Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΓΩ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ 7-8 ΗΜΕΡΕΣ ΥΠΟΘΕΤΩ- ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ- ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΗ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ Κ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΑΜΑ Κ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ? ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙΣ ΛΕΝΕ?ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΖΩ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΓΩ ΜΠΑΙΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕ ΚΑΜΙΑ 7-8 ΗΜΕΡΕΣ ΥΠΟΘΕΤΩ- ΓΙΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ- ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ.ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΤΗΝ ΕΧΩ ΣΧΕΔΟΝ ΕΤΟΙΜΗ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ Κ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΠΟΡΙΟΥΛΕΣ.ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΜΑΜΑ Κ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ? ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕΡΒΙΕΤΕΣ ΛΟΧΕΙΑΣ Η ΠΩΣ ΑΛΛΙΩΣ ΤΙΣ ΛΕΝΕ?ΚΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΖΩ?

μπορεις να παρεις της tena τις σερβιετες τις μεγαλες...

αλλα δυστυχως δεν μπορω να σε βοηθησω για την κλινικη...

με το καλο!!

ΕΦΗ 20/12/2004

Ο ΠΙΠΙΛΑΣ ΜΟΥ 11/12/2010 

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησει!!!

 

εμεινες ευχαριστημενη με το μαιευτηριο σε γενικες γραμμες?

 

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

ευχαριστώ πολύ:D....ναι γενικά έμεινα ευχαριστημένη και όσες φίλες μου έχουν γεννήσει εκεί δεν είχαν αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα.

εσωρουχα

τα εσωρουχα 1 χρησης τα πεταμε καθε φορα που αλλαζουμε σερβιετα;

ποσα χρειαζονται μαζι μας;

baila εγώ προσωπικά τα άλλαζα κάθε φορά, όχι όμως οτι είναι απαραίτητο...είχα πάρει 10

Κάποια που να γέννησε στο Αρεταίειο και να χρειάστηκε κάτι ''έξτρα'' απο τα κλασσικά το οποίο δεν το παρείχε το νοσοκομείο?

merenta δες παραπάνω, έχω απαντήσει σε παρόμοια ερώτηση στην christy

gNrhp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρα ενσωματωμενη σερβιετα λοχειας με εσωρουχο μιας χρησης τα tena pants τα διακριτικα. Ελπιζω να μην φαινεται σαν να φοραω pampers....

 

Αυτα πηρατε κι εσεις?

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια εγω θα γεννησω μεσα δεκεμβριου σε δημοσιο νοσοκομειο δεν ξερω ομως τι ρουχαλακια να παρω στο μωρο ?το βραδυ με τι ειναι καλυτερο να κοιμαται πετσετε η βελουτε (στην πολυκατοικια το καλοριφερ κλεινει το βραδυ δεν ειναι αυτονομη θερμανση ) επισης θα το κοιμιζουμε στο πορτ μπεμπε πρεπει να παρουμε κουβερτα αγκαλιας η φλις?εχω πελαγωσει.....:?

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μελλοντικη μανουλα! κατα πρωτον μην πελαγωνεις, δεν κανει καλο και στο μωρο σου!!!;) κατα δευτερον, εγω γεννησα καλοκαιρι και δεν ειμαι ειδικη , αλλα πιστευω οτι πρεπει να εχεις μαζι σου κορμακια ολοσωμα 3 παραπανω τουλαχιστον απο τις μερες της παραμονης σας στο μαιευτηριο. να βεβαιωθεις οτι ειναι ειναι 100% βαμβακι και δεν θα σου προτεινα τα βελουτε οπως λες γιατι στα μαιευτηρια υπαρχει επαρκης θερμανση και τα μωρα υπερθερμαινονται ευκολα!! οσον αφορα τωρα το πορτ μπεμπε , δεν νομιζω οτι το <στρωματακι> του ειναι το ιδανικο για να κοιμιζεις το μωρο σου. ενα λικνο εχει γυρω στα 200 ευρω( απο internet θα το βρεις και πιο φτηνα) και μπορεις να το χρησιμοποιησεις μεχρι τον 6ο μηνα περιπου!(εγω βεβαια την εβαλα στην κουνια της στον 4ο).υπαρχει και το παρκοκρεβατο σε πολυ χαμηλοτερες τιμες - αρκει να προσεξεις το στωματακι του-. τωρα για την κουβερτουλα, εγω θα προτεινα μαλλον της αγκαλιας παλι με την προυποθεση οτι ειναι 100% βαμβακι και οχι πολυεστερας η ναυλον! ελπιζω να σε βοηθησα και οχι να σε μπερδεψα περισσοτερο!:roll: με το καλο!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια σε λιγες μερες μπαινω στο μηνα μου και θα αρχισω να ετοιμαζω την βαλιτσα για το μαιευτηριο. Διαβασα εδω στο forum τι θα χρειαστω γιατι θα γινω πρωτη φορα μανουλα και ειμαι ψιλο ασχετη.Εχω καποιες αποριες ομως και θα ηθελα να με βοηθησετε. Θα γεννησω στο Γεννεσις.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1)Να αγορασω εσωρουχα μιας χρησης η μπορω να παρω και τα δικα μου εχω ακουσει οτι ειναι τεραστια και φοβαμαι μην διαγραφουν πολυ ασχημα μεσα απο το νυχτικο(ειναι λεπτο).Στις μπυζαμες ενταξει.

2)Επισης με τις σερβιετες τι γινετε σου δινουν η πρεπει να εχεις δικιες σου? Εχω κατι every day double dry 31 cm τις ειχε μεσα στο κουτι απο την babylino που μου στειλανε, ειναι καλες η θελει αλλες ειδικες?

3)Χρειαζετε να παρω πετσετες για το μπανιο του μωρου στο μαιευτηριο?κατι τετοιο διαβασα εδω μεσα,επισης πανες αλλαγματος?δεν το φερνουν αλλαγμενο?

4)Δεν εχω παρει θηλαστρο για το λογο οτι δεν ξερω αν θα εχω γαλα. Αλλα εδω σε λιστες που ειδα το ειχαν γραμμενο. Ειναι απαραιτητο?

Αυτα για τωρα αν θυμηθω κατι αλλο επιστρεφω:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στο Μητέρα άλλα πιστέυω ότι το ίδιο θα συμβαίνει σε όλα τα ιδιωτικά.Εσώρουχα μου έδωσαν στο μαιευτήριο ,έτσι και αλλιώς στα χρέωναν,και με βόλεψαν πολλή γιατί οι σερβιέτες ,που και πάλι σου δίνουν, είναι τεράστιες.Εγώ γέννησα φυσιολογικά και τις πρώτες μέρες φόραγα 2-3 μαζί γιατι ειχα πολύ αιμα,αν κάνεις καισαρική μπορεί να μην είναι το ίδιο.Από το babylino τις είχα και εγώ αλλά τις φόρεσα πολύ αργότερα.Για το μωρό χρειάζεσαι μόνο τα ρούχα που θα το βγάλεις.Μονο στα δημόσια πας εσύ πράγματα.Θήλαστρο εγώ όταν το χρειάστηκα μου φέραν οι νοσοκόμες ,συνήθως έχουν ένα σε κάθε όροφο.

Με το καλό και ελπιζω να σου απαντήσει κάποια κοπέλα που γεννησε εκεί για σιγουριά.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σε λιγες μερες μπαινω στο μηνα μου και θα αρχισω να ετοιμαζω την βαλιτσα για το μαιευτηριο. Διαβασα εδω στο forum τι θα χρειαστω γιατι θα γινω πρωτη φορα μανουλα και ειμαι ψιλο ασχετη.Εχω καποιες αποριες ομως και θα ηθελα να με βοηθησετε. Θα γεννησω στο Γεννεσις.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

1)Να αγορασω εσωρουχα μιας χρησης η μπορω να παρω και τα δικα μου εχω ακουσει οτι ειναι τεραστια και φοβαμαι μην διαγραφουν πολυ ασχημα μεσα απο το νυχτικο(ειναι λεπτο).Στις μπυζαμες ενταξει.

2)Επισης με τις σερβιετες τι γινετε σου δινουν η πρεπει να εχεις δικιες σου? Εχω κατι every day double dry 31 cm τις ειχε μεσα στο κουτι απο την babylino που μου στειλανε, ειναι καλες η θελει αλλες ειδικες?

3)Χρειαζετε να παρω πετσετες για το μπανιο του μωρου στο μαιευτηριο?κατι τετοιο διαβασα εδω μεσα,επισης πανες αλλαγματος?δεν το φερνουν αλλαγμενο?

4)Δεν εχω παρει θηλαστρο για το λογο οτι δεν ξερω αν θα εχω γαλα. Αλλα εδω σε λιστες που ειδα το ειχαν γραμμενο. Ειναι απαραιτητο?

Αυτα για τωρα αν θυμηθω κατι αλλο επιστρεφω:)

 

Αγαπητή Ιωάννα με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου!

Εγώ γέννησα στο Μητέρα με καισαρική, οπότε θα συμφωνήσω με την Ιωάννα. Τα εσώρουχα μιας χρήσης και τις σερβιέτες στις χρεώνουν, είναι ειδικά για τέτοιες περιπτώσεις όπου για 2-3 μέρες έχεις αρκετό αίμα και δεν σε εξυπηρετούν τα δικά σου πράγματα. Εγώ την 3η μέρα φόρεσα δικό μου σλιπάκι (αυτά που φόραγα όταν ήμουν αδιάθετη) και τις μεγάλες σερβιέτες always, όμως οι διπλανές μου είχαν περισσότερο αίμα και συνέχισαν να τις φοράνε μέχρι την μέρα που έφυγαν. Οσο για το αισθητικό μέρος, μην ανησυχείς όλες οι γυναίκες στην ίδια μοίρα θα είστε. Ναι είναι μεγάλα, αλλά καλύτερα από το να λερωθείς. Στα μαιευτήρια, είναι της μόδας αυτό το look!!!;)

 

2) Το μωρό μου το έφερναν πάντα πλυμένο και αλλαγμένο με ένα νυχτικάκι του μαιευτηρίου. Χρειάστηκα μόνο τα ρούχα που του έβαλα από το μαιευτήριο στο σπίτι.

 

3) Γλυκιά μου, θα έχεις γάλα κι όλα θα πάνε καλά και προσπάθησε το θηλασμό, είναι ότι καλύτερο για σένα και το μωρό σου. Το θήλαστρο αντλεί το γάλα και την ίδια δουλειά κάνει το μωρό σου, γιατί να το αντικαταστήσεις με το θήλαστρο? Αν δεν έχεις γάλα, όπως λες, ας μας πει κάποια άλλη μανούλα την εμπειρία της, δίνεις συμπλήρωμα που σου παράσχουν οι ίδιοι. Αν πράγματι χρειαστείς για κάποιο λόγο θηλαστρο συζήτατο πρώτα με το γιατρό σου να σου πει την καλύτερη λύση.

 

Επειδή είναι και δύσκολοι καιροί, ας μην μπαίνουμε σε περιττά έξοδα, δες πρώτα τις ανάγκες σου και αν χρειαστείς κάτι επιπλέον πετάγεται κάποιος δικός σου και το αγοράζει. Εγώ πριν γεννήσω διάβαζα κάτι λίστες τεράστιες και στην πραγματικότητα χρειάστηκα το 1/3 αυτών.

Επίσης, μπορέις να πάρεις τηλέφωνο το Γέννεσις και να τους ρωτήσεις αν χρειάζεται να φέρεις πράγματα για το μωρό ή τα παράσχουν οι ίδιοι

 

Με έναν πόνο εύχομαι

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για τις απαντησεις σας.Σιγα σιγα αρχισα να ετοιμαζω καποια πραγματακια. Θ συμφωνησω οτι δεν ειμαστε για περιττα εξοδα γιαυτο και ρωταω αν θα ειναι απαραιτητα καποια πραγματα,προσπαθω να βολευτω και με πραγματα που μου δινει η αδερφη μου γιατι μας περιμενουν αλλα εξοδα μετα τη γεννηση της μπεμπουλας πρεπει να κανουμε οικονομια:)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Η δική μου απορία είναι για τα εσώρουχα και είναι η εξής: Τα εσώρουχα που χρησιμοποιούσα στην περίοδό μου μέχρι να μείνω έγκυος, το λάστιχό τους έφτανε περίπου στο σημείο που έχω δει ότι γίνεται η καισαρική τομή. Όχι ότι πάω για καισαρική αλλά σε περίπτωση που πρέπει να γεννήσω με καισαρική, καλό δεν θα ήταν να αγοράσω εσώρουχα που τελειώνουν πιο πάνω, πχ λίγο πιο κάτω από τον ομφαλό? Εννοώ ότι είναι φαρδιά, άνετα, κατεβαίνουν μέχρι τα ψωμάκια μας και πιάνουν όλο το "πίσω μέρος" και το "κάτω"...

Έχω βρει στο jumbo κάτι τέτοια πολύ φθηνά (2Ε το ένα σε άσπρο και μαύρο). Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου εγω γεννησα φυσιολογικα στις 11.25 στο μητερα με εισκληριδειο.στις 16.30 και πολυ λεω ημουν ορθια εβγαλα το σεξουαλικοτατο βρακακι που μου βαλανε και φορεσα δικο μου.οσο για τις σερβιετες δεν τις αντεχα και εβαλα τις always τις μπλε.ουτε λερωθηκα ουτε τιποτα.αιμα ειχα παρα πολυ την πρωτη ημερα απο τη δευτερη ημουν σαν πρωτη μερα περιοδου.ειναι πολλες οι σελεδες κ δεν ξερω αν εχει γραφτει. στις ωδινες μου εφερε ο αντρας μου το liposan μου και με εσωσα εκεινη την ωρα νομιαζα ατι τα χειλια μου θα σκιστουν και επινα και ενα σκασμο νερο.αν το θυμηθειτε εκεινη την ωρα θα σας βοηθησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια! Η δική μου απορία είναι για τα εσώρουχα και είναι η εξής: Τα εσώρουχα που χρησιμοποιούσα στην περίοδό μου μέχρι να μείνω έγκυος, το λάστιχό τους έφτανε περίπου στο σημείο που έχω δει ότι γίνεται η καισαρική τομή. Όχι ότι πάω για καισαρική αλλά σε περίπτωση που πρέπει να γεννήσω με καισαρική, καλό δεν θα ήταν να αγοράσω εσώρουχα που τελειώνουν πιο πάνω, πχ λίγο πιο κάτω από τον ομφαλό? Εννοώ ότι είναι φαρδιά, άνετα, κατεβαίνουν μέχρι τα ψωμάκια μας και πιάνουν όλο το "πίσω μέρος" και το "κάτω"...

Έχω βρει στο jumbo κάτι τέτοια πολύ φθηνά (2Ε το ένα σε άσπρο και μαύρο). Τι λέτε?

 

Δεν έκανα καισαρική αλλα από τις κοπέλες δίπλα μου είδα ότι τους βόλεψαν εσώρουχα που ανέβαιναν ψηλά.Αν και όλες τις 2 πρώτες μέρες φόραγαν του μαιευτηρίου.Εγώ πάντως 3 μέρες φόρεσα τα μιας χρήσης γιατί είχα πολύ αίμα και την 4 τα δικά μου.Λογικά αυτά που περιγράφεις θα σε βολέψουν αν δεν θες να χρησιμοποιησεις του μαιευτηρίου αλλά και πάλι δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά γιατί κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν έχω και προσωπική εμπειρια από καισαρική.

UeNTp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οπως γράφω παραπάνω γέννησα με καισαρική και τα δικά μου σλιπακια που φόρεσα ήταν πιο ψηλά από την τομή, η οποία γίνεται χαμηλά. Αρκεί να είναι βαμβακερά και να μην έχουν λάστιχο που να πιέζουν το σημείο. Χωρίς να φανεί διαφήμιση τα είχα πάρει από το Prenatal και με βόλεψαν απίστευτα γιατί δεν είναι και τεράστια όπως λες λίγο πιο κάτω από τον αφαλό.. Να φανταστείς συνέχισα να τα φοράω και μετά τη γέννα και στη δεύτερη εγκυμοσύνη και δεν έχουν πάθει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειμαι στην 33η εβδομαδα και ακομα δεν εχω ετοιμασει τιποτα απολυτως.

Τωρα ξεκινησα να ψαχνομαι σιγα σιγα τι πραγματακια πρεπει να παρω μαζι...γιατι φοβαμαι μη μου κανει καμια εκληξη ο μπεμπης και ειμαι απροετοιμαστη.

Εχω κανει μια λιστα...εχω ομως μπερδευτει λιγο σχετικα με το τι θα χρειαστει να παρω μαζι για το μωρο.Γενναω στο ΙΑΣΩ.Οποια εχει γεννησει εκει ας με βοηθησει.Συγκεκριμενα περα απο τα ρουχαλακια εξοδου του μωρου,σκουφακια,πανες,μαντιλακια κλπ για τις μερες που θα ειμαστε μεσα στο ΙΑΣΩ δε θα πρεπει να παρω μαζι ρουχαλακια?Τι φορανε τα μωρακια στο μαιευτηριο?Τα ντυνουν εκει με ρουχαλακια ειδικα ή πρεπει να παρω εγω?

To μωρο θα το κανω μπανιο εγω,να παρω πετσετουλες παιδικο αφρολουτρο κλπ ή το κανουν μπανιο οι μαιες οποτε δε χρειαζομαι τετοια?

Pampers?Να παρω ή σου παρεχει το ΙΑΣΩ?

 

Αχ...νιωθω τελειως αχρηστη...Please help...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην 33η εβδομαδα και ακομα δεν εχω ετοιμασει τιποτα απολυτως.

Τωρα ξεκινησα να ψαχνομαι σιγα σιγα τι πραγματακια πρεπει να παρω μαζι...γιατι φοβαμαι μη μου κανει καμια εκληξη ο μπεμπης και ειμαι απροετοιμαστη.

Εχω κανει μια λιστα...εχω ομως μπερδευτει λιγο σχετικα με το τι θα χρειαστει να παρω μαζι για το μωρο.Γενναω στο ΙΑΣΩ.Οποια εχει γεννησει εκει ας με βοηθησει.Συγκεκριμενα περα απο τα ρουχαλακια εξοδου του μωρου,σκουφακια,πανες,μαντιλακια κλπ για τις μερες που θα ειμαστε μεσα στο ΙΑΣΩ δε θα πρεπει να παρω μαζι ρουχαλακια?Τι φορανε τα μωρακια στο μαιευτηριο?Τα ντυνουν εκει με ρουχαλακια ειδικα ή πρεπει να παρω εγω?

To μωρο θα το κανω μπανιο εγω,να παρω πετσετουλες παιδικο αφρολουτρο κλπ ή το κανουν μπανιο οι μαιες οποτε δε χρειαζομαι τετοια?

Pampers?Να παρω ή σου παρεχει το ΙΑΣΩ?

 

Αχ...νιωθω τελειως αχρηστη...Please help...

 

Λοιπόν αγαπητή εγκυμονούσα μπερδεμένη :D τα πράγματα είναι απλούστατα αφού γεννάς στο ΙΑΣΩ. Γέννησα εκεί τα δίδυμα πέρσι οπότε έχουμε και λέμε: ρουχαλάκια για μέσα στο μαιευτήριο δεν χρειάζεσαι, τους φοράνε κάτι φορμάκια-σάκους (όταν τα δεις θα καταλάβεις το αστείο του θέματος):rolleyes:Το μωρό σου θα το κάνουν μπάνιο και θα το αλλάζουν οι μαίες οπότε δεν χρειάζεσαι τίποτα σχετικό. Πάνες επίσης -ευγενική χορηγία :lol:- του μαιευτηρίου που θα ακριβοπληρώσεις.

Επίσης δεν είσαι άχρηστη, είσαι απλώς καινούργια στο club! Mε το καλό και με ένα υγιές, όμορφο και στρουμπουλό μωράκι!!!

 

Σου επισυνάπτω επίσης τη δικιά μου λίστα με τα απαραίτητα των μωρών για να δεις μήπως κάτι έχεις ξεχάσει ή δεν έχεις σκεφτεί να πάρεις καθώς και τη λίστα του μαιευτηρίου. Αν θελήσεις κάτι άλλο από εμένα γράψε εδώ ή στείλε μου pm!:cool:

 

Φιλικά,

 

Jeanne

 

Τα απαραίτητα για τα μωρά

 

Για τον ύπνο:

Κούνια

Στρώμα

Πάντες για την κούνια

Κουνουπιέρα

Πανωσέντονα – κατωσέντονα

1 μεγάλο σελτεδάκι για την κούνια

Προστατευτικό ύφασμα στρώματος

Κουβέρτες (πικέ για άνοιξη - φθινόπωρο, μάλλινες το χειμώνα για τη διάρκεια της ημέρας και υπνόσακος για το βράδυ)

 

Για το μπάνιο:

Μπανιερίτσα

Σαμπουάν + αφρόλουτρο (2 σε 1)

Κρέμα για πρόληψη συγκάματος

Γαλάκτωμα σώματος

Σετ βούρτσα, χτένα, ψαλιδάκι για τα νύχια

Σφουγγαράκια

Πετσέτες μεγάλες

Πετσετάκια μικρά για το πλύσιμο του … πωπού μετά το άλλαγμα πάνας

 

Για το δωμάτιο:

Καλαθάκι για τα καλλυντικά

Συρταριέρα – αλλαξιέρα

Φωτιστικό

Ριλάξ (μετά τους 2-3 μήνες)

Πάρκο (μετά τους 6 μήνες)

Παρκοκρέβατο (για ταξίδια ή για να μένουν σε παππουδογιαγιάδες)

Θερμόμετρο χώρου (όχι απαραίτητο αλλά λέμε τώρα…)

Ζυγαριά (μπορείς να νοικιάσεις από το μαιευτήριο)

Ενδοεπικοινωνία (ανάλογα το χώρο που μένεις, δεν είναι πάντα χρήσιμη)

Φωτάκι νυκτός

Διακοσμητικά για τον τοίχο

Κουτί για χρησιμοποιημένες πάνες. Έχει στα μαγαζιά με βρεφικά είδη.

 

 

Για τη βόλτα:

Πορτ – μπεμπέ

Καρότσι

Καθισματάκι αυτοκινήτου

Τσάντα (για να κουβαλάς τα συμπράγκαλα του μωρού!!!)

Δοσομετρητής γάλακτος

Θερμός (για να έχεις βρασμένο νερό μαζί σου)

Υφασμάτινα παιχνιδάκια για το καρότσι

 

Τα ρούχα του:

Φορμάκια - εσώρουχα

Ρουχαλάκια εξόδου (φορμάκια κυρίως)

Καλτσάκια

Ζακετάκι

Μπουφάν

Γαντάκια

 

Φαγητό:

Μπιμπερό μεγάλα ΓΥΑΛΙΝΑ

1 μπιμπερό μικρό (για κάνα χαμαίμηλο!)

Βούρτσα για πλύσιμο μπιμπερό

Αποστειρωτής μπιμπερό

Βραστήρας

Θερμαντήρας

Σαλιάρες (με σκρατς και πλαστική επένδυση). Αργότερα που θα τρώνε φαγητό βολεύει και η ολόσωμη σαλιάρα.

Πανάκια για ρέψιμο

 

Γενικά:

Σελτεδάκια

Πάνες (από 2,5 έως 5 κιλά)

Πιπίλες, αλυσίδες πιπίλας (όχι σε νεογέννητα), θήκες για πιπίλες

Ξύδι για να βγάζεις τα άλατα από τον βραστήρα

Μωρομάντηλα

Πάνες αγκαλιάς (τα πανάκια που βάζουμε επάνω μας για να μην έρχεται το μωρό σε επαφή με τα ρούχα μας)

Καλαθάκι άπλυτων για τα ρουχαλάκια του μωρού (καλά, δεν είναι κι απαραίτητο, όπου σε βολεύει…)

Φυσιολογικός ορός για τη μύτη και τα μάτια (αμπούλες από το φαρμακείο)

Μικροκλύσματα γλυκερίνης ΒΡΕΦΙΚΑ (το τονίζω γιατί υπάρχουν και παιδικά). Χρησιμοποιούνται αν «στουμπώσει» 3 μέρες και στο επιτρέψει η παιδίατρος.

Γάζες αποστειρωμένες για καθαρισμό του αφαλού

Οινόπνευμα για τον καθαρισμό του αφαλού

Θερμόμετρο σώματος

Υγρό πλυντηρίου + μαλακτικό (Proderm ή Persil από το Super Market ή οικολογικό –χωρίς αλλεργιογόνα- από κατάστημα με οικολογικά)

Υγρό για πλύσιμο πιάτων (επίσης Proderm ή Persil από το Super Market ή οικολογικό –χωρίς αλλεργιογόνα- από κατάστημα με οικολογικά)

 

Καλό είναι αν επιλέξεις θηλές για τα μπιμπερό από καουτσούκ ή σιλικόνη να πάρεις το ίδιο και στις πιπίλες.

 

Τη βαλιτσούλα σου και καλή γέννα!

Νυχτικές

Ρόμπα

Παντόφλες με πλαστικό από κάτω για το μπάνιο

Σουτιέν (θηλασμού ?)

Επιθέματα στήθους, Σερβιέτες

Ρούχα για να βγεις από το μαιευτήριο

Παπούτσια

Εσώρουχα

Σακούλα για τα άπλυτα (άκου τώρα τι σκέφτηκα!!!)

Χαρτομάντηλα

Φωτογραφική μηχανή

Κινητό + Φορτιστής κινητού

Νεσεσέρ με :

Αφρόλουτρο

Σφουγγάρι

Σαμπουάν + Κρέμα μαλλιών

Βούρτσα μαλλιών

Οδοντόβουρτσα

Οδοντόπαστα

Καλλυντικά

Αποσμητικό

Κρέμα προσώπου

Οινόπνευμα

Καθισματάκι αυτοκινήτου

 

Μην ξεχάσεις και 1 εσώρουχο, ρουχαλάκι εξόδου, καλτσούλες και μπουφανάκι για να βγει ευπρεπώς το μωρό από το μαιευτήριο!

UmGGp3.png
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα...εισαι θεά και πολυ πολυ οργανωτικη υποθετω...εγω παλι οχι!!!

Να'σαι καλα...σ'ευχαριστω πολυ!!Ευχομαι τα καλυτερα για σενα και την οικογενεια σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

αν θηλάσεις καλό θα ήταν τον πρώτο καιρό να μη χρησιμοποιείς αποσμητικό και εντονα αρώματα . να προσθέσω κρέμα για τις θηλές και επιθέματα στήθους.

να πάρεις από φαρμακείο κάποιο καθαριστικό για την ευαίσθητη περιοχή με βάση το χαμομήλι.

ίσως σου χρειαστεί και υγραντήρας για το δωμάτιό του αλλά θα σου πει και ο παιδίατρος. η ώρα η καλή εύχομαι

vyLxp3.pngG7Azp3.png

Link to comment
Share on other sites

Την Δευτέρα μπήκα στον μήνα μου και τότε άρχισα να φτιάχνω την βαλίτσα μου την οποία τελείωσα σήμερα! Για να είμαι έτοιμη φτιάχνοντας από την επόμενη Δευτέρα το δωμάτιο και τα πράγματα του πρίγκηπά μας!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας..εγω μπαινω στον μηνα μου σε δυο βδομαδες.θα γεννησω στο παπαγεωργιου που ειναι δημοσιο,ξερετε μηπως τι πραγματα παρεχουν σε μενα και το μωρο για να ξερω τι να παρω?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...