Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΤΡΕΛΗΣ (με κακοφαγο παιδι)


Recommended Posts

Stap!!! Σήμερα το πρωί σε σκεφτόμουν και την παρέα του ύπνου με διακοπές και ήθελα να το ξεθάψω για να σας πω τις εξελίξεις του ύπνου μας!!! :) :) :)

 

Ο δικός μου τελικά είναι με τις μέρες του. Αλλά έχει γίνει ιδιότροπος και πλεόν δε δοκιμάζει. Ρίχνει και κάτι απαξιωτικές ματιές στα πιάτα και λέει με ύφος 100 καρδιναλίων "Αηντία είναι, λε λέλω" και εξαφανίζεται...

Και μετά στις 4 το πρωί ξυπνάει και μου λέει "μαμά, λέλω πουπέ και ντύντι ντυντάκι!" (θέλω πουρέ και ρύζι ρυζάκι).

Ε, όχι, καλό μου, δε σερβίρουμε τέτοια ώρα! Γάλα και νάνι!

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μου άρεσαν όσα έγραψε η σταπ κ η ελλεμφρίεμ.

το δικό μου παιδί δεν είναι κακόφαγο, αλλά τελευταία λόγω ζέστης, αλλά κ λόγω του ότι αρρώσταινε, το φαγητό δεν την ενδιέφερε.

είχα φτάσει σε σημείο να την πιέσω υπερβολικά. ποιός εγώ που είχα ορκιστεί να μην το κάνω στο παιδί μου, ό,τι λούστηκα από τη μάνα μου ως παιδί!

τελικά, χαλάρωσα κ το πράγμα εξελίχθηκε κάπως καλύτερα! χαλάρωσε κ το παιδί.

κ το καλύτερο είναι που ανακάλυψα τη λατρεία της στις σούπες!

εντάξει ήξερα ότι Νο 1 ήταν η φακή κ ο τραχανάς, γιουβαρλάκια, αλλά δεν γνώριζα ότι αποτελούν αντίδοτο στην αφαγία!

κουράγια!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο χαίρομαι όταν διαβαζω τις εξελίξεις στο φαγητο σας βρε κορίτσια.Εμεις απο την άλλη τίποτα.Εχω προσφέρει οτι διάβασα στο ημερολόγιο μιας τρελης συν κάτι βιβλία για παιδικά γεύματα.ΤΙΠΟΤΑ ΛΕΜΕ.Εχουμε και λέμε,22 μηνών,10 κιλά,83 πόντους.

Πρωί βράδυ 200-230 γαλα(εβαπορε νουλακ)

Δεκατιανο φρούτα με μπισκοτακια (αλεσμενα)

Μεσημέρι κοτόπουλο-ή μοσχαρι με διάφορα λαχανικά.απο 220-300 μλ

Απόγευμα τίποτα (Αντε κανά μπισκοτο η φρυγανια)αν δεν της τα δώσω δεν θα φάει κάτι άλλο.

Αυτααααααααα

Πως σας φαίνεται?

Βαρέθηκα το ίδιο μενού 15-16 μήνες τώρα.

Πως στο καλο θα την κάνω να φάει και κάτι άλλο?

Πφφφφφφφφφ..........

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και τα δικά μας αισιόδοξα νεάκια.

 

Το παιδί μου από 18 μηνών άρχισε ξαφνικά να τρώει! Από τη μια μέρα στην άλλη, άλλο παιδί! Δεν άλλαξα τίποτα! Φαίνεται ότι τότε ήταν έτοιμο το πεπτικό της σύστημα ή το εντεράκι της για φαγητό. Με το θηλασμό συνεχίζουμε κανονικά. Αν σταματούσα το θηλασμό τότε που μου έλεγαν όλοι ότι θηλάζει για αυτό δεν τρώει πολύ ίσως να μην είχαμε αυτήν την καλή εξέλιξη.

 

Mamamikaela ζυμαρικά δεν τρώει το μωρό σου; Έχουν πολλές θερμίδες. Εμείς το απογευμα τρελαινόμαστε για πρόβειο φουλ φατ γιαούρτι με μέλι (το πρωτοέδωσα πριν 1 μήνα, 20 μηνών περίπου, κανονικά στα 2 χρόνια επιτρέπεται.). Υπάρχει και συνταγή για τηγανίτες σπιτικές νομίζω στις προηγούμενες σελίδες. Λαδερά, γεμιστά, παστίτσιο έχεις δώσει να δοκιμάσει; Εμάς γενικά ζηλεύει ό,τι τρώμε εμείς. Και πάλι από βάρος δεν έχει πάρει πολύ μέσα σε 2μήνες, μόνο 400γρ. που είναι λίγα σε σχέση με αυτά που τρώει. Αλλά συνέχεια τρέχει. Είναι 86 πόντους και 10400. Ψηλή κι αδύνατη, μοντέλο δηλαδή

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω και τα δικά μας αισιόδοξα νεάκια.

 

Το παιδί μου από 18 μηνών άρχισε ξαφνικά να τρώει! Από τη μια μέρα στην άλλη, άλλο παιδί! Δεν άλλαξα τίποτα! Φαίνεται ότι τότε ήταν έτοιμο το πεπτικό της σύστημα ή το εντεράκι της για φαγητό. Με το θηλασμό συνεχίζουμε κανονικά. Αν σταματούσα το θηλασμό τότε που μου έλεγαν όλοι ότι θηλάζει για αυτό δεν τρώει πολύ ίσως να μην είχαμε αυτήν την καλή εξέλιξη.

 

Mamamikaela ζυμαρικά δεν τρώει το μωρό σου; Έχουν πολλές θερμίδες. Εμείς το απογευμα τρελαινόμαστε για πρόβειο φουλ φατ γιαούρτι με μέλι (το πρωτοέδωσα πριν 1 μήνα, 20 μηνών περίπου, κανονικά στα 2 χρόνια επιτρέπεται.). Υπάρχει και συνταγή για τηγανίτες σπιτικές νομίζω στις προηγούμενες σελίδες. Λαδερά, γεμιστά, παστίτσιο έχεις δώσει να δοκιμάσει; Εμάς γενικά ζηλεύει ό,τι τρώμε εμείς. Και πάλι από βάρος δεν έχει πάρει πολύ μέσα σε 2μήνες, μόνο 400γρ. που είναι λίγα σε σχέση με αυτά που τρώει. Αλλά συνέχεια τρέχει. Είναι 86 πόντους και 10400. Ψηλή κι αδύνατη, μοντέλο δηλαδή

 

 

 

Γαρυφαλλακι,αν διαβάσεις τα ποστ μου λίγο πιο πάνω θα σου λυθεί η απορία αν τρώει αυτα που ρωτάς.Αχαχαχαχαχαχχα.Ζυμαρικα της βάζω στην σουπιτσα της 4-5 φορές την εβδομάδα.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γαρυφαλλακι,αν διαβάσεις τα ποστ μου λίγο πιο πάνω θα σου λυθεί η απορία αν τρώει αυτα που ρωτάς.Αχαχαχαχαχαχχα.Ζυμαρικα της βάζω στην σουπιτσα της 4-5 φορές την εβδομάδα.

 

Τώρα τα διάβασα. Υπομονή!!!! Τα έχω περάσει κι εγώ! Κάποια στιγμή θα ξεκινήσει να τρώει από μόνη της. Τοστάκι τρώει; Σπιτική πίτσα; Μάφινς; Ψωμί με βούτυρο και τυράκι; Μπιφτεκάκια;

Μήπως να δοκίμαζες να τρώτε εσείς και να αδιαφορήσεις για λίγο να μην της προσφέρεις τίποτα; Δε θα ζητήσει από μόνη της; Εγώ έτσι είδα μια μικρή διαφορά.

 

Το βιβλίο του Παπαβέντση το διάβασες;

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας διαβαζω και σηκωνεται η τριχα μου καγκελο.

Μου θυμιζετε τοσο πολυ τις καταστασεις που περασα με την κορη μου που λεω 'πως αντεξα?"

Ακριβως ιδιες περιπτωσεις με την ΜΑΜΑ ΜΙΧΑΕΛΑΣ και την ΑΛΕΞ.Διαβαστε αν θελετε παλιοτερα μηνυματα μου και θα καταλαβετε.

Αυτο που εχω να σας πω, ειναι τετριμενο και δυσκολο αλλα και η μονη λυση να γλυτωσετε το τρελαδικο!!!!!

 

ΜΗΝ ΤΑ ΖΟΡΙΖΕΤΕ,ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΘΕΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.

ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΓΙΑ ΣΑΣ ΑΝ ΘΑ ΦΑΝΕ Η ΟΧΙ, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΤΗΔΕΣ

ΜΗ ΔΕΙΧΝΕΤΕ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΚΑΙ ΤΗ ΣΤΕΝΟΧΩΡΙΑ ΣΑΣ

ΜΗ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΦΑΓΑΝ Η ΟΧΙ

Γενικα δειξτε σχετικη αδιαφορια και συνεχιστε τη δουλεια σας σαν να μην εγινε κατι σπουδαιο.

Ξερω οτι απο μεσα σας θα σκατε, αλλα προσπαθηστε να το κανετε γιατι η κατασταση θα συνεχιστει.

Το λεω εγω που η κορη μου ειναι 8 χρονων και ακομα της βαζω την κουταλια στο στομα και αυτη απο ελαχιστα φαγητα ( μη δει ντοματα μεσα στο φαγητο ,χορταρικο, κρεας εκτος απο κοτοπουλο κλπ κλπ)

Οσο για το γαλα με το μωρακι σου Αλεξ, σκεψου οτι εμενα απο 4 μηνων δεν επινε ΚΑΘΟΛΟΥ και επρεπε να την κοιμιζω και μετα να της πιεζω την πιπιλα στο στομα, να σταζει το γαλα και να καταπινει ασυναισθητα, με κινδυνο καθε φορα να πνιγει.

Αρα υπαρχουν και χειροτερα απ' τα δικα σου!!!

Κουραγιο σε ολες τις μανουλες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τα διάβασα. Υπομονή!!!! Τα έχω περάσει κι εγώ! Κάποια στιγμή θα ξεκινήσει να τρώει από μόνη της. Τοστάκι τρώει; Σπιτική πίτσα; Μάφινς; Ψωμί με βούτυρο και τυράκι; Μπιφτεκάκια;

Μήπως να δοκίμαζες να τρώτε εσείς και να αδιαφορήσεις για λίγο να μην της προσφέρεις τίποτα; Δε θα ζητήσει από μόνη της; Εγώ έτσι είδα μια μικρή διαφορά.

 

Το βιβλίο του Παπαβέντση το διάβασες;

 

Τρώει μόνο αυτα που ανέφερα και παραπάνω.δεν την πιεζω δεν δείχνω στεναχωρημενη ή θυμωμενη.Δεν θέλει άλλο,δεν δίνω.Εδω και 10 μέρες εχει κόψει την απογευματινή κρέμα.Δηλαδη ειναι νηστικη απο τις 3 το μεσημέρι που θα φάει ένα καλο(αλεσμενο)μεσημεριανό.Το βράδυ πριν τον ύπνο,κανονικά το γάλα της.Αν το θυμηθεί ζητάει το απόγευμα κανά μπισκοτο.Αν της πω πως δεν έχουμε δεν της κάνει διαφορά.Τι να πω.Χτες έκανα το λάθος και της έβαλα στα χείλη όταν δεν έβλεπε λίγο πουρε πατάτας.Τι να σας πω???Εγινε εξωφρενων.Ουρλιαζε λες και την σφαζαμε,μας άκουσε όλη η γειτονιά,για τουλάχιστον μισή ώρα,με ανοιχτό το στόμα και δεν το έκλεινε με τίποτα για να μην καταπιει την μπουκιά.Εχω αρχίσει σοβαρά να σκέφτομαι να επισκεφθώ παιδοψυχολογο.Αισθανομαι σαν να συμβαίνει κάτι και πρέπει να το ψάξω παραπέρα.Αν ξέρετε κάποιον καλο παιδοψυχολογο να ειδικεύεται σε θέματα φαγητού του παιδιού,θα σας ήμουνα ευγνώμων!!!

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites

....Χτες έκανα το λάθος και της έβαλα στα χείλη όταν δεν έβλεπε λίγο πουρε πατάτας.Τι να σας πω???Εγινε εξωφρενων.Ουρλιαζε λες και την σφαζαμε,μας άκουσε όλη η γειτονιά,για τουλάχιστον μισή ώρα,με ανοιχτό το στόμα και δεν το έκλεινε με τίποτα για να μην καταπιει την μπουκιά....

 

ΙΙΙιιιιιιιιιιιι ρωτάνε πρώτα!!!! :lol:

Την έχω πατήσειιιιιιιιιιι.... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Δεν έχει σχέση τόσο με το φαγητό. Ρωτάααααμε για όοοοολα! Όσο μεγαλώνει θα το βλέπεις αυτό. Είναι χαρακτιριστικό της ανάπτυξης των παιδιών. :)

Ανεξαρτησία το λένε. Θα το δεις και στα ρούχα, τα παιχνίδια, την ώρα για τη βόλτα και γενικά όπου το παίρνει (ή δεν το παίρνει) το παιδί, θα θέλει να έχει την επιλογή!

 

Καλό λοιπόν αυτό που κάνει το παιδί... και δεν είναι αντίδραση στο φαΐ, αλλά στη δική σου ξαφνική "εισβολή" στην ησυχία της. :cool:

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ΙΙΙιιιιιιιιιιιι ρωτάνε πρώτα!!!! :lol:

Την έχω πατήσειιιιιιιιιιι.... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Δεν έχει σχέση τόσο με το φαγητό. Ρωτάααααμε για όοοοολα! Όσο μεγαλώνει θα το βλέπεις αυτό. Είναι χαρακτιριστικό της ανάπτυξης των παιδιών. :)

Ανεξαρτησία το λένε. Θα το δεις και στα ρούχα, τα παιχνίδια, την ώρα για τη βόλτα και γενικά όπου το παίρνει (ή δεν το παίρνει) το παιδί, θα θέλει να έχει την επιλογή!

 

Καλό λοιπόν αυτό που κάνει το παιδί... και δεν είναι αντίδραση στο φαΐ, αλλά στη δική σου ξαφνική "εισβολή" στην ησυχία της. :cool:

 

Alkyonaki ευχαριστω για το μήνυμα.Καταρχην πεθανα στο γέλιο,μου εφτιαξες την διάθεση!Εχω και λέω.....πως Εχω την εντύπωση οτι όλα τα θεματακια που εχει το παιδι,μάλλον,σίγουρα δηλαδη,τα εισπράττει απο μένα.Επασχα απο βαριά επιλοχειο εώς ότου η μικρη μου έγινε σχεδόν 6 μηνών.Ειχα τύψεις για τα πάντα.Εχω λοιπόν την εντύπωση οτι μου έχουν μείνει κατάλοιπα και της τα μεταφέρω!!!Αρα δεν εχει θέμα το παιδι αλλα εγώ!!!Το ερώτημα ειναι πως το διαχειριζομαι???Απο την άλλη τώρα για να πω και τα θετικά και τα ευχάριστα,ειναι οτι εδω και δυο μέρες φαγαμε γιαουρτι(δεν τρελαθηκε βέβαια)αλλα το έφαγε.Προχτες στο σούπερ μάρκετ μέσα στο καρότσι(ειχα φέρει κουταλι απο το σπιτι:mrgreen:)και χτες στο καρότσι του τζαμπο.Σημερα δεν ξέρω τι θα γίνει.Το θέμα ειναι οτι έστω δοκίμασε κάτι διαφορετικό.Παραλληλα προσπάθησα να της δώσω το κλασσικό μπεμπε μεσημεριανο της πατημενο με το πιρουνακι και έγινε η μάχη που Εχω περιγράψει λίγα ποστ παραπάνω,με ακροατές την γειτονιά μας.Εφαγε μια κουταλια και την μισή την εφτυσε και εκλεγε γοερα μέχρι να το πάρω απο μπροστά της.Αφου δεν αντεξα και το αλεσα,το έφαγε με πολυ όρεξη(αν και κοίταζε που και που το μπολ στραβά να δει μήπως της δώσω κομματάκια)η ατιμη!!!Για το πατημενο φαγητο δεν θα επιμένω μάλλον άλλο αφου δεν μου φαίνεται έτοιμη ακόμα.Το άλλο θέμα ειναι οτι αυτές τις μέρες μου κάνει πράγματα που πριν απο πολυ λίγο καιρο ούτε καν μπορούσα να διανοηθω!!!Ας πούμε της έκανα κοτσιδακια και στις δυο πλευρές του κεφαλιού,ενω πριν μια εβδομάδα έβλεπε κοκκαλακι και εξαφανιζοταν.Δεν με εχει αφήσει ποτε να να της βάλω κάτι στο κεφάλι.

Τι να πω ίσως θέλει το χρόνο της....

Ίσως εγώ χρειάζομαι ψυχολογική υποστήριξη.....

Ίσως σε λίγα χρόνια θα τα σκέφτομαι και θα γελαω.....

Ίσως απο Σεπτέμβρη που θα παει παιδικό θα ήρεμησουμε και οι δυο....ή όχι?????

Βαι βαι βαι....

Ειναι τόσο δύσκολο να είσαι ΜΑΝΑ.

adEup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά τα λες...

Μόνο ... κυνήγα λιγότερο στο φαγητό. Κρίμα να πρέπει σε κάθε γεύμα να στήνεις τσίρκο, ζογκλέρ κτλ για να φάει. Θα γίνει συνήθεια και μετά δε θα θέλει να φάει αν δεν της κάνει κάποιος ... ατραξιόν!

 

Από την άλλη αν εσύ αισθάνεσαι πως θα ήθελες κάπου να ακουμπήσεις τις σκέψεις και πιθανόν κάποια βάρη από τα κατάλοιπα της επιλοχείου... νομίζω τότε πως ξέρεις καλά τι πρέπει να κάνεις. Σε αυτά τα πράγματα πρέπει να κάνουμε ό,τι αισθανόμαστε. Και αξίζει τον κόπο. Αν μια μαμά είναι καλά, θα είναι και το παιδί της. ;)

 

Καλά κουράγια! :) :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η Μαρίνα μου (22 μηνών) δεν είναι ούτε κακόφαγη ούτε καλόφαγη. Φάσεις περνάει. Συνήθως τρώει λίγο (για τα γούστα μου)- πιθανότατα μία ή δύο πηρουνιές από το μεσημεριανό της. Σε αυτήν την περίπτωση τη ρωτάμε αν θέλει να δοκιμάσει λίγο από το φαΐ της μαμάς ή του μπαμπά (το ίδιο φαγητό είναι εντωμεταξύ, απλά δεν είναι μικρά κομματάκια) και ΑΝ πει ναι της δίνουμε βουκίτσα με τα δικά μας πηρούνια. Συνήθως τρώει κανα δύο μπουκιές παραπάνω με αυτόν τον τρόπο.

΄Κολπάκι που κάναμε πρόσφατα: Φτιάχνουμε ζυμάρι πίτσας, βάζουμε σάλτσα και από πάνω αντί για ζαμπονοκάσερα βάζουμε κανονικό κιμά για μακαρονάδα, πιο στεγνό όμως προφανώς. Την δεύτερη φορά που το κάναμε και ήταν κρύος ο κιμάς την αφήσαμε να τον πάρει με τα χεράκια της και να τον βάλει μόνη της πανω στην πίτσα. Τρελλή χαρά το παιδί, όλη την ώρα φώναζε ΜΑΑΑΜ. Και φυσικά έφαγε παραπάνω από ότι την πρώτη φορά.

Προσωπικά δεν αγχώνομαι αν και πόσο θα φάει η μικρή, βοηθάει και που ο παιδίατρος έχει δυο δικά του ανάφαγα, οπότε η λογική του είναι ότι αν πεινάσει θα φάει, αν διψάσει θα πιει (αν νυστάξει θα κοιμηθεί, αλλά αυτό πονάει κάμποσο το θέμα, οπότε άστο...) και ότι από τη στιγμή που παίρνει έστω και 100 γρ το δίμηνο έιμαστε εντάξει.

ΑΑααα, και το απόγευμα κριτσίνια, άπειρα κριτσίνια, νομίζω ότι το κύριο συστατικό της διατροφής της είναι τα κριτσίνια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...