Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πότε ανακοινώσατε την εγκυμοσύνη σας?


Recommended Posts

κοριτσια κ γω τωρα μπηκα στην 12η βδομαδα.....εμαθα οτι ειμαι εγκυος στην 3η βδομαδα...εννοειται πρωτα το ειπα στον αντρα μου!! μολις πηγα την επομενη μερα κ για χοριακη το ειπα κ στουσ γονεις, γιατι ειχα κατι καφε υγρα κ επρεπε να επαναλαβω την χοριακη κ λεω ασ το πω γιατι ο,τι κ να τυχει θελω τουσ γονεις μου κοντα μου! τωρα τελειωνοντας ο 3οΣ μηνας, δεν εχω πει τιποτα στη δουλεια, ουτε σε συγγενεις!!ειδικα σε αυτους ασ με δουν με το καλο με την κοιλουμπα η ας το μαθουν οταν γενναω!!!δε με ενδιαφερει αλλα οι συγγενεις ειναι κακοι κ ζηλιαρηδες!!( φανταστειτε στο γαμο μας ελαχιστοι σηκωθηκαν κ χορεψαν! ευτυχως ειχαμε τισ οικογενειες μας κ τουσ φιλους!!)...πολλοι ειναι οι ζηλιαρηδες κ ενω παντα σε ρωτουν "καλε εσυ ποτε θα κανεις παιδι?" αμα το μαθουν σκανε!!! εγω κοιταω την οικογενεια μου κ χεσ.....για αυτουσ!!!!ευτυχως με το κρυο φοραω εξω συνεχεια το μπουφαν κ στη δουλεια κ δεν φαινεται η λιγο πρησμενη κοιλιτσα!!αλλα περιμενω κ γω την αυχενικη την αλλη βδομαδα!!!κ ενω δεν πιστευα, πιστευω ξαφνικα στο κακο ματι( που να δειτε τη συζυγο του μπαμπα μου πως με κοιτα!---ενω εκεινη εχει εγγονι απο το γιο της μου λεει του στυλ " ο μπαμπας σου ειναι ηδη παππους απο τον γιο μου!"--ο γιος της ειναι απο τον πρωτο της γαμο με αλλον!!! αναγκαστηκα το εμαθε αυτη βεβαια....:(( κοριτσια, να κοιτατε τις οικογενειες σασ και με το καλο σε ολες μας τα μωρακια μας!!!!οι υπολοιποι περισσευουν!!!!

 

 

Νομίζω πως αυτή την γελοία ερώτηση μας την έχουν κάνει σε όλες!!! Λέτε να ανοίξουμε κανα θέμα με τίτλο : "...Καλέ πότε θα κάνεις κανά παιδί εσύ..." Γράψτε τις αντιδράσεις σας" χαχαχαχα:lol:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι γονείς μας το ξέρουν από την πρώτη στιγμή φυσικά, όπως και η αδερφή μου με τον κουνιάδο μου.

Νομίζω πως η γενικότερη συμπεριφορά της πεθεράς μου που ο καημός της από την πρώτη στιγμή ήταν πότε να το ανακοινώσει(ευτυχώς που είχα γίνει σαφής ότι θα κρατηθεί μυστικό μέχρι να αποφασίσουμε εγώ και ο άντρας μου) ήταν αυτό που με έκανε να παραμείνω μυστικοπαθής μέχρι και πριν λίγες μέρες οπότε και το ανακοινώσαμε σε λίγους φίλους.

Η μητέρα μου όντας προληπτική το είπε σε μια καλή της φίλη και αυτό ήταν όλο. Η πεθερά μου μόνο ανακοίνωση στην τοπική εφημερίδα δεν έβγαλε. Μέχρι που γίναμε κ@λος και με τον πεθερό μου ακόμα γιατί είχαμε βγει για φαγητό κι επειδή ένας παλιός τους γνωστός έχει την ταβέρνα το είπανε μέχρι και σε αυτόν όταν εγώ πήγα τουαλέτα.:roll: Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό τους μιας και είναι το πρώτο τους εγγόνι, καλά να είμαστε, και ο κουνιάδος μου όντας φανατικός εργένης αμφιβάλλω αν θα τους κάνει την τιμή τώρα σύντομα(είναι 40 και τις χωρίζει όλες τις καημένες με γελοιοδέστατες δικαιολογίες λίγο πριν 'σοβαρέψουν' τα πράγματα).

Δεν είμαι κι εγώ προληπτική αλλά με εκνευρίζει το μπίρι-μπίρι και οι 'συμβουλές των ειδικών'.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είπα από την αρχή σε γονείς-αδέρφια και λίγους πολύ κολλητούς φίλους που ήξερα 100% οτι θα χαρούν με την καρδιά τους, χωρίς ζήλιες κλπ. Και που ακόμα κι αν πήγαινε κάτι στραβά δε θα ειχα πρόβλημα να το συζητήσω μαζί τους. Στους υπόλοιπους (και στη δουλειά μου) θα το πω όταν θα αρχίσει να φαίνεται και δε θα μπορώ να κρυφτώ άλλο. Για μένα, έγινε καλό ξεσκαρτάρισμα στο γάμο. Είχα "κολλητή φίλη" (ανύπαντρη) που όταν έμαθε οτι παντρεύομαι μου έκανε το βίο αβίωτο, σε βαθμό να με κάνει πολλές φορές να κλαίω. Όλο αρνητικά σχόλια και υποδείξεις, προσπάθειες να με πείσει να αναβάλω το γάμο λίγους μήνες πριν με τα περισσότερα έτοιμα κλπ. Ε, σ'αυτήν θα το πω όταν και αν τύχει να τη δω πουθενά και να είμαι με την κοιλιά στο στόμα. Το πάθημα μου έγινε μαθημα. Αρκετή γλωσσοφαγιά είχα στις ετοιμασίες του γάμου μου, δε χρειάζομαι άλλη τώρα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις το ειπαμε στην αρχη σε γονεις και αδερφια. αφου ακουσαμε καρδια το ειπαμε σε λιγους κολλητους φιλους που ξερουμε σιγουρα οτι θα χαρουνε. ολοι οι υπολοιποι θα το μαθουν μετα την αυχενικη

Link to comment
Share on other sites

Οποτε νιώθεις το ανακοινώνεις...δεν καταλαβαίνω γιατί αποκτούν οι υπόλοιποι δικαίωμα να "ξέρουν". Μια ξαδέρφη μου το είπε στον 6ο και όλες οι θείτσες νευρίασαν λέει γιατί δεν το έλεγε....σιγά μην τις έβαζε η κοπέλα στο κεφάλι της. Αν μπορούσα να μην το πώ ειλικρινά θα το μάθαιναν όλοι στο σαραντισμο. Ο άντρας μου βέβαια ήταν ικανός να τρέχει και τις δύο φορές με το τεστ στη γειτονιά. Στο πρώτο το είπαμε στον τέταρτο και τώρα το ίδιο. Δεν είναι τόσο το μάτι αλλά το κουτσομπολιό που δεν αντεχω. Σε μερικούς κολλητούς και στους γονεις μου που ξέραμε ότι θα χαρούν με την καρδιά τους το είπαμε αμέσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμείς επειδή έχουμε στίγμα β μ.α. και οι δυο και υπήρχε περίπτωση 25% να διακόψω την κύηση στην 14η εβδομάδα, ακόμα και στους γονείς μας το είπαμε όταν πήραμε τα αποτελέσματα της τροφοβλάστης. Δεν υπήρχε λόγος να τους ανακοινώσουμε κάτι πριν να είμαστε σίγουροι ότι μπορούμε να κρατήσουμε το μωρό, θα ήταν πολύ επώδυνο να καθόμαστε να εξηγούμε πώς και τι συνέβη αν το έμβρυο ήταν πάσχον.

Οπότε μυστικοπάθεια και ανακοίνωση μια και καλή στην 14η εβδομάδα που πήραμε τα αποτελέσματα, ξέραμε και το φύλο και τα είπαμε όλα μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις το ανακοινωσαμε στους δικους μας στην 8 εβδομαδα περιπου αν και εγω ηθελα να το πουμε μολις κλεισω τον τριτο αλλα ο αντρας μου δεν κρατιοταν.Αλλα δεν θα μπορουσα να το κρατησω τοσο πολυ ετσι κι αλλιως γιατι λογο συσπασεων αναγκαστηκα να παρω αδεια απο τη δουλεια οποτε θα τους το λεγαμε οταν θα με ρωτουσαν γιατι πηρα αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Σε πάρα πολύ κοντινούς φίλους και συγγενείς το είπαμε με το που το μάθαμε στην 5η εβδομάδα.

Σε όλους τους υπόλοιπους, όταν άρχισε να φαίνεται, περίπου στην αρχή του6ου.

Είχα βέβαια καλή εγκυμοσύνη και δεν χρειάστηκε να λείψω από την δουλεια, και μόνο ο δ/ντης μου το ήξερε και ευτυχώς ήταν εχέμυθος!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια..Εγω ημουν εγκυος πριν 2 εβδομαδες αλλα σταματησε η καρδουλα του οταν μπηκαμε στη 13η εβδομαδα....Οταν μαθαμε οτι ημουν εγκυος απο την τοση χαρα που ειχαμε δεν μπορουσαμε να το κρυψουμε και ετσι το εμαθαν ολοι απο την αρχη...Τωρα εκτος οτι περναω παρα πολυ δυσκολες ωρες και μερες λογο που χασαμε το μωρο μας ειμαι αντιμετωπη με ολους και με αυτους που ξερουν οτι δεν υπαρχει πια μωρο αλλα και με αυτους που δεν το γνωριζουν και παιρνουν τηλεφωνο η ερχονται στο μαγαζι μου και το πρωτο πραγμα που μου λενε ειναι τι κανεις μανουλα το μωρακι σου πως ειναι αντε θα μεγαλωσει η κοιλιτσα και ακομη χειροτερα υπαρχουν καποιοι που εμαθαν τωρα οτι ειμαι εγκυος και μας λενε συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη....Φανταζεστε την ψυχολογια μου αυτη τη στιγμη???Λοιπον ειναι καλυτερα να μην το ηξερε κανεις και αν μου ξαναστειλει ο θεος μωρακι θα το ξερουν ελαχιστοι.....

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κοριτσια..Εγω ημουν εγκυος πριν 2 εβδομαδες αλλα σταματησε η καρδουλα του οταν μπηκαμε στη 13η εβδομαδα....Οταν μαθαμε οτι ημουν εγκυος απο την τοση χαρα που ειχαμε δεν μπορουσαμε να το κρυψουμε και ετσι το εμαθαν ολοι απο την αρχη...Τωρα εκτος οτι περναω παρα πολυ δυσκολες ωρες και μερες λογο που χασαμε το μωρο μας ειμαι αντιμετωπη με ολους και με αυτους που ξερουν οτι δεν υπαρχει πια μωρο αλλα και με αυτους που δεν το γνωριζουν και παιρνουν τηλεφωνο η ερχονται στο μαγαζι μου και το πρωτο πραγμα που μου λενε ειναι τι κανεις μανουλα το μωρακι σου πως ειναι αντε θα μεγαλωσει η κοιλιτσα και ακομη χειροτερα υπαρχουν καποιοι που εμαθαν τωρα οτι ειμαι εγκυος και μας λενε συγχαρητηρια για την εγκυμοσυνη....Φανταζεστε την ψυχολογια μου αυτη τη στιγμη???Λοιπον ειναι καλυτερα να μην το ηξερε κανεις και αν μου ξαναστειλει ο θεος μωρακι θα το ξερουν ελαχιστοι.....

ακριβώς... αν καείς στο χυλό, φυσάς και το γιαούρτι...

Link to comment
Share on other sites

εμείς το είπαμε στο 3ο μήνα.μόνο οι κοντινοί μας το γνώριζαν απο νωρίς-γονεις κ κολλητοί... αν κ οι περισσότεροι το είχαν καταλάβει επειδή ήμουν με εμετούς κλπ...ε πόσο να λέω οτι ήμουν άρρωστη, απο ενα σημείο κ μετά το ψιλιάστηκαν, ειδικά στη δουλεια που έλλειπα συχνά...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμεις το ειπαμε μετα ακριβως την αυχενικη παρολο που μαλωνα με τον αντρα μου και με επρηξε να το πουμε πιο νωρις ειδικα στον αδερφο του.Το θυμαμαι και τρελαινομαι.Ηθελα να ηρεμησω οτι ολα ειναι καλα και μετα αλλα κατανοηση μηδεν.Αν ηταν στο χερι μου δεν θα το ελεγα σε κανεναν.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ασε που ειδικα στην πρωτη εγκυμοσυνη οσο πιο αργα το λες τοσο καλυτερο για σενα...γιατι απο τη στιγμη που θα το πεις ολοι οι ξερολες σχετικοι και ασχετοι αρχιζουν να σου λενε το κοντο τους και το μακρυ τους.

 

 

Συμφωνω και επαυξανω!!! Ειδικα στην πρωτη εγκυμοσυνη ειναι πολυ ευκολο να σε αγχωσουν οι ασχετοι,που λενε διαφορα!Πρεπει η εγκυμονουσα να βαζει ωτοασπιδες οταν μιλανε οι αλλοι.Μερικες φορες ακομα και οι δικοι σου ανθρωπου,εν αγνοια σου μπορει να σε αγχωσουν.Δε θα ξεχασω ποτε κατι γνωστες που το πρωτο που με ρωτησαν ηταν "κρεμα για τις ραγαδες βαζεις?πρεπει να βαλεις ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Θα κανεις ραγαδες!" Ε και,εγω θελω να κανω!!!

 

 

Εγω οταν εμεινα εγκυος το εμαθε ο αντρας μου,η αδερφη μου,η κολλητη μου και οι γονεις μας. Στους υπολοιπους μετα την αυχενικη διαφανεια. Οχι τοσο για το κακο ματι(αυτα τα ελεγε οι μελλουσες γιαγιαδες),οσο για το γεγονος οτι δεν ενιωθα εγω ανετα. Και να σας πω το μετανιωσα που το ειπα και στους γονεις γιατι με ρωτουσαν συνεχεια "τι κανεις?,πως αισθανεσαι?να προσεχεις?" Και το αυτο που με εκανε να το μετανιωσω περισσοτερο ειναι που η πεθερα μου(προφανως απο τη χαρα της) το ειχε ανακοινωση πριν το ανακοινωσουμε εμεις και σε αλλους συγγενεις!!!

 

Απλα στην πρωτη εγκυμοσυνη ειναι μεγαλη η χαρα και θελεις να το μοιραστεις.Καλη εγκυμοσυνη να εχουν ολες οι μελλουσες μανουλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμεις το ειπαμε αμεσως στους γονεις κ τα αδερφια μας.Μολις ακουσαμε καρδουλα το ειπαμε κ σε κολλητους φιλους που αγαπαμε κ μας αγαπουν.Αρκετοι θα το μαθουν μετα την αυχενικη.Υπαρχουν κ κανα δυο που αποκλειεται να το μαθουν απο μας , εκτος κ αν με δουν στο δρομο με την κοιλια στο στομα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το έμαθαν αμέσως όλοι....κι όταν λέω όλοι εννοώ ΟΛΟΙ!

εγω το ανακάλυψα 5 1/2 εβδ....δυστυχώς ακριβώς μια εβδομάδα μετά πέθανε ο πατέρας μου..οπότε κι επειδή είχαν πέσει όλοι οι συγγενείς και τ'αδέρφια μου πάνω μου ε...μαθεύτηκε...

ελπίζω μόνο να μην με πιάσει κι εμένα το "κακό μάτι'" κι η γλωσσοφαγιά μερικών.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

το έμαθαν αμέσως όλοι....κι όταν λέω όλοι εννοώ ΟΛΟΙ!

εγω το ανακάλυψα 5 1/2 εβδ....δυστυχώς ακριβώς μια εβδομάδα μετά πέθανε ο πατέρας μου..οπότε κι επειδή είχαν πέσει όλοι οι συγγενείς και τ'αδέρφια μου πάνω μου ε...μαθεύτηκε...

ελπίζω μόνο να μην με πιάσει κι εμένα το "κακό μάτι'" κι η γλωσσοφαγιά μερικών.

 

Συλλυπητήρια riniw μου πρέπει να ήταν πολύ δύσκολο!!

Κουράγιο τώρα και δύναμη για να έρθει με το καλό το μωράκι σου!!

 

Εμείς το ανακοινώσαμε στην 5-6 εβδομάδα δεν θυμάμαι ακριβώς. Με τον άντρα μου το ξέραμε ήδη μια εβδομάδα αλλά επειδή έλειπε σε επαγγελματικό ταξίδι περίμενα να έρθει και να πάμε μαζί στο γιατρό. Την ίδια μέρα που το επιβεβαίωσε ο γιατρός το είπαμε σε αδέρφια και γονείς και μέχρι το βράδυ μαθεύτηκε γενικότερα!! Από το απόγευμα είχαν αρχίσει να με παίρνουν τηλέφωνο για να μου ευχηθούν!!

Αν και εγώ ήμουν λιγάκι επιφυλακτική και ήθελα να περιμένουμε ακόμη λίγες εβδομάδες για να το ανακοινώσουμε και στους υπόλοιπους (εκτός από τους γονείς μας δηλαδή) ο άντρας μου επέμενε και με έπεισε!! Είδα και τους γονείς μου που δεν κρατιόταν με τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Εμαθα επισημα οτι ειμαι εγκυος, με χοριακη και υπερηχο τη Δευτερα 26/3, το ήξερα ομως απο το Σαββατο που εκανα τεστ του φαρμακειου. Λοιπον, Δευτερα απογευμα το ειπα στην αδερφη μου, χτες το πρωι ο άντρας μου το ειπε στον αδερφο του και σε 2 φιλους που βλεπουμε καθε μερα. Στους γονεις μου δεν το εχω πει ακομα, ηθελα να ακουσω πρωτα καρδουλα σε 2 βδομαδες για να σιγουρευτω οτι όλα ειναι καλα. Η πρωτη μου εγκυμοσυνη ειχε καταληξει σε αποβολη και ειχε τυχει Δευτερα να το πω, Τεταρτη να αποβαλω, και θελω αυτη τη φορα να μην τους παρω τη χαρα πισω. Ο άντρας μου με τρωει να το πω και ειναι τυπος που δεν κρατιεται, το Σαββατο που θα παει στη μανα του ειμαι σιγουρη οτι θα το πει και δεν θελω να γινει καμμια στραβη και οι δικοι μου να το μαθουν απο την πεθερα μου!Αρα ισως την Παρασκευη μετα τη 2η χορακη, αν ειναι καλη, το ανακοινωσω και στους γονεις μου!

Link to comment
Share on other sites

Συλλυπητήρια riniw μου πρέπει να ήταν πολύ δύσκολο!!

Κουράγιο τώρα και δύναμη για να έρθει με το καλό το μωράκι σου!!

 

Εμείς το ανακοινώσαμε στην 5-6 εβδομάδα δεν θυμάμαι ακριβώς. Με τον άντρα μου το ξέραμε ήδη μια εβδομάδα αλλά επειδή έλειπε σε επαγγελματικό ταξίδι περίμενα να έρθει και να πάμε μαζί στο γιατρό. Την ίδια μέρα που το επιβεβαίωσε ο γιατρός το είπαμε σε αδέρφια και γονείς και μέχρι το βράδυ μαθεύτηκε γενικότερα!! Από το απόγευμα είχαν αρχίσει να με παίρνουν τηλέφωνο για να μου ευχηθούν!!

Αν και εγώ ήμουν λιγάκι επιφυλακτική και ήθελα να περιμένουμε ακόμη λίγες εβδομάδες για να το ανακοινώσουμε και στους υπόλοιπους (εκτός από τους γονείς μας δηλαδή) ο άντρας μου επέμενε και με έπεισε!! Είδα και τους γονείς μου που δεν κρατιόταν με τίποτα...

 

 

να είσαι καλά...

κι εγω ήθελα να περιμένω να το ανακοινώσω στους πιο έξω λίγο αργότερα αλλα τελοσπάντων...αφού είναι όλα καλά με το μωρό χαλάλι...

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ λόγω πολλών παλλίνδρομων στην πρώτη χοριακή δεν το είχα πει ούτε στον άντρα μου. Επειδή βγήκε χαμηλή δεν του το είπα ούτε στην δεύτερη αλλά στην τρίτη. Σε φίλους δεν το έχουμε πει ακόμα αλλά στην δουλειά μου το ξέρουν γιατί φαίνεται. Διαβάζω κοπέλες που είναι στην 12η και δεν το έχουν πει ακόμα....εμένα η κοιλιά μου κάνει μπαμ και είμαι στην 10η εβδομάδα (εννοείτε και τα ρούχα μου δεν μου κάνουν).

Link to comment
Share on other sites

εμενα το ξερουν οι γονεις, τα αδερφια και 3-4 καλοι φιλοι......την κυριακη βαπτιζουμε το μπεμπη μας....οι υπολοιποι θα το μαθουν εκει(ειναι και η κοιλιτσα λιγο μεγαλη!!!)

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, εγω παλι το ειπα αμεσως με το που ακουσαμε την καρδουλα και τις 2 φορες. δεν το εκανα και βουκινο να το λεω οπου σταθω και οπου βρεθω αλλα σιγα σιγα μαθευτικε, πιστευω πως αν ειναι να γινει το κακο θα γινει, γνωστη μου το ειπε μετα τις 16 βδομαδες και μακρια απο ολες μας το γεννησε νεκρο.και εγω ειμαι προληπτικη αλλα μετα απο αυτο τα βλεπω λιγο αντιστρωφα τα πραγματα. καλη τελειωμινη εγυμοσυνη να εχουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια θυμαμαι οτι το ανακοινωσαμε πρωτα στις μαμαδες μας,μετα στα αδελφια μας και επειτα στους μπαμπαδες μας...Ε,μετα σε καλους φιλους:rolleyes:Αν μενεις σε επαρχιακη πολη δεν μενει ευκολα κρυφο..εγω μαλιστα επειδη εφυγα με αδεια απο την δουλεια λογω προβληματων σχετικα γρηγορα μαθευτηκε στους εκπαιδευτικους κυκλους.

Παντως ολοι πλεον το ειχαν μαθει στην γιορτη μου,ειχαμε αποφασισει οτι οπως θα με επαιρναν για χρονια πολλα θα τους το λεγαμε..

Πρεπει να ημουν περιπου 12 εβδομαδων και ειχα κανει αυχενικη διαφανεια..

Νομιζω οτι τοτε ειναι καλο να το παραδεχεσαι πλεον ξεκαθαρα..

εγω ομως δεν εχω θεματα ουτε με το τι θα πουνε οι αλλοι,ουτε με τις συμβουλες,ουτε με το κακο ματι...χωρις να σημαινει οτι ενοχλουμαι αν εχουν οι υπολοιποι και δεν το λενε νωρις.Δικαιωμα του καθενος να διαχειριστει οπως θελει την ζωη του...

(Παντως...χμμμ...να πω και μια αληθεια...εχω μια θεια απο την μερια του αντρα μου...που αν μπορουσα δεν θα ηθελα να το μαθει ποτε...διοτι τα δικα της τα κρατα ολα κρυμμενα αλλα των αλλωνων κανει κρα να τα μαθει...:rolleyes:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αμεσως το ειπαμε στους γονεις μας και στη 13 βρομαδα στις γιαγιαδες και παππουδες μας. απο εκει και περα κανεις δε το ξερει. α!προσφατα και μια θεια μου μονο, γιατι οταν πηγαμε πρωτομαγια και τη πηραμε με ταμαξι: 1)στη καθε λακκουβα του δρομου κρατουσα τη κοιλια μου που τρανταζοταν 2)απορρησε πως και καναμε πραδοσιακη πρωτομαγια με γονεις αντι για νταπα-ντουπα με φιλους.

βεβαια δε το αρνιωμαστε πλεον αν μας ρωτησει καποιος αν η ματια του πεσει στη κοιλια μου,αλλα κανεις δε μας εχει ρωτησει. ισως γιατι φοραω ανετες φορμες και δε διαγραφει η σιλουετα αν δε πιασω τη κοιλια και φανει αυτο το ελαφρυ "βουναλακι".

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν ένιωθα καλά να το λέω, αν μπορούσα να το κρύψω θα το έκρυβα μέχρι το τέλος. Στο πρώτο παιδί σκεφτόμουν τι χάλια θα ήταν αν είχα καμιά αποβολή στην αρχή που είναι και συχνές και μετά με κοιτούσαν όλοι με οίκτο. Το είπα στον 5ο που πλέον έπρεπε να ενημερωθούν και στην δουλειά ότι θα έφευγα κάποια στιγμή. Στο δεύτερο δεν ήθελα καθόλου να το πω γιατί ήταν πολύ κοντά στην πρώτη εγκυμοσύνη και ένιωθα άσχημα να σκέφτονται όλοι 'αυτή ακόμα δεν γέννησε πάλι έγκυος είναι'.

Πάντως η άποψη μου ( τώρα που το κοιτάω το όλο θέμα από απόσταση) είναι ότι επειδή εγώ δεν ένιωθα καθόλου καλά με τον εαυτό μου που ήμουν έγκυος δεν ήθελα και να το μοιραστώ. Άρα με βάση αυτό θα έλεγα αν κάποια κοπέλα νιώθει ευτυχισμένη να το πει σε όλο τον κόσμο και από την πρώτη μέρα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...