Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΤΡΕΛΗΣ (με κακοφαγο παιδι)


Recommended Posts

Εμενα μου εχει σπασει τα νευρα σημερα το παιδακι μου , δεν εχει φαει τιποτα σχεδον , ενω ειχε αρχισει να τρωει σαν γουρουνακι αλλα σημερα τιποτα!!! Τον εχω διπλα μου και πεταξε ολο το ροδακινο κομματακι κομματακι στο πατωμα .... Υπομονη σε ολες μας!!!!

 

Καλα τα λετε...... να μη λεμε τπτ γιατι τἅ ματιαζουμε φτου φτου φτου σκορδα....:roll::roll::roll::roll:

εσυ δεν μας ελεγες στο αλλο τοπικ το γνωστο οτι πλεον δεν ειστε κακοφαγα παιδακια.....???? εσεις δεν φαγατε το μπολ σπανακοριζο??????:?:?:?:?:?

μη ξαναματα πεις τιποτα γιατι ειδες τι επαθες.....

θα σταματησω να ποσταρω στο αδυνατα μωρα και οταν μπουμε στις καμπυλες τα ξαναλεμε κορασιδες!!!!!:wink::wink::wink::wink::roll::roll::roll::roll::roll:

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κι εμενα φυστικι η κορη μου αγανακτηση

και στο πα πρεπει να της κανουμε φιλες αυτες μοιαζουν πολυ

4 χρονων παιδι και την κυνηγαω ακομα με το κουταλι

και της λεω ιστοριες με ζωακια για να φαει

ασε που με υποχρεωνει να της λεω σε καθε κουταλια την εξης φραση αλλιως δεν ανοιγει το στομα "παναγια μου παναγια μου τι μεγαλο στομα ειναι αυτο...και τι μεγαλα δοντια ...ποπο ενα λιονταρι (το αγριο ζωο αλλαζει κατα περιπτωση )

επισης αυτο που δεν προλαβαινω να μιλησω και γινεται το αντιθετο το χω κι εγω ....απαπαπαπαπα

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

εμας μας εσωσε ενα σιροπι που ανοιγει την ορεξη παντως...

 

με οδηγια του παιδιατρου που τον ειδε ψηλο, υπερκινητικο και αδυνατουλη, το παιρνει τωρα 2 μηνες και -Ω ΝΑΙ- ακουω την πολυποθητη λεξη - ΠΕΙΝΑΩ-τουλαχιστον 2-3 φορες την ημερα!

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

ΦΙΣΤΙΚΙ....κανείς δεν σε καταλαβαίνει πιο πολύ από εμένα..πίστεψε με, ο γιος μου είναι 3 χρονών και 15 κιλά και..δεν θέλει να τρώει σχεδόν ποτέ..πω πω πως σε νιώθω έχουμε πάρα πολλά να λέμε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω κοριτσια, κι αλλη μαμα παθουσα!!!

3 χρονων και 3 μηνων, 16 κιλα....μεχρι πριν το καλοκαιρι 15....τρωει φρουτα με τους τονους, τυρι με τους τονους, 600 ml γαλα τη μερα, χυμους ενα σωρο...πιτες...απο φαγητο...

ΚΥΝΗΓΗΤΟ....μονο μακαρονια και κριθαρακι....κρεας ουτε για πλακα, ψαρι ουτε για πλακα, λαχανικα τιποτα.....ευτυχως τρωει αβγα...ο γιατρος δε με αφηνε να δωσω σιροπακι, εν τω μεταξυ ειναι και 1.025 υψος οποτε δεν ηθελα να ειναι κοκκαλιαρης και στεναχωριομουν!!!

ο δε μικρος αδερφος του εινια 1 χρονω και 3 μηνων και ειναι 13 κιλα....

ΚΑΙ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΤΕ....

ΕΧΕΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΠΑΙΔΙΚΟ

ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΓΥΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΑΜΙΣΗ ΜΕΡΙΔΑ ΜΑΛΙΣΤΑ....

τι φασολακια, τι κολοκυθακια, τι γεμιστα.....μου το ελεγαν και δεν το πιστευα ελεγα αποκλειεται.....ΚΙ ΟΜΩΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε καλή μου εγώ σε καταλαβαίνω και η δικιά μου έτσι ήταν .......είναι ακόμα δηλαδή κάποιες φορές.......... αλλά για πόσο καιρό νομίζεις ότι μπορείς να το αντέξεις αυτό ?? δηλαδή εντάξει το παιδί είναι κακόφαγο.

 

Ούσα κακόφαγη....λιγόφαγη καλύτερα από την παιδική μου ηλικία.......................Τελικά κάπου στα 28 το πήρε απόφαση ότι δεν χρειαζόμουν περισσότερο φαγητό..και ηρεμήσαμε...

 

 

Κατάλαβες φυστικάκι; Άλλα 26 χρονάκια είναι βρε! Δεν είναι τίποτα!

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΙΣ: ψάρι γλώσσα (δόξα τω Θεώ, ευτυχώς!), γάλα, γιαούρτι με το ζόρι (αλλά το τρώμε στο τέλος), κρέμα, ψωμί και gouda και σαλάμι, φέτα τυρί, τζατζίκι, φρυγανίτσα , πατάτες από το goodys (μόνο!)και σοκολάτα kinder ....αυτάάάάάάά!!!!!

πολύ σπάνια λίγο κοτόπουλο (δύο τρεις μπουκίτσες μη φανταστείτε),κρέας από τότε που κόπηκαν τα αλεσμένα σχεδόν ποτέ...με τα χίλια ζόρια και χίλια παρακάλια κάποιο μικρό ζυμαρικό μαγειρεμένο μέσα σε ζωμό..

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριέσαι έτσι είναι και ο δικός μου γιός....μ'εχρι σήμερα πίστευα οτι είναι μόνο το δικό μου το παιδί αντε και κανέναν 2-10 άλλων...νόμιζα οτι φταίω εγώ,οτι δεν τον πιέζω οσο πρέπει....ενω έκανα και εγω τα πάντα....ετσι λοιπόν μίλησα με την παιδίατρο μου και της είπα το πρόβλημμα μου..μέχρι και βιταμίνες 'ηθελα να του δώσει για να παχύνει λίγο..και εκείνη μου φώναζαι οτι το παιδί είναι μια χαρά...χίλιες φορες αδύνατο...ομως με τον καιρό βλέπω όντως τα θετικά....τι θα προτημούσαμε...να 'εχουμε ενα παχύσαρκο παιδί που κλαίγοντας να μας ζητάει μια σοκολάτα και εμεις να του λέμε,,,,οχι γιατι δεν πρέπει να παχύνει...εγω τωρα το βλέπω πόσο θετικό είναι...μπορεί και κάνει τα πανταα9γιατί όσο πιο αδύνατο τόσο και πιο ευκίνητο,,,τρώει ο΄τι θέλει χωρις περιορισμούς...τον βλέπω και χαίρομαι......απλα οσο μπορε'ις κοίταξε αυτα τα λίγα που τρώει να είναι ποιοτικά.....και να ξέρεις πω σε νιώθω ειλικρινά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

ΑΜΑΝ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΡΑΧΑΝΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΤΡΩΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΚΟΜΗ ΤΡΕΧΟΥΜΕ ΜΕ ΤΑ ΠΙΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΤΗΡΙΑ. ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 16 ΚΙΛΑ (ΤΙ ΠΟΛΛΑ Ε????). Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3,5 ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΕΓΩ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΒΟΜΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟΣΟ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΠΕΡΑΣΕΙ ΤΑ 13 ΚΙΛΑ. ΚΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΡΧΗΣΟΥΜΕ ΦΑΓΗΤΟ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΑΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

Πως τον φτιάχνετε τον τραχανά βρε κόρες; Θέλω να της φτιάξω αλλά επειδή κανένας μας δεν τον τρώει δεν ξέρω πως να τον κάνω! Αν μπορεί κάποια να μου δώσει αναλογίες για ένα πιάτο θα την ευγνωμονούσα :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

ρε συ φυστίκι, μια χαρά είναι το Μαράκι. αλλά θα μου πεις μετά κόπων και βασάνων δικών σου ε?

 

εμένα το 2χρονο δεν τρώει με τίποτα τον τραχανά!

 

ά και να προσθέσω ότι ο μεγάλος σαν μωρό και μέχρι τα 4 έτη ήταν πολύύύύύύ δύσκολος και περίεργος στο φαΐ του. τώρα πια τρώει τα πάντα, αλλά με πολύ πολύ αργούς ρυθμούς. αν δεν είμαι δίπλα του να του λέω φάε! κατάπιε! γρήγορα! μην παίζεις! μη μιλάς! κτλ θα σταματήσει στις 2 μπουκιές γιατί θα έχει βαρεθεί!

 

οπότε 2 χρόνια ακόμα υπομονή! (ελπίζω):mrgreen:

8jPDp3.pngmAB8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πως τον φτιάχνετε τον τραχανά βρε κόρες; Θέλω να της φτιάξω αλλά επειδή κανένας μας δεν τον τρώει δεν ξέρω πως να τον κάνω! Αν μπορεί κάποια να μου δώσει αναλογίες για ένα πιάτο θα την ευγνωμονούσα :D

 

με το ματι μωρε, οπως με το ρυζι...

 

ασε που, οσο νερο και να βαλεις, μολις κρυωσει ψιλοπηζει..

 

εχω τον βραζω, και συχνα χωνω οτι να ναι μεσα... λαχανικα, κρεας, τυρακι..

Link to comment
Share on other sites

ρε συ φυστίκι, μια χαρά είναι το Μαράκι. αλλά θα μου πεις μετά κόπων και βασάνων δικών σου ε?

 

:

 

αυτο βρε αλεξακι....

 

ασε που.. γυμνουλι ειναι πολυ αδυνατουλι... τα μαγουλα ειναι που σε ξεγελουν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

και μεις με τραχανά κάναμε μπουτάρες!!!!!

 

αερικούλη τον βράζεις με λίγο νεράκι ή λαδάκι και στο τέλος εγώ προσθέτω γιαούρτι ή φετα

 

τόσο απλό!!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα και καλη χρονια. Ειμαι μια μανουλα με 3 παιδακια οχι και τοσο υσηχα καπια στιγμη ειδαν το παρκουρ στην τηλεοραση και απο τοτε το κανουν στο σπιτι μεσα ( ευτηχως). Εχω ενα κοριτσακι την Λυδιουλα η οποια ειναι 4.5 χρονων και 16 κιλα. Και 2 αγορακια (δυδιμα) τον σταυρο και τον χριστοφορο που ειναι 3 ετων και 15 κιλα. Το προβλημα μου ειναι οτι η μικρη απο 6 μηνων που ξεκινησαμε να τρωμε φρουτοκρεμες μου το παιζε δυσκολη και τωρα που ειναι 4.5 ΕΙΝΑΙ ακομα πιο δυσκολη στο φαγιτο. υπαρχει κανενας τροπος να φαει κατι αλλο εκτος απο μακαρονια (ολα τα ειδη) και μπριζολα χωρις λιπος με πολυ λεμονι?

ενω τα αγορια σε αντιθεση τρωνε το φαγιτο τους στον παιδικο αλλα οταν βλεπουν την μικρη οτι δεν τρωει το κοβουν και αυτοι λες και το φαγιτο ειναι κακο αν το φας.

υπαρχει τροπος να βοηθησω το παιδι μου να δοκιμασει τιποτα αλλο?

Α! εχω προσπαθησει κανα 2-3 φορες να την αφησω ολη μερα νυστικη για να πεινασει και να φαει αρακα αλλα δεν γινετε τιποτα το μονο που γινετε ειναι να κανει καποια στιγμη της ημερας εμετο αλλα χωρις να εχει φαει τιποτα και εκει καπου τα χρειαζομαι και τις δινω το φαγιτο που θελει!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

αν τρώει κάποια φαγητά γιατί επιμένεις στον αρακά; δώς της αυτά που θέλει να μάθει το στομάχι της με τροφές και σιγά σιγά της βάζεις και αυτά που δεν τρώει... εμένα ο δικός μου δεν τρώει καθόλου και τίποτα. τώρα για παράδειγμα έκλεισε ένα 24ωρο νηστικός και έχει φάει 3 μπουκιές καρότο και άλλες τόσες γιαούρτι...

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και κάτι... από εξετάσεις είστε εντάξει; δηλ ο γιατρός σας λέι ότι είναι κάτι ανυσηχητικό ή ότι έτσι είναι το σκαρί του κάθε παιδιού;

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσακια.

Ηρθα κι εγω στην παρεα σας,μπας και παρηγορηθώ λιγακι....

Ο μικρος μου θησαυρος ειναι 31 μηνων και μολις 12 κιλα και 90 ποντους.

 

Εχω μπαΐλντισει με το θεμα του φαγητου.

Δεν μου ειπε ποτε οτι πειναει και οταν με βλεπει με το κουταλι

αρχιζει να βηχει και να αναγουλιαζει :?

 

Τρεχω απο πισω του για να φαει κατι....αλλιως.....δεν τρωει με τιποτα.

 

Απο φαγητα τρωει οτι υπαρχει σε σουποειδες...

αααα και πολυυ τραχανα.

Καθε μερα αν του φτιαχνω θα το φαει,αλλα μεχρι ποτε;

Την τριτη εχω κανονισει αιματολογικες,να δω τι παιζει με το σιδηρο και την φεριτινη του.....Αν και πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ πεσμενα.

 

Σας στελνω τους αγωνιστικους μου χαιρετισμους!!!!!

Ο θησαυρος μας ειναι ολη μας η ζωη!!!!:p11/06/2009:p

 

Θεούλη μου....βοήθησε μας........

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

τραγικη κατασταση..... εχω απελπιστει...

 

πρεπει να παω να δω κανεναν γιατρο... οχι για τη μικρη.. για μενα...............

 

 

σημερα ενιωσα εντονες ενοχλησεις στην καρδια, εχω κι ενα μικροθεματακι.. λεω 'τελος, ηρθε το τελος...... θα ειμαι η πρωτη μανα παγκοσμιως που θα τιναξει τα πεταλα, πανω σ ενα πιατακι με μοσχαρακι και πατατες φουρνου'

 

 

συνειδητοποιω μερα με τη μερα, οτι το παιδι εχει αρχισει και μισει το φαγητο..

 

εχω απελπιστει

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να μπω και γω στο κλαμπ? ο μεγαλος μου ειναι 3 ετων 2 μηνων και ειναι 15 κιλα. σαν οψη, φαινεται φυσιολογικος. αλλα δεν τρωει ρε παιδι μου. απο την αρχη ημουν της αποψης οτι ποτε δεν πιεζουμε ενα παιδι να φαει. αν θελει θα φαει, αν δεν θελει δε θα φαει. αλλα πολλες φορες απορω πως αντεχει τοσες ωρες νηστικος. τρωει το πρωι στον παιδικο στις εννια. το μεσιμερι τρωνε στις 12 φαγητο που του δινω απο το σπιτι και φρουτο. μου λενε οτι τρωει ολο το φαγητο του αλλα ειναι δυνατον? λιγο αμφιβαλω γι'αυτο. και μετα τρωει ξανα στις 8 το απογευμα γαλα με κορνφλεικς. ειναι δυνατον απο τις 12 μεχρι τις 8 να μην πειναει? αν του δωσεις καραμελες ή κατι γλυκο αμεσως θα το φαει. προχτες του εκανα τεστ. επαιζε και του λεω: θες φαγητο? οχι. θες τοστακι? οχι. θες ψωμι με μελι? (που του αρεσει πολυ). οχι. θες γαλα με κορνφλεικς? οχι. θες καραμέλες? οχι. τι? ναι θελω! το προβλημα μου ειναι οτι η μικρη μου που τον αλλο μηνα γινεται 2 ετων, δε σταματαει να τρωει. πραγματικα ομως! ειναι ενα χρονο μικροτερη και εχουν τα ιδια κιλα! νομιζω η μικρη ειναι και λιγο παραπανω...

εχω ενα παιδι που το κυνηγας για να φαει και ενα που το κυνηγας για να μη φαει!!!!! δε μπορουσαν να ειναι και τα δυο καπου στη μεση?!!!!

α, χτες το απογευμα, ζητησε να φαει λιγο ψωμι σκετο. η καταληξη ηταν να δαγκωσει τρεις μπουκιες και το υπολοιπο να το φαει η αδερφη του. η οποια ειχε ηδη φαει ενα πιατο φακες και μια φετα ψωμι και λιγο τσουρεκι πιο πριν....ουφ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...