Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ανακοινώσατε την εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ το ανακοίνωσα στον άντρα μου τη μέρα που το έμαθα και εγώ, όπως επίσης και στους γονείς μας, αλλά στους υπολοίπους περίμενα να κλείσω το πρώτο τρίμηνο!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Πότε ανακοινώαστε την εγκυμοσύνη σας ? Και δεν εννοώ φυσικά στον πατέρα , γονείς ,πεθερικά και τέτοια , εννοώ στον ευρύτερο κύκλο σας. Εγώ είμαι στη δωδέκατη εβδομάδα. Είναι ώρα άραγε? :confused:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο όποτε νιώθεις έτοιμη!

Εγω πάλι μάλλον βιάστηκα και το είπα γρήγορα απο την 5η 6η εβδομάδα!!Δεν κρατιόμουν αλλα βεβαια δεν μπορουσα να το κρύψω γιατι δεν θα ειχα λόγο να ακυρώσω γυναικολογικό χειρουργείο που πάλευα να κάνω εδω και 6 μήνες!Άρα....τώρα είμαι στην 9η αλλα σε πολυ άσχετους δεν λέω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όποτε αισθάνεσαι έτοιμη να το ανακοινώσεις!

Εγώ το ανακοίνωσα σε κάποιους στον τέταρτο μήνα και σε άλλους στο πέμπτο...

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις!

 

Σ' ευχαριστώ πολύ.

Όμως στον 5ο μήνα δεν φαινόταν ήδη αρκετά η κοιλιά σου ? Δηλαδή δεν φαινόταν ήδη απο μόνο του?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

εγω το ανακοινωσα σε φιλους μας 2 3 απο την αρχη τωρα στους υπολοιπους γνωστους κτλ αφησα καποιοι να το καταλαβουν μονοι τους διοτι φουσκωνα και σε αλλους αν το εφερνε η κουβεντα το ελεγα....μετα τον 3ο ομως..!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ.

 

Όμως στον 5ο μήνα δεν φαινόταν ήδη αρκετά η κοιλιά σου ? Δηλαδή δεν φαινόταν ήδη απο μόνο του?

 

Στη πρώτη εγκυμοσύνη, δε φαίνεσαι και τόσο πολύ...

Εγώ φάνηκα έγκυος στον έβδομο μήνα, δεν είχα βάλει και πολλά κιλά...

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντος δεν το έχω ανακοινώσει σε κανέναν ακόμη πέρα απο τους γονείς και τους κολλητούς. Ούτε καν σε στενούς συγγενείς! Περιμένω πρώτα την αυχενική ώστε να έχει περάσει και ο τρίτος μήνας αλλά και να έχω αποκλείσει τυχόν επιπλοκές για τις οποίες δεν θα αισθανόμουν και πολύ ανέτα να πρέπει να κουβεντιάσω μετά. Παρ'όλα αυτά συμφωνώ ότι αν νοιώθεις έτοιμη και θέλεις να το μοιραστείς, το λες οποιαδήποτε στιγμή

uNfhp2.png

4XvSp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε κορίτσια ...Εγώ έχω προβληματιστεί πολυ. Και μπορεί να σας ακουστεί χαζό αλλά περισσότερο απ΄όλα φοβάμαι το κακό το μάτι...(ε είμαι προληπτική τι να κανουμε..) . Αλλά δεν ξέρω κι όλας - κανείς δεν με έχει πληροφορήσει τελικά σωστά- μέχρι πότε θα πρέπει να είμαι "επιφυλακτική" γενικότερα , εννοώ έως πότε βρέ κορίτσια είναι επικίνδυνα τα πράγματα με την εγκυμοσύνη τελικά?

Άλλοι λένε περ. στις 10 εβδομάδες άλλοι 12 άλλοι 14 μέχρι και 22 έχω ακούσει!!! Θα τρελαθώ?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι να σας πω βρε κορίτσια ...Εγώ έχω προβληματιστεί πολυ. Και μπορεί να σας ακουστεί χαζό αλλά περισσότερο απ΄όλα φοβάμαι το κακό το μάτι...(ε είμαι προληπτική τι να κανουμε..) . Αλλά δεν ξέρω κι όλας - κανείς δεν με έχει πληροφορήσει τελικά σωστά- μέχρι πότε θα πρέπει να είμαι "επιφυλακτική" γενικότερα , εννοώ έως πότε βρέ κορίτσια είναι επικίνδυνα τα πράγματα με την εγκυμοσύνη τελικά?

Άλλοι λένε περ. στις 10 εβδομάδες άλλοι 12 άλλοι 14 μέχρι και 22 έχω ακούσει!!! Θα τρελαθώ?

Το κακο κοριτσι μου μπορει να σου τυχει και στον εννατο πχ....ευχομαι ολες οι εγκυμοσυνες να εχουν καλο τελος και υγιει μωρακια αλλα το ματι μπορει να σε φαει οποιαδηποτε στιγμη...περιμενε να πας για αυχενικη και μετα οταν αισθανθεις καλα εσυ πες το!!!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Η εγκυμοσύνη ενέχει κινδύνους σε όλη τη διάρκειά της... ακόμη και στον ένατο μπορεί να υπάρξει κάποιο πρόβλημα, ακόμη και στο τοκετό!

Αυτό δε σημαίνει οτι θα πρέπει να πανικοβάλλεσαι και να αγχώνεσαι με διάφορα συμβάντα που μπορεί να έχουν τύχει σε κάποιες απο εμάς.

Και αν είσαι προληπτική, μή το λές καθόλου... Όποτε νιώσεις οτι θέλεις να το μοιραστείς, το μοιράζεσαι, αν αγχώνεσαι για το "κακό μάτι" δε το εκμυστηρεύεσαι, οπότε κοιμάσαι ήσυχη!

 

Link to comment
Share on other sites

Το κακο κοριτσι μου μπορει να σου τυχει και στον εννατο πχ....ευχομαι ολες οι εγκυμοσυνες να εχουν καλο τελος και υγιει μωρακια αλλα το ματι μπορει να σε φαει οποιαδηποτε στιγμη...περιμενε να πας για αυχενικη και μετα οταν αισθανθεις καλα εσυ πες το!!!

 

 

Έχεις δίκιο.. Και για το πρώτο και για το δεύτερο..

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλες εγκυμοσυνες ετρεχα και εγω να το λεω σε σχετικους και ασχετους. Πλεον ? ουτε στη μανα μου , το 3ερουμε μονο , εγω ο αντρας μου , η μητερα του και 2-3 καινουργιοι μου φιλοι . Ολοι θα το μαθουνε οταν φαινεται , απο εκει και περα δεν νοιωθω οτι ειναι κατι προς ανακοινωσην , αφορα εμενα και την οικογενεια μου και κανεναν αλλο .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου εμεινα εγκυος 6 μηνες πριν το γαμο...αργησα να το ανακοινωσω...γυρω στον 5ο μηνα το ειπα...βασικα δε το ειπα το καταλαβαν μονοι τους.

 

Τωρα ειμαι 2 μηνων παλι δεν εχω πει τπτ απλα ειμαιπιο χαλαρη...δεν κρυβομαι...αν και οποτε το καταλαβουν.Σε πολυ κοντινους μου εννοειται το εχω πει.

 

 

Γενικως πρτιμω να περναει το πρωτο τριμηνο...γιατι το κακο ματι κι εγω το φοβαμαι και μετα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ασε που ειδικα στην πρωτη εγκυμοσυνη οσο πιο αργα το λες τοσο καλυτερο για σενα...γιατι απο τη στιγμη που θα το πεις ολοι οι ξερολες σχετικοι και ασχετοι αρχιζουν να σου λενε το κοντο τους και το μακρυ τους.

Link to comment
Share on other sites

Στις αλλες εγκυμοσυνες ετρεχα και εγω να το λεω σε σχετικους και ασχετους. Πλεον ? ουτε στη μανα μου , το 3ερουμε μονο , εγω ο αντρας μου , η μητερα του και 2-3 καινουργιοι μου φιλοι . Ολοι θα το μαθουνε οταν φαινεται , απο εκει και περα δεν νοιωθω οτι ειναι κατι προς ανακοινωσην , αφορα εμενα και την οικογενεια μου και κανεναν αλλο .

 

 

Τι σε έκανε αυτή τη φορά να αλλάξεις συνήθειες? :-)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ασε που ειδικα στην πρωτη εγκυμοσυνη οσο πιο αργα το λες τοσο καλυτερο για σενα...γιατι απο τη στιγμη που θα το πεις ολοι οι ξερολες σχετικοι και ασχετοι αρχιζουν να σου λενε το κοντο τους και το μακρυ τους.

 

 

χαχαχα σωστο και αυτό!!:lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το ανακοινωσαμε στους γονεις αμεσως,στα αδερφια αφου πηγαμε στον γιατρο για πρωτη φορα...στους υπολοιπους στον 4 μηνα και σε μια "ειδικη περιπτωση" οταν ημουν στον εκτο...και ο αντρας μου στην δουλεια του πολυ αργοτερα...οπως νιωθει το καθε ζευγαρι...παντως αν με το καλο ξαναμεινω εγκυος την ιδια πορεια θα τραβηξω...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το ανακοινωσαμε στους γονεις αμεσως,στα αδερφια αφου πηγαμε στον γιατρο για πρωτη φορα...στους υπολοιπους στον 4 μηνα και σε μια "ειδικη περιπτωση" οταν ημουν στον εκτο...και ο αντρας μου στην δουλεια του πολυ αργοτερα...οπως νιωθει το καθε ζευγαρι...παντως αν με το καλο ξαναμεινω εγκυος την ιδια πορεια θα τραβηξω...

 

 

αααααχχχχχχχ αυτές οι "ειδικές περιπτώσεις" μας κάνουν όλη τη ζημιά...:rolleyes:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Τι να σας πω βρε κορίτσια ...Εγώ έχω προβληματιστεί πολυ. Και μπορεί να σας ακουστεί χαζό αλλά περισσότερο απ΄όλα φοβάμαι το κακό το μάτι...(ε είμαι προληπτική τι να κανουμε..) . Αλλά δεν ξέρω κι όλας - κανείς δεν με έχει πληροφορήσει τελικά σωστά- μέχρι πότε θα πρέπει να είμαι "επιφυλακτική" γενικότερα , εννοώ έως πότε βρέ κορίτσια είναι επικίνδυνα τα πράγματα με την εγκυμοσύνη τελικά?

Άλλοι λένε περ. στις 10 εβδομάδες άλλοι 12 άλλοι 14 μέχρι και 22 έχω ακούσει!!! Θα τρελαθώ?

Εμένα δεν μου ακούγεται καθόλου χαζό, το αντίθετο μάλιστα. Κι εγώ φοβάμαι το κακό μάτι και έχω λόγους γι'αυτό όπως έχω ξαναπεί γιατί από τότε που παντρεύτηκα μας κυνηγάει... Όσο για το μέχρι πότε είναι επικίνδυνα τα πράγματα στην εγκυμοσύνη συμφωνώ με τις κοπέλες που είπαν ότι οποιαδήποτε στιγμή μπορεί να συμβεί κάτι κακό. Κι εγώ στην προηγούμενη εγκυμοσύνη που δεν πήγε καλά το ίδιο αναρωτιόμουν και έλεγα έλα μωρέ εντάξει τι μπορεί να γίνει? Η αυχενική καλή, η β' επιπέδου καλή, 6ος μήνας πέρασαν οι σοβαροί κίνδυνοι. Κι όμως δυστυχώς τότε προέκυψε το πρόβλημα και τότε ασχολήθηκα έμαθα ότι μέχρι το τέλος δεν ξέρεις τι μπορεί να προκύψει. Αυτά βέβαια δεν θα πρέπει να σε αγχώνουν ακόμα περισσότερο, δε σημαίνει ότι συμβαίνουν πάντα και σε όλους. Όμως να σου πω την αλήθεια εκτός απ'τους γονείς μου και τα αδέρφια μου που το είπα από την αρχή, τότε το είχα πει σχετικά νωρίς δηλ. από το 2ο μήνα σε πεθερικά, αδέρφια του άντρα μου κτλ. οι οποίοι βέβαια δεν αρκέστηκαν να το κρατήσουν αλλά έτρεξαν να το διαλαλήσουν σε γειτόνισσες, θείους, θειές κτλ. και κάθε φορά που μάθαινα ότι και κάποιος άλλος το έμαθε όχι από μένα γινόμουν έξαλλη. Τώρα λοιπόν, είμαι στη 13η βδομάδα, το ξέρουν μόνο οι γονείς μου και μόνο ο ένας αδερφός μου ο οποίος το κατάλαβε γιατί πρόσεξε την κοιλιά μου και με ρώτησε! Δεν το λέω σε κανέναν και δεν ξέρω πότε θα το πω. Μάλλον όταν δεν θα κρύβεται πλέον η κοιλιά μου :-) αν όλα πάνε καλά. Απλώς ώρες ώρες πιάνω τον εαυτό μου να νιώθει τύψεις όταν μιλάω με συγγενείς και φίλους και δεν τους το λέω και σκέφτομαι ότι όταν το μάθουν θα πουν τόσο καιρό μας κορόιδευε και δε μας έλεγε τίποτα, αλλά μετά τα παίρνω και λέω για κάτσε δεν κατάλαβα, λογαριασμό θα δώσω στον καθένα τι θα κάνω με την εγκυμοσύνη μου? Οπότε η γνώμη μου είναι να το ανακοινώσεις όταν πραγματικά είσαι έτοιμη χωρίς να σκέφτεσαι τι θα πουν οι άλλοι.

M1g4p3.png

t7kQp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια κ γω τωρα μπηκα στην 12η βδομαδα.....εμαθα οτι ειμαι εγκυος στην 3η βδομαδα...εννοειται πρωτα το ειπα στον αντρα μου!! μολις πηγα την επομενη μερα κ για χοριακη το ειπα κ στουσ γονεις, γιατι ειχα κατι καφε υγρα κ επρεπε να επαναλαβω την χοριακη κ λεω ασ το πω γιατι ο,τι κ να τυχει θελω τουσ γονεις μου κοντα μου! τωρα τελειωνοντας ο 3οΣ μηνας, δεν εχω πει τιποτα στη δουλεια, ουτε σε συγγενεις!!ειδικα σε αυτους ασ με δουν με το καλο με την κοιλουμπα η ας το μαθουν οταν γενναω!!!δε με ενδιαφερει αλλα οι συγγενεις ειναι κακοι κ ζηλιαρηδες!!( φανταστειτε στο γαμο μας ελαχιστοι σηκωθηκαν κ χορεψαν! ευτυχως ειχαμε τισ οικογενειες μας κ τουσ φιλους!!)...πολλοι ειναι οι ζηλιαρηδες κ ενω παντα σε ρωτουν "καλε εσυ ποτε θα κανεις παιδι?" αμα το μαθουν σκανε!!! εγω κοιταω την οικογενεια μου κ χεσ.....για αυτουσ!!!!ευτυχως με το κρυο φοραω εξω συνεχεια το μπουφαν κ στη δουλεια κ δεν φαινεται η λιγο πρησμενη κοιλιτσα!!αλλα περιμενω κ γω την αυχενικη την αλλη βδομαδα!!!κ ενω δεν πιστευα, πιστευω ξαφνικα στο κακο ματι( που να δειτε τη συζυγο του μπαμπα μου πως με κοιτα!---ενω εκεινη εχει εγγονι απο το γιο της μου λεει του στυλ " ο μπαμπας σου ειναι ηδη παππους απο τον γιο μου!"--ο γιος της ειναι απο τον πρωτο της γαμο με αλλον!!! αναγκαστηκα το εμαθε αυτη βεβαια....:(( κοριτσια, να κοιτατε τις οικογενειες σασ και με το καλο σε ολες μας τα μωρακια μας!!!!οι υπολοιποι περισσευουν!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι σε έκανε αυτή τη φορά να αλλάξεις συνήθειες? :-)

Σωστη ερωτηση :cool:

βασικα οταν κανεις αρκετα παιδια αρχηζει να σου τη σπαει ολο αυτο το ροζε ονειρο που ειναι ολοι τους πανω , του στυλ "προσεχε τι κανεις "και λοιπες μακακιες .Επειτα η μανα μου ειναι ενας απολυτα περιεργος ανθρωπος και αντιδραει καπως ασχημα , χωρις λογο , σε εγκυμοσυνες μου , και στην 1η και στην 2η και στις 2 αποτυχημενες με ειχε κανει να πεσω να σε καταθλιψη . Οτι και να της πεις παλι θα αρχησει τις γνωστες βλακειες της , οποτε καλυτερα να μην το 3ερει . Ο λογος που το κανει ??? ακομα δεν το εχω καταλαβει , ποτε δεν κρατησε τα παιδια μας , δεν μας βοηθησε , ουτε το ζητησα δηλαδη και πλεον την βλεπω και λιγο σπανια γιατι εχει κλειστει στον εαυτο της μετα το θανατο τυ πατερα μου .

Κατι καλοθελητες φιλοι μολις μας απεδει3αν την ζηλεια τους , την οποια δεν μπορεσαν να συγκρατισουνε για ενα θεμα , οποτε οσο και να αγαπουσα αυτην την πρωην κολητη μου δεν νομιζω οτι θα κανω τον κοπο να της πω κατι τοσο οικογενειακο .

Με λιγα λογια εχω φαει αθφονα σ#$%#τα απο συγγενεις και φιλους οποτε το κραταμε και εμεις για μας και μονο .Μεγαλωνοντας , μαθαινεις .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι σε καμια περιπτωση δεν φοβαμαι κακα ματια και γρουσουζιες στα οποια δεν πιστευω κιολας , μου τη σπαει το "μπλα μπλα" εμενα . Θυμαμαι στην 1η εγκυμοσυνη ειχαμε κανονισει να παμε ενα τα3ιδακι αθηνα , με περνει η ξερολα η τοτε κολητη μου και ρωταει με υφακι αμα μπορω να παω ,και τι ειναι αυτα που κανω και θετω σε κυνδινο το μωρο και τετοιες λαλακιες . ΠΟυ να ανεχτω τωρα τετοια , θα αναγκαζομουνα να τη βρισω γιατι εχω και τα νευρα μου με 2 μικρα παιδια (ειναι τελεια τα καμαρακια μου αλλα τα ατιμα δεν καθονται ποτε στο ιδιο σημειο για 5 λεπτα δεν μαζευουνε τα playmobil και η μικρη αντιγραφει τα χειροτερα που κανει ο μεγαλος ) , σχολεια κτλ κτλ κτλ στο κεφαλι μου, ψαχνουμε και σπιτι να αγορασουμε , ειμαι και ολη μερα ενα πηγαινε ελα στην θεια μου που εχει αλζχαιμερ πλεον βαρβατο , να εχω και την καθε υστερικια να μου λεει τι να κανω :twisted:

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι σε καμια περιπτωση δεν φοβαμαι κακα ματια και γρουσουζιες στα οποια δεν πιστευω κιολας , μου τη σπαει το "μπλα μπλα" εμενα . Θυμαμαι στην 1η εγκυμοσυνη ειχαμε κανονισει να παμε ενα τα3ιδακι αθηνα , με περνει η ξερολα η τοτε κολητη μου και ρωταει με υφακι αμα μπορω να παω ,και τι ειναι αυτα που κανω και θετω σε κυνδινο το μωρο και τετοιες λαλακιες . ΠΟυ να ανεχτω τωρα τετοια , θα αναγκαζομουνα να τη βρισω γιατι εχω και τα νευρα μου με 2 μικρα παιδια (ειναι τελεια τα καμαρακια μου αλλα τα ατιμα δεν καθονται ποτε στο ιδιο σημειο για 5 λεπτα δεν μαζευουνε τα playmobil και η μικρη αντιγραφει τα χειροτερα που κανει ο μεγαλος ) , σχολεια κτλ κτλ κτλ στο κεφαλι μου, ψαχνουμε και σπιτι να αγορασουμε , ειμαι και ολη μερα ενα πηγαινε ελα στην θεια μου που εχει αλζχαιμερ πλεον βαρβατο , να εχω και την καθε υστερικια να μου λεει τι να κανω :twisted:

 

Καταρχήν να σου ζήσουν τα μικρούλια σου!!! Όσο για τις "συμβουλές" τρίτων , έχεις δίκιο , θεωρώ ότι τα όρια μας τα γνωρίζουμε μόνο εμείς οι ίδιες και όσοι είναι έξω από το χορό ...... Άσε που κάποιοι/ες ζηλεύουν και απλά τα λένε για να μας κάνουν να νιώσουμε ..πως να το πω ανήμπορες , σε καραντίνα....:rolleyes:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...