Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζωη εκτός Αθηνών


Recommended Posts

Σκεφτόμαστε πολυ σοβαρά να φύγουμε απο την αθήνα και να μεινουμε στην επαρχια σε νησί συγκεκριμενα εχει φυγει καμια απο έσας ........πιστευω οτι εδω στην Αθήνα πλεον αρχιζουμε και τρελαινόμαστε δεν πάμε καλα ...τωρα υπαρχει ενα μεγάλο θέμα δουλείας αλλα δεν πιστευω οτι θα πάμε χαμένη ολο και κάτι θα βρούμε εδω σαν γραμματέας δουλεύω δεν κανω και κάτι φοβερό 10 χρόνια είμαι αλλα ολα μας τα λεφτα τα δίνουμε στα δανεια και στης υποχρεώσεις μας εχουν πει το αίμα πλέον.....

υπαρχει καποια κοπέλα να μου πει τις εμπειρίες τησ?

το καλό αμα φύγουμε ειναι οτι θα νοικιαζουμε ενα σπίτι εδω και ετσι θα έχουμε ενα σίγουρο εισόδημα!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 132
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σου πω εγω θα εφευγα βεβαια θα εβαζα ολα τα συν και τα πλην στην ζυγαρια για να δω προς τα που κλεινη . η ζωη ειναι ποιο ηρεμη ,ποιο φυσιλογηκη δεν εχω εγκατασταθει για πολυ καιρο στην αθηνα για ενα χρονο ηταν και ημουν και μικρη χωρις οικογενεια . αλλα τωρα ζω στο χωριο μου εχω την οικογενεια μου και δεν μπορω να φανταστω να μεγαλωνουν τα παιδια μου αθηνα .

Link to comment
Share on other sites

με τα χιλιααααααααααααααααα!!!!!!!!!!

 

εμεις εχουμε μετακομισει σε μακρινο προαστειο της αθηνας, κι ακομα και δω με χαλαει.....

 

θελω επαρχια.... νησι.... χωριο....

Link to comment
Share on other sites

και εγω ετσι πιστεύ το μονο που μασ απασχολει ειναι το θεμα δουλεια για τον αντρα μου εδω ειναι οδηγος σε μια εταιρεια με πούρα και παίρνει 9οο κατι ευρω σιγα τα λεφτα και εγο τοσα παίρνω και δεν μασ φτάνουν και σκεφτομασταν σε κανα χρόνο να μαζέψουμε τιποτα λεφτα για τισ πρώτες ανάγκες για ενοικια κλπ και να νοικιάσουμε το σπίτι εδω και να έχουμε ενα εισοδημα ψιλοσίγουρο! το θέμα ειναι με την δουλεία μου ειμαι σχεδόν 10 χρόνια με συμφέρει να του πω να με γράψει στο ταμειο ανεργίασ?

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι εχο σπιτι εκει μενουν οι γονεισ μου εκει τωρα ειναι ο πατερασ μου η καταγωγη του!

αν θα φυγω θα φύγω με καλεσ σχεσεισ γιατι να μην μου το κανει ..............ποσο καιρο πριν πρεπει να το πω πιστευετε?

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

ΒΑΒΕ αυτο που λεει το ευακι ειναι σωστο να λεγεται . αλλα ειναι και καλο οτι εχεισ καποιο δικο σου για να σε βοηθησει πριν πας και μετα . βεβαια οσο για τον εργοδοτη σου θα πρεπει να του το πεις βαση ποσο συμαντικη ειναι η θεση που εχεισ και ποσο χρονο χριαζεται για να κανεις εκπαιδεση στον καινουριο 1 μηνα ,2 μηνες δεν ξερω να σου πω ακριβως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοιταχτε δεν ειναι πολυ ευκολο να βρουμε δουλεια πρωτα βασικα ο αντρασ μου πρωτοσ θα πρεπει να βρει σιγουρα αλλα γνωστη υπαρχουν τιποτα η θέση μου γραμματεασ ειναι απλα εχω μια καλη σχεση ειμαι 10 χρόνια ..............χχιχχιχ να τον κανω να με απολυσει?? θα επαιρνα καλη αποζημίωση... το μόνο που σκέφτομαι ειναι θέμα νοσοκομείου υπάρχει το νοσοκομειο το κεντρικο τησ σάμου ολα τα υπολοιπα θεματα υγειασ αλλα να μου πεισ τα παιδια δεν παθαίνουν και ολα αυτα που παθαινου στη αθήνα!τησ ξαδέρφης μου δεν ειναι ποτε άρρωστο ολο το δικο μου ειναι!

το καλο ειναι οτι θα παίρνουμε και το ενοικιο απο εδω! θα έχω και την μάνα μου κα τον πατέρα μου ..........θέλω να φύγω απλα φοβάμαι κιολασ λίγο δεν σασ κρίβω...........

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου πω για μας που κάναμε την κίνηση να φύγουμε πριν 3 χρόνια!!!

ακόμα νοσταλγούμε την αθήνα και προσπαθούμε να συνηθίσουμε την νοοτροπία των ντόπιων!!!

έχω καταγωγή από εδώ,αλλά έλειπα χρόνια,πάντα λέγαμε να γυρίσουμε πίσω... νοίκια στην αθήνα,νοίκια στην κέρκυρα, η ζωή νομίζουμε ότι είναι πιο ακριβή στην αθήνα...δεν είναι...

ξέρεις πόσο έχει η βενζίνη εδώ και το πετρέλαιο θέρμανσης?

και όταν φύγαμε ο άντρας μου έμεινε στην ίδια δουλειά,άλλαξε έδρα ως πωλητής...

εγώ άνοιξα μαγαζί και χρεωθήκαμε(αλλά αυτό είναι άλλο κεφάλαιο)

το θέμα είναι ότι αθήνα μέναμε σε ήσυχη περιοχή με οικογένεις γύρω, όλη μας η παρέα ηταν εκεί,τις καθημερινές δουλειά και τα σκ βόλτες όπου θέλαμε.

η γειτονιά είχε πάρκο,παιδική χαρά...σχολείο...

πού ωραία...

και ήρθα κέρκυρα,μένουμε σε κεντρικό δρόμο που τρέχουν τρελά τα αυτοκίνητα,γειτονιά δεν υπάρχει,κούνιες δεν υπάρχουν,πρέπει να πάω κέντρο...σχολείο δεν μπορείς να πας με τα πόδια.

τα νοίκια είναι πιο ακριβά από αθήνα!!

επίσης τις καθημερινές έχουμε δουλειά και το σκ θα πάμε κέντρο για έναν καφέ και λίγο στις κούνιες!!!

όταν μένεις σε νησί δεν μπορείς να πάρεις το αυτοκινητό σου και να πας οπουδήποτε!!

ειδικά τον χειμώνα.

αυτά τα λίγα χωρίς να σε απογοητέυσω!!

δεν ξέρω βέβαια μήπως είναι καλύτερα στην σάμο!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

α και για το νοσοκομείο που είπες...εδώ είναι από τα χειρότερα...

δεν το πλησιάζουμε...οπότε γέννησα γιάννενα,κι ευχόμουν κάθε βράδυ μην σπάσουν τα νερά και δεν προλάβω να πάω γιάννενα,άσε που δεν έχει καράβι συνέχεια...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

κοίτα και εμεισ μένουμε χαλάνδρι πολυ ήσηχη περιοχή αλλα ειλικρινα επιδη μένουν οι γονεισ μου εκει ειδη πολυ καιρο να σου πω μόνο ενα παράδειγμα 120 ευρω εκκαθαριστικοσ δεη 300 εμασ αυτο να σου λεει πολλά ! και όσο για το μαγαζί ειναι κρίμα το καταλαβαίνω αλλα δεν θέλουμε να κάνουμε ουτωσ η αλλίωσ τετοια κίνηση να ανοιξουμε κατι δικό μασ δεν το συζητάω αυτο εννοειται! η κέρκυρα ειναι πολυ ωραιο νησι μου κάνει εντύπωση

απλα βλέπω και απο τα ξαδέρφια μου πανε εκδρομες εκτοσ σάμου πεζοπορία ψάρεμα ειναι διαφορετικη η ζωη πιο ήρεμη!!ειναι μεγάλο νησι αρκετα!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν παίρνετε λίγες μέρες άδεια να πάτε εκεί και να δείτε αν είναι εύκολο ή δύσκολο να βρείτε δουλειά; Νομίζω πως είναι αρκετά ριψοκίνδυνο να παρατήσετε εκεί τις δουλειές σας και να πάτε κάπου που δεν είναι σίγουρο πως θα βρείτε δουλειά. Είναι αρκετός ο κόσμος που φεύγει από την επαρχία γαιτί δεν υπάρχουν δουλειές. Δείτε το κόστος ζωής, σχολεία, ιατροφαρμακευτική περίθαλψη. Όσο για το ενοίκιο, από πείρα σου το λέω να μη το έχεις τόσο σίγουρο, γιατί πολλές φορές σε βάζει μέσα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεισ σε βάζει μέσα δεν νομιζω οτι είναι πολλα αυτα που πληρώνεισ στην εφορία

καθε καλοκάρι εκει ειμαστε και βλέπουμε.........

βλέπω τα ξαδέρφια μου και καταλαβαινω βλέπω και εμασ που ειμαστε σαν τουσ τρελούσ!

για αυτο σασ λέω φοβαμαι αλλη μου λένε οτι δεν θα άντεχα και αλλη να φύγω τρέχοντασ!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω σε βάζει μέσα εννοώ, ότι εσύ θέλεις να το νοικιάσεις, αλλά δε νοικιάζεται. Ο ενοικιαστής που θα έρθει να σου αφήσει ένα σωρό φέσια και αυτόν μην τον είδατε μην τον απαντήσατε, μπορεί να είσαι τυχερή και να βρεις γρήγορα ενοικιαστή απλά να μη βασίζεσαι σ΄αυτό, αλλά σαν συμπλήρωμα.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

BABE κι εγώ μαζί σου είμαι, θέλω σαν τρελλη να φύγω από την Αθήνα και περιμένω την κατάλληλη ευκαιρία.

Ομως θα συμφωνήσω με την Ευάκι, μη στηρίζεις τις ελπίδες σου στο ενοίκιο, μπορεί να βρεθείς προ εκπλήξεως! Πρώτον, θα βρεις σύντομα ενοικιαστή? δεν το ξέρεις! Και τα ανοίκιαστα σπίτια είναι χιλιάδες! Δεύτερον, θα βρεις ενοικιαστή που να προσέχει το σπίτι και δε θα σου κάνει ζημιές? που θα σου πληρώνει το ενοίκιο στην ώρα του? Θα ξέρεις ότι όλα τα έξοδα του σπιτιού βαραίνουν τον ιδιοκτήτη, αν ο ενοικιαστής δεν πληρώνει (πχ κοινόχρηστα). Και φυσικά η συντήρηση του σπιτιού βαραίνει τον ιδιοκτήτη (αν πχ χαλάσουν τα υδραυλικά, εσύ πληρώνεις). Τρίτον, το ποσοστό που δίνεις στην εφορία απ' όσο έχω ακούσει είναι αρκετά μεγάλο, ρώτησε έναν λογιστή καλύτερα.

Επίσης έχω μια ερώτηση... στη Σάμο που θα πατε, θα μείνετε μαζί με τους γονείς σου ή θα σου παραχωρήσουν το σπίτι? Γιατί αν μένετε όλοι μαζί, ε, είναι ένα θέμα, όσο καλοί και να είναι... ρώτησε και κοπέλες εδώ στο φορουμ που είναι παθούσες και θα καταλάβεις τι εννοω...

Θα σου έλεγα να το σκεφτείς πιο ψύχραιμα πριν παρεις την απόφαση. Τουλάχιστον να έχεις κάτι σίγουρο/σταθερό στα χέρια σου...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

βασικά το πιο σημαντικό είναι να υπάρχει δουλειά...στην αθήνα υπάρχει δυνατότητα εξέλιξης...καλύτερη δουλειά με πιο πολλά λεφτά...εδώ δεν υπάρχει,ούτε το βασικό δεν σου δίνουν καλά καλά!!

κι εμείς άσχετα με το μαγαζί είχαμε σίγουρη την δουλειά του άντρα μου...

διαφορετικά που να βρεις??

αυτοί που μένουν μόνιμα ξέρουν να σου πουν τα καλά και τα κακά.

υποτίθεται ότι είμαστε μεγάλο νησί...έχουμε 120000 κατοίκους όλο το νησί,αλλά υστερούμε σε πολλά!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

οχι σιγα μην μείνω με τουσ γονείσ μου τρελη θα ειμαι καλη χρυση ανθρωποι ειναι αλλα εμεισ αν θα πάμε θα μεινουμε ενοικιο που ειναι αρκετα φθηνα εκει αυτο ειναι το μονο σίγουρο

δευτερον το σπίτι εδω στο χαλανδρι ειναι μονοκατοικια και ειναι δίπλα στο σταθμο χαλανδριου επομενωσ δεν θα εχω προβλημα με κοινοχρηστα βλακειεσ κλπ, επισης εχει κοινοχρηστο κήπο που το νοικιαζει ο θειοσ μου σε μια γιαγια απο την αμερικη δεν ζει εδω ο θειοσ μου

τριτον δεν θα το νοικιασω τρελεσ τιμε γιατι εχω περασει απο ενοικια και ξερω πολυ καλα πωσ ειναι..........

το σπιτι το ειχαμε φτιαξει πριν ενα χρόνο περιπου αλλαξαμε αλουμινια βαλαμε ηλικαο και εχει αυτονομη θέρμανση επομένωσ δεν νομιζω να εχουμε τετοια προβληματα!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με το Ευάκι που λέει να πάτε να μείνετε για κάποιο διάστημα πριν αφήσετε τις δουλειές σας για να δείτε πώς είναι και ίσως για δοκιμή να πάτε χειμώνα, γιατί κατά τη γνώμη μου καλοκαίρι σε νησί δεν θα μπορέσετε να δείτε τα άσχημα.

 

Όσον αφορά το σπίτι το κακό της υπόθεσης είναι ότι μπορεί να μην ενοικιαστεί άμεσα ή να σας τύχει κανένας ενοικιαστής να μη σας πληρώνει και να σας κάνει και ζημιές. Στα πεθερικά μου έτυχε ένας που το έπαιζε στέλεχος και έφυγε μόλις βγήκε η έξωση αφήνοντας 9 νοίκια απλήρωτα. Θα έπρεπε να ξαναπληρώσουν δικηγόρο να περιμένουν ξανά τα δικαστήρια και όταν θα έβγαινε η απόφαση δικαστηρίου πάλι δεν θα τα έδινε ο τύπος και απλά θα τα χρώσταγε όπως χρωστούσε και σε πολλούς άλλους. Τελικά δεν έκαναν δεύτερο δικαστήριο και τα δώρισαν στο κράτος για να τον κυνηγήσει πιο αποτελεσματικά.

 

Εμείς μείναμε για ένα χρόνο σε μια πρωτέυουσα νομού 80000 κατοίκων περίπου. Σε πληροφορώ ότι το προάστιο που μένουμε τώρα είναι πιο πολύ επαρχία από την "επαρχία" που είχαμε πάει. Φασαρία, σκαψίματα στους δρόμους, αυτοκίνητα. Στο κέντρο της πόλης δεν διανοούσουν να πας με αυτοκίνητο το πρωί γιατί θα έκανες μισή ώρα ενώ με τα πόδια 10 λεπτά. Δέντρο για να δεις έπρεπε να βγείς έξω από την πόλη. Τελικά επιστρέψαμε και είμαστε ευχαριστημένοι εδώ στο προάστιο και δεν γκρινιάζουμε τόσο όσο παλιά γιατί είδαμε και την συγκεκριμένη "επαρχία" πώς είναι. Επίσης δεν είχαμε ούτε παιδί τότε ούτε παρέες και νιώσαμε τη μοναξιά και τη βαρεμάρα.

 

Το καλό ήταν βέβαια ότι ήταν τα πάντα κοντά και το βράδυ τουλάχιστον είχε ησυχία γιατί οι ντόπιοι κοιμόντουσαν πιο νωρίς από τους Αθηναίους.

Link to comment
Share on other sites

μαλλον τυχατε σε περίπτωση δεν νομιζω να ειναι τοσο μαυρα πια ξέρω και ανθρωπουσ που το νοικιαζουν χρόνια σε ανθρωπουσ και δεν εχουν κανενα προβλημα τωρα ενα ειναι το σιγουρο τα λεφτα σου δεν τα χανεισ σε καλυπτει νομοσ εγω θα τον πήγαινα δικαστικοσ δεν υπαρχει περιπτωση!

και τι να αντεξω εδω σκατα ειναι για φαγητο να πασ θελεισ 60 ευρω το λιγοτερο για καφε ενα 20 αρικο ειναι δύσκολα τα πραγματα πολυ!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

εδώ ο καφές έχει 3.50-4Ε...και οι επιλογές είναι πλατεία,και πάλι πλατεία!!

το καλοκαίρι πάντα υπάρχουν επιλογές!!!

κι εγώ όλα ωραία τα έβλεπα όταν ερχόμουν χριστούγεννα,πάσχα καλοκαίρι!!

μακάρι στη σάμο να είναι καλά!!

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά όσοι νοικιάζουν σπίτι τα ίδια θα σου πουν. Είναι τύχη να πετύχεις ενοικιαστή και που να πληρώνει. Η αδερφή μου προσπαθεί να νοικιάσει ένα σπίτι πραγματική ευκαιρία σε τιμή που ποτέ δε θα το νοίκιαζε και δεν μπορεί. Απλά λέω να μη βασίζεσαι σ΄αυτό για να μην βρεθείς προ επλήξεως.

74Qtp3.png2SeRp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...