Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζωη εκτός Αθηνών


Recommended Posts

Εγώ είχα το ίδιο θέμα πριν από λίγο καιρό. Εδώ που είμαι έχω αρκετές ευκολίες. Μπροστά μου έχω πάρκο και πεζόδρομο, το σχολέιο είναι στο επόμενο τετράγωνο, οι δουλειές μας είναι κοντά και το σπίτι μας μεγάλο και μας αρέσει πολύ. Όμως δεν έχουμε μπαλκόνι, δεν βλέπουμε ουρανό και πράσινο. Στην αρχή σκεφτόμασταν να μετακομίσουμε πιο έξω αλλά κοντά. Είδαμε όμως πως θα δυσκολεύαμε πολύ τη ζωή μας και αποφασίσαμε να κάνουμε εξοχικό στο χωρριό του άντρα μου που είναι 40' από το σπίτι μας. Έτσι θα πηγαίνουμε κάθε ΣΚ και το καλοκαίρι μπορούμε να πηγαίνουμε καθημερινά. Βρήκαμε μια μέση οδό που ελπίζω να μας κάνει πιο όμορφη τη ζωή μας.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν babe αν τελικά το αποφασίσετε το σπίτι σου το νοικιάζω εγώ:) (μονοκατοικία με κήπο και δίπλα στο μετρό το καλύτερό μου!!!)

 

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι δεν θα μετακομίσουμε κι εμείς στη Σάμο γιατί κι εγώ έχω καταγωγή από κει και συχνά πυκνά το συζητάμε με τον άντρα μου :):):)

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμείς το τολμήσαμε και φύγαμε απο την Αθήνα και μείναμε στον Παρνασσό.

Είναι πάρα πολύ όμορφα, προστέθηκαν και δύο παιδάκια στην οικογένεια και το μόνο που περιμένουμε είναι να έχει καλό καιρό να βγούμε έξω στο πλατανόδασος να κάνουμε πικνικ στο ποταμάκι.

Τα θετικά είναι:

-Δεν υπάρχει ηχορύπανση και νέφος άρα καθαρός αέρας για τα παιδιά και για εμάς.

-Τα παιδιά έχουν επαφή με την φύση και τον κήπο ποτίζουν σκαλίζουν χαίρονται, τρώνε πιο υγιεινά

-Οι σχέσεις είναι πιο ουσιαστικές, ξέρεις πως θα πάει στο σπίτι του γείτονα που είναι δίπλα και δεν είσαι σε αναμένα κάρβουνα που είναι και τι κάνει

-Αφού όλοι έρχονται για διακοπές δεν μπορεί να είναι τόσο χάλια.

-Το νοσοκομείο είναι 40΄απόσταση.

-Πάς παντού με τα πόδια

-Δεν έχει κίνηση το πολύ πολύ να σταματήσει την κυκλοφορία κανένα πρόβατο,παρκάρεις έξω απο το σπίτι σου και όχι να ψάχνεις 1 ώρα αφού έχεις φάει όλη την κίνηση στα μούτρα.

 

Τα αρνητικά είναι:

-Οι επιλογές για παρέες είναι λιγότερες (προσωπικά δεν είχα πρόβλημα όμως γιατί έτυχε να ταιριάξω με τα άτομα που γνώρισα)

-Για να πάς σινεμά ή για ψώνια (ρούχα κα) πρέπει να κάνεις 45΄δρόμο στο κοντινότερο χωριό.

-Υπάρχει μεγάλη ανεργία

 

Πάντως εμείς δεν το μετανιώσαμε σε καμία περίπτωση και είμαστε χαρούμενοι για την επιλογή μας, όποτε θέλουμε πεταγόμαστε Αθήνα οπότε δεν μας λείπει και κάτι, νομίζω οτι είναι πολύ καλά εκτός Αθηνών το μόνο θέμα πρέπει να υπάρχει τουλάχιστον ένας μισθός στην οικογένεια.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχει δικιο απλα με αυτη τη λογικη το παθαινεισ και στα νοσοκομεια τησ αθηνασ αυτο σιγα τισ παροχεσ ειδικα στα δημόσια σκατα ειναι!

 

Δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ. Δε μιλάω για τα νοσοκομεία (εν μέρει δε με απασχολεί, έχουμε οικογενειακως ιδιωτική ασφάλεια), αλλά για τον αποκλεισμό που υφίστανται τα νησιά, όταν ο καιρός δεν είναι καλός. Ακόμα και το ελικόπτερο της ιδιωτικής δεν ερχόταν, μόνο super puma θα μπορούσε να μας παραλάβει, αλλά το δικό μας περιστατικό δεν ήταν θεωρείτω τόσο κρίσιμο... τεσπα... Θα μου πεις τόσος κόσμος που ζει στα νησιά, τι κάνει? Ναι, αλλο να έχεις μεγαλώσει σε νησί και άλλο να φύγεις από τη "σιγουριά" (εντάξει, όλα σχετικά είναι, αναφέρω απλά τον δικό μου προβληματισμό...) Πιο πολύ με προβλημάτισε ότι μιλάμε για την Αίγινα, για την Αίγινα βρε παιδιά, δίπλα είναι, τι να πω...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχεισ δικιο συμφωνω μαζι σου αλλα και εγω το απδι μου σκεφτομαι και τελικα να σας πω κατι πασ για καλυτερη ποιότητα ζωησ δεν πασ ουτε για να κερδισεισ λεφτα ουτε να κανεισ καριερα πας για προσωπική ηρεμία!!

πραγματικη ηρεμία τωρα φανταστείται οτι υπαρχουν αγχοσ μεχρι και τοον προαστιακο να προλάβεισ το πρωι ενω εκει για πιο λογο να αγχωθεις.

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι μωρέ, έτσι είναι, έτσι κι εγώ όταν πηγαίνω στην Αιγινα ηρεμώ, κάθομαι στη βεράντα, χαζεύω τη θάλασσα, βολτάρω στον κήπο, μικρές διαδρομές, άλλη ζωή... άλλο πράγμα...

μια απόφαση είναι όλα...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

με όλα αυτά που διαβάζω μάλλον θα μετακομίσω σε πιο ήσυχη γειτονιά,δεν γίνεται να μένω σε νησί και να μην βλέπω θάλασσα,παρόλο που είμαι κοντά,μας χωρίζει ένας λόφος...τις καθημερινές ειδικά...με την δουλειά...

έχω απίστευτη φασαρία από τον δρόμο και δεν υπάρχει γειτονιά να παίξει ένα παιδί,ούτε μια αλάνα!!

αλλά το σπιτάκι μου είναι καλό,450Ε ενοίκιο,90τμ,τα περισσότερα έχουν 500-600Ε,δεν έχει υγρασία που είναι πολύ σημαντικό εδώ,όλα τα σπίτια έχουν.

είναι ζεστό το χειμώνα,ενώ είναι διαμέρισμα,έχει την δική του εξωτερική σκάλα,έχει δικό του καυστήρα κι όποτε θέλουμε βάζουμε πετρέλαιο,δεν έχει κοινόχρηστα!!

εμείς αν δεν είχαμε πρόβλημα με τη δουλειά θα είμασταν καλύτερα τελικά...

τουλάχιστον κάνουμε και 2-3 μπάνια την εβδομάδα στη θάλασσα!!!

μακάρι να βρείτε δουλειά...και δοκιμάστε το!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αν σας δινοταν η ευκαιρια να μετακομισετε σε νησι θα το κανατε?(με τρια μικρα παιδια)

Τ'αγόρια μου,τ'αγόρια μου,τ'αγόρια μου...γλυκά και τραγανά σαν καραμέλα!

Δημήτρης 24/6/06

Στέφανος 5/8/07

Ταξιάρχης 23/12/08

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ηξερα οτι υπηρχε ηδη παρομοιο θεμα.Μας δινεται η ευκαιρια να μετακομισουμε σε νησι των Κυκλαδων,δημοφιλες σαν προορισμος διακοπων.Φτιαξαμε προσφατα σπιτι,με την βλεψη της εξοχικης κατοικιας.Ειναι μεγαλυτερο απο το σπιτι μας στην Αθηνα και θα ειμαστε σαφως πιο ανετα με τα τρια παιδια.Θεμα δουλειας δεν υπαρχει,εγω ειμαι αδιοριστη καθηγητρια και σκεφτομαι να ανοιξω κατι δικο μου στο νησι και ο συζυγος ειναι δημοσιος υπαλληλος,μπορει να παρει μεταθεση.Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα,αλλα κολλαμε στο κακο κεντρο υγειας του νησιου και στις λιγοτερες επιλογες(οπως ειδα να αναφερουν και αλλες κοπελες πιο πανω).Τα παιδια θα πρεπει αναγακαστικα να φυγουν για σπουδες εκτος του νησιου οταν με το καλο τελειωσουν το λυκειο,δεν ειναι τοσο κοντα στην Αθηνα(4 ωρες με το καραβι περιπου),δεν εχει τοσες εναλλακτικες για βολτες/καταστηματα/χωρους για παιχνιδι.

Τα θετικα ειναι ο προφανος καλυτερος τροπος ζωης,λιγοτερη μολυνση,εχουμε πολλους συγγενεις και φιλους εκει.

Λεμε να παμε δοκιμαστικα για λιγο καιρο και αν δεν μας αρεσει ξαναγυρναμε

Τ'αγόρια μου,τ'αγόρια μου,τ'αγόρια μου...γλυκά και τραγανά σαν καραμέλα!

Δημήτρης 24/6/06

Στέφανος 5/8/07

Ταξιάρχης 23/12/08

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι υπηρχε ηδη παρομοιο θεμα.Μας δινεται η ευκαιρια να μετακομισουμε σε νησι των Κυκλαδων,δημοφιλες σαν προορισμος διακοπων.Φτιαξαμε προσφατα σπιτι,με την βλεψη της εξοχικης κατοικιας.Ειναι μεγαλυτερο απο το σπιτι μας στην Αθηνα και θα ειμαστε σαφως πιο ανετα με τα τρια παιδια.Θεμα δουλειας δεν υπαρχει,εγω ειμαι αδιοριστη καθηγητρια και σκεφτομαι να ανοιξω κατι δικο μου στο νησι και ο συζυγος ειναι δημοσιος υπαλληλος,μπορει να παρει μεταθεση.Το σκεφτομαι πολυ σοβαρα,αλλα κολλαμε στο κακο κεντρο υγειας του νησιου και στις λιγοτερες επιλογες(οπως ειδα να αναφερουν και αλλες κοπελες πιο πανω).Τα παιδια θα πρεπει αναγακαστικα να φυγουν για σπουδες εκτος του νησιου οταν με το καλο τελειωσουν το λυκειο,δεν ειναι τοσο κοντα στην Αθηνα(4 ωρες με το καραβι περιπου),δεν εχει τοσες εναλλακτικες για βολτες/καταστηματα/χωρους για παιχνιδι.

Τα θετικα ειναι ο προφανος καλυτερος τροπος ζωης,λιγοτερη μολυνση,εχουμε πολλους συγγενεις και φιλους εκει.

Λεμε να παμε δοκιμαστικα για λιγο καιρο και αν δεν μας αρεσει ξαναγυρναμε

 

Εγώ θα πήγαινα γιατί θα ήθελα τα παιδιά μου να μεγαλώσουν με διαφορετικές εμπειρίες και να τους δώσω την ευκαιρία να έχουν ως εναλλακτική λύση διαβίωσης την επαρχία όταν μεγαλώσουν. Η πιθανότητα κάποιος να ζήσει σε Αθήνα ή Θεσσαλονίκη όταν μεγαλώσει είναι 80% και εγώ δεν θέλω αυτό το μέλλον για τα παιδιά μου.

 

Από την άλλη δεν βάζω ποτέ το κακό στο μυαλό μου από θέματα υγείας. Τα σχολεία δεν με απασχολούν γιατί ούτε οι σπουδές τους με πολυαπασχολούν, θα έκανα όμως κάτι για να βοηθήσω την επαγγελματική τους αποκατάσταση στον τόπο που μεγάλωσαν ώστε να τα βοηθήσω να μείνουν ή να ξαναγυρίσουν. Το βλέπω ως απόφαση ζωής για όλους γονείς και παιδιά.

 

Το νησί είναι ιδιαίτερος τόπος αλλά δεν μπορεί και όλοι να μεγαλώνουν τόσο ισοπεδωτικά. Κάποιοι ας έχουν άλλες προσλαμβάνουσες. Νομίζω θα είναι κερδισμένοι.

Link to comment
Share on other sites

όσο τα παιδιά είναι μικρά συμφωνό ότι είναι καλύτερα στην επαρχεία...

 

τι γίνεται όμως όταν μεγαλώνουν?

 

ξένες γλώσσες?

διασκέδαση?

αθλητισμός?

άλλες εξοσχολικές δραστηριότητες?

 

σπουδές?

 

πιστεύω ότι στην επαρχεία μειώνουμε τις επιλογές των παιδιών μας...

και ίσως κάποτε να μας κατηγουρήσουν για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

όσο τα παιδιά είναι μικρά συμφωνό ότι είναι καλύτερα στην επαρχεία...

 

τι γίνεται όμως όταν μεγαλώνουν?

 

ξένες γλώσσες?

διασκέδαση?

αθλητισμός?

άλλες εξοσχολικές δραστηριότητες?

 

σπουδές?

 

πιστεύω ότι στην επαρχεία μειώνουμε τις επιλογές των παιδιών μας...

και ίσως κάποτε να μας κατηγουρήσουν για αυτό...

 

Είναι λόγος οι ξένες γλώσσες και οι εξωσχολικές δραστηριότητες να μαντρώσεις ένα παιδί σε διαμέρισμα και να το πηγαινοφέρνεις με το αυτοκίνητο σε κάθε του μετακίνηση μέχρι την εφηβεία ή και μετά, από το φόβο μην πάθει τίποτε στο δρόμο; Φυσικά αναφέρομαι σε όσους έχουν την επιλογή της επαρχίας και όχι σε αυτούς που δεν την έχουν για λόγους δουλειάς κυρίως.

 

Υπάρχει βέβαια μία γκρίνια όταν μεγαλώνουν και κυρίως μετά τα 14 αλλά στα 18 φεύγουν για σπουδές οπότε χρειάζεται λίγη υπομονή.

 

Νομίζω στην Ελλάδα οι σπουδές των παιδιών επειδή αποδεικνύονται άνευ αντικειμένου δεν αξίζουν τη θυσία ενός ανθρώπινου τρόπου ζωής που μπορεί να έχει κάποιος στην επαρχία.

Link to comment
Share on other sites

θα σου πω για μας που κάναμε την κίνηση να φύγουμε πριν 3 χρόνια!!!

ακόμα νοσταλγούμε την αθήνα και προσπαθούμε να συνηθίσουμε την νοοτροπία των ντόπιων!!!

έχω καταγωγή από εδώ,αλλά έλειπα χρόνια,πάντα λέγαμε να γυρίσουμε πίσω... νοίκια στην αθήνα,νοίκια στην κέρκυρα, η ζωή νομίζουμε ότι είναι πιο ακριβή στην αθήνα...δεν είναι...

ξέρεις πόσο έχει η βενζίνη εδώ και το πετρέλαιο θέρμανσης?

και όταν φύγαμε ο άντρας μου έμεινε στην ίδια δουλειά,άλλαξε έδρα ως πωλητής...

εγώ άνοιξα μαγαζί και χρεωθήκαμε(αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο)

το θέμα είναι ότι αθήνα μέναμε σε ήσυχη περιοχή με οικογένεις γύρω, όλη μας η παρέα ηταν εκεί,τις καθημερινές δουλειά και τα σκ βόλτες όπου θέλαμε.

η γειτονιά είχε πάρκο,παιδική χαρά...σχολείο...

πού ωραία...

και ήρθα κέρκυρα,μένουμε σε κεντρικό δρόμο που τρέχουν τρελά τα αυτοκίνητα,γειτονιά δεν υπάρχει,κούνιες δεν υπάρχουν,πρέπει να πάω κέντρο...σχολείο δεν μπορείς να πας με τα πόδια.

τα νοίκια είναι πιο ακριβά από αθήνα!!

επίσης τις καθημερινές έχουμε δουλειά και το σκ θα πάμε κέντρο για έναν καφέ και λίγο στις κούνιες!!!

όταν μένεις σε νησί δεν μπορείς να πάρεις το αυτοκινητό σου και να πας οπουδήποτε!!

ειδικά τον χειμώνα.

αυτά τα λίγα χωρίς να σε απογοητέυσω!!

δεν ξέρω βέβαια μήπως είναι καλύτερα στην σάμο!!

 

Αλλάζουμε;;;;; Εμείς ψάχνουμε τρόπους να έρθουμε Κέρκυρα!

Και εδώ σε μακρινό προάστειο είμαστε (σιγά το προάστειο, η εξωτική Παιανία!), δουλεύουμε 15 χλμ. μακριά τα οποία και θέλουμε σχεδόν μια ώρα να τα διανύσουμε κάθε πρωί και κάθε απόγευμα, το μωρό μου το βλέπω στον πρωινό θηλασμό και στο μπάνιο του το βράδυ, και αν τα καταφέρουμε κάθε δεύτερο ΣΚ και δούμε κανένα φίλο το θεωρούμε τρομερή επιτυχία και το γιορτάζουμε δεόντως :) :) :)

 

Η διαφορά μας μάλλον είναι ότι εσείς προσπαθείτε να συνηθίσετε τη νοοτροπία των ντόπιων, ενώ εγώ θεωρώ ότι είμαι μια από αυτούς (το πρόβλημα θα το έχει ο σύζυγος, αλλά άλλη κουβέντα αυτή :) :))

 

Και επειδή ξέφυγα...Babe μου, αν καταφέρετε να φτιάξετε τις ιδανικές προϋποθέσεις για επαρκές εισόδημα, μόνο θετικά θα μπορούσε να έχει η μετακόμισή σας στο νησί (η Σάμος είναι κούκλα, ήταν η γιαγιά μου από κει!).

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

με όλα αυτά που διαβάζω μάλλον θα μετακομίσω σε πιο ήσυχη γειτονιά,δεν γίνεται να μένω σε νησί και να μην βλέπω θάλασσα,παρόλο που είμαι κοντά,μας χωρίζει ένας λόφος...τις καθημερινές ειδικά...με την δουλειά...

έχω απίστευτη φασαρία από τον δρόμο και δεν υπάρχει γειτονιά να παίξει ένα παιδί,ούτε μια αλάνα!!

αλλά το σπιτάκι μου είναι καλό,450Ε ενοίκιο,90τμ,τα περισσότερα έχουν 500-600Ε,δεν έχει υγρασία που είναι πολύ σημαντικό εδώ,όλα τα σπίτια έχουν.

είναι ζεστό το χειμώνα,ενώ είναι διαμέρισμα,έχει την δική του εξωτερική σκάλα,έχει δικό του καυστήρα κι όποτε θέλουμε βάζουμε πετρέλαιο,δεν έχει κοινόχρηστα!!

εμείς αν δεν είχαμε πρόβλημα με τη δουλειά θα είμασταν καλύτερα τελικά...

τουλάχιστον κάνουμε και 2-3 μπάνια την εβδομάδα στη θάλασσα!!!

μακάρι να βρείτε δουλειά...και δοκιμάστε το!!

 

χαχαχαχαχα τώρα διάβασα ότι αναθεωρείς σιγά σιγά φιλενάδα!

Ας ήμουν πάντως εκεί μόνιμα να παίζει κάθε μέρα το παιδί μου στην πλατεία και γω να πίνω τον καφέ μου στο Λιστόν, και δε με νοιάζει η γλυκιά αυτή ρουτίνα :)

 

πάντως έχεις και ένα δίκιο, η ιατρική περίθαλψη είναι δράμα στον νησί μας :(

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια πως σας ζηλευω...θελω τοοοοοσο να γυρισω στο χωριο μου-βορειδυτικα της κερκυρας-αλλα η δουλεια του συζυγου δεν το επιτρεπει, στρατιωτικος μη μετατιθεμενος.καθε φορα που ερχομαστε στο νησι και η μικρουλα παιζει τοσο ηρεμη και ευτυχισμενη, εμεις χαιρομαστε την καθε στιγμη, ειμαστε κοντα με ανθρωπους που μας αγαπανε και τους αγαπαμε επισης πολυ, η θαλασσα διπλα, η ζωη ως ζωη και οχι σαν τρεχαλα.στο κεντρο δεν κατεβαινω σχεδον ΠΟΤΕ ...εχετε δικιο ειναι κολαση και ας ειναι η θαλασσα διπλα....μονο στο χωριο μου θα εμενα///οσο για το θεμα της υγειας ειπατε μεγαλες αληθειες...παντως θα γυριζα ανα πασα στιγμη...................

Link to comment
Share on other sites

Γιατί νόμιζα πως έχω γράψει σε αυτό το θέμα? Τέλος πάντων... Άποψη για νησί δεν έχω και καθότι "βουνίσια" που λένε δε νομίζω πως θα διάλεγα ποτέ ένα νησί για μόνιμη εγκατάσταση. Σύντομα όμως αποχαιρετώ την Αθήνα όπου γεννήθηκα και έζησα όλα μου τα χρόνια για μια επαρχιακή πόλη (μεγάλη τη θεωρώ). Ακολουθώ τον άνδρα μου στο όνειρο επαναπατρισμού του. Και εγώ από εκεί κατάγομαι και λατρεύω την πόλη. Έχει καλούς γιατρούς και καλά νοσοκομεία. Έχει τα πάντα που χρειάζεται ένα παιδί για να μορφωθεί αλλά και να ΖΗΣΕΙ. Η ποιότητα ζωής δε συγκρίνεται. Όλοι δουλεύουν και όλο για καφέ είναι. Και σε σχέση με την Αθήνα είναι και πιο φθηνή. Τέλος τα 370 ευρώ στη ΔΕΗ και τα 65 στην ΕΥΔΑΠ. Τέλος και τα 200αρια στα κοινόχρηστα. Θα μου λείπουν οι γονείς μου αλλά δεν θα μαι δα και στην άλλη άκρη της γης...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Και μεις το σκεφτόματε πολύ έντονα να φύγουμε από τη αθήνα! Δεν αντέχουμε άλλο την κίνηση, να μην βρίσκεις να παρκάρεις και να θέλεις μισή ώρα να πας το παιδί σου στο κολυμβητήριο, 40 λεπτά να πας στο πατρικό σου, 45 για τη δουλιεά σου ...τι τα λέω τα ξέρετε όλοι τα ίδια τραβάμε κάθε μέρα!!!

Εμείς σκεφτόμαστε να μετακομίσουμε κάπου κοντά στην αθήνα ώστε να μην απομακρύνουμε τα παιδιά από γιαγιάδες, ξαδέρφια και φίλους. Σκεφτόμαστε πολύ έντονα το ξυλόκαστρο ή κάπου έκεί γύρω. Με τον προαστιακό είνια πολύ κοντά, είναι όμορφο ήσυχο, εχουμε και λίγους φίλους.Θέλω πολύ ένα σπίτι με κήπο και μου αρέσει η ιδέα ν αμπορούν τα παιδιά να πηγαίνουν καθημερινά στη θάλασσα το καλοκαίρι και όχι να είναι κλεισμένα σε ένα διαμέρισμα!!! Επίσης είναι κοντά για να σε επισκεφτούν φίλοι είτε για να μείνουν είτε και αυθημερόν. Δίπλα είναι η κορινθος που παρέχει τα παντα. Αποό θέμα δουλειάς δεν θα έχουμε πρόβλημαόύτε εγώ ούτε ο σύζηγος. Τα δάνεια που έχουμε γιατ αεπόμενα 3 χρόνια μας κρατάνε ακόμα εδω!

Γνωρίζει καμια κοπέλα γαι το ξυλόκαστρο?

Link to comment
Share on other sites

όσο τα παιδιά είναι μικρά συμφωνό ότι είναι καλύτερα στην επαρχεία...

 

τι γίνεται όμως όταν μεγαλώνουν?

 

ξένες γλώσσες?

διασκέδαση?

αθλητισμός?

άλλες εξοσχολικές δραστηριότητες?

 

σπουδές?

 

πιστεύω ότι στην επαρχεία μειώνουμε τις επιλογές των παιδιών μας...

και ίσως κάποτε να μας κατηγουρήσουν για αυτό...

 

δεν ειναι ετσι ακριβως!εξαρταται βεβαια και την επαρχια(δεν μιλαω για κατι απομακρυσμενα χωρια ετσι?)

 

οι πιο πολλες ομως, απο ολα οσα ανεφερες εχουν τωρα πια,και ξενες γλωσσες και διασκεδαση και αθλητισμο και πολλες αλλες δραστηριοτητες

με λιγα λογια, μια επαρχεια σημερα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο μια μεγαλουπολη

εγω σε νησι μενω και πιστεψε με τα παιδια απο μικρη ηλικια εχουν παρα πολλα πραγματα να κανουν!

αρα δεν μειωνουμε και τις επιλογες τους,εγω απο μικρη μενω επαρχια και δεν νιωθω καθολου μα καθολου ετσι!

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ετσι ακριβως!εξαρταται βεβαια και την επαρχια(δεν μιλαω για κατι απομακρυσμενα χωρια ετσι?)

 

οι πιο πολλες ομως, απο ολα οσα ανεφερες εχουν τωρα πια,και ξενες γλωσσες και διασκεδαση και αθλητισμο και πολλες αλλες δραστηριοτητες

με λιγα λογια, μια επαρχεια σημερα δεν εχει να ζηλεψει τιποτα απο μια μεγαλουπολη

εγω σε νησι μενω και πιστεψε με τα παιδια απο μικρη ηλικια εχουν παρα πολλα πραγματα να κανουν!

 

Sυμφωνω απολυτα...Και γω σε επαρχιακη πολη μενω και πιστευω οτι τα παιδια μου δεν θα στερηθουν τιποτα,ουτε απο μορφωση ουτε απο χομπυ-διασκεδαση!!!

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι γέννημα θρέμα Πατρινιά, με ένα διάλλειμα όμως 3 ετών για εργασία και σπουδές στην Αθήνα, άρα έχω δει και τις 2 όψεις.

Είναι δύσκολο όταν έχεις τα πάντα στα πόδια σου να πας στην επαρχία. Στην Αθήνα βέβαια η ποιότητα ζωής είναι φρικτή αλλά και στην επαρχία πολλές φορές ισχύει το ίδιο.

Η ποιότητα ζωής για μένα έχει να κάνει και με τις παροχές για εκπαίδευση, ιατρική περίθαλψη, διασκέδαση κλπ. Στην Αθήνα μπορείς να κάνεις τα πάντα, στην Πάτρα που ενώ είναι μεγάλο αστικό κέντρο οι επιλογές είναι ελάχιστες. Για παράδειγμα και εδώ χρειάζεσαι αυτοκίνητο για όλες τις μετακινήσεις και συναντάς τρελό μποτιλιάρισμα και δεν παρκάρεις πουθενά. Δεν υπάρχουν θεατρικές παραστάσεις, μουσεία, γκαλερί, ζωολογικά πάρκα κλπ.

Οι ποικιλία για αγορές είναι ελάχιστη και οι τιμές πανάκριβες σε σχέση με την Αθήνα. Ακόμα και οι ΟΚΩ είναι ακριβότερες στην Πάτρα πχ το νερό.

Φοβάμαι ότι σε κάποιο νησί τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα...ερημιά τον χειμώνα και ασφυκτική τουριστική κίνηση το καλοκαίρι. Έχω τρελαθεί να διαβάζω για μωράκια που πεθαίνουν εξ' αιτίας της έλλειψης ιατρών σε κέντρα υγείας της επαρχίας...φρικτό.

Οι γονείς πρέπει να λάβουν υπόψιν και τις δυνατότητες για εκπαίδευση στο νησί. Την σημερινή εποχή η μόρφωση είναι το μεγαλύτερο εφόδιο που μπορούμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας. Δεν πρέπει να τους την στερήσουμε για "καλύτερη ποιότητα ζωής" που περιλαμβάνει μόνο καθαρό αέρα κοπανιστό.

Επίσης το θέμα εργασίας είναι πάρα πολύ σημαντικό, χωρίς δουλειά τι να κάνεις την ωραία θέα? δεν τρώγεται...

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για τα μειονεκτήματα των μεγάλων επαρχιακών πόλεων...που δεν έχουν πράσινο ούτε για δείγμα...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι γέννημα θρέμα Πατρινιά, με ένα διάλλειμα όμως 3 ετών για εργασία και σπουδές στην Αθήνα, άρα έχω δει και τις 2 όψεις.

Είναι δύσκολο όταν έχεις τα πάντα στα πόδια σου να πας στην επαρχία. Στην Αθήνα βέβαια η ποιότητα ζωής είναι φρικτή αλλά και στην επαρχία πολλές φορές ισχύει το ίδιο.

Η ποιότητα ζωής για μένα έχει να κάνει και με τις παροχές για εκπαίδευση, ιατρική περίθαλψη, διασκέδαση κλπ. Στην Αθήνα μπορείς να κάνεις τα πάντα, στην Πάτρα που ενώ είναι μεγάλο αστικό κέντρο οι επιλογές είναι ελάχιστες. Για παράδειγμα και εδώ χρειάζεσαι αυτοκίνητο για όλες τις μετακινήσεις και συναντάς τρελό μποτιλιάρισμα και δεν παρκάρεις πουθενά. Δεν υπάρχουν θεατρικές παραστάσεις, μουσεία, γκαλερί, ζωολογικά πάρκα κλπ.

Οι ποικιλία για αγορές είναι ελάχιστη και οι τιμές πανάκριβες σε σχέση με την Αθήνα. Ακόμα και οι ΟΚΩ είναι ακριβότερες στην Πάτρα πχ το νερό.

Φοβάμαι ότι σε κάποιο νησί τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα...ερημιά τον χειμώνα και ασφυκτική τουριστική κίνηση το καλοκαίρι. Έχω τρελαθεί να διαβάζω για μωράκια που πεθαίνουν εξ' αιτίας της έλλειψης ιατρών σε κέντρα υγείας της επαρχίας...φρικτό.

Οι γονείς πρέπει να λάβουν υπόψιν και τις δυνατότητες για εκπαίδευση στο νησί. Την σημερινή εποχή η μόρφωση είναι το μεγαλύτερο εφόδιο που μπορούμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας. Δεν πρέπει να τους την στερήσουμε για "καλύτερη ποιότητα ζωής" που περιλαμβάνει μόνο καθαρό αέρα κοπανιστό.

Επίσης το θέμα εργασίας είναι πάρα πολύ σημαντικό, χωρίς δουλειά τι να κάνεις την ωραία θέα? δεν τρώγεται...

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για τα μειονεκτήματα των μεγάλων επαρχιακών πόλεων...που δεν έχουν πράσινο ούτε για δείγμα...

 

Τι να απαντησω τωρα;;;Οτι τα παιδια στις μεγαλουπολεις τρεχουν απο το πρωι ως το βραδυ στις ''δραστηριοτητες ''για να παρουν εφοδια,λες και δεν θα προλαβουν να τα κανουν σε αλλες ηλικιες,με αντιτιμο την παιδικη τους ηλικια;;;Οτι σταματανε να παιζουνε και γινονται' ''μικροι ενηλικες''με χιλιες δυο υποχρεωσεις με αποτελεσμα να τρεχουν απο τα 10 στους ψυχολογους για ''διαχειρηση του αγχους'';;;;

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ είμαι γέννημα θρέμα Πατρινιά, με ένα διάλλειμα όμως 3 ετών για εργασία και σπουδές στην Αθήνα, άρα έχω δει και τις 2 όψεις.

Είναι δύσκολο όταν έχεις τα πάντα στα πόδια σου να πας στην επαρχία. Στην Αθήνα βέβαια η ποιότητα ζωής είναι φρικτή αλλά και στην επαρχία πολλές φορές ισχύει το ίδιο.

Η ποιότητα ζωής για μένα έχει να κάνει και με τις παροχές για εκπαίδευση, ιατρική περίθαλψη, διασκέδαση κλπ. Στην Αθήνα μπορείς να κάνεις τα πάντα, στην Πάτρα που ενώ είναι μεγάλο αστικό κέντρο οι επιλογές είναι ελάχιστες. Για παράδειγμα και εδώ χρειάζεσαι αυτοκίνητο για όλες τις μετακινήσεις και συναντάς τρελό μποτιλιάρισμα και δεν παρκάρεις πουθενά. Δεν υπάρχουν θεατρικές παραστάσεις, μουσεία, γκαλερί, ζωολογικά πάρκα κλπ.

Οι ποικιλία για αγορές είναι ελάχιστη και οι τιμές πανάκριβες σε σχέση με την Αθήνα. Ακόμα και οι ΟΚΩ είναι ακριβότερες στην Πάτρα πχ το νερό.

Φοβάμαι ότι σε κάποιο νησί τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα...ερημιά τον χειμώνα και ασφυκτική τουριστική κίνηση το καλοκαίρι. Έχω τρελαθεί να διαβάζω για μωράκια που πεθαίνουν εξ' αιτίας της έλλειψης ιατρών σε κέντρα υγείας της επαρχίας...φρικτό.

Οι γονείς πρέπει να λάβουν υπόψιν και τις δυνατότητες για εκπαίδευση στο νησί. Την σημερινή εποχή η μόρφωση είναι το μεγαλύτερο εφόδιο που μπορούμε να προσφέρουμε στα παιδιά μας. Δεν πρέπει να τους την στερήσουμε για "καλύτερη ποιότητα ζωής" που περιλαμβάνει μόνο καθαρό αέρα κοπανιστό.

Επίσης το θέμα εργασίας είναι πάρα πολύ σημαντικό, χωρίς δουλειά τι να κάνεις την ωραία θέα? δεν τρώγεται...

Θα μπορούσα να γράφω με τις ώρες για τα μειονεκτήματα των μεγάλων επαρχιακών πόλεων...που δεν έχουν πράσινο ούτε για δείγμα...

 

 

μαλλον δεν θα εχεις ζησει σε νησι......κριμα!

 

και ξαναγραφω..τα παντα υπαρχουν!

και το χειμωνα ερημια?οχι βεβαια!

το καλοκαιρι ασφυκτικη κινηση?γιατι το λες αυτο?υπαρχουν περιοχες που οι ντοπιοι πανε το καλοκαιρι μακρια απο τον κοσμο και τη φασαρια,απο επιλογες παρα πολλες!ασε που μια μεγαλουπολη ασφυκτικη κινηση εχει χειμωνα καλοκαιρι:rolleyes:

 

edit

 

οσο για τα μωρακια που χανονται,σαφως και εχεις δικιο,αλλα ποσα μωρακι α εχουν χαθει σε μεγαλουπολεις ενω τα νοσοκομεια ειναι ακριβως διπλα?

 

και για τη δουλεια που αναφερεις,οποιος θελει να δουλεψει παντου κατι θα βρει:D

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...