Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αισιο τέλος μετά απο καθ'εξιν αποβολές


dimela38

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 87
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σε μενα φανηκε φλεγμονη σε μια ειδικη εξεταση οπου το ενδομητριο μεγενθυνεται σε πολυ μεγαλη αναλυση.λεγεται ηλεκτρονικη σαρωση ενδομητριου κ την κανει μονο ενας στην ελλαδα.επισης φανηκε κ στην τελευταια ομως μονο υστεροσκοπιση που εκανα.ειχα κανει κ αλλες δυο.σημερα αναμενονται κ τα τελικα αποτελεσματα κ εχω ραντεβου κ με λοιμωξιολογο για την αγωγη

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια....χαίρομαι τόσο πολύ που υπάρχει αυτό το φόρουμ και κάπως παίρνω δύναμη..  Μόλις γύρισα από αποξεση.παλινδρομη κύηση ενώ έχω και 2 αποβολές στο ιστορικό μου. Είμαι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού και εκεί από την Τρίτη φορά αρ ήσουν να ψάχνουν να βρουν το για τι συμβαίνουν οι αποβολές. Τώρα στην τρίτη μου εγκυμοσύνη βρέθηκα Ελλάδα και αποφάσισα να μείνω εδώ αν και δεν έχω ασφάλεια και όλες τις εξετάσεις τις πληρώνω. Έκανα για θρομβοφιλια, βρήκαν ετεροζυγια σε κάποιους παράγοντες αλλά βάση των λεγόμενων του δεύτερου γυναικολογου δεν οφείλονται εκεί οι αποβολές. Τώρα στείλαμε το έμβρυο για καρυοτυπο κ περιμένω αποτελέσματα. Σε αυτή την εγκυμοσύνη έκανα και ηπαρίνες (Ο πρώτος γυναικολόγος μου τις συνέστησε). Μου έχουν φύγει ένας σκασμός λεφτά και φοβάμαι ότι πάλι δε θα πάρω απαντήσεις.... 

Είμαι 31 και ο γιατρός μου είναι αισιόδοξος γτ όπως λέει τουλάχιστον είμαι μικρή. Φοβάμαι όμως ότι εν τέλει όλα γίνονται για το "μαρούλι ".

Υπάρχει κοπέλα με ιστορικό αποβολών που να κατάφερε να ολοκληρώσει εγκυμοσύνη χωρίς "Πολλά πολλα" ? 

Κάθε γνώμη είναι παραπάνω από πολύτιμη.  Συγγνώμη αν γραφω λίγο ασυνάρτητα Αλλά είμαι τρομερά πιεσμένη ψυχολογικά....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 5/10/2013 at 12:01 ΜΜ, lilipoupolh είπε:

Καλημέρα και από μένα! Διαβάζω τα μηνύματά σας και σας καταλαβαίνω απόλυτα!!! Στο ιστορικό μου έχω 4 παλλίνδρομες, και μία βιοχημική! Έχω κάνει όλες τις εξετάσεις που υπάρχουν νομίζω! Τελικά βρέθηκε θρομβοφιλία και υψηλό ανοσοποιητικό! Στην τελευταία μου εγκυμοσύνη, η οποία ήταν με εξωσωματική στην οποία είχαμε κάνει και προεμφυτευτικό, έπαιρνα τα πάντα από φάρμακα! Αρχικά είχα τρεις σάκους, ακούσαμε δύο καρδούλες, αλλά το ένα παλλιδρόμησε την 8η εβδομάδα! Ευτυχώς ο θεούλης μας βοήθησε, το τρίτο εμβρυάκι προχώρησε και τώρα έχω στην αγκαλιά μου το πιο όμορφο κορίτσι του κόσμου!!! Εγώ δεν άλλαξα τον γυναικολόγο μου, τον εμπιστευόμουν και συνέχισα με αυτόν. Σε κάθε παλλίνδρομη η ερώτησή μου ήταν εάν τελικά θα τα καταφέρω στο τέλος, και ομολογώ ότι στην τελευταία μου εγκυμοσύνη, κάθε μέρα που περνούσε και ήταν καλά το μωρό για μένα ήταν θρίαμβος! Ακόμη δεν το πιστεύω ότι γέννησα!!! Πραγματικά θεωρώ ότι είναι θέμα τύχης τελικά σε μερικές περιπτώσεις ή απλά συμβαίνει κάτι που δεν μπορεί να ανισνευτεί με τις υπάρχουσες εξετάσεις! Πρόσφατα διάβασα ένα άρθρο που λέει ότι οι γυναίκες με κάθεξιν αποβολές είναι υπερβολικά γόνιμες:

 

Το άρθρο γράφει:

«Εμείς όμως ανακαλύψαμε πως μάλλον ισχύει το αντίθετο: είναι υπερβολικά γόνιμες, καθώς το σώμα τους επιτρέπει ακόμα σε έμβρυα που δεν έχουν καμία πιθανότητα επιβίωσης, να εμφυτεύονται στη μήτρα τους».

Ο καθηγητής Μακαλόν και συνάδελφοί του από το Πανεπιστημιακό Ιατρικό Κέντρο της Ουτρέχτης, συνέκριναν κύτταρα από το εσωτερικό τοίχωμα της μήτρας γυναικών με καθʼ έξιν αποβολές με αυτά από τη μήτρα γυναικών οι οποίες ουδέποτε είχαν αποβάλλει.

Έτσι ανακάλυψαν πως τα κύτταρα των γυναικών που απέβαλλαν είχαν την τάση να ενθαρρύνουν την εμφύτευση των εμβρύων ανεξάρτητα από την ποιότητά τους, ενώ τα κύτταρα των γυναικών που δεν απέβαλλαν ήταν πολύ πιο επιλεκτικά.

«Μόνον το 30% των φυσικών συλλήψεων εξελίσσονται σε εγκυμοσύνη, οι υπόλοιπες χάνονται μέσα σε λίγες μέρες από την ώρα που συμβαίνουν», τόνισε ο δρ Μακλόν.

«Ευτυχώς, οι περισσότερες γυναίκες δεν γνωρίζουν γιʼ αυτές τις απώλειες, διότι συμβαίνουν πολύ πριν παρουσιάσουν καθυστέρηση στην περίοδό τους».

Και συνέχισε: «Όταν, όμως, η μήτρα μιας γυναίκας επιτρέπει την εμφύτευση όλων των εμβρύων, ακόμα και εκείνων που έχουν προβλήματα, η εμφύτευση μπορεί να διαρκέσει αρκετά ώστε να οδηγήσει σε ένα θετικό τεστ εγκυμοσύνης».

 

Χρειάζεται μεγάλη υπομονή, κουράγιο, δύναμη ψυχής και επιμονή γιατί πραγματικά αξίζει η προσπάθεια!!! Όταν κοιμάται η μπέμπα μου, κάθομαι απλά και την χαζεύω!!! Ακόμη δεν το έχω συνειδητοποιήσει!!!

Πραγματικά παρηγορα τα λόγια σου! Έχω 3 αποβολές στο ενεργητικό μου... Και κάθε φορά συλλαμβάνω πολύ εύκολα, με το φιλί που λέει ο λόγος, οπότε ίσως να είναι όντως έτσι όπως τα λέει το άρθρο που έχεις παραθέσει!  

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 20/10/2014 at 11:16 ΜΜ, μαγιοπουλας είπε:

Γεια σας κοριτσια κ απο μενα!βετερανος κ γω με πεντε αποβολες ανεξηγητης αιτιολογιας ειπα να βαλω το λιθαρακι μου.Εδω που φτασαμε τα βασικα φανταζομαι τα ξερουμε ολες.Υπαρχει κ μια πολυ ωραια συζητηση στο θεμα ανοσολογος.Οσες δεν εχετε μπει εκει καντε ενα κοπο κ αφιερωστε λιγο χρονο.αξιζει τον κοπο.Μπορει σε καποιες να διαφευγει κατι.Evxe μου σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα αλλα κρατα μικρο καλαθι γι αυτο το κεντρο.Συχνα ανιχνευουν εκει τη φυσιολογικη χλωριδα κ την παρουσιαζουν ως κατι το παθολογικο.Ολες στην κατασταση μας περασαμε απο κει κ καναμε πολλες εξετασεις.Λογω του θεματος μου επισκεφθηκα τους δυο κορυφαιους λοιμωξιολογους που εχουμε κ μου συνεστησαν να μην ξαναπααω εκει.τσεκαρα τα χλαμυδια μου εκει κ παραλληλα στο pasteur.βγηκα θετικη εκει στην απλη καλλιεργεια κ αρνητικη στο pasteur με pcr.Αμφισβητειται το pasteur?τα συμπερασματα δικα σας.Τελος παντων για να μην μακρυγορω αφου κινησα γη κ ουρανο εμαθα για την ηλεκτρονικη μικροσκοπιση ενδομητριου.Ειναι η μοναδικη εξεταση που δειχνει σε. μεγαλη μεγενθυνση το ενδομητριο κ αποκαλυπτει προβληματα κ τη δεκτικοτητα του.Εκει βρεθηκε οτι εχω λανθανουσα λοιμωξη που δεν ανιχνευοταν με κανενα τροπο.Πηρα αντιβιωτικη αγωγη για εξι εβδομαδες αλλα απλως περιοριστικε δεν εξαφανιστηκε.σημερα επανελαβα την εξεταση κ εστειλα πλεον υλικο σε αλλο εργαστηριο για μοριακο ελεγχο ιων κ μικροβιων.Το εργαστηριο που αναφερει η evxes ειχε εντοπισει στρεπτοκοκο αλλα θεωρηθηκε απο τους ειδικους εργαστηριακο λαθος.τωρα αναμενω αποτελεσματα για να δω αν πραγματι υπαρχει καποια λοιμωξη η ειναι ανοσολογικη αντιδραση που δε ξερω με ποιο τροπο θα αποκατασταθει.Για οσες ακομα αγωνιζεστε αξιζει τον κοπο αυτη η εξεταση κ στο μελλον θα γινει εξεταση ρουτινας μου ειπαν οι ειδικοι.την κανει ενας κ μοναδικος ανθρωπος σε ολη την ελλαδα κ μονο αυτος χειριζεται ηλεκτρονικο μικροσκοπιο.Ευχομαι απο εδω κ στο εξης να ειναι οδρομος μας ανοιχτος!

Εάν είσαι ακόμα εδώ, σε ποιον γιατρό έκανες την ηλεκτροσκοπηση; Σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα; Ταλαιπωρούνται και γω με παλλινδρομες εδώ και χρόνια...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , EleneG είπε:

Εάν είσαι ακόμα εδώ, σε ποιον γιατρό έκανες την ηλεκτροσκοπηση; Σε τι φάση βρίσκεσαι τώρα; Ταλαιπωρούνται και γω με παλλινδρομες εδώ και χρόνια...

Ναι.ειμαο ακομη εδω.με ένα παιδι πλεον.

Πολύ παλιά ανάρτηση.Ο νικάς την κανει μονο.

aim.cat Ειναι πολυπαραγοντικο το θέμα.Το θεμα μου ήταν τελικά ο διαβήτης κύησης.Χρειαζομουν ινσουλινη και το glucophage προκαλούσε αποβολες.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Ναι.ειμαο ακομη εδω.με ένα παιδι πλεον.

Πολύ παλιά ανάρτηση.Ο νικάς την κανει μονο.

aim.cat Ειναι πολυπαραγοντικο το θέμα.Το θεμα μου ήταν τελικά ο διαβήτης κύησης.Χρειαζομουν ινσουλινη και το glucophage προκαλούσε αποβολες.

Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα, μου δίνεις ελπίδες. Ο Νίκας είναι αιματολογος; πονάει η εξέταση; Χάνεις πόλλους κύκλους;

Εκείνος συνέστησε ινσουλίνη; Το glucophage τις προκαλούσε!? Το πήρα στις δύο τελευταίες παλλινδρομες, πιο πριν όχι....βρηκαμε μετά την τρίτη παλλινδομη αντίσταση στην ινσουλινη. Σε τι βδομάδα παλλινδρομουσε τα δικά σου; 

Συγνώμη που σε πρήζω αλλά βασανίζομαι...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δε θα ξεχάσω ότι στις πιο μαύρες στιγμές μου το μόνο που με παρηγορούσε είναι να διαβάζω τα post στις «δύσκολες στιγμές - Καθ’ έξιν Αποβολές». Ένιωθα ότι είμαστε σε έναν κύκλο και αυτό με κάποιον τρόπο με ανακούφιζε. Διάβαζα τις ιστορίες σας, ένιωθα τόση χαρά με τη χαρά σας και λύπη με τον πόνο σας. 
Η δική μου ιστορία έχει ως εξής: Μέσα σε 6 χρόνια (από 35χρ – 41χρ) είχα: 6 παλίνδρομές, 3 βιοχημικές όλες με φυσική σύλληψη, μια εξωσωματική με προεμφυτευτικό έλεγχο και 2 εμβρυομεταφορές χωρίς να μείνω καταφέρω να μείνω έγκυος, 5 έμβρυα που έπρεπε να απορριφθούν (αυτό είναι κάτι που το κουβαλάω βαρέως – γι’ αυτό δεν το ξαναέκανα παρότι ήταν ισχυρή η σύσταση του γιατρού να το επαναλάβω). Επίσης ο σύζυγός μου ήταν απόλυτα αρνητικός στην υιοθεσία, αν επέλεγα αυτόν το δρόμο θα έπρεπε να χωρίσουμε. Είτε επισκέφτηκα για να πάρω μια γνώμη, είτε συνεργάστηκα με: 6 γυναικολόγους, 4 αιματολόγους, 6 ενδοκρινολόγους, 2 γενετιστές, 4 κέντρα εξωσωματικής. Πήγα και σε ιδιωτικούς γιατρός και σε δημόσια νοσοκομεία. Αμέτρητές εξετάσεις, μέχρι και μεταβολομική ανάλυση. Πότε δεν πήγα σε ανοσολόγο αν και είχαμε πάρει με τον σύζυγο μου για αρκετό καιρό αντιβίωση, χωρίς εύρημα και κάναμε την εξέταση για τα αντιπατρικά αντισώματα, που ευτυχώς είχε βρει αρνητική.  Έκανα ψυχοθεραπεία, συστημική αναπαράσταση, ομοιοπαθητική, βελονισμό, ύπνωση, ρέικι, διαλογισμό, θεραπευτικό μασάζ και κρανιοιερή. Α και πήγα και σε αστρολόγο, μια φορά. Και πολλές προσευχές, κυρίως στην Παναγία. Έκανα αιματηρές οικονομίες για να διαθέτω εκεί τα χρήματά μου. Θα ήθελα πάρα πολύ να ξέρω τι απέδωσε για να το μοιραστώ μαζί σας, γιατί η τελευταία μας προσπάθεια σε φυσικό κύκλο, μας χάρισε ένα βρεφάκι, που τώρα που σας γράφω είναι 10μηνών. 
Μπορεί να μη βοήθησε και τίποτα και να ήταν ένα τυχαίο γεγονός. Γιατρός δεν είμαι. Επειδή όμως καταλαβαίνω ότι ψάχνεται για απαντήσεις και ελπίδα, όπως και εγώ, θα μοιραστώ μαζί σας ότι νιώθω σα σωστό: Προσπαθήστε να «αγνοείτε» τον χαρακτήρα του γιατρού, επικεντρωθείτε μόνο στο αν οι επιλογές του είναι συμφέρουσας για εσάς. Πχ μπορεί ένας γιατρός να είναι αισιόδοξος, ή  απαισιόδοξος ή απλά μα#@κας, κλείστε τα αφτιά σας στον χαρακτήρα του, αλλά ανοιχτέ τα μάτια σας να δείτε πχ έχει τους καλύτερους συνεργάτες, είναι οργανωμένος, στην εμβρυομεταφορά ποιον έχει βοηθό; μια μαία, κανέναν ή έναν δεύτερο γυναικολόγο; Όταν ξεκινήσετε μια προσπάθεια τουλάχιστόν 3 μήνες πριν... ψάξτε στο internet τα άρθρα τύπου «all starts with the eggs» και από τις συμβουλές που δίνουν επιλέξτε όποιες και όσες, σας κάνουν να νιώθετε ότι σας βοηθούν. Διαβάστε, διαβάστε, διαβάστε δυστυχώς στην Ελλάδα όταν έχεις ένα πρόβλημα πρέπει να τα μάθεις όλα γύρω από αυτό, για να μπορείς να καταλάβεις, να κρίνεις κτλ, πάντα με μεγάλη προσοχή στις πηγές, μόνο άρθρα επιστημονικά, από site νοσοκομείων, γνωστών γιατρών κτλ. Εμπιστευτείτε τη κοινή λογική και το ένστικτό σας. Να βλέπετε το καλό και να συνδέεστε μαζί του όσο πιο συχνά μπορείτε, κυρίως το πρωί και το βράδυ. για μένα το καλό είναι η Παναγία. Αν έχετε κάποια χρήματα επιπλέον των ιατρικών εξόδων, θα πρότεινα να δείτε ψυχολόγο, βοηθάει, ιδίως στις ισορροπίες στο ζευγάρι που δοκιμάζετε, αλλά και γιατί ανοίγει δρόμους προσωπικής ανάπτυξης. Σε αστρολόγο δεν χρειάζεται να πάτε, τις εκλείψεις τις βλέπετε και μόνοι σας. Το να προσπαθείτε να γίνετε γονιός είναι ιερός σκοπός, όπως τελικά φτάσετε στη γονεϊκότητα: υιοθετήσετε, δανεικό ωάριο/ σπέρμα, δικός σας ωάριο/ σπέρμα, είναι ΤΟ ΙΔΙΟ σπουδαίο (αν και η υιοθεσία είναι πιο κοντά στην Παναγία) και συνάμα δύσκολο γιατί ο ρόλος αυτός είναι υπεύθυνος και σημαντικός. Προσπαθείτε να κρατάτε το ηθικό σας ψηλά, αλλά να δίνετε λίγο χώρο στο πένθος αν προκύπτει από ότι συμβαίνει. Τέλος προσπαθείτε να μην ανησυχείτε, μέχρι να αποδειχτεί ότι πρέπει και μη το βάζετε κάτω, σας αξίζει να πετύχετε αυτό που θέλετε. Εύχομαι ολόψυχα κάθε ευτυχία στις οικογένειες σας και να εκπληρώσετε τους στόχους σας. Εύχομαι επίσης όλα τα παιδιά να είναι υγιή, τυχερά και ευτυχισμένα και όλοι να προσπαθούμε γι’ αυτό, γιατί τα παιδιά είναι ότι πιο πολύτιμο έχουμε.          
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 17/1/2021 at 8:08 ΜΜ, EleneG είπε:

Χαίρομαι τόσο πολύ για σένα, μου δίνεις ελπίδες. Ο Νίκας είναι αιματολογος; πονάει η εξέταση; Χάνεις πόλλους κύκλους;

Εκείνος συνέστησε ινσουλίνη; Το glucophage τις προκαλούσε!? Το πήρα στις δύο τελευταίες παλλινδρομες, πιο πριν όχι....βρηκαμε μετά την τρίτη παλλινδομη αντίσταση στην ινσουλινη. Σε τι βδομάδα παλλινδρομουσε τα δικά σου; 

Συγνώμη που σε πρήζω αλλά βασανίζομαι...

Πχι.δεν είναι αιματολογική.ελεγχει την μήτρα.τα εχαν από έκτη έως ένατη.διανητολπγος ειδικευμένος στην κυηση με παρακολουθούμε.η εξέταση εινσι λίγο ενοχλητική.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα για πρώτη φορά στο forum...

Είμαι μια γυναίκα που αισιος πάτησε τα 50...

Έχω κάνει ήδη 8 προσπάθειες από τα 47 μου εξωσωματικής με δανεικά ωάρια...στα 19 μου νοσησα από καρκίνο..με την λογική του τότε μου σταμάτησαν την περίοδο για πάντα... αυτό σήμαινε ότι το να μείνω έγκυος με τον πατροπαράδοτο τρόπο ήταν αδύνατον...

Έτσι έμαθα να ζω με αυτό...

Έμαθα να μην δενομαι με κανέναν γιατί ένιωθα ότι κανείς δεν θα με αγαπούσε ή δεν θα με κρατούσε στην ζωή του αν δεν θα μπορούσα να του χαρίσω μία οικογένεια...

Άργησα για άλλη μια φορά να βρω το άλλο μου μισό..στα 47 μου λοιπόν ερωτεύτηκα και με έκανε να πιστέψω πρώτα σε μένα...

Έτσι μπήκαμε σε όλη αυτή την διαδικασία...

Έμεινα έγκυος με την δεύτερη προσπάθεια και έχασα τον μπέμπη από λάθος γιατρού στην 24 εβδομάδα λόγω ανεπάρκειας τραχήλου!!!

Δεν μου μετρούσε τον τράχηλο!!!!!! Αν και αυτό είναι το πρώτο που κοιτούν  από ότι έμαθα μετά....κι εκεί ξεκίνησε ο Γολγοθάς μου... δυστυχώς μένω επαρχία και στο νοσοκομείο μου τραυμάτισαν το ενδομήτριο και από κει και μετά έχω υποστεί 2 υστεροσκοπισεις... άπειρα φάρμακα και πολύ απογοήτευση και λύπη..

Το ενδομήτριο κολλάει στο 4 και τέλος...

Είμαι στο σταυροδρόμι να τα παρατήσω ή να παλέψω μια τελευταία φορά με αρνητικές σκέψεις και απογοήτευση... αυτά από μένα για πρώτη φορά....σας ευχαριστώ όλους που με ακούσατε...

Link to comment
Share on other sites

Σε νιώθω μετά από μια απογοήτευση πάντα αυτό «τι να κάνω τώρα, αντέχω και άλλο ή όχι». Σχετικά με τον τράχηλο, και στη δική μου περίπτωση τον μετράγανε, μάλιστα λόγω των αποξέσεων μου έκαναν προληπτικά περίδεση. Αλλά μόνο ο τελευταίος γυναικολόγος, που ήταν και ο μόνος που δεν ήθελε τις αποξέσεις, γιατί μετά υπάρχει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη (κάτι που δεν μου είχε πει κανένας από τους 4 γυναικολόγους που είχα κάνει αποξέσεις). Θέλω να πω ότι αν αποφασίσεις άλλη μια προσπάθεια, ψάξε καλό γιατρό, γιατρό που δεν αφήνει τίποτα στην τύχη, τουλάχιστόν από όσα ξέρει η επιστήμη γιατί δυστυχώς το θέμα μας έχει και πολλά αναπάντητα θέματα. Εύχομαι από καρδίας να είσαι ευτυχισμένη σε κάθε περίπτωση, να είσαι πάντα νικήτρια και η ζωή σου, να έχεις μόνο χαρές από εδώ και πέρα. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...