Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

χμ! κορίτσια τι να πω... μάλλον ήμουν τυχερη!;!;

Με τη μαία συναντήθηκα πρώτη φορά περίπου 1 μήνα πριν γεννήσω. Ήρθε στο σπίτι και την πρώτη φορά μου εξήγησε ακριβώς τι πρόκειται να γίνει την ώρα του τοκετού, τι γίνεται με τα νερά, πότε να ανησυχήσω, ότι είναι καλύτερα να κάνω μόνη αποτρίχωση κλπ. Δηλαδή ότι ρωτάτε εσείς εδώ στο forum. Ερχόταν σχεδόν κάθε εβδομάδα και μου έδειξε σταδιακά τους 3 τρόπους αναπνοής ανάλογα με τη χρονική διάρκεια των πόνων που σε πιάνουν. Επίσης μου υπέδειξε και ασκησούλες χαλάρωσης αλλά και άσκησης των μυών που θα "χρειαστούν" εκείνη την ώρα.Η ηρεμία της με ηρεμούσε :) Όταν ήρθε η ώρα ήταν κοντά μου συνέχεια και με βοηθούσε. ΤΟ ξανάγραψα πως θεωρώ τη βοήθειά της πολύτιμη. Με ενημέρωσε για το μωράκι, το είδε, με διαβεβαίωσε ότι ήταν καλά ....πολλά, πολλά καλά.

Αν πάντως κάποια κοπέλα από Θεσσαλονίκη ενδιαφέρεται για μαία, έχω τα στοιχεία .Η όλη ιστορία με την μαία στοίχισε γύρω στα 250 ευρώ και δεν μετάνιωσα στιγμή που τα δώσαμε.

 

Νίκη, έγραψα ότι δεν τις ανέχονται γιατί νιώθουν ότι χώνονται στα πόδια τους. Δεν ταυτίζονται πάντα οι απόψεις τους.

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

δεν πρεπει να ενημερωθω σωστα και με ευαισθησια απο εναν ανθρωπο που ειναι εξουσιοδοτημενος αποκλειστικα γιαυτο?

ναι..... φυσικά...έτσι θα έπρεπε να είναι,..

αλλά αλλού συμβαίνει αυτό, σε άλλες χώρες. Αχ που είσαι Sandra?

κορίτσια αν υπήρχε αυτός ο άνθρωπος στην ποσότητα που χρειάζεται εδώ στην Ελλάδα, θα είμασταν εδώ να το συζητάμε ???

όχι. Θα αισθανόντουσαν τόσες μητέρες άσχημα εξαιτίας της λανθασμένης συμπεριφοράς και λανθασμένων πράξεων των μαιών? θα υπήρχαν τόσα σχόλια?

 

 

Άρα συμπέρασμα = απο τώρα ψαχτείτε, ρωτήστε το γιατρό σας τι ξέρει για αυτά, ΚΑΙ ΑΛΛΑΞΤΕ ΓΙΑΤΡΟ απευθείας, εάν δεν σας καλύπτουν οι απαντήσεις του για

- άμεση επαφή με το μωρό άμεσα για να θηλάσει και εναντίωση κατά του συμπληρώματος αν δεν υπάρχει άλλο ιατρικό πρόβλημα

-να προτείνει κάποια μαία που και εκείνη έχει τέτοια φιλοσοφία

-η μαία να ξέρει τι σημαίνει να πιέζει το περίνεο την ώρα της γέννας - ρωτήστε το γιατρό αν χρησιμοποιεί αυτή τη μέθοδο.

 

άν ο ίδιος ο γιατρός δεν τα υποστηρίζει δεν θα έχετε σύμμαχο την μέρα της γέννας.

αν ο γιατρός δεν ξέρει κάποια μαία, ίσως δεν έχει ενδιαφερθεί για αυτό. για σκεφτείτε το.

 

οι πληροφορίες που θα βρείτε στο διαδίκτυο είναι και αυτές πολύ αξιόλογες, και θα βοηθησουν αρχικά. κρατήστε στο μυαλό σας τις οδηγίες του ΠΟΥ.

 

ΜΗΝ περιμένετε κάποιος άλλος να κάνει αυτή τη δουλειά για σας.

Τα πολλά λεφτά που θα δώσετε δεν έχουν σχέση με αυτά τα πράγματα.

δείτε το σαν να αγοράζετε κάτι με αυτά τα λεφτά. Δεν θα το ψάχνατε εκτενέστερα να δείτε ποιός σας πουλάει τί? και δεν θα διστάζατε να πάτε σε άλλο αν βρίσκατε καλύτερη προσφορά για τα χρήματα που δίνετε?

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Νίκη μου μην ανησυχείς, αν οι μαίες δεν είναι σωστές θα τις τακτοποιησουμε με συνοπτικές διαδικασίες, εχω καιρό να κανω κανέναν καλό καυγά :D Έγώ έκανα τον μεγάλο υπέρηχο στο Γένεσης και ο γιατρός και οι κοπέλες στη γραμματεία ήταν αψογοι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το άψογοι να το τεκμηριώνετε παρακαλώ με ερωταπαντήσεις όπως αυτές που αναφέρονται πιό πάνω ε? :wink:

 

medea, εάν θέλεις στείλε μου με πμ τα στοιχεία της, έτσι ώστε αν ρωτήσει κάποιος να τα έχω, - α επίσης δεν θα έβλαπτε να κάναμε μία λίστα με μαίες που γνωρίζετε και συστήνετε και αν είναι σύμφωνες το τηλέφωνό τους - εάν δεν θέλουν να δημοσιευτεί αυτό μπορείτε να τα στέλνετε με πμ σε μένα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

το άψογοι να το τεκμηριώνετε παρακαλώ με ερωταπαντήσεις όπως αυτές που αναφέρονται πιό πάνω ε? :wink:

 

medea, εάν θέλεις στείλε μου με πμ τα στοιχεία της, έτσι ώστε αν ρωτήσει κάποιος να τα έχω, - α επίσης δεν θα έβλαπτε να κάναμε μία λίστα με μαίες που γνωρίζετε και συστήνετε και αν είναι σύμφωνες το τηλέφωνό τους - εάν δεν θέλουν να δημοσιευτεί αυτό μπορείτε να τα στέλνετε με πμ σε μένα.

 

Έστειλα το πμ με τα στοιχεία!

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Medea αν θέλεις στείλε τα στοιχεία της και σε εμένα με πμ. Να ρωτήσω και κάτι, ο γιατρός μου έχει μαία στο ιατρείο του που τον συνοδεύει παντού, εγώ πρέπει να ψάξω για άλλη αποκλειστική μαία?

.png
Link to comment
Share on other sites

Medea αν θέλεις στείλε τα στοιχεία της και σε εμένα με πμ. Να ρωτήσω και κάτι, ο γιατρός μου έχει μαία στο ιατρείο του που τον συνοδεύει παντού, εγώ πρέπει να ψάξω για άλλη αποκλειστική μαία?

 

Νατάσα, νομίζω πως αν θέλεις να έχεις μια μαία άλλη, που σου συστήνουν και είναι αποδεδειγμένα καλή, τότε καλύτερα να ρωτήσεις το γιατρό σου αν γίνεται. Διαφορετικά, γιατί να μη χρησιμοποιήσεις αυτή που συνεργάζεται με το γιατρό σου; Πάντως, σου στέλνω τα στοιχεία της μαίας.

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

medea σε ευχαριστώ πολύ για τα στοιχεία που μου έστειλες. θα μιλήσω με το γιατρό μου στο επόμενο ραντεβού. Οι εμπειρίες των κοριτσιών με προβλημάτησαν και θα ήθελα να είμαι προετοιμασμένη

.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

Επειδη κι εγω τα ιδια ξερω και του τα ειπα μου ειπε οτι θα ειναι σχεδον συνεχεια διπλα μου μαζι με τη μαια και να μην με πιανει αγχος, γιατι μονο μαζι του θα συννενοουμαι και με κανεναν αλλον.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κι εγω τα ιδια ξερω και του τα ειπα μου ειπε οτι θα ειναι σχεδον συνεχεια διπλα μου μαζι με τη μαια και να μην με πιανει αγχος, γιατι μονο μαζι του θα συννενοουμαι και με κανεναν αλλον.

 

Στο εύχομαι να είναι έτσι. Εμένα τη 2η φορά με έβαλε στο νοσοκομείο με πρόκληση. Στη πορεία κατάλαβα ότι είχε βάλει άλλες 2-3 έτσι. Χώρια ότι το νοσοκομείο εφημέρευε. Οπότε... μην τον είδατε.... :lol: Αλλά και την 1η φορά που δεν ίσχυε κανένα από τα παραπάνω , πάλι το ίδιο συνέβη! :roll:

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η εμπειρία μου ήταν ανάμικτη. Συνάντησα και καλές και κακές μαίες. Γέννησα και γω στο Μητέρα Ηρακλείου. Το καλό ήταν ότι δούλευε μια φίλη μου εκεί μαία και στη γέννα (καισαρική) ήταν δίπλα μου για συμπαρασταση!!!(πολύ σημαντικό) Όμως και αυτή μου έλεγε ότι όταν ακούγαν γυναίκα να τους λέει ότι ήθελε αποκλειστικό θηλασμό, έλεγαν"ΩΧ!" και μου το δικιολόγησε ότι θα είχε προβλήματα το παιδί ίκτερου και τέτοια. Δηλαδή και η ίδια υποστήριζε το συμπλήρωμα για τις πρώτες μέρες. Μάλιστα έχω την εντύπωση ότι πρώτο γεύμα δίνουν στο μωρό γλυκόζη. Οι μαίες κατά τ'άλλα ήταν καλές. Ο παιδίατρος επειδή ήταν μικρός ο γιός μου δεν με άφηνε να τον θηλάζω αρχικά πάνω από 5 λεπτά για να μη χάνει δυνάμεις, οπότε δε χρειάστηκε να κάτσει και καμιά μαία από πάνω πολύ ώρα...Το πρόβλημα ήταν με το πρώτο θηλασμό, γιατί είχα και το άγχος των 5 λεπτών και δεν έπιανε το στήθος και η μαία κατευθείαν μου έίπε και πήρα ψευδοθηλές(έλλειπε και η φίλη μου)!! 7 μήνες την έβριζα...τόσο θήλαζα και όλο το διάστημα με ψευδοθηλές. Πάντως σε μένα δεν επιμένανε τόσο στο θηλασμό όπως είπε η rosi. Ίσως πραγματικά στα μονόκλινα επειδή πέφτει πιο πολύ χρήμα να έχουν εντολή για μεγαλύτερη περιποίηση...λογικό μου φαίνεται..επιχειρήσεις είναι. Ένα πράγμα παντως που μου έκανε εντύπωση ήταν που φεύγοντας μας δώσανε διαφημιστικα γάλα Sanilac και μου το έγραψε και σε συνταγή ο νεογνολόγος...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι άλλο και αυτό με το γάλα που διαφημίζουν.

καταλαβαίνετε τώρα τι συμφέροντα παίζουν ??????? :(

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αυτό απαγορεύεται δια νόμου. Το άκουσα πριν κάνα χρόνο στη τηλεόραση. Αλλά ποιος τους ελέγχει...Γιάυτό εμείς πρέπει να κάνουμε κάτι. Μαρία, κάτι είχες πει για υπογραφές!!! Δεν υπάρχει κάποιος σύλλογος να απευθυνθούμε, η προστασία καταναλωτή..και τα μωράκια καταναλωτές είναι...!!Νευριάζω με όλα αυτά!! ΘΕΛΩ ΝΑ ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ! ΠΩς ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΔΗΛΑΔΗ??! ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ!!! :!::!::!::x

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

ναι πίστεψέ με ξέρω γυναίκες που έχουν γεννήσει σπίτι τους και έχω ακούσει τις πιό όμορφες ιστορίες........... έτσι είναι .... εκεί έχεις τον έλεγχο.. συνήθως το επιλέγουν γυναίκες που έχουν ξαναγεννήσει και ξέρουν περίπου πως είναι και δεν έχουν τον φόβο του άγνωστου.. αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω κάποια πράγματα μία φίλη που το έχει κάνει.

Της έχω πεί να γράφει αλλά δεν έχει χρόνο, επειδή έχει 3 παιδάκια :) ... :)

 

θα γράψω κάποιο τόπικ για αυτά τα θέματα (καταγγελίες) με οδηγίες για το τί μπορούμε να κάνουμε.

Μέσα στο Μάιο λογικά θα εχει συσταθεί η εταιρεία και θα είμαστε και επισήμως Εταιρεία ενημέρωσης γονέων - έτσι θα μπορούμε σαν μή κερδοσκοπική εταιρεία να προσεγγίσουμε πολύ καλύτερα και να καταγγέλουμε - ίσως και σε συνεργασία με τον συνήγορο του πολίτη, αλλά και του παιδιού - μιάς και αφορά και τα δικαιώματα παιδιών απο 0 - ... ετών. (έχουν ανοίξει μία ιστοσελίδα.) είναι μεγάλα θεματα αυτά που συζητάμε, και αν ασχοληθούμε θα τα καταφέρουμε.

υπομονή λίγο να ανοίξω το τόπικ, πρέπει να συμβουλευτούμε δικηγόρο πρίν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ναι πίστεψέ με ξέρω γυναίκες που έχουν γεννήσει σπίτι τους και έχω ακούσει τις πιό όμορφες ιστορίες........... έτσι είναι .... εκεί έχεις τον έλεγχο.. συνήθως το επιλέγουν γυναίκες που έχουν ξαναγεννήσει και ξέρουν περίπου πως είναι και δεν έχουν τον φόβο του άγνωστου.. αν θέλετε μπορώ να ρωτήσω κάποια πράγματα μία φίλη που το έχει κάνει.

Της έχω πεί να γράφει αλλά δεν έχει χρόνο, επειδή έχει 3 παιδάκια :) ... :)

 

θα γράψω κάποιο τόπικ για αυτά τα θέματα (καταγγελίες) με οδηγίες για το τί μπορούμε να κάνουμε.

Μέσα στο Μάιο λογικά θα εχει συσταθεί η εταιρεία και θα είμαστε και επισήμως Εταιρεία ενημέρωσης γονέων - έτσι θα μπορούμε σαν μή κερδοσκοπική εταιρεία να προσεγγίσουμε πολύ καλύτερα και να καταγγέλουμε - ίσως και σε συνεργασία με τον συνήγορο του πολίτη, αλλά και του παιδιού - μιάς και αφορά και τα δικαιώματα παιδιών απο 0 - ... ετών. (έχουν ανοίξει μία ιστοσελίδα.) είναι μεγάλα θεματα αυτά που συζητάμε, και αν ασχοληθούμε θα τα καταφέρουμε.

υπομονή λίγο να ανοίξω το τόπικ, πρέπει να συμβουλευτούμε δικηγόρο πρίν.

 

 

 

 

 

 

 

 

μαρια θα ηταν πολυ καθυσηχαστικο να ξερω οτι υπαρχει καποιος τροπος να ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΩ ΒΑΣΙΚΑ ΟΜΩς να γνωριζω....

my baby was my reborn...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι γέννησα με καισαρική, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει στο επόμενο να πάω σε μαιευτήριο..Όσο για το γάλα που δίνανε ήταν καμιά δεκαριά μεζουρες, αν θυμάμαι καλά. 1 μεζούρα = 30 ml γάλα. Και δε ξέρω ταμείο να καλύπτει γάλα.Όταν λέω μου το έγραψε ο γιατρός εννοώ μου το πρότεινε μαζί με κάτι λαδάκια και κρεμούλες της Frezyderm...γραπτώς...σα συνταγη που λέμε... :evil: μόνο που το σκέφτομαι... :evil::evil::evil:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα ταμεία δεν καλύπτουν τα γάλατα τα οποία είναι ακριβά

 

δεν θυμάμαι να σου πω πόσο κρατάνε (αυτό έχει να κάνει με το πόσο τρώει το παιδί και πόσο κρατάς)

 

Τα γάλατα 1ης βρεφικής ηλικίας τα πουλάνε μόνο στα φαρμακεία και είναι ακριβούτσικα (15 ευρω περίπου ή και παραπάνω ανάλογα την μάρκα)

 

Τα γάλατα 2ης βρεφικής ηλικίας τα βρίσκεις και στο super market και είναι ποιο φτηνά (7- 8 ευρω έκανε το nativa που πέρναμε εμείς). Βέβαια είχε λιγότερη ποσότοτα και φυσικά η ποσότητα του κάθε γεύματος είχε αυξηθεί.

 

Δεν θυμάμαι να σου πω πόσο κράταγε το πακέτο γιατι στην αρχή θηλαζα καιόταν το κόψμε σταδιακά έδινα κάποια γεύματα σαν συμπλήρωμα, ενώ αργότερα δίναμε και άλλες τροφές εκτός από γάλα

Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ ότι τα ταμεία θα έπρεπε να πληρώνουν από τη στιγμή που ο γιατρός και οι νοσοκόμες των δημόσιων νοσοκομείων σε πληροφορουν ότι ...δεν έχεις αρκετό γάλα, το γάλα σου δεν είναι καλής ποιότητας και τα σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λοιπόν η δική μου εμπειρία από την μαία είναι πολύ καλή. Ρώτησα το γιατρό μου και μο σύστησε μία μαια που συνεργάζεται. Με είδε ένα μήνα πριν τη γέννα μου εξήγησε όλη τη διαδικασία της γέννας, τις αναπνοές, κλπ. Με πήγε και μου έδειξε τους χώρους του μαιευτηρίου (δημόσιο) και μου έλυσε ότι απορίες είχα. Κατά τη διάρκεια του τοκετού ήταν συνέχεια κοντά μου (και δεν ήταν λίγες οι ώρες στον πρώτο τοκετό από τις 8:00 το πρωί και γέννησα στις 00:30 μετά τα μεσάνυχτα) και με βοήθησε ουσιαστικά. Χαρις σε αυτή δεν έκανα επισκληρίδιο! Μετά τη γέννα με βοήθησε να θηλασω αποκλειστικά και τα δύο μου παιδιά, να επουλώσω τις πληγωμένες μου θηλές καθώς με ενημέρωσε και για την περιποίηση του βρέφους στο σπίτι. Την πλήρωσα 200 ευρώ και δεν το μετάνιωσα ποτέ. Βέβαια αν έκανα καισαρική ίσως να μην μου ήταν αναγκαία η αποκλειστική μαια..... Πάντως στο μαιευτήριο που ήμουν επέμεναν πολύ όλες οι μαίες για το θηλασμό.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Απλώς θεωρώ ότι στην καισαρική χρειάζεσε τη μαία μόνο μετά τον τοκετό και πιστεύω ότι αν βάλεις και καμια φωνή όλο και κάποια θα κάτσει να σου πει δυο πράγματα. Την ώρα της γέννας σε καισαρική όλη τη δουλειά την κάνει ο γυναικολόγος. Ενώ κατά τη διάρκεια του φυσιολογικού τοκετού η μαία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο, σε βοηθάει πάρα πολύ.

.png.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...