαταστησω το μανταρινι με ποροκαλι! Απλα θα βαλω λιγο για αρχη και βλεπουμε! Οσο για αυτο που μου ειπες, θα το προσεξω να μην φαει δηλαδη κατι αλλο καινουριο περα απο το πορτοκαλι για να δω αν θα την πειραξει και να ειμαι σιγουρη πως την πειραζει αυτο κι οχι κατι αλλο!

Ευχαριστω πολυ!!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας.ειναι λιγες μερες τωρα που εχουμε ξεκινησει τα φρουτα.μηλο μπανανα αχλαδι διναμε στην αρχη τα ετρωγε παντα με ευχαριστηση-δε μπορουσα να καταλαβω ποτε χορταινεκ ποτε οχι-το προβλημα ειναι οτι εκανε δυσκιλιοτητα.τη φταει?ο συνδυασμος των φρουτων?το μηλο κ η μπανανα απο μονα τους δε κανουν δυσκιλιοτητα?ο παιδιατρος ειπε να δινουμε ενα φρουτο τι φορα για να δουμε τι φταει.να βαλω μεσα στη φρουτοκρεμα χυμο πορτοκαλι?βοηθαει?να δινω μονο χυμους μεχρι να φτιαξει το θεμα με τη δυσκιλιοτητα?

ευχαριστω πολυ.

 

 

σιγουρα η μπανανα ειναι φρουτο που προκαλει δυσκοιλιοτητα αλλα δεν νομιζω να βαζεις και πολυ ετσι δεν ειναι?κι οταν ειναι αλεσμενη με αλλα φρουτα δεν δημιουργει δυσκοιλιοτητα.

μηπως φταει το γαλα?θηλαζεις η δινεις σκονη?

 

 

Σοφια μου με συγχωρεις που θα καταχραστω το θεμα σου (ετσι κι αλλιως σου εχω πει την αποψη μου σε αυτα τα ερωτηματα ;) ) απλα θα ηθελα να ρωτησω κι εγω τις μανουλες κατι που πραγματικα με προβληματιζει πολυ:

Η δικια μου η κορουλα ειναι 10 μηνων και ξεκινησε φρουτοκρεμα στον 5ο μηνα. Απο τοτε εχουμε δοκιμασει πολλα φρουτα (ηταν καλοκαιρι οταν ξεκινησαμε και ειχε πολλα φρουτα) οπως μηλο, αχλαδι, μπανανα, νεκταρινι, ροδακινο, πεπονι, βανιλια, μανταρινι και τα ετρωγε ΟΛΑ με ευχαριστηση. ΠΟΤΕ δεν με δυσκολεψε για να φαει φρουτο.

Αυτο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι πως καταλαβαινουμε αν κανει αλλεργια σε καποιο. Ρωταω γιατι θα ηθελα να της δωσω πορτοκαλι να δοκιμασει, αλλα εχω ακουσει πως κανει πολλες αλλεργιες και το φοβαμαι!

Εσεις τι λετε? Να της δωσω? Κι αν κανει αλλεργια πως το καταλαβαινω και κυριως πως το αντιμετωπιζω?

 

 

εγω της δινω χυμο πορτοκαλι στυμενο απο 8 μηνων.αλλα αλλο η δικια μου κορη.

της το εδινα στην αρχη σε ποτηρακι που δεν σταζει.μηπως α το δοκιμασεις ετσι χωριστα απο το να το βαλεις με ολα τα φρουτα?

νομιζω οτι ετσι θα καταλαβεις αν κανει αλλεργια.

αλλα πρωτα να ρωτησεις την γιατρο σου...

Link to comment
Share on other sites

οταν βραζουμε τα φρουτα βγαζουν ολη τη γλυκα τους και ειναι κ πολυ πιο ευπεπτα!!!!εγω ακομα κ τωρα καμια φορα του βραζω το μηλο η το αχλαδι για να του αλλαζει η γευση αν κ εδω που τα λεμε δεν εχω αφησει φρουτο που να μην του το δωσω...;)

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φαίη 1986 κάνε αυτό που σου είπε η tarshou αλλά όχι μόνο για μία μέρα.

Πρέπει να έρθει το παιδί σε "επαφή" με το καινούργιο φρούτο/φαί για 2-3 μέρες για να δεις αν θα κάνει αλλεργία. Με την μία φορά μπορεί να μην ενεργοποιηθεί ο μηχανισμός της αντίδρασης του σώματος. Εμένα η γιατρός ότι καινούργιο έδινα, μου είχε πει να το κράταω για 3 μέρες και μετά μπορούσα να προσθέσω και κάτι άλλο καινούργιο.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θηλαζω δινουμε γαλα σε σκονη-αλμιρον.περιμενω να ερθει ο παιδιατρος να την δει να μου πει τι φρουτα να δωσω και πως σε τι αναλογια και κυριως ποτε.σας ευχαριστω ολουσ για τις απαντησεις σας!!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
:( ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΟΠΩΣ Κ ΝΕΑ ΜΑΜΑ,Η ΜΠΟΥΜΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 5 1/2 ΜΗΝΩΝ Κ ΕΧΟΥΜΕ ΙΔΕΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΚΡΕΜΟΥΛΕΣ ΒΑΝΙΛΙΑ Κ ΚΡΕΜΑ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ,ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΝΩ ΤΡΩΕΙ ΛΑΙΜΑΡΓΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ( ΜΗΛΟ-ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΑΧΛΑΔΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ Μ'ΑΦΗΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑ) ΔΟΚΙΜΑΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΛΙΓΟ ΕΤΟΙΜΗ ΣΚΟΝΗ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ Κ ΤΗΝ ΦΤΥΝΕΙ,Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΟΜΠΟΣΤΑ Η ΜΗΠΩΣ ΦΕΥΓΟΥΝ ΟΙ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ;ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΕΤΟΙΜΗ ΚΡΕΜΑ ΕΜΠΟΡΙΟΥ ΠΡΙΝ ΚΛΕΙΣΕΙ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ;HELPPPPP ΖΗΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ ΜΕΓΑΛΩΝΩ ΜΟΝΗ Μ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΜΑΣ ΛΑΚΗΣΕ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ Κ ΕΧΩ ΠΕΛΑΓΩΣΕΙ!!!!!

bZA8p2.png

:lol: ΜΕ ΛΕΝΕ ΠΑΝΩΡΑΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΕΝΩ ΤΡΩΕΙ ΛΑΙΜΑΡΓΑ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ( ΜΗΛΟ-ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ-ΑΧΛΑΔΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ Μ'ΑΦΗΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΝΑΝΑ)

 

γιατί δεν σε αφήνει μπανάνα έχει κάποιο πρόβλημα η μικρή?

 

 

προτείνω:

  • ένα κουταλάκι ζάχαρη (το οποίο σιγα - σιγά θα μειώνεις)
  • φρουτόκρεμα εμπορίου με μισό μήλο (προδευτικά θα αυξάνεις την ποσότητα φρούτου και θα μειώνεις την εμπορίου, αν δεν θέλεις φρουτόκρεμα βάλε από τη κρέμα βανίλια)
  • μη βάζεις πορτοκάλι

φιλιά ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...