Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

την χαστουκισα!!!


Recommended Posts

γεια σας,

 

ειμαι πολυ στεναχωρημενη. και η αληθεια ειναι οτι στην συγκεκριμενη στιγμη που βρισκομαι.. δεν ξερω πια τι να κανω.

η μικρη ειναι πολυ ζωηρη απο κουνια. Εχω ξαναγραψει στο φορουμ για το παιδι μου. μεγαλωνοντας το απλα ανακαλυπτω οτι επαναλαμβανονται οι περιγραφες της πεθερας μου.

" λες και ξαναγεννηθηκε ο γιος μου...".... με τον καιρο εχω καταλαβαει τα "κουμπια της" και σε πολλες φασεις τα καταφερνω. εχω υιοθετησει και καποιες απο τις συμβουλες της τηλεοπτικης νταντας και ειναι οντως εξυπνες. ομως ενα πραγμα δεν μπορω να καταφερω.

Εχουμε ενα μικρο σπιτι στο οποιο η μικρη εχει τον δικο της χωρο και ειναι προνομιουχα γιατι ειναι μοναχη της και δεν το μοιραζεται με κανεναν. θελει σαν τρελλη ενα δευτερο παιδι και δεν μπορω για αλλους λογους να κανω.

στο δωματιο της δεν μπαινει. για ενα διαστημα βρηκα την λυση. της εβαλα cd με ηχογραφημενα παραμυθια και ετσι καθοταν και ζωγραφιζε. 1 ωριτσα και 2 καμια φορα.

τις περισσοτερες βραδιες τριγυριζει στο σπιτι μεσα και απλα ασχολειται με διαφορα ασχετα. να καβαλησει ενα στατικο ποδηλατο που εχω. να πειραξει κατι απο τον νεροχυτη. να βαλει μονη νερο και να το ριξει φυσικα. να φαει κατι και να τα κανει λυμπα ολα.

αυτον τον καιρο εχουμε πολυ δουλεια γιατι διατηρουμε 2 επιχειρησεις και με τις αλλαγες στα φορολογικα καταλαβαινεται οτι γινεται ο χαμος. η δουλεια μου δεν μου επιτρεπει να ειμαι στο σπιτι το απογευμα και οταν ειμαι πρεπει να κανω δουλειες. ειμαι ομως μαζι της το βραδυ που θα τηνκοιμησσω. της διαβαζω της μιλαω. μου λεει πως περασε. και πολλες φορες την περνω μαζι μου στο μαγαζι το απογευμα.

σημερα λοιπον, ολο το βραδυ ειναι μαζι μου στον καναπε και με πειραζε. να με καβαλησει να με ξεψειρισει να με χτενισει (ειναι 21 κιλα και 1,23 νταρντανα δηλαδη!). εγω χαλια και κουρασμενη της ζητησα να με αφησει να παει στο δωματιο. τιποτα. εεε, στο τελος ξεσπασα.

μα τι να σας πω. της φωναξα "ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΠΙΑ!!!πηγαινε στο δωματιο σου."

μπαινω αγριεμενη μεσα και της λεω. γιατι? δεν σου αρεσει τιποτα πια?

αυτα, αυτα , αυτα (πετουσα παζλ, επιτραπεζια απο μια ντουλαπα στο πατωμα)

ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ? ΕΕ?ΤΙΠΟΤΑ??

ΚΑΙ ΤΣΑΠ, ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ.

εμεινε εμβροντητη. με κοκκινο μαγουλο να με κοιταει.

της ειπα: θα κατσεις να σκεφτεις γιατι η μαμα θυμωσε τοοοοσο πολυ και σε χτυπησε και μετα θα ελθεις να μου πεις τι σκεφτηκες.

και εκλεισα την πορτα πισω μου.

το παραξενο ειναι οτι δεν ενοιωσα τυψεις. της το εχω πει χιλιαδες φορες και το εχουμε συζητησει αλλες τοοοοσες φορες.

ε δεν λεει να το καταλαβει. εκεινη θελει να ειναι με παρεα και δεν μπαινει μεσα.

της εχω "πεταξει" (στην ουσια τα χαρησα σε παιδικους) παιχνιδια στο παρελθον, εκανα μηνες να της παρω καινουρια. δεν επιασε τιποτα.

τι να κανω. να της ξυλωσω το δωματιο να το κανω πλησταριο?

δεν εχω χωρο μου λειπει χωρος και ομως της το εχω χαλαλισει.

με εχει κουρασει αφανταστα ομως. βλεπω αλλες μαμαδες και τα παιδια σαυτην την ηλικια μενουν με τις ωρες μονα τους. τουλαχιστον ανασαινουν λιγο μετα την δουλεια.

εγω ετσι δεν αντεχω αλλο. τι να κανω δεν ξερω. αααχ βοηθηστε με !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 301
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θέλεις να πεις ότι την κόρη σου δεν τη βλέπεις όλη την ημέρα, ούτε τα απογεύματα παρά μόνο τα βράδια;

Και αυτές τις ώρες θα ήθελες να κάθεται στο δωμάτιό της να παίζει;

Λυπάμαι που θα στο πω αλλά βρίσκω ότι ήσουν άδικη απέναντί της και που τη μάλωσες και φυσικά που τη χτύπησες. Τι πιο φυσικό για το παιδί από το να προσπαθήσει να ξεκλέψει λίγο από το χρόνο της μαμάς της για να παίξει μαζί της. Σε αγαπάει, σε λαχταράει, της λείπεις. Και εσύ τις λες για τα παζλ και το δωμάτιο.....

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

το παιδι θελει παρεα.το να εισαι προνομιουχος στη μοναξια δεν ειναι προνομιο για τα παιδια,οσο για την αντιδραση σου,ενταξει νομιζω ηταν απαραδεκτη αλλα δε θελω να κρινω γιατι ειμαι και γω νευρικη και κατι τετοιες συμπεριφορες θελω να ελεγχω οταν κανω το παιδακι μου.το κοριτσακι σου απλα δε ξερει τι να κανει ολη μερα και που να συσωρευσει την ενταση του.εχεις και συ βεβαια πολλα μαλλον στο κεφαλι σου αλλα προσπαθησε να καταλαβεις και οτι το παιδι δεν ειναι ρομποτ,και το γεγονος οτι δεν ενδιαφερεται για τα παιχνιδια με κανει να πιστευω οτι νιωθει πολυ μοναξια

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη σου δε σε έχει όλη μέρα και τις ελάχιστες ώρες που σε βλέπει στο σπίτι είναι πολύ λογικό να θέλει να είστε όλη την ώρα μαζί. Πιστεύω κι εγώ ότι είσαι άδικη μαζί της. Τι να το κάνει που έχει δικό της δωμάτιο όταν νιώθει τόση μοναξιά και έλλειψη της μαμάς και του μπαμπά;

Όσο για το χαστούκι, τι να πω..... ελπίζω να ήταν η πρώτη και τελευταία φορά.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη ποσο χρονων ειναι?Μηπως ειναι υπερκινητικη και εχει και έλλειψη συγκεντωσης προσοχης λόγω υπερκινητικοτητας?Δεν ειναι κακο αλλα ενα ποσοστο παιδιων σε μικρες ηλικιες ειναι υπερκινητικα(και εγω ημουν μικρη)και ενας τροπος αντιμετωπισης ειναι να απελευθερωνει την ενεργεια το παιδι και την εκτονωση με δραστηριοτητες η αθλοπαιδιες.Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να την γραψεις σε καμια ομαδα αθλοπαιδιων της περιοχης,να απασχολειται με κατι με καποια δραστηριοτητα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλαδη,με λιγα λογια,μας λες οτι

 

-Φωναξες στο παιδι σου επειδη ηθελε λιγο χρονο μαζι σου.

-Του πεταξες τα παιχνιδια του (για τον ιδιο λογο).

 

Και τα χειροτερα

-Το χτυπησες στο προσωπο,επειδη ηθελε να ειναι μαζι σου.:evil:

-Λες οτι "χαλαλιζεις" ενα δωματιο για το παιδι σου και θα προτιμουσες να το κανεις δικο σου χωρο

 

Και για αυτα δεν εχεις τυψεις και μας ρωτας τι να κανεις σε σχεση με τι ακριβως???:?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να πεις ότι την κόρη σου δεν τη βλέπεις όλη την ημέρα, ούτε τα απογεύματα παρά μόνο τα βράδια;

Και αυτές τις ώρες θα ήθελες να κάθεται στο δωμάτιό της να παίζει;

Λυπάμαι που θα στο πω αλλά βρίσκω ότι ήσουν άδικη απέναντί της και που τη μάλωσες και φυσικά που τη χτύπησες. Τι πιο φυσικό για το παιδί από το να προσπαθήσει να ξεκλέψει λίγο από το χρόνο της μαμάς της για να παίξει μαζί της. Σε αγαπάει, σε λαχταράει, της λείπεις. Και εσύ τις λες για τα παζλ και το δωμάτιο.....

 

Συμφωνώ...:roll:

Σε καταλαβαίνω,είναι δύσκολο να τρέχεις όλη μέρα και να γυρνάς σε ένα σπίτι που έχει περισσότερο τρέξιμο.Άσε τις δουλειές και πέρνα χρόνο με το παιδί σου γιατί σε λίγο καιρό δεν θα μπορείς...Δεν έχει και αδερφάκι άρα είναι εντελώς μόνη της.Προσπάθησε το.Το δωμάτιο,τα παιχνίδια και ο χώρος δεν έχουν σημασία μπροστά στις στιγμές του παιδιού με την μαμά.Τι να τα κάνει αν δεν έχει παρέα να τα χαρεί;Με την περιγραφή σου καταλαβαίνω πως θέλει να σας τραβά την προσοχή γι'αυτό και κάνει διάφορα

Μια διευκρίνιση:Τι ακριβώς εννοείς με το ''άλλα παιδάκια στην ηλικία της μένουν με τις ώρες μόνα τους'';.Δεν έχεις ανάγκη να βλέπεις την κόρη σου;

Μαρίλια 18/2/08

dev183pr___.png

Link to comment
Share on other sites

εχεις σκεφτει οτι ισως να λειπεις στο παιδακι σου πολυ και αυτο θελει να εναι μαζι σου ολη την ωρα;;θα μπορουσες να ξεκουραστεις στο χωρο της και να κανετε κατι μαζι κατι που δεν θελει ενεργεια!!!ναδιαβασετε κατι μαζι να δειτε ταινια μαζι να χαλαρωσετε μαζι τελοςπαντων!!!ολοι θυμωνουμε και φτανουμε καποια στιγμη στα ορια μας αλλα οχι γιατι τα παιδια θελουν να εναι κοντα μας ......

θα σου προτεινα αντι να περιμενεις να ερθει η κορη σου σε σενα να πας εσυ σ'αυτη και να της εξηγησεις οτι παραφερθηκες και οτι δεν εννοουσες οτι δεν τη θελεις κοντα σου!!!το παιδι μπορει στο μυαλουδακι του να σκεφτεται διαφορα!!!

561874hhz1c12ps5.gif1298739qm9p56dlj4.gif

η ελπιδα πεθαινει παντα τελευταια!!!

Link to comment
Share on other sites

.Εχεις σκεφτει το ενδεχομενο να την γραψεις σε καμια ομαδα αθλοπαιδιων της περιοχης,να απασχολειται με κατι με καποια δραστηριοτητα?

 

Και ποιος θα την πηγαίνει εκεί;

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος θα την πηγαίνει εκεί;

 

Γι΄αυτο λεω της περιοχης να ειναι κοντα να εκτονωνεται το παιδι.

Εμενα η μανα μου(χωρισμενη ετσι+οτι δουλευε 8-2 και 5-9)με πηγαινε με το αυτοκινητο καθε μερα περα δωθε 17 χλμ πηγαινε και άλλα τοσα μετα επιστροφη για να κανω αθλητισμο το οποιο συνεχιστηκε(+φροντιστηρια-μαθηματα+καθολου χρονο) μεχρι που μεγαλωσα και περασα τελικα και ΤΕΦΑΑ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμένα η μάνα μου, ο θεός να την έχει καλά εκεί που είναι, είχε σηκώσει χέρι λόγω κούρασης. Κρίμα είναι, είχα νιώσει φοβερή αδικία, και σ' αυτή την περίπτωση το κοριτσάκι σου έτσι θα νιώθει. Και να μην της πεις ότι παραφέρθηκες, πάλι θα το ξεχάσει και θα έρθει σε σένα να ζητήσει παιχνίδι κι αγάπες. Δεν υπάρχει παιδί να μην αγαπάει τη μάνα του, επειδή εκείνη παραφέρθηκε. Μόνο, προσπάθησε να συγκρατηθείς να μην το ξανακάνεις.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

αααχ βοηθηστε με !!!

 

Δεν καταλαβαίνω τι είδους βοήθεια ζητάς.

Δείχνεις να έχεις έτοιμες όλες τις απαντήσεις.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη,με λιγα λογια,μας λες οτι

 

-Φωναξες στο παιδι σου επειδη ηθελε λιγο χρονο μαζι σου.

-Του πεταξες τα παιχνιδια του (για τον ιδιο λογο).

 

Και τα χειροτερα

-Το χτυπησες στο προσωπο,επειδη ηθελε να ειναι μαζι σου.:evil:

-Λες οτι "χαλαλιζεις" ενα δωματιο για το παιδι σου και θα προτιμουσες να το κανεις δικο σου χωρο

 

Και για αυτα δεν εχεις τυψεις και μας ρωτας τι να κανεις σε σχεση με τι ακριβως???:?

 

Κι εγώ δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς ρωτάς! Στην περίπτωση που ρωτάς τι πρέπει να κάνεις για να παίζει η μικρή μόνη της ακόμα και τις λίγες ώρες που είσαι εσύ στο σπίτι θα σου απαντήσω το εξής: τίποτα...

Προσωπικά θα ανησυχούσα αν ένα παιδί που είναι κλεισμένο στο σπίτι (αν κατάλαβα καλά) καθόταν συνέχεια και έπαιζε μόνο του. Πιστεύω ότι θα το έψαχνα, δεν μου κάθεται καλά... Δεν διευκρινίζεις την ηλικία της, όμως εφόσον άνοιξες το συγκεκριμένο τόπικ στην ενότητα 4-6 φαντάζομαι ότι είναι το πολύ 5 (εφόσον δεν πηγαίνει σχολείο).

Καταλαβαίνω ότι έχεις πολλά στο κεφάλι σου, όμως ένα παιδί δεν είναι απλά κάτι ακόμα στο κεφάλι μας. Ήσουν άδικη μαζί της, ποιος μπορεί να κάτσει σε ένα σπίτι άσχετα με το πόσο μεγάλο ή μικρό είναι, όλη μέρα κάνοντας τα ίδια πράγματα? Χωρίς να του δίνει κανείς σημασία? Πωπω με πιάνει κατάθλιψη μόνο που το σκέφτομαι. Κάνε τα όλα στην άκρη, βρες ουσιαστικό χρόνο για το παιδί σου, οι δουλειές ποτέ δεν τελειώνουν, τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα και είναι ότι πιο άσχημο να μαθαίνουν να μεγαλώνουν μόνα τους! Δεν έχουμε την πολυτέλεια να έχουμε απεριόριστο χρόνο μαζί τους δυστυχώς, ήδη χάνουμε πολλά πράγματα από την καθημερινότητά τους, δεν είναι κρίμα να μην τα χαιρόμαστε ουσιαστικά όσο μπορούμε?

Όσον αφορά το χαστούκι... Το καλοκαίρι που μας πέρασε και αφού είχα γεννήσει τον Μάιο, περνούσα δύσκολες ώρες με το μωρό. Η μεγάλη κολλημένη πάνω μου, βοήθεια από πουθενά, μόνη μου με τα δύο παιδιά, άυπνη, νεύρα, κολικοί κτλ. Εφτασα στο σημείο να σηκώσω χέρι στην κόρη μου, επειδή ήταν παιδί 3 ετών και φερόταν σαν τέτοιο ενώ εγώ είχα απαίτηση να φερθεί κάπως αλλιώς... Δεν θα συγχωρήσω ποτέ τον εαυτό μου για αυτό, ακόμα κλαίω κάποια βράδια όταν πριν πάω για ύπνο πηγαίνω να τα σκεπάσω ξανά, την βλέπω και συγκινούμαι ακόμα και κατά την διάρκεια της ημέρας... Δεν μας φταίνε τα παιδιά για το αν δεν είμαστε εμείς καλά, δεν τα ρωτήσαμε αν θέλουν να έρθουν στον κόσμο, είναι υποχρέωσή μας να είμαστε εκεί για αυτά όσο κουρασμένοι/νευριασμένοι/καταπιεσμένοι αισθανόμαστε! Σκέψου το λίγο έτσι....

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαζευτηκατε ολες οι τελειες αλανθαστες μαμαδες και την κατακεραυνωσατε την γυναικα(με εξαιρεσεις)....εσεις που φανταζομαι δεν εχετε αγανακτησει ποτε με τα παιδια σας,δεν εχετε θυμωσει και δεν ειστε κουρασμενες μετα την δουλεια!τι να πω η κριτικη ειναι ευκολη και ναι ειναι ανεπιτρεπτο το χαστουκι αλλα η βοηθεια που ζηταει ειναι αυτη....να της υποδειξεις τα λαθη της χωρις κριτικη μπορειτε?!αλλωστε αυτο ειναι το νοημα νομιζω....

Link to comment
Share on other sites

Να αγανακτησεις...να το δεχτω...

Να σου εχουν σπασει τα νευρα απο τη δουλεια...λογικο

Να ξεσπασες...δεκτο

Σου ξεφυγε ενα χαστουκι...αντε να το δεχτω κι αυτο...αν και δεν πολυκαταλαβαινω πως χτυπας εναπαιδι και δε νιωθεις τυψεις μετα..αλλα τεσπα να το δεχτω

Αλλα ρε κοπελια να λειπεις ολη μερα...να βλεπεις το παιδο βραδυ και να εχεις και παραπονο και να θυμωνεις κιολας γιατι δεν κλεινεται στο δωματιο της μονη της ...αλλα θελει την παρεα σου και την αγκαλια σου...ε οχι.

Ξαναδιαβασε λιγο το μηνυμα που εγραψες οταν ηρεμησεις και πες μου τι διαβαζεις...γιατι εγω διαβαζω μια μαμα που εκφραζεται λες και το παιδι της της ειναι βαρος.Παρτο αλλιως και αναθεωρησε τις προτεραιοτητες στη ζωη σου...γιατι εισαι σε λαθος δρομο νομιζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαζευτηκατε ολες οι τελειες αλανθαστες μαμαδες και την κατακεραυνωσατε την γυναικα(με εξαιρεσεις)....εσεις που φανταζομαι δεν εχετε αγανακτησει ποτε με τα παιδια σας,δεν εχετε θυμωσει και δεν ειστε κουρασμενες μετα την δουλεια!τι να πω η κριτικη ειναι ευκολη και ναι ειναι ανεπιτρεπτο το χαστουκι αλλα η βοηθεια που ζηταει ειναι αυτη....να της υποδειξεις τα λαθη της χωρις κριτικη μπορειτε?!αλλωστε αυτο ειναι το νοημα νομιζω....

 

Αlis,καμια απο εμας δεν υποστηριζει οτι ειναι αλαθητη.

 

Εγω για το εαυτο μου σου λεω ομως οτι....

 

Δεν εχω χτυπησει τα παιδια μου.

Δεν τους εχω φωναξει για εναν τετοιο λογο.

Δεν θεωρω τον χωρο τους δωματιο χαραμισμενο.

 

Και αν κανω κατι απο αυτα στο μελλον,που να εχω μυαλο να μην τα κανω,θα αισθανομαι τυψεις,οπως τυψεις αισθανομαι για καθε φορα που εχω κανει κατι λαθος και το χειλακι των κοριτσιων μου εχει τρεμοπαιξει.

 

Κοινως,το ολο θεμα ειναι οτι δεν εχει τυψεις.Οποτε η βοηθεια που ζηταει δεν ειναι προς το παιδι και πως να του φερθει,αν διαβασες καλα,αλλα πως να μην την ενοχλει.

Διαβασε το λιγο ξανα,τι λεμε τωρα,ημαρτον δηλαδη.

 

Εαν συμφωνεις και επαυξανεις,τι να σου πω...οκ.

 

 

ΥΓ.Κι'εσυ μπορεις να μην ειρωνευεσαι?

"Τα μεγάλα πνεύματα έχουν να κάνουν πάντα με τη βίαιη αντίδραση του μέσου όρου. Οι τελευταίοι δεν μπορούν να καταλάβουν όταν ένας άνθρωπος δε συμμορφώνεται χωρίς σκέψη με τις κληρονομικές προκαταλήψεις και χρησιμοποιεί θαρραλέα τη νοημοσύνη του."

 

Αλβερτος Αινσταιν

Link to comment
Share on other sites

εγω χαλια και κουρασμενη της ζητησα να με αφησει να παει στο δωματιο. τιποτα. εεε, στο τελος ξεσπασα.

μα τι να σας πω. της φωναξα "ΑΦΗΣΕ ΜΕ ΠΙΑ!!!πηγαινε στο δωματιο σου."

μπαινω αγριεμενη μεσα και της λεω. γιατι? δεν σου αρεσει τιποτα πια?

αυτα, αυτα , αυτα (πετουσα παζλ, επιτραπεζια απο μια ντουλαπα στο πατωμα)

ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΑ? ΕΕ?ΤΙΠΟΤΑ??

ΚΑΙ ΤΣΑΠ, ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ.

εμεινε εμβροντητη. με κοκκινο μαγουλο να με κοιταει.

της ειπα: θα κατσεις να σκεφτεις γιατι η μαμα θυμωσε τοοοοσο πολυ και σε χτυπησε και μετα θα ελθεις να μου πεις τι σκεφτηκες.

και εκλεισα την πορτα πισω μου.

!

 

Δεν κατάλαβα κάτι............ ήσασταν στον καναπέ........ στο σαλόνι?..... από ότι λες και μετά λες ότι μπήκες αγριεμένη μέσα.............που στο δωμάτιό της?

Δηλαδή έφυγε από κει που ήσασταν στον καπαπέ, πήγε στο δωμάτιό της και την ακολούθησες?

 

Επειδή κι εγώ ένα παιδί έχω και τα απογεύματα είμαι μόνη μου που γυρίζω κουρασμένη από την δουλειά (ο άντρας μου δουλεύει πάντα απόγευμα-βράδυ) και σε καταλαβαίνω απόλυτα.

 

Θα σου πω από εμπειρία ότι δεν θα καταλάβει γιατί η μαμά θύμωσε τόσο πολύ, ίσα ίσα που στο παιδικό μυαλό της θεωρεί άδικη και ακαταλαβίστικη την συμπεριφορά σου.

Και η δικιά μου το ίδιο, έχει ένα δωμάτιο δικό της και το σαλόνι μου είναι μομίνως παιδότοπος. Δεν θέλει τίποτε από αυτά,έρχεται μαζί μου στην κουζίνα να μαγειρέψουμε, στο μπάνιο να πλύνουμε κλπ.

Ενίοτε τη χώνω και στο laptop για να βρω μια στιγμή ηρεμίας... το ομολογώ. Όπως επίσης ότι της έχω ρίξει μερικές (στον ποπό, το έχω αρχή να μην σηκώσω ποτέ χέρι στο πρόσωπο), και μόλις ηρεμήσω της λέω μετά ότι αυτό που έκανα είναι κακό και δεν πρέπει να το ξανακάνω και να μην αφήνει κανένα να της το κάνει (να σε κάψω Γιάννη να σε αλέιψω λάδι δηλαδή).

Ένα απόγευμα ο συνδυασμός φριχτού εργασιακού περιβάλλοντος που με οδήγησε στο νοσοκομείο, ένα σπίτι μπουρ... και ένα παιδί υπερκινητικό να τριγυρίζει σαν σβούρα συνέχεια με οδήγισαν στο φαρμακείο για ηρεμιστικά (και σιγά που με πιάσανε).

 

το ρεζουμέ που θέλω να σου πω είναι ότι το παιδί σου θέλει την προσοχή σου και όχι παιχνίδια μονο του. Δυστυχώς ένα παιδί που δεν έχει αδέρφια είναι μη προνομιούχα- σου μιλάει ένα μοναχοπαίδι που την έβγαζε στο δωμάτιό του διαβάζοντας συνέχεια (δυστυχώς όχι τα σχολικά μου).

Ζούμε σε μια εποχή που δεν μπορούμε να αφήσουμε τα παιδιά μας να βγουν έξω να παίξουνε.............. οπότε εγώ την αφήνω και λυσσάει μέσα στο σπίτι...............κι επειδή βαρέθηκα να φωνάζω και να αισθάνομαι συνέχεια σαν τον καπετάνιο του Τιτανικού (στρίψε 20 μοίρες αριστερά να αποφύγεις το παγόβουνο captain), τώρα τελευταία λυσσάω κι εγώ μαζί της.

Πριν φτάσεις λοιπόν κι εσύ στα ηρεμηστικά, κάνε ένα rebut στον σκληρό, και άσε λίγο το σπίτι να βρωμίσει και κάτσε να δεις μαζί της tv με ότι της αρέσει . θα κάτσετε κι εσύ και εκείνη για λίγο ήσυχες (εμείς βλέπουμε ονειροπαγίδα και κος&κα. Πελς).

 

Πάντως καλό θα ήταν να υποχωρήσεις και να της πεις ότι εσύ έκανος λάθος που την χτυπησες.......... θα το καταλάβει και θα το εκτιμήσει, πίστεψέ με.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που είμαι μαμά και μπαμπάς ταυτόχρονα για 6-7 περίπου μήνες τον χρόνο μπορώ να σε καταλάβω ,αλλά και εγώ όταν έχει τύχει να φωνάξω ή να φτάσω στα όρια μου ακόμα και να ρίξω καμία ξυλιά στον κώλο-pumpers μτά να σου πω την αμαρτία μου το σκυλομετανοίωνω και κλαίω ενώ προσπαθώ να την πίασω αγκαλία και να της ζητήσω συγνώμη :?Και εγώ μικρό σπίτι έχω για την ακρίβεια 60cm και ευτυχώς η μικρή έχει το δωματίο της γιατί έχουμε ενιαίο χώρο και (κουζίνα -σαλόνι)και έτσι βγάλαμε 2κρ/ρες αλλά τουλάχιστον για να μπορέσει να μην έχει κατάλοιπα το παιδάκι προσπάθησε όσο αδύνατο και αν σου φάινεται να κάνεις λίγο πίσω .Εχω παρατηρήσει ότι την ώρα της κρίσης όσες φορές τις άνοιξα κάποιο άλλο θέμα ή την 'εστειλα να χτενίσει πχ κάποια κουκλα ή την πήρα να μαγειρέψουμε μαζί ,ξεχάστηκε και εκεινη και εγώ προσπέρασα την κρίση.Γύρνα το θέμα αλλού .Γιατί δεν την βάζεις να σε τρίψει για να ξεκουραστείς κιόλας.??

Link to comment
Share on other sites

Μερικά παιδάκια κάθονται και παίζουν μόνα τους για κάποια ώρα, άλλα θέλουν συνέχεια προσωπική επαφή. Εγώ έχω ένα και ένα και είναι θέμα χαρακτήρα. Εάν θες να μάθεις να παίζει κάποιος πρέπει να της δείξει. Εφόσον δεν υπάρχει άλλο παιδάκι στο σπίτι θα πρέπει να αφιερώνεις εσύ αυτόν τον χρόνο και να καλείς και σε καθημερινή βάση παιδάκια για παιχνίδι στο σπίτι. Ένας από τους λόγους που αποφασίσαμε για δεύτερο είναι και για να έχει το πρώτο παρέα και πάλι καλούσαμε και ένα σωρό παιδάκια.

 

Νομίζω όλο το ξέσπασμα οφειλόταν στην κούρασή σου και το ξέρεις. Αφού είδες τα όριά σου φρόντισε να μην τα ξεπερνάς. Δεν έχουν όλοι οι άνθρωποι τις ίδιες αντοχές αλλά σίγουρα με τα παιδιά ανακαλύπτουμε περισσότερες.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι λάθος σε πολλά.Μάλλον αυτή που πρέπει να κάτσει να σκεφτεί είσαι εσύ και όχι η κόρη σου. Το ότι είμαστε κουρασμένες δε μας δίνει το άλλοθι να χτυπάμε και να αδικούμε τα παιδιά μας.Λυπάμαι πολύ.

Link to comment
Share on other sites

βλεπω αλλες μαμαδες και τα παιδια σαυτην την ηλικια μενουν με τις ωρες μονα τους. τουλαχιστον ανασαινουν λιγο μετα την δουλεια.

'

Κανένα μα κανένα απο τα παιδιά φίλων και γνωστών που ξέρω δεν κάθονται μόνα τους να παίξουν..........ο γιος μιας φίλης μου δεν μπαίνει ούτε στον παιδότοπο να παίξει αν δεν μπει η μάνα του. Τις 2 πρώτες ώρες κάθεται κολλημένος στη καρέκλα δίπλα της και μόλις είναι να φύγουμε το θυμάται να πάει να παίξει (Ηρώδηηηηηηηηη.....)

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν τέλειες μαμάδες. Υπάρχουν απλές μαμάδες, κουρασμένες, μπαϊλντισμένες, εξουθενωμένες... που μπορεί να θέλουν και λίγα λεπτά ηρεμίας.

Αφού άνοιξες το θέμα, εγώ καταλαβαίνω ότι τρόμαξες κι εσύ η ίδια από την συμπεριφορά σου. Είχες ένα ξέσπασμα, έβαλες τα όριά σου αλλά με λάθος τρόπο, μην αυτομαστιγώνεσαι συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες. Είναι μικρούλα η κόρη σου για να κάθεται μόνη στο δωμάτιό της, περίμενε μέχρι τα 12 και τότε θα την παρακαλάς να βγει.

Link to comment
Share on other sites

Μαζευτηκατε ολες οι τελειες αλανθαστες μαμαδες και την κατακεραυνωσατε την γυναικα(με εξαιρεσεις)....εσεις που φανταζομαι δεν εχετε αγανακτησει ποτε με τα παιδια σας,δεν εχετε θυμωσει και δεν ειστε κουρασμενες μετα την δουλεια!τι να πω η κριτικη ειναι ευκολη και ναι ειναι ανεπιτρεπτο το χαστουκι αλλα η βοηθεια που ζηταει ειναι αυτη....να της υποδειξεις τα λαθη της χωρις κριτικη μπορειτε?!αλλωστε αυτο ειναι το νοημα νομιζω....

 

απο τοτε που μπηκα στο φορουμ προσπαθω να καταλαβω πως γινετε ολες οι τελειες αλανθαστες μητερες να ειναι μελη!!!δεν φωναζουν δεν αγανακτουν και εγω λεω μπα σε αλλο κοσμο ζω !!!!δεν λεω οτι ηταν σωστο το οτι χαστουκισε το παιδι ,εγω οταν νιωθω ετσι φευγω η δινω μια στο τραπεζι και ξεσπαω τα νευρα μου !!!!ξερεις ποσες φορες το χερι μου ποναει μερες απο το χτυπημα¨? πολλες αλλα καλυτερα να ποναω εγω απο το παιδι μου!!!

Ο λογος που νευριασες πιστευω αδικος γιατι μαλλον της εχεις λειψει και θελει να σε εχει κοντα της !!!!

Την ωρα που θελεις να ξεκουραστης αστην να σου χαιδευει τα μαλλια θα ηρεμισεις κιολας , δωστης ενα παιχνδι να παιζε διπλα σου, βαλε ενα παιδικο dvd παρτην αγκαλια να ξαπλωσετε μαζι μην την δωχνεις ομως αυτα κανω εγω αν νομιζες οτι κατι θα σε βοηθεισει καντω .

Καλο ειναι να μην κρινουμε αλλα να δινουμε συμβούλες κανεις δεν εναι τελοιος !!!!!

Αυτο με το δωματιο αστοχο !!!! αν δεν θελει να παιζει εκει φερτης παιχνιδια εκει που εισαι εσυ !!!!

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

PANTANA.. απαντησε μας.. και ξεκαθαρισε τα πραγματα.. νομιζω οτι μας εγραψες εν θερμω και πολλα πραγματα παρεξηγηθηκαν.. ολες εχουμε γινει εξω φρενων με τα παιδακια μας και ολες δωσαμε απο καμια η συγκρατηθηκαμε για να μη δωσουμε..

 

ομως φανηκε οτι χτυπησες το παιδι σου επειδη ηθελε να παιξει μαζι σου κι οτι "παραχωρησες" ενα δωματιο στη μικρη λες και δεν ειναι αυτονοητο..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...