Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγες συνηθειας υπνου μωρού


pitsikoki

Recommended Posts

πρίν από 26 λεπτά , Έσπερος είπε:

αυτό για τον ύπνο κ τη ρύθμιση με βάση το φως του ηλίου τα λεει η συμβουλος υπνου που γραφει στην ομαδα της ενσυναίσθησης. κ οποτε τη ρωτανε για προβληματα υπνου αυτα απαντάει. εμεις δεν εχουμε προβληματα υπνου αλλα με αγχωνει λιγο μηπως δεν τα κανω σωστα, αλλα απο την αλλη δεν μπορω να διανοηθώ να είμαστε ξύπνιοι με τα κοκόρια ούτε να έχουμε ημίφως όλο το απόγευμα. Δεν καταλαβαίνω ποιο σπίτι λειτουργεί ετσι.

 

Η αλήθεια είναι ότι εμένα δεν μου αρέσει αυτό που νυχτωνει νωρίς κ γενικά νιώθω περίεργα όταν σκοτεινιάζει τα απογεύματα. κ θεωρούσα ότι ένα μωρό θα το μπερδέψει να ξυπνήσει  κ να έχει σκοτεινιάσει. αλλά θα δούμε, αν οντως η ωρα υπνου εξαρταται απο τη διαδικασια κ οχι την απογευματινη αφύπνιση, θα σταματησω να ασχολουμαι μεχρι να κανει αλλαγη μονος του. μπας κ κοιμηθω κ εγω λιγο το μεσημερι γιατι ετσι με το που πεφτει μεχρι να με παρει εμενα ο υπνος σε μιση ωρα σηκωνομαι να τον ξυπνησω. 

Μην ξυπνας το παιδι. Δεν υπαρχει κανενας λογος. Το ταλαιπωρεις, το εκνευριζεις, δεν του κανεις καλο. Το παιδι δεν ειναι πια βρεφος, σιγα σιγα θα αρχισει να λειτουργει ως νηπιο και δεν μπορει να ειναι ουτε με το ρολοι στο χερι αλλα και ουτε να λειτουργειτε ολοι οικογενειακως σαν να ειστε σε στρατοπεδο. Η εκκριση μελατονινης ειναι μονο ενας απο τους πολλους μηχανισμους ρυθμισης του υπνου, γιαυτο δεν ειναι τοσο απολυτη η λειτουργια της. Αν ηταν τοσο απλο, μολις νυχτωνε θα μας επαιρνε κατευθειαν ο υπνος!!

Νομιζω πως αντι να απολαυσεις τον χρονο σου με το παιδι σου καθεσαι και αλληλοταλαιπωρειστε πραγματικα χωρις λογο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 684
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σήμερα ξύπνησε 5.40, τον ξανακοίμισα σχεδόν 6.30, κοιμήθηκε μέχρι τις 8.15. Μία ώρα πίσω. Κοιμήθηκε όμως ξανά στις 11.30 περίπου. Καταλαβαίνετε τώρα πώς τρώγομαι να κάνω κανένα θόρυβο μπας και ξυπνήσει 1... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Έσπερος είπε:

Σήμερα ξύπνησε 5.40, τον ξανακοίμισα σχεδόν 6.30, κοιμήθηκε μέχρι τις 8.15. Μία ώρα πίσω. Κοιμήθηκε όμως ξανά στις 11.30 περίπου. Καταλαβαίνετε τώρα πώς τρώγομαι να κάνω κανένα θόρυβο μπας και ξυπνήσει 1... 

Σε λιγο καιρο που θα μεγαλωσει θα ξυπναει μονος του την ωρα που θα εισαι εσυ στον βαθυ υπνο κυριακη πρωι και θα σου λεει: αντε μαμα σηκω να παιξουμε!! Δεν θελω να κοιμηθω αλλο! Και τοτε θα συχτιριζεις που δεν κοιμοσουν οταν ειχες την ευκαιρια!!

(Παθουσα... γι αυτο στα λεω...)

Link to comment
Share on other sites

Μα γι' αυτό θέλω το πρόγραμμα. Για να ξέρω. Γιατί σήμερα τι έπαθα: δεν ξύπνησε κατά τις 3-4 που ξυπνάει, οπότε δεν ξύπνησα κι εγώ να βγάλω γάλα. στις 5.30 που ξύπνησε πήγε μια ώρα μέχρι να τον κοιμίσω, μετά εγώ έβγαλα γάλα κ νόμιζα ότι θα ξυπνήσει κατά τις 7.30 κ δεν ξανακοιμήθηκα, όμως αυτός ξύπνησε 8.15 και λέω οκ δεν πειράζει θα κοιτάξω να κοιμηθεία 11.30, θα τον ξυπνήσω 1, να κοιμηθεί 4-5 να κοιμηθώ μεσημέρι. τελικά όντως 11.30 κοιμήθηκε, όμως ξεχάστηκα με τις δουλειές, τον λυπήθηκα λίγο, ήρθε νωρίτερα ο άντρας μου από το σχολείο μου λέει άφησέ τον, μπορεί απλώς να μην κοιμηθεί το απόγευμα. Και όντως κοιμάται ακόμα. Εγώ όμως δεν κοιμάμαι! Ούτε μεσημέρι θα κοιμηθώ προφανώς! 

Link to comment
Share on other sites

οπως λεει κ η cme μην τον ξυπνας.πολυ λυπαμαι οταν χρειαζεται να τα ξυπνησω κ υπαρχει λογος.μες στην γκρινια ειναι μετα

μα πως μπορεις να εχεις προγραμμα στον υπνο;μεγαλωνει,αλλαζουν.αλλη μερα νυσταζει πιο πολυ,αλλη πιο λιγο.αλλη κουραστηκε περισσοτερο οποτε θα κοιμηθει περισσοτερο

ακομη κ εμεις οι μεγαλοι ετσι λειτουργουμε στον υπνο.πχ εγω δ κοιμαμαι μεσημερια.εχει τυχει λοιπον μια μερα πολυ φθινοπωρινη με σκοτεινια,βροχη κλπ να με παρει ο υπνος.ε και;απο την επομενη θα γυρισω στις παλιες μιυ συνηθειες η θα αποκτησω μια νεα

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η αλήθεια είμαι ότι στο μυαλό μου το έχω καπως σαν κουρδισμενο: αφου λιγο πολυ τα ιδια κανουμε καθε μερα ιδια ωρα, τις καθημερινές ειδικα, αρα ιδιες βρες τρωει ιδιες ωρες κουραζεται ιδιες ωρες νυσταζει. κ αν τυχει κ ξυπνησει νωριτερα σκεφτομαι οτι θε ερθουν ολα πιο νωρις κ αντιστρόφως κ αν καποιο βραδυ νυστάζει νωρίτερα τον κρατάω λίγο για να μην ξυπνήσει πιο νωρις την αλλη μερα. Αλλα τελικα δεν ειναι ετσι. Σημερα αν κ ειχε ξυπνησει 2.30, κατα τις 4.20 έτριβε τα ματια του. βεβαια δεν καταφερα να τον κοιμισω απο το αγχος μου μαλλον. αλλα τελικα χωρις γκρινια ηταν το απογευμα. 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια αρχικά να πω πως δεν έχω ξυπνήσει ποτέ παιδί ακόμα και αν κοιμοταν τρίωρο για μεσημέρι.

   Εγώ πιστεύω πως δεν είναι κακό το προγραμμα. Είναι πολύ βολικό για την μαμά, οργανώνει καλύτερα τις βόλτες τους, την ημέρα γενικότερα χωρίς το παιδί να γκρινιάζει επειδή κουράστηκε ή να παλεύει δύο ώρες για να κοιμηθεί γιατι δεν νυσταζει καν. Θέλω να πω πως ένα πρόγραμμα που προκύπτει απ στις ανάγκες του παιδιού είναι ότι πιο λειτουργικό για όλους. 

  Τώρα νομιζω πως δέκα λεπτά ή ένα τέταρτο δεν κάνουν την διαφορά. Γενικά οι ώρες μας πλέον είναι στο περίπου αλλά προσπαθώ να μην αποκλεινω πολύ. Δηλαδή συνήθως κοιμάται κατά τις οχτώ. Αν είναι οχτώ+  δεν τρέχει και κάτι, εννιά μου φαίνεται πως αργησαμε με την εννιά πως είναι 13  ωρες ξύπνιος.

   Θυμάμαι υπήρξε περίοδος που ο μικρός μου αντεχε ξύπνιος ακριβώς πέντε ώρες. Λίγο αργότερα να έπεφτε για ύπνο είχε υπερενταση.  Ξέρω πως αν δεν το ζούσα και το διάβαζα θα μου φαινόταν περιεργο. Και όμως τότε ήταν λες και είχε καταπιεί ρολόι!  

Link to comment
Share on other sites

 

Στην αλλαγή της ώρας μπορούμε να το προσαρμόζουμε σιγά σιγά εκεί που θέλουμε.

 

Τα παιδιά και κυρίως τα μωρά νιώθουν καλά, ασφάλεια, όταν ακολουθείται ένα πρόγραμμα. Κι όταν ακολουθείται ένα πρόγραμμα, συνήθως κοιμούνται πιο καλά, νιώθουν καλύτερα, έχουν λιγότερα τάντρουμ κλπ.

 

Βασικό στην εφαρμογή του προγράμματος βέβαια είναι να υπάρχει ευελιξία, όχι να αγχωνόμαστε μην τυχόν παρεκκλίνουμε 10 λεπτά ή αν  βγούμε από το πρόγραμμα μια στο τόσο. Όλα χρειάζονται. Αλλιώς η ζωή είναι μια τρέλα.

 

Έσπερος νομίζω έχεις πάθει overdose από τις φεισμπουκικές ομάδες. Μπορείς να παίρνεις ένα μπούσουλα από εκεί και να το προσαρμόζεις στη δική σας οικογένεια. 

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά άδικα αγχωνόμουν. Προσαρμόστηκε μονος του. Και με περισσοτερη προσοχη στη χαλαρωση το βραδυ κοιμαται το ιδιο ευκολα ειτε ξυπνησε το απογευμα πριν τις 5 ειτε κ στις 5.30 ακομα. 

 

Η αληθεια ειναι οτι απο το πολυ διαβασμα αγχωνομαι μηπως δεν κανω κατι σωστα στο φαγητο, στον υπνο, στην απασχοληση, σε ολα. 

 

Και επειδη συτο το αγχος μου εβγαινε σε μια γενικοτερη δυσλειτουργία, κανόνισα με τον αντρε μου κ μου αφηνει το αυτοκινητο το πρωι κ εχουμε μεγαλυτερη ελευθερία κινήσεων κ ετσι βγαινω εξω παραπανω. Κ επειδη εχω χασει το ρολοι μου κ δεν μπορω να κοιταω συνεχεια του κινητο, επιβιώνω κ χωρις την ωρα. Εξαλλου οταν γκρινιαζει καταλαβαινω οτι ειναι ωρα φαγητου ή υπνου κ επιστρέφουμε.,

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Έχω γίνει κουραστική, το ξέρω, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. 

 

Διλημμα: απογευματινος ύπνος 4.30-5.30 που έρχεται όμως με δυσκολία και κλάμα (δλδ τρίβει μάτια αλλά δεν χαλαρώνει όποτε κουνάω που δεν του αρέσει αλλά τελικά κοιμάται) και υπνος το βραδυ μετα τις 9-9.15 με δυσκολια επισης (δλδ κλεινει ματια στην αγκαλια μου αλλα ειναι σφιγμένος κ δεν  παραδίνεται στον υπνο, μου τραβάει μαλλια, με σπρώχνει ή στο κρεβάτι στριφογυρίζει κ ξεστρωνει σεντόνια κλπ). 

 

Ή χωρίς μεσημεριανό ύπνο, δλδ ξύπνιος από 1.30 το μεσημερι, με ενδείξεις νύχτας μεν κατα τις 4 που ξεχνιούνται ομως με το παιχνιδι κ τελικα δεν υπάρχει ιδιαίτερη γκρίνια όλο το απόγευμα κ ο ύπνος έρχεται πριν τις 9 τελείως αβίαστα; 

 

Μιλώ για την καθημερινή ρουτίνα, όχι για έκτακτα που μπορεί να μην κοιμηθεί πρωί ή να ξυπνήσει νωρίς όποτε εκεί ο μεσημεριανός ύπνος έρχεται κ νωρίς κ εύκολα. Και ρωτάω γιατί αν. δεν το προσπάθηςω ο ύπνος δεν έρχεται από μόνος του κ ο μικρός μπορει κ χωρις αυτον οπως φαινεται, ενω η προσπαθεια να κοιμηθει ειναι μαλλον επωδυνη κ ψυχοφθόρα κ για τους δυο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 7 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έχω γίνει κουραστική, το ξέρω, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. 

 

Διλημμα: απογευματινος ύπνος 4.30-5.30 που έρχεται όμως με δυσκολία και κλάμα (δλδ τρίβει μάτια αλλά δεν χαλαρώνει όποτε κουνάω που δεν του αρέσει αλλά τελικά κοιμάται) και υπνος το βραδυ μετα τις 9-9.15 με δυσκολια επισης (δλδ κλεινει ματια στην αγκαλια μου αλλα ειναι σφιγμένος κ δεν  παραδίνεται στον υπνο, μου τραβάει μαλλια, με σπρώχνει ή στο κρεβάτι στριφογυρίζει κ ξεστρωνει σεντόνια κλπ). 

 

Ή χωρίς μεσημεριανό ύπνο, δλδ ξύπνιος από 1.30 το μεσημερι, με ενδείξεις νύχτας μεν κατα τις 4 που ξεχνιούνται ομως με το παιχνιδι κ τελικα δεν υπάρχει ιδιαίτερη γκρίνια όλο το απόγευμα κ ο ύπνος έρχεται πριν τις 9 τελείως αβίαστα; 

 

Μιλώ για την καθημερινή ρουτίνα, όχι για έκτακτα που μπορεί να μην κοιμηθεί πρωί ή να ξυπνήσει νωρίς όποτε εκεί ο μεσημεριανός ύπνος έρχεται κ νωρίς κ εύκολα. Και ρωτάω γιατί αν. δεν το προσπάθηςω ο ύπνος δεν έρχεται από μόνος του κ ο μικρός μπορει κ χωρις αυτον οπως φαινεται, ενω η προσπαθεια να κοιμηθει ειναι μαλλον επωδυνη κ ψυχοφθόρα κ για τους δυο. 

 

Πιθανον το παιδί να ανήκει στον μικρό αριθμό των παιδιών που περίπου στον χρόνο είναι έτοιμα να κόψουν τους 2 ύπνους και να περάσουν στον ένα.

 

Κι εγώ δεν θα προσπαθούσα άλλο τους 2 ύπνους νομίζω, αλλά θα επιχειρούσα τα εξής: α) είτε, με ξύπνημα από τον πρωινό ύπνο στις 13.30, στις 19.30-20.00 να κοιμάται ήδη, πράγμα που πιθανόν σημαίνει ότι από τις 18.30 και μετά μπαίνεις σε ρουτίνα προετοιμασίας β) είτε μετάθεση του πρωινού ύπνου αργότερα, ώστε να φτάσει σταδιακά να έχει διάρκεια τύπου 12.00/12.30-14.30/15.00. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 11 λεπτά , Έσπερος είπε:

Έχω γίνει κουραστική, το ξέρω, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. 

 

Διλημμα: απογευματινος ύπνος 4.30-5.30 που έρχεται όμως με δυσκολία και κλάμα (δλδ τρίβει μάτια αλλά δεν χαλαρώνει όποτε κουνάω που δεν του αρέσει αλλά τελικά κοιμάται) και υπνος το βραδυ μετα τις 9-9.15 με δυσκολια επισης (δλδ κλεινει ματια στην αγκαλια μου αλλα ειναι σφιγμένος κ δεν  παραδίνεται στον υπνο, μου τραβάει μαλλια, με σπρώχνει ή στο κρεβάτι στριφογυρίζει κ ξεστρωνει σεντόνια κλπ). 

 

Ή χωρίς μεσημεριανό ύπνο, δλδ ξύπνιος από 1.30 το μεσημερι, με ενδείξεις νύχτας μεν κατα τις 4 που ξεχνιούνται ομως με το παιχνιδι κ τελικα δεν υπάρχει ιδιαίτερη γκρίνια όλο το απόγευμα κ ο ύπνος έρχεται πριν τις 9 τελείως αβίαστα; 

 

Μιλώ για την καθημερινή ρουτίνα, όχι για έκτακτα που μπορεί να μην κοιμηθεί πρωί ή να ξυπνήσει νωρίς όποτε εκεί ο μεσημεριανός ύπνος έρχεται κ νωρίς κ εύκολα. Και ρωτάω γιατί αν. δεν το προσπάθηςω ο ύπνος δεν έρχεται από μόνος του κ ο μικρός μπορει κ χωρις αυτον οπως φαινεται, ενω η προσπαθεια να κοιμηθει ειναι μαλλον επωδυνη κ ψυχοφθόρα κ για τους δυο. 

Θυμησε μου ποσο ειναι ο μικρος; Ειναι ενος ετους; Εγω θα εκανα τη δευτερη επιλογη νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Ναι 10,5 μηνών είναι. Κοντεύει το έτος. Κι εμένα μου φαίνονται περίεργες οι τόσες ωρες ξυπνιος το απογευμα. Αλλα παλι θα μπορουσε να ναι συμπτωση. Ύπνος τόσο νωρίς δεν είναι επίσης περίεργος; Ήδη ξυπνάει 7 κ καμία φορά κ λιγο νωριτερα, αν εχει κοιμηθει στις 8 τι ωρα θα ξυπναει; Η μετάθεση του πρωινού υπνου μου φαινεται πιο λογικη κ φαβταζομαι θα γινει κ απο μονη της σιγα σιγα. Δυσκολευομαι εβαλα να δεχτώ την ιδεα του μη μεσημεριανού υπνου αν κ προ παιδιου δεν κοιμομουν παντα κ ως παιδι το θεωρουσα καταπιεστικό να πρεπει να κοιμηθούμε ή να κάνουμε ησυχία το μεσημέρι. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Έχω γίνει κουραστική, το ξέρω, θα προσπαθήσω να είμαι σύντομη. 

 

Διλημμα: απογευματινος ύπνος 4.30-5.30 που έρχεται όμως με δυσκολία και κλάμα (δλδ τρίβει μάτια αλλά δεν χαλαρώνει όποτε κουνάω που δεν του αρέσει αλλά τελικά κοιμάται) και υπνος το βραδυ μετα τις 9-9.15 με δυσκολια επισης (δλδ κλεινει ματια στην αγκαλια μου αλλα ειναι σφιγμένος κ δεν  παραδίνεται στον υπνο, μου τραβάει μαλλια, με σπρώχνει ή στο κρεβάτι στριφογυρίζει κ ξεστρωνει σεντόνια κλπ). 

 

Ή χωρίς μεσημεριανό ύπνο, δλδ ξύπνιος από 1.30 το μεσημερι, με ενδείξεις νύχτας μεν κατα τις 4 που ξεχνιούνται ομως με το παιχνιδι κ τελικα δεν υπάρχει ιδιαίτερη γκρίνια όλο το απόγευμα κ ο ύπνος έρχεται πριν τις 9 τελείως αβίαστα; 

 

Μιλώ για την καθημερινή ρουτίνα, όχι για έκτακτα που μπορεί να μην κοιμηθεί πρωί ή να ξυπνήσει νωρίς όποτε εκεί ο μεσημεριανός ύπνος έρχεται κ νωρίς κ εύκολα. Και ρωτάω γιατί αν. δεν το προσπάθηςω ο ύπνος δεν έρχεται από μόνος του κ ο μικρός μπορει κ χωρις αυτον οπως φαινεται, ενω η προσπαθεια να κοιμηθει ειναι μαλλον επωδυνη κ ψυχοφθόρα κ για τους δυο. 

Ο δικός μου από οχτώ μηνών έδειχνε πως δεν χρειάζεται δεύτερο υπνο γιατί πάλευε για να κοιμηθεί ξανά μέσα στην μερα. Ενα μήνα μετά κατάφερε και έκανε την μετάβαση σε έναν. Δηλαδή σταμάτησε να γκρινιάζει, δεν νυσταζε κ φαινοταν απόλυτα ικανοποιημένος με έναν ύπνο κ ας ήταν κάτω του έτους. 

   Επειδή το έχω ζήσει κ τότε αλλά κ αργότερα γύρω στους 18 μήνες όταν θέλησε να καταργήσει κ τον μεσημεριανό ύπνο πιστεύω πως δεν πρέπει να δίνεται μάχη για τον ύπνο. Αντίθετα είναι μία στιγμή που το παιδί πρέπει να αποζητα για να χαλαρωσει και να αποκοιμηθεί χωρίς αγώνα. 

 

πρίν από 8 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δυσκολευομαι εβαλα να δεχτώ την ιδεα του μη μεσημεριανού υπνου α

Και γω όταν εκοβε τους ύπνους δυσκολευομουν να προσαρμοστω. Μου άρεσε έστω και μιση ώρα που χαλαρωνα αλλά τελικά το πρόγραμμα αναδιαμορφωνεται κ για μας. Εγώ πλέον έχω χρόνο για μένα απ τις οχτώ μισή κ μετά που κοιμάται. Στην αρχή μου φαινόταν κάπως αλλά τώρα βολευτηκα. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η μάχη είναι που με προβλημάτισε.Δεν μ αρεσει κ γιατι βλεπω οτι μεταφέρθηκε κ στο βραδυ. θα τον παιρνω να χαλαρώνουμε μαζι εκεινη την ωρα κ ο,τι προκυψει. 

 

Άλλη απορια. Πιο παλιά χαλάρωνε κ κοιμόταν μόνος του χωρίς κουνημα. Μετά δεν ξέρω γιατί αυτό χάλασε ή εγώ έχασα την υπομονή μ κ ήθελα να κοιμάμαι νωρίτερα, δεν ξέρω κ δεν θυμαμαι πώς εγινε. Ετσι τωρα για τον πρωινο κ τον βραδυνο υπνο μπορει να τον κουνήσω 1-2 λεπτα αλλα σε φαδη οτι ειμαστε αγκαλια κ χαλαρώνουμε, να τον βαλω κουνια κ εκει καθεται σαν βατραχάκι κ χαλαρωνει κ κοιμαται στο λεπτο. Αλλες φορες ομως οπως καθεται εκει σηκωνεται κ αρχιζει τα περα δωθε στην κουνια. Εγω τοτε τον παιρνω κ ξανα αγκαλια κλπ. Ή μπορει να ειναι ξαπλωμενος ακινητος ξυπνιος ομως κ να χαλαρωνει αλλα να μην κοιμαται κ εκει παλι τον κουναω για να επιταχυνω. Μηπως ομως ετσι δεν τον βοηθαω; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι 10,5 μηνών είναι. Κοντεύει το έτος. Κι εμένα μου φαίνονται περίεργες οι τόσες ωρες ξυπνιος το απογευμα. Αλλα παλι θα μπορουσε να ναι συμπτωση. Ύπνος τόσο νωρίς δεν είναι επίσης περίεργος; Ήδη ξυπνάει 7 κ καμία φορά κ λιγο νωριτερα, αν εχει κοιμηθει στις 8 τι ωρα θα ξυπναει; Η μετάθεση του πρωινού υπνου μου φαινεται πιο λογικη κ φαβταζομαι θα γινει κ απο μονη της σιγα σιγα. Δυσκολευομαι εβαλα να δεχτώ την ιδεα του μη μεσημεριανού υπνου αν κ προ παιδιου δεν κοιμομουν παντα κ ως παιδι το θεωρουσα καταπιεστικό να πρεπει να κοιμηθούμε ή να κάνουμε ησυχία το μεσημέρι. 

 

Δεν αποκλείεται να ξυπνάει αργότερα, παίζει ρόλο και η ανάγκη συνολικού χρόνου ύπνου μέσα στην ημέρα και σε πόσους ύπνους μοιράζεται ο χρόνος αυτός.

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Αυτή η μάχη είναι που με προβλημάτισε.Δεν μ αρεσει κ γιατι βλεπω οτι μεταφέρθηκε κ στο βραδυ. θα τον παιρνω να χαλαρώνουμε μαζι εκεινη την ωρα κ ο,τι προκυψει. 

 

Άλλη απορια. Πιο παλιά χαλάρωνε κ κοιμόταν μόνος του χωρίς κουνημα. Μετά δεν ξέρω γιατί αυτό χάλασε ή εγώ έχασα την υπομονή μ κ ήθελα να κοιμάμαι νωρίτερα, δεν ξέρω κ δεν θυμαμαι πώς εγινε. Ετσι τωρα για τον πρωινο κ τον βραδυνο υπνο μπορει να τον κουνήσω 1-2 λεπτα αλλα σε φαδη οτι ειμαστε αγκαλια κ χαλαρώνουμε, να τον βαλω κουνια κ εκει καθεται σαν βατραχάκι κ χαλαρωνει κ κοιμαται στο λεπτο. Αλλες φορες ομως οπως καθεται εκει σηκωνεται κ αρχιζει τα περα δωθε στην κουνια. Εγω τοτε τον παιρνω κ ξανα αγκαλια κλπ. Ή μπορει να ειναι ξαπλωμενος ακινητος ξυπνιος ομως κ να χαλαρωνει αλλα να μην κοιμαται κ εκει παλι τον κουναω για να επιταχυνω. Μηπως ομως ετσι δεν τον βοηθαω; 

 

Βάζω στοίχημα ότι ξεκίνησε γύρω στους 8-9 μήνες. Είναι η φάση που τα παιδιά γίνονται πολύ δεκτικά στα εξωτερικά ερεθίσματα, ενώ ξεκινούν ή προετοιμάζονται πολλά κατορθώματα (μπουσούλημα, περπάτημα κ.λπ.) και όλα αυτά δεν αφήνουν το μυαλό του παιδιού να χαλαρώσει και να κοιμηθεί.

 

Τώρα που τα γράφω, έχω την αίσθηση ότι κάπου στα έχω ξαναγράψει....anyway, σε αυτή την φάση βοηθούν τα εξής :

 

α) Αφαίρεση πολλών ερεθισμάτων την ώρα του ύπνου (π.χ. θόρυβος, φως, μόμπιλο, παιχνίδια, μπες-βγες στο κρεβάτι κ.λπ.).

β) Πολλή παρατήρηση στο πόσες ώρες αντέχει ξύπνιο το παιδί χωρίς να έρχεται σε υπερένταση.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 26 λεπτά , Deena είπε:

 

Δεν αποκλείεται να ξυπνάει αργότερα, παίζει ρόλο και η ανάγκη συνολικού χρόνου ύπνου μέσα στην ημέρα και σε πόσους ύπνους μοιράζεται ο χρόνος αυτός.

 

Βάζω στοίχημα ότι ξεκίνησε γύρω στους 8-9 μήνες. Είναι η φάση που τα παιδιά γίνονται πολύ δεκτικά στα εξωτερικά ερεθίσματα, ενώ ξεκινούν ή προετοιμάζονται πολλά κατορθώματα (μπουσούλημα, περπάτημα κ.λπ.) και όλα αυτά δεν αφήνουν το μυαλό του παιδιού να χαλαρώσει και να κοιμηθεί.

 

Τώρα που τα γράφω, έχω την αίσθηση ότι κάπου στα έχω ξαναγράψει....anyway, σε αυτή την φάση βοηθούν τα εξής :

 

α) Αφαίρεση πολλών ερεθισμάτων την ώρα του ύπνου (π.χ. θόρυβος, φως, μόμπιλο, παιχνίδια, μπες-βγες στο κρεβάτι κ.λπ.).

β) Πολλή παρατήρηση στο πόσες ώρες αντέχει ξύπνιο το παιδί χωρίς να έρχεται σε υπερένταση.

Ναι τα έχουμε ξανασυζητήσει γιστι τοτε το είχε παθει. Βελτιώθηκε η κατάσταση από τότε βεβαια αλλα περιμενα οτι οσο μεγαλωνει ο υπνος θα ειναι πιο ευκολος. Μου κανει εντυπωση δλδ που 4 μηνων αποκοιμιοταν πιο ευκολα. Σ αυτην την ηλικία φανταζόμουν ότι θα άρχιζα να κόβω την πιπιλα, όχι ν αναρωτιέμαι αν θα κόψω το κούνημα. Με δεδομενο οτθ το παιδι ειχε δειξει ευκολια στον υπνο γενικα. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 29 λεπτά , Έσπερος είπε:

Ναι τα έχουμε ξανασυζητήσει γιστι τοτε το είχε παθει. Βελτιώθηκε η κατάσταση από τότε βεβαια αλλα περιμενα οτι οσο μεγαλωνει ο υπνος θα ειναι πιο ευκολος. Μου κανει εντυπωση δλδ που 4 μηνων αποκοιμιοταν πιο ευκολα. Σ αυτην την ηλικία φανταζόμουν ότι θα άρχιζα να κόβω την πιπιλα, όχι ν αναρωτιέμαι αν θα κόψω το κούνημα. Με δεδομενο οτθ το παιδι ειχε δειξει ευκολια στον υπνο γενικα. 

 

H τελευταία μεγάλη κρίση ύπνου είναι γύρω στα 2 χρόνια,  μέχρι τότε τα πράγματα αλλάζουν, άλλοτε καλυτερεύουν και άλλοτε χειροτερεύουν. Από τα 2 χρόνια και μετά, ας πούμε ότι αρχίζει και υπάρχει σταθερότητα και τα όποια προβλήματα από εκείνη την στιγμή και πέρα δεν έχουν να κάνουν με αναπτυξιακά στάδια και αντιμετωπίζονται κυρίως μέσω της οριοθέτησης.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Deena είπε:

 

H τελευταία μεγάλη κρίση ύπνου είναι γύρω στα 2 χρόνια,  μέχρι τότε τα πράγματα αλλάζουν, άλλοτε καλυτερεύουν και άλλοτε χειροτερεύουν. Από τα 2 χρόνια και μετά, ας πούμε ότι αρχίζει και υπάρχει σταθερότητα και τα όποια προβλήματα από εκείνη την στιγμή και πέρα δεν έχουν να κάνουν με αναπτυξιακά στάδια και αντιμετωπίζονται κυρίως μέσω της οριοθέτησης.

Εμείς μάλλον ειμαστε σε αυτή τη φάση τώρα. Από κει που κοιμόταν σερί με ένα ξύπνημα κ αν, τώρα ξυπνάει πολύ περισσότερο κ πολλές φορές κλαίει σπαρακτικά. Πίστευα ότι συμβαίνει κάτι άλλο πχ να βγάζει τα τελευταία δοντια, δεν ήξερα ότι υπάρχει πάλι φάση στα 2. Πόσο κρατάει; Δεν μπορώ άλλο πραγματικά. 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Lenia16 said:

Εμείς μάλλον ειμαστε σε αυτή τη φάση τώρα. Από κει που κοιμόταν σερί με ένα ξύπνημα κ αν, τώρα ξυπνάει πολύ περισσότερο κ πολλές φορές κλαίει σπαρακτικά. Πίστευα ότι συμβαίνει κάτι άλλο πχ να βγάζει τα τελευταία δοντια, δεν ήξερα ότι υπάρχει πάλι φάση στα 2. Πόσο κρατάει; Δεν μπορώ άλλο πραγματικά. 

είστε καιρό σε αυτή την φάση??

Βρε Lenia μου θύμισε μου, μαζί δεν συζητούσαμε για τον παιδικό σταθμό και την αλλαγή στον ύπνο του παιδιού απο τότε?

Link to comment
Share on other sites

Όχι πολύ καιρό, τη μεταφέραμε στο κρεβάτι μας κ κοιμόταν σερί όλη νύχτα. Την προηγούμενη εβδομάδα κάναμε δύο εμβόλια κ από τότε ξεκίνησαν τα προβλήματα πάλι. Με τον παιδικό το ξεπέρασε, τώρα πηγαίνει κανονικα, έχει πανω από μήνα, μετά την αλλαγή σχολείου.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάτι την τρομάζει στον ύπνο της?  Σε αυτή την ηλικία που είναι θεωρώ πως δεν είναι χειριστικό το κλάμα, προφανώς κάτι την πειράζει για να ξυπνάει συνέχεια.

Εμένα σε αυτή την ηλικία που είναι τώρα η κόρη σου είχε αρχίσει να φοβάται τον ''κακό λύκο'' (κάποιος φωστήρας τον τρόμαξε αυτό και είδαμε και πάθαμε μέχρι να τον πείσουμε πως δεν υπάρχει κανένας κακός λύκος), και ξυπνούσε κάποια βράδια και έκλαιγε γοερά...σιγά σιγά,  όταν μου είπε τι ήταν αυτό που τον τρόμαζε, το ξεπεράσαμε.

Τώρα στα τρία κλαίμε στην ιδέα και μόνο πως ήρθε η ώρα του ύπνου :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λένια κοιμόταν το παιδί σου σερί με ένα μόνο ξύπνημα?? Δηλαδή γουάου!!!!

 

Εμείς το έχουμε κάνει ψιλοσκ@τα με  το πρόγραμμά του. Έχουν γίνει αλλαγές στη ζωή του και δεν τον πιέζω, τον ακολουθώ. Διακοπές, αποθηλασμός και μεταβίβαση στο δωμάτιο του όπου έγιναν εύκολα θεωρώ, με μένα να κοιμάμαι μαζί του προς το παρόν. Ξυπνάμε αργά σχετικά, στις 8.30 όπου και ετοιμάζομαι και φεύγω για δουλειά. Θα κοιμηθεί για μεσημέρι γύρω στις 14.00 και θα ξυπνήσει 16.00-17.00 με φυσικό επακόλουθο να κοιμάται αργά, πολύ αργά για βράδυ για την ηλικία του, 22.30-23.00. Κι αυτό με προσπάθεια. Τα σκ τα μεσημέρια που είμαστε εμείς σπίτι, δεν δέχεται με τίποτα, με τίποτα όμως να κοιμηθεί εκτός αν είμαστε έξω και αποκοιμηθεί στο αυτοκίνητο όπου και τον μεταφέρω κοιμισμένο και συνεχίζει τον ύπνο του στο κρεβάτι. Αλλιώς το πάμε σερί και  κοιμάται κατά τις 21.00 με χίλια ζόρια πάλι, αρκετά αργά αν αναλογιστώ πως δεν έχει κοιμηθεί το μεσημέρι. Τα βράδια σπάνια το πάει εντελώς σερί, ξυπνάει 1-2 φορές και ξανακοιμάται με μία αγκαλιά ή πίνει λίγο νερό ή/και μου ζητάει να βάλω μουσικούλα. Α, ναι άλλο αυτό καινούριο. Είχα πάντα μια μουσική από ένα παιχνίδι πιανάκι και του έβαζα κάποιες φορές στην αρχή της ρουτίνας και μόνο, έπαιζε κανα δεκάλεπτο. Είναι 1-2 μήνες τώρα που το ζητάει τις περισσότερες φορές για να αποκοιμηθεί/κοιμηθεί ξανά. Γενικά έχει μια άρνηση στο να πάει για ύπνο, διεκδικεί τον χρόνο μας και τον καταλαβαίνω. Αλλά θέλω να κοιμάται καλύτερα και δεν ξέρω πως να το συμμαζέψω, από που να αρχίσω βασικά. Μάλλον στο να ξυπνάμε νωρίτερα κι άρα να πάει πιο πίσω  σιγά σιγα οι ώρες του.

 

@Έσπερος θα σου πρότεινα να κόψεις το κούνημα, αντιλαμβάνομαι πως σε διευκολύνει για να κοιμάται νωρίτερα κι άρα να έχεις περισσότερο χρόνο, ωστόσο μακροπρόθεσμα δεν σε ευνοεί αυτή η συνθήκη.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Μήπως κάτι την τρομάζει στον ύπνο της?  Σε αυτή την ηλικία που είναι θεωρώ πως δεν είναι χειριστικό το κλάμα, προφανώς κάτι την πειράζει για να ξυπνάει συνέχεια.

Εμένα σε αυτή την ηλικία που είναι τώρα η κόρη σου είχε αρχίσει να φοβάται τον ''κακό λύκο'' (κάποιος φωστήρας τον τρόμαξε αυτό και είδαμε και πάθαμε μέχρι να τον πείσουμε πως δεν υπάρχει κανένας κακός λύκος), και ξυπνούσε κάποια βράδια και έκλαιγε γοερά...σιγά σιγά,  όταν μου είπε τι ήταν αυτό που τον τρόμαζε, το ξεπεράσαμε.

Τώρα στα τρία κλαίμε στην ιδέα και μόνο πως ήρθε η ώρα του ύπνου :roll:

Έλα ντε, γιατί ξυπνάει; Η παιδίατρος μας είπε πει το καλοκαιρι ότι αν στα δύο δεν κοιμάται να πάμε σε παιδονευρολογο για εγκεφαλογράφημα. Που γενικά ήταν πάντα πολύ κουλ του τύπου έτσι είναι τα μωρά, κάποια δεν κοιμούνται κλπ. Όμως από τη στιγμή που καταφέρνει να κοιμηθεί έστω κ κάποιες μέρες σερί (χωρίς κανένα ξύπνημα το έχει κάνει 5-6 φορές) θεωρώ πως δεν είναι κάποιο οργανικό πρβλ κ δε θέλω να την υποβάλλω σε τέτοια διαδικασία. Δεν ξέρω αν κάνω καλά.

Σήμερα ας πούμε που τη ρώτησα τι έβλεπε στον ύπνο της κ γελαγε το πρωί μου ειπε τις καλτσες μου! Όταν την έχω ρωτήσει τι όνειρο έβλεπε κ ξύπνησε κ έκλαιγε μου είπε μπαμπά παπα. Δεν μπορώ να βγάλω άκρη ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , marakiz είπε:

Λένια κοιμόταν το παιδί σου σερί με ένα μόνο ξύπνημα?? Δηλαδή γουάου!!!!

 

Εμείς το έχουμε κάνει ψιλοσκ@τα με  το πρόγραμμά του. Έχουν γίνει αλλαγές στη ζωή του και δεν τον πιέζω, τον ακολουθώ. Διακοπές, αποθηλασμός και μεταβίβαση στο δωμάτιο του όπου έγιναν εύκολα θεωρώ, με μένα να κοιμάμαι μαζί του προς το παρόν. Ξυπνάμε αργά σχετικά, στις 8.30 όπου και ετοιμάζομαι και φεύγω για δουλειά. Θα κοιμηθεί για μεσημέρι γύρω στις 14.00 και θα ξυπνήσει 16.00-17.00 με φυσικό επακόλουθο να κοιμάται αργά, πολύ αργά για βράδυ για την ηλικία του, 22.30-23.00. Κι αυτό με προσπάθεια. Τα σκ τα μεσημέρια που είμαστε εμείς σπίτι, δεν δέχεται με τίποτα, με τίποτα όμως να κοιμηθεί εκτός αν είμαστε έξω και αποκοιμηθεί στο αυτοκίνητο όπου και τον μεταφέρω κοιμισμένο και συνεχίζει τον ύπνο του στο κρεβάτι. Αλλιώς το πάμε σερί και  κοιμάται κατά τις 21.00 με χίλια ζόρια πάλι, αρκετά αργά αν αναλογιστώ πως δεν έχει κοιμηθεί το μεσημέρι. Τα βράδια σπάνια το πάει εντελώς σερί, ξυπνάει 1-2 φορές και ξανακοιμάται με μία αγκαλιά ή πίνει λίγο νερό ή/και μου ζητάει να βάλω μουσικούλα. Α, ναι άλλο αυτό καινούριο. Είχα πάντα μια μουσική από ένα παιχνίδι πιανάκι και του έβαζα κάποιες φορές στην αρχή της ρουτίνας και μόνο, έπαιζε κανα δεκάλεπτο. Είναι 1-2 μήνες τώρα που το ζητάει τις περισσότερες φορές για να αποκοιμηθεί/κοιμηθεί ξανά. Γενικά έχει μια άρνηση στο να πάει για ύπνο, διεκδικεί τον χρόνο μας και τον καταλαβαίνω. Αλλά θέλω να κοιμάται καλύτερα και δεν ξέρω πως να το συμμαζέψω, από που να αρχίσω βασικά. Μάλλον στο να ξυπνάμε νωρίτερα κι άρα να πάει πιο πίσω  σιγά σιγα οι ώρες του.

 

@Έσπερος θα σου πρότεινα να κόψεις το κούνημα, αντιλαμβάνομαι πως σε διευκολύνει για να κοιμάται νωρίτερα κι άρα να έχεις περισσότερο χρόνο, ωστόσο μακροπρόθεσμα δεν σε ευνοεί αυτή η συνθήκη.

 

@marakiz αχ δεν ξέρω τί να σου πω, προσωπικά στην ηλικία του γιου σου, έκοψα με δική μου πρωτοβουλία τον μεσημεριανό ύπνο των παιδιών, ακριβώς γιατί φτάναμε 23.00 με μεγάλη προσπάθεια για να αποκοιμηθούν το βράδυ. Βέβαια, πήγαιναν σταθμό και κουράζονταν αρκετά, οπότε το βράδυ κοιμόντουσαν κατά τις 20.00. Σε πρώτη φάση, σίγουρα πρέπει να μειώσεις την διάρκεια του ύπνου....3 ώρες!!!!....που να κοιμηθεί μετά το παιδί λογική ώρα!

 

Η ώρα της πρωινής αφύπνισης είναι μια χαρά, μην τον ξυπνάς νωρίτερα. Τα ξυπνήματα αυτά που κάνει προσωπικά τα θεωρώ ως μη γενόμενα, είναι πολύ φυσιολογικά, και τα δικά μου ξυπνούσαν σε αυτή την ηλικία και σε αρκετά μεγαλύτερη. Ακόμα και σήμερα (4 και 6 ετών) υπάρχουν βράδια που κάποιο από τα δύο μπορεί να ξυπνήσει για οποιοδήποτε λόγο και να ζητήσει να μείνουμε μαζί του. Αυτό με την μουσικούλα μπορείς να το γυρίσεις προς όφελός σου, δείξε του πώς μπορεί να το την ανάβει μόνος του και ενθάρρυνέ τον να το κάνει ο ίδιος, θα σου φανεί χρήσιμο όταν πας πια στο κρεβάτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...