Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Οταν λεμε εσωρουχα μιας χρησης εννοουμε τις πανες ακρατειας για ενηλικες ή ειμαι τελειως ασχετη?

 

Κορίτσι μου καλησπέρα. Εσώρουχα μιάς χρήσης είναι κυλότες τις οποίες τις βρίσκεις στα μαγαζιά που πουλάνε βρεφικά,παιδικά και είδη εγκυμοσύνης πχ Λητώ, Mothercare κλπ. Τις φοράμε τις πρώτες ημέρες στο μαιευτήριο εννοείται μαζί με τις "θεόρατες" σερβιέτες επειδή οι περισσότερες γυναίκες λερωνόμαστε. Ελπίζω να σε βοήθησα. Φιλιά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Στο μαιευτηριο που θα γεννησω ζητανε μονο σερβιετες λοχειας. Ποιο το πλεονεκτημα να χρησιμοποιησεις εσωρουχο μιας χρησης με σερβιετα λοχειας ή κανονικο εσωρουχο με τη σερβιετα λοχειας, αν γνωριζει καποια 'εμπειρη'?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Στο μαιευτηριο που θα γεννησω ζητανε μονο σερβιετες λοχειας. Ποιο το πλεονεκτημα να χρησιμοποιησεις εσωρουχο μιας χρησης με σερβιετα λοχειας ή κανονικο εσωρουχο με τη σερβιετα λοχειας, αν γνωριζει καποια 'εμπειρη'?

 

Τις πρώτες μέρες που βρίσκεσαι στο μαιευτήριο τα λόχεια είναι αρκετά και κατά 99% θα λερωθείς...εγώ ας πούμε λερώθηκα πίσω στη μέση, στο λάστιχο της πιτζάμας, φαντάσου που έφτασαν και ας φορούσα τις τεράστιες σερβιέτες του μαιευτηρίου...άσε που πρέπει να πλένεσαι πολύ συχνά!οπότε καλύτερα να φοράς τα μίας χρήσεως και για να μη λερώσεις τα δικά σου , αλλά και να τα πετάς όποτε θες:wink:

7rL3p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια και μανουλιτσες!!!

μπορω να πω οτι απο την μια βοηθατε παρα μα παρα πολυ ,απο την αλλη μολις τα διαβαζω αγχωνομαι απιστευτα γιατι ειναι τοσα πραγματα που πρεπει να παρεις και να ενδιαφερθεις..που εχω πελαγωσει...!!!

εχω χρονο...ετσι λεω εγω και ο γιατρος αλλα ποτε δεν ξερεις,αρα πρεπει να ετοιμαζομαι σιγα σιγα.....

μην γελασετε...γενναω αρχες σεπτεμβρη!!!!......

ειστε παντος πολυ καλες...και βοηθατε πολυ...

εχω ετοιμη την λιστα για την βαλιτσουλα...και επισης αλλη μια λιστα για το σπιτι...τα πιο σοσ...!!!

αρα καλα μας ψωνια......!!!!!!!!!!!!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση.Στο μαιευτηριο που θα γεννησω ζητανε μονο σερβιετες λοχειας. Ποιο το πλεονεκτημα να χρησιμοποιησεις εσωρουχο μιας χρησης με σερβιετα λοχειας ή κανονικο εσωρουχο με τη σερβιετα λοχειας, αν γνωριζει καποια 'εμπειρη'?

Προσωπικά δεν βλέπω κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα, νομίζω είναι περισσότερο το τι προτιμάς και πόσο σιχασιάρα είσαι. Εγώ μετά την πρώτη μέρα άρχισα να φοράω τα δικά μου εσώρουχα και όσα λερώθηκαν (λίγο) απλά τα έβαλα μετά στο πλυντήριο. Τώρα αν έχεις μεγάλη αιμοραγία ίσως προτιμήσεις το εσώρουχο μιας χρήσης, πάντως εμένα την πρώτη μέρα που είχα πολύ αίμα μου έβαζαν τις σερβιέτες λοχείας τρεις μαζί (μπρος-μέση-πίσω, όχι τη μία πάνω στην άλλη) και έτσι αποφεύχθηκαν τα ατυχήματα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ παλι επειδή είχα πολυ αιμορραγία χρησιμοποιησα εσωρουχο μιας χρήσης και στο σπίτι

να πλένω στο χερι τα λερωμενα εσωρουχα δεν υπηρχε περίπτωση, αλλα ούτε ηθελα να τα βαζω και στο πλυντήριο. ειναι μεγαλη ευκολια τα μιας χρησης τελικά.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω χρονο...ετσι λεω εγω και ο γιατρος αλλα ποτε δεν ξερεις,αρα πρεπει να ετοιμαζομαι σιγα σιγα.....

μην γελασετε...γενναω αρχες σεπτεμβρη!!!!......

 

Δε θα γελάσουμε καθόλου, αντιθέτως καλά κάνεις και ετοιμάζεσαι από τώρα...έτσι μου λεγαν και εμένα , είναι νωρίς ακόμα...γιατρός, σύζυγος και μαμά...μόνο εγώ χτυπιόμουν να μου κατεβάσουν τη βαλίτσα από το πατάρι, από τον 7ο μήνα!μέχρι που γέννησα την 34η βδομάδα και πήγα ξεβράκωτη στο μαιευτήριο!έτρεχε η μάνα μου 2 η ώρα το βράδυ να ετοιμάσει τη βαλίτσα και να τη φέρει στο μαιευτήριο, αλλά καλά να πάθουν αφού ποτέ δε με ακούνε :lol::lol::lol:

Φυσικά τώρα τα θυμάμαι και γελάω με τον πανικό τους!

Αλλά η σοφή παροιμία λέει των φρονίμων τα παιδιά...anyway...σε εμένα συνέβη αυτό, εσείς εύχομαι ολόψυχα να έχετε μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

7rL3p3.png
Link to comment
Share on other sites

να πλένω στο χερι τα λερωμενα εσωρουχα δεν υπηρχε περίπτωση, αλλα ούτε ηθελα να τα βαζω και στο πλυντήριο.

Γιατί να μην τα βάλεις στο πλυντήριο;; Ρωτάω γιατί ούτε που θυμάμαι την τελευταία φορά που έπλυνα κάτι στο χέρι, τα πάντα πλέον τα βάζω στο πλυντήριο. Και τα λερωμένα εσώρουχα κατευθείαν στο πλυντήριο τα έβαλα (μετά από ένα γρήγορο ξέβγαλμα με κρύο νερό). Στο μαιευτήριο μας έδωσαν "δυχτάκια" αλλά δεν τα βολεύτηκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια!

σε 2 εβδομαδες γενναω και εγω στο ελενα και εχω αρχισει και ετοιμαζω αυτην την περιβοητη βαλιτσα μαιευτηριου!!

ηθελα να ρωτησω τις μανουλες που εχουν γεννησει εκει και κυριως τις πιο προσφατες τι ειναι απαραιτητο να παρω μαζι μου??

εκτος απο νυχτικα και πιτζαμες δικες μου,σουτιεν θηλασμου και εσωρουχα,πετσετες για κανα απροοπτο και ρουχα εξοδου για μενα και την μπεμπα μου...τι αλλο θεωρειτε απαραιτητο??

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα και απο μενα.Εγω 21 αυγουστου μπαινω στον μηνα μου δε θα πρεπει να παω να ψωνισω για να ετοιμασω την βαλιτσα για το μαιευτηριο;Εχω αγχωθει απιστευτα.Θα γεννησω στο γαια ξερει καποια κοπελα να μου πει τι να παρω;Ακουω διαφορα και εχω πελαγωσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα.Εγω 21 αυγουστου μπαινω στον μηνα μου δε θα πρεπει να παω να ψωνισω για να ετοιμασω την βαλιτσα για το μαιευτηριο;Εχω αγχωθει απιστευτα.Θα γεννησω στο γαια ξερει καποια κοπελα να μου πει τι να παρω;Ακουω διαφορα και εχω πελαγωσει.

Δες τι έχουν γράψει πιο πάνω τα κορίτσια. Πάντως να έχεις υπόψην σου ότι τις πρώτες (24?) ώρες δεν χρειάζεσαι σχεδόν τίποτα που να μην στο έχουν έτοιμο στο μαιευτήριο, οπότε μην αγχώνεσαι άδικα. Και να μην είσαι 100% έτοιμη όταν πας να γεννήσεις, μπορεί κάποιος να πάει στο σπίτι, να πακετάρει τη βαλίτσα σου και να στην φέρει. Εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα μερικά σουτιέν και νυχτικά θηλασμού να τα έχω πρόχειρα, και μετά θα χαλάρωνα τουλάχιστον μέχρι να μπω στον μήνα μου (εκτός αν ξέρεις ότι υπάρχει περίπτωση να γεννήσεις πρόωρα).

Link to comment
Share on other sites

επίσης για να ηρεμίσεις(σε νοιωθω)μπορείς να στείλες ενα e-mail στη γραμματεία στο Γαια και να ζητήσεις την λιστα .οποτε θα παρεις αυτο που χρειαζεσαι χωρις να φορτωθείς με περριτά

s-age.png[/img]Z7Txp2.png

Link to comment
Share on other sites

επίσης για να ηρεμίσεις(σε νοιωθω)μπορείς να στείλες ενα e-mail στη γραμματεία στο Γαια και να ζητήσεις την λιστα .οποτε θα παρεις αυτο που χρειαζεσαι χωρις να φορτωθείς με περριτά

Σ ευχαριστω καλη η ιδεα σου

Link to comment
Share on other sites

πραγματικά και εγώ εχω πελαγώσει...είναι τόσο πολλά αυτά που πρέπει να πάρουμε.

όσον αφορά τις σερβιέτες τις αγοράζουμε απο σουπερ η είναι ειδικές από λητω κλπ...?

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε βρηκα την γραμματεια του γαια για να ρωτησω τι χρειαζομαι,ισως καποια κοπελα που εχει γεννησει εκει να με κατατοπησει.Δε ξερω ουτε για το μωρο τι χρειαζετε να χω μαζι μου

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόοοοσο πολλά αυτά που πρέπει να πάρεις, μην τρελλαίνεσαι. Πολλές από τις "λίστες" που κυκλοφορούν είναι από ξένες δημοσιεύσεις (π.χ. Αγγλία) όπου εκεί ισχύουν άλλα. Εγώ όταν ρώτησα τον γιατρό μου τι να πάρω μαζί, μου είπε: "νυχτικές, εσώρουχα και καμιά πετσέτα" και έλεγα, μα είναι δυνατόν, μόνο αυτά; αλλά τελικά είχε δίκιο, μόνο αυτά μου χρειάστηκαν από την πρώτη σχεδόν στιγμή, όλα τα άλλα ήταν όχι ακριβώς περιττά, αλλά σίγουρα ούτε απολύτως απαραίτητα. Άσε που ό,τι άλλο χρειαστείς μπορούν να στο φέρουν από το σπίτι ή να το αγοράσεις μέσα στο μαιευτήριο ή στα πέριξ.

 

Να πάρεις εσώρουχα, δηλ. σουτιέν θηλασμού, αρκετά σλιπάκια και επίσης νυχτικά και σερβιέτες. Τις ειδικές σερβιέτες που μας έδωσαν στο μαιευτήριο τις φόρεσα 2-3 μέρες μόνο, μετά έβαζα τις μεγάλες Always, που τις πήρα από φαρμακείο κοντά στο μαιευτήριο (βγήκα με το νυχτικό και το ρομπάκι μου) καθότι δεν είχα προνοήσει να πάρω μαζί μου, είχα πακετάρει μόνο σερβιετάκια χαχα - άσχετη τελείως!!

 

Εκείνο που μου χρειάστηκε περισσότερο ήταν έξτρα πετσέτες, γιατί οι δύο που μας έδιναν κάθε μέρα δεν μου έφταναν. Από τα 1001 καλλυντικά που πήρα μαζί χρησιμοποίησα ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρηκα την γραμματεια του γαια για να ρωτησω τι χρειαζομαι,ισως καποια κοπελα που εχει γεννησει εκει να με κατατοπησει.Δε ξερω ουτε για το μωρο τι χρειαζετε να χω μαζι μου

Δεν έχω γεννήσει στο Γαία, αλλά λίγο-πολύ όλα τα μαιευτήρια είναι το ίδιο. Για το μωρό το μόνο που χρειάζεσαι είναι μια αλλαξιά ρούχα που θα τα φορέσει τη μέρα εξόδου και ένα κάθισμα αυτοκινήτου ή καλαθούνα για να το μεταφέρετε.

 

Ξαναδοκίμασε να βρεις τη γραμματεία ή ρώτα τον γιατρό σου για το τι χρειάζεται να πάρεις. Εμένα ο γιατρός μου με κατεύθυνε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά φρόντισε να είναι "μπόλικα" γιατί η κοιλιά δεν θα πέσει αμέσως και επίσης θα φοράς και χοντρές σερβιέτες. Μην πας δηλαδή με τίποτα στρινγκ στο μέγεθος που φορούσες πριν μείνεις έγγυος :wink:

Link to comment
Share on other sites

Α επισης εχω ενα θεμα με το νουμερο δε ξερω ποιο ειναι το σωστο μεγεθος για νυχτικα,πυτζαμες και σουτιεν θηλασμου.Ασε που οπου κοιταξα δε βρηκα νυχτικο με ρομπακι κια βρισκω σκετο νυχτικο.Μονο σε σατεν βρισκω σετ

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου θα ξεκινησω απο αυριο να παω να ψωνισω.βρακακια τα απλα ε που φοραω και τωρα;

σε ευχαριστώ πολύ Tinsey.δηλ. που λέει ο λόγος και να μην πάρω μαζί σερβιέτες θα μου δώσει το μαιευτήριο..στο μητέρα γεννάω.

έχω κατεβάσει τη βαλίτσα αλλά μου φαίνεται μικρή για να χωρέσει τα διάφορα.απ' την άλλη δεν θέλω να κουβαλήσω κ ένα κάρο μαζί μου.

βρε κοριτσια λύστε μου μια απορία.ωραία φτιάχνω εγώ τη βαλίτσα.κάθε μέρα που θα χρειάζομαι κάτι πχ σαμπουαν, υγρο ευαισθητης περιοχής, ΄βούρτσα,κλπ θα τα βγάζω βάζω όλη την ώρα???έχω κ εναμιση μήνα ακόμα..

s0g0p2.png

5wRrp2.png

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ Tinsey.δηλ. που λέει ο λόγος και να μην πάρω μαζί σερβιέτες θα μου δώσει το μαιευτήριο..στο μητέρα γεννάω.

έχω κατεβάσει τη βαλίτσα αλλά μου φαίνεται μικρή για να χωρέσει τα διάφορα.απ' την άλλη δεν θέλω να κουβαλήσω κ ένα κάρο μαζί μου.

βρε κοριτσια λύστε μου μια απορία.ωραία φτιάχνω εγώ τη βαλίτσα.κάθε μέρα που θα χρειάζομαι κάτι πχ σαμπουαν, υγρο ευαισθητης περιοχής, ΄βούρτσα,κλπ θα τα βγάζω βάζω όλη την ώρα???έχω κ εναμιση μήνα ακόμα..

Βαλτα σ ενα νεσεσερ στο μπανιο και οταν σπασουν τα νερα αν δε πας με ραντεβου να στα βαλει ο αντρας σου στη βαλιτσα.Ποτε εχεις πητ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά φρόντισε να είναι "μπόλικα" γιατί η κοιλιά δεν θα πέσει αμέσως και επίσης θα φοράς και χοντρές σερβιέτες. Μην πας δηλαδή με τίποτα στρινγκ στο μέγεθος που φορούσες πριν μείνεις έγγυος :wink:

Καλα και να θελα που να μου μπουν τα στρινγκ...οχι βρε ειπαμε..πλακα πλακα πριν μεινω εγκυος φοραγα small και τωρα εχω παει στο large....

Link to comment
Share on other sites

δηλ. που λέει ο λόγος και να μην πάρω μαζί σερβιέτες θα μου δώσει το μαιευτήριο..στο μητέρα γεννάω.

Στο Μητέρα γέννησα κι εγώ (παρεμπιπτόντως, πολύ καλό μαιευτήριο). Σου δίνουν ειδικές σερβιέτες λοχείας, ένα πακέτο σε κάθε κοπέλα. Εγώ δεν τις χρησιμοποίησα όλες, από την τρίτη μέρα και μετά έβαζα δικές μου Always.

 

Για τα καλλυντικά που λες, είχα πακετάρει σε νεσεσέρ καλλυντικά σε μικρά βαζάκια, δειγματάκια από κρέμες, μια μικρή βούρτσα κ.λπ. Δεν πήρα ολόκληρο σαμπουάν, αφρόλουτρο, σαπούνια για να μην κουβαλάω παραπανίσιο βάρος. Τα πράγματά μου χώρεσαν άνετα σε μια βαλιτσούλα μεγέθους καμπίνας αεροπλάνου (56 x 45 x 25). Έχε υπόψην σου ότι στο μαιευτήριο σου δίνουν απ' όλα, από σερβιέτες λοχείας και κυλότες-δυχτάκια μέχρι παντόφλες και γαλάκτωμα για το πλύσιμο (Phenocid) και σπρέι για το πρόσωπο Avene και σαμπουάν Ducray και Pampers για το μωρό... από δωράκια, άλλο τίποτα :-D

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...