Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση σε νεογέννητο


Recommended Posts

Tι να σου πω..καλυτερα να το συζητησεις εμεις αν και ειχαμε πολυ μεγαλο θεμα με την παλλινδρομιση αυτο που μας εσωσε και δεν καναμε οισοφαγιτιδα ηταν οτι τα υγρα δεν ηταν οξινα.Ουτε οι γουλιες με το γαλα μυριζαν.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 717
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΝΩΡΙΣΑ ΤΗ ΓΟΠ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΧΟΜΟ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ.....ΕΝΩ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΜΕΤΟΥΣ ΟΙ ΓΟΥΛΙΤΣΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΥΤΗ ΗΤΑΝΕ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ Κ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΒΡΑΔΙΝΕΣ ΩΡΕΣ...ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΠΩΣ Ο ΠΕΡΙΓΥΡΟΣ ΜΟΥ ΜΕ ΔΙΑΨΕΥΔΕ...Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΤΑΙΖΩ.....ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ. ΝΑ ΑΝΥΨΩΣΩ ΤΟ ΣΤΡΩΜΑΤΑΚΙ ΤΟΥ...ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΠΙΟ ΜΓΑΛΕΣ ΘΥΛΕΣ....ΝΑ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΠΟΥ ΡΕΥΕΤΑΙ ΚΑΣΤΕΥΘΕΙΑΝ Κ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ..........ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΕΤΡΕΜΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΑ ΤΗΝ ΑΥΠΝΙΑ ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΜΟΛΙΣ ΕΤΡΩΓΕ Η ΜΠΕΜΠΑ ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΕ ΠΙΣΤΕΨΑΝΕ Κ ΑΡΧΙΣΑ ΤΟ ALMIRON AR....ΚΑΙ ΣΩΘΗΚΑ.... ΕΠΕΙΤΑ ΗΡΘΕ Η ΔΥΣΚΟΙΛΙΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΑ..ΤΩΡΑ ΛΑ ΚΑΛΑ!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, εμεις καναμε υπερυχο και εδειξε συχνη παρατεταμενη παλινδρομηση τωρα θα την παω στο γιατρο να μου πει αν χρειαζεται να παρουμε τιποτα, οσο για τα γαλατα εδωσα σε ολους μια μουτζα, το γαλα που μου δωσανε της χειροτερεψε την παλινδρομηση τρελλα κοντευε να κανει παλι εμετο, αυτο που εδωσε ο παιδιατρος αρχισε να γκρινιαζει και να μαζευει και να τεντωνει ποδια σαν να ποναει μολις ετρωγε και παλι παλινδρομηση, τελικα δοκιμασα και το αλμιρον πεπτι και δεν εκανε κακα της και ειχε γκρινια αν και εβγαζε λιγοτερο, ετσι τους εστειλα ολους μην πω που και γυρισαμε στο γαλα που της εδινα το aptamil digestive comfort και το παιδακι μου ηρεμησε δεν ποναει και γκρινιαζει μολις πιει γαλα, παλινδρομηση εχει λιγοτερη στο να βγαζει αλλα καταλαβαινω οτι της ανεβοκατεβαινει, πως της εχει κατσει αυτο το γαλα τοσο καλα δεν ξερω να ναι καλα η μαμα ωριον μου φαινεται που το συστηνε για δυσκοιλιοτητα και ευτιχως στην τυχη βρηκα και ενα γαλα που την ηρεμη, τωρα μενει ο γιατρος να δουμε αν θα δωσει κανενα σιροπακι, παντως γαλα δεν ξανααλαζω. το κακο ειναι οτι πνιγεται συχνα σαν να πνιγεται και με το σαλιο της βρε παιδια δεν ξερω τι να πω ευτιχως βηχει πρωτα και μετα πνιγεται και την παιρνω χαμπαρι οσο για τον υπνο την εχω βαλει στο κρεββατι μας σε δικο της στρωματακι με σφηνες και εμεις κατεβαινουμε πιο χαμηλα και κοιμομαστε για να την εχω το νου μου να την ακουσω.

Link to comment
Share on other sites

τα αντιαναγωγικα γαλατα βοηθανε παντα Μαρια μου, εμεις δυστιχως δεν μπορουμε να πιουμε γαλα χωρις υδρολυμενη πρωτεινου ορου γαλακτος γιατι τσιριζουμε, μακαρι να μπορουσα να της δωσω αντιανωγωγικο αλλα δεν υπαρχει χωρις αγελαδινο γαλα μεσα, ελεος δηλ τοσα εχουν βγαλει αυτο γιατι δεν το σκεφτηκαν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχω ενα μωρο 10 εβδομαδων και απο οταν γεννηθηκε ειχε παλινδ.ο παιδιατρος μου ,μου εδωσε γαλα το frisolak comfort και τωρα εδω και 12 μερες της εχω ξεκινηση σιροπι epantoren.παει καλα το μωρο τωρα ποια κοιμωμαστε τα βραδια αλλα αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι δεν ξερω τι παρενεργειες μπορει να παθει το μωρο απο το σιροπι και απο αυτο το γαλα .

Link to comment
Share on other sites

Το γαλα μην το φοβασαι μια χαρα ειναι και ο δικος μου το επινε για μεγαλο διαστημα..γενικα ειναι και απο τα πιο νοστιμα αντιαναγωγικα.

Οσο για το σιροπι γιατι σας το εδωσε?Εδειχνε το παιδι να ποναει?δεν ετρωγε?κανατε υπερηχο για να δειτε σε τι βαθμο εχει παλλινδρομηση?

Εγω δεν του εδωσα ποτε σιροπι και ετσι δε ξερω να σου δωσω περισσοτερες πληροφοριες.

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

sorry που αργησα να απαντησω αλλα τωρα μπηκα στο forum και δεν τα ξερω καλα τα κολπα.μου το εδωσε το σιροπι γιατι δεν κοιμωτανε καθολου ουτε μερα ουτε νυχτα της ανεβενε το γαλα,εδηχνε και οτι ποναγε αλλα κιλα περνει κανονικα.της εκανα και υπεριχο και μου ηπανε οτι εχει κατω του μετριου.εσενα ποσο ειναι το μωρακι σου;Toυ εχει περασει τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμενα ειναι 18 μηνων και του εχει περασει οριστικα απο 7 μηνων.

Μην ανησυχεις ειναι κατι που περναει μονο του.Πολυ υπομονη θελει και τιποτα παραπανω..!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξερω ποσο καιρο να της δινω το φαρμακο,φοβαμε οτι αν της το σταματησω θα την πιαση παλι και αν της το δωσω πολυ καιρο θα την πηραξει ειμαι σε δηλημα.με τους γιατρους δεν βρησκω ακρη τρεις εχω αλλαξει και ο καθενας λεει τα δικα του.

Link to comment
Share on other sites

Της εχω δωσει το ιδιο φαρμακο. Την πρωτη εβδομαδα που της το εδωσα, εκανε στην αρχη μια επιδεινωση η γοπ της και μετα ομως ειχαμε τρομερη βελτιωση. Μας ειπε ενας αλλος παιδιατρος οτι ισως να μην της το διναμε για λιγο γιατι το παιδι δεν κανει σχεδον ποτε εμετο (εχει κρυφη γοπ) και παιρνει κανονικα βαρος κι απλα να προσεχω τι τρωω. Μετα απο 2 εβδομαδες που δεν το πηρε και ειχε μεν γοπ αλλα δεν ηταν και χαλια, της το ξαναρχισαμε. Και ειναι σε φριχτη κατασταση το παιδι! Τωρα λεω να το ξανασταματησω, να δω αν ηταν συμπτωση αλλα δεν νομιζω γιατι δεν εφαγα κατι που να μην ειχα φαει 100 φορες οσο θηλαζω.

 

Μηπως να το ξανασκεφτειτε, αν παιρνει βαρος. Σημειωσε οτι κι εμεις ηπια προς μετρια γοπ εχουμε.

 

Για τις δε παρενεργειες μπες και στο θεμα για την γοπ υπερβολες κλπ εδω στο parents στο θεμα θηλασμος και ειδικες περιπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

εμεις τελικα πηραμε το σιροπακι και πινουμε frisolac comfort μας το εδωσε ο γιατρος και ας εχει αγελαδινο γαλα επεμενε οτι πρεπει να το πιει, ειχα ανχωθει αλλα τελικα η μικρη προστοπαρων δεν τσιριζει που το πινει και τα εχω παρει γιατι αν συνεχισει ετσι σημαινει οτι δεν ειχε αλεργεια στο αγελαδινο γαλα εφταιγε η παλινδρομηση και τσαμπα εκοψα τον θηλασμο, τα νευρα μου τελοσπαντων ας παει καλα το μωρακι μου και περασμενα ξεχασμενα

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΛΙΖΑ.Η ΔΙΑΦΟΡΑ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΗΝ ΘΥΛΑΖΩ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΗΠΩΣ ΤΗΝ ΠΗΡΑΞΕΙ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ.ΕΓΩ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΩ 12 ΜΕΡΕΣ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ 0.50 ΜL.ΕΣΥ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΤΟ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ;MHΠΩΣ ΘΕΛΕΙ ΙΔΙΚΟ ΓΑΛΑ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΙΑΝΤΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΩ ΑΠΟΛΗΤΑ ΠΟΥ ΕΚΟΨΕΣ ΤΟ ΘΥΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΟΤΙ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΥΝ ΤΟ ΘΥΛΑΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΙΕΣ ΟΛΟΙ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΝΕ ΕΓΩ ΟΣΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΘΥΛΑΖΟΥΝΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ.ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΤΟ ΕΔΗΝΕΣ;KAI ΠΟΣΑ ΜΛ;

Link to comment
Share on other sites

της εδινα 1,5 μηνα μητρικο γαλα αλλα τσιριζε μετα εδινα μικτο και παλι τα ιδια μετα το εκοψα και εδινα το aptamil digestive comfort και ηρεμησε η μικρη μεχρι που ξανααρχισε την γκρινια αλλα οχι οπως πριν μετα ο γαστρεντερολογος ειπε για αλεργεια αφου τσιριζε με ολα τα υπολοιπα γαλατα μας εδωσε ειδικο υποαλεργικο και η μικρη χειροτερεψε απο παλινδρομηση μεχρι που καναμε τον υπερυχο και πηραμε το αντιαναγωγικο, το μονο προβλημα ειναι οτι ειναι δισκοιλια και με το aptamil εκανε κακα της με το φριζολακ κομφορτ κλαιει και σφιγγεται ελπιζω να το ξεπερασει και να κανει κανονικα αλλα το παιδι ηρεμησε κοιμαται σερι ολο το βραδυ, ειναι ενα αλλο παιδι πια.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια!ειμαι καινουρια και θα ηθελα να μαθω σχετικα με την γαστροοισοφαγικη παλινδρομιση.ο μικρουλησ μου ειναι 4μηνων και ταλαιπωρειται απο αυτο απο τισ πρωτεσ εβδομαδες τις ζωης του!ο παιδιατρος μου ειπε να μην ανησυχω και οτι θα του περασει σιγα σιγα. βεβαια μου ειπε να του δινω το frisolac comfort και να τον βαζω πολλεσ ωρεσ με ανακληση στο ριλαξ.η αληθεια ειναι οτι του εχουν ελαττωθει οι εμετοι ομωσ ανησυχω πολυ μηπως αργησει να του φυγει.μηπωσ θα επρεπε να του κανω υπερηχο για να δω ποσο μεγαλη ειναι η παλινδρομιση που εχει?περιμενω τις συμβουλες σας!!!!!:!:

Link to comment
Share on other sites

marianta το frisolac comfort ειναι γιατι δυσκοιλιοτητα ποσες φορες την ημερα κανει κακα του;δεν μου απαντησες ποσο σιροπι τησ εδινες και για ποσο καιρο.

Link to comment
Share on other sites

DESTINI81 AMA ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΝΟΝΗΚΑ ΒΑΡΟΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ.ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ.ΚΟΝΤΕΥΕΙΣ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΙΡΟΠΙΑ

Link to comment
Share on other sites

marianta το frisolac comfort ειναι γιατι δυσκοιλιοτητα ποσες φορες την ημερα κανει κακα του;δεν μου απαντησες ποσο σιροπι τησ εδινες και για ποσο καιρο.
;;;;;;;;;;;;;;;;
Link to comment
Share on other sites

marianta το frisolac comfort ειναι γιατι δυσκοιλιοτητα ποσες φορες την ημερα κανει κακα του;δεν μου απαντησες ποσο σιροπι τησ εδινες και για ποσο καιρο.

 

λοιπον κακα της εκανε τελικα αλλα με γκρινια πριν εκανε μια φορα την ημερα, χτες μου εκανε δυο φορες ,το σιροπι το περνουμε μια εβδομαδα τωρα το epadoren πρωι και βραδυ απο 0,5 ml

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...