Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ


Recommended Posts

Νομίζω ότι κάθε άνθρωπος νοιάζεται για το πώς ήρθε στη ζωή! Άλλωστε οι πρώτες τους "δύσκολες" ερωτήσεις εκεί γύρω στα 4 χρόνια τους δεν είναι... "μαμάααα πώς γεννήθηκα??" ή "μαμάαααααα πώς γενιούνται τα μωρά??"

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 192
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα απο τα 5 με ρώτησε η κόρη μου αν τη θέλαμε πρίν γεννηθεί και πόσο χαρήκαμε :wink:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλάδα άμα έρθεις σε συμφωνία με την οικογένεια του παιδιού το υιοθετείς από βρέφος και κάνεις την δουλειά σου.

Αυτή η συμφωνία ξέρεις πόσο κοστίζει σε δικηγόρους και άλλα έξοδα;

 

Θα ήθελα να μου πεις κάποιον λόγο που να οδηγήσει μια γυναίκα που μπορεί να κάνει παιδί σε αυτή τη διαδικασία.

 

Είναι ο νόμος που προσπαθεί να διασφαλίσει τα αυτονόητα στο παιδί.

 

Κάνεις τραγικό λάθος. Ο νόμος δεν λαμβάνει υπόψη του το στοιχειώδες που γνωρίζουμε εδώ και δεκαετίες: ακόμη και μία μέρα παραμονής σε ίδρυμα είναι τραυτική εμπειρία για ένα παιδί. Ο νόμος αναγκάζει παιδιά που έχουν ζητηθεί για υιοθεσία να παραμένουν μήνες στα ιδρύματα για διάφορους γραφειοκρατικούς λόγους. Αυτό είναι εγκληματικό.

 

Μέσα απ΄τα αυτονόητα ( έμμεσα δηλαδή) εξαλοίφει κάθε πιθανότητα ελείματος ηθικής από μέρους των μελλοντικών γονιών.

:shock:

Και με ποιο μέτρο μετράται ή εκτιμάται η ηθική των μελλοντικών γονέων;

 

Εδώ μιλάμε για τον νόμο του χρήματος ............και είσαι νόμιμος μόνο αν σου περισσεύουν χρήματα. :lol:

 

Οι παράνομες υιοθεσίες είναι που κρύβουν το περισσότερο χρήμα...

 

Και αν μιλάμε για το νόμο του χρήματος, συμφέρει καλύτερα μια εξωσωματική με διασφαλισμένο καλής ποιότητας γενετικό υλικό! Έτσι μένουν πιο πολλά χρήματα διαθέσιμα για να μεγαλώσει το μωρό με άνεση.

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχουν γραφτεί καταλήγω στο εξής συμπέρασμα:

Αν κάποιος βρει έναν σύντροφο, ζήσει μερικά χρόνια μαζί του (άρα κάτι κατάφερε στη συμβίωση), χωρίσει και ξαναβρεί σύντροφο με τον οποίο επίσης καταφέρει να ζήσει κάποια χρόνια, τότε μπορούμε να πούμε ότι αυτός έχει ένα ταλέντο στην εύρεση συντρόφου και στη συμβίωση άρα έχει καλύτερες πιθανότητες να πετύχει και στις διαπροσωπικές σχέσεις με το παιδί του.

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχουν γραφτεί καταλήγω στο εξής συμπέρασμα:

Αν κάποιος βρει έναν σύντροφο, ζήσει μερικά χρόνια μαζί του (άρα κάτι κατάφερε στη συμβίωση), χωρίσει και ξαναβρεί σύντροφο με τον οποίο επίσης καταφέρει να ζήσει κάποια χρόνια, τότε μπορούμε να πούμε ότι αυτός έχει ένα ταλέντο στην εύρεση συντρόφου και στη συμβίωση άρα έχει καλύτερες πιθανότητες να πετύχει και στις διαπροσωπικές σχέσεις με το παιδί του.

emoticon_exp_50.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από όσα έχουν γραφτεί καταλήγω στο εξής συμπέρασμα:

Αν κάποιος βρει έναν σύντροφο, ζήσει μερικά χρόνια μαζί του (άρα κάτι κατάφερε στη συμβίωση), χωρίσει και ξαναβρεί σύντροφο με τον οποίο επίσης καταφέρει να ζήσει κάποια χρόνια, τότε μπορούμε να πούμε ότι αυτός έχει ένα ταλέντο στην εύρεση συντρόφου και στη συμβίωση άρα έχει καλύτερες πιθανότητες να πετύχει και στις διαπροσωπικές σχέσεις με το παιδί του.

:roll:

 

and the winner is the most divorced one!!!!!

aglaia :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:8)8)8)8)8)8)

 

σε παω !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχουν γραφτεί καταλήγω στο εξής συμπέρασμα:

Αν κάποιος βρει έναν σύντροφο, ζήσει μερικά χρόνια μαζί του (άρα κάτι κατάφερε στη συμβίωση), χωρίσει και ξαναβρεί σύντροφο με τον οποίο επίσης καταφέρει να ζήσει κάποια χρόνια, τότε μπορούμε να πούμε ότι αυτός έχει ένα ταλέντο στην εύρεση συντρόφου και στη συμβίωση άρα έχει καλύτερες πιθανότητες να πετύχει και στις διαπροσωπικές σχέσεις με το παιδί του.

:roll:

 

and the winner is the most divorced one!!!!!!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Και στην Ελλάδα άμα έρθεις σε συμφωνία με την οικογένεια του παιδιού το υιοθετείς από βρέφος και κάνεις την δουλειά σου.

Αυτή η συμφωνία ξέρεις πόσο κοστίζει σε δικηγόρους και άλλα έξοδα;

 

.

aglaia η παραπάνω απάντηση μου ( σε παράθεση) έχει να κάνει μόνο με την ερώτηση σου στην αντίστοιχη σελίδα. Εκεί έχω κάνει παράθεση την δική σου επισήμανση και απάντησα.

Και βέβαια γνωρίζω τιμές , μόνο που είναι λίγο παλιές του 1992 ( σε δραχμές).

Δεν σημαίνει όμως ότι υποστηρίζω αυτήν την διαδικασία.

 

Και στην Ελλάδα άμα έρθεις σε συμφωνία με την οικογένεια του παιδιού το υιοθετείς από βρέφος και κάνεις την δουλειά σου.

Αυτή η συμφωνία ξέρεις πόσο κοστίζει σε δικηγόρους και άλλα έξοδα;

 

Θα ήθελα να μου πεις κάποιον λόγο που να οδηγήσει μια γυναίκα που μπορεί να κάνει παιδί σε αυτή τη διαδικασία.

 

.

Εννοείτε κανέναν λόγο , άλλωστε το θέμα μας δεν είναι αν μια ανύπαντρη γυναίκα πρέπει να προχωρήσει σε εξωσωματική ή υιοθεσία.

 

[
Είναι ο νόμος που προσπαθεί να διασφαλίσει τα αυτονόητα στο παιδί.

 

Κάνεις τραγικό λάθος. Ο νόμος δεν λαμβάνει υπόψη του το στοιχειώδες που γνωρίζουμε εδώ και δεκαετίες: ακόμη και μία μέρα παραμονής σε ίδρυμα είναι τραυτική εμπειρία για ένα παιδί. Ο νόμος αναγκάζει παιδιά που έχουν ζητηθεί για υιοθεσία να παραμένουν μήνες στα ιδρύματα για διάφορους γραφειοκρατικούς λόγους. Αυτό είναι εγκληματικό.

 

[.

Συμφωνώ απολύτως αλλά αυτό είναι ένα μέρος της πραγματικότητας.

Το άλλο είναι τα ζευγάρια που δεν μπορούν να κάνουν παιδί , ζητούν ένα για υιοθεσία.......και το θέλουν τώρα αν είναι δυνατόν.

Μέχρι να τσεκαριστούν οι τυπικές διαδικασίες που έχει να κάνει με το ζευγάρι ( το ότι είναι ζευγάρι , οικονομική δυνατότητα , καμιά συνέντευξη για να δούνε τι άνθρωποι είναι , και δεν ξέρω εγώ τι άλλο) σίγουρα περνά καιρός.

 

Έχετε σκεφτεί πόσες κατά την διάρκεια αυτού του διαστήματος κατάφεραν κι έμειναν έγκυος?????

 

Έχετε σκεφτεί πόσοι χώρισαν κατά την διάρκεια της διαδικασίας του περίμενε??

 

Έχετε σκεφτεί ότι οι μέλλοντες γονείς έχουν χτυπήσει και άλλες "πόρτες" την ίδια στιγμή.......και περιμένουν ότι "κάτσει" πρώτο. ( δεν θέλω να τους αδικήσω όλους αλλά κάποιοι στην απελπισία τους θα τα κάνουν όλα).

 

Έχετε σκεφτεί πόσοι το μετάνιωσαν κατά την διάρκεια της διαδικασίας , διότι έμαθαν άκουσαν ότι τα παιδιά από ίδρυμα μπορεί να πάσχουν από κάποια ανίατη ασθένεια η οποία δεν είναι ορατή τόσο νωρίς.

 

Προσθέστε και σεις κάποιον άλλο λόγο που σίγουρα μου διαφεύγει........

Αυτές είναι στα γρήγορα οι ιστορίες που μπορώ να φανταστώ , οι οποίες όμως είναι ιστορίες καθημερινής τρέλας που συμβαίνουν γύρω μας.

 

Οι αποφασισμένοι για υιοθεσία θα περιμένουν , οι λιγότερο αποφασισμένοι θα αποχωρήσουν νωρίς από την διαδικασία.

Δεν υπάρχει τρόπος να διαγνώσεις εκ των προτέρων ποιοί γονείς είναι οι καλύτεροι για να πάρουν το παιδί.

Το μόνο που φαίνεται είναι η οικονομική κατάσταση....περιουσιακά στοιχεία.

 

Λέγοντας όλα αυτά δεν θέλω να δικαιολογήσω τον νόμο ή την γραφειοκρατία.

Δεν έχω διαβάσει τους νόμους για υιοθεσία.

Μπορώ όμως να δω που κάνει καλό η καθυστέρηση , επίσης μπορώ να δω που κάνει κακό η καθυστέρηση και εκεί συμφωνούμε.

 

Δυστυχώς ο κόσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος.

Γι αυτό υπάρχουν νόμοι , μιας και όλοι μας είμαστε άλλος περισσότερο και άλλος λιγότερο ειλικρινής.

 

Το γνωρίζω πως είμαι εκτός θέματος ...με παρασύρατε :roll:

 

[
Μέσα απ΄τα αυτονόητα ( έμμεσα δηλαδή) εξαλείφει κάθε πιθανότητα ελλείμματος ηθικής από μέρους των μελλοντικών γονιών.

:shock:

Και με ποιο μέτρο μετράται ή εκτιμάται η ηθική των μελλοντικών γονέων;

 

Δεν υπάρχει μονάδα μέτρησης :lol: ηθικής , νομίζω έγινα σαφής ακριβώς παραπάνω.

 

[
Εδώ μιλάμε για τον νόμο του χρήματος ............και είσαι νόμιμος μόνο αν σου περισσεύουν χρήματα. :lol:

 

Οι παράνομες υιοθεσίες είναι που κρύβουν το περισσότερο χρήμα...

 

Και αν μιλάμε για το νόμο του χρήματος, συμφέρει καλύτερα μια εξωσωματική με διασφαλισμένο καλής ποιότητας γενετικό υλικό! Έτσι μένουν πιο πολλά χρήματα διαθέσιμα για να μεγαλώσει το μωρό με άνεση.

Γι αυτό μίλησα για τον νόμο του χρήματος............χρήμα να έχεις και ελαστική ηθική και όλα γίνονται.

Δεν συμφωνώ….. εννοείτε …….μην μπερδευόμαστε κιόλας :roll:

Link to comment
Share on other sites

Από όσα έχουν γραφτεί καταλήγω στο εξής συμπέρασμα:

Αν κάποιος βρει έναν σύντροφο, ζήσει μερικά χρόνια μαζί του (άρα κάτι κατάφερε στη συμβίωση), χωρίσει και ξαναβρεί σύντροφο με τον οποίο επίσης καταφέρει να ζήσει κάποια χρόνια, τότε μπορούμε να πούμε ότι αυτός έχει ένα ταλέντο στην εύρεση συντρόφου και στη συμβίωση άρα έχει καλύτερες πιθανότητες να πετύχει και στις διαπροσωπικές σχέσεις με το παιδί του.

:roll:

Αυτό είναι ένα συμπέρασμα που μπορεί να εξάγει κανείς διαβάζοντας τα τόσα και τόσα που γράφτηκαν .

Σίγουρα κάποιος άλλος μπορεί να εξάγει κάποιο άλλο πλησίον ή όχι του προηγούμενου.

Το ευτύχημα για το συγκεκριμένο θέμα είναι ότι καταγράφηκαν αρκετές γνώμες.

Εγώ δεν θα μπω στην διαδικασία να εξάγω συμπέρασμα , δεν το θεωρώ χρήσιμο για όποιον το διαβάσει .......διότι θα είναι το δικό μου συμπέρασμα.

Θα χαρώ όμως να μπορεί κάποιος να διαβάσει τις σκέψεις που κάνω από τις οπτικές γωνίες που τις κάνω για το συγκεκριμένο θέμα όπως αναφέρεται στο τίτλο θέματος.

 

Ας διαβάσει λοιπόν κάποιος και το δικό μου point of view κι ας είναι αυτό το μοναδικό που έλειπε από το παζλ. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Είμαι 39 ετών, ανύπαντρη και χωρίς σύντροφο αρκετό καιρό, από ανασφάλεια και φόβο.

Συναισθηματικά, από τις σχέσεις πέρασα άσχημα και ειδικά απ΄την τελευταία. Δεν θέλω να κάνω σχέση προς το παρόν αλλά τα παιδιά τ΄αγαπάω πολύ.

Πριν 2 χρόνια αποφάσισα να υιοθετήσω ένα παιδάκι. Είχα δεθεί πολύ μαζί του. Είχα κάνει σκέψεις για το μέλλον του, το δωμάτιο του, τις σπουδές του, το πως θα αντιμετώπιζα μόνη μου κάθε κατάσταση, πως θα περνούσαμε τον ελεύθερο χρόνο μας, τι θα γινόταν όταν θα μεγάλωνε και θα ήθελε να φύγει.... και πολλά πολλά άλλα. Αλλά δυσκολεύτηκα πολύ, γιατί ήταν από ίδρυμα. Το ότι τον έχασα με πόνεσε ακόμα πιο πολύ.

Αποφάσισα λοιπόν, μετά από σκέψη μηνών, να κάνω αυτό το μεγάλο βήμα. Να γίνω ανύπατρη μητέρα κι ας μην το δέχονται στην οικογένεια μου γιατί φοβούνται το τι θα πει ο κόσμος. Ακόμα κι τρέμω στην ιδέα ότι θα περάσω διάφορες καταστάσεις που έχω ακούσει από άλλες μητέρες.

Λαχταράω κάθε μέρα, τη στιγμή που θα κρατήσω το μωρό μου αγκαλιά. Δεν θέλω να αντικαταστήσω κάτι. Δεν θέλω να καλύψω συναισθηματικά κενά. Έχω όμως πολύ αγάπη μέσα μου και τα χρόνια περνάνε.

Γιατί να κάνουν παιδιά, μητέρες ή γονείς που είναι ακατάλληλοι, που ... "απλά συνέβει", που είναι μικροί και ανίδεοι, που τους πιέζουν οι δικοί τους να κάνουν οικογένεια με το ζόρι, που τα κάνουν και τα παρατάνε σε ιδρύματα, τα πετάνε στα σκουπίδια, τα σκοτώνουν, τα πουλάνε κι όχι άνθρωποι που ξέρουν τι πραγματικά θέλουν, άνθρωποι που μπορούν να τους προσφέρουν πολλά και κυρίως αγάπη;

Είμαι υπέρ στο να γίνεσαι συνειδητά μητέρα. Μπράβο σε όλες τις κοπέλες που το χουν επιχειρήσει, ή σκέφτονται να το κάνουν.

Έχω ήδη κάνει σπερματέγχυση με ξένο σπέρμα στις 30/06. Την Τρίτη θα κάνω την εξέταση για να δω αν πέτυχε.

Δεν μετανοιώνω, δεν φοβάμαι, μόνο ονειρεύομαι και λαχταρώ ....

Φιλιά σε όλες τις μαμάδες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλως ηρθες Lost Angel! μπορεις να ερθεις απο εδω

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23181&page=49

οπου ειναι μαζεμενες οι ανυπανδρες μανουλες

 

ανυπανδρη μανουλα με εξωσωματικη

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΤheLostAngel συγχαρητήρια. Σου εύχομαι να είσαι έγκυος και τρισευτυχισμένη:) Επίσης συγχαρητήρια στη συνάδελφο τής yls. Δεν είναι πια και τόσο μεγάλη. και πάλι κάποια κοπέλα είπε ότι κανείς δεν ξέρει πόσο θα ζήσει ο οποιοσδήποτε άνθρωπος, όσο χρονών κι αν είναι. Για να προβεί η γυναίκα σε τέτοια [δύσκολη] κίνηση φαντάζομαι ότι έχει σκεφτεί και προβλέψει και τα χειρότερα. Μπράβο της λοιπόν.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

οντως φαινεσαι κακια,ξερω οικογενεια που ξεκληρηστηκε και εμεινε ενα μωρακι δυο χρονων μονο του στον κοσμο,οποτε εχε στο μυαλο σου οτι δεν παιζει ρολο η ηλικια.

εγω εχασα τον πατερα μου στα 56 του και ειμουν μονο εικοσι

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

μπορει να φανω κακια αλλα ειμαι αρνητικη μια μητερα 50 χρονων να κανει παιδακι κ μαλιστα ανυπαντρη :!:

οταν το παιδακι θα φτασει 10- 15 χρονων ποιος θα προσεχει ποιον το παιδακι τη μανα η μανα το παιδι :!:

αυτη την κινηση νομιζω θα μπορουσε να την κανει κ πιο νωρις στα 25 στα 30 στα 35 :!: δεν ειναι λιγακι αργα :?:

να της ζησει παντως κ να να το χαρει οπως επιθυμει οπως επιθυμει :!:

κ

 

οντως φαινεσαι κακια,ξερω οικογενεια που ξεκληρηστηκε και εμεινε ενα μωρακι δυο χρονων μονο του στον κοσμο,οποτε εχε στο μυαλο σου οτι δεν παιζει ρολο η ηλικια.

εγω εχασα τον πατερα μου στα 56 του και ειμουν μονο εικοσι

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΕΙΜΑΙ 38 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΦΥΣΙΚΑ. ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΤΡΟΦΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και απο μενα!μολις σημερα εκανα εγγραφη εδω.Σκεπτομαι και γω να προχωρησω σε εξωσωματικη με σπερμα δοτη μετα απο τη διαλυση της σχεσης που ειχα εδω και 4 χρονια.Προχωρω μονη μου γιατι δε μπορω να δεχτω οτι ..το ονειρο τελειωνει οταν ο αλλος σε παραταει στη μεση μιας προσπαθειας.Μονη,λοιπον!

Ευχομαι να βρω ανθρωπους που ειτε ειναι στην ιδια θεση με μενα ειτε απο διαφορετικα ..μετεριζια προσπαθουν να αποκτησουν παιδακι ή ηδη κρατουν εναν αγγελο στην αγκαλια τους.

Καλως σας βρηκα! :)

Πότε θάρθεις;; Σε περιμένω..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ΕΙΜΑΙ 38 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΑΝΥΠΑΝΤΡΗ ΦΥΣΙΚΑ. ΘΕΛΩ ΚΙ ΕΓΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΜΗΠΩΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΕΤΕ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΝΤΡΟΦΟ?

 

Εαν δεν εχεις προβλημα συλληψης, δε χρειαζεται να κανεις εξωσωματικη, μπορεις να κανεις σπερματεγχυση. Ενημερωσε μας, αν θελεις, πού απευθυνθηκες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...