Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Χαχαχαχα ας αρχίσω εγώ λοιπόν. Δεν είχα πάρει σερβιέτες λοχείας, έδινε το μαιευτήριο. Όταν τελείωσε το πακετάκι που μου έφεραν είχε περιοριστεί αρκετά και το αίμα, οπότε πήγα στο φαρμακείο απέναντι από το μαιευτήριο και πήρα Always νυκτός. Εσάς δεν δίνει το μαιευτήριο; Σας έχουν πει να φέρετε δικές σας;

Link to comment
Share on other sites

:lol: :lol: :lol:

Με διπλό ποστ έχουμε τις απαντήσεις εξασφαλισμένες!!!!!!!!!!!!!!

 

Με το καλό το μωράκι σου, με έναν πόνο :)

 

με το καλό και σε εσένα!!!!!!!:wink:;-):wink:;-):P:p:p

 

 

Little monkey

στο Λητώ που θα γεννήσω έχω μάθει οτι διαθέτουν απλώς εαν ζητήσω δεύτερο πακέτο, φοβάμαι μην τις χρεώσουν πολύ....γιατί έχω ακούσει κάτι τρελά με τις χρεώσεις.....:?:?:?

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

στο Λητώ που θα γεννήσω έχω μάθει οτι διαθέτουν απλώς εαν ζητήσω δεύτερο πακέτο, φοβάμαι μην τις χρεώσουν πολύ....γιατί έχω ακούσει κάτι τρελά με τις χρεώσεις.....:?:?:?

Αν υποθέσουμε ότι χρειαστείς δεύτερο πακέτο, δεν μπορείς να πας να πάρεις μόνη σου ή να σου φέρει ο άντρας σου; Εγώ όπως σου είπα δεν χρειάστηκα δεύτερο πακέτο, έβαλα Always που πήρα από ένα φαρμακείο απέναντι από το μαιευτήριο, γιατί δεν είχα σκεφτεί να φέρω μαζί μου, είχα μόνο σερβιετάκια (μουχαχαχα).

 

Πόσο πια να σε χρεώσουν για σερβιέτες λοχείας; Δεν μπορούν να σε χρεώσουν περισσότερο από όσο κοστίζουν, απλά αν χρειαστείς 2 ή 3 μπορεί να σε χρεώσουν όλο το πακέτο. Αλλά κι εσύ να το αγοράσεις, πάλι όλο το πακέτο θα αγοράσεις.

Link to comment
Share on other sites

μα χρυση μου κι εσυ απλα σερβιετακια????μπορω να πω οτι εσκασα στα γελια(χωρις παρεξηγηση ετσι??););)

 

λοιπον,εγω την ρομπα την φορεσα μονο οταν ημουν με το νυχτικακι.δεν ενιωθα ανετα και φοβομουν μηπως διαφανιζει και σκεφτομουν οτι θα φαινεται η σερβιετα.βεβαια οταν σηκωθηκα απο την καισαρικη και αρχισα τις βολτες και ειδα τι κυκλοφορουσε τριγυρω ειπα "οκ υπαρχουν και χειροτερα απο το ροζ νυχτικο που ελαφρα διαφανιζε".:-P:-P

 

νυχτικο η' πιζαμακια?νυχτικο βολευει αν εισαι με καισαρικη οπως εγω γιατι την πρωτη μερα με επλεναν καθε 3 ωρες οι μαιες απο κατω και δεν γινοταν με το πιζαμακι αυτο.την επομενη που σηκωθηκα και μολις μου εβγαλαν ορους και κερατα,μπηκα εκανα μπανιο(μου ειχε βαλει ο γιατρος αδιαβροχη γαζα το πρωι που περασε και μου την ξαναλλαξε την μερα που βγηκα απο το μαιευτηριο.μου ειπε να την κρατησω 5 μερες μετα μου ειπε να πλενομαι κανονικα),και εβαλα τα πιζαμακια μου και ολα καλα.αλλιως ειναι να καθεσαι οπως θες και αλλιως να προσεχεις μην "φωτογραφιζεις" και ολο τον κοσμο,σωστα?

 

υποθετα???valentinat εμενα μου τα προτιναν αλλα τελικα δεν εβαλα γιατι δεν ποναγα και τοσο πολυ.μου εκαναν απο 1 παυσιπονη ενεση πρωι-μεσημερι-βραδυ και τα υποθετα τα ειχαν για ενδιαμεσα αν ποναγες.μετα την 2η μερα την μεσημεριανη ενεση την σταματησα γιτι δεν ποναγα.ασε που γενικα επειδη ειχα πεσει και απο την σκαλα την βραδυα πριν γεννησω χτυποντας την πλατη μου,πιο πολυ πονουσα εκει παρα στην τομη και η ενεση ηταν σωτηρια

 

τελος αυτο με τις σερβιετες....στο μητερα που ειχα γεννησει σου εφερναν 1 πακετο σερβιετες λοχειας ΤΕΡΑΣΤΕΙΕΣ που και κανονικα αν την φοραγες αρχιζε κατω απο τον αφαλο και τελειωνε μαζι με το χωρησμα του ποπου!ημαρτον.ασε που την πρωτη μερα που σε πλενουν αυτες σου τις εβαζαν 3-4 μαζι να κανουν σα τριλιζα γιατι "θα εχεις πολυ αιμα".φυσικα πιο ανετα νιωθουν τα μωρα με την πανα παρα εσυ με αυτα τα ριμαδια.μολις εκανα μπανακι εβαλα κανονικη σερβιετα για μεγαλη ροη και ηταν υπερ αρκετα.αλλωστε σε 7 μερες μου κοπηκε μαχαιρι το αιμα.τωρα που παω για φ.τ. και λογικα θα ειναι πιο πολυ το αιμα καθοτι δεν σε καθαριζχουν εσωτερικα οπως στην καισαρικη,πηρα της everyday λοχειας 35 cm μηκος και 10σταγονιτσες ροη διχνουν απεξω,που εχει και με υφασματινο καλυμα,γιατι εγω παθαινω αλεργεια στις σερβιετες γενικα και κοκκινζω και με ποιανει φαγουρα.χρησημοποιω μονο ταμπον απο τα 16 δεν τις μπορω με τιποτα.οποτε το υφασμστινο καλυμα λογικα θα ειναι πιο μαλακο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και ναι στις χρεωνουν κανονικα ολο το πακετο οσες και χρησημοποιησεις.η κοπελα διπλα μου που ζητησε και 2ο πακετο χρεωθηκε κανονικα.και φαντασου οτι της εωσα κι εγω τις δικες μου γιατι δεν τις αντεχα καθολου.φαντασου η συσκευασια ηταν των 30 νομιζω αλλα εποιανε μιση βαλιτσα σε μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

μα χρυση μου κι εσυ απλα σερβιετακια????μπορω να πω οτι εσκασα στα γελια(χωρις παρεξηγηση ετσι??););)

Τι να κάνω... πρωτάρα κι εγώ, μήπως ήξερα; :lol:

 

Πάντως αυτό που θα συμβούλευα είναι να πάρετε μαζί σας λιγότερα και όχι περισσότερα γιατί πραγματικά δεν ξέρετε τι θα χρειαστείτε. Δηλαδή μη νομίζετε ότι επειδή διαβάσατε σε μια λίστα ότι πρέπει να έχετε 500 πράγματα στο βαλιτσάκι σας, πρέπει να πακετάρετε λες και πάτε μετανάστες στην Αργεντική. Εγώ ας πούμε δεν βολεύτηκα καθόλου τα διχτάκια, ήθελα όσο το δυνατόν πιο σύντομα να βάλω δικά μου εσώρουχα, και αυτό έκανα. Μια άλλη κοπέλα στο δωμάτιό μου όμως ήθελε διχτάκια, οπότε της έδωσα όσα μου είχαν περισσέψει, δηλαδή σχεδόν όλο το πακέτο. Τέτοιες τράμπες γίνονται πολλές. Επίσης αν χρειαστείτε κάτι για σας ή για το μωρό, σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να το προμηθευτείτε μέσα ή κοντά στο μαιευτήριο ή να σας το φέρουν από το σπίτι (εκτός αν το σπίτι σας είναι πάνω από 2 ώρες δρόμος από το μαιευτήριο, οπότε δεν βολεύει).

 

Και τα καλλυντικά αφήστε τα στο σπίτι... μία βούρτσα για τα μαλλιά, ένα σφουγγάρι για το μπάνιο, ένα σαπουνάκι και ένα αποσμητικό, άντε και ένα λιποζάν, είναι υπεραρκετά! ΚΑΙ ΕΔΩ μιλάει η πείρα, δεν ξέρω αν με εννοείτε... :-P

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα μαζι σου.με τους πονους και το αγχος σου το μονο που δεν θα θυμασαι ειναι να βαφεσαι.εδω καλα καλα ξεχνας να φας που λεει ο λογος και να κοιμηθεις μεγαλη υποθεση θα ειναι,που κουραγιο για μακιγιαζ???

Link to comment
Share on other sites

καλά μακιγιαζ δεν το είχα σκεφτεί καν να πάρω..μόνο ενα ροζ λιποζαν που βάζω πάντα κ δίνει κάποιο χρώμα στα χείλη... πάντως έψαξα κ βρήκα κάτι δειγματάκια απο σαμπουαν, μαλακτικο, αφρόλουτρο, σαπουνάκι κ οδοντόκρεμα κ θα πάρω αυτά μαζί μου-τελικά καλά έκανα κ δεν τα πετούσα!!!έχω κ κάτι φορεματάκια πολύ ριχτά που φοράω τώρα στην εγκυμοσύνη κ θα πάρω 2 μπας κ τα φορέσω αντί για νυχτικιά...ουφ... τελικά εσώρουχα μιας χρήσης λέω να μην πάρω αφού λένε οτι δεν τους πολυβολέψανε...αντε κ 1 πετσέτα θα πάρω μπάνιου.ουφ.... αγχώθηκα κοριτσιαααααα πλησιάζουν οι ημέρες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και τα καλλυντικά αφήστε τα στο σπίτι... μία βούρτσα για τα μαλλιά, ένα σφουγγάρι για το μπάνιο, ένα σαπουνάκι και ένα αποσμητικό, άντε και ένα λιποζάν, είναι υπεραρκετά! ΚΑΙ ΕΔΩ μιλάει η πείρα, δεν ξέρω αν με εννοείτε... :-P

 

συμφωνω απολυτα μαζι σου.με τους πονους και το αγχος σου το μονο που δεν θα θυμασαι ειναι να βαφεσαι.εδω καλα καλα ξεχνας να φας που λεει ο λογος και να κοιμηθεις μεγαλη υποθεση θα ειναι,που κουραγιο για μακιγιαζ???

 

Τι λέτε καλέ; Εγώ βάφτηκα! Κάθε πρωί πριν το επισκεπτήριο. Concealer για τους μαύρους κύκλους, πούδρα για τη γυαλάδα, μάσκαρα για ν' ανοίξει το μάτι, ρουζ και λιπ γκλος. Αμ πώς! :P

 

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω ποιες σερβιέτες λοχείας είναι οι καλύτερες και βασικά ποιο μέγεθος γιατι πήγα super market και με τοσα που είδα μπερδευτηκα, δεν θυμάμαι και απο την πρωτη γέννα, πάνε και 4 χρόνια, είναι και το αλτσχάιμερ :lol:

επίσης διάβασα για κατι βρακάκια ακράτειας αντί για σερβιέτες είναι καλύτερα?

Πρόσεξα επίσης οτι έχει βγάλει και η everyday σερβιέτες για ακράτεια και άρα για λοχεία sani λέγονται, τις έχει χρησιμοποιήσει καμία κοπέλα αντί για τις κλασικές τις ΤΕΝΑ? αν ναι ποιο μέγεθος (με ενδιαφέρει γιατι τις προτιμώ τις Εveryday επειδή έχουν υφασμάτινο καλυμμα)

 

Thanks εκ των προτέρων :)

 

Λίγο υποκειμενικό είναι αυτό με τις σερβιέτες. Είχα ακούσει διάφορα πριν γεννήσω, μέχρι και να πάρω πάνες βρακάκι slip pad για την ακράτεια. Ευτυχώς δεν τις άκουσα. Τελικά πήρα 2 πακέτα σερεβιέτες λοχείας, ένα για μέτρια κι ένα για μεγάλη ροή και χρησιμοποίησα μόνο το ένα κι αυτό πήγε άδικα, γιατί οποιαδήποτε σερβιέτα θα μου έκανε τη δουλειά. Δεν είχα σχεδόν καθόλου αίμα. Κι όταν γύρισα στο σπίτι, θα μπορούσα να τη βγάλω και με μεγάλα σερβιετάκια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να κανω μια χαζη ερωτηση? αν κανεις καισαρικη παλι εχεις αιμα? χρειαζεσαι σερβιετες τοσο μεγαλες? δεν εχω ιδεα.:oops:

Ναι, και στην καισαρική έχεις. Όχι τόσο πολύ αλλά τις πρώτες μέρες θα χρειαστείς μεγάλες σερβιέτες, τώρα αν θα είναι λοχείας ή απλές... θα το δεις αφού γεννήσεις. Το κάθε σώμα είναι διαφορετικό.

 

Εγώ γι' αυτό λέω μην φορτώνεστε άδικα. Πάρτε μαζί τα απαραίτητα μόνο, και στην πορεία αγοράζετε αν σας λείπει κάτι.

 

Helen@ νομίζω πιο πιθανό είναι να σου χρειαστούν μικρότερες πετσετούλες, για το πρόσωπο ή τα χέρια ή για τοπικό πλύσιμο, παρά μεγάλες πετσέτες μπάνιου.

 

newbie G προσκυνώ, εγώ τίποτα δεν χρησιμοποίησα από καλλυντικά, ούτε φόρεσα οτιδήποτε άλλο εκτός από νυχτικό και ρόμπα όσες μέρες ήμουν στο μαιευτήριο.

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια χαζη ερωτηση? αν κανεις καισαρικη παλι εχεις αιμα? χρειαζεσαι σερβιετες τοσο μεγαλες? δεν εχω ιδεα.:oops:

 

Ναι, και στην καισαρική έχεις. Όχι τόσο πολύ αλλά τις πρώτες μέρες θα χρειαστείς μεγάλες σερβιέτες, τώρα αν θα είναι λοχείας ή απλές... θα το δεις αφού γεννήσεις. Το κάθε σώμα είναι διαφορετικό.

 

 

Τελικά πρέπει να'ναι καθαρά θέμα οργανισμού. Εγώ δεν είχα πολύ αίμα, άνετα την έβγαζα και με κανονικές σερβιέτες. Πάρε όμως λοχείας, καλού κακού, να είσαι προετοιμασμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και για το μπεμπε να πάρω φορμακι με μανικάκι κοντό ή τιραντέ???κ καλτσούλες κ γαντάκια για το ξύσιμο???θα σκάσει με αυτή τη ζέστη με καλτσούλες...

Κοίτα, ο κανόνας είναι ότι στα νεογέννητα φοράμε μια στρώση ρούχα παραπάνω από ό,τι εμείς. Δηλαδή αν εσύ είσαι με τιραντάκι, το μωρό άνετα φοράει τιραντάκι και βαμβακερό ζακετάκι ή φορμάκι με μανικάκι. Σκέψου ότι το μωρό είναι ακίνητο (δεν περπατάει για να ζεσταθεί) και επίσης το επηρεάζει αρνητικά ο κλιματισμός. Οπότε θα έλεγα όχι τιραντάκι, αλλά κοντομάνικο και ζακετάκι για την περίπτωση που στο αυτοκίνητο ανάψτε κλιματιστικό. Και καλτσούλες να πάρεις, αν δεν τις φορέσετε δεν πειράζει, δεν πιάνουν χώρο έτσι κι αλλιώς. Γαντάκια για το ξύσιμο εμείς δεν φορέσαμε ποτέ, άλλα μωράκια φοράνε απαραίτητα. Πάρτα κι αυτά αν τα έχεις. Βάλτα μαζί με τα καλτσάκια :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα με επιασε πανικος και ετρεξα να αγορασω φορμακια μακρυμανικα-ολοσωμα γιατι εχω μεν αλλα ειναι 0-3, και μου φαινονται τεραστια για τις πρωτες μερες!

Λετε να ηταν παρορμητική κινηση?Τα φορμακια που αγορασα ειναι για new baby...μαλλον τωρα που το σκεφτομαι ηταν ακυρη αγορα!!

 

Επειδη τοσο καιρο ετοιμαζομουνα να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο και μαλλον ετσι οπως το παμε καταλληγουμε σε ιδιωτικη κλινικη.....μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να εχω μαζι μου κανενα ρουχαλακι για το μωρο, μονο τα εξοδου.Οσον αφορα ομως τα σεντονακια-κουβερτακια του???

Και κατι ακομα, θελω πολυ να θηλασω, αλλα ξερω οτι (τουλαχιστον στο δημοσιο) πρεπει να εχω μαζι μου μπιμπερο-αποστειρωτη κλπ, για παν ενδεχομενο.

Στην ιδιωτικη??Να παρω μαζι μου, ή μηπως τα εχουν??

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμενα με επιασε πανικος και ετρεξα να αγορασω φορμακια μακρυμανικα-ολοσωμα γιατι εχω μεν αλλα ειναι 0-3, και μου φαινονται τεραστια για τις πρωτες μερες!

Λετε να ηταν παρορμητική κινηση?Τα φορμακια που αγορασα ειναι για new baby...μαλλον τωρα που το σκεφτομαι ηταν ακυρη αγορα!!

 

Προτείνω να πας να τ' αλλάξεις. Ο δικός μου γεννήθηκε πολύ μικρός και παρόλ' αυτά τα new baby ήδη δεν του κάνουν. Μακρυμάνικο δεν θα φορέσει το μωρό με τέτοια ζέστη. Το πολύ πολύ πάνω από το κοντομάνικο/αμάνικο φορμάκι, βάλτου ένα βαμβακερό ζακετάκι.

 

Επειδη τοσο καιρο ετοιμαζομουνα να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο και μαλλον ετσι οπως το παμε καταλληγουμε σε ιδιωτικη κλινικη.....μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται να εχω μαζι μου κανενα ρουχαλακι για το μωρο, μονο τα εξοδου.Οσον αφορα ομως τα σεντονακια-κουβερτακια του???

 

Δεν θα χρειαστείς.

 

Και κατι ακομα, θελω πολυ να θηλασω, αλλα ξερω οτι (τουλαχιστον στο δημοσιο) πρεπει να εχω μαζι μου μπιμπερο-αποστειρωτη κλπ, για παν ενδεχομενο.

Στην ιδιωτικη??Να παρω μαζι μου, ή μηπως τα εχουν??

 

Στις κλινικές έχουν τα πάντα. Αλλά ακόμα κι αν δεν θηλάσεις, αν δεν έχεις rooming in και δεν ζητήσεις αποκλειστικό θηλασμό, το μωρό θα σου το φέρνουν πάντα ταϊσμένο, οπότε δεν χρειάζεσαι ούτε αποστειρωτή ούτε μπιμπερό.

Link to comment
Share on other sites

Στην ιδιωτικη (μητερα) δηλαδη τιποτα!!μονο πανες????ή μηπως ουτε αυτες??

Α!και μαλλον να παρω πανες αγκαλιας, δεν νομιζω να εχουν κι απο αυτες!

.......η βαλιτσα δηλαδη θα ελαφρυνει τουλαχιστον στο μισο!

Οσον αφορα στα φορμακια που προκοψα και αγορασα μαλλον θα τα γυρισω, αφου την ιδια μερα αγορασα κι ενα ομορφο βαμβακερο ζακετακι....

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Oυτε εγω εχω παρει μακρυμανικο!!!!με τετοια ζεστη εδω εμεις σε λιγο θα κυκλοφορουμε γυμνες!!!!! εχω ακουσει οτι τα μωρα ζεσταινονται παραπανω απο εμας.....εγω με ραντακι εχω παρει κ με μανικακι...εχω πητ 12-8,,,αλλα κ τελος ιουλιου να γεννησω δεν νομιζω να εχει δροσισει!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαστε πολυ κοντα! κι εγω 7/08 εχω πητ...

Απλα νοιωθω μια ανασφαλεια!Αλλοι λενε οχι στα μακρυμανικα αλλοι ναι για τις πρωτες πρωτες μερες....

Θα το δουμε στην πραξη....................!:confused:

Με την λογικη μου ομως θα σκασει το βρεφακι!!!!!!!!!!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

ένα φορμάκι κοντομάνικο είναι αρκετό και ίσως να βάλετε και καλτσούλες. Αν κατά την μεταφορά νομίζετε ότι μπορεί να υπάρχει θέμα ένα σεντονάκι απο πάνω του θα το κάνει να νιώσει "αγκαλιασμένο" χωρίς να σκάσει.

 

@*Marou* τι εννοείς "πάνες αγκαλιάς" ???? στα ιδιωτικά μαιευτήρια το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα ρούχα εξόδου για το μωρό.

rn9Yp3.png

1U0pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πανες αγκαλιας ενωω αυτα τα μεγαλα τετραγωνα (1μ x 1μ πχ) βαμβακερα υφασματα που ειναι για να παιρνουμε αγκαλιτσα το μωρακι.

Τα οποια φανταζομαι θα τα χρεισημοποιησω και σαν σεντονακι στην καλαθουνα.

Πειστηκα!!!θα τα γυρισω τα μακρυμανικα φορμακια!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εβαλα 1 πάνα αγκαλιάς μέσα στη βαλίτσα, μη θέλει κανένας να το πάρει αγκαλιά το μωρό-πράγμα που θέλω να αποφύγω αλλά ντρέπομαι να τους πω να μην την αγγίζουν κ μετά να την βάλω την πάνα στο καρεκλάκι αυτοκινήτου ή πορτ μπεμπε.μακρυμάνικο δεν έχω πάρει καθόλου αλλά πήρα 2-3 φορμάκια γιατί κόλλησα κ με το νούμερο....0??? 0-3???ουφ....α!πήρα κ 2 μικρές πετσετούλες για την ευαίσθητη περιοχή-θα πάρω κ μια μεγάλη χεριών κ καθόλου μπάνιου...εεεεεεεε????????άσχετο, να πάρω κ παμπερς για το μωρό?(σε ιδιωτικό θα γεννησω..)

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...