Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Καλησπερα!η μπεμπα μας ειναι 2 μιση μηνων περιπου κ εδω κ 1 μηνα βγαζει γουλιες μετα απο καθε γευμα.οχι ρουκετες,απλως της τρεχει το γαλατακι απο το στομα κ δεν φαινεται να την ενοχλει.στο φαγητο δεν κλαιει ποτε κ βαρος παιρνει κανονικα. Η παιδιατρος λεει ειναι φυσιολογικες οι γουλιτσες,μηπως ομως εχει γοπ τελικα?βγαζει πολυ γαλατακι ακομα κ 3 ωρες μετα το γευμα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γειά σου, geogri! Κι εγώ είχα το ίδιο θέμα με το αγοράκι μου σε αυτή την ηλικία.....οφείλεται σε ανωριμότητα του σφιγκτήρα στο σημείο που ενώνεται ο οισοφάγος με το στομάχι. Αυτά που κάναμε εμείς , βάσει οδηγιών παιδιάτρου- του κανονικού μας, γιατι πήγαμε και σε Παιδογαστρεντερολόγο για να πάρουμε δεύτερη γνώνη- είναι: κράτα την "όρθια" στον ώμο σου ακόμα και αφού ρευτεί για κανένα 20', βάλε σφηνάκια στο πάνω μέρος της κούνιας έτσι ώστε τα πάνω πόδια να είναι πιο ψηλά από τα κάτω και να είναι το κεφάλι του μωρού ελαφρώς σε υψηλότερη κλίση από τα πόδια του. Για να είσαι σίγουρη ότι το κάνεις σωστά, θα σου πρότεινα να πάρεις ειδικά μαξιλαράκια/στρωματάκια που κυκλοφορούν στο εμπόριο ( π.χ Premaman). Εγώ δεν τα είχα δει όταν τα χρειαζόμουν και έκανα διάφορες πατέντες......Επίσης , μίλα με τον/την παιδιατρό σου και ζήτα την γνώμη του. Παίζει ρόλο και το γάλα που πίνει: το μητρικό είναι πιο εύπεπτο και "προχωράει" πιο γρήγορα στον γαστρενερικό σωλήνα ενώ τα συμπληρώματα ή γενικά το "έτοιμο " γάλα είναι διαφορετικών ειδών: άλλο είναι πιο ρευστό (κάτι που ίσως κάνει το πρόβλημα μεγαλύτερο γιατι δεν "πήζει" στο στομάχι για να προωθηθεί) άλλο πιο "βαρύ". Σε κάθε περίπτωση, να μιλήσεις και με τον παιδιατρό σου. Εμείς καταλήξαμε να του δώσουμε και γαστροπροστασία διότι οι επαναλαμβανόμενες γουλίτσες προκαλούσαν πληγές στον οισοφάγο. Ευτυχώς μόνο για 10 μερούλες και όλα καλά. Επίσης , μήπως θα πρέπει να αλλάξεις και την ποσότητα που πίνει: μήπως της πέφτει πολύ? Καλύτερα είναι μικρότερα και συχνότερα γεύματα. Ξέρω ότι σε αυτή την ηλικία είναι 30cc-60cc αλλά μήπως πρέπει να τα κάνεις 20cc-40cc και πιο συχνά? Και πάλι : να πάρεις και την γνώμη του παιδιάτρου σας. Φιλιά και ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

KALISPERA...EMENA H KOROULA MOU EINAI 5,5 MHNWN APO OTAN GENNITHIKE MEXRI KAI TWRA KANEI GOULIES K EMETO KANAME YPERIXO KAI DEN EDEIXE OTI EXEI GOP, ARXISAME DIAFORA GALATA NA DOKIMAZOUME,NAN SENSITIVE,KAI DIAFORA PIO PIKTA ALLA EIXAME POLLA PROVLIMATA STIS KENWSEIS KAI SPITHOYRAKIA ETSI H GIATROS MOU EIPE OTI EXEI DISANEXIA STO AGELADINO GALA...LOGIKA DEN PREPEI NA KANOUME KAPOIA EXETASH ALLERGIAS?? TWRA PERNOUME FRISOLAC AC TRWME FROUTA KAI TIN SINLAC TIN OPOIA SKEFTOME NA TIN ALLAXW ME TIN HOLL GIATI EXEI POLY ZAXARH...KAI TO RIZALEYRO TIS KANEI DISKOILIOTITA...AKOMA VGAZEI GOULIES KAI ANISIXW POLY...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!η μπεμπα μας ειναι 2 μιση μηνων περιπου κ εδω κ 1 μηνα βγαζει γουλιες μετα απο καθε γευμα.οχι ρουκετες,απλως της τρεχει το γαλατακι απο το στομα κ δεν φαινεται να την ενοχλει.στο φαγητο δεν κλαιει ποτε κ βαρος παιρνει κανονικα. Η παιδιατρος λεει ειναι φυσιολογικες οι γουλιτσες,μηπως ομως εχει γοπ τελικα?βγαζει πολυ γαλατακι ακομα κ 3 ωρες μετα το γευμα!

 

ακριβως το ιδιο

 

τρωει κανονικα κ μετα απο ωρα βγαζει γουλιες

αλλες φορες μικρες κ αλλες μεγαλυτερες σ ποσοτητα,αλλα δεν τον ενοχλει στο καπακι εινια ολο χαμογελα

δεν ξερω αν ειναι γοπ η φταιει που ποδια χερια πανε πανω κατω

 

στ ακιλα ειμαστε καλα,παιρενι περιπου 400 γρ την εβδομαδα

αυτη την βδομαδα εχω παιδιατρο ν το κουβεντιασουμε τ θεμα

Link to comment
Share on other sites

ακριβως το ιδιο

 

τρωει κανονικα κ μετα απο ωρα βγαζει γουλιες

αλλες φορες μικρες κ αλλες μεγαλυτερες σ ποσοτητα,αλλα δεν τον ενοχλει στο καπακι εινια ολο χαμογελα

δεν ξερω αν ειναι γοπ η φταιει που ποδια χερια πανε πανω κατω

 

στ ακιλα ειμαστε καλα,παιρενι περιπου 400 γρ την εβδομαδα

αυτη την βδομαδα εχω παιδιατρο ν το κουβεντιασουμε τ θεμα

 

Κοριτσια και με την δικια μου που ειναι 2 μιση μηνων τα ιδια ακριβως ποσο ml γαλα πινουν την ημερα τα δικα σας?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Επαναφερω το θεμα γιατι διαβάζοντάς το εχω προβληματιστει!

Το μωρακι μας ειναι μολις 2 εβδομαδων και τρεφεται αποκλειστικα απο μητρικο γαλα!

Γουλιτσες βγαζει καθε φορα μετα τα γευματα του, (φανταζομαι αυτο συμβαινει λιγο πολυ σε ολα τα μωρακια). Αυτο που με ανησυχει ομως ειναι οι ρουκετοειδης εμετοι που κανει κατα τη διαρκεια ή αμεσως μετα το γευμα. Απο τη στιγμη της γεννησης της μεχρι τωρα εχει κανει 4-5 τετοιους εμετους.

Ειναι παρα πολυ λαιμαργη και παρατηρησα οτι τις τελευταιες μερες που κανουμε πολυ συχνα διαλειμματα για να ρευτει δεν εχουμε καθολου εμετους.

Εντομεταξυ εχω πολυ μεγαλη παραγωγη γαλατος, σε σημειο που να βγαινει με μεγαλη πιεση και να πιτσιλαει εκνευριστικα το μωρο.

Φανταστηκα οτι η αιτια των εμετων μπορει να ειναι η μεγαλη πιεση του γαλατος, αλλα μηπως πασχει απο ΓΟΠ??

Εννοείται οτι απο δευτερα θα παμε να μας δει για πρωτη φορα η γιατρος μας, αλλα μηπως μπορειτε να μας βοηθησετε με τις γνωσεις σας μεχρι τοτε???

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια ειμαι νεα μαμα...η μικρη μου ειναι 50 ημερων...σε 10 μερες θα γινουμε 2 μηνων!!!Θηλαζα τη μικρη για 40 μερες( μετα λογω σοβαρης μαστιτιδας το σταματησα)...ηδη ομως της εδινα μια φορα τη μερα συμπληρωμα το Frezylac.....Ακομα κ με το θηλασμο, στο ρεψιμο εβγαζε γουλιτσες στην αρχη αλλα μετα αρκετο γαλατακι...εκανε 1-2 ρουκετες αλλα πιο πολυ ερεε το γαλα..δεν πετιοταν....Η γιατρος μας ελεγε "το παρακολουθουμε" εφοσον η μικρη ετρωγε με παρα πολυ ορεξη κ επαιρνε βαρος...Μας ελεγε οτι ο σφικτηρας του στομαχου ειναι χαλαρος..Την τελευταια βδομαδα ειχε ρουθουνισματα,,,απο χτες ρουθουνιζει τρελα κ δεν μπορει να αναπνευσει...Εν τω μεταξυ, οταν την ταιζω κ ρευτει, περνα η ωρα κ την βαλω για υπνο, μετα απο λιγο την ακουω κ βηχει--οχι υγρος βηχας---Σημερα πηρα τηλ τη γιατρο--και μας ειπε οτι τα ρουθουνισματα σε συνδυασμο με το βηχα μαλλον δειχνουν παλινδρομηση--ανεβαινει το γαλα στη μυτη-- κ μας ειπε να της δινω μιση δοση frezylac k μιση δοση frezylac ar( to αντιαναγωγικο)..να δουμε πως θα παει πρωτα με το γαλα....ή ισως χρειαστει να πιει μονο το αντιαναγωγικο...Η γιατρος μας δεν ειναι "αμεσως φαρμακο"...θελει να δει πως θα τα παμε με το γαλα κ βλεποντας...Εγω εχω στενοχωρηθει τοσο που ταλαιπωρειται η μικρη μου....κλαιω συνεχεια...Ποιες λυσεις υπαρχουν? Υπαρχει περιπτωση να της περασει μονο με αλλαγη γαλακτος??Ελπιζω ναι!!!Αλλιως? το επομενο βημα ειναι να της δωσει σιροπι? Η να κανουμε επεμβαση???Ειλικρινα κοντευω να πεθανω...Ξερω πως κανουν υπερηχο να δουν τι γινεται...Ξεχασα να πω οτι προχθες με τη γουλια, εβγαλε κ κατι καφε βλενιτσες--σαν μικρες καφε τριχουλες---μια φορα μονο----Η γιατρος μας ειπε οτι ειναι σοβαρο αυτο κ να το παρακολουθησουμε...Η ψυχολογια μου ειναιχαλια...Αυτο το καφε προφανως ειναι αιμα...τωρα να προηλθε απο τη μυτουλα της που καταπινει βλενες ή απο τον οισοφαγο ή απο το στομαχι δεν ξερω...Οι "τριχουλες " αυτες ηταν λιγες...Συγγνωμη για το μακροσκελες ποστ...Θα εκτιμουσα καθε αποψη ή αναλογη εμπειρια...Δεν θελω να σκεφτομαι τα χειροτερα...Τι σοβαρο θα μπορουσε να ειναι αυτο???:-(Αυτο το ωρο ειναι τα παντα για μενα...Ειλικρινα θα τρελαθω...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα σας! Υπαρχουν εδω μανουλες που εχουν παιδακια με ΓΟΠ βλεπω. Εγω ειχα την κορη μου αλλα ηταν ευκολη υποθεση, μονο μερικες γουλιτσες μεσα στη μερα κι οχι παντα που δεν την ενοχλουσαν ιδιαιτερα, βελτιωθηκε με τις στερεες τροφες και εξαφανιστηκε περιπου στον 8ο μηνα. Τωρα εχω το γιο μου αλλα με δυσκολοτερη κατασταση, ειναι μολις 22 ημερων και απο προχθες κοιμαται ανησυχος, δυσκολευεται να παρει ανασα μερικες φορες, ειναι σα να πνιγεται και εχει και εντονο ρουθουνισμα που καμια φορα με φταρνισμα βγαινει και λιγο γαλατακι-μυξουλα. Η παιδιατρος μας εδωσε τις συνηθισμενες οδηγιες για μικρα και συχνα γευματα, κρατημα σε ορθια θεση μετα το φαγητο και ανακλιση στρωματος. Οσο κι αν επιμενουμε δε ρευεται σχεδον καθολου και το βραδυ περναει εφιαλτικα. Ελπιζουμε να βελτιωθει συντομα. Θα μου ηταν χρησιμο να ηξερα αν υπρχουν αναλογες περιπτωσεις με του παιδιου μου και για να ανταλλαξουμε εμπειριες αλλα και για παρηγορια γιατι δε σας κρυβω τον λυπαμαι αφανταστα. Ευχαριστω εκ των προτερων...

0vwrp3.png

 

 

mZ5jp3.png

Link to comment
Share on other sites

evaki13 και μεις τα ίδια. δεν ρευεται όταν το κρατώ μισή ώρα και μετά ξυπνά ανα 15λεπτο. τωρα θήλασε για πρωτη φορά όρθιος μέσα στο μάρσιπο κι κοιμάται έτσι... θα τον αφήσω καμιά ώρα και θα δοκιμάσω να τον ξαπλώσω... και εγω ανησηχώ

Link to comment
Share on other sites

Koριτσια εμεις ειμαστε 2 μηνων...εχουμε επιβεβαιωμενη γοπ με υπερηχο....αρχικα παιρναμε βαρος καλο....κ με τον θηλασμο κ με το ξενο γαλα βγαζαμε γαλα--οχι μικρες γουλιες...ερεε το γαλα πανω μας μετα το φαγητο....εχουμε μετριου βαθμου γοπ...ρουθουνισματα κ βηχας ειδικα μετα το φαγητο....τι κανουμε? 1. την κραταμε μιση ωρα ορθια μετα το φαγητο 2. στρωμα με ανακλιση στην κουνια 3. κ στο κρεβατι μας οταν την βαζουμε, βρηκαμε απο τα τζαμπο ενα σφηνακι αλλα ειναι σαν μικρο στρωματακι με ανακλιση κ αυτο--κοιμομαστε μαζι για να την παρακολουθουμε μηπως πνιγει το βραδυ 3. πινουμε αντιαναγωγικο γαλα πχ στα 150 μλ που πινουμε βαζουμε 2 κοφτες μεζουρες κανονικο κ 3 κοφτες αντιαναγωγικο----με οδηγιες παιδιατρου αυτα---4. Πινουμε επαντορεν για να μην νιωθουμε την οξυτητα των υγρων στον οισοφαγο...5. Φτιαχνουμε το γαλα σε χαμομηλονερο για να μην κανουμε δυσκοιλια κ να μας βοηθαει στους κολικους...Ενω στην αρχη ηταν ολα καλα εκτος απο το πολυ γαλα, Πριν 10μερες η κατασταση ηταν χαλια...δεν κοιμοταν, πηρε μονο 100γρ σε μια βδομαδα κ εκλαιγε συνεχεια...Τωρα ηρεμησε, πηρε 400γρ σε 9 μερες!!!Βγαινει λιγο γαλατακι ακομα αλλα οχι σε καθε γευμα κ οχι σαν να κυλα ποταμι----θα ελεγα πλεον ειναι η κλασικη γουλιτσα!!!Ακομα κ οταν ρευτει σαν βατραχος δεν βγαζει τιποτα!!!Απλα αμα κλαψει ενω κοιμαται η αγκομαχα τοτε καταλαβαινω οτι ισως ανεβαινει το γαλα...την σηκωνω λιγο να ηρεμησει κ την ξαναβαζω κατω...Ο βηχας περιοριστηκε ,,καποια ρουθουνισματα εχουμε ακομα...Η γοπ δεν ειναι παθηση...ολα τα μωρα εχουν--ποικιλλει ο βαθμος...αλλα κανουν γουλιτσες, αλλα βγαζουν γαλα κ αλλα κανουν τρελες ρουκετες.....Υπαρχει κ η κρυφη γοπ( δεν βγαζουν γαλα αλλα τους ανεβαινει κ καιει τον οισοφαγο κ τα μωρα κλαινε κ οι γονεις κ οι αλλοι λενε "ανησυχο μωρο")...Αυτες οι λυσεις ειναι για να μην υποφερει το μωρακι...περναει με τον χρονο αυτη η ατιμη η γοπ!!!!Υπομονη σε ολες τις μανουλες...Αν εχετε υποψια για γοπ καντε υπερηχο---εμεις καναμε στο μητερα( 109ε) αλλα αξιζε αφου προλαβαμε τα χειροτερα---3μερες υπεφερε το μωρο, καναμε υπερηχο την 4η μερα κ απο την επομενη ξεκινησαμε γαλα κ σιροπι....η τιμη πραγματικα δεν με ενδιεφερε....η μικρη μας ειχε να κοιμηθει 8ωρες!!!!Σε συνδυασμο κ με κολικους οι οποιοι επιβαρυνουν τη γοπ, γιατι το μωρο σφιγγεται κ ανεβαινει ετσι κ το γαλα.....Μαμαδες υπομονη!!!Καποτε θα τα θυμομαστε κ θα γελαμε...ας ειναι μονο αυτα κ τα μωρακια μας να ειναι υγιη!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

κοριτσια εχει και μενα ο γιος μου παλινδρομηση αν και τωρα οχι σε τοσο εντονο βαθμο(26 μηνων) αλλα εχω τωρα αλλο προβλημα αν ξερει καποια να με βοηθησει εχει πρωινη αναγουλα η εμετο και οταν βλεπει η μυρίζει φαγητο κανει εμετο τι να ειναι αυτο να ειναι παλι παλινδρομηση δεν νομιζω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να σας ρωτησω κ εγω, η παλινδρομηση μπορει να εμφανιστει κ σε 3μιση μηνων μωρακι ξαφνικα???εχει αρχισει κ μου κανει εμετους 1 φορα την ημερα κ οταν θηλαζει τραβιεται πισω κ κλαιει....επισης ρευεται πολυ κ μονη της...καμια βοηθεια?

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς είχαμε παλλινδρόμηση και στα δύο παιδιά! Στο πρώτο διεγνώστηκε από τη ΜΕΝΝ που νοσηλεύτηκε οπότε και αρχίσαμε αμέσως το κατάλληλο σιροπάκι, αρχικά με σύριγγα και μετά με κουταλάκι μέχρι 2 χρονών.

Στο δεύτερο μωράκι μου παρόλο που υποψιασμένη έχοντας εμπειρία, το πήγα 50 ημερών για υπέρηχο, δυστυχώς δεν έπεσα σε καλό υπέρηχο και δεν έγινε σωστή διάγνωση. Βλέποντας όμως να μην ηρεμεί το μωρό κάναμε ξανά υπέρηχο στους 11 μήνες όπου βγήκε θετικό και ξεκινήσαμε θεραπεία.

Τα συμπτώματά μας ήταν: να μην κάνει ήρεμο φαγητό, κάποιες στιγμές πολύ κλάμα, και το βράδυ δεν κοιμόταν ήρεμα ξύπναγε με τέτοιο κλάμα που καταλαβαίναμε ότι κάπου υπέφερε το μωρό, λόξυγγας και πολλές μεγάλες γουλίτσες.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα με το δεύτερο μωρό τα έχουμε δει όλα. Ενώ η πρώτη διεγνώσθη με αλλεργία και όταν πήγε σε ειδικό γάλα ηρεμησε. ο μικρός αν και πίνει δύο μήνες τώρα epadoren κ όρθια σταση ταισματος κ ανακλιση στρώματος υποφέρει και μαζί του κ εμείς.Μάλλον κ οι κολικοί του επιμένουν ακόμη αν κ κλεισμένα 3 μήνες όπότε θέλει πολύ γερά νεύρα. Δεν έχουμε κοιμηθεί βράδυ ακόμη κ όσο σκέφτομαι ότι Ιανουάριο γυριζω στη δουλειά με πιάνει τρόμος.

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπομονη θελει,να'ξερες τι τραβαει το μωρακι!εχεις δοκιμασει τον λεγομενο λευκο ηχο π.χ. αποροφητηρα,σεσουαρ.. εμενα ηρεμουσε με το φως της κουζινας! επισης εντελως τυχαια ανακαλυψα και ετσι αρχισα να κοιμαμαι καπως εβαζα μαξιλαρια σε μενα πισω στην πλατη και τον εβαζα πανω μου λιγο πιο πανω απο το στοιθος.το μπρουμητα ανακουφιζει και λιγο ψιλα το κεφαλι αλλα δυστηχως δεν κανει γιατι ειναι μικρουλι ετσι καπως βολευτικα με τα μαξιλαρια.τον γιατρο τον ρωτησες;γινεται καιρο τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,χθες καναμε υπερηχο και εχουμε μετρια γοπ.Θα μας δει κ παιδογαστρεντερολογος αυτες τις μερες.Παιρνουμε εδω κ ενα μηνα epadoren αλλα δεν εχω δει ιδιαιτερη βελτιωση.Ακομα δυσανασχετει το μωρο την ωρα που τρωει κ καταπινει καθως επισης κ την ωρα που θελει να ρευτει.Δεν φαινεται παντα να ποναει αλλα ΠΑΝΤΑ κουνιεται κ δυσανασχετει.Προφανως θα συνεχισουμε το σιροπι αλλα τι αλλο μπορει να μας πει ο γιατρος που θα δουμε?Γενικοτερα ολα τα κανουμε με κλιση,τρωμε,κοιμομαστε...Δεν βλεπω διορθωση στο προβλημα.Ακομα κ αν εχει οισοφαγιτιδα ποια θεραπεια θα ακολουθησουμε?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα να μην ανυσηχεις και θα πανε ολα καλα.το σιροπι ξερω οτι το δινουν για πολυ καιρο.εμενα μου το εκοψαν οταν ηταν 3 μηνων μια αλλη γνωστη μου το παιδακι της μολις χρονισε και τωρα αρχιζουν και το κοβουν. εγω με την απορεια αν δεν το ειχε κοψει τοτε μηπως θα ηταν τωρα καλυτερα;δεν θα μαθω ποτε! η θεραπεια ειναι μονο το επαντορεν αποσο ξερω και σε βαριες μορφες χειρουργειο.εμεις εχουμε κανει ενα σωρο εξετασεις και ειναι ολες τελειες τωρα αρχιζει να ηρεμει απο αυτο.ο γιατρος του μιευτηριου γιατι το ανακαλυψαμε απο νεογεννητο μας ειχε πει :η παλληνδρομηση κραταει 3 ωρες 3 μερες η 3 χρονια. το μονο που θελει ειναι υπομονη και να μην διχνεις στο παιδι οταν κανει εμετο οτι στεναχωριεσαι εγω εχω σε ολο το σπιτι μπολακια οποτε το βουταω και γινεται μεσα στο μπολ κανει τον κυκλο του και ξανα φευγει!ποσο ειναι το παιδακι σου;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα να μην ανυσηχεις και θα πανε ολα καλα.το σιροπι ξερω οτι το δινουν για πολυ καιρο.εμενα μου το εκοψαν οταν ηταν 3 μηνων μια αλλη γνωστη μου το παιδακι της μολις χρονισε και τωρα αρχιζουν και το κοβουν. εγω με την απορεια αν δεν το ειχε κοψει τοτε μηπως θα ηταν τωρα καλυτερα;δεν θα μαθω ποτε! η θεραπεια ειναι μονο το επαντορεν αποσο ξερω και σε βαριες μορφες χειρουργειο.εμεις εχουμε κανει ενα σωρο εξετασεις και ειναι ολες τελειες τωρα αρχιζει να ηρεμει απο αυτο.ο γιατρος του μιευτηριου γιατι το ανακαλυψαμε απο νεογεννητο μας ειχε πει :η παλληνδρομηση κραταει 3 ωρες 3 μερες η 3 χρονια. το μονο που θελει ειναι υπομονη και να μην διχνεις στο παιδι οταν κανει εμετο οτι στεναχωριεσαι εγω εχω σε ολο το σπιτι μπολακια οποτε το βουταω και γινεται μεσα στο μπολ κανει τον κυκλο του και ξανα φευγει!ποσο ειναι το παιδακι σου;

Ειναι 48 ημερων κ το ανακαλυψαμε στις 20 μερες περιπου.Υπαρχει περιπτωση οισοφαγιτιδας?η παιδιατρος μου το ειχε αναφερει κ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

georgia2012: εμας η μπεμπα ειναι 4 μηνων!!! Στις αρχες την θηλαζα κ της εδινα κ συμπληρωμα.....καποια στιγμη αρχισε να γερνει το κεφαλι προς τα πισω στον θηλασμο κ να κανει το σωμα της σαν τοξο....καθως μεγαλωνε----βαρος επαιρνε αρκετο---εβγαζε ολο κ μαγαλυτερες γουλιες μετα το γαλα,,ακομα κ στο θηλασμο!!Καποια στιγμη ξεκινησε ρουκετες με εντονο κλαμα ολη μερα ακομα κ οταν ειχε φαει....καναμε υπερηχο στον 2ο μηνα...εχουμε μετριου plus βαθμο παλινδρομησης....το επαντορεν το πινουμε κ εμεις αλλα ειναι για να μην νιωθει το καψιμο στον οισοφαγο...εμεις κοψαμε τον θηλασμο στις 40 μερες λογω δικου μου προβληματος κ πινουμε αντιαναγωγικο γαλα!!!Μας εσωσε το γαλα αυτο!!!!Το παιδι μου ηρεμησε, παιρνει βαρος γιατι καποια βδομαδα εμεινε στασιμη, δεν κλαιει δεν ζοριζεται στον υπνο....πινουμε 150μλ και η αναλογια μας που μας ταιριαξε ειναι 1 μεζουρα κανονικο frezylac 1 και 4 μεζουρες αντιαναγωγικο frezylac ar .....κοιμομαστε με κλιση στο στρωμα της κουνιας κ την κραταμε μιση ωρα ορθια αφου φαει.....παντως οσο μεγαλωνει θα δεις οτι βελτιωνεται η κατασταση...εμας μπορει να βγαλει αλλα πιο λιγες γουλιες κ οχι συχνα...δινουμε πρωι-βραδυ επαντορεν κ εν καιγεται πια ο οισοφαγος της...γιατι εμας ο υπερηχος εδειξε οτι το γαλα παλινδρομει κ παραμενει κ στον οισοφαγο!!!Ειναι πλεον ενα ηρεμο μωρο κ εχουμε πια τις κλασικες ανησυχιες με τα δοντια μας!!!Αλλα ειχαμε φτασει μια μερα να κλαιει του σκοτωμου, εψαχνα για υπερηχο κ μου εκλειναν σε μια βδομαδα ή σε ενα μηνα...τελικα μια Τριτη εψαχνα για τον υπερηχο, βρηκα ραντεβου Τεταρτη--την αμεσως επομενη στο Μητερα---πληρωσαμε 110ευρω---που δεν μας περισσευανε αλλα ειδε την ιδια μερα η παιδιατρος μας την εξεταση κ την επομενη ξεκινησαμε αντιαναγωγικο!!!Δεν θααφηνα ουτε λεπτο την μπεμπα να ταλαιπωρειται αλλο!!!

Link to comment
Share on other sites

και το χειρουργειο δεν αφορα καθαρα την παλινδρομηση αλλα σε ακραιες περιπτωση οταν υπαρχει θεμα με τον πυλωρο...."είναι η στένωση πυλωρού, δηλαδή του σωλήνα που συνδέει το στομάχι με το έντερο, που δεν επιτρέπει στην τροφή να περάσει στο έντερο. Στην περίπτωση αυτή ο εμετός είναι σαν ρουκέτα, εκτοξεύεται δηλαδή σε μεγάλη απόσταση."....αλλα ο υπερηχος το δειχνει αυτο....ευτυχως εμας δεν ειχε ....

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εδινα ποτε ξενο γαλα για αυτο το λογο.Μου ειπαν οι γιατροι οτι το μητρικο ειναι το καλυτερο.Αλλα ειλικρινα εχω απελπιστει κ χαιρομαι οταν ακουω οτι παιδακια το ξεπερασαν με τον εναν η τον αλλο τροπο.Ανυπομονω να ερθει κ η δικια μας σειρα..Εχει πολυ κουραση η γοπ κ εγω ειμαι ακομα στην αρχη.Φανταζομαι τι εχετε περασει εσεις..:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου, δεν ειπα να της δωσεις ξενο γαλα!!!Εγω θηλαζα κανονικα κ ομως ουτε με το μητρικο δεν γινοταν κατι...εκανε κατι τρελους εμετους!!Λογω δικου μου προβληματος υγειας διεκοψα τον θηλασμο στις 40κατι μερες....και ετσι αφου διναμε ξενο και καναμε τον υπερηχο δωσαμε κ αντιαναγωγικο....δενξερω τι προτεινουν οι γιατροι σε περιπτωση αποκλειστικου θηλασμου...

Link to comment
Share on other sites

Προς θεου, δεν ειπα να της δωσεις ξενο γαλα!!!Εγω θηλαζα κανονικα κ ομως ουτε με το μητρικο δεν γινοταν κατι...εκανε κατι τρελους εμετους!!Λογω δικου μου προβληματος υγειας διεκοψα τον θηλασμο στις 40κατι μερες....και ετσι αφου διναμε ξενο και καναμε τον υπερηχο δωσαμε κ αντιαναγωγικο....δενξερω τι προτεινουν οι γιατροι σε περιπτωση αποκλειστικου θηλασμου...

Μου ειπαν να συνεχισω τον θηλασμο.Απλα επειδη το γαλα ειναι πιο ελαφρυ ανεβαινει πιο ευκολα.Καποιες φορες ειμαστε καλα αλλες οχι.Ειναι μερες που βγαζει αρκετες γουλιες(εμετο δεν κανει)που μυριζουν σαν εμετος και αλλες που απλα δυσανασχετει μονο οταν ρευεται κ λες αυτο ηταν περασε.Τι να πω?Υπαρχει περιπτωση να ειναι μια ετσι και μια αλλιως?Μαλλον ειναι κατι που τρωω.Τα γαλακτοκομικα τα εκοψα ενα μηνα αλλα δεν βοηθησε σε κατι απο οτι ειδα.:?::?::?:

Link to comment
Share on other sites

εμενα ο παιδιατρος στο νοσοκομειο που γεννηθηκε που ειχε πει οτι η παλληνδρομηση κραταει ή 3 ωρες ή 3μερες ή 3 μηνες ή 3 χρονια. ειχε δικιο ηταν παντα ενα τριημερο σε εξαρση οτι ετρωγε το εκανε εμετο το δυσκολο ειναι οταν ξεκιναει και στερεα τροφη. σημερα καθαρισα 2 χαλια απο γουλιες και μυριζει πολυ και εμενα ειναι 28 μηνων

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...