Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΙΚΑ- ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ 50% ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Recommended Posts

Από την εγκύκλιο ....

Για τον τρόπο καταχώρισης στην Α.Π.Δ. από 1/4/2010 και εφεξής και τη διαχείριση στο πλαίσιο του Ο.Π.Σ./Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. των περιπτώσεων που αφορούν στο ανωτέρω χρονικό διάστημα θα ακολουθήσουν οδηγίες με νεώτερη εγκύκλιό μας.

Νεώτερη εγκύκλιο δεν έχουν στείλει και οι λογιστές δεν μπορούν να καταβάλουν μειωμένες τις εισφορές γιατί στην ΑΠΔ θα φαίνεται λάθος το ποσό αφού θα το περάσουν με τον κανονικό κωδικό και όχι με τον κωδικό που ενδεχομένως έδινε το ΙΚΑ προκειμένου να φαίνεται οτι οι εισφορές αυτές αφορούν γυναίκα που έχει γεννήσει και είναι μειωμένες.

Έχει δοκιμάσει καμια μανούλα να καταβαλει μειωμένες εισφορές και αν ναι, υπάρχει η δυνατότητα να μάθουμε πώς το καταχώρησαν οι λογιστές στην ΑΠΔ?

1zcHp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 233
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ρε κοριτσια εχω παθει κατάθλιψη, βλεπω κατι μισθους-μικτούς βέβαια- 1700-1800-2000 και εχω πάθει κατάθλιψη εγω με τα ουτε 1100 μικτα μου. και οσο για το μειωμένο που δικαιούμε ούτε λόγος. η μόνη διαφορά είναι οτι πριν δούλευα απο 9 ωρες και πάνω την ημέρα ενω τώρα 8 και πάνω...(εννοειται χωρις υπερωριες) κοροιδίααααααααα. τεσπα μην βγω εκτος θέματος. εκανα και γω τα χαρτια μου και περιμένω...100-200 οσα κ αν ειναι δεν τους τα χαρίζω!

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα'

σημερα πηρα τηλ. το ικα να δω τι εχει γινει με τα χαρτια μου. μου ειπε ο υπευθυνος πως ειναι για υπογραφη στη προισταμενη και να παρω παλι αυριο να μου πει αν μπορω να παω να τα παρω. Τελικα μετα απο 2 ωρες με πηρε ο ιδιος τηλ. και μου ειπε πως ειναι ολα ετοιμα να παω αυριο και να εχω μαζι μου ταυτοτητα και το αφμ μου..ΑΥΤΑ!!!!! δε προλαβε να περασει καν μηνας (27 μερες )!!!:):):)

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.....ήρθε ο ταχυδρομος με γραμματακι!

Ειναι η σελιδα της κοινοποίησης προς σε μενα οτι το Ικα της περιοχής που κατοικω εχει στειλει το φακελο μου με την αιτηση μου στο Ικα του εργοδότη μου. Την αιτηση την εκανα στις 9/07 στο ικα της περιοχης μου αυτοι το διαβίβασαν απο οσο βλεπω στην ημερομηνια της κοινοποίησης στις 20/07......

Τωρα τι κανω? Παω στο Ικα του εργοδοτη μου να πληρωθω??

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

@καλαμαρακι...

κοιτα, αναλογα με τη δουλεια που εχουν στο ικα του εργοδοτη παει και ο χρονος αναμονησς σου... δηλ. εμενα οταν πηγα μου ειπαν "εχουμε δουλεια αυτο το καιρο, θα σε ενημερωσουμε σε ενα μηνα".

Αν τωρα την αιτηση σου την παραλαβανε 20/7 πηγαινε καλυτερα κατα το σεπτεμβρη, μιας και ειναι και ο αυγουστος στη μεση οπου τιποτα δε λειτουργει σωστα

 

Παρε καλυτερα ενα τηλεφωνο μη τρεχεις μεσα στη ζεστη!!!!!!

Επεξεργάστηκαν by v & a
ΠΡΟΣΘΗΚΗ
d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

@καλαμαρακι...

κοιτα, αναλογα με τη δουλεια που εχουν στο ικα του εργοδοτη παει και ο χρονος. δηλ. εμενα οταν πηγα μου ειπαν "θα σε ενημερωσουμε σε ενα μηνα". αν τωρα την αιτηση σου την παραλαβανε 20/7 πηγαινε καλυτερα κατα το σεπτεμβρη, μιας και ειναι και ο αυγουστος στη μεση οπου τιποτα δε λειτουργει σωστα

 

Και εγω ετσι σκέφτηκα v & a να παρω μετα το 15αυγουστο τηλεφωνο και αν δεν βγάλω ακρη να παω μια βολτα...ειναι και στο κεντρο παναθεμα το το ικα αυτο...

 

Να πας μια βόλτα γιατί μόνο από κοντά βγάζεις άκρη...

 

Φιλεναδιτσαααααααααααααααααα μουυυυυυυυυυ

χε χε (ασχετο οφ τοπικ) ετοιμασα το παντεσπανι μου βγηκε τελειο και το εκοψα στα τρια χαχαχαχα τριπατο μπες φεις να το δεις αν μπορεις! Τωρα ετοιμασα και το σιροπι μου!! Περιμενω να κρυώσει καλα η κρεμα γάλακτος και ξεκιναω...χο χοχοχο

 

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ετσι σκέφτηκα v & a να παρω μετα το 15αυγουστο τηλεφωνο και αν δεν βγάλω ακρη να παω μια βολτα...ειναι και στο κεντρο παναθεμα το το ικα αυτο...

 

 

 

Φιλεναδιτσαααααααααααααααααα μουυυυυυυυυυ

χε χε (ασχετο οφ τοπικ) ετοιμασα το παντεσπανι μου βγηκε τελειο και το εκοψα στα τρια χαχαχαχα τριπατο μπες φεις να το δεις αν μπορεις! Τωρα ετοιμασα και το σιροπι μου!! Περιμενω να κρυώσει καλα η κρεμα γάλακτος και ξεκιναω...χο χοχοχο

 

- το απόγευμα face...τώρα δεν μπορώ...

 

ματσ - sorry koritsia gia ton xoro

1gGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έκανα αίτηση τέλος Φεβρουαρίου και ακόμα τίποτα και όσες φορές πήγα μέχρι σήμερα μου λένε ότι εχουν πολύ δουλειά και δεν έχουν προλάβει. Φυσικά όταν είναι να πληρωσουμε εμείς τα βγάζουν αμέσως αλλά όταν είναι να δώσουν αυτοί όποτε και αν .:evil::evil::evil::evil:......... Πείτε μου τι μπορώ να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω τα κετεθεσα πριν 3 εβδομαδες και πηρα τηλεφωνο στις 2 εβδομαδες και μου λειε¨αν δεν ερθεις απο εδω να στα φτιαξω αμεσως σε 10 λεπτα ουτε ξερω ποτε θα τα πληρωθεις¨παω λοιπον απο εκει την επομενη και ειχαν χασει τα χαρτια μου!!!!! 2 μερες τα εψαχναν κα τελικα την τριτη που πηρα να δω αν πρεπει να καταθεσω αλλα μου λεει τα βρηκα και ελα. πηγε με εξουσιοδοτηση ο αντρας μου και σημερα θα υπογραφουν για να τα πληρωθω....μου ειπε να τον παρω το μεσημερι και αυριο να παω για πληρωμη!!!!!! λετε ως αυριο να τα ξαναχασουν???????

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ έκανα αίτηση τέλος Φεβρουαρίου και ακόμα τίποτα και όσες φορές πήγα μέχρι σήμερα μου λένε ότι εχουν πολύ δουλειά και δεν έχουν προλάβει. Φυσικά όταν είναι να πληρωσουμε εμείς τα βγάζουν αμέσως αλλά όταν είναι να δώσουν αυτοί όποτε και αν .:evil::evil::evil::evil:......... Πείτε μου τι μπορώ να κάνω ?

 

Κι εγω αρχες Μαρτιου εκανα αιτηση και τιποτα ακομη. Ουτε φωνη ουτε ακροαση. Παιρνω και τηλ και δεν το σηκωνει κανεις. Θα παω κι απο κει μπας και βγαλω ακρη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα κάνει την αίτηση 26/4/2010 στο ΙΚΑ το δικό μου και όχι του εργοδότη. Επειδή δεν είχα ακόμα καμία ενημέρωση πήρα σήμερα το πρωι το τηλέφωνο και με τα πολλά το σήκωσε ο προίστάμενος του τμήματος εσόδων και μου ζήτησε ξανά τα στοιχεία (όνομα και αρ. πρωτ.) γιατί τώρα τα βγάζουν και να ξαναπάρω κατά τις 15 Αυγούστου (καλό Σεπτέμβρη λέω εγώ. Του είπα ότι είναι από τον Απρίλιο και μου είπε ότι έχει και πιο παλιά.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΙΣΩΣ να σε καθυστερει επειδη δεν εχεις παει στο σωστο ικα. Η ΑΙΤΗΣΗ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΤΟΥ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.Μου το τονισαν αυτο απο την αρχη, ηταν το μονο και το πρωτο που μου τονισαν τοσο πολυ. Μπορει γιαυτο να αργει το δικο σου, αν ειδανε πως ειναι σε λαθος ικα η αιτηση, να το στελνουν ενδουπηρεσιακα...

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Το ήξερα ότι η κατάθεση πρέπει κανονικά να είναι στο ΙΚΑ του εργοδότη και ότι θα στείλει το δικό μου υπηρεσιακώς αλλά τρεις μήνες ? Δεν γινόταν να τα καταθέσω στο ΙΚΑ του εργοδότη γιατί πέφτει μακριά και έπρεπε να πάω σε ώρα εργασίας.

20iyp2.png mI5Hp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

εχθες πήγα απο το ΙΚΑ είχα κάνει τα χαρτιά μου τέλη Μαϊου και πήγα στο ίδιο γραφείο (ΙΚΑ ΠΥΛΗΣ ΑΞΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ) εκει λοιπον εψαξαν κ βρήκαν πως η απόφαση μου εχει βγει. οι λόγοι που δεν την παρέλαβα αγνωστοι. η τυπισα ισυρίζεται πως την εστειλαν... μου βγαλε λοιπον την απόφαση και πήγα στο ταμείο για να πάρω το απίστευτο ποσο των 133? :))) οποτε μην βασιζεστε σ αυτους. πατε στο τμημα που καταθεσατε και ρωτηστε

M6bap3.png

 

cik1p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Επιτελους τα πηραμε τα λεφτα. 234? ζεστα και μετρητα. Βεβαια ουτε με πηραν τηλεφωνο να με ενημερωσουν οτι βγηκαν, περασα εγω απο κει και μου ειπαν οτι μου εχουν στειλει την αποφαση ταχυδρομικως και μ αυτη θα κανω την εισπραξη. Ετσι κι εγινε!!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη κορίτσια να ρωτήσω κατι....εμενα που ηρθε μονο το χαρτάκι που λεει οτι εχει απλα αποσταλλει στο ικα του εργοδότη μου απο τις 22/7.........να μη ελπίζω?

θα πρεπει να περιμένω εγκριτική αποφαση στο σπιτι???

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Εγω ακομη περιμενω.... :twisted:.

Εκανα την αιτηση στις 15/04, ειπα να τους "ενοχλησω" τον Αυγουστο, αφου μεσολαβησαν πέριπου 4 μηνες, αλλα η υπαλληλος που το διαχειριζεται ηταν σε αδεια.

Στο τηλεφωνο δεν μπορω, με τιποτα ομως, να την βρω.

Χθες καταφερε να περασει ο συζυγος απο εκει και του ειπε οτι οι αιτησεις του Απριλιου, ακομη δεν εχουν μελετηθει.

Και ολα αυτα στο ΙΚΑ Ν.Ιωνιας θεσ/νικης.

ΑΘΑΝΑΤΟ Ελληνικο Δημοσιο...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα κι εγώ τα χρήματα από το ΙΚΑ, μετά από 4 μήνες και πολλά τηλεφωνήματα, αλλά δεν είναι το 3.34% του μεικτού μισθού, είναι πολύ λιγότερα. Δεν ξέρω γιατί και φυσικά δε μου εξήγησαν. Μήπως γνωρίζει κανείς επί ποιού μισθού υπολογίζεται αυτό το 3.34%? Αποδοχές Α.Α.Π. ή κάτι τέτοιο το είπαν...

(Απαράδεκτη αντιμετώπιση πάντως, απλά δεν τους ενδιαφέρει να εξυπηρετήσουν)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στο Δημόσιο και έχω ΤΣΜΕΔΕ. Ξέρει καμία κοπέλα πως πρέπει να κινηθώ για να πάρω τα χρήματα? Μου είπαν ότι πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να τα ζητήσω πίσω γιατί έχει περάσει καιρός και δεν μπορώ να το κάνω από την υπηρεσία μου. Στα δίνουν πίσω ή θα κάνω την αίτηση και δεν θα τα πάρω ποτέ?? (αντίστοιχα είχα κάνει αίτηση το 2007 για κάποια ασφάλιστρα που μου είχαν κρατήσει διπλά, και ακομη δεν τα έχω πάρει--(δεν τα έχω κινηγήσει κιόλας γιατί με τόσα τρεχάματα τα είχα ξεχάσει!!!

Τωρα το πήρα απόφαση θα πάω και για τις δυο υποθέσεις, απλά αν ξέριε κάποια να μου πει την διαδικασία για το ΤΣΜΕΔΕ και αν έχω ελπίδα...!!??

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κατέθεσα 29/07/2010 και πήρα τηλ. σήμερα στο ΙΚΑ ΠΑΤΗΣΙΩΝ :evil: και μου είπε ο υπεύθυνος:

''σιγά ρε κορίτσια πως κάνετε έτσι ;(πιθανόν τον ζαλίσανε στα τηλέφωνα) από αυτά τα λέφτά κρέμεστε; 250-300 ? είναι στην κάθε μία και θα τα πάρετε έως τέλος του χρόνου!'':shock: τους ήρθε η διευκρυνιστική εγκύκλιος τον Ιούλιο και ακόμα κοιτάνε τις αιτήσεις του Απριλίου!:shock:

 

Ρε κορίτσια πολλά μου φάνηκαν. Μπορεί να μου πεί κάποια μανούλα για πόσους μήνες δικαιούμαι χρήματα;

31/01/08-28/05/2008 : άδεια εγκυμοσύνης

 

29/05/08-24/09/2008 : ισόχρονη άδεια

 

24/09/08-10/10/2008 : κανονική άδεια

 

11/10/08-10/04/2009 : 6μηνη άδεια ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ Πύλης Αξιού, γιατί είχα κάνει αίτηση απ' τον Απρίλιο.

 

Κι έμαθα τα χαρμόσυνα.

Η απόφαση για να πάρω τα χρήματα (λίγα, γιατί έχω πάρει και 6μηνο) έχει βγει, αλλά δεν μπορώ να τα πάρω, γιατί η εταιρία μου (ακόμα στην ίδια δουλεύω) χρωστάει οφειλές στο ΙΚΑ.

Μάλιστα οφειλές μεταγενέστερες απ' αυτές για τις οποίες εγώ ζητάω επιστροφή.

 

Τι να πεις; Πάντα, για τα πάντα, εμείς οι μισθωτοί την πληρώνουμε τη νύφη. :(

 

Nα δούμε ΠΟΤΕ θα εξοφλήσουν τώρα το ΙΚΑ.

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ τα χαρτιά μου τα κατέθεσα το Μάρτιο κι ακόμα περιμένω. Μου ήρθε το Μάιο κοινοποίηση ότι ο φάκελος πήγε στο ΙΚΑ του εργοδότη μου (έκανε 2 μήνες για να πάει από το ΙΚΑ πλ. Συντάγματος στο ΙΚΑ Καλλιθέας !!!!!!!!!!!!!!!!) και έκτοτε τίποτα... Απλώς είμαστε άτυχες νομίζω, ειδικά εδώ στην Αθήνα, γιαί σε χαλεπούς καιρους ζητάμε πίσω λεφτά από το Δημόσιο....

βετα:lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...