Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΜΙΑΣ ΤΡΕΛΗΣ (με κακοφαγο παιδι)


Recommended Posts

Φυστικι μου, εγω δεν μπορω να πω οτι σε καταλαβαινω γιατι δοξα τω θεω εχω ενα σχετικα καλοφαγο παιδι... Και λεω δοξα τω Θεω γιατι εγω υπηρξα μεχρι την εφηβεια μου εξαιρετικα κακοφαγη... Εχει τραβηξει τα πανδεινα η μανα μου, δεν το συζητω. Ο μικρος μου εμενα, γενικα τρωει καλα, αλλα τον τελευταιο καιρο μου κανει κολπα με το κρεας.. Δεν το βαζει στο στομα του, παρα μονο αν ειναι κιμας (οχι μπιφτεκια ομως). Ποσο κιμα να φτιαξουμε πια??? Και το κοτοπουλο κιμα? Θα μας βγει κιμας απο τα αυτια σε λιγο... και ανακαλυψα το εξης... Μην πεσετε να με φατε, ηταν ο μονος τροπος να φαει το παιδι μου κρεας... Του βαζω κετσαπ! Κοβω κομματακια το κρεας και στην ακρη του πιατου του του βαζω λιγο κετσαπ. Αυτος το βλεπει παιχνιδι το βουτηγμα και τρωει ολο του το πιατο! Ενταξει, τραγικη λυση, αλλα τουλαχιστον τρωει κρεας! Το μονο που εκανα ηταν να παρω κετσαπ βιολογικη, μπας και γλιτωσουμε κανενα συντηρητικο... Κατι ειναι κι αυτο! Για δοκιμασε το, μπας και...:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 286
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Fistikaki, θέλω να σου δώσω άλλη μια διάσταση στο θεματάκι. Είναι κορίτσι (βλέπε τα άθλια πρότυπα για το γυναικείο σώμα) και θέλει πολλήηηηηηηη προσοχή στο να μη συνδέσει το φαγητό με τις προσδοκίες της μαμάς της (κυρίως, αλλά και του περιβάλλοντος γενικότερα).

 

Όταν γίνει προσωπική της υπόθεση το φαγητό, θα είναι ευκολότερα τα πράγματα. Βάλτη να σε βοηθήσει και στο μαγείρεμα όσο επιτρέπει η ηλικία και η επιδεξιότητά της και σταμάτα να ασχολείσαι με τις ποσότητες. Τέλειες οι ιδέες της αλκυόν (όπως συνήθως άλλωστε). Δώσε της φαγητό που να μπορεί να τσιμπολογήσει, διαβάστε και το "πώς να καταβροχθήσετε ένα ουράνιο τόξο" (είναι μεγάλο θα πρέπει να διασκευάσεις λίγο για την ηλικία της) και όπως λέγανε και στην ελληνική ταινία "ρίξε δυο φεγγάρια κι άς τα να δουλεύουνε" ε, κάπως έτσι. Καμιά συζήτηση για το αν θα φάει, αν έφαγε τίποτα. Εσύ προσφέρεις κι εκείνη ας κάνει ό,τι τη φωτίσει το στομάχι της.

Για την ιστορία ημουν εξαιρετικά κακόφαγη(κλάματα από τη μάνα μου κι από μένα, τιμωρίες, παρακάλια, όλο το σετάκι) χτύπησα και δυο βαρβάτα ανορεξικά επεισόδια εκεί γύρω στα δεκαοχτώ και μετά συνήλθα. (και τώρα δε μαζεύομαι γκρρρρρ!)

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με ολες σας...

 

ναι, ειναι παγιδα να την πιεζω..

 

ναι, και γω ημουν πολυ κακοφαγο παιδι, αδυνατο, εβγαζα την ψυχη της μανας μου.. και τωρα ειμαι Ορκα..

 

αλλα να ρε παιδι μου.... ολη μερα σημερα....απο τις 6 το πρωι που ηπιε γαλα... ειναι με μισο γιαουρτι...

 

γκλουπ.... (τα χαπια μου....)

Link to comment
Share on other sites

χα χα χα χα χα

 

καλα διαβαζω και γελαω πολυ

απο την πικρα μου δλδ

κοριτσαρα μου καλη και ομορφη

 

να αου πω μια απο τα ιδια

δεν μπορειε να φανταστεις

να σου πω οτι περναμε χειροτερα με τον μικρο

 

δεν μποοοοοορεις να φανταστεις

ωρες ωρες λεω θα το παρω και θα το εξφεντωνισω πουθενα

δεν θελει να φαει παραπανω απο 3 κουταλιες

φτυνει

ξυριαει το κεφαλι γυρω γυρω σαν τον εξορκιστη

κλαιει και ουρλιαζει

χτυίεται

μασαει το χερι του

κοιταει το πατωμα ή τα αστερια

μπας περιπτωση οτιδηποτε αλλο απο το φαει

και φυσικα να σου κανει τα νευρα τσανταλια

 

ε οχι και εμενα ολοι μου λενε δεν πειραζει

πως δεν πειραζει

πειραζει

αταιστο ολη μερα και αν τρωει οσο θελει

ε οχι δεν γινεται αυτο

 

και ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

ουτε το γαλα γι αυτο σε καταλαβαινω και δεν σου λεω υπομονη γιατι τα ξερω

κι εμενα τα νευρα μου τσανταλια γινονται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εσείς τον δικό σας πόνο και γω τον δικό μου. Εγώ πιέζω την μεγάλη μου από την αντίθετη άποψη, να μην τρώει. Είναι γεματούλα, την κοροϊδεύουν και προσπαθώ να την βοηθήσω. Γενικά είμαι η κακιά της υπόθεσης και το κάνω με λάθος τρόπο. :roll:

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κι από μένα! Ο γιος μου (20 μηνών) ανήκει μάλλον στα "κακόφαγα" παιδιά ή τουλάχιστον στα ολιγόφαγα. Τα μόνα σταθερά στη διατροφή του παραμένουν τα φρούτα (ευτυχώς), το γάλα (πολύ), το γιαούρτι (αλλά μόνο ανακατεμένο με τη φρουτόκρεμα, την οποία- σημειωτέον- πίνει από μπιμπερό ακόμα), το ψωμάκι και το τυράκι. Όλα τ' άλλα... πότε όρτσα, πότε φόρτσα. Επειδή δεν τρώει σχεδόν καθόλου κρέας η παιδίατρος συνέστησε να κάνουμε εξετάσεις, οι οποίες ήταν καλές. Επομένως η συμβουλή της ήταν "μην τον πιέζετε, κάποτε θα τα φάει". Τώρα το κάποτε είναι πολύ ασαφές και μας φαίνεται ατελείωτο... Νομίζω όμως ότι η μετάβαση από το γάλα στην τροφή και δη στη στερεά πρέπει να φαντάζει πολύ δύσκολο για ορισμένα παιδάκια. Τόσες γεύσεις μαζεμένες, μαζί με την επίπονη διαδικασία της οδοντοφυίας δεν είναι ό,τι καλύτερο. Υπομονή. Κάποια στιγμή, όπως λέει και η μάνα μου, όχι μόνο θα τρώνε, θα πρέπει να τους κλειδώνουμε τα ψυγεία!!!:wink:

Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό

ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος

κι ολόκληρη τη Γη μας θ' αγκάλιαζε θαρρώ

Γ. Ρίτσος

Link to comment
Share on other sites

καλα εγω αυτο το θεμα πως και δεν το ειχα δει??????

εμεις ειμαστε νομιζω οι πρωταθλητες της λιγοφαγιας και της κακοφαγιας!!!

δεν θα μας παρεις κυρια μου εσυ τα πρωτεια μας!!!!!

φιστικι επειδη μας ξερεις απο τα αδυνατα μωρα το μονο που θα σου πω ειναι καλο κουραγιο.......

Σ Ε Ν Ι Ω Θ Ω Α Π Ο Λ Υ Τ Α Γ Ι Α Τ Ι Τ Ο Ζ Ω Κ Α Θ Η Μ Ε Ρ Ι Ν Α !!!!!

εμεις οπως εχω γραψει ααααααπειρες φορες απο 8 μηνων περιπου ειμαστε εκτος καμπυλων και τωρα σχεδον 17 μηνων ειμαστε μολις 8500 κιλα!!!!!!!!!!! θελουμε μισο κιλα για να μπουμε στις καμπυλες και φαντασου οτι γεννηθηκαμε 3000!!!!!! φαντασου οτι θηλαζαμε μεχρι 13 μηνων και μπουκαλι δεν εχουμε βαλει ποτε στο στομα μας!!!! ειπαμε εμεις ειμαστε της συριγγας......

θα σου γραψω καθημερινο μας φαγητο για να σου δωσω κουραγιο......

 

10.00 φρουτοκρεμα μαζι με αυγο (μπλιαχ) μια ή δυο κουταλιες ειδικα το αυγο ουτε να το φτυσει αν το δει μονο του!!!!!

14.30 μεσημερινο αλεσμενο (ακομααααα) αλλες δυο κουταλιες αντε να φτασουμε τις πεντε στα μεγαλα κεφια μας!!!! (τοτε κανουμε παρτυ με τον συζυξ)

18.00 γιαουρτακι συνηθως αυτο το τρωμε ολο!!!!

20.00 κρεμα 100 γραμμ νουνου ρυζαλευρό η βανιλια ή μπισκοτοκρεμα

23.00 γαλα (180-200) κοιμησμενη και με συριγγα παρακαλω

06.30 ομοιως......

οπως βλεπεις αγαπητη μου εμεις ακομα αλεθουμε και ακομα ζυγιζουμε...... δυστυχως

γιαυτο σου λεω υπαρχουν και χειροτερα.....

εξετασεις εχετε κανει???? ειναι καλες????

εμεις οταν καναμε πρωτη φορα το σιδηρο μας ηταν στα ταρταρααααα!!!!!

ημασταν μολις 8 μηνων και πηραμε για κανενα 3μηνο σιδηρακι..... βλεπεις θηλαζαμε αποκλειστικα και ηταν εν μερει λογικον....

πριν λιγο καιρο που την ειδα χλωμη και το κουβεντιασα με την γιατρο μας μου εριξε τρελα γκαζια γιατι ειχαμε κανει εξετασεις και ηταν καλες!!!! μα της λεω εχει περασει κανενα διμηνο αφαγιας απο τις εξετασεις μας και μπορει να της εχει πεσει το σιδηρο..... μηπως να της ξαναδινα τιποτα??? και μου λεει οχι γιατι της κοβει την ορεξη (λεμε τωρα...) ο χημικος σιδηρος..... αντε βγαλε ακρη τωρα ..... καποιοι εγραψαν εδω οτι ο σιδηρος ανοιγει την ορεξη.....

ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΛΕΩ ΥΠΟΜΟΝΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ.....

συγγνωμη για το μεγαλο ποστ..... παλι παρασυρθηκα γραφοντας τον πονο μου και σας κουρασα για αλλη μια φοραααα!!!!!

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

και μεις, το κυριο φαγητο μας το τρωμε αλεσμενο... απο κει και περα, αν φαει το μεσημεριανο της, δε με νοιαζει... ας φαει κι ενα γιαουρτακι καποια στιγμη το απογευμα, κι ειμαστε οκ..

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχαχα!!!!

Αχ βρε κορίτσια τι μου θυμίσατεεεε!!!

Φυστίκι μου ένα θα σου πω και αν το καλοσκεφτείς δεν θα ξαναανησυχησεις ποτέ!!!

Ο μεγάλος μου γιός σε ηλικία 6 ετών που πήγε για πρώτη φορά σχολείο (Α Δημοτικού) ήταν 15,5 κιλά!!!!

Μέχρι τότε για την πρώην πεθερά μου ήμουν άχρηστη ως μάνα που δεν έπαιρνα το πιάτο για να τον κυνηγήσω στα πάρκα στην θάλασσα στο παιχνίδι....το παιδί μου "έλιωνε" μερα με την μέρα και εγώ για αυτούς ήμουν αλλου....Όταν κατάφερναν να τον κάνουν με αυτό το κόλπο να φάει λίγο παραπάνω με κοίταζαν με ύφος :" Τα δες που δεν κάνεις καμμια προσπάθεια???" ασχετα φυσικά αν μετα απο το μπούκωμα έτρωγε την άλλη μέρα το βράδυ....

Όπως καταλαβαίνεις μια τρέλλα σκέτη! Πάω λοιπόν στον παιδίατρο και του λέω πες μου! Τι να κάνω? Τι συμβαίνει? Και η απάντηση του ήταν η εξής:

Ότι πρέπει σαν μάνα να κάνεις. Να έχεις έτοιμο το φαγητό του να τον σερβίρεις και να δέχεσαι τις ποσότητες που τρώει, γιατι σε λίγα χρόνια θα παρακαλάς να σταματήσει.... Οι εξετάσεις του είναι μια χαρά και πίστεψε με θα φάει όταν το θελήσει! Ετσι και έγινε και είναι τώρα ενα φυσιολογικότατο παιδί που στην αρχή της εφηβείας του δεν τον προλαβαινω απο φαι με την ταχεία αναπτυξη που έχει!

Θυμίσου λοιπόν τις αντιδράσεις των πεθερικών, άκου τις συμβουλές του παιδίατρου και πορεύσου εν ειρήνη αδελφη! χι χι χι

Η Αγάπη ρωτά τη Φιλία :

"τι κάνεις εκεί ανόητη?"

και η Φιλία της απαντά:

"Κάνω να γελούν αυτούς που εσύ κάνεις να δακρύζουν"..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδάκια μας εχουν ενα μήνα διαφορα (μικρότερος ο δικός μου) κ ειναι τώρα 11,5 κιλά. Αν συνυπολογισεις ότι εμένα είναι και αγόρι, άρα και πιο ψηλός (λογικά- 90 cm) σημαίνει ότι κ εμενα είναι ΠΟΛΥ ΑΔΥΝΑΤΟΣ και πρεπει να φρικάρω κι εγώ.!! Μια χάρά είναι τα παιδάκια μας, εγώ τα παχύσαρκα λυπάμαι που δεν έχουν καμία ελπίδα στο μέλλον να αδυνατίσουν...

Χαλάρωσε, και επείδη κάπου αναφέρεις ότι μαγειρεύεις το ένα, μαγειρεύεις το άλλο και δεν τρώει και φαντάζομαι ότι όντως αυτό είναι σπαστικό, εγώ θα σου έλεγα να σταματήσεις να μαγειρεύεις για εκείνην ειδιαίτερα φαγητά. Κάνε ότι είναι να κάνεις και ασ' την να φάει όσο θέλει, ώστε να μην κουράζεσαι κι εσύ!

Τωρα το να πετάξεις και μερικά γιαουρτια/κείκ από τα έτοιμα κτλ δεν είναι και πολύ κακό. Πάντως να ξέρεις ότι το άγχος το καταλαβαίνουν τα παιδιά και η νευρικότητα μεταφέρετε και σε αυτά. Αυτά που πρότεινε η alcyon μου φαίνονται πολύ σωστά.

Καλή συνέχεια και κάνε και ένα δεύτερο να αποτραβίχεις λίγο από την μικρή και τότε θα δεις ότι δεν θα σε πειράζει τόσο το ότι δεν τρώει!

Το λέω σε σένα για να τ' ακούσω κι εγώ..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα...κάποια έγραψε για την πεθερά της, ότι της καταλόγιζε ευθύνες που το παιδί δεν έτρωγε...τι να πω κ γω που η μικρή μου τρώει το φαγητό της (όσο πρέπει), με μικροδιακυμάνσεις βέβαια, αλλά γενικά τρώει χωρίς ιδιάιτερο πρόβλημα και κάποιες φορές σταματάει αφήνοντας λίγο-δεν την πιέζω-κ έχω την πεθερά να σχολιάζει "μην το ταϊζεις τόσο το μωρό, θα γίνει χοντρό"(...)Τι της λες τώρα?!?!?!

 

(Το παιδί είναι ένα μεγάλο μεν, φυσιολογικό δε με βάση τις καμπύλες ανάπτυξης (ύψος αναλογικά με βάρος))

 

Άσχετο, αλλά είπα να πω κ γω τον πόνο μου!!!

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ευτυχώς δεν έχω πλέον αυτό το πρόβλημα με το παιδάκι μου. Το είχαμε μέχρι που πήγαμε στον παιδικό.

 

Έτσι ήταν ο αδερφός μου από ότι λέει η μαμά μου και τον θυμάμαι και εγώ μέχρι το γυμνάσιο περίπου. Έκτοτε προσπαθούμε να τον σταματήσουμε να τρώει.

 

Ο άντρας μου πάλι ήταν μια ζωή λιγόφαγος και ακόμα και τώρα υπάρχουν φορές που ΞΕΧΝΑΕΙ να φάει, κάτι που ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί το τρώω το φαγάκι μου.

 

Αυτό το πρόβλημα αντιμετωπίζουμε με ένα ανιψάκι μου. Κάθε μέρα για να τον ταίσουμε τον πάμε βόλτα με το αυτοκίνητο, το βάζουμε σε κούνιες, τον αφήνουμε να παίξει με ξυλάκια, με χώματα, τον ξεγελάμε με την τηλεόραση, βάλαμε την κόρη μου να τον ταίσει (19 μηνών και οι δύο!), κλπ, μόνο που δεν έχουμε κρεμαστεί ακόμα ανάποδα από τα ταβάνια.

 

Ε λοιπόν το μόνο φαγητό που τρώει είναι η φασολάδα και οι φακές :shock:!!! Και τρώει καλύτερα όταν είναι παρέα με την κόρη μου ή με άλλα παιδάκια και τρώνει και αυτά γιατί ζηλεύει.

 

Καταλαβαίνω την αγωνία σου και προφανώς δεν μπορείς να το αφήσεις να λιμοκτονήσει το παιδί, αλλά όπως είπαν και οι άλλοι προσπάθησε να μην περνάει το άγχος σου στο παιδάκι σου γιατί τόσο θα πεισμώνει.

Link to comment
Share on other sites

η μαρια ειναι 11.5 κιλα, 90 ποντους υψος....

 

 

εχει στρωσει ομως λιγο η κατασταση απο τον ιουνιο που ανοιξα το τοπικ...

 

ειναι -υποθετω- με τις εποχες της..

 

 

εντιτ.

ισως ειναι και λιγο παραπανω στο βαρος..

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τον πόνο μου που κανείς δε με καταλαβαίνει; ΠΑρακολουθώ τα ανάλογα θέματα εδώ και καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω. Η μικρή είναι 28 μηνών, 10.400 κιλά (πρόσφατα έχασε λίγο) και ύψος 88 πόντους. Είναι στα ίδια κιλά από τον Απρίλιο με ελάχιστες αυξομειώσεις. Καλά πάμε ή να βάλω τις φωνές;;!!!:) Αχ!! Να έβλεπα το 11 στη ζυγαριά...

Το κορίτσι μας γεννήθηκε στις 26 Απριλίου 2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η μαρια ειναι 11.5 κιλα, 90 ποντους υψος....

 

 

εχει στρωσει ομως λιγο η κατασταση απο τον ιουνιο που ανοιξα το τοπικ...

 

ειναι -υποθετω- με τις εποχες της..

 

 

εντιτ.

ισως ειναι και λιγο παραπανω στο βαρος..

 

μωρε λες να ανοιξω κι εγω τοπικ μηπως και μου γινει ?κι εμενα λιγακι τσουπωτη????

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τον πόνο μου που κανείς δε με καταλαβαίνει; ΠΑρακολουθώ τα ανάλογα θέματα εδώ και καιρό αλλά πρώτη φορά γράφω. Η μικρή είναι 28 μηνών, 10.400 κιλά (πρόσφατα έχασε λίγο) και ύψος 88 πόντους. Είναι στα ίδια κιλά από τον Απρίλιο με ελάχιστες αυξομειώσεις. Καλά πάμε ή να βάλω τις φωνές;;!!!:) Αχ!! Να έβλεπα το 11 στη ζυγαριά...

 

 

νομιζω οτι μπορουμε να σου δωσουμε μια θεση (δυστυχως:(:(:() κι εσενα στο τοπικ αδυνατα μωρα!!!!

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

μωρε λες να ανοιξω κι εγω τοπικ μηπως και μου γινει ?κι εμενα λιγακι τσουπωτη????

 

βιαστηκα να μιλησω...

 

με 2 πηρουνιες μακαρονια, ολη μερα σημερα

Link to comment
Share on other sites

και ηθελα να στο πω απο νωριτερα που εγραψες...

μη μιλας...!

(όποτε λεω για το γιο μου τι καλο παιδι ειναι / τι καλα κοιμηθηκε το βραδυ/ αχ τι καλα εκανε κακα /εφαγε κλπ .............. μετα απο λιγο ........ το μετανιωνω)

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγο καιρο, της δινω ταχινι...

 

εχει μπολικες θερμιδες, και κανει καλο..

 

ταχινι με μελι,με κακαο, ή με πορτοκαλι... αν δεν το φαει με ψωμακι, της το δινω σκετο...

 

νομιζω οτι κερδιζω μερικες θερμιδες ετσι!! παω να της κουταλισω λιγο ταχινι...

Link to comment
Share on other sites

εδω και λιγο καιρο, της δινω ταχινι...

 

εχει μπολικες θερμιδες, και κανει καλο..

 

ταχινι με μελι,με κακαο, ή με πορτοκαλι... αν δεν το φαει με ψωμακι, της το δινω σκετο...

 

νομιζω οτι κερδιζω μερικες θερμιδες ετσι!! παω να της κουταλισω λιγο ταχινι...

για επεξήγα αυτό με το πορτοκάλι και το ταχίνι pleaseeeeeee :P

edit

¨ασε κατάλαβα εννοείς τις γεύσεις που έχουν βγει ε?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου εχει σπασει τα νευρα σημερα το παιδακι μου , δεν εχει φαει τιποτα σχεδον , ενω ειχε αρχισει να τρωει σαν γουρουνακι αλλα σημερα τιποτα!!! Τον εχω διπλα μου και πεταξε ολο το ροδακινο κομματακι κομματακι στο πατωμα .... Υπομονη σε ολες μας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...