Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΤΡΕΛΗΣ (με κακοφαγο παιδι)


Recommended Posts

πολυ αδυνατη δεν ειναι, οχι..

ειναι οριακα κανονικη, ας πουμε λεπτη...

 

αλλα με τι κοπο και ψυχικη φθορα (και δικη μου και δικη της) εχει γινει αυτο..

 

δεν παει αλλο....

οτι γινει....

 

Διαστάσεις μοντέλου εχει το φυστικάκι, και δεν ακούω κουβέντα!

 

Συμφωνώ με την Alcyon για τα ενδιάμεσα σνάκ και για τις ώρες του φαγητού. Τα "τσιμπήματα" στο φαγητό είναι ικανά να μην τα αφήσουν να πεινάσουνε ποτέ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

fistikaki, εμενα η κορη μου( 5,5 χρονων σημερα )ηταν και εξακολουθει να ειναι λιγοφαγη.Απο 4 μηνων παλευω με οσους τροπους μπορει να σκεφτει καποιος να φαει κατι για να μην ειναι τελειως νηστικη.Ολοι μου ελεγαν ,"αστη νηστικια καποια στιγμη θα πεινασει και θα φαει".Σε εμας αυτη η στιγμη δεν ηρθε ποτε .ΠΟΤΕ δεν ζητησε να φαει κατι, εστω και παγωτο η καραμελα.Ακομα και αυτα επρεπε εγω να της τα προσφερω και εκεινη να φαει δυο -τρεις κουταλιες παγωτο πχ.Στον παιδικο ηταν το μονο παιδι που δεν ετρωγε και εαν καμια φορα ετρωγε ελαχιστο οι κοπελες εκει εκαναν παρτυ.Ολοι γυρω μας που εβλεπανν πως τρωει και τι εκανα για να φαει μια μπουκια μου ελεγαν "πως αντεχεις¨?.ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΟΜΩΣ. Εχω κλαψει απειρες φορες για το θεμα αυτο,μου ειχαν γινει εφιαλτης οι ωρες του φαγητου,ενοιωθα αχρηστη και αισθανομουν οτι το παιδι με απορριπτει .κλπ κλπ.

Ο παιδιατρος μου ελεγε οτι πιθανον να εχει παρουσιασει μια μορφη αρνησης για το φαγητο εξαιτιας της πιεσης που της ασκουσα και να εχει ατονησει η αισθηση της πεινας.

Σημερα η Μαρια μου ειναι 17 κιλα και υψος περιπου 114, ειναι ηγιεστατη και υπερκινητικη .Δεν μπορω να πω οτι τρωει καλυτερα αφου παντα πρεπει να της βαζω την μπουκια στο στομα (κυριολεκτικα), απλως εγω μετα απο τοσα χρονια εχω καταλαβει οτι παρολο που το παιδι δεν τρωει αναπτυσεται και μεγαλωνει χωρις προβληματα εστω και εαν ειναι πολυ αδυνατη.Πιστευω οτι το αγχος μου για να φαει και η πιεση που της ασκουσα εφτεξαν σε μεγαλο βαθμο για την συνεχισει του προβληματος αυτου.Θα σου προτεινα να σκεφτεις, εαν νομιζεις οτι ψυχολογικα δεν αντεχεις αλλο αυτο το θεμα, να επισκεφτεις εναν παιδοψυχολογο για να βοηθησει εσενα περισσοτερο και μετα το παιδι στη σχεση του με το φαγητο.Εμενα μου το ειχε προτεινει ο παιδιατρος αλλα ο αντρας μου ηταν αρνητικος και δεν πηγαμε.Ειναι κατι για το οποιο εχω μετανιωσει αληθινα.

Για οτι θελεις μπορεις να με ρωτησεις.Πραγματικα εχω περασει αυτα που περνας και σε καταλαβαινω απολυτα.Καλο κουραγιο σε ολες τις μανουλες με λογοφαγα παιδια.

Link to comment
Share on other sites

φυστικάκι, πάρε ταπεράκι και πήγαινε σε καμιά παραλία!

Δεν κάνω πλάκα.

Παρόλο που είναι μια ελληνική σκηνή που πάντα κορόίδευα (και συνεχίζω να κοροίδεύω αν εφαρμόζεται σε μεγαλύτερα παιδιά), αναγκάστηκα να το εφαρμόσω όταν τα μικρά δεν έτρωγαν. Είχε πολύ καλά αποτελέσματα, γιατί στη θάλασσα, τους άνοιγε η όρεξη και έτρωγαν ό, τι είχα μέσα στο τάπερ. Και ζητούσαν και άλλο. Φαγητά που στο σπίτι ούτε που θα τα ακουμπούσαν.

Λίγο βρεχόντουσαν με τα νερά, λίγο παιχνίδι στην άμμο και πέφταν με τα μούτρα στα κεφτεδάκια, στο τυράκι και στα φρούτα.

Εύχομαι να έχεις κοντά σου θάλασσα.

Κάτι άλλο που βοηθάει είναι ο σίδηρος, ανοίγει την όρεξη. Ρώτα τον παιδίατρο αν συμφωνεί για λίγο σιροπάκι σιδήρου.

Επίσης συμφωνώ πολύ με αυτό που αναφέρθκε παραπάνω για το άγχος που άθελά μας μεταδίδουμε στο παιδί σε τέτοιες περιπτώσεις.

Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις αδικο, μου εχει γινει ψυχαναγκασμος αυτο το πραγμα...

 

την αφηνω ησυχη, ας γινει και κοκαλιαρα, αρκει να ειναι υγιης..

 

αμα συνεχισω να στεναχωριεμαι τοσο μαλλον εγω θα πρεπει να δω κανα γιατρο..

Link to comment
Share on other sites

Αυτη τη στιγμη ηρθε το Μαριω μου να μου κανει τη χαρα οτι εφαγε πολυυυυυ απο το φαγητο της ( την εχω αφησει μονη της να φαει κοτοπουλο με πατατες φουρνου ,βλεποντας DVD).Πηγα να δω και εχει φαει δυο πατατες και μια μπουκια κρεας!!!!!

Ηθελα να της πω κατι, οπως "ε δεν εφαγες και πολυ" αλλα σταματησα βλεποντας τα ματακια της να με κοιτουν και να λαμπουν απο ελπιδα για ενα ΜΠΡΑΒΟ!!!!

Ποσο το λατρευω το κοριτσακι μου!!!! ΑΧΧ !!! Θεουλη μου να μου την εχεις παντα καλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς τρώγαμε στο μπάνιο...........μπροστά στο γεμάτο από νερό νιπτήρα που έβαζε μέσα τα παιχνιδάκια της και τα έπλενε μονη της, την ώρα που έπαιζε , στο νεροχύτι της κουζίνας που "έπλενε" τα πιάτα κλπ, κλπ, κλπ.

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΣΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ, μη μιλήσω για καρεκλάκι (έχω πέσει κάτω και κοπανιέμαι από τα γέλια).....μπροστά στην τηλεόραση, μπροστά στο pc (τωρα που μεγάλωσε)....... αχ και βαχ!!!

 

Τώρα τελευταία κάθεται για λίγο στο τραπέζει,τρώει 4-5 κουταλιές και μετά αρχίζουμε το κυνηγητό σε όλο το σπίτι.

Εννοείται ότι μετά από εξετάσεις και εντολές γιατρού που είδε ότι το παιδί μεγαλώνει κανονικά, την άφησα να την κόψει πείνα και λόρδα προκεινένου να εισαχθώ εγώ στο Δαφνί.

Link to comment
Share on other sites

fistikaki, καλησπέρα!!!

Δύο εμπειρίες κι εάν θέλεις δύο προτάσεις.

Η πρώτη αφορά την κόρη μου, της οποίας δεν άρεσαν τα αλεσμένα. Αποτέλεσμα: μόλις τα ξεκινήσαμε, αντί να παίρνει κιλά, άρχισε να χάνει. Τρελλαθήκαμε, κάναμε όλες τις εξετάσεις, βγήκαν καθαρές και το παιδί να μην τρώει. Μέχρι που η πεθερά μου, η οποία τότε την κρατούσε, μου λέει να φτιάξω πολύ μαλακά μπιφτέκια (λίγη ψίχα μόνο και λίγη ντοματούλα) με δύο πατατούλες βραστές. Μόλις είχε βγάλει τα πρώτα της δοντάκια. Τα έκοβε πολύ μικρά κομματάκια και της τα έδινε, όχι όμως στο καρεκλάκι του φαγητού, αλλά στο τραπέζι. Το παιδί έφαγε κανονικά. Και πλέον κανένα πρόβλημα. Εννοείται ότι μέχρι σήμερα, ό,τι είναι σε μορφή αλεσμένου (πουρές, κρέμα αραιή) δεν το τρώει. Στο γράφω, επειδή είπες ότι την ταΐζεις στο καρεκλάκι. Εάν δεις ότι δυσκολεύεται να φτάσει, βάλε μαξιλάρι στην καρέκλα ή, εάν έχεις μικρά τραπέζακια για παιδάκια (π.χ. με ήρωες κινουμένων σχεδίων), κάθησε την κούκλα σου εκεί να φάει.

Η δεύτερη αφορά τη βαφτιστήρα μου. Σήμερα είναι μία κοπέλα 16 χρονών, με τέλειες αναλογίες. Από μικρή δεν έτρωγε. Η μάνα της είχε τρελλαθεί. Ό,τι θες το είχε δοκιμάσει: σιρόπι για την όρεξη, βιταμίνες, σε γιατρούς επισκέψεις συνέχεια. Η μικρή τίποτα. Πέμπτη Δημοτικού της πάω τα δωράκια της για τα Χριστούγεννα, καθόμαστε στο τραπέζι να φάμε κι ακούμε τη μικρή να λέει ότι θέλει να φάει μαύρο ψωμί σίκαλης.:rolleyes::rolleyes::roll::roll: Μετά από αυτό η μάνα της συμβιβάστηκε με την ιδέα ότι έτσι το παιδί. Πέταξε όλα τα μπουκαλάκια, επισκέψεις σε γιατρούς τέλος κι ηρέμησαν κι οι δύο. Μέχρι και σήμερα, τρώει μόνο ψητά και μαύρο ψωμί, παγωτό μία κουταλιά (κυριολεκτώ), γλυκό το ίδιο.

Συμπέρασμα: όπως έγραψαν και τα κορίτσια, αυτή είναι η φύση του παιδιού. Όσο πιο γρήγορα το καταλάβεις, τόσο το καλύτερο και για τις δυο σας.

 

Off topic: με τη δουλειά τι έκανες;:wink:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να της βάλεις φαγητό και κάτσε δίπλα της να φας και συ το δικό σου και άσε την μόνη της. Όσο προσπαθεί και ξεχνιέται τάιζε την κιόλας. Κορν φλεικς της δίνεις? Εγώ άρχισα να της δίνω τώρα 22 μηνών η δικιά μου και τα τρώει μόνη της χωρίς γάλα επειδή νομίζει ότι είναι πατατάκια. Της βάζω ένα μπωλ και το έχει δίπλα της συνέχεια. Τσούκου τσούκου θα το φάει. Αράβικη πίτα με τυράκι μέσα και κομμενη τετραγωνάκια, δίπλα της στο πιάτο και όπως παίζει κάτι τσιμπάει μόνη της όμως. Αγγουράκια, μήλα, καροτάκια κομμένα τετραγωνάκια σε ένα πιατάκι πάλι κοντά της τρως και εσυ για να βλέπει να τρώει αλλά πάλι μόνη της.

 

Σκέψου ότι η δικιά μου κάποτε ξεχνιέται και τρώει όλο αυτό που θα της βάλω κοντά εκεί που παίζει και κάποτε καθόλου. Οι πρώτες φορές ήταν δύσκολες μέχρι να αρχίσει να δοκιμάζει μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

fistikaki εχω δει κι αλλες φορες που εχεις γραψει το ιδιο θεμα κ παντα ελεγα να μπω να της απαντησω,εμενα η κορη μου ειναι 3,5ετων ποτε μα ποτε δεν μου εχει πει ΠΕΙΝΑΩ εκανα τα παντα δεν μπορεις να φανταστεις τι στις κουνιες την πηγαινα για να φαει τι παιχνιδια επερνα καθημερινα ωστε να την απασχολω με κατι καινουργιο,σε εναν παιδοτοπο με ειχαν μαθει ολοι κ με το που εμπαινα προσπαθουσαν να απασχολουν την μικρη για να φαει.

Παντα μου ελεγαν αστην νηστικη να πεινασει κ να δεις πως θα φαει,με το που ακουγα αυτο με επιανε τρελα γιατι δεν μπορουσαν να καταλαβουν οτι το παιδι μου αυτο που ηθελε ηταν να την αφηνω νηστικη,ηταν το καλυτερο της, α κ για να μην το ξεχασω το ειχα κανει κ αυτο οταν ηταν 5μηνων ειχε μεινει 2μερες νηστικια τελειως,δεν το πιστευε ουτε ο παιδιατρος γιατι την ταιζα οταν κοιμοταν διοτι ξυπνια δεν ετρωγε ποτε, κ μετα απο πιεση του παιδιατρου το δοκιμασα κ μου ειπε οταν κοιμηθει ταισε την μην παθει καμια αφυδατωση γιατι τοτε επινε μονο γαλα.

Επισης στο φορουμ γραφτηκα για να μιλησω με την Μαρια μηπως μου πει κατι το οποιο δεν ειχα δοκιμασει η κατι εκανα εγω λαθος.Δεν ντρεπομαι να σου γραψω οτι μεχρι κ σε ψυχολογο πηγα γιατι ειχα τρελαθει,το κλαμα που εριχνα απο τα νευρα μου, σκοτωνα ανθρωπο,κ ειδικα οταν ακουγα την εκφραση αστην νηστικια να δεις πως θα πεινασει.Και περιττο να σου γραψω οτι εμενα δεν της αρεσε τιποτααααααααααα

δεν υπηρχε ουτε ενα φαγητο οπου ηρθε η του προβληματος οταν 13μηνων σταματησε τελειως να πινει γαλα κ δεν μπορουσα να της το δωσω ουτε στον υπνο της.Οποτε δεν εχω να σου πω τιποτα σαν λυση στο προβλημα σου,εγω προσπαθω να το αποδεχτω πλεον,υπαρχουν φορες που με πιανουν κρισαρες αλλα προσπαθω να το παλεψω

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα προτεινετε, τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ..

οσες με παρακολουθειτε θα εχετε δει οτι τα περισσοτερα ποστς μου ειναι γι αυτο το θεμα....

 

ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ.... και ακομα περισσοτερα..

 

της Μαριας ΔΕΝ της αρεσει το φαγητο,γενικα (θεε μου ειναι δυνατον???!!!!!! γεννησα ενα ΤΕΡΑΣ!!!!!!!!!!!! γιατι δεν παιρνει παραδειγμα απο μενα που παιρνω θερμιδες μεχρι κι απο τον αερα που αναπνεω????)

 

 

τιποτα ακομα με δουλεια...... ελπιζω στο τζοκερ σημερα.... -πρλαβαινω να παιξω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ολα οσα προτεινετε, τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ..

οσες με παρακολουθειτε θα εχετε δει οτι τα περισσοτερα ποστς μου ειναι γι αυτο το θεμα....

 

ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ.... και ακομα περισσοτερα..

 

της Μαριας ΔΕΝ της αρεσει το φαγητο,γενικα (θεε μου ειναι δυνατον???!!!!!! γεννησα ενα ΤΕΡΑΣ!!!!!!!!!!!! γιατι δεν παιρνει παραδειγμα απο μενα που παιρνω θερμιδες μεχρι κι απο τον αερα που αναπνεω????)

 

 

τιποτα ακομα με δουλεια...... ελπιζω στο τζοκερ σημερα.... -πρλαβαινω να παιξω?

Δεν ακούς ....

μάλλον δεν με διαβάζεις..

σταματά να ασχολησεεεεεεεεεεεεεεεεε δεν αλλάζει τιποταααααααααααα

είναι κακοφαγάνη

όσο νωρίς το πάρεις εσύ χαμπάρι

τόσο ποιο καλά θα είσαι εσύ

και το παιδί σου

και η σχέση μεταξύ σας

άκουσε μεεεεεεεεεεεεεε

Μάλλον διάβασε μεεεεεεεεεεεεεεεε

.....

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου τρελή :lol::lol:

καιρό έχεις να γκρινιάξεις για το φαγητο του φιστικίου τζούνιορ

αλήθεια πόσα κιλά και ύψος έχει η μικρή?

 

Ο Ανδρέας τον Αύγουστο θα γίνει 4 και έχει 16.5κιλά πριν της ίωσης

και ύψος γύρω στο 1.05 αλλά δεν τον ζορίζω..καλύτερα αδύνατος και υγιής.

Πάντως σκέφτομαι σοβαρά να σε προσλάβω για να με πιέζεις να φάω

είμαι σίγουρη πως θα λειτουργήσει ανάποδα και θα λειτουργήσει ως είδος

δίαιτας(αντιδραστική δίαιτα):mrgreen::mrgreen:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

ολα οσα προτεινετε, τα εχω δοκιμασει ΟΛΑ..

οσες με παρακολουθειτε θα εχετε δει οτι τα περισσοτερα ποστς μου ειναι γι αυτο το θεμα....

 

ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ.... και ακομα περισσοτερα..

 

της Μαριας ΔΕΝ της αρεσει το φαγητο,γενικα (θεε μου ειναι δυνατον???!!!!!! γεννησα ενα ΤΕΡΑΣ!!!!!!!!!!!! γιατι δεν παιρνει παραδειγμα απο μενα που παιρνω θερμιδες μεχρι κι απο τον αερα που αναπνεω????)

 

 

τιποτα ακομα με δουλεια...... ελπιζω στο τζοκερ σημερα.... -πρλαβαινω να παιξω?

Σε παρακαλω παρα παρα πολυ fistikaki, μη κανεις τα λαθη που εκανα εγω.

Εχω μετανοιωσει

απειρες φορες που ειχα κανει το θεμα φαγητο τοσο μεγαλο που δεν μπορουσα να χαρω την κορη μου , να απολαυσω καθε της στιγμη , να της δειχνω την αγαπη μου .Ελεγα και εγω, "γιατι να μου τυχει ενα τετοιο παιδι, γιατι με παιδευει, γιατι σε μενα, κανεις δεν τραβαει αυτα που τραβαω εγω"

Χιλιαδες φορες ελεγα οτι δεν προκυτε να την πιεσω αλλο,θα την αφησω να τρωει οσο και οποτε θελει αλλα ποτε δεν μπορεσα να το εφαρμοσω.

Σκεψου την περιπτωση να ζητησεις βοηθεια απο ειδικο.Το θεμα ισως λυθει εαν εσυ αλλαξεις τροπο που το βλεπεις.Εγω οπως εγραψα και πιο πανω εχω μετανοιωσει που δεν πηγα.

Μην ξαναπεις ποτε οτι γεννησες ενα τερας!!!Γεννησες ενα παιδακι που το μονο που θελει απο εσενα ειναι η αγαπη σου.Προσφερε του την (ειμαι σιγουρη οτι το κανεις) Αυτη θα την δεχτει σιγουρα ακομα και αν αρνειται φαγητο σου.

Αληθεια , να σε ρωτησω εαν απεκτησες γρηγορα το παιδακι σου η δυσκολευτηκες? Κανω μια σκεψη .Μπορει να τη γραψω μετα.Ποσο χρονων ειναι το μικρο σου?

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου τρελή :lol::lol:

καιρό έχεις να γκρινιάξεις για το φαγητο του φιστικίου τζούνιορ

αλήθεια πόσα κιλά και ύψος έχει η μικρή?

 

Ο Ανδρέας τον Αύγουστο θα γίνει 4 και έχει 16.5κιλά πριν της ίωσης

και ύψος γύρω στο 1.05 αλλά δεν τον ζορίζω..καλύτερα αδύνατος και υγιής.

Πάντως σκέφτομαι σοβαρά να σε προσλάβω για να με πιέζεις να φάω

είμαι σίγουρη πως θα λειτουργήσει ανάποδα και θα λειτουργήσει ως είδος

δίαιτας(αντιδραστική δίαιτα):mrgreen::mrgreen:

 

 

11μιση κιλα, δεν ξερω υψος, εχω αρκετο καιρο να την μετρησω.. ψηλεγκω ειναι παντως..

 

και δεν εχω καιρο να γκρινιαξω, εσυ δε με παρακολουθεις, ειμαι πολυ τακτικη στη γκρινια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μην ξαναπεις ποτε οτι γεννησες ενα τερας!!!Γεννησες ενα παιδακι που το μονο που θελει απο εσενα ειναι η αγαπη σου.Προσφερε του την (ειμαι σιγουρη οτι το κανεις) Αυτη θα την δεχτει σιγουρα ακομα και αν αρνειται φαγητο σου.

Αληθεια , να σε ρωτησω εαν απεκτησες γρηγορα το παιδακι σου η δυσκολευτηκες? Κανω μια σκεψη .Μπορει να τη γραψω μετα.Ποσο χρονων ειναι το μικρο σου?

 

τερας, ακου που σου λεω!!! σγουρομαλλο τερας!!! (κατα το 'χρυσομαλλο δερας')

 

100 κιλα μαλλια, μαγκια και μπολικη κλανια :lol:

 

2 χρονων παρα 3 μηνες ειναι το σκατουλακι..

ψιλοδυσκολευτηκαμε να κανουμε παιδι, για πες τη σκεψη σου κοπελια...

Link to comment
Share on other sites

Άσε το παιδί ήσυχο θα του δημιουργήσεις εμμονές με το φαγητό..

για χάρη σου άνοιξα και το βιβλιάριο του παιδιού αν σε παρηγορεί

που δεν νομίζω ο Ανδρέας όταν ήταν 2 χρονών και κάτι ψηλά ήταν 11660- ύψος 90 πόντους..

 

σου μεταφέρω και από το τόπικ ΦΡΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ.....

 

«Αν δεν φας, δεν θα μεγαλώσεις»

 

Πολλοί από εμάς χρησιμοποιούμε αυτήν τη φράση στην προσπάθεια μας να πείσουμε το παιδί μας να φάει λίγο παραπάνω. Τις περισσότερες φορές βέβαια πετυχαίνουμε το στόχο μας, διότι (χάρη στον προστακτικό τόνο της φωνής μας) το αναγκάζουμε να αδειάσει το πιάτο του, οπότε τρώει όχι επειδή πεινάει, αλλά επειδή εμείς του το επιβάλαμε.

 

 

Τι να κάνετε:

 

Προσπαθήστε να σέβεστε τις ανάγκες του παιδιού (στην προκειμένη περίπτωση το γεγονός ότι έχει χορτάσει και δεν πεινάει άλλο). Μην παρεμβαίνετε προσπαθώντας να του επιβάλετε αυτό που εσείς πιστεύετε ότι είναι το σωστό. Ακόμα και αν το μικρό σας δεν έχει φάει μπουκιά όλη μέρα, αποφύγετε κάθε είδους απειλές ή προσταγές και χρησιμοποιήστε θετικές φράσεις οι οποίες μεταδίδουν μεν με σαφήνεια το μήνυμα που θέλετε να περάσετε, αλλά συγχρόνως «κλείνουν» μέσα τους όλη σας την αγάπη. Επειδή είναι πολύ σημαντικό να εκφράζεστε με θετικό τρόπο (αντί με αρνητικό), μπορείτε να πείτε στο παιδί σας: «Είναι καλό να τρως το φαγητό σου, γιατί έτσι θα μεγαλώσεις και θα είσαι ένα δυνατό παιδί». Εξηγήστε του πως το φαγητό βοηθά στην ανάπτυξη του και του χαρίζει όλη την ενέργεια που έχει ανάγκη για να τρέχει γρήγορα, να παίζει πολλές ώρες με τους φίλους του και να καταπιάνεται με όλες τις δραστηριότητες που το ευχαριστούν.

 

Θυμηθείτε:

 

Με απειλητικές φράσεις («Αν δεν φας, δεν θα μεγαλώσεις/δεν θα παίξεις») ή φράσεις προσταγής («Φάε και τη... δύναμη σου!» ή «Δεν κάνει να πετάξουμε το φαγητό») τρομάζετε το παιδί και δεν το βοηθάτε να μάθει να αναγνωρίζει σιγά-σιγά το αίσθημα του κορεσμού (κάτι το οποίο αποτελεί το πρώτο βήμα για την αποφυγή της παχυσαρκίας).

 

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Θεωρείς τον εαυτό σου καλη μαγείρισσα;

 

Κρέπες πώς σου ήρθε να την ταίσεις; Γιατί ούτε από τα καλόφαγα παιδιά, δεν έχω δει ποτέ κάποιο που θα έτρωγε ευχάριστα κρέπες για μεσημεριανό.:rolleyes:

 

Τηγανιτές πατάτες δηλαδή, αν τις βάλεις σε ένα πιάτο δίπλα της να τις παίρνει μόνη της, δεν θα φάει;:twisted:

 

Όσο κακόφαγη και να είναι, δεν έχει κάποιο αγαπημένο φαγητό, κάτι που δείχνει να της αρέσει και να το τρώει ευχάριστα;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ρε φυστίκι.... θα κατέβω Αθήνα το καλοκαίρι.... Φέρε το φυστίκι καμιά βδομάδα μαζί μας... κι αν θες κάτσε κι εσύ (αν δεν κάθεσαι φρόνιμα θα σε διώξουμε εσένα! :lol:) Δηλαδή έχω τρελλή περίεργεια... να δω αυτό το "δεν τρώει"...

Και σου μιλάω εγώ που ήμουν τέτοιο παιδί (κατηγορίας φτερού....) να δεις φώτο.... (με φωνάζανε "σκέλετρον")... και για την ιστορία.... η μικρή (4η) είναι γύρω (κάτω) από τα 9 κιλά, και κοντεύει τους 18 μήνες. Εγώ τη θεωρώ νορμάλ... και τη δική σου και τη δική μου....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ο γιός μου έχει επίσης ιδιορρυθμία με το φαγητό.Δεν τρώει όλα τα φαγητά, μόνο ό,τι του αρέσει.Δεν δοκιμάζει καινούριες γεύσεις γιατί του φαίνονται περίεργα.Δεν σκάω όμως.Πατάτες τρώει.Ζυμαρικά επίσης, ψάρια μπιζόλες, κοτόπουλο/μοσχάρι κοκκινιστό,ρύζι,αυγό και φρούτα.Αυτά είναι τα φαγητά του και τίποτα άλλο, μαγειρεμένα με συγκεκριμένο τρόπο.Όταν ήταν μικρότερος(2ετών)αν δεν προσπαθούσα να του δώσω κάτι να φάει σίγουρα θα έμενε νηστικός.Δεν τον ένοιαζε αν θα φάει.Τουλάχιστον τώρα έστρωσε κάπως.

Link to comment
Share on other sites

Εχθές έφαγε:

7:00 το πρωί... 140 γρ. γάλα

8:10 .... δύο μπουκιές ομελέτα και 2 γουλιές γάλα (επειδή είδε τα άλλα να τρώνε)

10:00 ... (την πετάξαμε τη φρουτόκρεμα ολόκληρη. Ούτε μπουκιά).

2:30 μμ ... (κόκκορα με κοφτό μακαρονάκι είχαμε...) 1 μπουκιά μακαρονάκι. Τυρί 3-4 τετραγωνάκια (σε μέγεθος κέρματος) και μισή φετα ψωμί (ψιλή - ψιλή)

6:30 μμ ..... γιαούρτι (μπολικο).

9:00 μμ ... (γάλα... γιοκ) Το είπιε κατά τις 3:00 πμ ... 120 γρ.

 

Αυτά....

Σήμερα

6:00 .... 160 γρ γάλα (πεινούσε μάλλον! :lol:)

9:30 πμ.. μισή φέτα κέικ και 1/4 ποτήρι γάλα (όχι μπουκάλι... διασκεδάζει το ποτήρι)

2:30 μμ .... γιουβαρλάκια !! :shock: Μισό πιάτο!! (= 1.5 μίνι γιουβαρλάκι και μισό ζουμάκι με ρυζάκι). Ααα και γιαούρτι... (μπόλικο).

6:30 μμ ... μισό κολοκυθοκεφτέ και 1/3 κούπας γάλα. Ααα και 1/4 βερύκοκο.

8:00 μμ ... (είδε από τα άλλα... και έφαγε μισό κολοκυθοκεφτέ ακόμα).

9:30 μμ ... 140 γρ γάλα

 

Σήμερα λοιπόν κάναμε πρόοδο! Φάγαμε γιουβαρλάκια. ;)

 

Οκ?

Έχει μεγάλη διαφορά η δική σου από αυτό το μοτίβο φαγητού;

 

Υ.Γ. Το κανονικό φαγητό της είναι στις 7:00 ... γάλα, 9ή 10... κάτι.... μετά 2:30 μεσημεριανό... 6:30 απογευματινό (συνήθως γιαούρτι επειδή της αρέσει) και μετά το βράδυ... 8:30-9:00 φαγητό ή γάλα... αναλόγως. Σε μικροποσότητες... αλλά είπαμε... ΟΚ!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να συμβιβαστω ρε συ αλκυ μ αυτο...

καπως ετσι ειναι, ισως λιγο χειροτερα αλλες φορες ισως λιγο καλυτερα..

 

η διαφορα μας? εγω, θα πεθανω νεα.... εσυ κι ο μητσοτακης εχετε μελλον!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι... άκου καλά σε ΠΑΡΑΚΑΛΩ !!

Αν το παιδάκι σου τρωει έτσι όπως λες.... Χ Α Λ Α Ρ Ω Σ Ε !!!

Και δεν το λέω "έτσι"...

 

Έχω βιώσει τη θέση του φυστικο-παιδιού... και μπορώ να σου εγγυηθώ πως το δικό σου άγχος το προσλαμβάνει το παιδί ακόμα και από τις μικρές αυτές ηλικίες. Το άγχος δρα ΕΝΤΕΛΩΣ ανασταλτικά στο θέμα. Αν εσύ χαλάρωνες... το πιτσιρίκι έχει ΜΕΓΑΛΕΣ πιθανότητες να "ξεχαστεί" και να αρχίσει σταδιακά (1-2 μήνες μπορεί να πάρει αυτό)... να τρώει λίιιγο καλύτερα. (ΛΙΙΙΓΟ λέω εεε!! ... μην ξεθαρρεύεις! :P)

 

Όμως.... ΑΝ συνεχίσεις έτσι... θα αισθάνεται πως ΣΥΝΕΧΩΣ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΕΙ... και το φαγητό θα γίνει γολγοθάς και βραχνάς και κάτι που σαφώς θα πρέπει να αποφύγουμε. Τότε .... θα περάσεις στην αντίπερα όχθη.... που ακόμα κι αν αφήνεις το παιδί νηστικό ... απλά δε θα το νοιάζει ΚΑΘΟΛΟΥ ακόμα κι αν αισθάνεται να λιποθυμά από την πείνα. Δε νομίζω πως έχεις φτάσει σε αυτό το σημείο (όσο κι αν εσύ νομίζεις πως ίσως το έχεις αγγίξει).

 

Ειλικρινά στο λέω.... ΑΣΕ ήσυχο το παιδί. ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !! Αυτό είναι το σκαρί του ... πάρ'το απόφαση.

Για την ακρίβεια το σκαρί του είναι λιιιγο παραπάνω από αυτό που έχεις εσύ τώρα, αλλά το δικό σου άγχος το εμποδίζει να προσλάβει αυτό το κατιτις παραπάνω.

 

Διάλεξε λοιπόν σοβαρά....

το άγχος σου και το κυνήγι .... ή χαλαρώνεις και ΟΤΑΝ έρθει η ώρα από μόνο του θα πάρει και θα απλώσει το χέρι... και φυσικά θα φανούν αυτά τα λίγα παραπάνω γραμμάρια.

 

Ο άντρας μου παραπονιέται (επειδή μένει σπίτι με τη μικρή πως δεν τρώει...) Αλλά ευτυχώς παραπονιέται σε μένα και όχι στο παιδί, ούτε το κυνηγά. Εγώ τον ρωτάω τι ακριβώς έφαγε... και όταν μου τα απαρριθμεί, του λέω ΟΚ! Για την ηλικία της αυτά είναι. Ως εκεί! Δε θέλει παραπάνω άγχος. (Εκείνος δεν πολυθυμάται από τα άλλα, και είχαμε και τη 2η που κι εκείνη ήταν στα ίδια κυβικά.... και έτσι του φαίνονται οικεία).

 

ΧΑ-ΛΑ-ΡΑΑΑ

Και η πρόσκληση για το σπίτι ισχύει..... με.... ή χωρίς εσένα (άμα αγχώνεσαι πολύ... σε διώχνουμε! :P:lol:)

 

Y.Γ. Ο Μητσοτάκης... ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι κακόφαγος... :lol: ΤΟΟΟΟΣΕΣ μίζες..... δε μπορεί παρά να... ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ αυτό το στομάχι !!! :lol:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ρε συ αλκυ, οκ, εγω να δεχτω αυτα που λες, μου ακουγονται λογικα και εχεις δικιο...

 

πες μου ομως και μενα...

τι στην ευχη βιταμινες και πρωτεινες πηρε σημερα το παιδι μου, με μισο γιαουρτι, και 6 τηγανητες πατατες? και μια πεταλουδιτσα που κυνηγουσε στο μπαλκονι, ξερω γω, μπορει να την εφαγε γι ολας..

Link to comment
Share on other sites

Πες μου εσύ τι βιταμίνες πήρε το δικό μου με το γιαούρτι και το τυρί που τρώει (γιατί αυτά είναι σε υπολογίσημες ποσότητες... τα άλλα.... άστα.... :lol:)

Αυτό που βλέπω είναι πως οι ανάγκες των παιδιών είναι διαφορετικές από τις δικές μας. Σήμερα πήρε αυτά... αύριο κάτι λίγο διαφορετικό.

 

Αφού κυνηγά την πεταλούδα.... άρα έχει Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ για να λειτουργεί. Αυτός δεν είναι ο σκοπός του φαγητού; Να μπορεί να λειτουργεί ο οργανισμός.... ή κάνω λάθος; ;)

 

Άσε που... αν έφαγε την πεταλούδα τότε έχει πάρει πολυβιταμινούχο γεύμα! :P

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...