Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

την χαστουκισα!!!


Recommended Posts

Pantana μου, νόμιζα οτι είχες καταλάβει

οτι αυτά που σου ζητάει η κόρη σου ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΛΟΓΑ και ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ!

 

Μας "έστειλες πίσω" με τις παραπάνω απαντήσεις σου

που δείχνουν οτι δεν παραδέχεσαι οτι ήσουν λάθος

(όχι μόνο στο να την χαστουκίσεις -είπαμε να το προσπεράσουμε αυτό)

 

αλλά στον τρόπο σκέψης σου

 

και δείχνεις να ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ στο οτι

ΟΙ "ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ" ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΣΟΥ (ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΟΥ) ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΕΣ !

 

Με στεναχώρησες.....

εκεί που έλεγα οτι είχαμε βρεί τις λύσεις!...:(

 

 

ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΣΕ ΣΤΕΝΑΧΩΡΗΣΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟ.

ΝΑ ΜΗ ΛΕΜΕ ΟΜΩΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΝΟΗΜΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,Ε?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΝΟΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΕΣ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. ΑΠΛΑ ΛΕΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΗΣ ΛΕΜΕ, ΠΑΡΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ, ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΩ ΕΓΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΧΑΟΣ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 301
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΑ ΔΕΝ ΕΠΙΜΕΝΩ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ. ΡΕΠΑΙΔΙΑ!! ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΙΛΑΩ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΟΠΩς ΕΙΠΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΚΡΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ. ΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΤΟ ΤΗΛ. ΚΑΙ Η ΜΙΚΡΗ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ ΕΝΤΑΣΗ.

Ο ΜΟΝΟς ΧΩΡΟς ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ. ΑΥΤΟ ΛΕΩ..

 

Ελα βρε pantana μου!!

Εσυ εαν δεν γουστάρεις να κάτσεις κάπου πρέπει να κάτσεις με το ζόρι γιατί στο λέει κάποιος άλλος?

Πρέπει να πάει στο δωμάτιό της γιατί εκείνη τη στιγμή έτσι γουστάρεις εσύ?

 

Εγω νιώθω οτι δεν την ΣΕΒΕΣΑΙ σαν προσωπικότητα!

 

Τι θέλεις να είναι πιά?

 

Ενα άβουλο πλάσμα....και να την έχεις σήκω-κάτσε-σκάσε-μίλα??

 

 

ΝΑ ΜΗ ΛΕΜΕ ΟΜΩΣ ΛΕΞΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΟ ΝΟΗΜΑ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΤΙ,Ε?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΝΟΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΜΕΝΩ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΚΕΣ. ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ. ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΧΘΗΚΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΛΑΘΟΣ. ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...

 

Μην παίζουμε με τις λέξεις......

δεν το είπες έτσι, όμως το εννοείς με την αντίδρασή σου......

Link to comment
Share on other sites

ΔΥΣΤΥΧΩΣ έτσι είναι τα πράγματα όσο και να σε σταναχωρούν!

 

Όσοι γονείς χτυπάνε τα παιδιά τους

το κάνουν απο δική τους αδυναμία να επιβληθούν με κάποιον άλλο τρόπο,

και βρίσκουν εως τον μοναδικό τρόπο την βία (χαστούκι)

 

γιατι αυτό "ΤΟΥΣ ΠΑΙΡΝΕΙ"

γιατί ξέρουν οτι έχουν να κάνουν με ένα αδύναμο πλασματάκι που θα μείνει άφωνο!!

(εγώ τους λέω θρασύδειλους....)

 

Αν μπορούσε το παιδί να "επιστρέψει" τα χαστούκια....

κανένας γονιός δεν θα τόλμαγε να σηκώσει ξανά το χέρι του!!

 

Γιαυτό σου λεει η Μαρία Στυλιανάκη οτι εκμεταλλεύτηκες την αδυναμία της!

 

Τωρα εγώ δεν ξανάρχισα να σε μαλώνω.......

απλά σου απαντάω σε αυτό που είπες πριν!

 

ΕΓΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΑΠΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΣΩΣΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΩ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΔΩ ΣΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΟΥΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΣΤΑ "ΜΑΛΩΜΑΤΑ" ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΑ ΔΕΧΟΜΑΙ... ΑΛΛΟΙΜΟΝΟ..ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΟΥΣΙΟ.

ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΤΙ ΩΡΑΙΕΣ ΙΔΕΕΣ ΠΟΥ ΗΛΘΑΝ ΜΕΣΩ ΦΙΛΩΝ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΤ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΣΩ.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΑ ΕΞΗΣ:

ΘΑ ΦΡΟΝΤΙΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΩΡΑΡΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΣΥΜΦΩΡΙΣΤΩ. ΘΑ ΔΩ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΕΠΟΧΗ. ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑ ΔΥΝΑΤΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΕΙ Κ Ο ΣΥΖΗΓΟΣ. ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.

ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΑΠΙΧΗΣΗ ΤΟ ΘΕΜΑ, ΠΟΛΛΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΜΑΘΑΝΕ!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταρχας ηρεμησε και σταματησε να φωναζεις ....

ειναι παραλογο να ζητας απο ενα παιδι να κανει υσηχια ή να παει να παιξει στο δωματιο του

το συνθησες ερωτημα που μου κανουν είναι ...μα θελω να μιλήσω να μιλησω στο τηλεφωνο καιουρλιαζει τι να κανω ...?

λεω να παρεις μια βαθεια ανασα ... και να πεις στο παιδι σου με χαμόγελο η μαμα μιλάει αυτο σδε συμαινει οτι δεν σε αγαπαει ....σε ευχαριστω που θα κανεις υσηχια για να τελειωσω το τηλεφωνημα και να ερθω να μιλησουμε και να παιξουμε ....

ειναι παραλογο να πεις στο παιδι :

πηγαινε στο δωματιο σου ...

ΔΝΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ .... ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΣ

αυτο θελει τη μαμα του και ο ηληθιος που τηνα πασχολει στο τηλειναι ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ....

το καταλαβαινεις αυτο ?

ΕΠΊΣΗς ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ : μα ντρεπομαι να κλεισω το τηλ ή να πω στους αλλους μισο λεπτο περημενετε .

και απαντω : ΝΑ ΝΤΡΑΠΟΥΝ ΑΥΤΟΙ κι οχι εσυ που εισαι εργαζόμενη μητερα , να ντραπουν ανα δεν εχουν κατανοηση - νόηση να καταλαβουν οτι ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΝΑΓΚΕΣ....

 

ακου κατι οι φίλοι μου με λενε τρελη και βουδα ... ειμαι θεοκουρασμενη και η μικρη παιζει στο ζβερκο μου ....γιατι χαρηκε που ειδε τη μαμα της ...

θα ήταν Π Α ΡΑ Λ Ο Γ Ο να της πω μην το κανεις αυτο

θα ηταν λογικό όμως να της δωσω ΛΥΣΗ

εναλακτικη

εφικτη που με συμπεριλαμβάνει κι εμενα μαζι και να είναι κατι που το αντεχω

 

εχω μετατρεψει το σουπερ σε παρτι

την λαικη σε εκρδομη

τις δημόσιες υπερησίες σε παιχνίδι role playing (το απιζει μπιζνες γουμαν δικηγορος που παει να δικηγορεψει )

και τις δουλειες του σπιτιου σε συνεργασία ...παιχνίδι

δεν τα εκανα απο την μια μερα στην αλλη

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΜΑΡΙΑ

ΕΙΝΑΙ Π Α ΡΑ Λ Ο Γ Ο να ζητας απο ενα παιδι να σε κκαταλαβει ..... οτνα θα πεις η μαμα ειναι κουρασμενη

ΧΕΣΤΗΚΕ το παιδι αν εισαι κουρασμενη και δεν το νοιαζει οχι γιατι ειναι ενα παιδι ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ή γιατι ειναι ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ και δεν σεβεται αλλα γιατι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ! ! !

 

ΛΥΣΕΙς

ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

πες καυθε τριτη και κυριακη θα πηγαινουμε οπου θες εσυ

 

βαλε το παιδι να συμμετασχει (ξερω θελεις να τελειωσεις τις δουλειες σου νωρίς να ξεκουραστεις αλλα καου κατι )

αν το βαλεις στο απιχνιδι ...(βαλε μια καρεκλα στο νηπτηρα να σου σκουπίζει και καλα τα πιατα που πλενεις ...

βαλτην αν σου αναταψει το φαγητο και μιλα της και καλα παιζεταιι τις κουμπαρες

θα δεις οτι ΚΑΙ ΕΣΥ θα τελειωσεις τισ δουλειες σου και αυτο θα ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ !

 

ΕΧΩ ΧΙΛΙΕΣ ΛΥΣΕΙς ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ

αλλα ηρεμησε πρωτα ... και τα συζηταμε ενα ενα ....

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

Unfortunately, child abuse rates are statistically higher among single parent families than among their two-parent counterparts1. For the most part, this is attributed to increased stress, financial difficulties, and - for many single parents - the absence of a meaningful support system. Fortunately, though, you can minimize the impact of these risk factors by taking care of yourself and having a plan in place for how you're going to deal with emotions like anger and frustration. The next time you find yourself overwhelmed by intense emotions, try one of these strategies for calming down:

(google translate):

Δυστυχώς, τα ποσοστά παιδικής κακοποίησης είναι στατιστικώς υψηλότερη μεταξύ των μονογονεϊκών οικογενειών από ό, τι μεταξύ των δύο γονέων τους counterparts1. Για το μεγαλύτερο μέρος, αυτό οφείλεται στην αύξηση άγχος, οικονομικές δυσκολίες, και - για πολλούς μόνους γονείς - την απουσία ενός ουσιαστικού συστήματος στήριξης. Ευτυχώς, όμως, μπορείτε να ελαχιστοποιηθεί ο αντίκτυπος αυτών των παραγόντων κινδύνου με τη φροντίδα του εαυτού σας και με ένα σχέδιο σε ισχύ για το πώς πρόκειται να ασχοληθεί με τα συναισθήματα όπως το θυμό και απογοήτευση. Η επόμενη φορά που θα βρεθείτε να κατακλύζεται από έντονα συναισθήματα, δοκιμάστε μία από αυτές τις στρατηγικές για ηρεμήσει κάτω:

1. Take a walk.

(πήγαινε μια βόλτα )

 

 

Stop what you're doing and take a quick family walk. The combination of physical release, a change of scenery, and fresh air will help to clear your mind and give you time to put your frustrations back into perspective.

 

2. Take a deep breath.

(πάρε μια βαθυά ανασα)

 

Breathe in as deeply as you can, very slowly. Do this several times until you feel yourself beginning to calm down.

3. Leave the room.

(φύγε απ το δωμάτιο)

 

Separate yourself from your children for a few minutes. If your child is an infant, place him or her in the crib and walk away until you can feel yourself calming down. Your child may be crying, and that's okay. He or she will be safer in the crib than in your arms during those moments when you feel intensely frustrated or angry.

4. Talk with a friend.

(μίλα με ενα φίλο)

 

Develop some friendships with other parents whom you can lean on when you have a rough day. At first, you might be worried about letting someone else know that you're "not perfect," but the truth is that every parent has bad days. In fact, sharing your experiences will not only help you to feel better and cope more effectively, but your effort to be real with one another will also result in a deeper, closer friendship.

5. Write.

 

(γραψε)

 

Take a moment to sit down and write about what you're feeling in a journal. Or, if you can't think of anything, just write out the words to a favorite song. Focusing on this task will give you a chance to calm down and reorganize your thoughts.

6. Do something productive.

 

(κανε κατι παραγωγικό - δημιουργικό)

 

Many parents find that they become extra sensitive to tantrums when they're already stressed out about other things. One way to gain control over your emotions when this happens is to take a break from the interaction with your child and do something productive, such as cleaning up the kitchen or straightening up the living room. Spending just a few minutes doing something productive that makes you feel more in control can help you approach the situation with your child with a different attitude and intensity.

7. Create a plan.

 

(φτιαξε ενα πλάνο )

 

Many times heightened frustration results from feeling like there are no alternatives. When you find that you're angry over something that your child has done, sit down and think about what needs to change in order to prevent the same thing from happening again. This may include changing your house rules, employing different discipline strategies, or communicating with your child on a different level.

8. Be forgiving.

 

(να συνχωρείς (τον εαυτό σου και το παιδι σου )

Be just as willing to forgive yourself as you are willing to forgive your children. And when it is appropriate, take the time to apologize to your child. This creates a clean slate, but it is also humbling enough as a parent to make you think twice before reacting the same way next time.

 

υ.σ.

(αρια ) αυτα τα βήματα τα βρηκα απλά κατανοητα και χρησημα για ΟΛΟΥΣ τους γονεις ....!

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1484488&postcount=729

Link to comment
Share on other sites

Pantana,αυτο που κυριως μας δυσκολεψε ηταν το σημερινο σου μυνημα μετα την πολυ καλη προσπαθεια σου εχθες.

Και αυτο σε κουρασε,οσο και αν το διασκεδασες.

Μακαρι να μπορεσεις οπως λες να αποφορτιστεις,αυτο θα ηταν το ιδανικο,γιατι κατα τα αλλα,δυστυχως,δεν υπαρχει τιποτε απολυτως να κανεις.

Μα τιποτε.

Γιατι αυτες οι δυο ωρες που το παιδι σου ειναι μαζι σου ειναι ζωτικης σημασιας γι'αυτο και ειναι το μονο ουσιαστικα που παιρνει απο σενα.Ουτε απο λεφτα καταλαβαινει,ουτε απο οικονομικη κριση,ουτε τιποτε.

Οποτε το μονο που πρεπει να γινει ειναι να μειωθουν οι ωρες εργασιας σου η εστω να εχεις μια βοηθεια στις δουλειες.

Τωρα εαν απο δυο ωρες "μισες" εξαιτιας των δουλειων στο σπιτι γινουν τρεις ωρες γεματες παρεα με την μικρη πραγματικα πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

aria146.;1509972]καταρχας ηρεμησε και σταματησε να φωναζεις ....

ειναι παραλογο να ζητας απο ενα παιδι να κανει υσηχια ή να παει να παιξει στο δωματιο του

το συνθησες ερωτημα που μου κανουν είναι ...μα θελω να μιλήσω να μιλησω στο τηλεφωνο καιουρλιαζει τι να κανω ...?

λεω να παρεις μια βαθεια ανασα ... και να πεις στο παιδι σου με χαμόγελο η μαμα μιλάει αυτο σδε συμαινει οτι δεν σε αγαπαει ....σε ευχαριστω που θα κανεις υσηχια για να τελειωσω το τηλεφωνημα και να ερθω να μιλησουμε και να παιξουμε ....

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ!!!!!

ειναι παραλογο να πεις στο παιδι :

πηγαινε στο δωματιο σου ...

ΑΥΤΟ ΤΗΣ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ ΤΗΝ ΣΥΝΟΔΕΥΩ ΚΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙΙ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΗΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΡΕΧΕΙ ΕΞΩ ΚΑΙ ΟΥΡΛΙΑΖΕΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ!!!!

 

ΔΝΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ΤΙ ΤΟΥ ΛΕΣ .... ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΤΟ ΛΕΣ

αυτο θελει τη μαμα του και ο ηληθιος που τηνα πασχολει στο τηλειναι ΕΧΘΡΟΣ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ....

το καταλαβαινεις αυτο ?

ΕΠΊΣΗς ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ : μα ντρεπομαι να κλεισω το τηλ ή να πω στους αλλους μισο λεπτο περημενετε .

και απαντω : ΝΑ ΝΤΡΑΠΟΥΝ ΑΥΤΟΙ κι οχι εσυ που εισαι εργαζόμενη μητερα , να ντραπουν ανα δεν εχουν κατανοηση - νόηση να καταλαβουν οτι ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΑΝΑΓΚΕΣ....

 

ακου κατι οι φίλοι μου με λενε τρελη και βουδα ... ειμαι θεοκουρασμενη και η μικρη παιζει στο ζβερκο μου ....γιατι χαρηκε που ειδε τη μαμα της ...

θα ήταν Π Α ΡΑ Λ Ο Γ Ο να της πω μην το κανεις αυτο

θα ηταν λογικό όμως να της δωσω ΛΥΣΗ

εναλακτικη ΑΥΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΡΕ ΓΑΜ...ΤΟ!!!

εφικτη που με συμπεριλαμβάνει κι εμενα μαζι και να είναι κατι που το αντεχω

 

εχω μετατρεψει το σουπερ σε παρτι

την λαικη σε εκρδομη

τις δημόσιες υπερησίες σε παιχνίδι role playing (το απιζει μπιζνες γουμαν δικηγορος που παει να δικηγορεψει )

και τις δουλειες του σπιτιου σε συνεργασία ...παιχνίδι

δεν τα εκανα απο την μια μερα στην αλλη

ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η ΜΑΡΙΑ

ΕΙΝΑΙ Π Α ΡΑ Λ Ο Γ Ο να ζητας απο ενα παιδι να σε κκαταλαβει ..... οτνα θα πεις η μαμα ειναι κουρασμενη

ΧΕΣΤΗΚΕ το παιδι αν εισαι κουρασμενη και δεν το νοιαζει οχι γιατι ειναι ενα παιδι ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ή γιατι ειναι ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ και δεν σεβεται αλλα γιατι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ! ! !

 

ΔΗΛΑΔΗ ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΠΑΙΔΙ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΧΕΣΤΗΚΕ ΑΠΛΑ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΣΤΕ?? ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥ ΠΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, ΑΠΛΑ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ... ΚΑΝΟΥΜΕ .. ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ???? ΕΓΩ ΣΚΑΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ (ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΦΑΣΗ) ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ .... ΤΙ ΑΝ ΕΚΑΝΑ? ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΔΥΝΑΜΗ ΣΑΣ ΛΕΩ. ΟΧΙ ΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ ΟΚ ΜΗΝ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ. ΑΛΛΑ ΤΙ??? ΠΟΝΟΥΣΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕ ΠΙΛΑΤΕΥΕΙ... ΤΗΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ... ΜΙΑ ΕΝΑΛΑΚΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ...

 

ΛΥΣΕΙς

ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

πες καυθε τριτη και κυριακη θα πηγαινουμε οπου θες εσυ

 

βαλε το παιδι να συμμετασχει (ξερω θελεις να τελειωσεις τις δουλειες σου νωρίς να ξεκουραστεις αλλα καου κατι )

αν το βαλεις στο απιχνιδι ...(βαλε μια καρεκλα στο νηπτηρα να σου σκουπίζει και καλα τα πιατα που πλενεις ... ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΑΥΤΟ ΜΕ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΠΑΓΕΤΑΙ

βαλτην αν σου αναταψει το φαγητο και μιλα της και καλα παιζεταιι τις κουμπαρες

θα δεις οτι ΚΑΙ ΕΣΥ θα τελειωσεις τισ δουλειες σου και αυτο θα ΕΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΜΕ ΤΗ ΜΑΜΑ ΤΟΥ !

 

 

ΕΧΩ ΧΙΛΙΕΣ ΛΥΣΕΙς ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ

αλλα ηρεμησε πρωτα ... και τα συζηταμε ενα ενα ....

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Pantana,αυτο που κυριως μας δυσκολεψε ηταν το σημερινο σου μυνημα μετα την πολυ καλη προσπαθεια σου εχθες.

Και αυτο σε κουρασε,οσο και αν το διασκεδασες.

Μακαρι να μπορεσεις οπως λες να αποφορτιστεις,αυτο θα ηταν το ιδανικο,γιατι κατα τα αλλα,δυστυχως,δεν υπαρχει τιποτε απολυτως να κανεις.

Μα τιποτε.

Γιατι αυτες οι δυο ωρες που το παιδι σου ειναι μαζι σου ειναι ζωτικης σημασιας γι'αυτο και ειναι το μονο ουσιαστικα που παιρνει απο σενα.Ουτε απο λεφτα καταλαβαινει,ουτε απο οικονομικη κριση,ουτε τιποτε.

Οποτε το μονο που πρεπει να γινει ειναι να μειωθουν οι ωρες εργασιας σου η εστω να εχεις μια βοηθεια στις δουλειες.

Τωρα εαν απο δυο ωρες "μισες" εξαιτιας των δουλειων στο σπιτι γινουν τρεις ωρες γεματες παρεα με την μικρη πραγματικα πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα.

 

ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΞΕΡΩ? ΛΕΣ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΩΜΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ?

ΛΕΣ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ? ΝΑ ΜΑΡΕΣΕΙ? ΟΙ ΩΡΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΝΤΛΩ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΠΩΣΩ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΕΧΩ ΜΑΖΙ ΜΟΥ..... ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ...

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΞΕΡΩ? ΛΕΣ ΕΓΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΝΑΩ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΩΜΗ ΚΑΙ ΣΚΛΗΡΗ?

ΛΕΣ ΝΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ? ΝΑ ΜΑΡΕΣΕΙ? ΟΙ ΩΡΕΣ ΜΑΖΙ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΚΑΙ ΑΝΤΛΩ ΔΥΝΑΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΟ ΠΛΑΣΜΑΤΑΚΙ...

 

Δεν μπορω να ξερω τι ξερεις και τι δεν ξερεις.Δεν ειμαι στο μυαλο σου.

Αυτο που εγω θεωρω αυτονοητο,δεν σημαινει οτι ειναι αυτονοητο για ολους.

Γι'αυτο και συζηταμε αλλωστε.

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

εγω το καταλαβαίνω όλο αυτό που λες, καταλαβαίνω τις αντιδραστικές συμπεριφορές των παιδιών και τις υπερβολικές απαιτήσεις τους που πρώτα απ όλα δε κάνουν τα ίδια ευτυχισμένα και μετά τους γονείς ή και τ αδέρφια τους.

 

να ρωτήσω κάτι μπορεί να μου ξέφυγε, σχολείο πάει η μικρή; νηπιαγωγείο εννοώ.

να τη γράψεις και σε εξωσχολικές δραστηριότητες να ξεδίνει, μπαλετο, χορό,κολυμβητήριο, να βγάζει την ενεργητικότητα της κι εσύ να ξεκουραζεσαι.

γυρνώντας θα ναι καλυτερα τις 2.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Pantana θέλεις να μας πεις συμπεριφορές του παιδιού που δεν σου αρέσουν και θεωρείς υπερβολικές να δούμε αν τυχόν της αντιμετωπίζουν και άλλοι γονείς και τι κάνουν σε αντίστοιχες περιπτώσεις ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα...λοιπον...θες αμεσες λυσεις για εκεινη τη στιγμη (αν και εχουμε πει ηδη απειρες ) που εσυ πονας,νυσταζεις,εισαι κομματια και αυτη χοροπηδαει πανω σου???η μονη λυση ειναι αυτη...της αποσπας τη προσοχη με κατι αλλο....δε γινεται αλλιως.....ααααααααα θες να διαβασουμε παραμυθι????ααααααααα θες να κανουμε αυτο????????ααααααα εχω μια ιδεα...ελα να συζητησουμε πως περασε η καθε μια την ημερα μας .....τι εκανς σημερα με τη γιαγια πχ...(ξαπλωνεται και συζητατε....)....

 

βασικα απο εκει και υστερα βαλε και λιγο τη φαντασια σου να δουλεψει σου εχουμε πει τοσα εσυ ξερεις το παιδι σου τι θελει....

 

και οταν δεν ακουει τι να σου πω....υπαρχει και το ταϊμ αουτ παντα πριν με προσειδοποιηση και θα το κανεις συνεχεια συνεχεια συνεχεια γιατι τα παιδια συνεχεια κανουν τα δικα τους.....

 

αλλα να πω και κατι με αυτα που λες πιο πανω....

 

ΟΤΑΝ μιλαμε στο τηλεφωνο και γινεται φασαρια ΕΜΕΙΣ απομακρυνομαστε απο τη φασαρια και οχι οι αλλοι.....ο αντρας μου παει μεσα να μιλησει και οχι εγω να παρω τα παιδια μεσα στο δωματιο....

 

 

επισης να ξερεις οτι ειδικα τα μοναχοπαιδια δε μπορουν να παιξουν μονα τους....(οντως μοναχοπαιδι με τη μανα μου επαιζα ή τη γιαγια ή το μπαμπα)....μονη μου απλα διαβαζα βιβλια (οταν εμαθα βεβαια ) πριν μου διαβαζανε....

 

και στη τελικη υπαρχει και το αλλο....πηγαινε στα τζαμπο γεμισε μια σακουλα μια διαφορα μικροπαιχνιδια οπως παζλ,μπλοκ ζωγραφικης,διαφορετικα ειδη μπογιων,πλαστελινες,βιβλια,και αλλα (φθηνα ) κρυψε τα καπου και σε ωρα μεγαλης κρισης βγαλτης και απο κατι ωστε να απασχοληθει με αυτο το καινουργιο....

 

the end.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MαΣΤ και Aria, πολύ εύστοχα και ουσιαστικά αυτά που λέτε.

Και εφαρμόζονται πολύ εύκολα, αρκεί να έχουμε καθαρή σκέψη ως μαμάδες ως προς τις πραγματικές ανάγκες του παιδιού.

Το παιδί πιθανόν να καταλάβει από «όρια» και «κούραση της μαμάς/μπαμπά», όταν είναι «χορτασμένο» από τη μαμά/μπαμπά.

Όταν έχω παίξει 1 ώρα με τα μικρά και μετά τους λέω ότι η μαμά κουράστηκε με το παιχνίδι γιατί δεν κοιμήθηκε το μεσημέρι όπως εσείς, το καταλαβαίνουν και συνεχίζουν μόνα τους. Αν όμως δεν παίξω πρώτα μαζί τους και με το που θα μπω στο σπίτι, τους πω είμαι κουρασμένη αφήστε με λίγο ήσυχη, είμαι σίγουρη ότι δεν πρόκειται να το καταλάβουν.

Η ενασχόληση με τη μαμά/μπαμπά είναι ανάγκη επιβίωσης για τα παιδιά, δεν είναι καπρίτσιο.

Είναι όπως το φαγητό, «πρέπει να φάνε».

Δεν είναι όπως η τηλεόραση, «δεν έγινε και κάτι άμα δε δούνε».

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει να γράφω πολλά λογια-δεν χρειάζονται αλλωστε...- να σου πω μονο αυτο...

 

Ημουν δημοσιογράφος πάνω στα καλά μου και ελειπα απο το σπιτι πάνω απο 14 ωρες καθημερινως...

 

Ουσα με ενα παιδι στην ηλικία των 8 μηνων...

Εχασα ολα τα καλά και τα πρωτα του γιου μου...το περπατημα του, την 1η του κρεμα, το 1ο του δοντάκι...

 

Οταν επεστρεφα σπίτι μετά τις 21.00 καθημερινως ΣΠΑΡΑΖΕ Η ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ που ημουν απλώς "Η ΜΕΓΑΛΗ...ΑΠΟΥΣΑ..."

Μια μερα εγγατελειψα την δημοσιογραφια με την ελπιδα πως καποια μερα θα επανακάμψω αλλά ειμαι -στο σπιτι μου, πειρσσοτερες ωρες αφου εργαζομαι πλεον 5 ωρες την ημερα σε αλλο αντικειμενο...-ΠΑΡΟΥΣΑ ομως και πιστεψε με νιωθω χαλια μονο για αυτά που εχασα απο το 1ο μου παιδί...

 

Δεν μπορουν να γινουν ολα και να γινουν και καλά...

 

Εσυ θα βαλεις τις προτεραιοτητες σου...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

να τη γράψεις και σε εξωσχολικές δραστηριότητες να ξεδίνει, μπαλετο, χορό,κολυμβητήριο, να βγάζει την ενεργητικότητα της κι εσύ να ξεκουραζεσαι.

 

Να, και άλλη μια ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ λύση!!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,

 

ειμαι πολυ στεναχωρημενη. και η αληθεια ειναι οτι στην συγκεκριμενη στιγμη που βρισκομαι.. δεν ξερω πια τι να κανω.

η μικρη ειναι πολυ ζωηρη απο κουνια. Εχω ξαναγραψει στο φορουμ για το παιδι μου. μεγαλωνοντας το απλα ανακαλυπτω οτι επαναλαμβανονται οι περιγραφες της πεθερας μου.

" λες και ξαναγεννηθηκε ο γιος μου...".... με τον καιρο εχω καταλαβαει τα "κουμπια της" και σε πολλες φασεις τα καταφερνω. εχω υιοθετησει και καποιες απο τις συμβουλες της τηλεοπτικης νταντας και ειναι οντως εξυπνες. ομως ενα πραγμα δεν μπορω να καταφερω.

Εχουμε ενα μικρο σπιτι στο οποιο η μικρη εχει τον δικο της χωρο και ειναι προνομιουχα γιατι ειναι μοναχη της και δεν το μοιραζεται με κανεναν. θελει σαν τρελλη ενα δευτερο παιδι και δεν μπορω για αλλους λογους να κανω.

στο δωματιο της δεν μπαινει. για ενα διαστημα βρηκα την λυση. της εβαλα cd με ηχογραφημενα παραμυθια και ετσι καθοταν και ζωγραφιζε. 1 ωριτσα και 2 καμια φορα.

τις περισσοτερες βραδιες τριγυριζει στο σπιτι μεσα και απλα ασχολειται με διαφορα ασχετα. να καβαλησει ενα στατικο ποδηλατο που εχω. να πειραξει κατι απο τον νεροχυτη. να βαλει μονη νερο και να το ριξει φυσικα. να φαει κατι και να τα κανει λυμπα ολα.

αυτον τον καιρο εχουμε πολυ δουλεια γιατι διατηρουμε 2 επιχειρησεις και με τις αλλαγες στα φορολογικα καταλαβαινεται οτι γινεται ο χαμος. η δουλεια μου δεν μου επιτρεπει να ειμαι στο σπιτι το απογευμα και οταν ειμαι πρεπει να κανω δουλειες. ειμαι ομως μαζι της το βραδυ που θα τηνκοιμησσω. της διαβαζω της μιλαω. μου λεει πως περασε. και πολλες φορες την περνω μαζι μου στο μαγαζι το απογευμα.

σημερα λοιπον, ολο το βραδυ ειναι μαζι μου στον καναπε και με πειραζε. να με καβαλησει να με ξεψειρισει να με χτενισει (ειναι 21 κιλα και 1,23 νταρντανα δηλαδη!). εγω χαλια και κουρασμενη της ζητησα να με αφησει να παει στο δωματιο. τιποτα. εεε, στο τελος ξεσπασα.

μα τι να σας πω. της φωναξα "ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΠΙΑ!!!πηγαινε στο δωματιο σου."

μπαινω αγριεμενη μεσα και της λεω. γιατι? δεν σου αρεσει τιποτα πια?

αυτα, αυτα , αυτα (πετουσα παζλ, επιτραπεζια απο μια ντουλαπα στο πατωμα)

ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ? ΕΕ?ΤΙΠΟΤΑ??

ΚΑΙ ΤΣΑΠ, ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ.

εμεινε εμβροντητη. με κοκκινο μαγουλο να με κοιταει.

της ειπα: θα κατσεις να σκεφτεις γιατι η μαμα θυμωσε τοοοοσο πολυ και σε χτυπησε και μετα θα ελθεις να μου πεις τι σκεφτηκες.

και εκλεισα την πορτα πισω μου.

το παραξενο ειναι οτι δεν ενοιωσα τυψεις. της το εχω πει χιλιαδες φορες και το εχουμε συζητησει αλλες τοοοοσες φορες.

ε δεν λεει να το καταλαβει. εκεινη θελει να ειναι με παρεα και δεν μπαινει μεσα.

της εχω "πεταξει" (στην ουσια τα χαρησα σε παιδικους) παιχνιδια στο παρελθον, εκανα μηνες να της παρω καινουρια. δεν επιασε τιποτα.

τι να κανω. να της ξυλωσω το δωματιο να το κανω πλησταριο?

δεν εχω χωρο μου λειπει χωρος και ομως της το εχω χαλαλισει.

με εχει κουρασει αφανταστα ομως. βλεπω αλλες μαμαδες και τα παιδια σαυτην την ηλικια μενουν με τις ωρες μονα τους. τουλαχιστον ανασαινουν λιγο μετα την δουλεια.

εγω ετσι δεν αντεχω αλλο. τι να κανω δεν ξερω. αααχ βοηθηστε με !!!

 

 

διαβασα μονο το δικο σου μυνημα και ζητω συγνώμη αν επαναλαμβάνομαι.

 

Νιώθω οτι είσαι αναστατωμένη, και ασχετα αν λες οτι δεν σε πειραξε η συμπεριφορα σου κατα βαθος λυπημένη, όμως ακόμα θυμωμένη και ολα αυτα επειδη είσαι κουρασμένη.

Η αλήθεια είναι οτι ανθρωπος είσαι και καποιες στιγμές ακόμα και αν δεν το θες θα χασεις την ψυχραιμία και τα ορια σου. Κακως αλλα Απολύτως λογικό. Το θέμα είναι αυτο να μην γίνεται καθε μέρα και απο αυτα που περιγραφεις προφανώς δεν γίνεται.

Τα μονα που θα ήθελα να σου επισυμάνω (με το σκεπτικό οτι ισως εσυ να μην τα εχεις προσεξει) ειναι 2 πραγματα:

1. μην αφήνεις να βάζουν ταμπέλα στο παιδί σου και μην την οικιοποεισαι και εσυ. Εννοώ αυτο της γιαγιας "σαν να βλέπω τον γιο μου". ΟΧΙ η κορη σου ΔΕΝ ΕΊΝΑΙ οαντρας σου και μπαμπας της. Μπορει να εχει καποια λιγα - ελαχιστα στοιχεία αλλα τπτ αλλο.

Στο λεω γιατι τις ταμπέλες τα παιδια εχουν την ......ταση να της κανουν ρολο και να τις παιζουν. Εναν ρολο που τους φόρεσαν και εκεινα δεν τον διάλεξαν. Γι αυτο ΠΡΟΣΕΧΕ!!!!

2. Ας υποθέσουμε οτι είναι οντως ενα ζωηρο παιδί. Μα ενα τετοιο παιδί ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ κλεισμένο μεσα στο σπιτι. Κανονισε της οσο λειπεις να εχει ενα προγραμμα που θα την απασολει ευχαριστα: μπαλέτο, ζωγραφικη, κεραμική, θεατρικο παιχνίδι, ενόργανη, μουσικο οργανο? Συζητηστε το και καλο είναι να επιλέξει τοσα ώστε να είναι σπιτι μονο τις ημέρες που εχεις χρόνο (εννοώ 1 ωρα) να ασχοληθείς μαζί της.

 

Να ξέρεις οτι είναι πολυ καλο για την αυτοπεποιθηση του παιδιου και μαλιστα κοριτσιου που η μαμα της είναι δραστηρια. Φυσικα θελει να είσαι μαζί της όμως πιστεψε με αν ησουν ολη μερα σπιτι (απο την στιγμη που σου πηγαινει η πολλη δουλεια) δεν θα ησουν και τοσο ιδανικη μητέρα.

 

ααααααα και μην ξεχάσεις να της ζητήσεις συγνώμη: πες της οτι θύμωσες επειδη ησουν πολυ κουρασμενη και δεν ειχες ουτε κουραγιο για παιχνίδια ουτε υπομονη να της το εξηγήσεις. Πιο σημαντικό απο τα τρικ της νταντας είναι να αναγνωρίσεις και να της πεις τα συναισθηματα σου :-D:grin::-D:grin:

 

(σορυ για το κατεβατο)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αυτό που λέτε με τις εκτός σπιτιού δραστηριότητες προφανώς δεν γίνεται γιατί λέει ότι τα απογεύματα που δεν είναι στη δουλειά πρέπει να κάνει δουλειές...

pantana αυτό με την οικιακή βοηθό δεν είναι εφικτό να γίνει ?

εγώ παρόλο που όλα τα απογεύματα είμαι σπίτι πέρνω κάθε εβδομάδα...είναι σωτήριο και με έβγαλε από ένα πολύ μεγάλο άγχος.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

φιλες καλημερα,

 

ναι η εξωσχολικη δραστηριοτητα ηταν κατι που μου προταθηκε απο την δασκαλα του παιδικου απο περυσι! ηταν τοσο ζωηρη που την εβαζε συνεχεια τιμωρια, στο τελος επειδη επρεπε καποια στιγμη να βγουν στην αυλη και εκει δεν μπορουσε, την εβγαζε απο την ομαδα και την ειχε διπλα της. στο τελος μου το ειπε, "καπου πρεπει να την πας, τοση ενεργεια αυτο το παιδι καπου πρεπει να ξεσπασει."

εεε φετος ξεκινησα με χορο. δεν της αρεσε. αντι να συμμετεχει χοροπηδουσε αποδω και απο κει σαν να ηταν κατσικι στο λαβαδι. την εβγαλα, μετα την εγραψα στο θεατρικο παιχνιδι. εκει επεσε η δευτερη βομβα. "το παιδι πρεπει να το προσεξουμε, μηπως ειναι υπερκινητικο, θα το εχω απο κοντα και θα σας ενημερωνω, εχω ανοιξει καρτελλα για καθε παιδι.θα τα λεμε συνεχεια...μπορειτε να πατε και σε ειδικους εχω τηλεφωνα.. αλλα περιμενετε λιγο να δουμε την εξελιξη..." ηταν τα λογια της δασκαλας, στον δευτερο μηνα, πανω που αρχισαμε να το συνηθιζουμε, εκανε νουμερα. δεν θελω, βαριεμαι, κλαμματα....

τωρα την εχω γραψει ωδειο και σκεφτομαι να την παω και πολεμικες τεχνες....

δεν εχει κατι αλλο εδω κοντα. μενω σε επαρχια.

ααα ξεχασα να πω οτι το καλοκαιρι πηγαμε κολημβητηριο. εκει ο δασκαλος μου ειπε:

"πολυ γελαστο παιδι χαρουμενο, αλλα ειναι στην κοσμαρα της... αλλα ελεγα εγω, αλλα εκανε εκεινη. σανιδακι ελεγα εγω εκεινη πηγαινε και εκανε μπουρπουληθρες.... μου εβγαλε την ψυχη. συνεχεια φωναζα.. στο τελος απλα την αφηνα..."

η αλλη δασκαλα εκει μου ειπε: "δεν ξερω πως την παλευετε στο σπιτι, παντως εδω τα ειδαμε ολα. αφου την βαλαμε στα μεγαλυτερα παιδια μηπως με τοση ενεργεια τα καταφερνει πιο καλα. αλλα δεν μπορουσε και την βγαλαμε." τι αλλο να σας πω?

στο σπιτι ειναι σαν να ειναι στην εξοχη και να τρεχει να κηνηγαει πεταλουδες!!! πανω κατω πανω κατω....

εκει που της αρεσει συγκεντωνεται και τα καταφερνει τελεια. στο να γραφει , να ζωγραφιζει, τωρα τελευταια "συνθετει" και μουσικη και μου τραγουδαει δικα της.

αμα της πω κανε σε παρακααλω αυτο, πχ πλεινε τα δοντακια σου.. γινεται της κακομοιρας!! μιλαμε για απλα πραγματα, δεν εχω τρελλες απαιτησεις!!! 5 χρονων ειναι αλλα ξερετε θεματα καθημερινοτητας.

σκεφτομαι να παρω μια κοπελα να ερχεται το απογευμα να κανει το σπιτι και να περνω εγω την μικρη να εξαφανιζομαι...απλα σκεφτομαι πια θα ειναι μονη στο σπιτι??

ξερω κι εγω...

Link to comment
Share on other sites

.

σκεφτομαι να παρω μια κοπελα να ερχεται το απογευμα να κανει το σπιτι και να περνω εγω την μικρη να εξαφανιζομαι...απλα σκεφτομαι πια θα ειναι μονη στο σπιτι??

ξερω κι εγω...

 

πάρα πολύ καλύ σκέψη...

τι ενοεις πια θα είναι μονη στο σπίτι ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

με τον τρόπο που σου μιλάνε οι ενηληκες παιδαγωγοί για αυτην

δεν απορώ που τους εχεις πιστεψει και φερθηκες οπως φερθηκες

 

ενας ΚΑΛΟΣ παιδαγωγος βοηθαει ενα παιδι δεν τονίζει τα ελλατωματα του και εχει εναλλακτικες για αυτο το παιδι

το να βαλεις ενα παιδι γεεματο ενεργειεα συνεχεια τιμωρια ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΧΕΕΙΡΗΣΤΕΙΣ....

οθει το παιδι στην συσωρευση της ενεργειας του ...

αυτη η ενεργεια καπου πρεπει να βγει όμως...

λυπαμαι πολυ !

Link to comment
Share on other sites

νομίζω οτι πρεπει να λαβεις σοβαρα υποψην σου τα λογια των δασκλαλων και να απευθυνσθεις σε καποιον ειδικο. Το πολυ πολυ να σου πει οτι δεν πας εσυ με τα καλα σου και οτι το παιδι ειναι μια χαρα.

Παντως αν ειναι υπερκινητικη θα πρεπει να το ξερεις ΠΡΙΝ παει σχολειο. Νομίζω οτι σε τετοιες περιπτωσεις η βοηθεια των ειδικων κανει θαυματα!!!! :D

Γιατι αν μισησε το σχολειο αστα και βραστα .......

Και επισης καλη η μουσικη (εχω φτασει μεχρι φουγκα) αλλα δεν αποφορτιζει τα πολυ δραστηρια παιδια. Κατι με κινηση να βρεθει που θα προσφερει και ασκηση και εκτονωση.

Link to comment
Share on other sites

ενας ΚΑΛΟΣ παιδαγωγος βοηθαει ενα παιδι δεν τονίζει τα ελλατωματα του και εχει εναλλακτικες για αυτο το παιδι

 

και εγώ εδώ θα σταθώ και θα συμνφωνήσω απόλυτα με την aria...

και εγώ τον πήγαινα κολυμβητήριο μου επισήμανανε κάποια πράγματα, απο κει και περα τα συζήτησα, χωρίς να τον φέρω σε δύσκολη θέση μαζί του, αλλά οι δάσκαλοι στο κολυμβητήριο τον βοήθησαν ακόμη περισσότερο και αφού ξεκίνησε το σχολείο ήταν γενικά πιο δεκτικός...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...