Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ανακοινώσατε την εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

Εμείς προσπαθούσαμε για παιδάκι σχεδόν 1 χρόνο. Είχα αρχίσει λοιπόν να απογοητεύομαι...

Το τεστ το έκανα με 2 ημέρες καθυστέρηση, ενώ παρεπιπτόντως είχα όλα τα συμπτώματα περιόδου (πόνους, πρήξιμο κ.λ.π.). Επειδή είχα ήδη κάνει τεστ σε προηγούμενους μήνες και φοβόμουν την απογοήτευση έστειλα να μου το αγοράσει η μαμά μου. Ο άντρας μου δεν ήξερε τίποτα καθώς ήμουν θυμωμένη μαζί του και δεν του μιλούσα. Έκανα το τεστ μαζί με τη μαμά μου και σε ανοιχτή ακρόαση με την αδερφή μου. Το αποτέλεσμα δεν ήταν και πολύ ξεκάθαρο (είχε κοκκινίσει η γραμμή αλλά πολύ αχνά). Η μαμά μου ήταν επιφυλακτική, η αδερφή μου σίγουρη οτι είμαι έγκυος όπως και εγώ. Καπάκι φεύγουμε με τη μαμά μου και πάμε για Β-χοριακή η οποία θα έβγαινε την επόμενη μέρα, εγώ βέβαια δεν χρειαζόμουν την απάντηση...

Ο άντρας μου το έμαθε το ίδιο βράδυ (τον βασάνισα βέβαια αρκετά!!!).

Αφού επιβεβαιώθηκε το αποτέλεσμα την επόμενη μέρα δεν είχα κανένα πρόβλημα να το πω γενικά. Δεν πιστεύω οτι μπορεί κάποιος να σου κάνει κακό με αρνητική ενέργεια. Ήμουν τόσο γεμάτη εγώ με θετική ενέργεια και τόσο σίγουρη οτι όλα θα πάνε καλά που δεν θα μπορούσε αυτό να το επηρεάσει κανείς...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:arrow: στον άντρα μου τη μέρα μου έκανα το τεστ

:arrow: στους γονείς μας και τα αδέρφια μου καθώς και τους κολλητούς μας όταν πήγαμε στο γιατρό

:arrow: στη δουλειά το έχω πει μόνο σε 3 συναδέρφους όταν πήγαμε στο γιατρό και δεν σκοπεύω να το πω στους υπόλοιπους πριν το 3μηνο, δηλαδή μάλλον μετά την καλοκαιρινή άδεια

:arrow: γενικά δεν το ανακοινώνω σε κανέναν άλλο, ο άντρας μου όμως το διατυμπανίζει σε όλο τον κόσμο...δεν έχω πρόβλημα απλά αν ήταν μόνο στο χέρι μου δεν θα το ήξεραν τόσοι πολλοί τόσο νωρίς αλλά τι να τον κάνω που δεν κρατιέται;; :D

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαστε και εμείς σε δίλημμα πότε να το πούμε! Ακόμη είμαι μόνο 4 βδομάδων (το πολύ), σε λίγες μέρες θα πάμε στον γιατρό πρώτη φορά, αλλά δεν κρατιέμαι θέλω πολύ να το πω στις δυο κολλητές μου που βλέπω συχνά. Οι γονείς μου και τα αδέλφια μου είναι μακρυά πολύ αλλά επειδή θα τους δω σε 3 βδομάδες λέω να τους το πω τότε από κοντά. Θέλω να δω την φάτσα τους δεν μπορώ τα τηλέφωνα! Στην πεθερά μου λέω να το πούμε μαζί με την μαμά μου.

Το πρόβλημα μας είναι ότι θα γίνουμε κουμπάροι σε 3 βδομάδες στην κολλητή μου και λογικά δεν θα μπορώ να πιω και να χορέψω όπως θα έκανα κανονικά και άρα όλοι θα το υποψιαστούν...οπότε λέω να προλάβω τους κολλητούς....από την άλλη είμαι και προληπτική και φοβάμαι μην κάτι πάει στραβά αλλά δεν μπορώ να λέω και ψέμματα στην φίλη μου, νιώθω άσχημα. Άσε που αυτή όταν έμεινε με πήρε στο εξωτερικό που ήμουν για να μου το πει ήταν δεν ήταν 1 μηνός...για αυτό σας λέω είμαι σε τρελό δίλημμα.... :roll:

 

 

Εγω θα το έλεγα αμέσως στις κολλητές μου αλλά πάντα με την επιφύλαξη οτι ειναι πολύ νωρίς και πολλά μπορούν να συμβούν. Κι εγω έτσι έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Στους γονείς μας το είπαμε μετά από μερικές μέρες.

Στις 2 κολλητές μου το είπα μετά από μία εβδομάδα και χάρηκαν πολύ.

Στους κουμπάρους μας μετά από δύο εβδομάδες.

Επίσης έχουμε "αναγκαστεί" να το πούμε σε ορισμένους φίλους...

Σε γενικές γραμμές δεν θέλω να το πούμε σε άλλους, ΕΙΔΙΚΑ σε συγγενείς. Με κουράζουν αφόρητα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες,

Δεν είμαι γενικά ο τύπος (ούτε ο άνδρας μου) που ό,τι και να τους συμβεί αρχίζουν τα τηλέφωνα σε μαμάδες ,μπαμπάδες, αδέλφια και φίλους.

Συνεπώς όταν διαπιστώσαμε ότι έιμαι έγκυος στην 5η εβδομάδα δεν το είπαμε σε κανένα. Ο πατέρας μου το έμαθε αναγκαστικά στην 7η εβδομάδα, όταν χρειάστηκα επειγόντως utrogestan από το φαρμακείο (λόγω μικρής αιμορραγίας) και ο σύζυγος έλειπε εκτός πόλης. Μετά το έμαθε η μαμά, η πεθερά και τα αδέλφια μας. Αποτέλεσμα; Δύο εβδομάδες τώρα ξεκινάω την μέρα μου απαντώντας σε 10 τουλάχιστον τηλεφωνήματα για το:

 

"Πως είσαι;" "Είχες αιμα σήμερα;" "Πόσο; Μια σταγόνα; Μεγάλη σταγόνα; Μικρή σταγόνα;Τι χρώμα; Ροζ; Σκούρο ροζ ή ανοιχτό ροζ;" "Τι είπε ο γιατρός; Τι σου έδωσε; Η κουνιάδα της αδερφής της νύφης του κυρ Ανέστη είχε πάει σε έναν γιατρό, που της εδωσε το thavmatourgan ( όχι σαν τον δικό σου...) και το αίμα σταμάτησε μαχάιρι" " Να σου φέρω μουσακά, παστίτσιο, κοκορέτσι, φιλετακια μινιον με σάλτσα μαδέρα; (η μαμά μου )"

 

Έχω λοιπόν το άγχος μου έχω και τις ερωτήσεις του "Θέλετε να γίνετε εκατομυριούχος". ¨Οχι δε θέλω, την ησυχία μου θέλω, μέχρι το σποράκι μου να δέσει καλά καλά μέσα μου... Το ξέρω ότι το κάνουν από ενδιαφέρον αλλά ... πνίγομαι...

 

Και να φανταστείτε ότι δεν το ξέρουν ακόμη οι φίλοι....

Αν ήταν στο χέρι μου θα το έλεγα ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ...

 

Πείτε με παράξενη αλλά η "privacy" για μένα είναι πολύτιμη

Ασε που είμαι και προληπτική...

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α καλά μου κορίτσια δεν χρειάζεται να θυμώνετε με τους γύρω σας, ξέρω πόσο κουραστικό μπορεί να ειναι αλλά να τους λέτε συνέχεια το ίδιο..."ειμαι καλά και μεγαλώνω".

 

Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω αυτό με τις προλήψεις, κανένας δεν μπορεί να βλάψει το φασολάκι σας όσο και να σας μελετάει.

Κι εγω δεν ήθελα τις πρώτες εβδομάδες να το μάθει όλος ο κόσμος αλλά για να μην συμβεί καμια αποβολή που ειναι φυσιολογικό τον πρώτο καιρό και στεναχωρεθούν.

Οι προλήψεις πιάνουν μόνο αυτούς που τα πιστεύουν αλλιώς θα είχαμε ξεκληριστοί όλοι τώρα με την κακία που δέρνει την ανθρωπότητα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν είναι θέμα προλήψεων, είναι θέμα "πρηξίματος".

Γενικά δεν αντέχω να με ρωτάει ο κάθε άσχετος (και ειδικότερα η κάθε θεία-ξαδέρφη-ανηψιά) όποια βλακεία τους περάσει απ' το μυαλό...

"Ζαλίζεσαι; έχεις τάση για εμετό; έχεις λιγούρες; πάχυνες; πόσο βάρος πήρες; να τρως καλά, να μην κουράζεσαι" κλπ κλπ κλπ...

Έχω αποφασίσει πως δεν θα πάω διακοπές στο μέρος καταγωγής μου, για να μην μάθουν ότι είμαι έγκυος. Θα το καθυστερήσω όσο μπορώ περισσότερο!

Θα ήθελα να εξαφανιστώ και να με ξαναδούν αφού γεννήσω... κατά προτίμηση ένα εξάμηνο μετά τη γέννα, ούτε καν στο μαιευτήριο δεν τους θέλω... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήθελα να το φωνάξω και να το πω σε όλον τον κόσμο. Το είπα στις δύο καλύτερες φίλες μου και στην αδερφή μου τον πρωί του τεστ. Άλλωστε το ήξεραν ότι θα κάνω τεστ και περίμεναν τηλέφωνο. Η μάνα μου το κατάλαβε, γιατί δεν σήκωνα το μικρό, οπότε με ρώτησε και της το είπα, οπότε μετά το είπαμε στους γονείς. Μετά την καρδούλα το είπα στους στενούς φίλους και στα παιδιά του γραφείου, όχι όμως με την μορφή ανακοίνωσης, γενικά όταν τους βλέπαμε το λέγαμε. Δεν είχα άγχος ότι θα πάει κάτι στραβά. Άλλωστε είμαι και υπέρ του δέοντος αισιόδοξη. Τώρα με ρωτάμε 'πώς πάει?' λέω 'καλά' και τελειώνω. Αν όμως τύχαινε και κάτι το τελευταίο που θα με πείραζε είναι ότι το ήξεραν οι άλλοι. Πληγώθηκα όμως πολύ με μία φίλη μου, η οποία ήταν έγκυος παράλληλα με εμένα, με ρωτούσε για την εγκυμοσύνη μου, με εδιαφέρον η κοπέλα, και μετά από τρεις μήνες μου ανακοίνωσε ότι θα γεννήσουμε μαζί. Το θεώρησα τόσο προσβλητικό και πραγματικά δεν βρήκα κανέναν λόγο να υποκρίνεται τόσο πολύ, να λέει ψέματα για το λόγο που δεν πάμε διακοπές ή που δεν βγαίνουμε έξω. Άδικο έχω?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης έχουμε "αναγκαστεί" να το πούμε σε ορισμένους φίλους...

Κάνω οτι δεν κατάλαβα.....και το προσπερνώ....."ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ"!

 

Μμμμ... εξυπνάδες πρωί-πρωί... νομίζεις πως σκεφτόμουν εσένα παλιοψωνάρα; :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΟΙ ΠΟΥ ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑΝ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ ΚΑΙ Η ΜΙΑ ΜΟΥ Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΓΙΑΤΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΙΟΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΠΩ.ΤΩΡΑ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΜΟΥ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΛΟΙΠΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ΣΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ.ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΕΩ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΑΝΩ ΕΚΠΛΗΞΗ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑ 2 ΑΠΟΒΟΛΕΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΡΥΨΩ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ.:D

Link to comment
Share on other sites

& στις 2 εγκυμοσύνες μου άμεσα ενημερώθηκαν όλοι. Με το που πήγαμε στο γιατρό, το ανακοινώσαμε. Όχι να παίρνουμε τηλέφωνα επί τούτου, αλλά με όποιον μιλούσαμε του λεγαμε τα ευχάριστα. Έχετε δίκιο όμως, στις αρχές ίσως κάτι δεν πάει καλά & τότε θα έρθεις σε δύσκολη θέση. Εμένα όμως, ούτε αυτό με ενοχλούσε: μια ατυχία θα ήταν, θα μου συμπαραστεκόταν φίλοι-γνωστοί, τάλος. Έτσι το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη εγκυμοσύνη που ξεκίνησε με αίμα ήθελα να το πω αμέσως στους δικούς μας. Ο άντρας μου διαφωνούσε. Το χάσαμε αμέσως και το ε'ιπαμε μετά (άκουσα και το 'μήπως δεν ήσουν πράγματι έγκυος;'). Στη δεύτερη δεν ήθελα να το πούμε αλλά ήθελε ο άντρας μου. Τελικά το είπαμε σε γονείς και αδέλφια με την προϋπόθεση να μη το πουν παραέξω. Παλινδρόμησε τελικά το μωρό. Μαλώσαμε και λίγο γιατί κάποιοι ήταν μαρτυριάρηδες με συγγενείς και φίλους. Στο τρίτο είπαμε να μη το πούμε στο πρώτο τρίμηνο καθόλου αλλά λόγω του ότι ήμουν ξάπλα αναγκαστήκαμε να το πούμε πρώτα στο πατέρα μου, μετά έτυχε στην πεθερά μου και τελευταία στη μάνα μου, η οποία παραπονέθηκε γιατί το έμαθε τελευταία και δε της τα λέμε και με πείραξε πολύ που ήταν το πρώτο μέλημα της αυτό και όχι πως θα πηγαινε αυτή η εγκυμοσύνη. Ακομη δεν ειχα ακουσει καν καρδια. Το μετάνιωσα που το έμαθε. Μαθαινε νεα μου μεσω του πατερα μου και μονο οταν ειχα αιμα με πηρε τηλεφωνο. (μένουμε μακριά). Εχω πικραθει πολύ. Απεναντιας η πεθερα μου ειναι πολυ καλή.

Link to comment
Share on other sites

1η εγκυμοσύνη:

σε σύζυγο και κολλητή αμέσως μόλις έκανα το τεστ-β'χοριακή (δεν δοκίμασα αυτό του φαρμακείου, αλλά έκανα αμέσως αιματολογικές)

στους γονείς μετα τη 12η εβδομάδα για να είμαστε σίγουροι, και γιατί είχα ακούσει πολλά (από τα πεθερικά) για το οτι η νύφη δεν μπορει να κάνει παιδιά και κρίμα το παλικάρι μας (ενώ δεν είχαν καμία τέτοια ένδειξη). Όταν τους είπα πως ήταν δίδυμα κοριτσια μου είπαν πως "εε κρίμα αλλά δεν πειράζει θα κάνεις κι άλλα παιδια για να κάνεις αγόρι!" Θύμωσα πολυ! ......

στους φίλους το είπα μετά από τους γονείς από το φόβο αν το μάθαιναν πρώτοι μην ξεφύγει στους γονεις.

Στην εργασία μου: κατά τη συνένευξη.... ήταν κάτι που θεώρησα πως έπρεπε να μάθουν. Τελικά με πήραν!

 

2η εγκυμοσύνη:

σε σύζυγο και κολλητή αμέσως.

στους γονείς αρχές του 3ου μήνα. Το φύλο το μάθανε όμως ΜΕΤΑ τη γέννα. Έτσι για να πάρω το αιμα μου πίσω :)

Στους υπόλοιπους ακριβώς μετά τους γονείς.

 

3η εγκυμοσύνη:

σε σύζυγο και κολλητή ΑΜΕΣΩΣ.

Οι υπόλοιποι δεν το έχουν μάθει ακόμα γιατί δεν πρόλαβα να το διασταυρώσω με β'χοριακή. Εϊναι φρέσκο νέο :)

 

Αυτα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

1η εγκυμοσύνη:

σε σύζυγο και κολλητή αμέσως μόλις έκανα το τεστ-β'χοριακή (δεν δοκίμασα αυτό του φαρμακείου, αλλά έκανα αμέσως αιματολογικές)

στους γονείς μετα τη 12η εβδομάδα για να είμαστε σίγουροι, και γιατί είχα ακούσει πολλά (από τα πεθερικά) για το οτι η νύφη δεν μπορει να κάνει παιδιά και κρίμα το παλικάρι μας (ενώ δεν είχαν καμία τέτοια ένδειξη). Όταν τους είπα πως ήταν δίδυμα κοριτσια μου είπαν πως "εε κρίμα αλλά δεν πειράζει θα κάνεις κι άλλα παιδια για να κάνεις αγόρι!" Θύμωσα πολυ! ......

στους φίλους το είπα μετά από τους γονείς από το φόβο αν το μάθαιναν πρώτοι μην ξεφύγει στους γονεις.

Στην εργασία μου: κατά τη συνένευξη.... ήταν κάτι που θεώρησα πως έπρεπε να μάθουν. Τελικά με πήραν!

 

2η εγκυμοσύνη:

σε σύζυγο και κολλητή αμέσως.

στους γονείς αρχές του 3ου μήνα. Το φύλο το μάθανε όμως ΜΕΤΑ τη γέννα. Έτσι για να πάρω το αιμα μου πίσω :)

Στους υπόλοιπους ακριβώς μετά τους γονείς.

 

3η εγκυμοσύνη:

σε σύζυγο και κολλητή ΑΜΕΣΩΣ.

Οι υπόλοιποι δεν το έχουν μάθει ακόμα γιατί δεν πρόλαβα να το διασταυρώσω με β'χοριακή. Εϊναι φρέσκο νέο :)

 

Αυτα!

 

 

:lol::lol::lol: teleia!!!!

Εμείς το κάναμε βουκηνο με το που πήραμε την χοριακή!

ea0f1b3dca.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είχα ακούσει πολλά (από τα πεθερικά) για το οτι η νύφη δεν μπορει να κάνει παιδιά και κρίμα το παλικάρι μας (ενώ δεν είχαν καμία τέτοια ένδειξη). Όταν τους είπα πως ήταν δίδυμα κοριτσια μου είπαν πως "εε κρίμα αλλά δεν πειράζει θα κάνεις κι άλλα παιδια για να κάνεις αγόρι!" Θύμωσα πολυ! ......

 

Τι λες τωρα!!! :shock::shock::shock:

Σα δε ντρεπονται!!! Δεν τους ειπες καμμια κουβεντα ξεγυρισμενη να 'ρθουνε στα ισα τους; :o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Πώς δεν είπα?! Για την ακρίβεια είπα: "Και τι είναι τα παιδιά μου για να πειράζουν? Φασόλια? Να σε ενοχλούν στο στομάχι?" ... Οι άλλοι που ήταν μπροστά και άκουγαν... γέλαγαν. Αλλά εκείνη δεν ξαναμίλησε. Για το επόμενο 2μηνο... ζητούσε πρωί και απόγευμα συγγνώμη. :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Σωστηηηηηη!!! Εγραψε η ατακα!!! :lol::lol::lol:

Αλλα το χειροτερο ειναι αυτο για το αν μπορει να κανει η νυφη παιδια κ.λ.π.!!! :shock: Για πολλα χαστουκια μου φαινεται οποιος ειπε τετοιο πραγμα και μαλιστα χωρις ενδειξη!!! :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές φίλες,

Δεν είμαι γενικά ο τύπος (ούτε ο άνδρας μου) που ό,τι και να τους συμβεί αρχίζουν τα τηλέφωνα σε μαμάδες ,μπαμπάδες, αδέλφια και φίλους.

Συνεπώς όταν διαπιστώσαμε ότι έιμαι έγκυος στην 5η εβδομάδα δεν το είπαμε σε κανένα. Ο πατέρας μου το έμαθε αναγκαστικά στην 7η εβδομάδα, όταν χρειάστηκα επειγόντως utrogestan από το φαρμακείο (λόγω μικρής αιμορραγίας) και ο σύζυγος έλειπε εκτός πόλης. Μετά το έμαθε η μαμά, η πεθερά και τα αδέλφια μας. Αποτέλεσμα; Δύο εβδομάδες τώρα ξεκινάω την μέρα μου απαντώντας σε 10 τουλάχιστον τηλεφωνήματα για το:

 

"Πως είσαι;" "Είχες αιμα σήμερα;" "Πόσο; Μια σταγόνα; Μεγάλη σταγόνα; Μικρή σταγόνα;Τι χρώμα; Ροζ; Σκούρο ροζ ή ανοιχτό ροζ;" "Τι είπε ο γιατρός; Τι σου έδωσε; Η κουνιάδα της αδερφής της νύφης του κυρ Ανέστη είχε πάει σε έναν γιατρό, που της εδωσε το thavmatourgan ( όχι σαν τον δικό σου...) και το αίμα σταμάτησε μαχάιρι" " Να σου φέρω μουσακά, παστίτσιο, κοκορέτσι, φιλετακια μινιον με σάλτσα μαδέρα; (η μαμά μου )"

 

Έχω λοιπόν το άγχος μου έχω και τις ερωτήσεις του "Θέλετε να γίνετε εκατομυριούχος". ¨Οχι δε θέλω, την ησυχία μου θέλω, μέχρι το σποράκι μου να δέσει καλά καλά μέσα μου... Το ξέρω ότι το κάνουν από ενδιαφέρον αλλά ... πνίγομαι...

 

Και να φανταστείτε ότι δεν το ξέρουν ακόμη οι φίλοι....

Αν ήταν στο χέρι μου θα το έλεγα ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ...

 

Πείτε με παράξενη αλλά η "privacy" για μένα είναι πολύτιμη

Ασε που είμαι και προληπτική...

 

40+mama

 

 

Συνέχεια του προηγούμενου μυνήματος.

 

Ένας ακόμη λόγος που δεν θέλω να γίνει βούκινο είναι ο επαγγελματικός. Δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος και όσες φίλες δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα ή στο ελεύθερο επάγγελμα θα συμφωνήσουν μαζί μου, ότι η εγκυμοσύνη δημιουργεί προβλήματα στις εργαζόμενες. Μη μου μιλήσετε για τους νόμους που προστατεύουν την μητρότητα, γιατί όλες γνωρίζετε ότι στην πράξη καλύτερα στη δουλειά να το μαθαίνουν τελευταίοι (αλλιώς θα βρεθούμε να φτιάχνουμε καφέδες...) Θέλω και ΠΡΕΠΕΙ να δουλεύω μέχρι την τελευταία στιγμή και θα το κρύψω μέχρι να μην κρύβεται άλλο.

 

40+mama

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω το ειπα σε ολους πολυ νωρις, (πρωτη εγκυμοσυνη!!!!) αλλα νομιζω οτι θα επρεπε να κρατηθω.... Ειχα προβληματακια στο πρωτο τριμηνο,αν τα πραγματα δεν ειχαν παει καλα θα επρεπε να το συζηταω συνεχεια με γνωστους και φιλους και δεν θα ηταν ευκολο να το ξεχασω και να συνεχισω τη ζωη μου κανονικα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Ε δεν τους ήρθε καλά που θα πάμε με δυο παιδιά στο γάμο (στον θρησκευτικό τουλάχιστον) αλλά για εμάς θα είναι διπλή χαρά!

Πάντως, αν εξαιρέσουμε αυτή τη μικρή επιφυλακτικότητα των γονέων όλοι οι άλλοι υποδέχτηκαν με μεγάλη χαρά τα νέα! Μόνο στους συγκάτοικους της πολυκατοικίας το έχουμε κρύψει εντελώς, γιατί είναι παράξενοι και δεν ξέρω πώς θα τους φανεί το νέο οτι τους φέρνουμε νέο και φασαριόζικο συγκάτοικο! Οπότε άστο για την ώρα...δεν έχουμε όρεξη για αρνητική ενέργεια...

 

.png

 

.png

καλησπερα, απο οτι καταλαβα, οταν γεννηθηκε το πρωτο σου μωρακι δεν ησουν παντρεμενη, και ηθελα να ρωτησω , επειδη αντιμετωπιζω το ιδιο, τι γινεται με το ονομα του παιδιου και την αναγνωριση αφου δεν υπαρχει συζυγος? γιατι απο οτι ξερω ειναι δυσκολα τα πραγματα και για αυτο τα περισσοτερα ζευγαρια κανουν τουλαχιστον εναν πολιτικο κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. ισχυει αυτο???

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημερα ...ειμαι στις 7 βδομαδες και αντιμετωπιζω το εξης:δεν μπορω να παω πρωι-πρωι πια στην δουλεια λογω της φοβερης υπνηλίας ,της αναγουλας κτλ...οι φιλοι και συγγενεις που ερχονται σπιτι ..κανονικα με τσιγαρο και ξενυχτια(δεν φευγουν εννοω πριν τις 1 απο το σπιτι και μενα ο υπνος εχει ερθει απο τις 8.....) τι να κανω ομως που δεν θελω και απο τωρα να το ανακοινωσω σε ολους αφου πρωτα θελω να περασω και την 9η βδομαδουλα!!!!εσεις βρε κοριτσια τι κανατε ???πως το αντιμετωπιζετε ολο αυτο????

dev176pr___.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είπα στην οικογένεια όταν ήμουν 8-9 εβδομάδων. Το είπα στους άλλους όταν μπήκα στο 2ο τρίμηνο. Και με το που το είπα είχα αιμορραγία και μπήκα νοσοκομείο με αποκόλληση πλακούντα. Ευτυχώς όλα καλά μέχρι τώρα. Σήμερα γύρισα στο γραφείο έπειτα από 3 εβδομάδες κατάκλιση. Δεν έχει σημασία πότε θα το πεις, ότι είναι να γίνει θα γίνει. Κι εγώ που περίμενα τόσο τι κατάλαβα;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας εύχομαι με το καλό να κρατήσετε τα μπεμπάκια σας αγκαλιά!!!

Εμείς το ανακοινώσαμε σχετικά νωρίς ( η μαμά μου βρήκε μπροστά της το θετικό τεστ μία ημέρα μετά) και στην πεθερά μου το είπαμε την επόμενη ημέρα. Σε φίλους και γνωστούς το ανακοινώσαμε μετά τη 10η εβδομάδα.

Στο γραφείο τους το είπα μόλις πήγα στο γυναικολόγο και μου το επιβεβαίωσε , για να ξέρουν εγκαίρως οι άνθρωποι.

Όσο για το τσιγάρο νομίζω ότι έχετε το δικαίωμα (ειδικά στο δικό σας σπίτι) να ζητήσετε από τους άλλους να βγαίνουν έξω , δε νομίζω να υπάρξει κανείς που να αρνηθεί...

Για τις υπνηλίες...τι να πω...εμένα με κορόϊδευε ο άντρας μου γιατί όσο ήμουν έγκυος δεν είχαμε δει ούτε μια ταινία ολόκληρη, τη βάζαμε , και μετά το μόνο που θυμάμαι είναι να με σκουντάει να σηκωθώ από τον καναπέ για να πάμε στο κρεβάτι :oops: , μιλάμε για πολύ ύπνο!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

οταν μας επιβεβαιωθηκε η εγκυμοσυνη με τον υπερηχο το ειπαμε στην οικογενεια, σε φιλους κ στη δουλεια. ειχα τοση υπνηλια που ειδικα στη δουλεια επρεπε να το πω γιατι εγινα ετσι :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...