Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Ωχ κατάλαβα εγώ που είμαι και κρυουλιάρα θα υποφέρω εκεί μέσα. Για κάλτσες είπαν και σε μας στα μαθήματα που είχα κάνει. Καθώς επίσης και καραμέλες με γεύσεις φρούτων όπως προείπε η magia_melissa.

Φαντάζομαι τι έχει να βιώσει ο άντρας μου εκείνες τις ώρες. Πάλι καλά που είναι πολύ ψύχραιμος. Εκτός από τον άντρα μας (που ίσως να θέλει να κάνει και κανένα τσιγάρο) αφήνουν και κανέναν άλλο να μπει στην αίθουσα τοκετού π.χ μαμά, αδερφή ?? Η θα μας κράξει ο γιατρός εάν μπαινοβγαίνουν ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΜΟΥ ΔΩΣΑΤΕ ΙΔΕΕΣ!ΜΠΡΑΒΟ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!ΤΙΣ ΩΤΟΑΣΠΙΔΕΣ ΜΟΥ ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΤΙΣ ΠΑΡΩ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΠΛΑΝΗ ΠΟΥ ΡΟΧΑΛΙΖΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΣΚΑ ΥΠΝΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΕΝΑ ΦΩΣ ΑΝΟΙΧΤΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ!

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τον καθετηρα που ακριβως στον βαζουν ?μεσα στην ουρηθρα...?

παναγια μου τι αλλο θα ζησω...

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

από ότι μου είπε η μαμά μου που πρόσφατα είχε καθετήρα λόγω επέμβασης είναι σαν ένα μανταλάκι που σου το βάζουν από κάτω. Τώρα τι και πως δε ρώτησα λεπτομέρειες. Μου είπε ότι δεν πονάει. Βέβαια μία άλλη φίλη που γέννησε με καισαρική μαρτύρησε μου είπε με τον καθετήρα, έτσουζε λέει αρκετα και ταλαιπωρήθηκε. Αχχχ όσο τα σκέφτομαι χάνω τον ύπνο μου :(

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τον καθετηρα που ακριβως στον βαζουν ?μεσα στην ουρηθρα...?

παναγια μου τι αλλο θα ζησω...

 

 

Μην ανησυχείς, δεν είναι τίποτα... δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι αυτά τα πράγματα, θα σκέφτεσαι το νινί σου και όλα θα πάνε καλά! Νομίζω ότι μπροστά σε μία γέννα είτε φυσιολογική είτε καισαρική όλα τα υπόλοιπα καθετήρες, επισκληρίδιος κτλ φαντάζουν ασήμαντα. Προσπάθησε να συγκεντρώνεσαι στην αναπνοή σου και να ηρεμείς τον εαυτό σου.

Στο λέω εγώ που είμαι τρομερά φοβητσιάρα και είχα τα ίδια άγχη, σκέψου ότι ήξερα εξαρχής ότι θα κάνω επέμβαση και παρόλα αυτά εκείνη την ώρα το μόνο που σε νοιάζει είναι να λες Θεε μου κάνε να γεννήσω καλά και να κρατήσω το σπλάχνο μου στην αγκαλιά μου. Συμφωνείτε οι μανούλες???? Λεπτομέρεις τέτοιου τύπου φαντάζουν πολύ μακρινή ανάμνηση αν και έχει περάσει μόνο ένας χρόνος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

από ότι μου είπε η μαμά μου που πρόσφατα είχε καθετήρα λόγω επέμβασης είναι σαν ένα μανταλάκι που σου το βάζουν από κάτω. Τώρα τι και πως δε ρώτησα λεπτομέρειες. Μου είπε ότι δεν πονάει. Βέβαια μία άλλη φίλη που γέννησε με καισαρική μαρτύρησε μου είπε με τον καθετήρα, έτσουζε λέει αρκετα και ταλαιπωρήθηκε. Αχχχ όσο τα σκέφτομαι χάνω τον ύπνο μου :(

 

 

Εγώ δεν ένιωσα τίποτα ιδιαίτερο σε πόνο να πω ποπο τι είναι αυτό που ζω, το ίδιο και οι άλλες κοπέλες που είμασταν στο ίδιο δωματιο, ίσως η φίλη σου να ήταν εξαίρεση, δεν χρειάζεται να ασχολείσαι με τέτοιες λεπτομέρειες, ούτως ή άλλως δεν το βλέπεις, οπότε γιατί άγχεσαι???????

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι άλλο ??? Στην αίθουσα τοκετού είτε σε καισαρική είτε σε Φ.Τ σου βάζουν καθετήρα ?? Γιατί εάν θες να πας για τσίσα (που το παθαίνω εγώ από το πολύ άγχος) τι κάνεις ? Επιπλέον εκεί μέσα κάνει κρύο, όπως όταν μπαίνεις στα χειρουργεία ??? Γιατί εάν είναι να το δαγκώσουμε να πάρουμε και κανένα παλτουδάκι :)

 

 

Λοιπόν, ενημερώθηκα σήμερα από την κλινική στην οποία πρώτα ο Θεός θα γεννήσω : Σε Κ.Τ. σου βάζουν καθετήρα εξ αρχής. Σε Φ.Τ. και όσο δεν έχεις κάνει επισκληρίδιο, μπορείς να πηγαίνεις στην τουαλέτα μόνη σου. Αν όμως κάνεις επισκληρίδιο, σου βάζουν καθετήρα κάθε λίγες ώρες και πέρνουν τα ούρα οι μαίες. (Και αυτό διότι έχεις ορό και τα ούρα μαζεύονται...) Πάντως, παρόλο που μου είχαν πει ότι στην αίθουσα ωδινών έχει κρύο, σήμερα που έμεινα σε μία τέτοια αίθουσα επί μιάμιση ώρα διότι έκανα καρδιοτοκογράφημα, κόντεψα να σκάσω από τη ζέστη.... Εκείνες οι λάμπες στο ταβάνι εκπέμπουν μια δυσάρεστη θερμότητα που σε χτυπάει στα μούτρα, ο άντρας μου διαρκώς με δρόσιζε με βρεγμένα πανάκια... Παρόλα αυτά, θα έχω καλού-κακού τις κάλτσες μαζί μου στον τοκετό!

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα στις μανουλες κι στις μελλουσες μανουλες !

 

 

Σε λιγους μηνες γινομαι κι εγω μανουλα κι θα ηθελα να σας ρωτησω το εξης.

 

 

 

ΣΑς ρωταω οχι μονο απο την εμπειρια σας αλλα κι ο λογος ειναι οτι ξερετε καλυτερα απο εμας που ακομα ετοιμαζομαστε για αυτην την στιγμη κι ειδικα που ειναι κι το πρωτο μας παιδακι.

 

 

 

 

 

 

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΝΑ ΠΕΙ ΤΟ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΚΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΑΣ?

 

 

 

ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΚΙ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ......

 

 

 

Ευχαριστω ολους !

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άννα! Δεν ξέρω πότε θα γεννήσεις για να σου γράψω συγκεκριμένα..Άνοιξη ή καλοκαίρι?..:roll:

 

ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ

2 Νυχτικά – ρόμπα-ες ή 2 σετ πυτζάμες (Τα νυχτικάκια μάλλον βολεύουν περισσότερο για την τουαλέτα, αλλά δεν είσαι πολύ άνετη μπροστά σε κόσμο- τουλάχιστον εγώ δεν ήμουν γιατί ήταν λίγο κοντούτσικα:P)

10 Εσώρουχα μιας χρήσης (Σε ιδιωτικές κλινικές συνήθως προσφέρονται)

20-40 σερβιέτες λοχείας ( " " " " )

1 κουτί επιθέματα στήθους ( " " " " )

Σουτιέν θηλασμού

Παντόφλες

Πετσέτες προσώπου & μπάνιου (Υπάρχουν στην κλινική αλλά εγώ χρησιμοποιούσα δικά μου)

Καλλυντικά / είδη μακιγιάζ (γιατί μια λεχώνα...δεν παύει να είναι γυναίκα :lol:)

Είδη μπάνιου (αφρόλουτρο, σφουγγάρι, σαμπουάν κλπ)

Και φυσικά ….. φωτογραφική μηχανή και βιντεοκάμερα! Οι στιγμές είναι ανεπανάληπτες!

 

(Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου τις εξετάσεις που έκανες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ειδικά αυτή που δείχνει την ομάδα αίματος)

(Σερβιέτες, εσώρουχα και επιθέματα είχα πάρει μαζί μου για να μπορώ να αλλάζω όποτε θέλω εγώ χωρίς να ζητάω συνέχεια. Περίσσεψαν μόνο μερικές σερβιέτες και μερικά επιθέματα που φυσικά χρησιμοποίησα μετά στο σπίτι)

 

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

1 βαμβακερό λεπτό φορμάκι Νο 0 (όσο πιο μικρό γίνεται και πάλι μεγάλο θα του ʽρθει)

1 κορμάκι κοντομάνικο

1 πάνα Newborn

1 λεπτή βαμβακερή κουβερτούλα ή μια πάνα (πάνα υφασμάτινη σαν σεντονάκι)

Port bebe ή καλάθι ή sling που είναι και της μόδας :mrgreen: για την μεταφορά του μωρού.

Αναλόγως με την εποχή που θα γεννήσεις ή ακόμη και το τι καιρό θα έχει εκείνη την συγκεκριμένη ημέρα, θα προσαρμόσεις τα ρούχα του μωρού.

(Μόνο αυτά χρειάζονται, εφόσον το μωρό το ντύνουν οι μαίες και μένει στο θάλαμο με τα νεογνά. Εκεί τα ντύνουν με δικά τους φορμάκια και τα αλλάζουν, οπότε δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω εκτός απο αυτά που θα του φορέσεις όταν βγαίνετε απο το μαιευτήριο. Εάν τυχόν, το έχεις στο δωμάτιο σου, τότε αλλάζει το θέμα. Ρούχα θα χρειαστείς σίγουρα παραπάνω. Για τις πάνες δεν ξέρω αν προσφέρονται ή όχι.....)

 

(Με αφορμή το θέμα "Τραγική νύχτα" που πρόσφατα διάβαζα εδώ μέσα, να σου θυμήσω, να χρησιμοποιήσετε το καρεκλάκι αυτοκινήτου όταν βγείτε απο το μαιευτήριο.)

 

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο, θα επανέλθω....

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου!!!:D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα Άννα! Δεν ξέρω πότε θα γεννήσεις για να σου γράψω συγκεκριμένα..Άνοιξη ή καλοκαίρι?..:roll:

 

ΓΙΑ ΤΗ ΜΑΜΑ

2 Νυχτικά – ρόμπα-ες ή 2 σετ πυτζάμες (Τα νυχτικάκια μάλλον βολεύουν περισσότερο για την τουαλέτα, αλλά δεν είσαι πολύ άνετη μπροστά σε κόσμο- τουλάχιστον εγώ δεν ήμουν γιατί ήταν λίγο κοντούτσικα:P)

10 Εσώρουχα μιας χρήσης (Σε ιδιωτικές κλινικές συνήθως προσφέρονται)

20-40 σερβιέτες λοχείας ( " " " " )

1 κουτί επιθέματα στήθους ( " " " " )

Σουτιέν θηλασμού

Παντόφλες

Πετσέτες προσώπου & μπάνιου (Υπάρχουν στην κλινική αλλά εγώ χρησιμοποιούσα δικά μου)

Καλλυντικά / είδη μακιγιάζ (γιατί μια λεχώνα...δεν παύει να είναι γυναίκα :lol:)

Είδη μπάνιου (αφρόλουτρο, σφουγγάρι, σαμπουάν κλπ)

Και φυσικά ….. φωτογραφική μηχανή και βιντεοκάμερα! Οι στιγμές είναι ανεπανάληπτες!

 

(Μην ξεχάσεις να έχεις μαζί σου τις εξετάσεις που έκανες κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ειδικά αυτή που δείχνει την ομάδα αίματος)

(Σερβιέτες, εσώρουχα και επιθέματα είχα πάρει μαζί μου για να μπορώ να αλλάζω όποτε θέλω εγώ χωρίς να ζητάω συνέχεια. Περίσσεψαν μόνο μερικές σερβιέτες και μερικά επιθέματα που φυσικά χρησιμοποίησα μετά στο σπίτι)

 

ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ

1 βαμβακερό λεπτό φορμάκι Νο 0 (όσο πιο μικρό γίνεται και πάλι μεγάλο θα του ʽρθει)

1 κορμάκι κοντομάνικο

1 πάνα Newborn

1 λεπτή βαμβακερή κουβερτούλα ή μια πάνα (πάνα υφασμάτινη σαν σεντονάκι)

Port bebe ή καλάθι ή sling που είναι και της μόδας :mrgreen: για την μεταφορά του μωρού.

Αναλόγως με την εποχή που θα γεννήσεις ή ακόμη και το τι καιρό θα έχει εκείνη την συγκεκριμένη ημέρα, θα προσαρμόσεις τα ρούχα του μωρού.

(Μόνο αυτά χρειάζονται, εφόσον το μωρό το ντύνουν οι μαίες και μένει στο θάλαμο με τα νεογνά. Εκεί τα ντύνουν με δικά τους φορμάκια και τα αλλάζουν, οπότε δεν χρειάζεσαι τίποτα παραπάνω εκτός απο αυτά που θα του φορέσεις όταν βγαίνετε απο το μαιευτήριο. Εάν τυχόν, το έχεις στο δωμάτιο σου, τότε αλλάζει το θέμα. Ρούχα θα χρειαστείς σίγουρα παραπάνω. Για τις πάνες δεν ξέρω αν προσφέρονται ή όχι.....)

 

(Με αφορμή το θέμα "Τραγική νύχτα" που πρόσφατα διάβαζα εδώ μέσα, να σου θυμήσω, να χρησιμοποιήσετε το καρεκλάκι αυτοκινήτου όταν βγείτε απο το μαιευτήριο.)

 

Αν θυμηθώ και κάτι άλλο, θα επανέλθω....

Καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου!!!:D

 

 

 

Ευχαριστω πολυ με βοηθησες παρα πολυ!!!:D

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ με βοηθησες παρα πολυ!!!:D

 

Να'σαι καλά. Με το καλόοοο!!!:D

 

(Ξέχασα να γράψω κι αυτό. Πάρε και μερικά εσώρουχα δικά σου, μήπως δεν σε βολέψουν ή δεν τα χρειαστείς τα μιας χρήσης- μπορεί π.χ. να μην έχεις πολύ αιμορραγία ή για όταν βγεις)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Να'σαι καλά. Με το καλόοοο!!!:D

 

(Ξέχασα να γράψω κι αυτό. Πάρε και μερικά εσώρουχα δικά σου, μήπως δεν σε βολέψουν ή δεν τα χρειαστείς τα μιας χρήσης- μπορεί π.χ. να μην έχεις πολύ αιμορραγία ή για όταν βγεις)

 

 

Κι παλι ευχαριστω :D

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια φοβάμαι πάρα πολύ!!! Τέλη Φεβρουαρίου μπαίνω στον μήνα μου... και έχω αρχίσει από τώρα να φοβάμαι! Πρώτα ο Θεός θα γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και επισκληρίδιο, παρόλο που έχω πολύ μεγάλη μυωπία! Έκανα βυθοσκόπηση και πήρα το πράσινο φως για τον φυσιολογικό τοκετό...

Με τον φόβο όμως τι θα κάνω;;;; Σκέφτομαι να είναι μέσα ο αντρούλης μου, μήπως έτσι ηρεμήσω λίγο... αλλά και πάλι έχω τους ενδοιασμούς μου! Λέτε να αηδιάσει με την διαστολη ή δεν φαίνεται κάτι αν είναι ψηλά στο προσκέφαλο;;; :-)

Καλέ, γιατί φοβάμαι έτσι;;;; Help κοριτσιααααααααααα! :-)

Link to comment
Share on other sites

Εδώ το πιο φοβιτσιάρικο άτομο του κόσμου. Μην ανησυχείς, όλα θα πάνε καλά. Γέννησα και γω με ΦΤ και επισκληρίδιο και δεν κατάλαβα τίποτα, αν ο φόβος σου είναι για τον πόνο δηλαδή. Τον αντρούλη τον είχα μαζί και φυσικά ήταν δίπλα μου να μου δίνει κουράγιο, και με διαβεβαίωσε πως δεν είδε τίποτα από κάτω. με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια φοβάμαι πάρα πολύ!!! Τέλη Φεβρουαρίου μπαίνω στον μήνα μου... και έχω αρχίσει από τώρα να φοβάμαι! Πρώτα ο Θεός θα γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και επισκληρίδιο, παρόλο που έχω πολύ μεγάλη μυωπία! Έκανα βυθοσκόπηση και πήρα το πράσινο φως για τον φυσιολογικό τοκετό...

Με τον φόβο όμως τι θα κάνω;;;; Σκέφτομαι να είναι μέσα ο αντρούλης μου, μήπως έτσι ηρεμήσω λίγο... αλλά και πάλι έχω τους ενδοιασμούς μου! Λέτε να αηδιάσει με την διαστολη ή δεν φαίνεται κάτι αν είναι ψηλά στο προσκέφαλο;;; :-)

Καλέ, γιατί φοβάμαι έτσι;;;; Help κοριτσιααααααααααα! :-)

αντε μπραβο rebithouli τελικα φυσιολογικα θα γεννησεις.εγω θα κανω καισαρικη 26 του μηνος.μην στεναχωριεσαι βρε ολα καλα θα πανε λογικο ειναι να αγχωνεσαι ομως θα δεις που ολα θα γινουν τελεια.και τον αντρουλη σου αν το θελεις τοσο πολυ να τον εχεις διπλα σου.κοντα στο προσκεφαλο αν ειναι δεν φαινεται τιποτα εκτος αν ριξει καμμια κλεφτη ματια απο μονος του....

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια φοβάμαι πάρα πολύ!!! Τέλη Φεβρουαρίου μπαίνω στον μήνα μου... και έχω αρχίσει από τώρα να φοβάμαι! Πρώτα ο Θεός θα γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και επισκληρίδιο, παρόλο που έχω πολύ μεγάλη μυωπία! Έκανα βυθοσκόπηση και πήρα το πράσινο φως για τον φυσιολογικό τοκετό...

Με τον φόβο όμως τι θα κάνω;;;; Σκέφτομαι να είναι μέσα ο αντρούλης μου, μήπως έτσι ηρεμήσω λίγο... αλλά και πάλι έχω τους ενδοιασμούς μου! Λέτε να αηδιάσει με την διαστολη ή δεν φαίνεται κάτι αν είναι ψηλά στο προσκέφαλο;;; :-)

Καλέ, γιατί φοβάμαι έτσι;;;; Help κοριτσιααααααααααα! :-)

REBITHOULIS καλησπερα εγω οταν ηταν να γεννησω ετρεμα απ τον φοβο,κ μονο στην ιδεα του πονου εκλαιγα!!!τελικα γεννησα με καισαρικη λογω προβληματος του μωρου,οταν μου ειπαν για κ.τ. ημουν να πεσω να πεθανω απ τον φοβο,τελικα δεν καταλαβα απολυτως τιποτα κ δεν πονεσα καθολου ουτε στην ανναρωση,θα πανε ολα καλα,μην αγχωνεσαι κ αν αισθανεσαι καλητερα με τον αντρα σου ας ειναι μεσα!με το καλο να υποδεχτεις το μπεμπακι σου!!!!!!:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Sissy μου αλήθεια;;;; Ο πόνος αντέχεται;;; Την επισκληρίδιο δεν στην κάνουν αφού έχεις ήδη διαστολη 6;;;

Να΄σαι καλά πάντως! :-)

 

Rebithouli, δεν ξέρω για την επισκληρίδιο να σου πω τι ισχύει, μιας και κάθε τοκετός είναι μοναδικός,εγώ το είχα συζητήσει με το γιατρό μου από την αρχή ότι φοβάμαι πάρα πολύ μην πονέσω και με καθησύχασε ότι θα κάνουμε την επισκληρίδιο από την αρχή και δε θα καταλάβω τίποτα, έτσι και έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια βρε Sissy;; Μακάρι να κάνω και εγώ την επισκληρίδιο από την αρχή, αν και έχω ακούσει ότι αν την κάνεις πολύ νωρίς σταματάει ο τοκετός!

Τι άγχος και αυτό βρε παιδιά! Και κάποιες φορές αναρωτιέμαι... Μόνο εγώ φοβάμαι έτσι;;;

 

Γεια σου elsadrm μου!!! Γεννάς 26 του μήνα;; Πωπω, δεν το πιστεύω! Πώς πέρασε ο καιρός! Με το καλό κοπέλα μου!!! Όλα να πάνε καλά!! Σου είχα στείλει μήνυμα, αλλά μάλλον δεν το έλαβες! Σε ρώταγα ότι δεν βρίσκω το καφέ "Μανούλες Μαρτίου 2010". Σου εύχομαι και πάλι να πάνε όλα τέλεια! :-)

 

Giotako σε ευχαριστώ για την απάντηση σου! Η αλήθεια είναι ότι την καισαρική δεν την φοβάμαι γιατί ξέρω ότι με την επισκληρίδιο δεν καταλαβαίνεις τίποτα. Απλά πονάς λιγάκι μετά! Εγώ φοβάμαι τον φυσιολογικό τοκετόοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια φοβάμαι πάρα πολύ!!! Τέλη Φεβρουαρίου μπαίνω στον μήνα μου... και έχω αρχίσει από τώρα να φοβάμαι! Πρώτα ο Θεός θα γεννήσω με φυσιολογικό τοκετό, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ και επισκληρίδιο, παρόλο που έχω πολύ μεγάλη μυωπία! Έκανα βυθοσκόπηση και πήρα το πράσινο φως για τον φυσιολογικό τοκετό...

Με τον φόβο όμως τι θα κάνω;;;; Σκέφτομαι να είναι μέσα ο αντρούλης μου, μήπως έτσι ηρεμήσω λίγο... αλλά και πάλι έχω τους ενδοιασμούς μου! Λέτε να αηδιάσει με την διαστολη ή δεν φαίνεται κάτι αν είναι ψηλά στο προσκέφαλο;;; :-)

Καλέ, γιατί φοβάμαι έτσι;;;; Help κοριτσιααααααααααα! :-)

ειναι λογικό να φοβάσαι... μετά όμως θα θυμασαι οτι φοβόσουν κ θα γελάς! στο λέω εγώ που για να τρυπήσω τα αυτιά μου το σκεφτόμουν 2 χρόνια.. δεν θα πονέσεις! κ η στιγμή που θα πάρεις αγκαλίτσα το παιδακι σου είναι μοναδική-ευλογημένη!καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης κ όλα να πάνε καλά!:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ειμαι κι εγω στις μανουλες απριλιου εχω ΠΗΤ 26/04/2010 με το καλο.

Αλλα απο την αρχη της εγκυμοσυνης φοβαμε τον τοκετο κι ποιο πολυ τον φυσιολογικο.

Ο γιατρος που θα με ξεγεννησει ειναι στο ΕΛΕΝΑ κι τις ποιο πολλες εχει κανει καισαρικες απο οισο γνωριζω ( οπως κι στην ξαδερφη του ανδρα μου,αλλα αυτη το ηθελε) αλλα εγω κι παλι φοβαμε τον φυσιολογικο τοκετο..... κι ολοι μου λενε πως δεν ειναι τιποτα κι η μητερα μου μου λεει..." για φαντασου πως οταν σε ειχα γενησει εγω δεν υπηρχαν φαρμακα να μας βοηθησουν κι8 ποναγαμε " ......

 

ειλικρινα με πιανει ενα μεγαλο αγχος σχετικα με την γεννα κι ας ειναι ακομα νωρις; για αυτα να σκεφτομαι:confused:

IJ85p3.png

Ojvop3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...