Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φρουτοκρεμα δεν τρώει


nora

Recommended Posts

Κι εγω μπισκοτα της εβαλα σημερα που ξεκινησαμε τη φρουτοκρεμα και την εφαγε ολη ενω το ρυζαλευρο ουτε που να το δει!!!!!!

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 270
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κι εγω μπισκοτα της εβαλα σημερα που ξεκινησαμε τη φρουτοκρεμα και την εφαγε ολη ενω το ρυζαλευρο ουτε που να το δει!!!!!!

Ποσο μηνων ειστε?Κανει απο την αρχη να φαει μπισκοτα?δεν εχουν αυγο?

Ρυζαλευρο ποιο?βιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επιτελους εχω ξανα internet !!!

 

Δυστυχως εχω συνδεση με το κλειδακι της wind γιατι ειμαι στην Χαλκιδικη και ειναι ... της υπομονης :(

 

Λοιπον με την μπεμπα μου ασχημα τα πραγματα.

 

Δεν τρωει ΤΙΠΟΤΑ :?

 

Δοκιμασα μπανανα, ροδακινο, αχλαδι, νεκταρινι, κερασι, μηλο σε ολους τους συνδιασμους. Εφαγε ελαχιστο μπανανα-κερασι αλλα δεν της ξαναεδωσα γιατι της εφερε διαρροια (το κερασι μαλλον).

 

Ρυζαλευρο ουτε και αυτο θελει να το βλεπει.

 

Προσπαθησα να της το δωσω με διαφορα κουταλακια και μπολακια μηπως και την ξεγελασω, ακομα και με μπιμπερο που ανοιξα σχεδον τελειως την θηλη (καουτσουκ και σιλικονης φυσικα) αλλα ματαια ... ...

 

Θηλαζει βεβαια μια χαρα μεχρι στιγμης.

 

Νομιζω οτι δεν ειναι ετοιμη ακομα για κρεμουλες. Σκεφτομαι να την αφησω ησυχη για 1-2 εβδομαδες και να ξαναδοκιμασω.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

bizoudaki δεν πειραζει,θα φανε τα μικρουλια μας που θα παει...

Δεν μου λες,δεν ανοιγε ιτο στομα ή αναγουλιαζει που ειχες γραψει πιο πανω.Εμενα αναγουλιαζει και σταματαω να της δινω γιατι φοβαμαι μη μου κανει εμετο.

Οταν αναγουλιαζει σταματας ή της δινεις μετα από λιγο?

Εγω προχτες της εδωσα νερο και, ενω φανηκε να της αρεσει,εκανε εμετο μετα και εβγαλε και το γαλα που ειχε πιει νωριτερα....

Αποφασισα να μην της δωσω νερο ξανα προς το παρον,και να δοκιμαζω καθε μερα λιγο τα φρουτακια με δικο μου γαλα μεσα...να δουμε πως θα παει!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω μπισκοτα της εβαλα σημερα που ξεκινησαμε τη φρουτοκρεμα και την εφαγε ολη ενω το ρυζαλευρο ουτε που να το δει!!!!!!

Ποσο μηνων ειστε?Κανει απο την αρχη να φαει μπισκοτα?δεν εχουν αυγο?

Ρυζαλευρο ποιο?βιολογικο?

Ειμαστε 6 μηνων.Οχι βιολογικο,το απλο.Δεν το τρωει με τιποτε.Τα μπισκοτα τα βαζω μετα απο συμβουλη του παιδιατρου και την τσακιζει με αυτα τη φρουτοκρεμα.Οσο για το αν περιεχουν αυγο....Τι να σου πω??Παντως καλυτερα να τρωει την κρεμα με μπισκοτακια παρα να μην την τρωει καθολου.

Κραταω επιτελους το ονειρο της ζωης μου στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θάλια κάπως έτσι έφτασα στο συμπέρασμα ότι πρέπει να του βάλω μπισκότο στην φρουτόκρεμα...

δοκίμασε το αν θες... άλλο το μπισκότο, άλλο η μπισκοτόκρεμα...

εμένα έτσι την τρωει

 

Χθες εβαλα και λιγο καρπουζακι και το φαγε καλυτερα!Να σας πω και του στραβουτ το δικιο πεινουσε και πολυ γιατι κοιμηθηκε παραπανω και ξυπνησε λιμασμενε!Θα δοκιμασω και με μιραντα σημερα!Τωρα να πω και κατι αλλο εγω τα χορταινει τα δικα σας η φρουτοκρεμα?Εμενα αν την φαει ολη σε 3 ωρες πειναει ενω αλλιως αντεχει και παραπανω για να μην πω αν δεν την φαει ολη η γκρινια της αρχιζει απο νωρις!Ειναι και Φαγανουλα!

Link to comment
Share on other sites

Frene στην αρχη την ξεγελαω με το κουταλακι σιλικονης και οπως παιζει με αυτο και το δαγκωνει της βαζω και μια κουταλιτσα κρεμα στο στομα.

 

Μολις καταλαβει την γευση, στραβωνει τα χειλακια με αηδια και το κλειδωνει το στοματακι.

 

Στο καπακι της δινω με το δαχτυλο μου λιγη κρεμα. Ανοιγει παλι αυτη το στοματακι -με εμπιστευεται το χαϊβανακι μου :) - αλλα μετα τα ιδια. Μολις καταλαβει την γευση το φτυνει και κλεινει για παντα το στοματακι :?

 

Και μετα φυσικα την πιανει γκρινια, αρχιζει και στριφογυριζει στο καροτσι της (εκει την στριμωχνω για να φαει), τραβαει τα ρουχα της κτλ.

 

Αν της δωσω ομως να θηλασει στο καπακι το τρωει μια χαρα!!!

 

Επισης εχω προσπαθησει να την ταισω ολες τις ωρες της ημερας και σε ολα τα σταδια πεινας πχ τρελλα πεινασμενη, στην ωρα του επομενου γευματος, ψιλοχορτατη απο το γαλα μου ... ...

 

Την Τριτη θα παμε παιδιατρο για εμβολιο και θα το συζητησω μαζι του.

 

Εξαντλησα και ολα τα δειγματακια που μου ειχε δωσει απο διαφορετικες εταιριες οποτε αποκλειω ετσι την πιθανοτητα να μην της αρεσει καποια συγκεκριμενη φιρμα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εμεις ειχαμε το ιδιο προβλημα. Δεν ετρωγε φρουτοκρεμα με τιποτα. Σφραγιστο το στομα. Αμα τη θηλαζα βεβαια ετρωγε μια χαρα. Και ετσι ξαφτικα μια μερα της ηρθε να φαει. Βεβαια ειχα δοκιμασει ολους τους δυνατους συνδυασμους. τωρα μας αρεσει να τρωμε τη φρουτοκρεμα σε ποτηρι κανονικο (του ουισκου για να καταλαβετε!!!) ενα συγκεκριμενο ομως με ενα σχεδιακι επανω, με κανονικο κουταλακι δικο μας και ενα μπισκοτακι nutricia μεσα. Τρωμε στις καλες μας περιπου ενα τετοιο ποτηρι. Και ολο να μην το φαει ειμαι τρισευτιχισμενη εννοειται. Τρωμε τωρα πεπονι, καρπουζι, ροδακινο, βερικοκο, αχλαδι, πορτοκαλι. Δηλ οτι εχω σπιτι. Αυτα για ιδεες...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ ρε παιδιά, για να φάει η μικρή τη φρουτόκρεμα γύριζα όλο το σπίτι με το καρεκλάκι του φαγητού για να βρω την κατάλληλη θέα μήπως και ξεχαστεί και ανοίξει το στόμα. Βρήκα λοιπόν μία γωνία του σαλονιού με θέα προς το μπαλκόνι (αριστερά γιατί δεξιά δεν τρώει) όπου εκεί μου φέρνει τις λιγότερες αντιστάσεις :D

Είναι 3η ημέρα σήμερα που το κόλπο έπιασε. Αν αλλάξει γνώμη, θα βρω κάτι άλλο. Αυτό κάνω εξάλλου εδώ και 20 ημέρες που ξεκινήσαμε τα φρούτα.

Επιμένω όμως στα φρέσκα ,χωρίς άλλες προσμίξεις και ας φτάνω στα όριά μου όταν μου τα φτύνει στα μούτρα γκρινιάζοντας και κοιτώντας με με παράπονο του τύπου "εγώ πεινάω και εσύ με βασανίζεις!!".

Μετά μπαίνουμε όλοι μαζί κάτω από το ντους για βιλογικό καθαρισμό :D:D

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάντως επειδή διαβάζω ότι κάποιες ταλαιπωρείστε για αρκετή ώρα, να σας πω ότι πάνω από 20-30 λεπτά δεν έχει νόημα το τάισμα

το παιδί πρέπει να έχει τελειώσει και όχι να έχει γίνει μαρτύριο και για αυτό και για τον γονιό

επιπλέον ειδικά στα φρούτα οι βιταμίνες χάνονται μετά από κάποια ώρα και είναι άχρηστη η ολη προσπάθεια

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα!

Αν κάνω όλα τα γνωστά κόλπα και το στόμα παραμένει σφραγισμένο, σταματάω και απλά δίνω νωρίτερα (και ίσως λίγη παραπανω ποσότητα) το επόμενο γεύμα.

Αύριο πάλι! Δεν πειράζει...

Με δύο μωρά δεν είχα την πολυτέλεια να επιμείνω πάρα πολύ, οπότε κατάλαβα ότι ότι η πίεση μόνο κακό κάνει. Κάποια μαγική στιγμή γίνεται ένα "μπραφ" και όλα πάνε ρολόι...

line_m121_beg_xbliz43_time_1199768400_text_cbe7f4fe2026616d703b20cde9eafcebe1f220.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρε παιδιά, για να φάει η μικρή τη φρουτόκρεμα γύριζα όλο το σπίτι με το καρεκλάκι του φαγητού για να βρω την κατάλληλη θέα μήπως και ξεχαστεί και ανοίξει το στόμα. Βρήκα λοιπόν μία γωνία του σαλονιού με θέα προς το μπαλκόνι (αριστερά γιατί δεξιά δεν τρώει) όπου εκεί μου φέρνει τις λιγότερες αντιστάσεις :D

 

Ειναι κατι ατιμα τα μωρακια μας :P:P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το εχω ξαναπει.. δεν της εδωσα για παρα πολυ καιρο φρεσκα φρουτα.. και ξαφνικα ενα πρωι που της εδωσα τα εφαγε, δοκιμαστε και λιγο αποχη να δειτε ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω παντως το εχω ξαναπει.. δεν της εδωσα για παρα πολυ καιρο φρεσκα φρουτα.. και ξαφνικα ενα πρωι που της εδωσα τα εφαγε, δοκιμαστε και λιγο αποχη να δειτε ..

Ποσο πολυ καιρο δηλαδη?10 μερες?

Εγω εχω 2 βδομαδες που δινω και νομιζω οτι παμε καλουτσικα,γιατι τρωει καποιες κουταλιες και λιγο με την πιπιλα.Φυσικα τρωει πολυ λιγοτερο απο ολοκληρη μεριδα,αλλά δεν αγχωνομαι,σιγα σιγα!

Να ρωτησω με την ευκαιρια,εσεις μετα τα φρουτα δινεται γαλα αμεσως ή αφηνετε να περασει λιγη ωρα?(οταν δεν τρωει ολοκληρη την μεριδα εννοω)

Link to comment
Share on other sites

εγω την αφησα για ενα μηνα, στο διαστημα αυτο της εδινα σκονη φρουτοκρεμα, αν δεν ετρωγε και αυτη, τιποτα.. στο ςπομενο γευμα.

η παιδιατρος μου ειχε πει να συμπληρωνω με γαλα.

και εγω εκανα τις απατεωνιες με την πιπιλα ωσπου πισμωσε εντελως και σφραγιζε το στομα.. δηλ εφερα αντιθετα αποτελεσματα.

τωρα τι να σου πω στη δικη μου επιασε με την αποχη :)

Link to comment
Share on other sites

Υπομονή καλά μου κορίτσια!Θα έρθει το πλήρωμα του χρόνου και θα φάνε!Έμας μας π'ηρε 10 μήνες περίπου.Τρελαίνεται να τρώει φρούτα μόνη της ή εναλλακτικά τριμμένα στον χοντρό τρίφτη.Μετά από τη μεγάλη μου που τα ήθελε όλα λιωμένα τελείως μου φαίνεται πολύ παράξενο να βλέπω την Άννα με μισό βερύκοκο στο χέρι να το καταφένρι μια χαρά αλλά αφού έτσι τη βρίσκει εμείς πάμε πάσο. Πάντως κι εγώ για μεγάλο διάστημα είχα σταματήσει να της ετοιμάζω φρουτρόκρεμα και μόνο αν ζητούσε από τα δικά μας της έδινα και έτσι τα καταφέραμε τελικά!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα που η δικιά μου ετρωγε φρούτα απο τον 6 μέχρι 1.5 χρονων κάθε μέρα και με ευχαριστηση, και ξαφνικά δεν θέλει να την βλέπει? Εχει 8 μήνες δεν θέλει με τιποτα να φάει φρούτα. Ούτε αλεσμένα ούτε ολόκληρα....

.png
Link to comment
Share on other sites

ξανάρχισε να τρώει εδω και 5 μερες έτσι ξαφνικά :wink: τί να πώ...χαίρομαι!

 

Φαση ηταν και περασε! :)

 

 

Και μια που το φερε η κουβεντα,ενα γευμα φρουτοκρεμας, για τι ποσοτητα μιλαμε;Και μετα τα φρουτα στο καπακι θηλασμος?

Link to comment
Share on other sites

η ποσοτητα συνηθως σε ενα πληρες γευμα ειναι οσο να γεμιζει το μπωλακι.. εμεις τωρα τρωμε 2 αχλαδια, μιση μπανανα, 1/4 μηλο και την τρωει μια χαρα και με το παραπανω και μετα τιποτα μεχρι το επομενο γευμα.. δοκιμαζα μερες μερες μηπως θελει γαλα αλλα δεν επινε ουτε γουλια.. στην αρχη και πριν ολοκληρωθει το γευμα επινε και το γαλατακι του μια χαρα!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

η ποσοτητα συνηθως σε ενα πληρες γευμα ειναι οσο να γεμιζει το μπωλακι.. εμεις τωρα τρωμε 2 αχλαδια, μιση μπανανα, 1/4 μηλο και την τρωει μια χαρα και με το παραπανω και μετα τιποτα μεχρι το επομενο γευμα.. δοκιμαζα μερες μερες μηπως θελει γαλα αλλα δεν επινε ουτε γουλια.. στην αρχη και πριν ολοκληρωθει το γευμα επινε και το γαλατακι του μια χαρα!! :wink:

 

Σε ευχαριστω πολυ!!

Εμεις ακομη τρωμε λιγο,οποτε μετα πινουμε κανονικα το γαλατακι μας!

Φανταζομαι οτι σιγα σιγα θα αρχισει να τρωει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...