Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Κορίτσια άρχισα κι εγώ σιγά σιγά να ετοιμάζω τη βαλίτσα μου για το μαιευτήριο (θα γεννήσω στο ΑΤΤΙΚΟ οπότε αν δείτε και λείπει κάτι ή περισσεύει πείτε μου παρακαλώ)

Μέχρι στιγμής έχω μαζέψει τα εξής:

 

Για μένα

2 νυχτικάκια βαμβακερά αμάνικα

2 σετ πυτζάμες με μπλουζάκι και ρομπάκι

1 ρόμπα

παντόφλες-σαγιονάρες

κιλοτάκια μιας χρήσης (πήρα 2 πακέτα των 7)

σερβιέτες λοχείας (2 πακέτα των 12,αλλά η κοπέλα στο ΛΗΤΩ μου είπε ότι στα μαιευτήρια δίνουν κάτι τεράστιες)

κρέμα fissan για τις θηλές

μαντηλάκια chicco για τον καθαρισμό του στήθους

εννοείται ένα νεσεσέρ με τα καλλυντικά μου,βούρτσα,πιστολάκι,κοκκαλάκια

ρούχα εξόδου

επιθέματα στήθους (θα χρειαστώ όλο το μεγάλο κουτί με τα 50??)

μαντηλάκια klinex

 

Για το μωρό

4-5 ζιπουνάκια μακρυμάνικα

4-5 φορμάκια

4 πάνες αγκαλιάς βαμβακερές

σεντονάκια για το πυρέξ (??)

 

Εννοούνται τα απαραίτητα έγγραφα και το βιβλιάριο υγείας και άλλα διάφορα όπως ψηφιακή μηχανή,κινητό,φορτιστής κλπ.

Αυτό που θέλω να μου πείτε είναι τι άλλο θα χρειαστώ για το μωρό,να πάρω δηλαδή σαπουνάκια,πάμπερς,κρέμες για το σύγκαμα κλπ?Τι άλλο για την φροντίδα του??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στη λίστα σου ,θα πρόσθετα μια φόρμα εξόδου και σκουφάκι για το μωρό ,εφόσον γεννήσεις χειμώνα.....οινόπνευμα (για τους επισκέπτες που θέλουν να πιάνουν το μωρό.),και ίσως θήλαστρο αν δεν σου παρέχεται η δυνατότητα για rooming in (και θέλεις να θηλάσεις)

Link to comment
Share on other sites

efi εννοείται ότι θα έχουμε μπουκάλια με οινόπνευμα,η μαμά μου επιμένει να τους δίνουμε και μασκούλα για τα μικρόβια αλλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικό,από την άλλη έχει δίκιο γιατί θα είναι χειμώνας και όλο και κάποια ίωση θα κυκλοφορεί...

στο αττικό έχεις το μωρό όλη τη μέρα και τη νύχτα μαζί σου και οι κοπέλες μου έχουν πει ότι θήλαστρο και τα υπόλοιπα του ταϊσματος τα παρέχει το μαιευτήριο.

φορμίτσα εξόδου είναι στο πρόγραμμα να την παραγγείλω αυτές τις μέρες,χρειάζεται να είναι φόρμα χοντρή ή ένα απλό βελουτέ φορμάκι?

Link to comment
Share on other sites

Είχα γεννήσει Ιανουάριο,οπότε είχα χοντρή φόρμα...Αφού θα φροντίζεις εσύ το μωρο,ισως χρειαστείς και πετσέτες για να το σκουπίζεις όταν το αλλάζεις...Ρώτα το νοσοκομείο αν σου τα παρέχει....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!

Σήμερα μπαίνω στην 30η εβδομάδα αλλά θέλω να είμαι έτοιμη γιατί ποτέ δεν ξέρεις. Η απορία μου είναι επειδή 23 Οκτωβρίου μπαίνω στο μήνα μου (23/11 τελευταία ημερομηνία) τι νυχτικά και πυτζάμες χρειάζονται; Εννοώ βαμβακερά με μακρύ μανίκι ή ράντα; Ή χοντρά (στυλ φλις); Σας ρωτάω γιατί μου είπε η μαία ότι θα έχει δυνατό καλοριφέρ για να μην κρυώνουν τα μωρά.

Περιμένω τις συμβουλές σας.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δέσποινα νομίζω οτι καλύτερα να είναι λεπτές οι νυχτικιές γιατί και πολλή ζέστη έχουν τα μαιευτήρια και ιδρώνεις πολύ μετά τη γέννα. Πάρε όμως πάνω από 2, θα 'λεγα καλύτερα 4 γιατί τις φοράς όλη μέρα και θέλεις να αισθάνεσαι καθαρή γιατί έρχεται και κόσμος και μπορεί να αισθάνεσαι απεριποίητη. Οπωσδήποτε λόγω του χειμώνα πάρε και ρόμπα όμως για να μπορείς να κινείσαι στους διαδρόμους και κάτω αν θέλεις.

 

Εγώ σκέψου είχα αξύριστα πόδια (δεν πρόλαβα βρε κορίτσια την αποτρίχωση), αλλά επιπλέον είχαν πρηστεί μετά τη γέννα υπερβολικά τα πόδια μου (μία παρενέργεια που λίγες γυναίκες έχουν από τη συσσώρευση υγρών και που πέρασε μετά από 6 ημέρες)!!! Οπότε καλού κακού βάλτε και μια φορμούλα πολύ άνετη στη μέση..

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

RMARY εγώ θα γεννήσω στο Αττικό.

Σερβιέτες δίνουν κάτι τεράστιες που δε θα τις βρεις σε κανένα κατάστημα,γιατί είναι νοσοκομειακό είδος.

Επίσης,από καλλυντικά-σαπούνια θα πρέπει να τα πάρεις όλα εσύ,ακόμα και για το μωρό (νομίζω).Και πετσέτες,και σεντονάκια,και πάμπερς (αν και δίνουν,μου είπαν καλύτερα να έχω και τα δικά μου),ρουχαλάκια για το μωρό,κουβερτούλα πικέ...

Αν πας εκεί,θα σου δώσουν μια λίστα με όλα αυτά που πρέπει να πάρεις μαζί σου,εγώ θα την πάρω την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

RMARY εγώ θα γεννήσω στο Αττικό.

Σερβιέτες δίνουν κάτι τεράστιες που δε θα τις βρεις σε κανένα κατάστημα,γιατί είναι νοσοκομειακό είδος.

Επίσης,από καλλυντικά-σαπούνια θα πρέπει να τα πάρεις όλα εσύ,ακόμα και για το μωρό (νομίζω).Και πετσέτες,και σεντονάκια,και πάμπερς (αν και δίνουν,μου είπαν καλύτερα να έχω και τα δικά μου),ρουχαλάκια για το μωρό,κουβερτούλα πικέ...

Αν πας εκεί,θα σου δώσουν μια λίστα με όλα αυτά που πρέπει να πάρεις μαζί σου,εγώ θα την πάρω την επόμενη φορά.

 

πικε κουβερτα μεσα στο δεκεμβρη?λιγο δεν ειναι?

για σεντονακια κ φορμακια εχω ακουσει οτι δεν εχουν ποσοτητα κ πρεπει να τα παρουμε εμεις.

εχεις ξεκινησει κ τα μαθηματα ανωδυνου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν έχω ξεκινήσει ακόμα,γιατί δυστυχώς με τη δουλειά δεν έχω σταθερό πρόγραμμα...

Η μαία μου είπε ότι και τέλος Οκτώβρη που θα ξεκινήσω είναι οκ.

 

Κοίτα,εγώ θα πάρω και μια πιο χοντρή μαζί μου και μια φλις και ό,τι χρειαστεί το μωρό,θα το έχω!!

Λες και πάμε πολυήμερο ταξίδι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι,δεν έχω ξεκινήσει ακόμα,γιατί δυστυχώς με τη δουλειά δεν έχω σταθερό πρόγραμμα...

Η μαία μου είπε ότι και τέλος Οκτώβρη που θα ξεκινήσω είναι οκ.

 

Κοίτα,εγώ θα πάρω και μια πιο χοντρή μαζί μου και μια φλις και ό,τι χρειαστεί το μωρό,θα το έχω!!

Λες και πάμε πολυήμερο ταξίδι!!

 

Νομιζω μια φλις κ μια βελουτε μικρη ειναι καλα .η πικε οσο κ ζεστη να κανει εκει μεσα ειναι ακαταλληλη για την εποχη που θα γεννησουμε.εγω εψαξα κ βρηκα και τα μονοκοματα φορμακια χωρις ποδαρακια που δινουν κ στα ιδιωτικα γιατι μαλλον εξυπηρετουν καλυτερα εκει κ εχουν ειδικο κλεισιμο στα χερακια για να μην χρειαστουν γαντακια.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!εγώ θα γεννήσω στο Αλεξάνδρα.Μήπως γέννησε καμία στο Αλεξάνδρα να μου πει τι της έδωσαν όταν γέννησε ή μήπως της έδωσαν καμια λίστα με πράγματα που θα χρειαστεί να έχει μαζί της όταν έρθει εκείνη η ώρα??

Q03fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι φορμάκια είναι αυτά και δεν τα έχω πάρει είδηση??

Μπορείς να μου βάλεις κάποιο λινκ αν υπάρχουν στο ίντερνετ?

 

μοιαζει με τον υπνοσακο αλλα ειναι σε βαμβακερο δυστυχως δεν βρισκω φωτο κ η δυστυχως δεν τα φερνουν ολα τα μαγαζια.εγω βρηκα στα τζαμπο αλλα δεν μ'αρεσε η ποιοτητα κ ειχε κ χαλια σταμπες κ τα πηρα απο ενα πρατηριο στο περιστερι που μου εκαναν δωρο κ ενα μαξιλαρι θηλασμου πολυ ωραιο.σου παραθετω την σελιδα τους.ειναι πολυ οικονομικα ,αν θυμαμαι καλα 3-5ευρω το καθενα.

 

http://www.motherbaby.gr/pratirio.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχει γεννησει καποια κοπελα προσφατα στο λητω??αν μπορει ας μου πει τι παρεχουν σαν νοσοκομειο να ξερω να μην τα κουβαλαω μαζι μου αδικα.ευχαριστω!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

line_m123_beg_micky_time_1248408000_text_d4ef20f0e1e9e4df20eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χρυσα εγω γεννησα το καλοκαιρι που μας περασε

λοιπον σου παρεχουν εσωρουχα μιας χρησης, επιθεματα, μωρομαντηλα, σερβιετες (τις πολυ χοντρες ομως) ,θερμομετρο και τα παντα για το μωρακι σου εκτος απο τα ρουχα εξοδου

με το καλοοοοοοοοοοο!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

σευχαριστω πολυ πενουλα μου για τισ πληροφοριεσ σου.οταν λεσ τα παντα για το μωρο τι εννοεισ?σορυ αλλα οπωσ καταλαβαινεισ ειμαι ψιλοασχετη!!να σου ζησει το μπεμπε σου!!!!

line_m123_beg_micky_time_1248408000_text_d4ef20f0e1e9e4df20eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και γω Λητώ τον Αϋγουστο......τι ωραία που ήταν!

Λοιπόν μας έδωσαν σερβιέτες ΤΕΝΑ θηρία, θερμόμετρο, αφρό καθαρισμού για την ευαίσθητη περιοχή (σουπερ κ δε τελειώνει με τίποτα), εσώρουχα μιας χρήσης, επιθέματα, μωρομάντηλα, μια τσάντα-αλλαξιέρα "ΛΗΤΩ" γεμάτη δείγματα κλπ, μια κούτα pampers και μωρομάντηλα και κουτί για μωρομάντηλα και dvd και βιβλιαράκι. Πολύ ωραία!

Για το μωρό χρειάζεσαι μόνο ρούχα εξόδου.

Εγώ επίσης θα λεγα να χεις και μερικά μικρά πετσετάκια για τις γουλίτσες, εγώ τα χρειαστηκα πολύ.

Επίσης και 1-2 σεντονάκια μικρά για να το παίρνει αγκαλίτσα και ο μπαμπάς λίγο (ΜΟΝΟ ο μπαμπάς!!). Επίσης εγώ έβαζα το σεντονάκι πάνω στο μαξιλάρι κ την ακουμπούσα εκει για να θηλάσω, βόλευε.

Αυτά!!

Με το καλό!!!!!!!!!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ HONEY.ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟΝ 4Ο ΜΗΝΑ ΑΝΥΠΟΜΩΝΩ ΟΣΟ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!

line_m123_beg_micky_time_1248408000_text_d4ef20f0e1e9e4df20eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι, κατά τη γνώμη και εμπειρία μου απαραίτητο αλλά όχι για τον προφανή λόγο. Σεσουάρ μαλλιών! Αλλά όχι μόνο για να στεγνώσετε τα μαλλιά σας αλλά για να στεγνώνετε τα ράμματα της περινεοτομής. Είναι πολύ σημαντικό μέτά από κάθε ούρηση να πλενόμαστε και να στεγνώνουμε πολύ πολύ καλά την πειροχή για την αποφυγή μολύνσεων. Με το σεσουάρ στον κρύο αέρα το πετυχαίνεις.

Μας το είχε πει η μαία στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής και πράγματι εγώ το έκανα και στην κλινική και στη συνέχεια στο σπίτι.

Και ένα tip: Αν δυσκολεύεστε να ουρήσετε την πρώτη φορά με τα ράμματα, μην διανοηθείτε να κρατηθείτε (θα σας συμβουλέψουν και οι μαίες). Αλλά επειδή τσουζει κάντε το μέσα στο ντους κρατώντας το τηλέφωνο του ντους σε χαμηλή ροή με δροσερό-χλιαρό νερό στην περιοχή αυτή. Το νερό βοηθάει και δεν θα πονέσετε. Είναι συμβουλή που μου είπαν οι φίλες μου και την χρειάστηκα!

Καλή συνέχεια σε όλες!

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά τα λέει η eleniparis. Και γω ευτυχώς ήμουν διαβασμένη και δε πονεσα καθόλου με τα ράμματα, μόνο μια ενόχληση κάποιες μέρες, και πεσαν σε 1 βδομάδα.

Τσίσα συνέχεια καθότι έπινα και πολύ νερό κ χυμό για το θηλασμό. Και πάντα μετά πλύσιμο τοπικό με εκείνο τον αφρό -θαύμα-, και 15 και 20 φορές τη μέρα χωρίς υπερβολή. Εγώ μετά στέγνωνα τη περιοχή ταμποναριστά με αποστειρωμένες γάζες, ξέρετε αυτές σε φακελάκια. Ταλαιπωρία αλλά αξίζει το κόπο!

k6rO.png

yMCu.png

 

Τα thavmatakia μου και γω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, αν ανοίξετε κάποιο βιβλίο θα βρείτε ότι πρέπει να κουβαλήσετε το μισό σπίτι να μην αναφερθώ σε αυτά που πρέπει να αγοράσετε για μετά αλλά αυτό το θέμα ανήκει σε άλλη ενότητα.¨Γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ, με καισαρική (το γνώριζα εκ των προτέρων γιατί το ζουζούνι μου είχε ισχιακή προβολή).

 

Γράφω λοιπόν αυτά που χρειάστηκα εγώ. Να πω ότι στα μαιευτήρια έχει πάρα πολύ ζέστη, είσαι με κοντομάνικο, οπότε αν έχετε και εξάψεις όπως είχα εγώ στην εγκυμοσύνη να το έχετε υπόψη σας. Γι 'αυτό το λόγο να έχετε μαζί σας κάποια μπλούζάκια ραντάκια ή τα ρούχα αυτά να μην είναι κολλητά ή χοντρά χειμωνιάτικα για να μπορείτε να βάζετε ή να βγάζετε τα ρούχα σας ανάλογα με το αν κοιμάστε, αν είστε στο δωμάτιο ή αν πάτε καμμιά βόλτα μέσα στο μαιευτήριο

1) πυζάμες

2) νυχτικό άνετο γιατί αν κάνετε καισαρική η πυζάμα θα σας ενοχλεί στην τομή. Εγώ την είχα πάρει και την φόρεσα μόνο την τελευταία μέρα.

3) Ζακέτα ή ρόμπα για τις βολτούλες σας

4) Παντόφλες και πλαστικές σαγιονάρες για όταν μπαίνετε στη ντουσιέρα να κάνετε το μπάνιο σας.

5) Ωτοασπίδες, με σώσανε!!!!!!

6) Σουτιέν θηλασμού, εσώρουχο δικό σας σαν αυτά που φοράμε όταν έχουμε περίοδο

7) Σερβιέτες τις πιο μεγάλες της μάρκας που προτιμάτε

 

Σημείωση:όταν γεννήσετε, θα έχετε τα λεγόμενα λόχεια, σαν μεγάλη αιμορραγία, καθαρίζει ο οργανισμός, οπότε θα σας προμηθεύσει το μαιευτήριο με τα σλιπάκια μιας χρήσης και κάτι σερβιέτες υπερπαραγωγή, μην αγοράσετε. Απλά ανάλογα με τη γυναίκα, κάποιες έχουν αυτές τις σερβιέτες μέχρι και τη μέρα που φεύγουν από το μαιευτήριο κάποιες άλλες έχουν φορέσει τα δικά τους.

 

:cool: ενα μπλοκάκι και ένα στυλό για να σημειώνετε τις απορίες σας για τον παιδίατρο ή το γυναικολόγο σας.

 

10) σεσουάρ μαλλιών, τα καλλυντικά σας για να είστε όμορφες, οδοντόβουρτσα, πετσέτες, αφρόλουτρο, σαμπουάν, αποσμητικό, γαλάκτωμα σώματος κτλ

 

11) οσο για τα επιθέματα στήθους οι απόψεις δυιστανται, εγώ ακολούθησα τη συμβουλή της μαίας μου και δεν τα φόρεσα γιατί δεν αφήνουν τις θηλές να αναπνέουν και δημιουργούν προβλήματα.

 

12)Για το μωρό, καλαθούνα, σεντονάκια και μία κουβερτούλα, ένα ζιπουνάκι, καλτσούλες, ένα ολόσωμο φορμάκι και βαμβακερό σκουφάκι

 

13) Φυσικά φωτογραφική μηχανή, βιντεοκάμερες και ότι άλλο έχετε ευχαρίστηση!!!

 

14) Ληξιαρχική πράξη γάμου, βιβλιάρια υγείας, ταυτότητα

 

Είναι πολύ όμορφες στιγμές να τις χαρείτε με το παραπάνω. Και μην ξεχνάτε ότι ο αγαπημένος σας σύζυγος βρίσκεται πάντα δίπλα σας για να σας φέρει ότι έχετε λησμονήσει.

 

Με το καλό εύχομαι ολόψυχα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια εγώ σκέφτομαι μετά τις γιορτές να αρχίσω να ετοιμάζω την βαλίτσα, αγοράζοντας τα απαραίτητα για το μωρό και μένα. Θα είμαι στην 30η, 31η βδομάδα. Λέτε να είναι πολύ νωρίς;;;

an1cHjo0g410030MDAwMDkyZHwyMTQ3NDE4N2xqYXxlcGl0ZWxvdXMgaXJ0aGVzISEh.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...