Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Εγω μπανιο σιχενομουν να κανω στο κοινο που ηταν για 3 κοπελες + οτι πεθαινα στον πονο, οποτε εκανα οταν ηρθα σπιτι. Ευτυχως δεν ειχα παρει τπτ απο ολα αυτα τα αχρηστα.....λες και ηξερα οτι εκεινη την στιγμη επικεντρωνεσαι στον ΠΟΝΟ, και στο παιδι σου...πουθενα αλλου.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω το βλημα κουβαλησα μεχρι και ψαλιδι για μπουκλες και για να ισιωνω τ μαλλι το αλλο το ματσαφλερι.....λες και θα πηγαινα διακοπες:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:!!!

Αααααα και οζες....γιατι λεω αν μου ξεβαψουν τα νυχια των ποδιων μετα τι θα ειναι αβαφα???χαχαχαχχαχαχα

 

Και τελικα δεν χρειαστηκα τιποτα παρα μονο τα ρουχα μου νυχτικια και πανες βρακακια τενα μιας χρησης......

 

Ουτε μπανιο μπορουσα να κανω οχι μαλλι να φτιαξω....

 

Αμ που νομιζα θα πηγαινα για ντολτσε βιτα...:lol::lol::lol::lol:

 

Καλα εσυ δεν παιζεσαι......οι περισσοτερες ετσι την πατανε και μετα σκανε κατω σαν καρπουζια......:P

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι για τις κοπέλες που λένε ότι θα πάρουν μαζί τους βραστήρα, αποστειρωτή κ μπουκάλια. Δεν δίνουν γάλα στην κλινική; εγώ που γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο χρειάστηκα πολλά πράγματα για μένα κ το μωρό αλλά τουλάχιστον γάλα δίνανε απο κει. σε αποστειρωμένα μπουκάλια που τα είχανε στο ψυγείο κ τα έβαζες σε μπεν μαρί για ζέσταμα κ έδινες στο μωρό.

Link to comment
Share on other sites

η ρομπα που λενε ολοι να παρουμε, σας χρειάστηκε ή μπα????νομίζω πως κ να παρω δεν θα τη βάλω, δεν μου αρεσει καθόλου....κ σας βόλεψε πιο πολύ πιτζάμες ή νυχτικια-δεδομένου του οτι γεννάω με το καλό ντάλα Ιουλίου κ ξέρω πως στα μαιευτήρια έχει τρελή ζέστη......

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω πηγα κ πηρα ενα νυχτικο κ 2 σετ πυτζαμακια με κουμπακια μπροστα για το θηλασμο///ρομπα δεν θα παρω....αν κρυωνω πολυ, θα βαλω μια ζακετουλα λεπτη....δεν εχω λεφτα κ για ρομπες....η κουνιαδα μου που γεννησε απριλιο λεει εσκαγε στο μαιευτηριο---αλλοι λενε οτι βαζουν κλιματισμο κ ισως κανει κρυο....ας εχουμε κατι μαζι μας...κ γω αρχες αυγουστου εχω πητ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακριβώς τα ίδια, ίσως 3 νυχτικά γιατί ίδρωνα πολύ πολύ πολύ, α και 2 ρόμπες ελαφριές μακό για τα πήγαινελα στη ΜΕΝΝ.

 

συμφωνώ, εγώ στην πρώτη μου γέννα ίδρωνα πάρα πολύ με το θηλασμό, ήθελα να αλλάζω σουτιέν και νυχτικό 2 φορές την ημέρα. στη δεύτερη δεν ίδρωνα, είχε και περισσότερη δροσούλα το Ιασώ. Οπότε υπολογίστε και αυτό. Ο θηλασμός δημιουργεί συχνά εφίδρωση.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

η ρομπα ειναι περισσοτερο για τους επισκεπτες βεβαια. οτι φοριεται απο ευγενεια για να μην ειμαστε πολυ νεγκλιζέ .

αλλα φυσικα και για τυχον δροσουλα... εγω αγορασα 1 και ειχα και αλλη μια. αλλα τις φοραω ουτως ή αλλως. επισης μπορει λιγο να λερωθουμε. η ρομπα καλυπτει μικροδιαρροες ή καλυπτει διαφανή σημεια απο τα νυχτικα που θα κυκλοφορουμε μεσα στο μαιευτηριο. εγω οσες φορες εχω παει επισκεψη ολες φορανε ανεξαρτητως καιρου. και θα νιωθω πιο ανετα με τη ρομπα. ειναι σην ιδιοσυγκρασια της καθεμιας μας.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο για τις διαρροες ισχυει!!!οσο για τους επισκεπτες δε με νοιαζει...δεν θα ειμαστε κ γυμνες!!!!κ αν θελω να αλλαξω, κ εχω επισκεπτηριο, θα τους πω να βγουν εξω!!!!κ ελπιζω αφου θα γεννησουμε με το καλο αρχες αυγουστου, να λειπουν για διακοπες κ να μη μου μαζευτουν!!!

Link to comment
Share on other sites

η ρομπα ειναι περισσοτερο για τους επισκεπτες βεβαια. οτι φοριεται απο ευγενεια για να μην ειμαστε πολυ νεγκλιζέ .

αλλα φυσικα και για τυχον δροσουλα... εγω αγορασα 1 και ειχα και αλλη μια. αλλα τις φοραω ουτως ή αλλως. επισης μπορει λιγο να λερωθουμε. η ρομπα καλυπτει μικροδιαρροες ή καλυπτει διαφανή σημεια απο τα νυχτικα που θα κυκλοφορουμε μεσα στο μαιευτηριο. εγω οσες φορες εχω παει επισκεψη ολες φορανε ανεξαρτητως καιρου. και θα νιωθω πιο ανετα με τη ρομπα. ειναι σην ιδιοσυγκρασια της καθεμιας μας.

 

Κι εγώ γι αυτό το λόγο την πήρα τη ρόμπα....

 

Κάποια κοπέλα ρώτησε για μπιμπερό και γάλα αν δίνουν από το νοσοκομείο....

σε αυτό που θα γεννήσω εγώ δεν δίνουν και πρέπει να τα έχεις μαζί σου.

Αποστειρωτή και βραστήρα έχει σε κάθε δωμάτιο αλλά εγώ προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι.

Αλλά κάθε νοσοκομείο παρέχει διαφορετικά πράγματα.

Για να φανταστείτε σήμερα μου είπε μια φίλη μου για την ξαδέρφη της που θα γεννήσει τον Αύγουστο και της είπανε να πάρει μέχρι και σεντόνια και χαρτί υγείας (για τη μαμά όχι για το μωρό) γιατί πλέον το συγκεκριμένο νοσοκομείο δεν τα παρέχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω το βλημα κουβαλησα μεχρι και ψαλιδι για μπουκλες και για να ισιωνω τ μαλλι το αλλο το ματσαφλερι.....λες και θα πηγαινα διακοπες:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:!!!

Αααααα και οζες....γιατι λεω αν μου ξεβαψουν τα νυχια των ποδιων μετα τι θα ειναι αβαφα???χαχαχαχχαχαχα

 

Και τελικα δεν χρειαστηκα τιποτα παρα μονο τα ρουχα μου νυχτικια και πανες βρακακια τενα μιας χρησης......

 

Ουτε μπανιο μπορουσα να κανω οχι μαλλι να φτιαξω....

 

Αμ που νομιζα θα πηγαινα για ντολτσε βιτα...:lol::lol::lol::lol:

 

Γιατί καλέ δεν μπορούσες να κάνεις μπάνιο; :confused: Εγώ που ήμουν κι από καισαρική, τη δεύτερη μέρα με το που έβγαλα ορό, καθετήρα και το σωληνάκι από την επισκληρίδιο, μπήκα κατευθείαν για ντουζ. Και την επόμενη το ίδιο. Βρεχόμουν κανονικά και μετά φώναζα τη μαία και μου άλλαζε τη γάζα.

 

η ρομπα που λενε ολοι να παρουμε, σας χρειάστηκε ή μπα????νομίζω πως κ να παρω δεν θα τη βάλω, δεν μου αρεσει καθόλου....κ σας βόλεψε πιο πολύ πιτζάμες ή νυχτικια-δεδομένου του οτι γεννάω με το καλό ντάλα Ιουλίου κ ξέρω πως στα μαιευτήρια έχει τρελή ζέστη......

 

Είναι όπως αισθάνεσαι. Αν τα νυχτικάκια σου δεν είναι πολύ σέξυ και μπορείς να κυκλοφορείς άνετα χωρίς ρομπάκι, δεν το χρειάζεσαι. Εγώ δεν είχα πάρει ρόμπα πάντως. Η νυχτικιά υποτίθεται πως είναι πιο βολική, αν κάνεις καισαρική, διευκολύνει να σε πλύνουν, να σε αλλάξουν ή να σου βάλουν υπόθετο. Αν εσένα σε βολεύει η πυζάμα, πάρε πυζάμα. Απλά καλύτερα να έχουν κουμπιά μπροστά για να θηλάζεις πιο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Newbie προς τι τα υπόθετα???????? Με τρομάζεις...

Δεν είχα σκεφτεί ότι μέχρι να σου βγάλουν ορούς και καθετήρες δεν κάνεις μπάνιο.... μήπως να πάρω και τίποτα μωρομάντηλα μαζί ή πετσετούλες για τοπικό πλύσιμο? Σίγουρα θα ιδρώνω......

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα κ απο τα 2 αλλα ισως η νυχτικια χρησιμευσει οταν περνανε οι γιατροι κ σε βλεπουν απο κατω--ειδικα στην καισαρικη....βρειτε καμια μοντερνα με κουμπακια...εγω δοκιμασα αρκετες...κ με καποιες εμοιαζα σαν αρρωστη ή σαν 80χρονη!!τελικα βρηκα καποιες σαν φορεματακι για το σπιτι...βαμβακερα παντα..ας εχουμε κ κανα μωρομαντηλο μαζι....υποθετα?????γιατι να μας βαλουν? πρεπει να παμε τουαλετα μετα τη γεννα??? ελπιζω μονο να μη μας βαζουν τα υποθετα παρουσια των αλλων μπαμπαδων!!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Newbie προς τι τα υπόθετα???????? Με τρομάζεις...

Δεν είχα σκεφτεί ότι μέχρι να σου βγάλουν ορούς και καθετήρες δεν κάνεις μπάνιο.... μήπως να πάρω και τίποτα μωρομάντηλα μαζί ή πετσετούλες για τοπικό πλύσιμο? Σίγουρα θα ιδρώνω......

 

Όσες κάναμε καισαρική μας βάζανε ένα υπόθετο το πρωί κι ένα το βράδυ. Εμένα μ' 'επιανε μια χαρά και δεν πονούσα καθολου. Όλο βόλτες ήμουνα. Κάνα δίωρο μετά την επέμβαση ήρθε η μαία να μας καθαρίσει τοπικά, μας έβαλε βρακάκι,σερβιέτα κλπ. Εγώ το τοπικό πλύσιμο δεν το αντέχω, τι να σου κάνουν τα μωρομάντηλα; Πάντως όσο είσαι "καλωδιωμένη" ειναι κομματάκι δύσκολο να κάνεις μπάνιο, όλο και κάτι θα τραβήξεις, όλο και κάτι θα σου πέσει. Συνήθως σου τα βγάζουν όμως 24 ώρες μετά την επέμβαση. Οπότε τη δεύτερη μέρα κάνεις μπάνιο κανονικά.

 

 

ΥΓ τα υπόθετα τα έβαζα κι αφού βγήκα από την κλινική για 2-3 μέρες, όταν πονούσα.

Link to comment
Share on other sites

εγω πηρα κ απο τα 2 αλλα ισως η νυχτικια χρησιμευσει οταν περνανε οι γιατροι κ σε βλεπουν απο κατω--ειδικα στην καισαρικη....βρειτε καμια μοντερνα με κουμπακια...εγω δοκιμασα αρκετες...κ με καποιες εμοιαζα σαν αρρωστη ή σαν 80χρονη!!τελικα βρηκα καποιες σαν φορεματακι για το σπιτι...βαμβακερα παντα..ας εχουμε κ κανα μωρομαντηλο μαζι....υποθετα?????γιατι να μας βαλουν? πρεπει να παμε τουαλετα μετα τη γεννα??? ελπιζω μονο να μη μας βαζουν τα υποθετα παρουσια των αλλων μπαμπαδων!!!!!!!:lol:

 

Αρχικά σε ρωτάνε αν αερίστηκες, είναι δείγμα ότι λειτουργεί το έντερο σωστά. Νομίζω πως αν δεν ενεργηθείς, δεν σου δίνουν εξιτήριο. Κι αν έχεις καθετήρα, με το που θα τον βγάλεις σου λένε να πιεις αρκετό νερό και να ενημερώσεις αν κατούρησες. Θέλουν να σιγουρευτούν ότι λειτουργεί η κύστη.

 

Για τα υπόθετα απάντησα πιό πάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί καλέ δεν μπορούσες να κάνεις μπάνιο; :confused: Εγώ που ήμουν κι από καισαρική, τη δεύτερη μέρα με το που έβγαλα ορό, καθετήρα και το σωληνάκι από την επισκληρίδιο, μπήκα κατευθείαν για ντουζ. Και την επόμενη το ίδιο. Βρεχόμουν κανονικά και μετά φώναζα τη μαία και μου άλλαζε τη γάζα.

 

Απο τις αιμοροιδες:evil::evil: απο το ζορι μου ατην γεννα γιγαντωθηκαν καλα καλα δεν μπορουσα να κατσω.....με ακουμπουσε νερο και τσιριζα:confused:!!!

Τωρα εξαφανιστηκαν...:D:D.(σχεδον)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια ρομπα δεν πηρα...(σαν το γεροντι χαχαχ)

Πηρα ενα μακο πολυ πολυ λεπτο ζακετακι ασυμετρο μεχρι τ γονατο...και οταν εβγαινα εκτος δωματιου...φορουσα αυτο απο πανω μηπως και ειχα λερωθει κτλ...;);)

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

η ρομπα που λενε ολοι να παρουμε, σας χρειάστηκε ή μπα????νομίζω πως κ να παρω δεν θα τη βάλω, δεν μου αρεσει καθόλου....κ σας βόλεψε πιο πολύ πιτζάμες ή νυχτικια-δεδομένου του οτι γεννάω με το καλό ντάλα Ιουλίου κ ξέρω πως στα μαιευτήρια έχει τρελή ζέστη......

Εγώ δεν φοράω ποτέ ρόμπες ούτε μπουρνούζια, αλλά στο μαιευτήριο τη χρησιμοποίησα πολύ. Τα νυχτικά μου ήταν όλα με ραντάκια, και βόλευε να έχω κάτι πιο κλειστό για όταν έβγαινα από το δωμάτιο, να δω επισκέπτες, να κατέβω στην καφετέρια κ.λπ. Γενικά χρειάζεται να έχεις κάτι να ρίξεις πάνω σου, αν όχι ρόμπα τουλάχιστον ένα μακρύ ζακετάκι.

 

Newbie προς τι τα υπόθετα???????? Με τρομάζεις...

Δεν είχα σκεφτεί ότι μέχρι να σου βγάλουν ορούς και καθετήρες δεν κάνεις μπάνιο.... μήπως να πάρω και τίποτα μωρομάντηλα μαζί ή πετσετούλες για τοπικό πλύσιμο? Σίγουρα θα ιδρώνω......

Αν δεν μπορείς να κάνεις μπάνιο, δεν θα μπορείς ούτε τοπικά να πλυθείς... οπότε δώρον άδωρον. Πάντως εγώ έκανα μπάνιο σχεδόν αμέσως, τον ορό μου τον έβγαλαν την ίδια μέρα, τον καθετήρα νωρίς το επόμενο πρωί. Μου είχαν βάλει αυτοκόλλητη γάζα πάνω στην τομή και δεν πείραζε να βραχεί.

 

Τα υπόθετα είναι παυσίπονα. Κι εγώ τα είχα έννοια (έχω να βάλω υπόθετο από παιδί) αλλά τελικά είσαι σε μια φάση που από το γενικότερο μούδιασμα στην περιοχή δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Πραγματικά δεν αξίζει να ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το υπόθετο δεν το αποφεύγουμε με τίποτα σε περίπτωση καισαρικής....

Οκ τι να κάνουμε... τόσα και τόσα θα περάσουμε σε αυτό θα κολλήσουμε???

 

Εγώ κορίτσια πήρα δύο νυχτικάκια με τιραντάκι και κουμπάκια μπροστά και ένα με ελαφρύ και αεράτο μανικάκι ίσα που να καλύπτει τον ώμο επίσης με κουμπάκια μπροστά. Θα μπορώ να τα φοράω και μετά μέσα στο σπίτι σαν φορεματάκια... αν και τα πήρα αρκετά μεγαλύτερα από το κανονικό μου νούμερο...Και τα πιτζαμάκια που πήρα έχουν κουμπάκια. Ελπίζω να βολευτώ με αυτά αν και πιστεύω πως θα ιδρώνω και θα χρειάζεται να αλλάζω τουλάχιστον δύο φορές την ημέρα...

Link to comment
Share on other sites

Οπότε το υπόθετο δεν το αποφεύγουμε με τίποτα σε περίπτωση καισαρικής....

Οκ τι να κάνουμε... τόσα και τόσα θα περάσουμε σε αυτό θα κολλήσουμε???

Να είσαι σίγουρη πως εκείνη την ώρα δεν θα σε ενοχλεί τίποτα :-)

 

Τα νυχτικάκια τα φορούσα κι εγώ μετά στο σπίτι. Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το μέγεθος, η κοιλιά συνήθως δεν πέφτει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω ποιες σερβιέτες λοχείας είναι οι καλύτερες και βασικά ποιο μέγεθος γιατι πήγα super market και με τοσα που είδα μπερδευτηκα, δεν θυμάμαι και απο την πρωτη γέννα, πάνε και 4 χρόνια, είναι και το αλτσχάιμερ :lol:

επίσης διάβασα για κατι βρακάκια ακράτειας αντί για σερβιέτες είναι καλύτερα?

Πρόσεξα επίσης οτι έχει βγάλει και η everyday σερβιέτες για ακράτεια και άρα για λοχεία sani λέγονται, τις έχει χρησιμοποιήσει καμία κοπέλα αντί για τις κλασικές τις ΤΕΝΑ? αν ναι ποιο μέγεθος (με ενδιαφέρει γιατι τις προτιμώ τις Εveryday επειδή έχουν υφασμάτινο καλυμμα)

 

Thanks εκ των προτέρων :)

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...