Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Καλησπερα σας, γνωριζει κανεις τι γινεται στο τμημα προγενετικου ελεγχου του νοσοκομειου αλεξανδρας που βρισκεται στην λαμψακου 6; κανουν καλη δουλεια η σε ξεπετανε και εκει. εχω κλεισει ραντεβου τον ερχομενο μηνα για την γυναικα μου. μηπως ξερετε και την τιμη; διαβαζοντας εχω αρχισει και αγχονομαι. Εχω καταλαβει οτι το θεμα της εγκυοσυνης εχει γινει εμπορειο οποτε εφοσον εδω υπαρχουν λεφτα ο καθενας θελει να εχει μεριδιο. Δεν πρεπει να μας πιανουν κοροιδα ομως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από εμένα,

 

Διάβασα με πολύ προσοχή όλο το σχετικό θέμα και τις 16 σελίδες καθώς έχω και εγώ ραντεβού για την αυχενική διαφάνεια στις 24.10 στο "Ιατρική Μητέρας - Εμβρύου".Διανύω την 12ψ εβδομάδα κύησης. Την εξέταση θα μου την κάνει η γιατρός που με παρακολουθεί. Της έχω εμπιστοσύνη αλλά με αυτά που διάβασα εδώ έχω φοβηθεί αρκετά. :confused:

 

Διαβάζοντας και σε άλλα φόρουμ τελικά η εξέταση αυχενικής διαφάνειας "διαβάζει" ποσοστά και πιθανότητες? :?:

Επίσης , πολλές μητέρες κατέληξαν σε τροφοβλάστη μιας και τα αποτελέσματα της αυχενικής ή της PAPP-A ήταν αντικρουόμενα.

 

Θα σας πω και εγώ το τι αντιμετώπισα την Παρασκευή που λογικά θα έχω και κάποια αποτελέσματα.

 

Κάποια μητέρα που να έχει κάποια άποψη για το συγκεκριμένο κέντρο θα με βοηθούσε απίστευτα αν μου έστελνε με πμ κάποια στοιχεία.

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και πάλι!

 

Την κάναμε τελικά την αυχενική διαφάνεια.

 

Η όλη διαδικασία κράτησε περίπου 30 λεπτά και όλα ευτυχώς είναι καλά.

Το χαρτί που πήρα αναφέρει με λεπτομέρεια τις μετρήσεις και τα ποσοστά για τα σύνδρομα.

 

Επίσης πρέπει να αναφέρω ότι μαζί με την υπογραφή της γιατρού , φαίνεται και αριθμός πιστοποίησης.

 

Ελπίζω για καλά αποτελέσματα σε όλες τις μέλλουσες μανούλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας! είμαι 9εβδ.κ 6 ημ. κ σε μια εβδομάδα έχω ραντεβού για υπέρηχο στον γιατρό μου όπου κ μου είπε πως θα μου κλείσει ραντεβού στο γένεσις γύρω στις 25/11 για την αυχενική...στην αρχή απ'τα λεγόμενα του κατάλαβα ότι θα μου την κάνει ο ίδιος αλλά μετά προφανώς(το ξανασκέφτηκε) κ επειδή είναι 2 τα μωράκια είπε πως θέλει να την κάνει ένας πιο ειδικός υπερηχολόγος...εχει κάνει κάποια κοπέλα αυχενική στο γένεσις?κι αν ναι πως ήταν σαν εμπειρία κ ποιο το κόστος?

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχω παράδειγμα από φιλικό μου ζευγάρι που έκανε όλους τους μεγάλους υπερήχους σε πιστοποιημένη γιατρό (που πολυδιαφημίζεται εδώ μέσα) και το παιδί βγήκε με πολλές συγγενείς ανωμαλίες. εμβρυολόγος τους διαβεβαίωσε ότι μία από αυτές τουλάχιστον έπρεπε να είχε φανεί στη β-επιπέδου.

όταν ζήτησαν τα ρέστα από την πιστοποιημένη, αυτή τους το έπαιξε κινέζος.

 

 

sofi@p, δεν ξέρω αν την έχεις ήδη κατονομάσει (ζητώ συγγνώμη αν το έχεις κάνει, αλλά δεν έχω πάρα πολύ χρόνο στη διάθεσή μου να ξεκοκκαλίσω το forum :) ) Θα μπορούσες, αν φυσικά θέλεις, να μου στείλεις ένα pm με το όνομα της γιατρού; Αν και εμπιστεύομαι τον γιατρό μου ότι δεν θα με έστελνε στον οποιονδήποτε για τις εξετάσεις αυτές, θα ήθελα να βεβαιωθώ ότι δεν είναι η γιατρός που έχει αναλάβει την περίπτωσή μου, διαφορετικά θα ήθελα να εξετάσω το ενδεχόμενο να απευθυνθώ αλλού για τη β'επιπέδου.

KUISp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ πάντως είμαι της άποψης οι ειδικές εξετάσεις να γίνονται από τους εξειδικευμένους και πιστοποιημένους γιατρούς. Στην πόλη μου, έχει γίνει σούσουρο με έναν γυναικολόγο πολύ γνωστό, ξεγέννησε καί τη συνυφάδα μου, τον οποίο κατηγορούν μεταξύ άλλων για σοβαρά λάθη στη β' επιπέδου και στην αυχενική. Δεν είχε κανενός είδους πιστοποίηση, στηριζόταν στην εμπειρία του με αποτέλεσμα, το πιο τραβηγμένο θα σας γράψω, να μη δει ότι το μωρό είχε ένα μόνο χέρι. Το παιδάκι αυτό τώρα είναι στον ιδιο παιδικό σταθμό με τον μικρό μου. Τί να πείς τώρα;

Και εγώ άκουσα ότι σχόλια θέλετε επειδή ο δικός μου γιατρός με έστειλε σε κάποιον πιστοποιημένο για τις εξετάσεις και δεν τις έκανε ο ίδιος. Ειρωνικά σχόλια του τύπου : 'Καλά δεν μπορεί να κάνει μια αυχανική μόνος του και σε στέλνει αλλού, εμένα όλα τα κάνει, είναι πολύ πεπειραμένος" κ.τ.λ. Δεν έδωσα σημασία στις βλακείες των επαρμένων χωρίς λόγο γυναικών και απάντησα απλά "Εμένα δεν τις κάνει μόνος του" και ας έχουν εκείνες την ψευδαίσθηση ότι ο γιατρός "τα κάνω όλα και συμφέρω" είναι καλύτερος. Εγώ για το παιδί μου νοιάζομαι και την οικογενεια μου, νοοτροπίες τέτοιες δεν αλλάζουν εύκολα.

dxF6p2.png

Oxkbp2.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ την έκανα στο ιατρείο του γιατρού μου είναι πιστοποιημένος και όλα ήταν καλά και το αποτέλεσμα τέλειο αξιόπιστο έγκυρο και ικανοποιητικό λόγω κόστους

Link to comment
Share on other sites

Μανουλίτσες μου καλές σας χαιρετώ!!Είμαι καινούργια στο forum οποτε και νέα μανουλα 9 εβδομάδων(εγκυος)!!! Διάβασα με μεγάλη προσοχή όλες τις εμπειρίες και τις γνώμες όσων αφορα την αυχενική διαφάνεια και έμεινα ολίγων τι με ανοιχτό το στόμα!:shock:Ο δικός μου γιατρός δεν είναι στην λίστα των ιατρων που κάνουν αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου αλλά ξέρω άτομα (πελάτες)που τον έχουν εμπιστευτεί σε αυτές τις εξετάσεις....επειδή λοιπόν πλησιάζει και η δική μου στιγμή της αυχενικής διαφάνειας και τον συγκεκριμένο γιατρό τον έχω πάνω από 9 χρόνια με ιστορικο προβλημάτων θα ήθελα λοιπόν να με συμβουλέψετε τι να κάνω....ευχαριστώ εκ των προτέρων....από Καβάλα..

Link to comment
Share on other sites

Να πας σε εκπαιδευμένο και πιστοποιημένο γιατρό. Δεν παίζουμε με τη ζωή του παιδιού μας. Τόσο απλό.

 

Αν δεν δει κάτι σημαντικό στον υπέρηχο, υπάρχει περίπτωση να πεις "Εντάξει μωρέ, τον έχω 9 χρόνια, τον συγχωρώ";

 

Είχα βρεθεί περίπου στη θέση σου στη πρώτη μου εγκυμοσύνη. Ο γιατρός που με παρακολουθούσε επέμενε να κάνει αυτός την αυχενική ενώ δεν ήταν πιστοποιημένος. Εγώ είχα κλείσει να πάω και σε πιστοποιημένο γιατρό και δεν είχε καμμία σχέση η "αυχενική" του μη πιστοποιημένου με την αυχενική του πιστοποιημένου. Η "αυχενική" του πρώτου ήταν κοροιδία-δεν μπορεί να σου βγάλει ούτε ποσοστά ούτε τίποτα, γιατί μόνο οι πιστοποιημένοι έχουν το πρόγραμμα που μπαίνουν όλες οι μετρήσεις και βγαίνουν ποσοστά.

 

Το μωρό μου είχε ένα υπερηχογενές κομβίο στην καρδιά και ο μη πιστοποιημένος δεν το είδε- και πως να το δει άλλωστε αφού 10 λεπτάκια ασχολήθηκε όλο κι όλο με την "αυχενική".

 

Ο πατέρας την αυχενικής διαφάνειας, ο Κύπρος Νικολαΐδης, έχει πει ότι η αυχενική δεν μπορεί να γίνει σε 10 λεπτά-ούτε ο ίδιος δεν μπορεί να την κάνει σε 10 λεπτά. Δυστυχώς όμως, στην Ελλάδα του "είμαι ότι δηλώνω" πολλοί γιατροί την κάνουν αυθαίρετα σε 10 λεπτά.

 

 

Επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑΙΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΚΑΙ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΜΗ ΣΩΣΤΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΩΝ. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

 

Ο πατέρας την αυχενικής διαφάνειας, ο Κύπρος Νικολαΐδης, έχει πει ότι η αυχενική δεν μπορεί να γίνει σε 10 λεπτά-ούτε ο ίδιος δεν μπορεί να την κάνει σε 10 λεπτά.

Συμφωνώ! Έχω στείλει πολλές γνωστές μου για υπερυχογραφημα στον Νικολαιδη γιατι έχει κλινικη πολυ κοντά μου και ο άνθρωπο ξοδεύει γύρω στα 45 λεπτά πάνω στην έγκυο

Ενα καλο υπερυχογραφημα μπορεί να αποτρέψει και την πιθανότητα αμνιοκεντυσης

 

Οπωσδήποτε σε ειδικό!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μανουλίτσες μου καλές σας χαιρετώ!!Είμαι καινούργια στο forum οποτε και νέα μανουλα 9 εβδομάδων(εγκυος)!!! Διάβασα με μεγάλη προσοχή όλες τις εμπειρίες και τις γνώμες όσων αφορα την αυχενική διαφάνεια και έμεινα ολίγων τι με ανοιχτό το στόμα!:shock:Ο δικός μου γιατρός δεν είναι στην λίστα των ιατρων που κάνουν αυχενική διαφάνεια και β επιπέδου αλλά ξέρω άτομα (πελάτες)που τον έχουν εμπιστευτεί σε αυτές τις εξετάσεις....επειδή λοιπόν πλησιάζει και η δική μου στιγμή της αυχενικής διαφάνειας και τον συγκεκριμένο γιατρό τον έχω πάνω από 9 χρόνια με ιστορικο προβλημάτων θα ήθελα λοιπόν να με συμβουλέψετε τι να κάνω....ευχαριστώ εκ των προτέρων....από Καβάλα..

 

 

αν σε φοβίζει το κόστος της δεύτερης αυχενικής, μπορείς να πας σε κάποιο δημόσιο μαιευτήριο και να την κάνεις εκεί, ώστε να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Εγώ δεν θα εμπιστευόμουν με τίποτα μη πιστοποιημένο γιατρό για μια τόσο σημαντική εξέταση!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ έτσι θα κάνω !Αυριο έχω ραντεβού και θα του πω οτι θα πάω σε εξειδικευμενο γιατρο για την αυχενικη διαφανεια και αμα πει τιποτα θα εχοθμε ρινγκ...:twisted: θα ενημερωσω για την αντιδραση!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!ειμαι και εγώ νεα στην παρέα σας.διανυω τη 10 εβδομάδα και σε 2 εβδομάδες θα κανω την αυχενικη διαφάνεια!!!!!!εχω τρομερό άγχος!!!!:(

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κορίτσια καλησπέρα!!!!ειμαι και εγώ νεα στην παρέα σας.διανυω τη 10 εβδομάδα και σε 2 εβδομάδες θα κανω την αυχενικη διαφάνεια!!!!!!εχω τρομερό άγχος!!!!:(

 

παρομοιως................

9Kmap2.png

 

 

lupip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, μαζι με την αυχενικη δινουμε κ αιμα ετσι;;

πρεπει να ειμαστε νηστικες; η δεν παιζει ρολο;

 

 

 

ναι δίνουμε..δεν νομίζω ότι παίζει ρόλο..ξέρω πολλά κορίτσια που έκαναν τον υπέρηχο πρώτα κ χρειάστηκε να φάνε σοκολάτα κ μετά έδωσαν αίμα...εγώ έχω στις 20.00 ραντεβού,είναι δυνατόν να πάω νηστική?μπα :-D ούτε από εκεί που θα την κάνω μου είπαν κάτι,ούτε ο γιατρός μου..

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, μαζι με την αυχενικη δινουμε κ αιμα ετσι;;

πρεπει να ειμαστε νηστικες; η δεν παιζει ρολο;

 

Καλημέρα!εγω εχω αυχενικη την Τετάρτη.μου είπαν να εχω φάει κανονικά.δεν παιζει ρόλο....

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα την αυχενικη μου την παρασκευη 29 νοεμβριου. εδωσα κ αιμα του οποιου τα αποτελεσματα περιμενω με κουριερ μεσα στην εβδομαδα. ο αυχενας της κορης μου ηταν 1.66 εκατοστα..ειναι καλη μετρηση κατα τη γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

εκανα την αυχενικη μου την παρασκευη 29 νοεμβριου. εδωσα κ αιμα του οποιου τα αποτελεσματα περιμενω με κουριερ μεσα στην εβδομαδα. ο αυχενας της κορης μου ηταν 1.66 εκατοστα..ειναι καλη μετρηση κατα τη γνωμη σας?

 

Ειναι παρά πολυ καλή η αυχενικη σου!!!!!!συγχαρητηρια!!!!!

R4nKp3.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα την αυχενικη μου την παρασκευη 29 νοεμβριου. εδωσα κ αιμα του οποιου τα αποτελεσματα περιμενω με κουριερ μεσα στην εβδομαδα. ο αυχενας της κορης μου ηταν 1.66 εκατοστα..ειναι καλη μετρηση κατα τη γνωμη σας?

 

 

 

είναι μια χαρά!μην ανησυχείς! από εκεί που την έκανες δεν σου είπαν κάτι?

z4WZp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.μου ειπαν πως ειναι καλη αλλα πρεπει αν δουμε κ τα αποτελεσματα του αιματος για να εχουμε σφαιρικη εικονα..κ επειδη αυτα δεν εχουν ερθει ακομα ειμαι καπως ανησυχη!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Είμαι μια νέα μέλλουσα φρεσκομαμά για πρώτη φορά, είμαι, και όπως καταλαβαίνετε δεν ξέρω που μου παν τα τέσσερα!!

Η γιατρός μου (προς το παρον δηλαδή) είναι στο Ιασώ, ιδιώτης γιατρός συμβεβλημμένη με ΕΟΠΠΥ και χθες που είχαμε ραντεβου και είδαμε το μωράκι μας, μας είπε ότι το επόμενο ραντεβού μας θα είναι με το νέο έτος, αφού πρώτα κάνουμε στο Ιασώ την αυχενική διαφάνεια και το τεστ papp-a και έχουμε πια αποτελέσματα... Μου είπε λοιπόν να τις κάνω στο Ιασώ και μου έδωσε 4 συγκεκριμένα ονόματα που εμπιστεύεται... Και τα οποία είναι: Τάσσης, Κουρή, Τζιώτης, και Χατζηθωμάς. Γνωρίζετε κάποιον από τους γιατρούς αυτούς; Ρωτάω γιατί έχω ακούσει και διαβάσει διάφορα, που τρόμαξα του στυλ ότι δεν ασχολούνται (κάποιοι από αυτούς) μαζί σου, δεν συμπλήρωσαν όλες τις πληροφορίες και τις ξεπέταξαν μέσα σε 10 λεπτά και τέτοια.... Για τους υπόλοιπους δεν βρίσκω κάποια πληροφορία... Κι επειδή την εξέταση πρέπει να κλείσω ραντεβού να την κάνω μεταξύ 5-12/1 θα μου ήταν πολύτιμες τυχόν πληροφορίες σας!!! Ευχαριστώ όλες εκ των προτέρων!!:D

a1k1p2.png
Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia!!

eimai mellousa mama kai kainourgia sto forum,opote sygxoreste me an grafw se lathos thema! eimai kontew tous 5 mines alla den exw dei to fyllo tou mwrou giati synexeia kounietai kai den mporousame na to doume akoma!!!.

sthn ayxeniki diafaneia mou eipan oti einai agoraki!!!!

telos tou mina tha me xanadei o giatros! ara na pistepsw oti einai agoraki?

poia einai ta pososta?

sas eyxaristw polu!:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...