Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

δεν ξέρω αν βολεύουν ή όχι αλλά εγώ θα έχω δικά μου εσώρουχα..δεν χρειάζεται να είναι τεράστια..από αυτά που φοράω τώρα,τόσο πολύ θα ξεπρηστούμε σε μια μέρα;;δεν νομίζω να πέφτουν εκτός αν Κατερινάκι αγοράσεις 5 νούμερα παραπάνω!!!! :P:P

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πόσα κιλά είχες πάρει και έφυγες με τα ίδια ρούχα καλέ?

Επειδή έχω διαβάσει ότι χάνονται 5-7 κιλά μέχρι να βγείς από το μαιευτήριο, γι αυτό είπα να πάρω το παντελόνι το κανονικό μαζί μου. Έχω πάρει 5 κιλά, επομένως φυσιολογικά θα μου κάνει.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει 13 κιλά και το παντελόνι ήταν και στην εγκυμοσύνη μεγάλο, αλλά το φόρεσα φεύγοντας! Ήταν, βέβαια, και χειμώνας και από πάνω φόρεσα το μπουφάν μου! Ήταν μεγάλο αλλά δεν μου έπεφτε :lol::lol: !!!!

8a1731cd5c.png 4b3bd8119f.png

Link to comment
Share on other sites

Με βαλατε σε σκεψεις παλι!!Που θα βρω εσωρουχα μιας χρησης?Στα καταστηματα εγκυμοσυνης?? :?

ravT σε ζηλευω....Μόνο 5 κιλά ε???Πώς τα κατάφερες???Εγω ειμαι στα 14 και βεβαια εχω κι ενα μηνα μπροστα μου!!Πιστευω τα 20 τα φτανω χαλαρα!!Εγω παντως σίγουρα θα εχω εγκυμοσυνης ρουχα για να φυγω...Εσυ παίζει να μη σου κάνουν τα παλια σου ρουχα! :lol: Θα σου ναι μεγαλα... :lol::lol::lol::lol::lol:

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έμένα με βόλεψαν οι πάνες βρακάκια ακράτειας για τις πρώτες 2 μέρες και δεν είχα κανένα απολύτως άγχος μην λερωθώ γιατί δεν υπήρχε τέτοια περίπτωση. Μπορώ να πω ότι ήταν ό,τι πιο χρήσιμο στη βαλίτσα του μαιευτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

καλό μου ακούγεται αυτό....παιδί καιι μαμά με πάνες!!!!!!!κατερινάκι στα λητώ έχει που είδα το site..εγώ έχω 2,5 μήνες ακόμη και είμαι στα 11-12 η ζυγαριά μου την αλλάζεις μέρος και αλλάζει τα κιλά..

g598zf3jh69s483c.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια δεν ξέρω που θα γεννήσετε αλλά εγω που γέννησα στο ΙΑΣΩ μας έδωσαν και εσωρουχα μιας χρήσης και σερβιετες λοχείας (και τεράστιες και μικρότερες), οπότε δεν χρειάζεται αγοράσετε τίποτα. Σερβίετες τεράστιες ευτυχως που δεν αγορασα γιατί χρειάστηκαν μόνο τις 2-3 πρώτες μέρες και τις υπολοιπες τις έδωσα στην μαμα μου να τις δωσει στην γιαγια μου για την ακρατεια!Εμένα με βολεψαν πάρα πολύ τα εσωρουχα μιας χρησης. Κρατάνε πολύ καλά την σερβιετα. Ήμουν και με την καισαρική οπότε δεν μπορουσα τίποτα να με πιεζει χαμηλα εκει που ειναι η τομη. Αφου και μετα που γυρισα σπίτι δεν μπορούσα να φορεσω όλα τα εσωρουχα μου, πολλά με ενοχλούσαν..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Με βαλατε σε σκεψεις παλι!!Που θα βρω εσωρουχα μιας χρησης? Στα καταστηματα εγκυμοσυνης?? :?

 

ναι εγω τα πηρα πχ απο τα λητω, σε συσκευασια των 7 αλλα λογικα εχουν ολα αυτα του ειδους τα μαγαζια

catcatard20090414_-8_My+princess+is.png

 

xFcPp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κι από μένα σε όλα τα κορίτσια!

Διαβάζοντας αυτά που γράφουν οι "παλιές" που ξέρουν τι γίνεται στα μαιευτήρια, καταλαβαίνω ότι στα ιδιωτικά και τα εσώρουχα σου παρέχουν και σεριβιέτες και φορμάκια και σεντονάια για το μωρό. Εγώ που θα γεννήσω στο Αλεξάνδρα ποιο καλό κορίτσι ξέρει να μου πει πληροφορίες???

Σκέφτομαι ότι θα χρειαστώ όχι βαλίτσα αλλά τρέηλερ στο αυτοκίνητο αν π.χ. χρειαστώ συμπλήρωμα γάλακτος και δεν παρέχουν εξοπλισμό αποστείρωσης, αν πρέπει να πάρω και σεντόνια για το μωρό, αν δεν δίνουν όυτε σερβιετάκια...

Όποια κοπέλα γνωρίζει για τις παροχές στο Αλεξάνδρα, ας γράψει πλιζζζζζζζζζζζζζζ!!!

Ευχαριστώ!

8hyMp2.pngyXkPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από μένα σε όλα τα κορίτσια!

Διαβάζοντας αυτά που γράφουν οι "παλιές" που ξέρουν τι γίνεται στα μαιευτήρια, καταλαβαίνω ότι στα ιδιωτικά και τα εσώρουχα σου παρέχουν και σεριβιέτες και φορμάκια και σεντονάια για το μωρό. Εγώ που θα γεννήσω στο Αλεξάνδρα ποιο καλό κορίτσι ξέρει να μου πει πληροφορίες???

Σκέφτομαι ότι θα χρειαστώ όχι βαλίτσα αλλά τρέηλερ στο αυτοκίνητο αν π.χ. χρειαστώ συμπλήρωμα γάλακτος και δεν παρέχουν εξοπλισμό αποστείρωσης, αν πρέπει να πάρω και σεντόνια για το μωρό, αν δεν δίνουν όυτε σερβιετάκια...

Όποια κοπέλα γνωρίζει για τις παροχές στο Αλεξάνδρα, ας γράψει πλιζζζζζζζζζζζζζζ!!!

Ευχαριστώ!

 

Kαλύτερα να πας στο θεμα τοκετος και μαιευτηριο.Εκει θα βρεις τι λενε τα κοριτσια για το Αλεξανδρας

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα εγω επηδη θα γενησω λυτω μηποσ μπωρει καποια κοπελα να μου πει τι θα παρω μαζι μου και τι παρεχει το νοσοκομειο? ευχαρηστω

 

Βασικα στο Λητω σου δινουν τα παντα απλα αν χρειαστεις 2η συσκευασια απο κατι πχ σερβιετες η χρεωση τρεχει.... Εγω ειχα παρει μαζι μου στο Λητω επιπλεον σερβιετες, επιπλεον εσωρουχα μιας χρησης, μαντηλακια dettol για να καθαριζω τα χερια μου πριν αγκαλιασω το μπεμπουδακι μου, καλυματα μιας χρησης για την τουαλετα και για το μωρακι πανες για να το περνω αγκαλια. Κατα τα αλλα μεχρι και σαμπουαν και αφρολουτρο μου ειχανε φερει.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βασικα στο Λητω σου δινουν τα παντα απλα αν χρειαστεις 2η συσκευασια απο κατι πχ σερβιετες η χρεωση τρεχει.... Εγω ειχα παρει μαζι μου στο Λητω επιπλεον σερβιετες, επιπλεον εσωρουχα μιας χρησης, μαντηλακια dettol για να καθαριζω τα χερια μου πριν αγκαλιασω το μπεμπουδακι μου, καλυματα μιας χρησης για την τουαλετα και για το μωρακι πανες για να το περνω αγκαλια. Κατα τα αλλα μεχρι και σαμπουαν και αφρολουτρο μου ειχανε φερει.

Κι εγώ στο Λητώ θα γεννήσω με το καλό.Έχω Π.Η.Τ. 27/06/09 αλλά δεν έχω φτιάξει ακόμη την βαλίτσα μου.Βέβαια είναι όλα πλυμμένα και σιδερωμένα απλώς με αγχώνει η βαλίτσα.Στην κόρη μου την είχα φτιάξει 1 μέρα πριν γεννήσω γιατί είχα ένα προαίσθημα αν και γέννησα 8 μέρες πριν την Π.Η.Τ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννας σε δημοσιο ή ιδιωτικο μαιευτήριο?

Αν γεννας σε ιδιωτικο θα χρειαστεις για σενα νυχτικα ή πυζάμες...εμενα με βόλεψαν οι πυζαμες.Εσωρουχα αν θες παρε 5-6 αν και εγω βολευτηκα αυτα του μαιευτηριου.Φανελλακια γιατι εχει πολυ ζέστη.Σουτιεν θηλασμου και επιθέματα στηθους.

Για το μωρο θα χρειαστεις πανακια για να ρεβεται οταν το ταιζεις και αν θες καποια πανουλα για να το ξαπλωνεις στο κρεβατι σου,να μην ακουμπαει απ ευθειας στα σεντονια σου.Τωρα για την εξοδο απ το μαιευτηριο θα χρειαστεις ενα φανελλακι κ ενα φορμακι καλοκαιρινο.

Με εναν πονο σου ευχομαι!!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έχω ετοιμάσει ακόμη την βαλίτσα μου...:oops:

άλλωστε δουλεύω ακόμη και δυστυχώς ο χρόνος μου είναι λίγο περιορισμένος. δεν κρύβω βέβαια ότι έχω την ασφάλεια πως αν προκύψει κάτι πρόωρο, σίγουρα ό,τι και να χρειάζομαι θα μου το φέρουν. ας είναι καλά η μανούλα μου!

πάντως για να μην νομίζετε ότι είμαι και τελείως ακαμάτρα σας λέω πως κάποιες αγορές τις έχω κάνει κι εγώ!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

...τα χαρτομάντηλα!!!! :-P

0bGNp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Σε λίγο γεννάω και σκέφτομαι τι πράγματα θα χρειαστώ στην κλινική. Σε καμία από σας που έχετε γεννήσει ήδη της έλειψε κάτι και θέλει να μου πει να το πάρω μαζί μου; Θα γεννήσω στη Γένεσις.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό!

Δε σου έδωσαν λίστα από την κλινική; Συνήθως δίνουν...

Εν πάσει περιπτώσει, μερικά απαραίτητα από τη δική μου εμπειρία (γέννησα πριν 9 μήνες):

νυχτικιές και ρόμπα

σουτιέν θηλασμού

επιθέματα στήθους

εσώρουχα (πρακτικότερα τα μιας χρήσεως αν και είναι κακής ποιότητας και μπορούν να προκαλέσουν ερεθισμούς)

σερβιέτες λοχείας

φορμάκια για το μωρό και πάνες (ενημερώσου μήπως τα παρέχει το μαιευτήριο)

ρούχα εξόδου (για εσένα και το μωράκι)

κινητό και φορτιστή

προσωπικά είδη υγιεινής (σαπούνι, σαμπουάν, καλλυντικά κλπ)

βιβλιάριο ασφ. ταμείου και ταυτότητα

μωρομάντηλα

 

Αυτά νομίζω... και καλή λευτεριά!

Link to comment
Share on other sites

Να, μία λίστα με τα απαραίτητα, αν και εξαρτάται κι από το πού θα γεννήσεις...!

 

Βαλίτσα μαιευτηρίου

 

Νυχτικά

Πιτζάμα

Ρόμπα

Παντόφλες (πλαστικές για το μπάνιο)

Σουτιέν θηλασμού

1 πακ. επιθέματα στήθους

1 πακ. εσώρουχα μιας χρήσης

κιλοτάκια

1 σετ πετσέτες

Ρούχα εξόδου & παπούτσια

Πλαστική σακούλα για άπλυτα

 

Νεσεσέρ

 

Σαμπουάν

Μαλακτικό

Σφουγγάρι

Αφρόλουτρο

Χτένα

Λίμα

Βούρτσα

Κρέμα ημέρας

Lipossan

Καθαριστικό προσώπου

Οδοντόκρεμα

Οδοντόβουρτσα

Κρέμα για θηλές (π.χ. ΛΑΝΟΛΙΝΗ Purelan ή lansinoh)

Τσιμπιδάκι

Καθρεφτάκι

Μακιγιάζ

Αποσμητικό

Ξυραφάκι

 

Γενικά

 

Καθισματάκια 1 χρήσης για λεκάνη WC

Μαντηλάκια καθαρισμού Κλινεξ

Οινόπνευμα

Μωρομάντηλα

Χαρτομάντηλα

 

Χαρτιά (δεν είμαι σίγουρη ότι χρειάζονται όλα αυτά, καλύτερα να μιλήσουμε πρώτα με το μαιευτήριο)

 

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

Ληξιαρχική πράξη γάμου

Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων

Αντίγραφα Α.Τ

 

Μωρό

 

Φορμάκι εξόδου

Φανελάκι

Σεντονάκι (για να στρώσουμε στο καθισματάκι αυτοκινήτου)

1 ζευγάρι καλτσάκια

Πανάκι για την αγκαλιά

Καθισματάκι αυτοκινήτου

Λαβέτες

 

Με το καλό....!!!

ITKtp2.png

Feiyp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Ευχαριστω πολυ κοριτσια για ολες τις χρησιμες πληροφοριες και για τη λιστα φυσικα!!

Ειμαι 7,5 μηνων και νομιζω οτι θα πρεπει να ετοιμαζομαι κι εγω σιγα σιγα!!!

Σαν λιγο ανυπομονο τον "κοβω"τον μπεμπη και θελω να ειμαι ετοιμη!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εγω την ετοιμασα περιπου 1 μηνα πριν και τα τελευταια πραγματα τα εβαλα 2 μερες πριν.

ΓΙΑ ΜΕΝΑ=

1.νυχτικα οσες μερες κατσεις περιπου γιατι πρεπει να πλενεσαι καθε μερα, θα ιδρωσεις, θα θηλασεις... εγω πηρα 4

2.καλτσες

3.εσωρουχα 2-3 γιατι σου παρεχει τις πρωτες μερες το νοσοκομειο 1ας χρησης(στην καισαρικη τουλαχιστον και τις σερβιετες τις παρεχει πριν φυγεις ζητα να σου δωσουν κανα 2 πακετα θατα χρειαστεις)

4.βουρτσα,οδοντοβουρτσα,οδοντοκρεμα,αποσμητικο,μωρομαντιλα, πανακια στηθους (σαν μωρομαντιλα),αφρολουτρο,σαμουαν, κλπ

5.σουτιεν θηλασμου 3-4

6.παντοφλες

7.ρομπα

8.ρουχα για αποχωρηση απτο μαιευτηριο(εγω εβαλα αυτα που πηγα ηταν εγκυμοσυνης και φαινομουν αδεια μεσα στα ρουχα:))

9.κουτι με επιθεματα στηθους

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ=

1.φορμακι για απο μεσα αμανικο

2.ολοσωμο με κλειστα ποδαρακια(αναλογα την εποχη)

3.κουβερτα ή σεντονι

4.σκουφακι

5.γαντακια για να μην γραντζουνιστει γιατι δεν του κοβουν τα νυχια

6.καλαθουνα ή πορτ μπεμπε κλπ

7.θηλες που μπαινουν στο στηθος για να θηλαζει χωρις να πονας(αχρηστες ηταν)

EXTRA=

1.φωτογραφικη μηχανη, βιντεοκαμερα,κλπ

2.βιβλιο,περιοδικο (αν και κατα πασα πιθανοτητα σιγα μην τα χρησιμοποιησεις)

3.mp3, ipod (αν ακους μουσικη ή οτι αλλο χομπι εχεις)

4.ληξιαρχικη πραξη γαμου

5.κουτι βλαστοκυτταρων (αν παρεις! εγω το ξεχασα και καναμε τα μπρος πισω)

6.φορτιστη κινητου

ΑΥΤΑ! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!!!!!!:D

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...