Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαιες...........!!!


mimika

Recommended Posts

ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΜΑΙΑ ΣΤΟΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ Α ΚΑΙ ΤΟ Ω, Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ.ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΠΕΡΝΑΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΟΥ ΠΟΝΟΥ,ΑΥΤΗ ΣΕ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΙΣ ΣΩΣΤΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΕΙ Η ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΓΕΝΝΑΣ.ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΜΑΙΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΕΝΤΕ ΛΕΠΤΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΣΧΕΔΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ.ΑΥΤΗ ΜΕ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΩΣΤΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ.ΘΑ ΠΡΟΤΙΜΟΥΣΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΕΔΩΣΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΝ ΟΧΙ ΟΛΑ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΩ ΣΤΗΝ ΜΑΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ 300€.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 309
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λίγο ετεροχρονισμένα καταθέτω άποψη, αλλά συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με την pan! Για εμένα, κανείς δεν άξιζε περισσότερο την αμοιβή του απο την μαία μου, ούτε καν ο γιατρός μου που υπεραγαπώ και έχω αδυναμία!

Γέννησα και τους δύο μου γιούς στο ΜΗΤΕΡΑ, με φυσιολογικό τοκετό και χωρίς επισκληρίδιο....η τελευταία δεν χρειάστηκε επειδή η μαία μου είχε κάνει εξαιρετικά την δουλειά της! Δεν είναι μόνο η συμπαράσταση κατά τη διάρκεια εγκυμοσύνης και τοκετού, ούτε και η εκπαίδευση στην τεχνική για να αντιμετωπιστεί ο τοκετός όπως ακριβώς πρέπει, σαν ένα απόλυτα ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ γεγονός δηλαδή...είναι και οι πολύτιμες συμβουλές μετά για τον θηλασμό και τη φροντίδα του μωρού, η ψυχολογική στήριξη όταν οι ορμόνες κάνουν παιχνίδια, η ψύχραιμη αντιμετώπιση όταν όλα φαίνονται βουνό...εγώ μετά απο δύο παιδιά, ακόμα και τώρα τηλεφωνώ στη μαία μου και την συμβουλεύομαι! Συνιστώ ανεπιφύλακτα τη συνεργασία με μια μαία σε κάθε γυναίκα που πρόκειται να γεννήσει...τις θεωρώ ανεκτίμητες!

.png

 

.png

Link to comment
Share on other sites

ερώτηση...

 

μαία πρέπει να βρεις εσύ η ίδια ή σου λέει ο γιατρός;;;

 

πότε πρέπει να ξεκινήσω την υπόθεση της μαίας;;;

 

από ότι κατάλαβα η μαία είναι πολύ σημαντική.. δεν θα πρέπει να βρω η ίδια;;; να μου την συστήσουν;;;

γιατί ακούω πολλά παράπονα από μαμάδες...

Link to comment
Share on other sites

γράψε αν θές την περιοχή σου, έτσι ώστε εάν μια μαμά είχε καλή εμπειρία με μαία, να σου δώσει τηλέφωνο μέσω πμ.

 

εάν έχεις γυναικολόγο που εμπιστεύεσαι, ρώτα τον εάν έχει κάποιον να σου συστήσει.

 

επίσης υπάρχει αυτός ο σύνδεσμος

http://www.gabi.gr/store/Adv/MotherhoodAid.aspx

δοκίμασε να επικοινωνήσεις για πληροφορίες.

δες και τι είναι μια doula, για την οποία δεν υπάρχουν καθόλου ελληνόγλωσσες πληροφορίες εκτός απο το παραπάνω κείμενο.

στα αγγλικά θα δείς αυτά.

http://www.bellybelly.com.au/articles/birth/doula-revolution-doulas-birth

http://www.findadoula.com/Parents/Aboutdoulas/partners.htm

(υπάρχουν και στο σύνδεσμοι Α-Ω στο D, Doula (βοηθός μητρότητας) )

δες και εδώ

http://www.eutokia.gr/eutokia/ ομάδες προετοιμασίας.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Παρολο που εγω ανοιξα το θεμα απο το αγχος μου, τωρα πια μετα την γεννα μου εχω αλλη προσωπικη παντα αποψη.

 

Καταρχην δε χρειαστηκα αποκλειστικη μαια (ενω ηθελα παρα πολυ και με απετρεψε ο γιατρος μου) γιατι ο καλος μου ο γιατρος ηταν συνεχεια μαζι μου και δεν εφυγε ουτε για μια στιγμη.

 

Μαζι καναμε τις αναπνοες, μου κραταγε το χερι οταν βγαζανε τον αντρα μου εξω εστω και για λιγο, μου ελεγε τα παντα για την πορεια του τοκετου και δεν αφησε κανεναν αλλο να με αγγιξει ακομα και στην ανανηψη. (Ασχετα αν πηγαμε τελικα με καισαρικη λογω αλλοιωσης παλμων την τελευταια κυριολεκτικα στιγμη.)

 

Και ενω νομιζα οτι οι μαιες στο Μητερα δεν θα μου εδιναν σημασια, τελικα ηταν οι περισσοτερες εξυπηρετικοτατες οπως εχω ξαναπει, και ετρεχαν σε καθε κοπελα οποτε κι αν τις φωναζαμε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τώρα μπάινω στο μήνα μου και ακόμα δεν έχω καμμία επαφή με την μαία μου. Ο γιατρός μου είπε όταν συναντηθούμε σε λίγες μέρες για να δούμε τελικά αν το μωρό μου πάιρνει βάρος και τον πλακούντα και συνενοηθούμε πως θα γεννήσω θα μιλήσω και θα γνωρίσω την μαία. Για να δούμε...

Link to comment
Share on other sites

κανόνισε μόνο με το γιατρό σου, τι είναι αυτό που ζητάς και πες του ότι εάν η μαία δεν εξυπηρετεί αυτά που ζητάς εσύ, θα ήθελες την ευκαιρία να αναζητήσεις άλλη...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Pote gennas kale ?

Koritsia ego se 14 meres !!! xaxaxa

 

An prokeitai gia kaisarikh me pisklhridio kai an einai h proth sou genna, kalo tha htan na exeis thn maia sou. Tha se boithisei kyrios meta sthn frontida tou paidiou kai ton thilasmo klp klp.

 

Emena as poume pou tha einai to deytero paidaki kai me kaisarikh me olikh narkosh, mou eipe akoma kai o giatros, na mhn thn paro adika.

 

Ante me to kaloooooo.......

Link to comment
Share on other sites

Marilena σε 14 μέρες; Θα γεννήσεις φυσιολογικά ή με καισαρική;

Εγώ την Κυριακή μπαίνω στον μήνα μου αλλά απο κάποιο πρόβλημα που έχω με τον πλακούντα όλα δείχνουν ότι θα γεννήσω με καισαρική την άλλη βδομάδα γιατί η μπέμπα μου δεν τρέφεται καλά.

Μπορώ να κάνω ολική νάρκωση με την καισαρική;

Είναι καλύτερη λές;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

Άν είναι να κάνετε καισαρική από πριν, προτιμήστε επισκληρήδιο, εκτός αν δεν υπάρχει άλλη επιλογή (ολική νάρκωση)

 

Τα έχω κάνει και τα 2 και στην ολική νάρκωση ο πόνος που τράβηξα τις πρώτες 48 ώρες ήταν αφόρητος (δεν μπορώ να το περιγράψω, αλλά μιλάμε γι πολύ πόνο), ενώ στην επισκληρίδιο δεν κατάλαβα τίποτα επειδή βάζανε φάρμακο από το σωληνάκι της επισκληρίδιου. Σε αυτή την περίδο είδ και το μωράκι μου όταν γεννήθηκα. Δεν μου το δώσανε να το πιάσω γιατί ήμουν δεμένη, αλλά του έδωσα ένα φιλάκι τουλάχιστον!!

 

Επίσης στην επισκληρίδιο συνήλθα πολύ πιο γρήγορα, και στο νοσοκομείο μπορούδσα να περματάω πιο άνετα, να πηγαίνω τουαλέτα, ενώ στην ολική νάρκωση δυσκολεύτηκα και στην κλινική να σηκωθώ, αλλά και στο σπίτι έκανα περισσότερες μέρες να συνέλθω.

 

Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο που ήταν 2η εγκυμοσύνη, αλλά επίσης όσες κοπέλες έχουν γεννήσει με επισκληρίδιο (που γνωρίζω) δεν είχαν πρόβλημα μετά

 

Το μόνο αρνητικό είναι το κόστος σε αφτή την περίπτωση που είναι μεγαλύτερο. Στο Ιασώ χρεώνουν 220 την επισκληρίδιο και ίσως λίγο παραπάνω τα παυσίπονα που δίνουν μετά, αλλά εγώ θεωρώ είναι τα μόνα λεφτά που αξίζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια ,υπάρχει καποια να μου περιγραψει την εμπειρια της απο το Λητώ? Η γυναικολόγος μου είναι και στο Ιασώ αλλα προτίμησα το Λήτω θεωρώντας το όχι και τόσο απρόσωπο >Εκανα καλα??????Επίσης το ότι έχω γυναίκα γιατρό μήπως κάνει την παρουσία της μαίας όχι και τόσο απαραιτητη?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ,υπάρχει καποια να μου περιγραψει την εμπειρια της απο το Λητώ? Η γυναικολόγος μου είναι και στο Ιασώ αλλα προτίμησα το Λήτω θεωρώντας το όχι και τόσο απρόσωπο >Εκανα καλα??????Επίσης το ότι έχω γυναίκα γιατρό μήπως κάνει την παρουσία της μαίας όχι και τόσο απαραιτητη στον τοκετό?

 

είμαι λιγο άσχετη ακόμα

Link to comment
Share on other sites

amelie θεωρώ ότι πρέπει να το ψάξεις το θέμα...

Όντως το Λητώ είναι λιγότερο απρόσωπο αλλά έχω την εντύπωση ότι αφότου άλλαξε το ιδιοκτησιακό καθεστώς, υπολειτουργεί, δηλαδή δεν είναι σε θέση να καλύψει ένα σοβαρό περιστατικό, αν ω μη γέννητω κάτι πάει στραβά....Ψάξτο καλά....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ,υπάρχει καποια να μου περιγραψει την εμπειρια της απο το Λητώ? Η γυναικολόγος μου είναι και στο Ιασώ αλλα προτίμησα το Λήτω θεωρώντας το όχι και τόσο απρόσωπο >Εκανα καλα??????Επίσης το ότι έχω γυναίκα γιατρό μήπως κάνει την παρουσία της μαίας όχι και τόσο απαραιτητη?

 

Eγώ γέννησα στο ΛΗΤΩ και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Έχω να το λέω ότι ούτε μία ξυνή δεν συνάντησα από νοσηλεύτρια-μαία έως γιατρό!

Για τη μαία δεν μπορώ να σε διαφωτίσω γιατί εγώ δεν είχα αποκλειστική δική μου, αλλά τις μαίες της βάρδιας που πέτυχα. Το ότι είναι γυναίκα η γιατρός σου δεν λέει και πολλά. Υπάρχουν γιατροί που κάθονται σε όλο τον τοκετό μαζί σου οπότε μπορείς να πεις ότι είναι περιττή η μαία, αλλά υπάρχουν και οι άλλοι (ανεξαρτήτου φύλου) που επεμβαίνουν μόνο στις τελικές εξωθήσεις και στην έξοδο του μωρού. Συζήτησέ το καλύτερα μαζί της. Ρώτησέ την αν κατά τη γνώμη της χρειάζεται να έχεις μαία και θα καταλάβεις από την απάντηση.

Μπορεί να σου πεί δεν χρειάζεται αφού θα είμαι εγώ μαζί σου, ή δε χρειάζεται θα είναι του μαιευτηρίου. Στην 2η απάντηση καταλαβαίνεις ότι μάλλον δεν θα είναι καθ'όλη τη διάρκεια μαζί σου.

Εμένα παρόλο που πέρασε αρκετό χρόνο μαζί μου ο γιατρός, πηγαινοερχόταν συνέχεια. Ερχόταν περίπου κάθε ώρα να ελέγξει την κατάσταση και όταν είδε ότι προχωράει γρήγορα τότε έκατσε μέχρι τέλους.

 

Με το καλό σου εύχομαι όπως και να έχει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια ,υπάρχει καποια να μου περιγραψει την εμπειρια της απο το Λητώ? Η γυναικολόγος μου είναι και στο Ιασώ αλλα προτίμησα το Λήτω θεωρώντας το όχι και τόσο απρόσωπο >Εκανα καλα??????Επίσης το ότι έχω γυναίκα γιατρό μήπως κάνει την παρουσία της μαίας όχι και τόσο απαραιτητη?

 

Eγώ γέννησα στο ΛΗΤΩ και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Έχω να το λέω ότι ούτε μία ξυνή δεν συνάντησα από νοσηλεύτρια-μαία έως γιατρό!

Για τη μαία δεν μπορώ να σε διαφωτίσω γιατί εγώ δεν είχα αποκλειστική δική μου, αλλά τις μαίες της βάρδιας που πέτυχα. Το ότι είναι γυναίκα η γιατρός σου δεν λέει και πολλά. Υπάρχουν γιατροί που κάθονται σε όλο τον τοκετό μαζί σου οπότε μπορείς να πεις ότι είναι περιττή η μαία, αλλά υπάρχουν και οι άλλοι (ανεξαρτήτου φύλου) που επεμβαίνουν μόνο στις τελικές εξωθήσεις και στην έξοδο του μωρού. Συζήτησέ το καλύτερα μαζί της. Ρώτησέ την αν κατά τη γνώμη της χρειάζεται να έχεις μαία και θα καταλάβεις από την απάντηση.

Μπορεί να σου πεί δεν χρειάζεται αφού θα είμαι εγώ μαζί σου, ή δε χρειάζεται θα είναι του μαιευτηρίου. Στην 2η απάντηση καταλαβαίνεις ότι μάλλον δεν θα είναι καθ'όλη τη διάρκεια μαζί σου.

Εμένα παρόλο που πέρασε αρκετό χρόνο μαζί μου ο γιατρός, πηγαινοερχόταν συνέχεια. Ερχόταν περίπου κάθε ώρα να ελέγξει την κατάσταση και όταν είδε ότι προχωράει γρήγορα τότε έκατσε μέχρι τέλους.

 

Με το καλό σου εύχομαι όπως και να έχει!

 

 

Άρα αν κατάλαβα καλά είχες τη μαια του μαιευτηρίου πλάι σου και προς το τέλος και τον γιατρο,ναι? Με ανακουφισες για το Λητώ (εχουν γεννήσει και άλλες φίλες μου εκεί και μου είπαν σχεδόν τα ίδια). Η γιατρός μου μου εχει αναφέρει οτι έχει μαια οταν βλέπει τα δύσκολα.Τωρα αυτο πως να το μεταφρασω?

φιλια και ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

amelie θεωρώ ότι πρέπει να το ψάξεις το θέμα...

Όντως το Λητώ είναι λιγότερο απρόσωπο αλλά έχω την εντύπωση ότι αφότου άλλαξε το ιδιοκτησιακό καθεστώς, υπολειτουργεί, δηλαδή δεν είναι σε θέση να καλύψει ένα σοβαρό περιστατικό, αν ω μη γέννητω κάτι πάει στραβά....Ψάξτο καλά....

 

evita εγω έχω μάθει οτι πλεον ισχυει η ενωση Υγεια-Μητερα-Λητω.Απο την άλλη επειδη έζησα απο κοντα σοβαρο περιστατικό(μεταθεση αγγειων καρδιας σε ανηψακι που μόλις γεννηθηκε διεγνωσθει και απο το Μητερα εφυγε για Ωνάσειο) καταλαβα ότι τα μεγάλα μαιευτηρια δεν μπορουν να κρατησουν τα σοβαρα περιστατικά-τωρα θα μου πεις ετυχες και στην περιπτωση πολυ σοβαρου περιστατικου. τι να πρωτουποθεσω;γιατι πιστευεις οτι υπολειτουργει το Λητω γνωριζεις καποιο περιστατικό;

φιλια και ευχαριστω :wink:

Link to comment
Share on other sites

εβιτουλα σε ευχαριστω...θα το ψαξω λιγο ακόμα μαλλον..

 

τίποτα βρε......έχεις χρόνο ακόμα να ψάξεις τα πάντα όσον αφορά την εγκυμοσύνη και τη γέννα σου....

εγώ 7 μήνες τους πέρασα on line :)

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρος ασχετα με το φυλο του δεν μπορει να αντικαταστησει τη μαια.. Η μαια θα σου κραταει το χερι καθ ολη τη διαρκεια του τοκετου, θα σε βοηθησει με τις αναπνοες ακόμα κι αν δεν εχεις κανει μαθηματα ανωδυνου, θα σε βοηθησει με το θηλασμο και κατα πασα πιθανοτητα θα σε ξεγεννησει.. Ο γιατρος θα ερθει τη στιγμη που θα φανει το κεφαλι του να το πιασει.. Εκτος αν βρεις γιατρο αστερι που θα κατσει αυτος να σου κραταει το χερι που και παλι μπορει να του τυχει και αλλη γεννα την ιδια ωρα οπότε θα αναγκαστει εκ των πραγματων να σε εγκαταλειψει..

Οι μαιες της βαρδιας μπορει να ειναι παρα πολύ καλες αλλα σιγουρα θα εχουν και αλλα περιστατικα.. Τοσα λεφτα δινεις... δωσε 200 ευρω παραπανω να εχεις εναν ανθρωπο διπλα σου..)ενταξη θα ειναι καποιος δικος σου αλλα η μαια θα εχει και γνωσεις..)

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Exω μια απορία.Τη μαια πότε την γνωρίζεις και πότε υποτίθεται πως πρέπει να ερθεις σε επαφή μαζί της? Παραδειγμα πριν βρω γιατρό οι γιατροι που πηγαινα δεν ειχαν κανει νυξη για μαια κτλ.Τωρα ξερω και απο χρονια πως ο θειος μου εχει μια κοπελα που ειναι και μαια και του κραταει και το ιατρειο τα απογευματα .Εχω προσέξει πως η Βασω (η μαια που ειπα πριν) ερχεται μιλάει με τις κοπελες που περιμένουν εξω κτλ.Δεν εχω ρωτησει αλλα νομιζω πως σε ολη τη διαρκεια θα ειναι μαζι μου ενοω του τοκετου.Θα μου πεις κοπελα μου αμα γεννας 15 ωρες θα κατσει η κοπέλα 15ωρο?Σε όσες γεννήσατε πως εγινε η πρωτη επαφή με τη μαία και στον τοκετό τι έγινε? Στο μεταξυ μπήκα σε ενα φορουμ αγγλικο προχτες και γραφανε ολες πως εχω ραντεβου με τη μαια μου και κανω αυτο κι εκείνο με τη μαια μου κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για το αγγλικό φόρουμ μη το παίρνεις τοις μετρητοίς γιατί δεν ισχύουν τα ίδια με την Αγγλία εδώ.

Στην Αγγλία οι εγκυμονούσες κατά πλειοψηφία πάνε σε μαίες και όχι σε γιατρούς όσο και αν σε εκπλήσσει αυτό. Σε γιατρό θα απευθυνθούν αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην εγκυμοσύνη. Την παρακολούθηση την κάνει μαία.

Το μεγαλύτερο ποσοστό γεννάει στα δημόσια νοσοκομεία με τις μαίες και μόνο αν χρειαστεί καισαρική (διότι εκεί γίνονται μόνο επείγουσες και όχι προγραμματισμένες) επεμβαίνει γιατρός.

 

Λυπάμαι δεν ξέρω να σε διαφωτίσω για το πότε θα πρέπει να έρθεις σε επαφή με τη μαία φαντάζομαι γύρω στον 7ο μήνα είναι καλά.

Εγώ πάντως, δεν ξέρω αν θα μου βγει σε καλό, πάντως ούτε σε αυτή την εγκυμοσύνη θα πάρω αποκλειστική μαία. Δεν ξέρω γιατί το έχω πάρει έτσι παρόλο που οι εμπειρία από τις μαίες που συνάντησα ήταν πολύ καλή...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...