Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυχενικη διαφάνεια και διάρκεια! Καλά μας δουλεύουν;;;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!! Είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου! Είμαι στη 12η εβδομάδα και προχθές έκανα την αυχενική διαφάνεια στο ΕΜΒΡΥΟ στον κ. Παπαπαναγιώτου!! Ο άνθρωπος είναι καταπληκτικός. Μας είπε και το φύλο του μωρού! Είναι κοριτσάκι! Μας εξήγησε τα πάντα! Η διάρκεια της εξέτασης ήταν περίπου μισή ώρα και το έχουμε και σε dvd να το δείξουμε και στην υπόλοιπη οικογένεια! Στην πρώτη μου κορούλα δε μου είχαν εξηγήσει τίποτα. Τώρα δείχνω το dvd στους γονείς μου και μπορώ να καταλάβω τι βλέπω! Μετά τον υπέρηχο ο γιατρός μου πήρε αίμα για την papp a και τα αποτελέσματα θα μου τα στείλουν με mail! Μου είπε ότι όλες οι μετρήσεις είναι τέλειες και έχω ένα πολύ καλό μωράκι! Πήγα τόσο αγχωμένη αλλά ο γλυκός του τρόπος με ηρέμησε αμέσως. Επίσης μου άρεσε το γεγονός ότι έχει πακέτο προγεννητικού ελέγχου σε πολύ καλή τιμή! Τον συστήνω ανεπιφύλακτα! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 860
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο εφευρετης της αυχενικης διαφανειας ο Κυπρος Νικολαιδης δεν ειναι καθολου μα καθολου τυχαιος

 

 

- Τι θα γίνει όμως αν ο καλά καταρτισμένος γιατρός δεν έχει χρόνο να εφαρμόσει αυτά που έμαθε; Τι πρέπει να κάνει μια γυναίκα όταν η εξέταση των υπερήχων που θα έπρεπε να διαρκεί 45 λεπτά, δεν διαρκεί παρά μόνο 10;

«Η απάντηση είναι προφανής: δεν μπορεί κανείς να έχει εμπιστοσύνη σε αυτόν τον γιατρό»

 

http://www.tovima.gr/science/article/?aid=150640

 

θα συμφωνησω μαζι σου!!!!!!!!!!!!!! αν ο γιατρος δεν ειναι σε αυτη τη λιστα δε σου κανει αυχενικη διαφάνεια δε μπα να ειναι κ καθηγητης πανεπιστημίου https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1 ας δωσει εξετασεις να μπει σε αυτη τη λιστα αν εχει γνωσεις να κανιε αυτη την εξέταση

Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνησω μαζι σου!!!!!!!!!!!!!! αν ο γιατρος δεν ειναι σε αυτη τη λιστα δε σου κανει αυχενικη διαφάνεια δε μπα να ειναι κ καθηγητης πανεπιστημίου https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1 ας δωσει εξετασεις να μπει σε αυτη τη λιστα αν εχει γνωσεις να κανιε αυτη την εξέταση

 

Πάντως και με αυτή τη λίστα χρειάζεται προσοχή.. Εγώ τον δικό μου δεν τον έβρισκα στη λίστα και ανησύχησα. Τελικά τον βρήκα στην λίστα του 2011 που βρήκα αναρτημένη σε άλλο φόρουμ για μέλλουσες μαμάδες.

Τελικά πρόσεξα ότι στα αποτελέσματα που μας είχαν εκτυπώσει στην αυχενική και την β επιπέδου, υπήρχαν σε κάποια σελίδα και τα διαπιστευτήρια του γιατρού, όπως και είναι το σωστό.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν ενα ονομα γιατρου μπαινει στην λιστα δεν σημαινει οτι μενει για παντα.Η πιστοποιηση θα πρεπει να ανανεωνεται ακολουθωντας καποια μαθηματα,ονοματα που υπηρχαν παλια στα λιστα και πλεον δεν υπαρχουν ειναι γιατι οι γιατροι αυτοι δεν εκαναν ανανεωση ;)

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

:) Σοφάκι, δίκιο έχεις πιστεύω, κάτι τέτοιο φαντάζομαι ότι γίνεται. Όπως και να ‘χει πάντως, εγώ αισθάνομαι ασφαλής με την εξέταση αυτή.

Ξέρεις, μου φαίνεται ότι αρκετές φορές αυτές οι ανανεώσεις και ο απαραίτητος τάδε αριθμός ωρών συνεχιζόμενης επαγγελματικής κατάρτισης από τους οργανισμούς γίνονται και για οικονομικούς λόγους λίγο. Στην Αγγλία είναι σύστημα.

Όχι ότι διαφωνώ, σαν αρχή πολύ σωστό μου ακούγεται, απλά πιστεύω ότι είναι και λίγο μπίζνα.

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Πάντως και με αυτή τη λίστα χρειάζεται προσοχή.. Εγώ τον δικό μου δεν τον έβρισκα στη λίστα και ανησύχησα. Τελικά τον βρήκα στην λίστα του 2011 που βρήκα αναρτημένη σε άλλο φόρουμ για μέλλουσες μαμάδες.

Τελικά πρόσεξα ότι στα αποτελέσματα που μας είχαν εκτυπώσει στην αυχενική και την β επιπέδου, υπήρχαν σε κάποια σελίδα και τα διαπιστευτήρια του γιατρού, όπως και είναι το σωστό.

 

δινουν καθε χρονο εξετασεις για να παρουν την αδεια.απλα δε ξαναεδωσε ή δε ξαναπερασε τις εξετασεις.το ρωτησα στη γραμματεια του γιατρου μου

Link to comment
Share on other sites

δινουν καθε χρονο εξετασεις για να παρουν την αδεια.απλα δε ξαναεδωσε ή δε ξαναπερασε τις εξετασεις.το ρωτησα στη γραμματεια του γιατρου μου

 

Σʼ ευχαριστώ Marthapappa. Εγώ μόλις τώρα γύρισα από την τακτική επίσκεψη στο γιατρό και είδα πάλι τον μπεμπούλη μου και είμαι σε άλλο κόσμο τώρα! :P:oops:

xhHtp2.pngkSQIp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα και απο μένα.

Εγώ θα πάω να κάνω την αυχενική διαφάνεια σε μία εβδομάδα στο Ρεα.

Ξέρει καμιά κοπέλα για το ρέα αν είναι καλό στην συγκεκριμένη εξέταση και αξιόπιστο? ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα.

Εγώ θα πάω να κάνω την αυχενική διαφάνεια σε μία εβδομάδα στο Ρεα.

Ξέρει καμιά κοπέλα για το ρέα αν είναι καλό στην συγκεκριμένη εξέταση και αξιόπιστο? ευχαριστώ πολύ

Γεια σου!!!!Εγω εκανα στο Ρεα πριν μια εβδομαδα!!Ογιατρος που μου την εκανε ηταν πιστοποιημενος γι'αυτη τη εξεταση,αναλυτικος,ευγενικος,με ηρεμησε γιατι ειχα και πολυ αγχος κι ολα καλα!!!Την αιματος την πηρα μετα απο δυο μερες μεσω του γυναικολογου μου!!Ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχετε να μοιραστείτε κάποια εμπειρία για τον κ.Λίβανο?Μου τον συνέστησε ο γιατρός μου συγκριτικά με τον Κούρτη κ δεν ξέρω που να πάω τελικά.......

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ!ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχετε να μοιραστείτε κάποια εμπειρία για τον κ.Λίβανο?Μου τον συνέστησε ο γιατρός μου συγκριτικά με τον Κούρτη κ δεν ξέρω που να πάω τελικά.......

 

 

Και εγώ στο Λίβανο είχα πάει και στην αυχενική και στη β' επιπέδου. Είναι σίγουρα πιστοποιημένος. Στην αυχενική μου είχε πάρει 170€ και στη β' επιπέδου 180€. Ευγενικός άνθρωπος, σχετικά νέος γύρω στα 45 και κατατοπιστικός, μου εξηγούσε τι βλέπει όση ώρα με εξέταζε και μετά απάντησε και σε κάποιες επιπλέον ερωτήσεις μου στο γραφείο του.

Και ο Κούρτης γνωστό όνομα είναι πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο Λίβανο είχα πάει και στην αυχενική και στη β' επιπέδου. Είναι σίγουρα πιστοποιημένος. Στην αυχενική μου είχε πάρει 170€ και στη β' επιπέδου 180€. Ευγενικός άνθρωπος, σχετικά νέος γύρω στα 45 και κατατοπιστικός, μου εξηγούσε τι βλέπει όση ώρα με εξέταζε και μετά απάντησε και σε κάποιες επιπλέον ερωτήσεις μου στο γραφείο του.

Και ο Κούρτης γνωστό όνομα είναι πάντως.

 

170€ μαζί με τις εξετάσεις αίματος, που τα αποτελέσματα μου τα έστειλε με mail το επόμενο βράδυ (είχε πει 2 μέρες, αλλά πρόλαβε νωρίτερα φαίνεται). Όχι ότι 170 είναι λίγα, απλά, μη νομίζεις ότι οι αίματος χρεώθηκε έξτρα.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΓΙΑ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΟΣΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΑΙΜΑ!ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Ο γιατρος μου καθε σαββατοκυριακο κανεια αυχενικη διαφανεια κ β επιπεδου θεσσαλονικη ειναι πιστοποιμενος https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1 οπως κ το εργαστηριο οπου στελνει το αιμα για την εξεταση.ειναι ο Παπαγεωργιου Σπυρος αν θελεις να σου δωσω τηλ του .εμενα ειναι διδυμα οποτε τη δευτερα εχω αυχενικη κ δε ξερω ποσο θα κοστισει ολο μαζι απλα μου ειπαν πως ειναι γυρω στη μιαμιση με δυο ωρες εξεταση.

Αυτος με παρακολουθει κ θα με ξεγεννησει,θεσσαλονικη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρος μου καθε σαββατοκυριακο κανεια αυχενικη διαφανεια κ β επιπεδου θεσσαλονικη ειναι πιστοποιμενος https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=1 οπως κ το εργαστηριο οπου στελνει το αιμα για την εξεταση.ειναι ο Παπαγεωργιου Σπυρος αν θελεις να σου δωσω τηλ του .εμενα ειναι διδυμα οποτε τη δευτερα εχω αυχενικη κ δε ξερω ποσο θα κοστισει ολο μαζι απλα μου ειπαν πως ειναι γυρω στη μιαμιση με δυο ωρες εξεταση.

Αυτος με παρακολουθει κ θα με ξεγεννησει,θεσσαλονικη

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΤΗΛ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΣΟΥ!ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου!!!!Εγω εκανα στο Ρεα πριν μια εβδομαδα!!Ογιατρος που μου την εκανε ηταν πιστοποιημενος γι'αυτη τη εξεταση,αναλυτικος,ευγενικος,με ηρεμησε γιατι ειχα και πολυ αγχος κι ολα καλα!!!Την αιματος την πηρα μετα απο δυο μερες μεσω του γυναικολογου μου!!Ειμαι πολυ ευχαριστημενη!!

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση...η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο αγχωμένη...τι διάρκεια είχε η εξέταση θυμάσαι??

Link to comment
Share on other sites

170? μαζί με τις εξετάσεις αίματος, που τα αποτελέσματα μου τα έστειλε με mail το επόμενο βράδυ (είχε πει 2 μέρες, αλλά πρόλαβε νωρίτερα φαίνεται). Όχι ότι 170 είναι λίγα, απλά, μη νομίζεις ότι οι αίματος χρεώθηκε έξτρα.

 

 

Τελικά έκλεισα στο Λίβανο για 20/6!Δεύτερο μπεμπάκι λοιπον και....καλά μας αποτελέσματα!Ευχαριστώ τοοοοοοοοοοοοοοοοσο πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έκανα αυχενική διαφάνεια κοιλιακά όχι κολπικά αλλά είχε πολύ καλή θέση το μωράκι μου οπότε δεν μας δυσκόλεψε. ήταν όλα καλά και συνεχίζω σταθερά και σίγουρα ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες του γιατρού μου.

η αυχενική διαφάνεια ήταν πολύ καλή 1.5 και ο κίνδυνος για down χαμηλός ευτυχώς δηλαδή γιατί μέχρι να γίνει είχα τρελλό άγχος

εύχομαι σε όλες σας κορίτσια να είναι τέλεια η αυχενική διαφάνεια και τα μωράκια πολύ καλά

Link to comment
Share on other sites

σας ειπαν φυλο του μωρου οσες κανατε την αυχενικη διαφανεια?

Σε μένα, το φύλο μου το είπαν στη β επιπέδου. Δεν το έβλεπαν νωρίτερα...

 

Αν πετύχουν σε καλή στάση το μωρό σου, μπορούν να σου πουν το φύλο αλλά με σιγουριά επιβεβαιώνεται στην β επιπέδου. Αν είναι αγόρι, συνήθως φαίνεται από αυχενική!!!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

 

Εμείς κάναμε την Παρασκευή την αυχενική και μας είπε και το φύλο ο γιατρός. Αγοράκι!

Οι εξετάσεις ήταν πολύ καλές, αλλά διάβασα ότι ταυτόχρονα κάνατε και αιματολογικές εξετάσεις (papp a?). Εγώ έκανα μόνο την αυχενική, να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα!

 

Εμείς κάναμε την Παρασκευή την αυχενική και μας είπε και το φύλο ο γιατρός. Αγοράκι!

Οι εξετάσεις ήταν πολύ καλές, αλλά διάβασα ότι ταυτόχρονα κάνατε και αιματολογικές εξετάσεις (papp a?). Εγώ έκανα μόνο την αυχενική, να ανησυχώ?

 

Να τηλεφωνήσεις και να ρωτήσεις για την papp a!!! Πήγες σε διαφορετικό γιατρό από αυτόν που σε παρακολουθεί στην εγκυμοσύνη; Ήταν πιστοποιημένος;

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...